UPDATE Romania, data in judecata de Comisia Europeana, pentru depozite ilegale de deseuri

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2017, 14:36 Actualitate | Esenţial

Groapa de gunoi din Galati
Foto: dela0.ro
Comisia Europeana a trimis Romania in fata Curtii de Justitie a Uniunii Europene, pentru ca tara nu a inchis si reabilitat 68 de depozite ilegale de deseuri ce constituie un risc grav pentru sanatatea umana si pentru mediu, arata executivul comunitar intr-un comunicat remis miercuri.

UPDATE Agentul Guvernului Romaniei la Curtea de Justitie a UE, Razvan Horatiu Radu, a declarat, pentru HotNews, ca Ministerul Mediului, autoritatile locale si Ministerul Afacerilor Externe trebuie sa gaseasca in continuare solutii pentru aspectele invocate de CE.

"Asteptam sesizarea Comisiei pentru a vedea punctual toate problemele ridicate. Parte din ele au fost ameliorate pana acum. Impreuna cu Ministerul Mediului si cu autoritatile locale responsabile va trebui sa identificam si sa gasim solutii pentru toate aspectele invocate. Masuri similare a luat Comisia Europeana si impotriva altor 6 state europene. Speram sa folosim experienta acestora in vederea rezolvarii situatiei din Romania"- a mentionat subsecretarul de stat in MAE.

In pofida avertismentelor anterioare ale Comisiei, Romania nu a reusit sa ia masuri in ceea ce priveste depozitele de deseuri neconforme, in concordanta cu prevederile din normele europene relevante (Directiva 1999/31/CE a Consiliului), sustine CE.

Astfel, statele membre au obligatia de a recupera si elimina deseurile intr-un mod care sa nu pericliteze sanatatea umana si mediul, interzicand abandonarea, descarcarea sau evacuarea lor necontrolata. Romania avea obligatia de a inchide si a reabilita depozitele de deseuri municipale si industriale care nu corespund standardelor pana la 16 iulie 2009.

Intrucat pentru remedierea acestei situatii nu s-au inregistrat progrese suficiente, Comisia a adresat un aviz motivat suplimentar, in septembrie 2015, solicitand autoritatilor romane sa ia masuri corespunzatoare cu privire la 109 situri necontrolate care, desi nu mai erau utilizate, continuau sa reprezinte o amenintare pentru sanatatea umana si pentru mediu.

S-au inregistrat unele progrese, dar pentru 68 de depozite de deseuri masurile necesare de remediere si inchidere nu fusesera finalizate in decembrie 2016. Pentru a determina Romania sa accelereze procesul, Comisia trimite autoritatile romane in fata Curtii de Justitie a UE.

In temeiul dreptului UE, in Europa ar trebui sa fie desfasurate doar activitati controlate si sigure legate de depozitele de deseuri. Directiva privind depozitele de deseuri stabileste standarde pentru protectia sanatatii umane si a mediului, in special a apelor de suprafata, a apelor subterane, a solului si a aerului, impotriva efectelor negative cauzate de colectarea, transportul, depozitarea, tratarea si eliminarea deseurilor. Aceasta urmareste sa previna sau sa reduca, pe cat posibil, efectele negative ale depozitarii deseurilor, pe intreaga durata a ciclului de viata a unor astfel de depozite.

Masuri similare au fost adoptate impotriva altor sase state membre: Bulgaria, Cipru, Spania, Italia, Slovenia si Slovacia. Curtea a emis deja hotarari impotriva Bulgariei, a Ciprului si a Spaniei.

Exista numeroase modalitati de eliminare a deseurilor. Ingroparea acestora in sol, cunoscuta sub denumirea de "depozitare", este metoda cel mai putin durabila din punct de vedere ecologic si ar trebui sa fie mentinuta doar la minimul absolut necesar, mai spune CE.

In paralel, parlamentari europeni ar vrea sa se inaspreasca si mai mult legislatia europeana privind deseurile. Potrivit unor amendamente adoptate in Comisia de Mediu a Parlamentului European, cota de deseuri care trebuie reciclate ar trebui sa creasca de la 44% cat este in prezent la 70% pana in anul 2030.

De asemenea, ingroparea gunoiului ar trebui sa se limiteze la cel mult 5%,  potrivit amendamentelor adoptate de comisia europarlamentara de mediu la Pachetul Deseuri al UE. In proiectul de legislatie transmis de Comisia Europeana se prevede o limitare la 10% a procedurii de "landfilling".

Romania, Cipru, Grecia, Croatia si Malta recurg la ingroparea gunoiului in proportie mai mare de 75% din deseurile municipale, potrivit unui comunicat de miercuri al Parlamentului European.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

10769 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    /// (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:40)

    hmara [utilizator]

