Desen original cu Liviu Dragnea si colegii sai din trupa rock din facultate. "Sobo" si "Melc", fostii colegi ai liderului PSD in formatia rock Ego, sunt actionari majoritari la Tel Drum

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 16:47 Actualitate | Esenţial

Desen original cu membrii trupei rock Ego (in centru, Liviu Dragnea)
Foto: Ziarul Adevarul
Ziarul Adevarul publica, joi, un desen original cu Liviu Dragnea (Livache) si cei doi colegi ai acestuia din trupa rock Ego, pe care cei trei o formasera in facultate - Lucian Liviu Dobrescu (Sobo) si Mugurel Gheorghias (Melc). Cei doi fosti colegi de trupa ai lui Dragnea, pe care liderul PSD a sustinut, in trecut, ca nu ii cunoaste, sunt actionari majoritari la celebra firma de asfaltari Tel Drum, abonata la contractele cu Consiliul Judetean Teleorman.
  • Desenul publicat de ziarul Adevarul a fost conceput pentru membrii formatiei rock Ego. In stanga si in dreapta apar Liviu Dobrescu (Sobo) si Mugurel Gheorghias (Melcu). In centru apare Liviu Dragnea (caruia colegii de facultate ii spuneau Livache).
In facultate, Liviu Dragnea era tobosarul formatiei Ego. Fostii sai colegi de trupa - Lucian Liviu Dobrescu (Sobo) si Mugurel Gheorghias (Melc) - pe care liderul PSD a negat initial ca ii cunoaste, au ajuns dupa 20 de ani actionari majoritari ai societatii Tel Drum.

Ziarul Adevarul aminteste ca a dezvaluit legatura dintre Liviu Dragnea si Tel Drum in anul 2011.Consiliul Judetean Teleorman, condus de Liviu Dragnea, a ajuns atunci in centrul unui scandal cu fonduri europene, dupa ce Comisia Europeana a acuzat institutia condusa de Dragnea ca ar fi aranjat licitatiile cu bani europeni, cu dedicatie pentru firma Tel Drum. Tel Drum era deja in 2011 un nume cunoscut in Teleorman si asociat cu numele lui Liviu Dragnea, dupa ce, sub semnatura acestuia, societatea fusese privatizata in 2000 si cumparata de colegul de liceu al lui Dragnea, Marian Fiscuci.

In momentul izbucnirii scandalului cu fonduri europene din 2011, Tel Drum nu ii mai apartinea fostului coleg de liceu al lui Dragnea, Marian Fiscuci. Era detinuta de Lucian Liviu Dobrescu si Mugurel Giorghias, fostii colegi de facultate si de trupa rock ai liderului PSD. Dragnea sustinea atunci ca nu are nicio legatura cu Tel Drum si ca nu ii cunoaste pe cei doi actionari majoritari.

"Il stiu pe Marian Fiscuci, care a detinut Tel Drum, pentru ca este tot din Teleorman. Nu-i stiu pe actionarii de acum. Sa stiti ca foarte multe alte firme au contracte cu Consiliul Judetean Teleorman, nu doar Tel Drum. Legenda aceasta legata de mine si de Tel Drum a aparut in 2004, in perioada electorala. Toate institutiile au verificat: nu sunt actionar si nu am legatura cu aceasta firma", declara Liviu Dragnea in anul 2011.

Un cadru didactic de la Politehnica Bucuresti a confirmat, pentru ziarul Adevarul, ca Dobrescu si Gheorghias au fost colegi de grupa la Facultatea de Transporturi - sectia Autovehicule Rutiere a Institutului Politehnic Bucuresti, intre 1982 si 1987, iar Dragnea a urmat aceleasi cursuri, dar in generatia cu un an mai mare.  

Mugurel Gheorghias a recunoscut, in anul 2011, relatia speciala din timpul facultatii cu Liviu Dragnea: "Da, am fost colegi la Facultatea de Transporturi, am cantat cu el intr-o trupa. Ce-i rau in asta? Nu aveam prea multe optiuni pentru a ne distra. Nu pot spune ca am tinut legatura cu el. Acum il stiu asa, na, cum il stiu si pe presedintele Basescu, de la televizor", spunea atunci Mugurel Gheorghias, om de afaceri din Buzau.  

Celalalt actionar al Tel Drum, Liviu Dobrescu, nu a negat nici el, in 2011, relatia din timpul facultatii cu Liviu Dragnea: "Asa, si?! Daca as fi fost (coleg - n.red.), care ar fi problema?!"























