Ministrii se intalnesc marti pentru a rediscuta bugetul. Liviu Dragnea si-a anuntat prezenta

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 8:17 Actualitate | Esenţial


Premierul Sorin Grindeanu urmeaza sa aiba marti discutii cu ministrii cabinetului sau despre proiectia bugetara pentru anul 2017. Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni seara ca atat el, cat si prim-ministrul sunt nemultumiti de propunerile regasite in proiectul Ministerului Finantelor Publice in cazul unor ordonatori principali de credit, printre care SRI si Administratia Prezidentiala.

"Si eu si primul-ministru, intorcandu-ne in tara, am fost destul de nemultumiti, constatand ca ceea ce am stabilit noi la plecarea din tara nu s-a reflectat in proiectul de buget. Drept pentru care, astazi, si eu si premierul am stat toata ziua la discutii cu ministrul de Finante si cu inca vreo cativa membri ai Cabinetului, iar incepand de maine (marti - n.r.), de la ora 9.00, fiecare ministru este chemat pentru a se rediscuta bugetul si pentru a se rediscuta si bugetul altor institutii neguvernamentale. Noi am luat o decizie de a reduce acolo unde se poate si cat se poate bugetele si de a suplimenta si a sustine financiar toate prevederile din programul nostru de guvernare", a declarat Liviu Dragnea, luni, la Romania Tv.

Liviu Dragnea a declarat ca, marti, va participa in calitate de invitat la discutiile despre buget. Social-democratul a precizat ca bugetul va trebui sa reflecte continutul programului de guvernare.

"De ce s-a marit bugetul SRI-ului ? Nu am inteles de ce la Administratia Prezidentiala a fost doar 4% reducere. Nici eu, nici premierul nu am primit raspunsuri serioase, raspunsuri argumentate, urmand ca maine (marti - n.r.) sa se reia discutiile. Nu avem o problema cu o institutie anume (...) Sigur, eu am fost invitat la aceste discutii si o sa fiu invitat si maine, pentru ca, pana la urma, bugetul vine la Parlament si eu zic ca e mai bine ca proiectul de buget sa plece in regula de la Guvern, decat sa-l modificam noi in Parlament. Pe mine ma intereseaza, ca si pe prim-ministru, ca programul de guvernare sa fie finantat, nu alte lucruri pe care noi nu le-am asumat in campania electorala. Si atunci trebuie sa se explice, trebuie sa se argumenteze fiecare propunere bugetara (...) pentru a se vedea unde se duc banii si de ce trebuie sa se duca banii acolo, in conditiile in care, an de an, la unele institutii bugetul a crescut foarte mult, in asa fel, incat la unii, fata de acum cativa ani de zile, este dublat. Noi trebuie sa avem o alta politica, pentru ca de aia ne-au votat oamenii, sa avem dezvoltare economica, sa avem crestere de salarii, de pensii, sa avem relaxari fiscale, sa alocam bani seriosi pentru investitii", a spus Dragnea.

Despre alocarea bugetara pentru Aparare pentru 2017, liderul PSD a spus ca aceasta va fi de 2% din PIB.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4581 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    in ce calitate Draqnea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 8:44)

    un domn [utilizator]

    are acces la Maidan Victoria ?
    • -9 (19 voturi)    
      Pana mai ieri va calcati pe picioare care (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:15)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pe care spunand ca de fapt Dragnea conduce guvernul,acum cand va arata cine conduce tot voi va intrebati ce cauta acolo,mai oameni buni,hotarati-va odata!
      • +6 (8 voturi)    
        ar vrea, ar fi vrut Sa Conduca Guvernul (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        dar in ce Democratie alta "decat" uresse sau nordkoreana un prim ministru este Penal , si nu orice penal, penal care s a implicat intr o Lovitura de Stat. ?..culmea..esuata
        • +1 (1 vot)    
          Nu credeam sa existe un mincinos (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:21)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          si un ticalos mai mare decat Ponta. Ei, uite ca se poate.
      • +3 (3 voturi)    
        mai draga nu Drganea trebuie sa ne arate cine (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        conduce guvernul ci Grindeanu. Dragnea ne arata cine-l conduce pe Grindeanu. Ce l-a mai pupat Grindeanu pe Dragnea cand a ajuns la palatul Victoria. Oare s-a simtit frustrat Taricenu?
        • +2 (2 voturi)    
          ala are stress cu N neveste (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:47)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

          si alea L au Condus pe el
      • +5 (5 voturi)    
        in comunism (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:11)

        Crist y [anonim] i-a raspuns lui xrogo

        nu conteaza principiul separatiei puterilor in stat. Partidul este principalul conducator, toate parghiiile democratiei sunt pierdere de timp. Ziceti asa fratilor! Nu o mai dati pe dupa gard....asta vreti, nu?
    • +7 (13 voturi)    
      in calitate de iumparat suprem al romaniei.... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      asa ase comporta de cand a castigat psd alegerile...

