UPDATE Curtea Constitutionala a amanat cu 3 luni dezbatea sesizarii privind nerecunoasterea casatoriilor intre persoane de acelasi sex

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 30 martie 2017, 11:08 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
Curtea Constitutionala a decis, joi, sa amane pentru data de 27 iunie discutarea sesizarii referitoare la nerecunoasterea casatoriilor dintre persoane de acelasi sex, anunta Agerpres. In noiembrie 2016, presedintele CCR, Valer Dorneanu, declara ca va adresa intrebari preliminare pe aceasta tema Curtii de Justitie Europene. Pentru joi fusese stabilit un termen de control.

In iulie 2016, Asociatia ACCEPT si Coalitia antidiscriminare au prezentat cazul sotilor Relu Adrian Coman si Robert Clabourn Hamilton, cetatean american, care au dat in judecata statul roman in urma refuzului de recunoastere a casatoriei lor, oficiata in 2010 la Bruxelles.

Iustina Ionescu, avocatul cuplului care doreste recunoasterea in Romania a casatoriei intre persoanele de acelasi sex, a anuntat in octombrie 2016 ca a solicitat CCR sa adreseze doua intrebari Curtii de Justitie a Uniunii Europene de la Luxemburg pentru clarificarea termenului de "soti".

Pe de alta parte, Coalitia pentru Familie a depus la Senat o propunere legislativa de revizuire a Constitutiei, care prevede ca familia se intemeiaza pe casatoria intre un barbat si o femeie, initiativa fiind semnata de 3 milioane de cetateni.

In luna iulie 2016, CCR a constatat ca aceasta propunere legislativa cetateneasca de revizuire a Constitutiei indeplineste conditiile privind exercitarea initiativei.

Curtea Constitutionala indica, in motivarea deciziei, ca prin inlocuirea sintagmei "intre soti" cu sintagma "intre un barbat si o femeie" se realizeaza doar o precizare in privinta exercitarii dreptului fundamental la casatorie.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3658 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    ... dondaneanu P$D-ist ... (Joi, 30 martie 2017, 11:21)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... oare ii va contrazice el pe P$D-ii preacuRviosi ?...
    ... N-as pre-ash crede ...
  • -17 (37 voturi)    
    intre soti (Joi, 30 martie 2017, 11:36)

    Adran [utilizator]

    constitutia si legea, daca este ambigua, se interpreteaza in spiritul momentului la care a fost scrisa. se verifica intentia celor care au facut legea/constitutia la momentul respectiv. Cine poate sa creada ca cei care au votat constitutia la vremea aceea s-au gandit la persoanele de acelasi sex ? Nimeni. e o gogomanie. E ca si cum ar veni acum o rasa de extraterestrii numiti "soti" si curtea decide ca ii include si pe ei constitutia, pentru ca se numesc soti. nu are importanta daca la vremea cand a fost scrisa constitutia aia nici nu se gandeau la asa ceva ? Daca interpretam legile si constitutia mereu dupa niste contexte schimbatoare atunci putem sa gasim mereu portite pentru ca legiutorii nu pot sa prevada viitorul.
    • +7 (11 voturi)    
      se interpreteaza altfel (Joi, 30 martie 2017, 11:47)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      este interzis un fapt prin legea respectiva? da - ok. nu - inseamna ca este permis.
      asa se face interpretarea.
      • -8 (8 voturi)    
        Și te-a obligat cineva să divorțezi? :) (Joi, 30 martie 2017, 14:33)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Dacă nu te-a obligat nimeni să divorțezi de partenerul tău, înseamnă că este permis.

        Altceva, cu ce-ți mai pot fi de folos? :)
    • +10 (14 voturi)    
      Sigur? (Joi, 30 martie 2017, 11:54)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      "se interpreteaza in spiritul momentului la care a fost scrisa"

      Ca in materie de jurisprudenta, e chiar cam invers, legea fiind la fel de evolutiva precum societatea.
      • -6 (8 voturi)    
        Legea e cea care s-a votat, așa cum s-a votat (Joi, 30 martie 2017, 14:37)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Nu poți pretinde astăzi că legea prevede altceva decât s-a votat la vremea adoptării ei, da?

        Legea și societatea sunt evolutive doar dpdv istoric. Dar dpdv juridic, o lege anume nu evoluează decât dacă se votează modificări la ea. Judecătorul nu e izvor de lege, chiar dacă unii așa se cred :)
    • -4 (14 voturi)    
      si atunci la ce bun sa mai faci o lege? (Joi, 30 martie 2017, 11:59)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      ...n-am inteles care a fost ideea.
      Da, aveti dreptate cu contextul, dar nu trebuie sa neglijam ca o societate contemporana a evoluat pe baza textului scris in contextu/conjunctura de atunci.
      Prin urmare, fie supunem la vot o noua lege, fie o aplicam pe cea veche. Reinterpretarea legii in favoarea unor militanti pe o anumita cauza nu cred ca foloseste nimanui; s-ar creea un precedent periculos.
    • -5 (13 voturi)    
      ! (Joi, 30 martie 2017, 12:07)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Ti-ai luat minusuri la greu de la cei "deschisi la minte".
    • +8 (14 voturi)    
      newsflash gigele (Joi, 30 martie 2017, 12:45)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      legat de "contexte schimbatoare". societatea este in continua schimbare, de aia trebuie sa actualizam constitutia si legislatia periodic, iar aceste actualizari nu trebuie sa duca la discriminari. si inca o treaba, casatoria asa cum e definita astazi nu a existat intotdeauna.
      • -6 (10 voturi)    
        Actualizare se face prin vot, nu prin interpretare (Joi, 30 martie 2017, 14:40)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Ce zici? :)
        • +9 (9 voturi)    
          ce zici (Joi, 30 martie 2017, 15:39)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          ca nu am spus nimic despre procedura de actualizare?
          • 0 (0 voturi)    
            Actualizare (Miercuri, 12 aprilie 2017, 14:00)

            Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            Daca s-ar legaliza casatoriile intre oameni maturi si copii de 8 ani, ti-ai da fiica pe mana unui nene de 45 de ani?
    • +10 (14 voturi)    
      aberezi (Joi, 30 martie 2017, 13:09)

