Dacian Ciolos a cerut ANPC sa faca un control la Ryanair dupa ce nu a putut plati in lei produse vandute in avion

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:35 Actualitate | Esenţial

Ryanair
Foto: Facebook/ Ryanair
Premierul Dacian Ciolos a cerut Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorului (ANPC) sa faca un control la compania aeriana Ryanair, dupa ce, in timpul unei curse aeriene Timisoara - Bucuresti, nu a putut plati in lei produse vandute in avion, el solicitand si ministerelor sa analizeze legislatia pentru a vedea daca operatorul aerian a respectat normele. Compania si-a cerut scuze pentru "inconvenientele cauzate", precizand ca in prezent nu accepta plata in lei pentru produsele achizitionate la bord. 

"Prim-ministrul a solicitat ANPC sa faca un control la compania aeriana dupa ce nu a putut achita in lei produse aflate in vanzare pe o cursa interna. De asemenea, a cerut si ministerelor responsabile sa faca in perioada urmatoare o analiza a legislatiei in vigoare cu scopul de a clarifica daca operatorul aerian a respectat sau nu normele legale", a declarat vineri, pentru News.ro, purtatorul de cuvant al Guvernului, Liviu Iolu.

Tot vineri, reprezentantii companiei Ryanair au transmis un comunicat in care si-au cerut scuze pentru "inconvenientele cauzate", explicand ca, in prezent, nu accepta plati in lei pentru produsele achizitionate la bord.

"Ne cerem scuze pentru incovenientele cauzate, dar, in prezent, nu acceptam plati in moneda nationala Leu (RON) pentru produsele achizitionate la bord. In continuare, urmarim imbunatatirea fiecarui aspect al business-ului nostru pentru o mai buna experienta de zbor a clientilor, parte a programului nostru <<Always Getting Better>>", se arata in comunicatul Ryanair.

Joi, premierul Dacian Ciolos a plecat de la Timisoara spre Bucuresti cu o cursa a companiei Ryanair, iar in timpul zborului a vrut sa isi cumpere produse din avion. Personalul din aeronava a refuzat insa plata, pe motiv ca premierul a oferit lei, iar la bordul avionului se accepta doar euro.

Dacian Ciolos s-a aflat joi la Timisoara, impreuna cu mai multi ministri, unde a avut o intalnire bilaterala cu omologul sau sarb Aleksandar Vucic.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
15883 vizualizari
  • -55 (79 voturi)    
    Bine asa (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:43)

    mitg [utilizator]

    Zboara cu Ryanair, sa nu cumva sa sustinem economia romaneasca zburand cu TAROM ...
    • +29 (43 voturi)    
      nedumerire (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:23)

      Cititor_HN [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      care... Tarom??
    • +46 (58 voturi)    
      A zburat cu cel mai ietfin (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:29)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      A dat un exemplu foarte bun. A zburat cu cel mai ieftin operator.
      • -20 (26 voturi)    
        Discutabila treaba (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 2:46)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        Asa poti sa mergi in super market si sa cumperi cel mai ieftin usturoi.. din China. Este un exemplu ?
        • +7 (7 voturi)    
          Piata zborurilor (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:45)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Pt ca sunt doar cativa competitori in piata si un monopol ar fi de nedorit cateodata sustinerea competitiei este sanatosa. Exemplul cu usturoiul este irelevant.
    • +35 (49 voturi)    
      da, da (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:37)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si sa vezi ca-l mai cheama si Julien, asta spune tot, nu-i asa?
      Dar avand in vedere ca nici avionul Tarom nu este facut in Romania, mai bine sa-l punem sa mearga pe jos, cu opinci facute in fundul satului, traditional.
      Da, dom'le, sa sprijine economia ca toti predecesorii sai, cei mai saraci si curati cetateni.
  • -25 (37 voturi)    
    se rezolva (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:47)

    chiuariu [utilizator]

    la cursul de 5 roni per euroi vor vinde si pe datorie.
  • +48 (68 voturi)    
    bun Ciolos (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:55)

    AliKimiku [utilizator]

