Liderul sindicalistilor, dupa negocierile de la Ministerul Sanatatii: Greva continua, nu am primit nimic cert si palpabil

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 31 octombrie 2016, 11:32 Actualitate | Esenţial

Presedintele federatiei Sanitas Leonard Barascu a declarat luni, la finalul negocierilor de la Ministerul Sanatatii, ca greva continua si ca sindicalistii nu au primit "nimic cert si palpabil". Liderul sindical a mai afirmat ca ministrul Sanatatii Vlad Voiculescu nu dispune de parghiile necesare sau nu isi asuma sa rezolve solicitarile sindicalistilor si ca acestia urmeaza sa mearga la ora 16:00 in Parlament.

"Greva continua, nu am primit nimic cert si palpabil", la declarat Leonard Barascu.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1810 vizualizari
  • -5 (15 voturi)    
    daramati guvernul (Luni, 31 octombrie 2016, 11:44)

    xanti [utilizator]

    Singura voastra sansa sa supravietuiti.
  • +14 (16 voturi)    
    Presupun (Luni, 31 octombrie 2016, 11:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar presupun, ca si complicitatea personalului sanitar la crimele din sanatate vor continua, majoritatea fiind interesata mai mult de mita, salarii, raportari false si altele asemenea decat sa se schimbe ceva. Oare daca si noi am face greva si nu am mai plati CAS-ul ce-ar fi?
  • +16 (16 voturi)    
    Trecand peste faptul (Luni, 31 octombrie 2016, 12:02)

    Adri4n [utilizator]

    ca e oarecum stupid sa ceri orice de la un guvern aflat in ultimele 2 luni de mandat in afara de organizarea cat mai buna si corecta a alegerilor...Care sunt cererile concrete ale sindicalistilor?
    Exista undeva lista cererilor?
  • +16 (16 voturi)    
    Sub ucigasuil de Pontalau totul era perfect! (Luni, 31 octombrie 2016, 12:03)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Am inmpresia ca toti sindicalistii raspund la ordinele Moscovei. Cand nemernicul de Ponta dadea cadou sute de milioane de euro Kazahstanului nu se agita nimeni, cand a favorizat nevaccinarea prin abuzuri in politica medicamentului nimeni nu s-a revoltat! Nimeni nu se agita nimeni nici acum ca miscarea lui a dus la morti!
    Acum sindicatele sunt suparate ca nu sunt tratate corect de Ciolos care a si marit salariul medicilor si plata garzilor!
    Mi-e greata de "greva" lor!
    SRI ar trebui sa fie cu ochii pe toti sindicalistii si sa-i arunce pe aia care colaboreaza cu Moscova acolo unde trebuie: la ocna!
    • +6 (6 voturi)    
      greva de r___t (Luni, 31 octombrie 2016, 13:16)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      De la inceput - sunt medic, mi s-a marit leafa (cel putin baza ca toate sporurile sunt tot la nivel de 2009) prin OUG 20/2016 - deci sunt partinitor dar nu membru de sindicat. Cu toate acestea, Sanitas-ul nu a fost in ultimii 20 de ani decat o marioneta a PSD contra unor guverne care nu i-au convenit. Incepand cu grevele Sanitas prin 1998 cand era CDR la putere, apoi contra PD in 2005, acum la fel inainte de alegeri....e o dovada a puterii sindicatului ca sa ceara apoi liderii Sanitas de la guvern. Vedeti orientarea politica a unor fosti sindicalisti trecuti ulterior PSD, nu numai la Sanitas ci de la Miron Mitrea incoace nenumarati. Sanitas are membri doctori pe care-i numari pe degetele de la o mana - iar in rest vorba lui Negruzzi. Ce sens are greva Sanitas cu 2 luni inaite de alegeri pt salariile personalului TESA???? E doar o manvra de imagine
      • -3 (3 voturi)    
        tesa???? (Luni, 31 octombrie 2016, 14:12)

        safalax [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        tovarasu' medic,
        adica daca ti-a marit lu' matale e ok.
        da' la tesa nu e cazu'?
        esti singur pustiu in spital?
        tesa iti asigura conditiile de lucru: aprovizionare, consumabile, salarizarea, platile facturilor, caldura, curentul, oxigenul, curatenia, intretinerea echipamentelor, etcaetera (sic)

        pe principiul asta nici intretinere la bloc n-ar trebui sa platesti, ca de, esti medic....
  • +11 (11 voturi)    
    Plătiți după cât muncesc. (Luni, 31 octombrie 2016, 12:12)

    asavreau [utilizator]