      Iohannis nu are voie sa participe la nimic ca "incalca consittutia" el are voi sa faca ce vrea ca e "vointa poporului"
      • 0 (0 voturi)    
        Iohannis are 6 milioane de voturi (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:23)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Toata gloata mafioti P$D impreuna cu alujile lor nu au adunat mai mult de 3,2 milioane de la asistatii social si pensionari. Regretam acum guvernul Ciolos, poate singurul guvern care a lucrat , fara sa fure, in interesul Romaniei.
    • +8 (14 voturi)    
      . (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:22)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In caliatate de ventriloc.
    • +6 (8 voturi)    
      Dragnea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:36)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In calitate de Conducator... :)
    • +3 (9 voturi)    
      . (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:43)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      În calitate de „vă dau mai mulți bani, dar vă rog ignorați OUG alea un pic”.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce carpe sunt ministrii nostri....... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sa stea cu capetele plecate si sa astepte sa vina marele stapan, infractorul dovedit si condamnat Dragnea sa le dea ordine. Cred ca atunci cand intra in sala, Grindeanu & Co stau in sir indian sa-i sarute mainile. Partea proasta pentru ei este ca infractorul condamnat Dragnea ii foloseste, cum facea Vantu cu slugile sale si in final ei o sa plateasca oalele sparte, ca de scapat n-au cum sa scape, nu pot da poooolimii si asistatilor tot ce le-a promis.
  • +4 (10 voturi)    
    in ce calitate un condamnat penal (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:11)

    __alex__ [utilizator]

    ia parte la intalnirea ministrilor?
    • +4 (4 voturi)    
      In calitate de inculpat in al doilea dosar (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:11)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      si care il va trimite (in sfarsit!) dupa gratii, nu in fruntea tarii !

      Daca nu exista mijloace legale de a trimite un puscarias din Parlament in arest la domiciliu, iesim si noi in strada, ce sa facem altceva ...?

      Daca misti un pic mai dur, e lovitura de stat, e mineriada, e anarhie, e fascism, e orice altceva in afara de NESIMTIREA SI TUPEUL CELOR CARE NE CONDUC !
      • +1 (1 vot)    
        Sa Faca Guvern cu Varanul (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Sindicatul P $ Derbedeilor si al Conservatorilor de Bani Crescent ! cu asezamantul social la Brutarie !
  • +8 (14 voturi)    
    Tovarase Dragnea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:12)

    accidutzu13 [utilizator]

    Dai pur si simplu buzna la Guvern? In ce calitate te duci tu acolo?
  • +8 (12 voturi)    
    vorbind despre golani (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:31)

    NWalker [utilizator]

    care DAU BUZNA in Guvern!!!
  • +8 (12 voturi)    
    STAȚI (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:42)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Că a venit Salvatorul Patriei, Protectorul Bănișorului Românilor.
  • +5 (11 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:49)

    cladob [utilizator]

    A fost si ministrului Finantelor plecat ? Sau Dragnea Nu are situatia sub control ? Ce inseamna uite bugetul pe 2017 dar statie ca nu e bun ?
  • +7 (11 voturi)    
    Like a bou (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:53)

    DawBiness [utilizator]

    In calitate de șmecher, clar !
  • +6 (12 voturi)    
    Abuz de putere (Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:59)

    vidra [utilizator]

    Ce sa caute asta la guvern? Dupa cat tam tam a facut ca de ce s-a dus Presedintele acolo, care era total indreptatit avand in vedere ce suste faceau ei pe-acolo...acum, cu seninatate declara ca el a hotarat ce sa fie in buget si se duce la guvern sa le ceara socoteala si sa schimbe pe-acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai scrie in Constitutie ca Dragnea poate (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:17)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Presedintele Camerei Deputatilor este lider absolut de drept, deci, face ce vrea... cat mai e in libertate.
  • +8 (14 voturi)    
    O sa desfiinteze presedintia luandu-i toti banii.. (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:03)

    cartofil [utilizator]

    Ce gunoaie pot fi acesti oameni. Este in stare sa faca praf Romania numai si numai sa nu fie tras la raspundere pentru furturile facute si, de ce nu, sa poata fura in continuare. Doar Tepes ne mai poate scapa de infractorul dovedit Dragnea si de gasca lui hoti.
  • +2 (8 voturi)    
    Buget (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:06)

    Vladescu [utilizator]

    Reduceți bugetul SRI, DNA, Parlament , Președinție si alte salarii și pensii exagerate la bugetari (ex: directori și foști directori de pușcării).
    • 0 (0 voturi)    
      Le-ai facut un terci, nu te supara (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:34)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Vladescu

      Ai amestecat SRI cu DNA si cu pensile directorilor de puscarii.