    Cred ca gestul asta face mai mult decat 10.000 de palavre nationaliste de a lui Dragnea
  • -68 (88 voturi)    
    premier gainar (Vineri, 11 noiembrie 2016, 21:12)

    nu_am [utilizator]

    Pentru ca in afara de stat la zebra in mod populist si luat gainile la puricat nu face nimik. Se lauda cu crestere economica dar sustine austeritate pt poporul de rand. Incet-incet vom deveni un popor de asistati social, dar bine ca va putea plati in lei pe Ryanair.
    • +33 (45 voturi)    
      Gândiși înainte de a scrie? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:42)

      jijibau [utilizator] i-a raspuns lui nu_am

      Pentru că nu pare. A cheltui câți bani ai în buzunar fără a împrumuta doar ca să câștigi câteva voturi este semn de înțelepciune. Proștii ăia din toate țările și instituțiile internaționale ne explică într-una că vom depăși țintele asumate dacă dăm bani mai mulți decât avem în buzunar, dar iresponsabilii Dragnea & co. și-ar vinde și pe mama ca să câștige alegerile. Apoi mai văd ei de unde taie, probabil de la autostrăzi, spitale și alte investiții, că și-așa avem prea multe. Eventual lasă iar pe alții să taie salariile când nu se mai poate trăi pe datorie. Să ajungem ca Grecia, să se sature alții să ne plătească salariile mărite din pix, nu din muncă.
      • 0 (4 voturi)    
        Despre ce autostrazi vorbiti? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 20:15)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui jijibau

        poate studii de fezabilitate pentru autostrazii, alea care expira tot la 2 ani si se platesc cu sute de mii de euro catre firmele abonate.
        Era mai credibil sa spuna ca nu mai are bani de carpeli la drumuri, spitale... daca mareste salariile in sanatate si educatie.
        In general cand faci investitii mari incerci sa accesezi fonduri europene, pentru asta iti trebuie oameni calificati iar noi nu-i prea avem. Deci cand se pune tara asta la punct si nu o sa se mai angajeze ingineri pe post de juristi, economisti pe post de psihologi... adica pile si relatii fara sa conteze ce sti sa faci atunci se vor schimba lucrurile.
        Il vedeti pe Ciolos parca ar fi salvatorul Romaniei, ganditi ca niste gaini bete.

        In rest Ciolos pare a fi civilizat si nimic mai mult.
  • +37 (51 voturi)    
    Orice serviciu pe teritoriul RO - platit in lei (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:14)

    andipetre [utilizator]

    Asa zice legea, deci Ryan Air o incalca flagrant. O noua mostra de smecheri care vin sa faca "afaceri" in Romania si sunt tratati preferential fata de capitalul autohton.
    • -3 (37 voturi)    
      aeronava irlandeza in zbor nu e teritoriu RO (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:48)

      Tomy19 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      legea zice ca la bordul aeronavei in zbor nu esti pe teritoriul Romaniei, ci pe teritoriul statului in care este inregistrata aeronava - in cazul de fata Irlanda. asa ca pentru vanzarile efectuate in timpul zborului, nu prea vad o problema legala sa incasezi numai in Euro.
      am observat personal pe un zbor intern imposibilitatea platii in Lei, dar nu m-a deranjat, atat timp cat poti plati cu card in RON. chestiunea de curs valutar e o alta problema....
      Sigur, airline-ul ar fi de dorit sa se adapteze ca sa satisfaca si consumatorul roman, dar pana la urma e vorba de low fare-low cost.
      in plus, cred ca se poate rezista pe un zbor de 1 ora fara sa cumperi nimic daca nu vrei sa platesti cu card si nu ai euro la tine....
      • +7 (25 voturi)    
        pff... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:28)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Tomy19

        bre, ai inteles fix pix in articolul asta.
      • +11 (35 voturi)    
        Vorbesti prostii (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:29)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Tomy19

        Spatiul aerian roman e teritoriu national. Nu conteaza unde e inregistrata aeronava. Ia intra tu ilegal cu o aeronava inregistrata unde vrei tu pe teritoriul suveran al altui stat sa vezi ce rachete iti iei in "teritoriul statului aeronavei".
        • -3 (27 voturi)    
          Siriuoooos? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:01)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui JohnR

          De exemplu, tu ai idee că un automobil al corpului diplomatic ESTE teritoriul statului sub al cărui steag se află?

