Situatie fara precedent in guvern: Sindicatele cer ancheta la Ministerul Educatiei dupa ce contractul colectiv de munca semnat cu precedentul ministru a disparut

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 17 februarie 2017, 15:06 Actualitate | Esenţial

Pavel Nastase, ministrul Educatiei
Foto: Agerpres
Doua mari sindicate din educatie ii cer ministrului Educatiei, Pavel Nastase, o ancheta interna pentru a-i gasi pe cei responsabili de disparitia celor 4 exemplare originale ale contractului colectiv de muncă semnate în decembrie 2016, de ministrul tehnocrat Mircea Dumitru și președinții celor două sindicate, potrivit unui comunicat de presa.

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ și Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” arata ca "această anchetă se impune, având în vedere atât consecințele neînregistrării acestui contract colectiv asupra sistemului de învățământ preuniversitar și salariaților (imposibilitatea funcționării comisiilor paritare, ceea ce a determinat amânarea graficului de acordare a  gradațiilor de merit; neacordarea unor drepturi reglementate prin contract etc.), cât și informațiile false vehiculate pe rețelele de socializare". 

Fostul purtator de cuvant al ministrului Mircea Dumitru din guvernul Ciolos, Mirabela Amarandei, a postat pe contul sau de Facebook fotografii ale contractului semnat in decembrie 2016 de ministrul Dumitru si cei doi lideri sindicali, Simion Hăncescu și Marius Nistor.

"Unde este acest document? Pentru că, după semnarea contractului de ministrul Mircea Dumitru, departamentul juridic l-a luat pentru a-i da număr de înregistrare (după cum vedeți, în varianta scan el nu este înregistrat). Acesta trebuia apoi să fie înregistrat la Ministerul Muncii, după care, publicat în Monitorul Oficial.
Acum, dacă documentul e la Muncă, mă gândesc că se poate vorbi cu doamna ministru să fie înregistrat la departamentul de specialitate, că doar ne interesează binele profesorilor, nu? Și acel contract colectiv a fost negociat pur tehnic, între departamentele ministerului și cele ale sindicatelor.
Iar dacă e undeva pe la Monitor, iară se poate vorbi pentru publicarea contractului colectiv, că doar la Monitorul Oficial se lucrează și noaptea, nu?", a scris Mirabela Amarandei pe Facebook.

Reactia Mirabelei Amarandei a venit la doua zile dupa ce Liviu Pop, secretar de stat la Educatie, l-a acuzat pe precedentul ministru ca nu a semnat contractul colectiv de munca. Amarandei a dat pe Facebook detalii suplimentare despre circuitul documentelor in Ministerul Educatiei: "În ceea ce privește înregistrarea documentelor la Cabinet: încă din mandatul dlui ministru Curaj a fost implementat un sistem de înregistrare foarte meticulos și responsabil, care a făcut posibil ca, într-un an, să nu se rătăcească documentele la cabinet. Fiecare document semnat de ministru era scanat și arhivat online, apoi predat direcțiilor de specialitate. Revenind la situația de față: așa cum am spus, contractul a fost scanat în 15 decembrie și arhivat, imediat după semnarea acestuia de dl ministru, apoi predate toate cele patru exemplare departamentului juridic, cel care a coordonat tehnic tot procesul de elaborare și negociere a CCM. Deci nici vorbă de plecat cu ele din minister (am auzit că tehnocrații ”fură” și canapele, nu doar documente). Mă și întreb ce am fi putut face cu el?…. Apoi, legat de rătăcirea lui, vă propun să aveți o discuție aplicată cu dna director a Direcției juridice, dumneaei fiind cea care a plecat cu cele patru exemplare de contract din cabinetul ministrului, pentru a le da număr de înregistrare și, apoi, a le trimite la Muncă. De altfel, am discutat cu domnii Simion Hăncescu și Marius Nistor, care au confirmat că juridicul și-a asumat acest proces, iar la ei nu a ajuns originalul cuvenit."























22121 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Un singur cuvant! (Vineri, 17 februarie 2017, 15:12)

    AureliusM [utilizator]

    Hoti! Hoti!

    Sau ca sa vorbim in rongleza sa priceapa tot multinationalul - sa ne setam asteptarile corecte :)
    • +13 (13 voturi)    
      Trebuie sa stim si noi numele directoarei Juridic (Vineri, 17 februarie 2017, 16:14)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui AureliusM

      Directoarea de la Directia Juridica a plecat cu cele 4 originale la inegistrat.... Ar tebui sa stim si noi cine este...
      • +15 (15 voturi)    
        la monitor se lucreaza si noaptea dar... (Vineri, 17 februarie 2017, 17:21)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui fit

        numai pt PENALII din PSD
    • +13 (13 voturi)    
      E deja vue !!! (Vineri, 17 februarie 2017, 19:11)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui AureliusM

      Unde apare un P$D-ist., imediat dispare ceva. Ne povesteste infractorul Sova unde-i contractul Bechtel, unde mama sa era jurist ????
  • +34 (34 voturi)    
    Ne pare rau, baieti (Vineri, 17 februarie 2017, 15:13)

    ICosmin [utilizator]

    E timpul sa luam inapoi ce v-am dat inainte de a ajunge la putere! ;)
  • -23 (25 voturi)    
    Nu prea are logica (Vineri, 17 februarie 2017, 15:31)

    DanCris [utilizator]

