O scoala din Noua Zeelanda desfiinteaza uniformele functie de gen: Atat baietii cat si fetele pot purta kilturi sau pantaloni

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 martie 2017, 13:09 Actualitate | Esenţial

Uniforme nediferentiate functie de sex in Noua Zeelanda
Foto: Facebook
O scoala primara din Noua Zeelanda a abolit uniformele functie de gen pentru elevi si le-a inlocuit cu pantaloni scurti, kilturi si pantaloni lungi sau trei sferturi ce pot fi purtati atat de fete cat si de baieti, scrie Guardian.  

Decizia a venit dupa ce mai multe eleve s-au plans ca trebuie sa poarte fuste. 

La Dunedin North Intermediate din South Islands invata peste 200 de elevi cu varste intre 10 si 13 ani. 

La sfarsitul anului 2015, o parte dintre fete au inceput sa intrebe de ce sunt obligate sa poarte kilt-uri, spunand ca arhaica uniforma intareste stereotipuri de gen arhaice.

Pana acum, niciunul dintre baieti nu a ales sa poarte kiltul, dar directorul spune ca acest lucru ar fi perfect in regula.



Citeste mai multe despre   






















1483 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    Dar de ce trebuie să poarte uniforme? (Marţi, 21 martie 2017, 13:18)

    Harald [utilizator]

    Probklema nu e doar obligația fetelor de a purta fustă (obligație stupidă, în esență) dar și obligația elevilor de a purta uniformă. Se presupune că se duc la școală ca să învețe ceva, nu ca să fie transformați într-o turmă. Sau? :)
    • +2 (10 voturi)    
      invatare (Marţi, 21 martie 2017, 13:38)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Printre altele se invata si conceptul de disciplina sau cel de apartenenta la un grup.
      Purtand o uniforma te identifici cu cei ce se imbraca la fel.
      Acu ca o fi bine sau o fi rau, e alta discutie.
      • -6 (12 voturi)    
        Am făcut armata, chiar nu e cazul să-mi explici (Marţi, 21 martie 2017, 13:56)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nu te-am întrebat la ce folosește uniforma, s-ar putea să știu mai multe decât tine pe subiectul ăsta. Dar școala nu e armată și n-ar trebui să fie, ți-a trecut vreodată asta prin cap?

        Disciplina are sens în armată. În școală elevii ar trebui să învețe auto-disciplina, care e cu totul altceva.
    • +6 (10 voturi)    
      uniforma e buna (Marţi, 21 martie 2017, 13:53)

      un.critic [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      asigura apartenenta de grup, ajuta la eliminarea diferentelor foarte vizibile dintre bogati si saraci, de multe ori e o tinuta practica, etc

      exista si alte valori in afara de libera exprimare a personalitatii prostanacilor :)
      • -4 (8 voturi)    
        Asta spune multe despre tine, (Marţi, 21 martie 2017, 14:37)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui un.critic

        nu despre uniformă :)

        Spune la fel de multe și despre cei care ți-au dat plusuri :)

        Iar când ajungi la argumente gen ”uniforma (...) e o ținută practică”, ar fi cazul să studiezi conceptul ”disonanță cognitivă” :)
      • 0 (0 voturi)    
        bine zis (Marţi, 21 martie 2017, 19:16)

        popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui un.critic

        dar ai omis o virgulă după ”personalitatii”.
    • +1 (7 voturi)    
      @Harald (Marţi, 21 martie 2017, 14:11)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Deoarece nu toti au aceeasi situatie financiara sa-si permita haine de fitze + accesoriile aferente.

      Iar precum (cred) ca stii, copii pot fi foarte rai cu cei mai putin "binecuvintati" de soarta si care nui-si permit schimbarea imbracamintii IN FIECARE zi... si poarta acelasi tricou, fusta, pantalon 2-3 zile la rind...

      De aia, se presupune ca merg la scoala sa invete nu sa faca parada modei...

      Zi frumoasa!
      • -5 (9 voturi)    
        Și crezi că uniforma ascunde situația financiară? (Marţi, 21 martie 2017, 14:46)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        E nevoie de un anumit tip de educație, ca să ajungi, ca adult, să susții că uniforma elevului maschează situația financiară a familiei.

        O educație descrisă magistral de folosirea unor formule gen ”Zi frumoasă!” , ”gânduri bune” și altele asemenea. Ce zici? :)
  • +12 (12 voturi)    
    De ce nu era asa si pe vremea mea ? (Marţi, 21 martie 2017, 13:35)

    gaby.n [utilizator]

    Asta cu uniforma nu mi-a placut la scoala, insa ideea cu kiltul mi se pare dementiala. Mama, ce m-as mai fi distrat la scoala daca dadeau voie la baieti sa poarte kilt. As fi ales categoric kilt-ul si in timpul orelor m-as fi plans la profesori ca fetele se uita sub kilt-ul meu :)

    Oricum mi se pare stupid sa obligi fetele sa poarte doar fusta. Daca vor fusta sau pantaloni sa fie alegerea lor. Desi cred ca nu multi baieti se vor inghesui sa poarte kilt ( desi pentru amuzament ar fi grozav ), cred ca multe fete ar dori sa poarte si altceva decat doar fusta. E bine sa fie lasate mai multe optiuni, nu sa existe ceva obligatoriu.
    • 0 (0 voturi)    
      îmi amintesc (Marţi, 21 martie 2017, 23:42)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

      Atunci când eram la gradinita, atât baietii cât si fetele îmbracau fie șorțulete albastre, ca niște rochițe, cu fundă roșie la gât, fie uniforme de șoimi ai patriei. Și nu reprezenta o problemă deși, prima oară am fost jenat simțind că mă îmbrac ca o fetiță :)
      Uniformele nu sunt sexate, după cum roba de judecător e la fel pentru femei și pentru bărbați.
  • -3 (9 voturi)    
    speram (Marţi, 21 martie 2017, 14:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca nz sa fie o oaza de refugiu in fata imbecilitatii neomarxiste. Se pare ca nu e cazul.
    • -6 (8 voturi)    
      Nu e. (Marţi, 21 martie 2017, 14:39)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Chiar nu e. Neomarxismul e pe cai mari în NZ și vine tare din urmă și în România. A se vedea comentariile :)
      • 0 (0 voturi)    
        mai (Marţi, 21 martie 2017, 23:12)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        au putin, sau putin, si ne declara persona non grata, adica persoane care nu sint gata. Intr-adevar e greu pentru cineva sa-i pui oglinda in fata si sa vada cit de imbecil este. Pentru unii e de nesuportat.