          Nu mai zic de teritoriul propriu-zis al ambasadei.

          Ai idee de ce nu prea e voie să deschizi o valiza diplomatica?

          Dar pe puntea vaselor aflate în port în Constanța, aflate în ape teritoriale românești, oare ce lege se aplică? Știi?

          De fapt ce te tot întreb eu ... e clar că ești Spiru.
          • +13 (21 voturi)    
            Hai sa te intreb si eu, Spiru... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:58)

            JohnR [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

            Apropo la scandalul recent cu romanul de ce a fost arestat oficial in Italia (pe teritoriul tarii careia se afla aeronva) pe o cursa Ryanair si nu in Irlanda (teritoriul aeronavei)?
            Lasa agenturili si ambasadili. Asta e alt film.
            • +1 (3 voturi)    
              Spirule, Spirule! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:16)

              LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui JohnR

              A fost arestat pe teritoriu italian, in momentul cind s-a dat jos din avion.

              Capisci?
          • +13 (15 voturi)    
            tu crezi ca avionul ala era diplomatic? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 1:24)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

            ;) Statutul diplomatilor si ambasadelor e cu totul altceva si nu are sens sa il arunci ca argumentatie in cazul acesta. Nu are nicio legatura.
            • 0 (2 voturi)    
              Auzi, Spirule, tu gindesti inainte sa postezi? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:16)

              LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui andipetre

              Eu ti-am dat niste exemple, care sustin ideea ca exista o GRAMADA de situatii in care un vehicul este considerat teritoriu al statului sub al carui pavilion este inmatriculat.

              Sti ce inseamna extrapolare?
        • +2 (10 voturi)    
          Deci (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:43)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

          Daca zbor de la Bucuresti la Londra, cand zburam deasupra Romaniei platim in Lei, deasupra Ungariei in Foronti, Deasupra Slovaciei etc in Euro si apoi in Lire, nu? Si daca nu am Euro mai astept sucul sa trecem Canalul Manecii.
          • +4 (4 voturi)    
            Blueair (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:21)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Are avioane înmatriculate in Iordania?

            O cafea e 2 euro sau 10 lei.
            Deci se poate și chiar e convenabil pt ei să plătești în lei ( 1€ =5 lei)
            • +4 (4 voturi)    
              Pai nu te supara (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:44)

              V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

              Insa daca eu vreau sa platesc in moneda Iordaniei ma simt discriminat.

              Ma intreb insa si eu, daca zbor cu o cursa CSA de la New York la Amsterdam trebuie sa platesc in Coroane Cehesti sau in monedele tuturor tarilor pe care le survolam, in functie de locul in care suntem?
      • +16 (18 voturi)    
        Deci strainii intra cu viza in avion? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 1:26)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Tomy19

        Un strain care are viza pentru RO, dar nu si pentru UE, va trebui, deci, dupa interpretarea ta, sa ceara viza de Irlanda pentru a calatori cu Ryan de la Bucuresti la Timisoara? Doar e teritoriu irlandez, nu?
        • -1 (3 voturi)    
          Iti recomand sp citesti cit mai mult ... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:18)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui andipetre

          ... despre conceptul de "extrateritorialitate" si dupa aia te vei lamuri singur ce si cum.
        • 0 (0 voturi)    
          :)))) (Duminică, 13 noiembrie 2016, 14:14)

          Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Hahaha! mi-a placut comentariul tau! Ti-as da vreo zece plusuri!
      • +5 (5 voturi)    
        Are legatura numai cu inregistrarea fiscala a comp (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:20)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Tomy19

