Carmen Dan si Gabriela Firea vor avea intalniri cu elevii bucuresteni pe tema jocului "Balena Albastra"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 2 aprilie 2017, 14:53 Actualitate | Esenţial

Carmen Daniela Dan
Foto: Facebook
Ministrul de Interne, Carmen Dan, a anuntat ca va avea, marti, alaturi de primarul Capitalei, Gabriela Firea, intalniri cu elevii din mai multe scoli bucurestene pentru a le spune cat de periculos este jocul "Balena Albastra", transmite News.ro.

Carmen Dan a explicat ca a discutat cu Gabriela Firea si au stabilit intalniri comune cu elevii bucuresteni, pentru a discuta despre jocul "Balena Albastra".

"Marti chiar vom avea impreuna o intalnire in scolile din Bucuresti, vom incerca sa explicam elevilor cat este de periculos este acest joc", a declarat, duminica, ministrul de Interne.

Carmen Dan spunea si marti, la Parlament, ca este ingrijorata de fenomenul "Balena albastra" si mentiona ca, desi nu s-a stabilit o legatura intre acest joc si moartea unor adolescenti, recomanda parintilor si dascalilor sa supravegheze atent comportamentul elevilor.

La randul sau, prefectul judetului Valcea, Radu Renga, a convocat pentru luni o sedinta de urgenta cu reprezentantii mai multor institutii publice pentru a discuta despre jocul "Balena Albastra", masura fiind luata in conditiile in care autoritatile au informatii potrivit carora mai multi copii din zona ar fi implicati in acest joc.

"Prefectul Radu Renga convoaca luni, 3.04.2017, ora 14.00, la sediul Institutiei Prefectului judetul Valcea, in regim de urgenta, toti reprezentantii institutiilor implicate in gestionarea aparitiei jocului-fenomen "Balena Albastra". Intalnirea va avea loc in urma aparitiei, si in judetul Valcea, a unor asemenea cazuri", a anuntat, sambata, Prefectura Valcea.

Contactat telefonic, prefectul judetului Valcea a declarat pentru News.ro ca masura a fost luata dupa ce autoritatile au primit informatii potrivit carora mai multi copii ar fi implicati in joc.

"Am semnale ca este posibil sa fie copii implicati in acest joc si atunci trebuie sa luam masuri inainte de a se ajunge la vreo tragedie", a spus Radu Renga.

Presa locala a relatat faptul ca un copil din comuna Olanu ar fi fost dus la spital de catre parinti cu zgarieturi pe antebrat, prefectul judetului spunand ca autoritatile nu au stabilit inca daca acesta este sau nu implicat in jocul "Balena Albastra".

Vineri, primarul comunei galatene Branistea, Marian Adamache, a declarat ca a aflat ca sapte copii cu varste cuprinse intre 12 si 14 ani care invata la scoala din localitate si-au provocat taieturi pe maini. El a spus ca este vorba inclusiv despre o fata care a recunoscut ca a jucat jocul "Balena albastra". Politistii au deschis o ancheta pentru loviri sau alte violente.

Luni, un baiat in varsta de 11 ani din judetul Dambovita s-a spanzurat, primele verificari ale politistilor in acest caz indicand faptul ca acesta era interesat de jocul "Balena Albastra".

Tot in Dambovita, politistii au identificat alti sase copii, cu varste intre 9 si 17 ani, interesati sa participe la acest joc, politistii demarand activitati de informare preventiva cu elevii, cadrele didactice si parintii.

De asemenea, cinci elevi de la o Scoala generala din municipiul Iasi au ajuns la spital, in 17 martie, dupa ce au lesinat in timp ce jucau, intr-o pauza, un joc ce presupunea sa isi tina respiratia. Surse din randul medicilor spuneau ca elevii ar fi pus in practica o varianta a jocului "Balena Albastra", in timp ce surse din Politie, care a deschis o ancheta in acest caz, au afirmat ca ar fi vorba doar despre o idee lansata de unul dintre copii.

Si politistii brasoveni fac o ancheta in cazul unui tanar de 19 ani din Codlea care s-a sinucis in urma cu trei saptamani, pentru a stabili daca gestul acestuia are vreo legatura cu jocul "Balena albastra". O ancheta este in derulare si in cazul unei fete de 19 ani, internata la Centrul de plasament din Codlea, care a alertat autoritatile ca a primit un cod de acces pe telefonul mobil pentru a intra in acest joc.

"Balena Albastra" este un joc online lansat in Rusia si din cauza caruia peste 130 de adolescenti s-ar fi sinucis.