      AlexLupu [anonim] i-a raspuns lui Adran

      tu vrei sa spui ca trebuie sa ne dam seama ce a vrut sa spuna printr-o lege cineva la un moment dat? sa judecam dupa cum credem a vrut cineva sa fie legea? dar ce te face pe tine sa crezi ca cel care a scris legea se referea la un barbat si o femeie? dar acum si cu sintagma un barbat si o femeie, daca ambele persoane au avut schimbare de sex, li se va permite sa se casatoareasca.

      va intoxificat enorm hiper religiozitatea extremista post ceausista
      • -10 (16 voturi)    
        atat puteti? (Joi, 30 martie 2017, 13:58)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui AlexLupu

        cand nu aveti argumente treceti la atac de persoana si denigrare ? e tipic pentru voi. sunteti spalati la creier si aveti un reflex format: cineva e impotriva mea => e extremist religios, nu exista alta explicatie. nu pot decat sa-mi fie mila de voi.
        • +6 (6 voturi)    
          ... (Joi, 30 martie 2017, 20:54)

          Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Adran

          In momentul in care nu-l afecteaza pe el, si din motive de religie vrea sa interzica fericirea unor oameni, atunci da, este extremist religios.
    • -1 (5 voturi)    
      Evident! (Joi, 30 martie 2017, 13:16)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      De parca pana acum, conform Constitutiei, se puteau casatori persoane de acelasi sex!!
    • +10 (18 voturi)    
      Interpretare (Joi, 30 martie 2017, 13:51)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Atunci Biblia ar trebui citita in spiritul celor ce au scirs-o. Deci divortul este interzis, pedofilia este permisa, poligamia de asemena. Femeile ar trebui ucise prin lapidare daca ating, din greseala, zona genitala a unui barbat iar copiii pot fi ucisi daca nu sunt respectuosi cu parintii. Sclavia ar trebui reinstituita de urgenta. Daca interpretam mereu Cartea Sfanta dupa niste contexte schimbatoare ajungem, Doamne fereste, sa spunem ca toate cele de mai sus sunt "metafore" si "simboluri".
      • -10 (18 voturi)    
        ce legatura are Biblia (Joi, 30 martie 2017, 13:59)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        cu discutia asta? sa vina baiatul ala cu erorile de logica sa va ia cu lopata. sau un psihiatru sa verifice posibile semne de rupere de realitate
        • +5 (5 voturi)    
          ..did you call? (Joi, 30 martie 2017, 20:52)

          Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Adran

          daca vorbeai de mine, nu stiu la ce erori de logica faci referinta.

          Vis a vis de ce legatura are Bibila:
          Initiativa cetateneasca, este initiata de coalitia pentru familie, care a fost ajutata de BOR cu strangerea semnaturilor.

          Pe pagina lor, la misiune scrie: "Valorile morale și culturale ale poporului nostru stau la baza misiunii noastre, alături de dorința ca întreaga societate civilă creștină din România să se alăture nouă." >> Deci, ca sa te alaturi lor, trebuie sa fii crestin. >> prin urmare, biblia, romanul lu prietenu invizibil de pe norisori pufosi.
      • -7 (9 voturi)    
        Biblia nu e un cod de legi, juridic vorbind (Joi, 30 martie 2017, 14:42)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        E treaba ei ce spune Biblia, prevederile ei nu au fost votate de către Parlament.
    • +8 (12 voturi)    
      Progres sau regres ? (Joi, 30 martie 2017, 16:20)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      In Constitutia in vigoare se prevede ca familia se întemeiaza pe casatoria liber consimtita între soti. In drept exista principiul unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem. Deci, pe actuala Constitutie se poate acorda drept de casatorie si persoanelor de acelasi sex. Amanarea pronuntarii urmareste probabil ca sa se modifice Constitutia si intereptretarea aceasta sa nu mai fie posibila, pentru ca se va mentiona expres ca doar intre un barbat si o femeie se paote incheia casatoria.

      Mereu normele de drept s-au interpretat nu numai conform sensului originar, dar si conform contextului social din momentul interpretarii. De exemplu in lipsa legislatiei in domeniul cibernetic, infractiunile acestea erau asimilate unor infractiuni similare din Codul Penal. Intreg dreptul roman s-a dezvoltat din cele 12 Table, pentru ca permanent s-au reinterpretat prevederile limitate din acele texte pentru a fi adaptate noilor realitati politice si social-economice.

      Societatea este intr-o dinamica perpetua si apar mereu noi tipuri de relatii sociale care trebuie codificate legislativ: drept vamal, drept fiscal, drept aerian, drept informatic etc

      Din pacate noi in loc sa mergem inainte facem pasi inapoi. Toate societatile cu democratie avansata tind spre recunoastrea dreptului la casatorie si adoptie pentru cuplurile de acelsi sex, noi ne alaturam Rusiei pentru blocarea acestor drepturi.

      Stiinta a evoluat si a descoperit ca aceasta orientare nu este anormala, ci cat se poate de normala, doar ca se intalneste la un procent mic din populatie, de unde si tendinta unora de a o interpreta drept anormala pentru ca se abate de la norma majoritatii. Copii crescuti de aceste cupluri se dezvolta normal si nu-si schimba orientarea sexuala, deci nu sunt motive de ingrijorare nici in privinta adoptiilor.

      Pe baza acestor realitati stiintifice tot mai multe tari au decis sa recunoasca aceste casatorii si dreptul de adoptie.
      • -2 (4 voturi)    
        ia pune mana pe dex (Joi, 30 martie 2017, 19:02)

        un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        deschide-l la litera s, cauta cuvantul soț, si vezi daca scrie asa:SOȚ, soți, s. m. 1. Bărbat căsătorit considerat în raport cu soția lui; bărbat. ♦ (La pl.) Cele două persoane de sex opus unite prin căsătorie.
        Dex-ul e o realite stiintifica! No?. S-au poate ne spui ca e SF(Super Funny)
        • +1 (3 voturi)    
          E cam simplist ce afirmi (Vineri, 31 martie 2017, 13:06)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

          Homosexualitatea nu se interpreteaza dupa DEX, ci dupa concluziile studiilor stiintifice. Pe baza acestor studii se iau decizii de acordare/protejare a unor drepturi/minoritati.