        Atunci cand faci afaceri pe teritoriul Romaniei (in cazul de fata cursa Timisoara - Bucuresti) trebuie sa fi inregistrst fiscal in Romania daca ai venituri mai mari de 35000 de euro.
        Ca atare esti obligat sa primesti plata (serviciilor vandute in avion)in Ron si sa platesti taxele aferente in Romania.
        Daca cursa era Bucuresti - Dublin sau invers se considera ca firma ofera servicii internationale si atunci nu era obligata sa primeasca plata serviciilor in lei.
        Nu are nimic de a face cu legislatia diplomatica!
        Nu mai faceti varza ...doar asa ca aveti o idee nu este necesar sa o si expuneti!
        • +2 (2 voturi)    
          O cursa (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:35)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

          Bucuresti - Londra, cu escala la Timisoara - este interna sau internationala? Unde se va plati impozit?
          • 0 (0 voturi)    
            esti rauvoitor? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 14:17)

            Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            cum ai spus chiar tu, cursa este internationala, in Timisoara e doar o escala
    • -3 (5 voturi)    
      LOL! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:27)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Probabil se refera la teritoriul terestru, astia sunt in aer.
    • -2 (16 voturi)    
      Gresit ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:37)

      Costello [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      La bordul unei nave ce apartine altei tari, nu mai esti pe teritoriul tarii chiar daca aceasta se afla in apele sau spatiul aerian al teritoriului nostru. Acelasi lucru se aplica si ambasadelor. Ce poate sa faca statul nostru, este sa nu mai permita activitatea unor astfel de companii pe teritoriul nostru decat in conditiile puse de noi.
      • +15 (19 voturi)    
        la zboruri internationale, poate (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:12)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Costello

        asta era cursa interna, nu era diplomatica si opera exclusiv pe infrastructura romaneasca.

        Daca ar fi cum zici tu, unii din calatori (din afara UE) ar trebui sa aiba viza ca sa urce la bord, chiar daca au viza pentru RO.
      • +5 (5 voturi)    
        No (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:56)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Costello

        Nu imi pot imagina cum ar reactiona britanicii daca la o cursa interna nu ar putea tranzactiona in lire.
        Pe curse UK -Tara Euro se tranzactioneaza in lire dar si euro.
        • 0 (2 voturi)    
          Dar daca avionul e Tarom (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:35)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Le putem impune sa plateasca in Lei!
    • +1 (3 voturi)    
      Depinde (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:34)

      ValentinC [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Infractiunile sau contraventiile care se intampla la bordul unei nave sau aeronave care nu e inmatriculata in RO, teoretic nu s-au intamplat pe teritoriul RO si nu li se aplica legea RO. Pun pariu ca nu sunt inmatriculati in RO, chiar daca fac curse interne
  • -16 (34 voturi)    
    Deja vu (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:54)

    justin puscasu [utilizator]

    Povestea asta imi aminteste de vajnicul Gavril Dejeu, ministrul de interne incruntat al Conventiei Democratice, omul in care toata lumea isi pusese sperante ca se va lua la tranta cu marea coruptie.
    Ei bine, domnul Dejeu s-a remarcat printr-o singura actiune antifrauda: s-a luata la tranta cu babele din Piata Obor, verificand personal daca ouale vandute pe tarabe sunt stampilate regulamentar!
    Se pare ca Domnul Ciolos invata repede de la inaintasi - chiar acum se lucreaza la niste modificari legislative care urmeaza sa fie adoptate pe blat in ultima zi de mandat, in buna traditie al lui Adrian Nastase.
    In rest, luatul la tranta cu stewardesele low cost, e acelasi praf in ochi care imi da impresia ca suntem considerati mai prosti decat suntem in realitate.
  • -13 (23 voturi)    
    neam de eroi (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:12)

    Irina25 [utilizator]

    Nici nu vreau sa ma gandesc cat a patimit acest erou, care nu trece niciodata pe rosu, cand n-a putut sa-si ia si el o Coca-Cola...Un adevarat martir, fara discutie!
  • -7 (17 voturi)    
    Descoperire! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:25)

    vi_escu [utilizator]