32473 vizualizari

  • +62 (66 voturi)    
    Roackare ... (Joi, 2 martie 2017, 16:49)

    Carcalete [utilizator]

    ... tara te vrea tuns !!!
    • +25 (27 voturi)    
      si fara Mustata ! (Joi, 2 martie 2017, 17:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      imbracat in zegheeeee !!!!!!!!!!
    • +19 (21 voturi)    
      da (Joi, 2 martie 2017, 17:12)

      SorinBratscu [anonim] i-a raspuns lui Carcalete

      ...si frezat... si vargat!!!
    • +22 (24 voturi)    
      Excelent,...... (Joi, 2 martie 2017, 17:59)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      ...bravo ! Asteptam cu nerabdare sa-l vedem ZERO din toate punctele de vedere.
    • +21 (23 voturi)    
      La tzambal (Joi, 2 martie 2017, 18:00)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      sa fredoneze slagare de alta data!
      • +4 (6 voturi)    
        Marea relansare muzicala (Vineri, 3 martie 2017, 2:06)

        slevin_kelevra [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Când priveşti aripile-i frânte
        Poţi în multe feluri a gândi:
        Liviu cântă ştiind că va muri?
        Sau moare fiindcă-ndrăzni să cânte?
    • +12 (14 voturi)    
      :-) (Joi, 2 martie 2017, 18:31)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      .....si barbierit.
      #rade-lpeDragnea
    • +4 (6 voturi)    
      Un tobosar a incalecat Romania (Joi, 2 martie 2017, 19:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Ce credeti ca pricepe infractorul condamnat Dragnea din economie, investitii ????? El stie doar de rezultatul final, banul care trebuie sa intre in buzunarul lui. Oricum, nu-i dau multe zile. Mai intai a aparut stirea cu Brazilia, apoi povestea cum a cumparat infractorul Dragnea 20000 m2 de cladiri cu 22.000 E, acum cea cu tobosarul si colegii rockeri care se infrupta copios din banul public la Teleorman. Se pare ca incercarea de a mitui pe apropiatii lui Trump a esuat iar serviciile straine au inceput sa-l pedeapseasca, incet dar sigur, pentru sfidarea cu care a tratat infractorul tobosar lumea civilizata. Va avea aceeasi soarta ca Nastase, Voiculescu, Ponta. Adica gunoiul isi va incheia cariera la Brutarie. Doamne-ajuta.
    • +4 (6 voturi)    
      toti (Joi, 2 martie 2017, 20:20)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Toti aratau la fel si toti au demonstrat acelasi caracter de corupti si infractori. Trupa EGO Dragnea... el si clonele
    • 0 (0 voturi)    
      Care naiba e el? Toți arată la fel (Joi, 2 martie 2017, 23:55)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Se mai știe ceva de ceilalți? Sau i-a îndepărtat ca să devină liderul formației și a contractat pozițiile rămase către o firmă controlată tot de el?
    • 0 (0 voturi)    
      Oricum,in scurt timp.... (Vineri, 3 martie 2017, 20:24)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      ..numele formatiei bulibasei pesediste se va schimba in "THE BRELE" !!!
  • +17 (19 voturi)    
    Tobosar in formatie rock...? (Joi, 2 martie 2017, 17:01)

    JestersTear [utilizator]

    Inseamna ca sigur era si sorosist si satanist!
    RTV sho pe el! :-)
  • +12 (14 voturi)    
    Dr.Agnea, din trupa ta a ramas ... (Joi, 2 martie 2017, 17:02)

    za-k [utilizator]

    doar Ego(ul) tau ala de el insusi :)
    Si gramada de malai dati din pix la trupisti.
  • +9 (11 voturi)    
    Rocker & PSD (Joi, 2 martie 2017, 17:10)

    Sani [utilizator]

    Ce amestecatura exploziva!
    • +4 (6 voturi)    
      dea (Joi, 2 martie 2017, 19:06)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      probabil ca aveau un stil ce se numea rockele adica manele rock.
      marea majoritate a "roackerilor" din ziua de azi se maturizeaza destul de frumos cand ajung pe la 40 ani. de fapt livache pare sa fie singurul de care am auzit ca a luat-o pe aratura.
  • -8 (14 voturi)    
    Agaricia (Joi, 2 martie 2017, 17:10)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Linsajul mediatic este folosit in vest pt a scapa de oponentii politici
  • +10 (12 voturi)    
    Bat deja tobele,precum clopotele pt.seful PSD (Joi, 2 martie 2017, 17:10)

    Plagarus [utilizator]

    Se aud ropote de aplauze, tobele bat in asteptarea unei noi condamnari si se schimba mesajele stirbilor de pe langa Cotroceni ( jos Dragnea !)
  • +8 (10 voturi)    
    Trupa de afoni (Joi, 2 martie 2017, 17:11)

    Locke Lamora [utilizator]

    Fu asta.
  • +5 (7 voturi)    
    Unde-s pletele, Bon Jovi de Romania ?! (Joi, 2 martie 2017, 17:21)

    anca_2017 [utilizator]

    Cu plete, cu dantura albita si reparata (da rau de tot pe sticla nene!) si cu mustata rasa, niste blugi mai uzati, o geaca de piele roasa in coate (de la frecventa din Parlament)... putem face din presedintele deputatilor romani si al partidului-stat un tip COOL. Ce ziceti de transformare?!