          DEX-ul nu este un instrument stiintific in sine, ci este expresia unui anumit context social, politic, economic, cultural, stiintific si reflecta realitatile aceluia. Societatea este intr-o dinamica continua si definitiile se schimba odata cu aceste transformari. Unele definitii dispar, apar altele noi, alte definitii se modifica.
          • -1 (1 vot)    
            stiam eu ca pt tine SF (Vineri, 31 martie 2017, 17:50)

            un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            inseamna Super Funny. Spre dezamagirea ta Dictionarul Explicativ al Limbii Romane ca si DOOM-ul sunt lucrari stiintifice care au la baza cercetari ligvistice, etimologice, stiintifice,etno-etimologice. Ex.Daca intr-un domeniu stiintific a aparut termenul de cromatografie acest termen a fost preluat/explicat de dex și, sub actiunea regulilor de compunere și scriere specifice limbii romane, s-a stabilit ca acest termen, ca parte de vorbire, este s.f.(substantiv .feminin, nu super funny sau stiintifico fantastic). Si daca folosirea unui cuvant n-ar fi stiintifica nu s-ar mai face distinctia si sinonimia dintre fund si c..r). EX: Te doare in fund=c...r de lucrarile stiintifice reale care te contrazic. Si ar trebui sa te dai la fund#c...r cand nu ai dreptate. S-au ar trebui sa te dai la fund=c..r cu urzica cand nu ai dreptate(de dragul excitatiei) Excitatia are mai multe intelesuri(dovedite stiintific) sper sa-l retii pe cel corect.
          • -1 (1 vot)    
            surpriza (Vineri, 31 martie 2017, 18:46)

            un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            iata ce zice dex-ul ca inseamna cuvantul dictionar:DICȚIONÁR, dicționare, s. n. 1. Lucrare științifică cuprinzând cuvintele unei limbi, așezate de obicei în ordine alfabetică și explicate în aceeași limbă sau traduse într-o limbă străină. E clar nu dictionar=lucrare stiintifica Deci, dupa tine, Luna nu e astru, satelit artificial al Pamantului(dovedit stiintific) e doar un bolovan aruncat de Greuceana, care nu se mai crede barbat. Bai, sa lgbt-izam si personajele din basmele copiilor ca baietii veseli sa nu-l acuze pe Petre Ispirescu de discriminare sexuala, ca poate se duc dupa el sa-i ceara socoteala la CEDO si, apoi,sa-l converteasca in fustita.
          • -1 (1 vot)    
            si inca ceva, era sa uit (Vineri, 31 martie 2017, 19:03)

            un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            cuvintele vechi dintr-un dictionar nu dispar, ci sunt trecute la categoria arhaisme. Daca un cetatean a pastrat ca obiect de muzeu o cutie de lemn cu un tub mare de sticla in fata și cu alte tuburi mai mici care se aprind, și peste 10 ani nepotul il gaseste in debara și nu stie ce este, da search pe tableta holografica și scrie prin miscarea degetelor, fara sa atinga partea materiala a tabletei, descrierea obiectului misterios pe care l-a vazut și va gasi termenul televizor cu specificatiile respective-televizor cu tub catodic si lampi și in dex TELEVIZÓR s.n. Aparat pentru recepționarea imaginilor transmise prin televiziune. Si daca televiziune va disparea sau se va transforma in altceva,va trebui sa gaseasca si cuvantul arhaic televiziune.
            • 0 (2 voturi)    
              Daca asta e nivelul tau... (Vineri, 31 martie 2017, 23:19)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

              Tu de fapt nu ai nici un fel de argumente, invarti cuvinte doar ca sa pari ca argumntezi ceva. Homosexualitatea nu este explicata de DEX, ci de totalitatea dovezilor si studiilor stiintifice. Pe baza acestora se acorda drepturi si protectie legala. Asta cu DEX-ul este o distragere a atentiei si un argument absurd.

              Cand o sa vii cu niste studii serioase care sa demonstreze ca homosexualitatea este o boala sau ceva anormal, atunci o sa continuam discutia. Pana atunci ramai la DEX.
              • -1 (1 vot)    
                speram (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 21:08)

                un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                sa vii tu cu o lucrare de licenta in domeniu, un doctorat, fie el si copy-paste, un studiu de caz pe care sa le fi facut tu. Ca de argumente copy-paste e supra saturata piata. E foarte simplu sa spui despre o persoana ca este lgbt și s-o etichetez asa pt totdeanua, lasand-o in suferinta, dependenta și promiscuitate.E mult mai greu si de durata sa analizezi cauzele, sa ameliorezi efectele si sa identifici cele mai bune solutii pt a scoate aceste persoane din patima lgbt. E foarte usor sa stai pe net sa dai copy-paste la argumente false generate de lobby transfrontalier si e foarte greu sa stai in fata omului, sa lucrezii cu el si sa-l ajuti sa se regaseasca pe el ca gen potrivit.Pentru alte lamuriri, marturii ale persoanelor care au scapat de patima lgbt iti recomand:

                http://www.homosexualitate.ro/marturii.html
                • 0 (2 voturi)    
                  Mai ia o pauza (Duminică, 2 aprilie 2017, 20:19)

                  pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

                  Tu nici macar nu esti logic, rational si habar nu ai de cum sa argumentezi. Sa invoci lipsa studiilor mele e halucinant. Acum eu daca nu am efectuat studii asupra homsexualitatii inseamna ca restul studiilor nu mai sunt valabile !?!?! Logica de autobaza !

                  Probabil daca eu nu am efectuat studii asupra efectelor fumatului, inseamna ca fumatul nu produce cancer, pentru ca studiile altora nu se pun, sunt copy-paste !