    Afla si ministrul tehnocrat ca tara nu mai e de mult a noastra?
    • +5 (13 voturi)    
      cel mai bine e sa... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 1:28)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      mereti dracu in america, acum ca este un conducator demn de voi, cei mai verzi romani. aveti grija cand sariti zidul, though, s-ar putea sa fie niste "2nd ammendment people" pe acolo. presupun ca va veti intelege ca doar ganditi la fel...
    • -1 (3 voturi)    
      pai da....... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:22)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      Ca au avut grija cei de la Iliescu & Co sa vinda tot, si culmea aproape pe nimic pentru statul roman, mai mult pentru interesele personale!
  • -4 (4 voturi)    
    S-au gasit senvisuri in euro la peneleu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:30)

    st.d. [utilizator]

    >_<
  • +1 (3 voturi)    
    hai nu mai ambalati motoarele! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 8:01)

    mbembe [utilizator]

    Si unii si altii aveti si nu dreptate!
    Cei care sustin ca in spatiul romanesc sa accepte plata in lei... deci daca cumva avionul atinge un colt de spatiu bulgar sau sarb trebuie imediat scoasa leva sau dinarul?
    Cei care sustin ca nu trebuie platit in lei, stiti ca tari din UE (ce nu au in circulatie euro) atunci cand nava intra in spatiul unui alt stat accepta DOAR EURO?

    Problema e in legislatie si reglamentarea activitatii companiilor straine.

    Si inca o chestie, oare Ciolos sau alt ministru nu stie ca romanii au aceste probleme de ani buni de zile, sau nu ii intereseaza problemele taranilor?
    • +3 (3 voturi)    
      Mai ai frati pe acasa? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:45)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Sefu', cand intentionezi sa faci afaceri intr-o tara straina e "by default" inteles ca accepti moneda tarii respective.
      E treaba companiei si a departamentului contabil daca la sfarsitul lunii a incasat doar 150 lei din comert cu produse in aeronavele sale plus alte maruntisuri din leva, forinti sau ce mai vrei tu.
  • +3 (7 voturi)    
    Corecta reactia a premierului (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:05)

    valll [utilizator]

    Aici se vede calitatea omului de stat. Cei mai multi demnitari ar fi dat banul si ar fi trecut cu nepesare peste incident. Nu se poate spune ca el nu ar avea euro, dar practica acelei firme se inscrie in nesimtirea cu care, de ani si ani, smecherii isi permit sa-i trateze pe romani. Nesimtire pe care autoritatile au tolerat-o, ca pe atatea si atatea atitudini asemanatoare.
    Cat despre ANPC, poate si din cauza legilor proaste dupa care functioneaza, dar mai ales din cauza persoanelor numite politic acolo, este de o indolentza scandaloasa.
    In Romania oamenii se impart in profitori nerusinati si in victime abandonate de institutiile care ar trebui sa le apere si care, in unele cazuri, fac blat cu profitorii. La nivelul dr dezordine la care s-a ajuns, ar trebui ca protectia romanilor sa devina prioritatea prioritatilor.
  • -3 (5 voturi)    
    Paraciosu' (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:55)

    moka [utilizator]

    precum se sta la semafor, asa trebuie inregistrata si o plangere la ANPC, nu cu indicatii prin telefon ce sa faca institutiile. Poate, din contra, ar trebui relaxata legislatia incet incet astfel incat sa se accepte SI plati in euro pe ici pe colo. Toata lumea mai are niste euro prin buzunare ramsi de prin concedii si calatorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ref wizzair (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:36)

    Klaus1000 [utilizator]

    La Wizz se plateste si in ron la bord, ar putea sesiza si la ei cum la cumpararea unui bilet de 1000 de ron te taxeaza cu 50 ron din cauza ca nu au cont de ron ci de forinti, practica intalnita si la unele magazine maghiare ce activeaza in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Plateste in Forinti (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:37)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Klaus1000

      Si nu vei mai plati taxa respectiva. Sau poti zbura cu alta companie si cand oamenii vor face asa si nu vor avea clienti, vor renunta ei la taxa. De ce trebuie reglementat tot?!?
  • 0 (4 voturi)    
    Wizz Air factureaza mascat in euro. (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:09)