    O schimbare utila pt viitorul racoros al rockerman-ului nostru!
  • +10 (12 voturi)    
    Coincidentele astea... (Joi, 2 martie 2017, 17:21)

    Andradda [utilizator]

    Nu-i stiu, nu-i cunosc, i-am uitat, habar n-am cum de-au ajuns astia doi la sefia celei mai mari firme de "jaf" din Telorman, tocmai cand jupanul judetului era el insusi, Dragnea condamnatul, inculpatul, slutul si uratul...
  • +9 (11 voturi)    
    tmm de dinu paturica , (Joi, 2 martie 2017, 17:29)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    inca de atunci te asociai cu sobolanii si cu melcii balosi ...

    macar pentru un lucru trebuie sa iti multumesc, lucrez in recuperari si de cand ai facut aroganta cu ordonanta, am un succes incredibil, pur si simplu ii tratez pe toti datornicii gandindu-ma ca esti tu ...

    deseu toxic imputit !
  • +11 (13 voturi)    
    nu arata a rocker (Joi, 2 martie 2017, 17:38)

    gica pantalon [utilizator]

    mai degraba cioban
  • +12 (14 voturi)    
    Observam cu "placere" (Joi, 2 martie 2017, 17:40)

    Rescator [utilizator]

    Ca liderii PSD+ALDE si-au pregatit din timp locurile
    de refugiu:
    -Ion Ilici Iliescu-la Jilava;
    -Nicalai Livacovici Dragneev in Brazilia;
    -Victor Ponta in Turcia sau Kazahstan;
    -Tradiceanu la Moscova;
    -Melescanu in Ungaria la neamul lui Orban.
    Hai baieti raspaditi-va si lasati-ne in pace.
  • +13 (15 voturi)    
    Sunt convins ca nu ii cunoaste (Joi, 2 martie 2017, 18:02)

    Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator]

    1. Politicienii au memorie de fix un bit.

    2. Faptul ca a cantat cu ei nu inseamna ca ii si cunoaste. Si eu cant cu necunoscuti. :P
  • +14 (16 voturi)    
    ! (Joi, 2 martie 2017, 18:02)

    tudorr [utilizator]

    Sa nu afle manelarii care il voteaza ca isi ia si bataie :)))
  • +11 (13 voturi)    
    Un lucru e bistoş: (Joi, 2 martie 2017, 18:32)

    anton_carpati [utilizator]

    Musteaţa aia a nu e un simbol al conformismului, ci o dulce amintire a anilor de răzvrătire adolescentină. Aşa cum unii dintre noi avem un tricou cu Guns n Roses în fundul dulapului, Dragnea are omida de pe buza superioară.
  • -9 (11 voturi)    
    Stimabila Alina Neagu, (Joi, 2 martie 2017, 18:35)

    anca_2017 [utilizator]

    ese ultima postare si ultima accesare a site-ului hotnews.ro, dupa ce comentariul meu a fost cenzurat de maria dvs. Cu siguranta sunteti prea valoroasa in economia vietii romanilor, pt a va impiedica de o postare... prin urmare, un sincer Succes!
    Locul dvs e aici! al meu NU !

    P.S. Atitudinea dvs discretionara are legatura cu faptul ca sunt femeie ?! Un post linistit sa aveti!
    • +3 (5 voturi)    
      Ti-a placut mustata ??? (Joi, 2 martie 2017, 19:03)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui anca_2017

      Si n-ai fost lasata sa-ti postezi extazul ????
    • +2 (4 voturi)    
      1. (Joi, 2 martie 2017, 20:30)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui anca_2017

      1. Cine e Alina Neagu?
      2. Cine e maria ei ?!?!
      3. Promiti / juri sa fie ultima postare si ultima accesare a site-ului hotnews.ro ?
      4."economia vietii romanilor" -fai draga , tu stii ceva ce nu stiu eu, trebuie sa fac economie la viata?!?
      5."Locul dvs e aici! al meu NU !" - si de ce tariceanul meu intri ?!?!?
      6, "Atitudinea dvs discretionara are legatura cu faptul ca sunt femeie ?! " - in nici un caz... postacii sunt asexuali.
      7. "Un post linistit sa aveti!" nu confunda postul profund cre(s)tin cu postarile tale.


      ... Nu mai bine pupam noi niste ... moaste vii ? ...
      - iliescu ... constantinescu .. dinescu.... basescu... unde scrie escu la sfarsit , pupi, e simplu !

      P.S. pe surse am aflat ca va candida si Curescu. Te bagi?....
    • 0 (0 voturi)    
      Butthurt? (Vineri, 3 martie 2017, 6:28)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui anca_2017

      Hahahaha
  • +3 (5 voturi)    
    era mai bine pentru toti (Joi, 2 martie 2017, 18:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca se tineau de cantat!
  • +1 (1 vot)    
    humungus ayatollah of rock 'n rolla (Vineri, 3 martie 2017, 1:03)

    Landser [utilizator]

    'aide bre ma lasi!Parca l si vad pe țărămbetele de telorman ca asculta mittelalter sau viking metal iar cand se supara baga taranii la un wall of death!poate ne povesteste ca in tinerete mergea la dynamo!
    Taranusul metalhead!