                  Nu te doare mintea de la ce ineptii emiti ?
                  • -1 (1 vot)    
                    daca vrei sa fii credibil (Luni, 3 aprilie 2017, 0:30)

                    un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                    arata un studiu facut de tine. Sa inteleg de la tine ca si restul studiilor care s-au facut in trecut despre homosexualitate ca fiind o afectiune psihica, sunt adevarate? Daca n-ai cel putin studiu de caz, argumentele tale sunt fara acoperire, doar simple povesti, ceva de genul crede, dar nu cerceta. Daca nimeni nu ar fi incercat sa faca noi studii de caz centrate pe individ, nu s-ar fi ajuns la concluzia ca autismul este ameliorabil. Si credema ca autismul este mult mai rigid decat homosexualitatea Ti-am dat un link cu studii si marturii incontestabile, asa ca macar studiaza ceva credibil si de buna-credinta. Sper sa nu te ia pe tine dorul de minte de la propriile tale ineptii, cum ca homosexualii nu pot fi ajutati sa scape de patima lgbt.
                    • 0 (2 voturi)    
                      Stiinta e credibila (Luni, 3 aprilie 2017, 16:05)

                      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

                      "daca vrei sa fii credibil arata un studiu facut de tine."
                      Asta-i din ciclul "comici fara talent de pe Hotnews" :-)

                      Tu ai grave probleme de logica. Un adevar nu este adevar daca il studiez eu, ci daca a fost demonstrat prin mijloace stiintifice obiective. Probabil in curand o sa spui ca gravitatia nu exista pentru ca eu nu am efectuat nici un studiu in acest domeniu. Esti deconectat de la cele mai elementare principii de logica.

                      Studiile efectuate pana acum au aratat ca homosexualitatea este determinata biologic si nu este influentata de educatia parintilor sau de mediul cultural. Nu trebuie sa fac eu studii, le-au facut altii.

                      Site-ul mentionat de tine nu reprezinta o sursa stiintifica credibila, ci o adunatura de credinte, opinii subiective si fabulatii. Este o sursa de pseudostiinta. Un fel de Olivia Steer a homosexualitatii.

                      Oameni ca tine nu pot purta un dialog pe baza de argumente, pentru ca ei sunt deja convinsi. Tu nu cauti sa afli adevarul, tu cauti doar noi oportunitati sa-ti intaresti acele credinte deja inradacinate. Din pacate pentru tine opiniile tale nu se bazeaza pe stiinta, ci pe imaginatie, subiectivism si fabulatii. Esti condamnat sa ramai in ceata groasa a ignorantei. Pacat ca judeci gresit oameni nevinovati din cauza asta.
                      • -1 (1 vot)    
                        logica ta subiectiva (Luni, 3 aprilie 2017, 16:55)

                        un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                        și neconvingatoare este mai copilareasca decat a unei povesti de adormit copiii.Eu am argumente practice care ajuta oamenii aflati in impas și nu-i condamnă pe viata sa fie homosexuali, asa cum o faci tu..Argumente de bunacredinta și marturiile celor care au scapat de patima homosexualitatii, stiu ca nu-ti convin pentru ca ele contrazic propaganda lgbt. Daca argumentele tale se bazeaza doar pe copy-paste, argumentele mele se bazeaza pe activitatea cu oamenii timp de cel putin 12 ani. Mai schimba logica ,,ochelarilor de cal”si apuca-te de studii de caz. Asa poate reusesti sa te luminezi și sa afli toate cauzele care se afla la originea tulburarilor de orientare sexuala. Convingerea ta este,, crede si nu cerceta” iar a mea este,, cerceteaza, descopera și ajuta”.
                        • +1 (1 vot)    
                          Bati campii (Luni, 3 aprilie 2017, 23:47)

                          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

                          "logica ta subiectiva si neconvingatoare este mai copilareasca decat a unei povesti de adormit copiii."

                          Vorbaraie goala de continut si defazata logic. Tu inca nu faci diferenta intre opinii si fapte, intre subiectivism si obiectivitate, intre fabulatie si stiinta.

                          Ceea ce am expus eu nu sunt opiniile mele, ci concluziile stiintifice adoptate de majoritatea organizatiilor de profil ale psihiatrilor din intreaga lume. Este baza stiintifica cu privire la natura homosexualitatii.

                          Repeti mecanic "copy-paste" fara nici un fel de logica, mai era unu pe aici care repeta obsesiv ca toti cei care nu erau de acord cu el au logica de ONG-ist. Invarti cuvinte fara noima ca o morisca. Ce intelegi tu prin “copy-paste" ? Si cum asta invalideaza acele studii ? Daca ti-as explica ca gravitatia exista si l-as cita pe Newton, asta ar invalida existenta gravitatiei pentru ca am facut copy-paste ? Sau ca nu am efectuat eu personal studiul ?

                          Pur si simplu insiri nonsensuri in cascada, afirmatii ilogice si absurde, rationamente inepte.

                          Cand marturiile de pe acel site vor fi publicate intr-un jurnal stiintific si vor fi validate de alte studii, atunci sa ma anunti si pe mine. Pana atunci sunt pura maculatura a celor care se opun stiintei.

                          Fa un club cu Olivia Steer si cantati impreuna aria conspiratiei. Si citeste o carte despre arta argumentarii, te-ar scuti pe viitor sa te faci de ras.
  • -9 (15 voturi)    
    duetul format (Joi, 30 martie 2017, 11:56)

    un revolutionar [utilizator]

    din baietii veseli, desi vrea anumite privilegii in tara noastra nu are de gand sa ramana pe aceste meleaguri mioritice . Ci doar sa tulbure apele prin participarea la propaganda și lobby-ul transfrontalier impotriva casatoriei dintre barbat si femeie, sa-și manifeste ostilitatea fata de statul roman prin nu stiu ,, smiorcaieli ,, la marile curti internationale. Acesta este doar primul pas spre adoptia de copii, via casatoriile lgbt.Pai daca baietii veseli vror sa fie bagati in seama , de ce nu raman in Romania?
  • +5 (5 voturi)    
    Deci nu se va intampla nimic nici astazi ! (Joi, 30 martie 2017, 12:17)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce se intampla ? Niciun breaking news nici ieri, cu Tudorelus, nici azi cu amicul sau Valerica !