    Comentatorul-x [utilizator]

    E o practica a acestor companii care profita de vidul legislativ. In alte tari asa ceva ar fi imposibil.
    Exemplu: cumpar bilete de la Wizz Air pentru o cursa externa, mi se emite o proforma in lei, o platesc prin internet banking si banca imi ia din cont cu cca 50 de lei mai multi bani.
    Intreb la ING de ce au facut asta si imi spun ca cei de la Wizz Air au sediul intr-o tara UE si au emis factura in euro, iar ei au facut conversie lei-euro. Normal, diferenta am platit-o eu
    Scurt pe doi: Wizz Air emite biletele in lei dar trimite bancilor spre decontare euro. Diferenta o plateste clientul.
    Legile in Romania ar trebui sa spuna clar: tot ce facturezi in Romania ar trebui sa fie in lei. Atat.
    Moneda nationala este leul.
    Ne jupoaie toti, sa vedeti ce fac dealerii de masini cand se ajunge la leasing. Fac speculatie valutara lei-euro si castiga de rup.
    Ciolos are dreptate.
    • 0 (2 voturi)    
      Sa fiu iertat dar nu inteleg (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:41)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      "Exemplu: cumpar bilete de la Wizz Air pentru o cursa externa, mi se emite o proforma in lei, o platesc prin internet banking si banca imi ia din cont cu cca 50 de lei mai multi bani."

      Deci ai primit o factura proforma in Lei pe care ai platit-o prin internet banking. Pentru ce anume ti-a luat banca din cont niste bani? O factura o platesti si gata. Banca nu are nici de luat de la tine din cont nici un ban.

      Iar nu inteleg: "Intreb la ING de ce au facut asta si imi spun ca cei de la Wizz Air au sediul intr-o tara UE si au emis factura in euro, iar ei au facut conversie lei-euro."

      Ce treaba are ING cu factura ta? Factura e emisa pe Wizz pe numele tau (debitor / creditor). Care e rolul ING in aceasta tranzactie? Ai primit o proforma in Lei, ai intrat in cont, ai trimis Lei. ING nu are de luat de la tine nici un ban si nu are de primit de la Wizz nici o factura. TU esti cel care primeste factura fiscala, nu ING.
  • -2 (2 voturi)    
    Serviciu in Romania, plata in LEI (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:49)

    KTerinca [utilizator]

    si in EURO, ca optiune.
    Atat de simplu.
    Sa achite amenda care li se va da ..... in LEI .....sau sa zboare doar in zona Euro ..... unde se plateste doar in Euro.
    • 0 (2 voturi)    
      Deci (Duminică, 13 noiembrie 2016, 0:54)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Daca un avion zboara peste o zona trebuie sa se plateasca in moneda zonei respective, nu?

      Abia astept sa zbori catre China in aceste conditii.
  • 0 (2 voturi)    
    Solutia e una si simpla (Duminică, 13 noiembrie 2016, 1:05)

    V. Veroiu [utilizator]

    In avion: CARD BANCAR + POS + plata in moneda statului in care e inregistrata firma de transport. Exista Ryanair Romania ca SRL? Platesti in Lei. Nu exista, platesti in Euro (moneda Irlandei).

    Platesti in orice moneda si, insotitorul/toarea de bord te intreaba: "Conversia din moneda dvs in Yeni (presupunem ca zbor cu JAL) o doriti la valoarea oferita de banca dvs sau oferita de banca noastra?" si iti va arata valorile pe ecran iar tu o alegi pe cea pe care o doresti (stiind ca poate la tine la banca ai de platit si un comision, in timp ce de comisionul lor te doare in basca pt ca il platesc ei, nu tu).

    Exact ca atunci cand platesti cu un card la un POS strain. Tehnologia permite.

    Nu ai card? Nici o problema. Ti se taie chitanta si la coborarea din avion o vei achita la ghiseul companiei sau prin transfer bancar, in moneda statului in care ai aterizat. Ca la restaurant - platesti dupa consumatie si nu inainte. Cum isi va recuprera compania banii de la ghiseu e treaba lor interna.