Jocul impune celor care il practica sa indeplineasca mai multe provocari, care pot ajunge pana la a-si lua viata.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

598 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    . (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:01)

    Evq [utilizator]

    Sper că duamna Gabi va aduce și un sobor de preoți să-i miruiască pe copii. Doamne-ajută!
    • +5 (5 voturi)    
      ce se face duamna Gabi (Duminică, 2 aprilie 2017, 16:10)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      daca se dovedeste ca toti copii care joaca Balena Albastra vin din familii traditionale? alea normale la cap si solide in valori?
      • +4 (4 voturi)    
        . (Duminică, 2 aprilie 2017, 16:52)

        Evq [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Cum ce, referendum de modificare a Constituției! Familia tradițională e formată din soț, soție, copii și o balenă albastră.
        • 0 (0 voturi)    
          pe (Luni, 3 aprilie 2017, 1:13)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Evq

          cind familia ''progresista'' e formata din doi soti de acelasi sex si nici o balena albastra. Dar asta numai fiindca nu e nevoie de ea.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bine, ar juca ele doua ,acest joc ...;) (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:10)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ..in loc sa profite de drama momentului, pt. a-si face imagine !
    Oricum lumea stie ,ce cotoroante egoiste si corupte sunt amandoua.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca sa le spuna... (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:20)

    Pierrotlefou [utilizator]

    ... ca au toate motivele sa cada in depresie si ajunga la suicid?
    Ca cei ce vor avea nervii tari (cu sau fara parinti in viata dupa guvernarea PSD) oricum vor pleca din tara?
    Ca sa se dea exemplu de reusita: o cititoare de prompter de la Halene sa ajunga sa sifoneze 1 Miliard de euro buget anual si o (biata) secretara de scoala sa ajunga sa controleze izmenele MAI?
    Sa ia cu ele si niste echipaje SMURD ca sa fie sigure ca bietii copii nu vor trece direct la 'etapa 50"...
    • +1 (1 vot)    
      Pai a fost " buna " pt. Dragnev.... (Duminică, 2 aprilie 2017, 21:52)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      ...ca i-a facut ochi dulci , chiar daca era ,atunci secretara de scoala gimnaziala .Mai tarziu ,Dragnev a facut-o om.
      Halal de barba-su care a acceptat aceasta relatie , a sotiei, cu Dragnev, la schimb cu avantaje si pozitie in societate. Acum e trecuta si coșcovita, dar ...este fidela binefacatorului Dragnev...
  • +6 (6 voturi)    
    Si ce o sa le spuna (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:24)

    Ord [utilizator]

    ca balena rosie este buna si aduce prosperitate in viata lor?
    • 0 (2 voturi)    
      . (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:27)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      *elefantul roșu
  • +3 (3 voturi)    
    Competente (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:32)

    ber [utilizator]

    Nu cred ca cele doua ..... sunt competente sa le vorbeasca copiilor despre asa ceva. Asta e treaba profesorilor, a psihologilor si eventual a parintilor. Atentie, cand le vorbesti copiilor trebuie sa folosesti corect Limba romana.
  • +5 (5 voturi)    
    Aha (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pentru ca sfaturile unei secretare care a ajuns peste noapte ministru experta in calitati orale (doar ati vazut ce bine vrajeste si abureste, nu? aaa, credeati ca ma refer la altceva? la ce? ca doar a primit postul pe merit, nu?) si a unei asa zise jurnaliste care arunca cu noroi ca hobby ajunsa peste noapte penal, scuze primar, despre un joc care ele nu il inteleg, dar au auzit ca ar fi rau, sunt critice pentru viata.

    Ce-ar fi sa tina discurs despre cat de bine e sa furi si sa fii necinstit. In asta au ele doctorat. Sau sa vorbim despre cum sa arati mai bine in fata camerei fie vorbind despre cum cei de sub tine nu isi fac treaba si ca nu este informata (vezi CD) si cat timp a investit in spusul rugaciunilor (vezi GF).

    Copiii au ce invata. Chiar vreau sa explice copiiilor cum, daca esti reporter/prezentator/secretar ajungi sa conduci primarii, consilii, ministere si chiar companii de stat (vezi Hideoelectrica). Pana la urma, ce atata carte? Dodon e la un pas sa zica cum ca examenele sunt unealta diavolului la cat se simt de terorizati de acest concept educational...

    Si cum noii ministri vor sa subtieze invatatura, si-asa in piuneze datorita rusacei Ambramburinovicy, dar si imbunatatirile ce vor urma multumita lui Melescanu si a proiectului sau de apropiere de Rusia, abia astept sa vad cum acesti viitori copii vor fi sefii copiilor mei,

    Chiar sunt curios ce le va spune... "Aveti grija sa nu jucati balena albastra! Daca cineva va zice sa sariti de pe acoperisul blocului sau de la geam sa nu o faceti pt ca buuff si auuu si buba! daca apar straini sa vorbeasca cu voi sa nu vorbiti cu ei pentru ca pericol. Da, copiii? Bun acum mergeti la cornulet cu lapte".
  • +3 (3 voturi)    
    Doamne feri !! (Duminică, 2 aprilie 2017, 16:04)

    prostu satului [utilizator]

    Sa n-ajunga sa se paruiasca pentru interpretarea rolului
  • +1 (1 vot)    
    Esuatele astea in politica,merita atentie ? (Duminică, 2 aprilie 2017, 18:26)

    Plagarus [utilizator]

    O sa le explice doct,de ce nu se îneacă balenele în timp ce dorm?
  • +3 (3 voturi)    
    Merg in scoli ca sa promoveze jocul. (Duminică, 2 aprilie 2017, 20:35)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Asa mai elimina dintre viitori anti-PSD-isti.
    Curat murdar. De cata publicitate gratuita primeste mizeria asta in Romania.