    PS. Plictiseala mare !
  • -5 (17 voturi)    
    Insistă băieții (Joi, 30 martie 2017, 13:04)

    reiand [utilizator]

    Insistă băieții, ca peste tot de altfel. Nu se lasă până nu bagă redefinirea legală a căsătoriei pe gât, mizând pe confuzia dintre legalitate și normalitate. Nu judec ce fac între ei ci cum încearcă să impună schimbarea unor valori prin legi. Au mai încercat și alții asta de-a lungul timpului și nu s-a terminat bine.
  • -3 (15 voturi)    
    Nu e nimic neclar (Joi, 30 martie 2017, 13:05)

    ber [utilizator]

    Eu cred ca in Constitutie e foarte clar. Caci iata ce spune DEX: SOȚ, soți, s. m. 1. Bărbat căsătorit considerat în raport cu soția lui; bărbat. ♦ (La pl.) Cele două persoane de sex opus unite prin căsătorie.
    Deci la plural, sunt persoane de sex opus. Numai ca cei care umbla cu fofarlica, atunci cand nu le convine ceva, vor sa schimbe sensul cuvintelor.
  • -7 (15 voturi)    
    Tara arde si baba se piaptana (Joi, 30 martie 2017, 13:12)

    Setalcott [utilizator]

    S-au rezolvat toate problemele tarisoarei, a mai ramas problema lui Coman si Hamilton.
    • -9 (11 voturi)    
      vezi cum ti-ai luat minusuri (Joi, 30 martie 2017, 14:33)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      de la cei care scriau FIX aceleasi argumente (slabe) cand era vorba de redefinirea constitutiei. ca sa se vada cata ipocrizie exista in acesti ONGisti.
      • +4 (4 voturi)    
        mai baieti, (Vineri, 31 martie 2017, 7:37)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        daca va intelegeti asa de bine luati-va o camera , nu stati pe forumuri!
        • -3 (3 voturi)    
          Cine vorbeste (Vineri, 31 martie 2017, 13:46)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Voua va trebuie un hotel intreg.
  • +10 (22 voturi)    
    despre diversitate (Joi, 30 martie 2017, 13:28)

    _eu_ [utilizator]

    Dreptul la a se casatori cu cine vor (atat timp cat nu se incalca alta lege, ca de exemplu casatoria intre minori) ar trebui garantat. Majoritatea celor care se opun fac asta din motive religioase. Insa noi nu vorbim aici de religie, preotul poate sa nu ceremonieze casatorii intre persoane de acelasi sex, biserica nu oficiaza casatorii!

    Traim in secolul 21, homosexualitatea este acceptata, cunoscuta. Multe tari din lume permit astfel de casatorii. Se stie ca homosexualitatea nu este o boala si nu este o alegere, asa ne nastem. Ar trebui sa ne intrebam ce exact ne deranjeaza la acesti oameni de ii respingem atat de mult? Care e problema unui heterosexual ca exista homosexuali?

    Eu sunt heterosexual, casatorit cu o femeie, am un copil si traiesc in afara Romaniei; precizez asta pentru a nu da cuiva de banuit ca imi sustin propria pozitie. Am prieteni homosexuali si pot sustine, in cunostinta de cauza, ca sunt oameni ca noi toti, muncesc, invata, se bucura, au greutati, au aspiratii, idealuri si chiar religie. Daca te-ai intalni pe strada cu oricare dintre homosexualii pe care eu ii cunosc nu ai putea sa iti dai seama ca au preferinte sexuale diferite.

    Inca un fapt: homosexualitatea nu se ia! Nu devii homosexual pentru ca e legal sa fii asa! Daca cineva se teme ca feciorul lui o sa isi schimbe orientarea sexuala vazand ca altii sunt diferiti, sa stea linistit, orientarea sexuala e ceva cu care ne nastem! Ceea ce se invata, in schimb, e toleranta si dragostea de oameni! Si asta e ceea ce ar trebui sa ne preocupe!
    • -6 (22 voturi)    
      nu din motive religioase (Joi, 30 martie 2017, 14:02)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      chiar daca asa va invata la sedinta de partid.. pardon ONG. din motive de corectitudine politica, infiere de copii, promovare de obscenitati sexuala de la 6-7 ani, baieti de 17 ani care se dau fete in vestiarele fetelor de 12 si lista continua. cam asta urmeaza dupa ce bagi in seama aceste minoritati.
      • +5 (15 voturi)    
        nu despre asta e legea (Joi, 30 martie 2017, 14:09)

        _eu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        Faptul ca interzici casatoria nu inseamna ca interzici obscenitati sexuale, care exista in ambele tabere!

        Oamenii care se casatoresc, indiferent de orientarea lor sexuala, au trecut peste faza de teribilisme. Intre homosexuali exista aceleasi reguli de fidelitate si decenta care exista si in familiile hetero. Legea reglementeaza casatoria. Comportamentul este dat de cei 7 ani de'acasa!
        • -5 (15 voturi)    
          ma refeream (Joi, 30 martie 2017, 14:31)

          Adran [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

          la faptul ca in tarile unde s-au dat drepturi minoritatilor sexuale au inceput sa introduca (la presiunea celor deschisi la minte) educatia sexuala predata copiilor la varste fragede unde le vorbeste de toate perversiunile si unde invata anormalul ca normal, exceptia ca regula, etc
          • +7 (11 voturi)    
            Doar ca.. (Joi, 30 martie 2017, 16:32)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Adran

            Educatia sexuala exista de peste 100 de ani, nu are nici o legatura cu acordarea de drepturi minoritatilor. Ai idei precncepute despre educatia sexuala. Nu se vorbeste despre nici un fel de perversiuni, ci despre chestiuni de igiena, de protectie impotriva bolilor venerice, de sarcina si prevenirea ei etc. La ce perversiuni faci referire ? Care este anormalul normal ?
        • -5 (7 voturi)    
          Reguli de fidelitate (Joi, 30 martie 2017, 20:38)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

          Ia sa vedem un pic cam care ar trebui sa fie regulile de fidelitate la homosexuali, chiar de la activistii care cica at trebui sa ii reprezinte.