      Bugetul DNA e cam de 170 de milioane de lei, cheltuielile publice sunt bugetate la 280 de MILIARDE de lei. Adica bugetul DNA e 0,06% din bugetul tarii. Acolo vrei musai sa faci reduceri?

      E o cale mult mai simpla si clara: eliminarea pensiilor special si stabilirea clara a unei anvelorpe salariale bugetare (sa nu poate trece de un anumit procent din PIB). Asta e tot.
  • +4 (4 voturi)    
    Pe logica asta (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:40)

    CoralMS [utilizator]

    Dragnea poate sa-si dea seama si ca legile in general trebuie promulgate de presedinte, si ca sa nu mai existe riscul nepromulgarii ce-ar fi sa fie el si intr-o parte si in alta, ca sa nu se mai intoarca legile?

    Separatia puterilor in stat e fix tranta pentru Dragnea! Poporul e o masa amorfa de care se ingrijeste tatucu', stie el ce-i mai bine! Pana una alta el e "invitat", ca na... ca la L'Oreal "pentru ca merita!"

    Lumea trebuie sa-i "ciomageasca" popular, in baza drepturilor constitutionale, fara drept de apel, ca ni se duce de acum orice fel de sansa la mai bine cu viitorul Erdogan de Romania numit Dragnea!
  • +7 (7 voturi)    
    "eu", "eu", "eu" - clar, ăsta-i Dragnea! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:54)

    ofCAER [utilizator]

    In ce calitate participa Dragnea la sedintele de guvern? Scrie in Constitutie ca Presedintele Camerei are dreptul de a participa la sedintele de guvern? Eu (eu-l meu!) n-am citit. Dimpotriva, Constitutia are un capitol dedicat raporturilor Parlamentului cu Guvernul.
    Participa ca presedinte al partidului care da guvernul ("Pe mine ma intereseaza, ca si pe prim-ministru, ca programul de guvernare sa fie finantat")? Cum ramane, in cazul acesta, cu art.109 din Constitutie - "Guvernul răspunde politic numai în faţa Parlamentului pentru întreaga sa activitate"? dar cu separatia puterilor?
    Si, de unde stie "Eu, Dragnea", ca "si o sa fiu invitat si maine" (atentie la exprimare!)?
  • +8 (8 voturi)    
    Bugetul Apararii (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:06)

    Rescator [utilizator]

    Acest individ din Teleorman(in limba turca-padurea
    nebuna) I-a spus lui Trumpila(daca nu cumva a mintit,
    in stilul casei) ca Romania va acorda pentru Aparare
    2% din PIB.Acum vedem numai 1,35%,care sunt doar pe hartie,in realitate,prin manevre murdare ale
    Ministerului Finantelor ,bugetul real nu va fi mai mare
    de 0,9%(rog sa se revada experienta anterioara de la
    Vacaroiu incoace).Daca si in aceste conditii complicate
    si periculoase lasam apararea de izbeliste inseamna
    ca Dragnea si Tariceanu ne vor,de urgenta,in
    Uniunea Euroasiatica.
    Sper ca indivizii sa-si rupa dintii inainte de a nenorocii
    si mai mult Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Ce fac celelalte partide ????? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:20)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Nu-l pot inculpa pentru tradare ??? Eu cred ca da. Ar trebui sa adune ceva acte si sa dea dosarul parchetelor. Plus ceva publicitate , sa stie si asistatii sociali ca Dragnea, tradand tara care le da lor bani nemunciti, vor ramane si ei in final fara bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Programul Dragnea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:15)

    GT44 [utilizator]

    Pe scurt e ca se ia si nu se da mai nimic. O noua tzeapa marca PSD de Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Vreau si eu (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:41)

    cilli [utilizator]

    Am auzit ca poate participa oricine in sedinta de guvern. Daca un penal e invitat, poate ma invita si pe mine cineva. Sau trebuie sa am macar vreun dosar in curs? Care e conditia minima?