    Fostul ministru cere anchetarea unor fapte care s-au intamplat in mandatul sau. Directoarea de la juridic nu era propria sa directoare ?! Prima zi pentru noii ministrii a fost 5 ianuarie daca nu ma insel. Ca doar nu dispareau documente din minister in timpul mandatului , nu ? Pt ca in cazul asta se dovedeste ca este incompetent...
    • +29 (29 voturi)    
      Tu nu prea ai logica si cred (Vineri, 17 februarie 2017, 16:01)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      ca nu ai citit ce spune articolul. Maestrul jongleriilor pop a facut pierdute contractele spunand ca nici nu au existat. Acum a fost prins cu minciuna. Dar expertului in xerox (e singura directie de expertiza pe care ipochimenul pop a putut sa o gaseasca in "vasta" sa activitate de tocat frunze la caini) nu cred ca-i pasa pentru ca minciuna e parte integranta din "personalitatea" sa
      • -14 (14 voturi)    
        Bati campii cu mare gratie (Vineri, 17 februarie 2017, 16:57)

        DanCris [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Domnisoar blonduta Mirabela spune pe facebook ca s-a scanat (?!) contractul pe 15 decembrie. Pe el nu apare nico data , nicun numar de intrare , nimic. Liviu Pop spune ca nu a gasit nimic in registrul de intrari al ministrului. Domnisoare spune ca a fost scanat si ca l-a dat apoi la directia juridic. "Hotii" de la PSD au preluat ministerul pe 5 ianuarie. In timpul asta ce s-a intamplat cu contractul ?! Ca doar nu trebuia noul ministru sa il inregistreze. Singurul loc unde apare este pe facebookul Mirabelei care isi arata singura latura penala intrucat a plecat acasa cu baza de data cu documente scanate de la minister.
        • +3 (3 voturi)    
          Nenorocita asta de Mirabela... (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 13:07)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          Cum i-o fi trecut ei prin capsorul ala blond sa fotografieze contractul ala semnat, lipsind pe unii de sansa de a rage acum din toti rarunchii ca, de fapt, contractul nici nu a existat vreodata, nu a fost semnat, ca fostul ministru, ca si liderii de sindicat, sunt niste mincinosi platiti de Soros etc., etc., etc.
          Stiti ce cred eu? Cred ca don'soara Mirabela, asa blonda cum e ea, o fi mirosit cam ce borfasi de ultima speta vin la putere si si-o fi soptit in buclele-i blonde ca poate n-ar strica sa-si ia niste minime masuri de precautie. Si iata ca faptele, exact ca si comentariile dvs., ii dau perfecta dreptate.
          Oftica mare, nu?
          Va inteleg atat frustrarea, cat si amenintarea din final - fireste, este o ilegalitate flagranta, strigatoare la cer, sa dai in vileag hotiile si minciunile marca PSD.
      • +3 (3 voturi)    
        cred ca (Vineri, 17 februarie 2017, 18:28)

        zigot [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        "ipochimenul" este invidios pe "alta intrebare", in
        sensul care din ei este mai absurd
    • +12 (12 voturi)    
      Directoarea de la juridic poate fi mostenita... (Vineri, 17 februarie 2017, 16:17)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      ... sau "reeducata".

      Logica unora poate da dureri de cap altora...
  • +28 (28 voturi)    
    Păi dosar la DNA. (Vineri, 17 februarie 2017, 15:36)

    ouyang [utilizator]

    Instant. Rog arestarea grupului infracțional organizat PSD.
  • +33 (33 voturi)    
    Nu-i o premiera disparitia actelor (Vineri, 17 februarie 2017, 15:36)

    Adri4n [utilizator]

    o fi trecut Sova si pe la Ministerul Educatiei
    • +17 (17 voturi)    
      Modelul Bechtel (Vineri, 17 februarie 2017, 16:18)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      Chiar e gretos ce fac astia de la PSD!
    • +14 (14 voturi)    
      Pavel Nastase o fi fratele lui Adrian Nastase? (Vineri, 17 februarie 2017, 16:28)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      Fiecare Nastase cu cate un contract pierdut in neant...
  • +20 (20 voturi)    
    Nedumeriri . (Vineri, 17 februarie 2017, 15:41)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Intrebarea este , cand vor cere sindicatele sa se stabileasca in mod corect , necesarul de cadre diactice pentru intreg invatamantul , conform unei noi teorii de curriculum , teorie care sa cuprinda necesitatile pietei si societatii din zilele noastre si de mai apoi . Si , mai ales , cand nu vom mai vedea cazuri celebre de : hello Kity !
    • +10 (10 voturi)    
      Cand se va tine cont si de elevi si de parinti (Vineri, 17 februarie 2017, 16:21)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      ... care sunt primii interesati sa fie pregatiti cand isi cauta un job.

      De asemenea cand se va tine cont si de cei care ofera joburi. Pana una alta Ford angajeaza necalificati ca sa ii pregateasca asa cum are nevoie.
  • +25 (25 voturi)    
    Asta e tare (Vineri, 17 februarie 2017, 16:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci au ajuns sindicatele sa le explice ministrilor care e circuitul documentelor in ministere. Tare
    Cum zicea cineva pe fb:

    La noi, politicienii cred că lanterna telefonului consumă minutele din abonament. În Canada, premierul știe să explice în detaliu cum funcționează un computer cuantic.

    Si ne mai miram de ce tot ce incercam sa construim se darama peste noapte.
  • +11 (11 voturi)    
    ,,Fara precedent" (Vineri, 17 februarie 2017, 17:53)

    gayon [utilizator]

    Cu numele asta o sa fie trecut in istorie, guvernul lui dragnea. Ca el e nasul, el si procreatorul
  • +3 (3 voturi)    
    Este absolut normal (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 13:40)

    Rescator [utilizator]

    Astia fura si sarea din bucate.Cred ca este in seiful
    lui Bombonel alaturi de Contractul cu Bechtel(ala cu autostraziile de miliarde de Euro,realizate doar pe hartie).Hai PSD -poti mai mult.