          http://www.ncregister.com/daily-news/marriage-redefined-monogamish-throuple-and-wedlease1

          http://thefederalist.com/2016/06/10/elton-john-inflates-the-big-gay-marriage-lie/

          http://www.inquisitr.com/641413/gay-marriage-is-a-lie-lesbian-masha-gessen-and-glenn-beck-agree/
      • +4 (12 voturi)    
        corectitudine politica (Joi, 30 martie 2017, 14:42)

        AlinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui Adran

        imi place ca oamenii care zic ca tine, la dracu cu corectitudinea politica, sunt, probabil, aceiasi care cand mai apare cate un articol despre romani care fura, omoara, etc., sar imediat ca aia din vest sunt niste rasisti si ca ne urasc. asta este, merge in toate directiile.
        ati invatat si voi toti niste cuvinte noi gen ONG, corectitudine politica si acum le repetati ca un disc stricat.
        oricum, mai devreme sau mai tarziu, toate astea vor deveni lucruri normale in societate, indiferent ca voi va opuneti sau nu. lumea merge intr-o directie acceptabila, din punctul asta de vedere. copiii vostri, chiar daca voi ii veti invata ura fata de tigani, homosexuali, musulmani, si altele, vor percepe oricum diferit lumea.
        sper doar ca toate astea sa se intample mai bine mai repede, decat mai tarziu..
        • -4 (12 voturi)    
          alin alin (Joi, 30 martie 2017, 16:50)

          Adran [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

          esti un baiat fin.
          dar nu le ai cu logica. le ai insa cu generalizarile si cu presupunerile. ai presupus tu ca cine e impotriva casatoriilor homo e automat cineva care uraste tiganii, homosexualii si musulmanii. ai o #logicadeONGist corect politic , treci in rand, vezi sa nu te departezi de directia aia pe care a apucat omenirea pe care o visezi tu. sau ma rog, pe care o viseaza altii si te-au spalat si pe tine la creier prin media, seriale, filme, etc.
          • +4 (4 voturi)    
            Coalitia pentru Familie e formata din ONG-uri (Joi, 30 martie 2017, 19:50)

            Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Adran

            Un scurt research pe CpF arata din cine e compusa coalitia. Si, surpriza, mai toti membrii sunt ONG-uri:
            - "Asociaţia PRO VITA pentru născuţi şi nenăscuţi este o organizaţie non-guvernamentală (ONG, nota mea) cu caracter creştin-ortodox"
            - "Asociaţia „Părinţi pentru Ora de Religie” (APOR) este o organizație non-guvernamentală (ONG din nou, nota mea) independentă"

            Si tot asa, pana la ultima. Deci cum ramane cu logica si cu ONG-urile?
    • -4 (20 voturi)    
      nu crezi (Joi, 30 martie 2017, 14:13)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui _eu_

      ca un adolescent de exemplu, care e foarte vulnerabil emotional poate fi influentat de o propaganda care sustine ca desi esti fata sau baiat e perfect ok daca te cuplezi cu o fata sau cu un baiat nu conteaza, cum vrei tu. e perfect ok amandoua variantele.
      Cum crezi ca s-a ajuns la un numar enorm de gay i vest comparativ cu generatile anterioare? toti se ascundeau si sufereau pe ascuns sau pe langa cei care intradevar asa s-au nascut si asta e, un numar mare de adolescenti au fost influentati.
      • +4 (10 voturi)    
        adica un adolescent se va culca cu un alt baiat (Joi, 30 martie 2017, 14:24)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

        doar pentru ca e influentat de propaganda??

        dar de ce doar un adolescent? Un matur nu e si el vulnerabil? (cand Base plangea de mila lui Stolo...ca alt exemplu nu am acum).
        • -3 (5 voturi)    
          Nu numai influențat de propagandă (Joi, 30 martie 2017, 19:33)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Uneori își începe viața sexuală abuzat de băieții mai mari.

          Alteori e vorba de o relație foarte proastă cu părintele de sex opus. De exemplu Lawrence of Arabia lua bătaie zilnic de la maică-sa, așa a ajuns homosexual.
          • +2 (4 voturi)    
            Gresit (Vineri, 31 martie 2017, 13:13)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Ideile tale despre homosexualitate sunt simple prejudecati. Nu exista dovezi ca homosexualii au fost abuzati de baieti mai mari sau au fost batuti de mamele lor cand erau mici si asa au devenit homosexuali.

            Daca era asa toti copiii batuti de mame ar deveni homosexuali, ceea ce nu se intampla in realitate. Nu devii homosexual pentru ca ai luat bataie cand erai mic sau pentru ca ai fost abuzat sau pentru ca ai citit povesti cu gay. Asa te nasti si nu poti schimba asta.
      • +5 (9 voturi)    
        Daca tu (Joi, 30 martie 2017, 16:34)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

        crezi ca poti sa fii influentat sa ai alte orientari sexuale atunci nu ai inteles nimic din lumea care te inconjoara.
        Tu vrei sa spui ca daca un adolescent are prima experienta cu o femeie cu siguranta nu va fi gay. Adica tu daca erai adolescent si te pupa un barbat acuma erai o floricica cu un steag cu curcubeu, si doar faptul ca ai vazut ca trebuie sa fi cu o femeie te face sa fii cu adevarat barbat. Cu alte cuvinte tu nu esti gay pentru ca nu trebuie sa fii, dar daca asta ar fi o optiune, ai fi putut fi gay.
        Ia-ti cateva minute si gandeste-te la asta.
      • +8 (12 voturi)    
        Gresit (Joi, 30 martie 2017, 16:35)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

        Tu nu cunosti ce este homosexualitatea si speculezi, iti inchipui, dai frau imaginatiei. Ce spui tu nu este posibil pentru ca nu alegi sa fii homosexual, ci asa te nasti.