    Chestiunile astea nu va preocupa, lichelelor de guvernanti?
    Eventuale amenzi sau sanctiuni nu va privesc, nu?
    Doar puscariasii.
  • +18 (18 voturi)    
    sa ii bage in puscarie (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:45)

    andreeaandreea [utilizator]

    eu m-am saturat, stau in sectorul 1 si in fiecare seara pute de la groapa de gunoi de parca am fi in bangladesh sau nigeria.
    • +11 (17 voturi)    
      /// (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:59)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Pe asistati sau/si pensionari nu-I deranjeaza, din pacate.
      • +1 (11 voturi)    
        Lasa ca putea si pe timpul lui Base sau Ciolos (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:31)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Asistatii si pensionarii sunt problema, nu mafia gunoiului nederanjata de nimeni.
      • -11 (15 voturi)    
        da guvernul (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:41)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Da guvernul lui NIMIC de la Cotroceni ce a facut in 2016? Din cite vad chiar nimic nu au facut,justitie, zero , fonduri ue zero,mediu zero adicalea nimic ca seful lor.
        • +7 (7 voturi)    
          Ministri ai mediului (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:15)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          - 2000 - 2004 (perioada de negociere pentru adrearea la UE, cand s-au stabilit si sarcinile si termenele-limita): PSD.
          - 2005 - 2006 - PD
          - 2006 - 2008 - UDMR
          - 2009 - PSD
          - 2010 - 2011 - UDMR
          - 2012 - 2015 - PSD
          - 2016 - tehnocrat (guvernul Ciolos)
          Oricum: inchiderea gropilor de gunoi (inchiderea uneia dureaza cativa ani BUNI) era sarcina Primariilor si a Consiliilor Judetene + Prefecturi, cu monitorizare de la APM, GNM si DSP >:
        • +2 (4 voturi)    
          Eu zic sa verifici din nou (Miercuri, 15 februarie 2017, 17:06)

          AdrianRO [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          Inainte sa vorbesti aiurea, cauta bilantul guvernului Ciolos sa vezi ca a facut fata de plagiator.
      • -1 (11 voturi)    
        din nou cretinismul asistati=pensionari? (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:49)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        mai lasati dracului poezia cu pensionarii - capuse / paraziti... daca nu erau pensionarii astia pe care ii tot mancati de ... ce mai furau jigodiile? cum-necum, eficient-ineficient amaratii astia au produs sub carmuirea cizmarului idiot toate miliardele cu care "s-au ajuns" astazi marii capitalisti ai tarii... atat cei declarati ca atare dar mai ales "neoficialii"... cu si fara posturi tv... profitand de rabdarea si resemnarea lor aveti tupeul ordinar, nesimtirea sau prostia sa ii nominalizati ca fiind "paraziti" pe care-i sustine bugetul... nimic mai fals: trageti o linie cam pe la 1989, evaluati ce au produs si dati-le ce li se cuvine... sa vedem atunci cine pe cine sustine...
    • +6 (8 voturi)    
      Cum asta (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Si primarii pesedisti dorm? sau singura lor preocupare e sa isi serveasca clientela si sa traga si ei
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:51)

      Mihai-Florin [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Acolo sper sa ajunga toti hotii astia, in viata asta.
      Acolo in groapa aia de gunoi.
    • +2 (4 voturi)    
      Pretul la gunoi s-a marit deja ca nu este selectat (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:21)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Gunoiul pute, este gramada, dar Madam Firea a avut grija sa mareasca pretul gunoiului fara sa faca nimic in plus, doar cu explicatia ca inca nu este adunat selectiv,
  • -6 (12 voturi)    
    haha (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:18)

    mihai.mihaita [utilizator]

    comisia cu*ului.
    pai Romania a ajuns tara deseurilor... acum o si sanctioneaza dupa ce ca toti le aduc aici?
    • +4 (4 voturi)    
      pai tu crezi ca le-au adus cu sacosa? >: (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:18)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      Daca au fost importate deseuri, NU cu sacosa s-a intamplat asta ci cu trenul, TIRul, vaporul... NU puteau intra in tzara fara VOIA autoritatilor ROMANE!!
      CE amestec are Comisia in faptul ca RO a ajuns "tara deseurilor"??!! Ne-a obligat EA? Ne-a corupt EA autoritatile??
  • +6 (8 voturi)    
    cativa procurori EU (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:34)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    pentru mafia gunoiului din Romania, aveti !?
  • +6 (6 voturi)    
    Depozite de deseuri si gunoaie? (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai cu atita votanti PSD+ALDE nici nu e de mirare :)
  • +8 (10 voturi)    
    MAFIA-PSD (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:43)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    pai ce e vreo problema daca otravim intreaga populatie?!
    nu frate, psd-alde plang cu lacrimi de crocodil pe la televiziunile infractorilor conditiile mizerabile pe care le au puscariasii, romanii platitori de taxe pot muri intoxicati fara grija.
    Iar 'jurnalisti'' care stau toata ziua cu capul infipt pana la umeri in qrl mogulilor infractori au alta agenda de prioritati, eliberarea sefilor de la bulau!
  • +6 (6 voturi)    
    Deseuri umane (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:01)

    GT44 [utilizator]

    Depozitele de deseuri pot fi si umane. Unul din aceste depozite este Parlamentul Romaniei dar nu numai.
    E plina Romania de tot felul de depozite de deseuri ..
  • -2 (6 voturi)    
    Ne tot sanctioneaza Ue.... (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:50)

    Toni_Romania [utilizator]

    ...dar resursele noastre le priesc, este?
    • +1 (3 voturi)    
      si noua, ale lor! ;) (Miercuri, 15 februarie 2017, 17:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Pana una-alta, Romania este BENEFICIAR NET de fonduri de la UE! ;)
  • +2 (4 voturi)    
    la articolul asta (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:53)

    freejack [utilizator]

    sunt altfel de comentarii decat la cel despre alimente. aia care critica acolo nu se baga si aici. daca tot critica politicile UE de ce nu critica si decizia asta? ca doar UE e caca... gunoiul nostru e de calitate.
  • +2 (2 voturi)    
    Clasa Politica=Deseuri (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:26)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    "UPDATE Romania, data in judecata de Comisia Europeana, pentru depozite ilegale de deseuri "

    era si timpul ...