        "Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, THERE IS NO SUBSTANTIVE EVIDENCE TO SUPPORT THE SUGGESTION THAT THE NATURE OF PARENTING OR EARLY CHILDHOOD EXPERIENCES HAVE ANY ROLE IN THE FORMATION OF A PERSON’S FUNDAMENTAL HETEROSEXUAL OR HOMOSEXUAL ORIENTATION (Bell and Weinberg, 1978).
        IT WOULD APPEAR THAT SEXUAL ORIENTATION IS BIOLOGICAL IN NATURE, determined by genetic factors (Mustanski et al, 2005) and/or the early uterine environment (Blanchard et al. 2006). SEXUAL ORIENTATION IS THEREFORE NOT A CHOICE, though sexual behaviour clearly is.
        THERE IS NOW A LARGE BODY OF RESEARCH EVIDENCE THAT INDICATES THAT BEING GAY, LESBIAN OR BISEXUAL IS COMPATIBLE WITH NORMAL MENTAL HEALTH AND SOCIAL ADJUSTMENT. However, THE EXPERIENCES OF DISCRIMINATION IN SOCIETY and possible rejection by friends, families and others, such as employers, MEANS THAT SOME LGB PEOPLE EXPERIENCE A GREATER THAN EXPECTED PREVALENCE OF MENTAL HEALTH and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).
        • -6 (10 voturi)    
          Faptul că un studiu ”nu a găsit dovezi” (Joi, 30 martie 2017, 17:21)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          nu înseamnă că identitatea sexuală se poate forma corect în absența ambelor modele parentale.

          Doi bărbați nu vor putea oferi copilului un model feminin de comportament, la fel cum două femei nu vor putea oferi copilului un model masculin de comportament.

          Sentimentele și emoțiile se învață de la mamă, autoritatea și responsabilitatea se învață de la tată. Nu poți învăța matematică de la profesoara de engleză și nici engleză de la profesorul de matematică.

          Există și factori genetici, dar există și facturi comportamentali. Un copil nu se naște gata format, el învață comportamentul masculin sau feminin din ce vede la părinții lui, așa își formează identitatea sexuală.
          • +2 (4 voturi)    
            Tu pe ce iti bazezi afirmatiile ? (Vineri, 31 martie 2017, 13:15)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Nu e vorba de un studiu, ci de zeci de studii. Acestea arata ca orientarea sexuala este determinata biologic, deci nu poate fi influentata de educatia parintilor. Tot din studiile stiintifice stim ca acei copii crescuti de catre cuplurile de acelasi sex nu-si schimba orientarea sexuala, asa cum copiii homosexuali care au crescut in familii cu parinti de sex didferit nu-si schimba orientarea sexuala.

            Tu cum crezi ca apar homosexualii, nu dintr-un tata si o mama ? Ei cum de raman homosexuali si educatia parintilor lor nu are nici o influenta in stabilirea orientarii sexuale ?

            Tu iti exprimi niste opinii subiective bazate pe idei preconcepute nesustinute de nici un studiu, dimpotriva studiile de pana acum te contrazic, educatia parintilor nu formeaza orientarea sexuala, ea este innascuta.

            "Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, THERE IS NO SUBSTANTIVE EVIDENCE TO SUPPORT THE SUGGESTION THAT THE NATURE OF PARENTING OR EARLY CHILDHOOD EXPERIENCES HAVE ANY ROLE IN THE FORMATION OF A PERSON’S FUNDAMENTAL HETEROSEXUAL OR HOMOSEXUAL ORIENTATION (Bell and Weinberg, 1978).
            IT WOULD APPEAR THAT SEXUAL ORIENTATION IS BIOLOGICAL IN NATURE, determined by genetic factors (Mustanski et al, 2005) and/or the early uterine environment (Blanchard et al. 2006). SEXUAL ORIENTATION IS THEREFORE NOT A CHOICE, though sexual behaviour clearly is. "
    • -4 (12 voturi)    
      ”Se știe că” este o manipulare de doi bani (Joi, 30 martie 2017, 14:45)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      domnu' progresist!

      Ești liber să practici ce relații vrei, dar asta nu înseamnă că statul e obligat să ți le oficializeze.

      CEDO s-a pronunțat deja pe tema asta. La revedere, drum bun!
      • +5 (11 voturi)    
        Stiinta e o manipulare ? (Joi, 30 martie 2017, 16:44)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Daca statul protejeaza relatiile intre persoane de sex opus si le acorda drepturi de nu ar face la fel si in cazul persoanelor de acelasi sex ? Nu este asta o discriminare bazata pe orientarea sexuala ?

        As fi inteles daca homosexualitatea ar fost o boala sau o perversiune sau ceva anormal, insa stiinta a descoperit ca este un comportament normal, adica acele persoane de dezvolta normal dpdv cognitiv-emotional, singura diferenta fata de majoritate este ca sunt mai putini si de aici si ideea ca ar fi anormali, pentru ca difera fata de majoritate.

        De asemenea s-au studiat pe perioade lungi de timp copiii crescuti in astfel de cupluri si sa descoperit ca acestia se dezvolta normal dpdv emotional si cognitiv, nu-si schimba orientarea sexuala si sunt ingrijiti la fel ca si copiii din cuplurile de sex opus.

        In aceste conditii de ce sa fie discriminati si sa nu le fie recunoscute drepturile ?
        • -7 (11 voturi)    
          E o eroare de programare, în cel mai bun caz (Joi, 30 martie 2017, 17:28)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Când e vorba de homosexualitate dobândită, uneori e viciu, alteori e perversiune.

          Când e vorba de homosexualitate din naștere, e generată de lipsa de expunere la testosteron în timpul vieții intrauterine. E o disfuncționalitate a mamei, în esență.

          Nici sindromul Down nu e boală sau perversiune, în 88% din cazuri e tot o disfuncționalitate a mamei.
          • +5 (7 voturi)    
            Este normala (Joi, 30 martie 2017, 20:42)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Tu iti exprimi doar pareri personale, stiinta lucreaza cu dovezi, experimente. Nu ai nici o dovada prin care sa dovedesti ca homosexualitatea este un viciu, doar prejudecati.

            Comparatia cu sindromul Down este complet gresita. Cei care sufera de acest sindrom nu au o viata normala, au intelectul subdezvoltat, dezvoltarea emotionala este specifica copiilor, interactiunile sociale sunt grav afectate, au o dezvoltare fizica intarziata, etc.

            Pe cand homosexualii se dezvolta normal dpdv fizic, emotional, cognitiv, al interactiunilor sociale.

            Deci tu compari mere cu pere. Homosexualitatea este normala, nu exista dovezi ca este viciu sau boala sau un comportament aberant. Unii se nasc blonzi, altii homosexuali.
            • -4 (6 voturi)    
              Confuzia de identitate sexuală (Vineri, 31 martie 2017, 0:09)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              nu e în niciun caz dezvoltare emoțională normală.

              Chiar dacă mai aduci 20 de activiști să dea minusuri, tot nu poți schimba realitatea asta. Homosexualitatea nu este normală, este confuzie de identitate sexuală. Și de cele mai multe ori este însoțită și de alte probleme psihologice.

              Nu poți să te minți singur că albul e negru și să reușești să-ți păstrezi echilibrul psihic în același timp. Când spui ”homosexualitatea este normala”, asta e o nevroză de manual. Ai scris asta cu mânuța ta, așa că acum știm clar cum stăm :)
              • +1 (3 voturi)    
                Stiinta versus fabulatie (Vineri, 31 martie 2017, 13:26)

                pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Tu vorbesti din imaginatie si prejudecati, stiinta, pe de alta parte, are o abordare obiectiva bazata pe dovezi si toate acestea te contrazic. Tu ce dovezi ai ?

                THERE IS NOW A LARGE BODY OF RESEARCH EVIDENCE THAT INDICATES THAT BEING GAY, LESBIAN OR BISEXUAL IS COMPATIBLE WITH NORMAL MENTAL HEALTH AND SOCIAL ADJUSTMENT. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).

                “THE COLLEGE WISHES TO CLARIFY THAT HOMOSEXUALITY IS NOT A PSYCHIATRIC DISORDER. In 1973 the American Psychiatric Association (APA) concluded there was no scientific evidence that homosexuality was a disorder and removed it from its diagnostic glossary of mental disorders. The International Classification of Diseases of the World Health Organization followed suit in 1992.” ( http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/PS02_2014.pdf )

                "THE LONGSTANDING CONSENSUS OF THE BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES AND THE HEALTH AND MENTAL HEALTH PROFESSIONS IS THAT HOMOSEXUALITY PER SE IS A NORMAL AND POSITIVE VARIATION OF HUMAN SEXUAL ORIENTATION (Bell, Weinberg & Hammersmith, 1981; Bullough, 1976; Ford & Beach 1951 ; Kinsey, Pomeroy, & Martin, 1948; Kinsey, Pomeroy, Martin, & Gebhard, 1953 ). Homosexuality per se is not a mental disorder (APA, 1975)"( http://www.apa.org/about/policy/sexual-orientation.aspx )
  • +2 (6 voturi)    
    Hai sa va vedem (Joi, 30 martie 2017, 16:36)

    Cetatean002 [utilizator]

    Acuma nu mai e presiune politica, sunteti in stare sa luati o decizie matura?
    E o problema din secolul trecut, sunteti in stare sa luati o decizie pentru secolul asta sau v-ati ancorat in trecutul comunist?
  • +4 (4 voturi)    
    dac tot s-a starnit discutia (Vineri, 31 martie 2017, 7:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    pentru a suta oara: homofobia este homosexualitate latenta , am o gramada de studii publicate pe care le pot cita.Ce sa va zic : ghinion!
    • -1 (3 voturi)    
      Ce ai zis de fapt (Vineri, 31 martie 2017, 13:59)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pai atunci inseamna ca daca gay is OK, homophobia is OK.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 31 martie 2017, 16:13)

        Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Setalcott

        wow, ce tampenie!!!
        Orientarea sexuala (gay, hetero, bi, etc) vine natural. Frica de o anume orientare sexuala, proprie, nu este acelasi lucru cu orientarea sexuala in sine, si, aceasta frica poate fi depasita.
        • 0 (2 voturi)    
          Yeah, right! :) ”openly gay” e țelul omului :) (Vineri, 31 martie 2017, 17:38)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

          Astea sunt povești pe care și le spun homosexualii unii altora. Au și ei nevoie să recruteze ”prospături” și trebuie să-i aburească cu ceva :)
          • -1 (1 vot)    
            Sunt de acord (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 0:12)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Ce a zis Francisc 1 mai sus e o tampenie, doar ca oamenii care nu pot pune doua idei cap la cap nu realizeaza consecintele logice a ceea ce spun.
        • 0 (2 voturi)    
          Să mori tu că bisexualitatea vine natural? :) (Vineri, 31 martie 2017, 17:57)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

          Bisexualitatea e cel mai înalt grad de confuzie, e o dezorientare totală. E ca și cum ai merge pe șosea când pe dreapta, când pe stânga fiindcă n-ai nicio idee că mașinile merg ori pe o parte (ca în RO) ori pe cealaltă (ca în Anglia).
        • -1 (1 vot)    
          Sunt de acord (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 0:49)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

          Ce a zis Francisc 1 mai sus e o tampenie, doar ca oamenii care nu pot pune doua idei cap la cap nu realizeaza consecintele logice a ceea ce spun.
    • 0 (2 voturi)    
      Acuzația de homofobie e propagandă gay (Vineri, 31 martie 2017, 17:35)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Te pomenești că toți oamenii sunt homosexuali în realitate, iar perversiunea constă în a fi straight :)

      Homosexualitatea poate fi studiată la fel ca orice alt comportament uman. Nu trebuie să fii homosexual ca să înțelegi ce îl excită pe un homosexual, iar ceea ce există în realitate exact asta e, comportamentul. Restul poveștilor despre normalitate sunt apă de ploaie pentru cei care încearcă să prostească lumea sau de-a dreptul nevroze pentru cei care chiar cred în ele.

      Comportamentul homosexual e din aceeași categorie cu pedofilia și se poate observa detaliat la cimpanzeii bonobo. La ei toată lumea face sex cu toată lumea, în schimb ei nu pot acuza pe nimeni de homofobie și nici nu pot distruge cariera academică a nimănui, așa că au putut fi observate similitudini foarte interesante :)
  • 0 (2 voturi)    
    Troll (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 14:17)

    pro_bono [utilizator]

    Mai ia o pauza de la lungul sir de aberatii. Homosexualitatea e ca pedofilia ? Doar in mintea ta plina de prejudecati. Nu ai adus nici o dovada pana acum,,,doar vorbaraie goala izvorata din nestiinta.