    Este criminal ce cer sindicatele.Sistemul de sănătate sa compromis și ei cer salarii mai mari pentru toată lumea,fără nici-un criteriu de performanță.Trebuie schimbat radical modul de finanțare a sistemului.Nu trebuie să răspundă CAAS de asigurarea fondurilor finanțării unui spital,CAAS să plătească strict serviciile medicale prestate.Apropo,de ce ASF nu se ocupă și de asigurările de sănătate și se ocupă numai de asigurările auto?Asta-i discriminare.De ce plătește CAAS și pentru cei neasigurați?Cineva va face pușcărie pentru asta.
  • +8 (10 voturi)    
    liderului SANITAS.. (Luni, 31 octombrie 2016, 12:23)

    akillies [utilizator]

    ..la cat de bine pregatiti sunt medicii romani, si la ce conditii de pregatire au si ce salarizari si cate altele... mi-ar fi rusine sa mai fiu lider de sindicat!!!!
    V-ati batut joc de doctori, i-ati vandut politicienilor pentru voturi, i-ati folosit pentru presiuni in strada si apoi i-ati lasat cu ochii in soare si v-ati vazut de viata voastra linistiti si feriti de orice represalii politice sau in instanta!

    Medicii pleaca de aici ca nu au cum sa invete ceva si nu au cum sa mia profeseze in siguranta, si voi faceti blat-uri cu partidele politice!
  • +12 (12 voturi)    
    medicii romani.. (Luni, 31 octombrie 2016, 12:25)

    akillies [utilizator]

    ..ar trebui sa renunte la sindicat: au fost tepuiti de liderii sindicali ani de zile, si tot nu pricep ca sunt folositi ca masa de manevre pentru a se imbogati un lider sindical si cativa politicieni...!

    Imi pare rau pentur medicii romani, imi pare rau pentur pacientii romani: nivelul actual din sanatate se datoreaza mizeriilor acceptate de liderii sindicali in anii anterior..!
  • -8 (8 voturi)    
    Principala cerere a sindicalistilor,plata egala (Luni, 31 octombrie 2016, 12:51)

    xrogo [utilizator]

    la munca si pregatire egala,acum sunt diferente de pana la 1200 lei,diferente care erau si inainte de guvernul minune,dar mai mici si care au crescut la aceasta valoare dupa 2 ordonante date de acest guvern!
    • -2 (4 voturi)    
      o sa fie plata egala (Luni, 31 octombrie 2016, 12:55)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      va da dragnea ca oricum e greva lui si la posta la spital..stai linistit ca tot psd-ul castiga nu te mai agita asa..
  • +4 (4 voturi)    
    profesorii... (Luni, 31 octombrie 2016, 13:21)

    astronaut [utilizator]

    ''feudali'', de tipul ''mazar &fadar'', care erau si sunt multifunctionali (vezi beuran) , ei sunt dirijorii ,sistemului de sanatate , ei fac achizitiile , ei angajeaza , ei manipuleaza presa ,sindicatele , patronatele care sunt in relatii cu sistemul ! trebuie dati afara , sau pensionati ca altfel sunt sufocate toate initiativele indiferent de unde vin !!
  • +5 (5 voturi)    
    actiuni electorale psd (Luni, 31 octombrie 2016, 13:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    cereti bani de la noul guvern nu de la unul care pleaca
  • +2 (4 voturi)    
    medici (Luni, 31 octombrie 2016, 13:39)

    cartofiprajiti [utilizator]

    sa se mareasca dublu la medici,triplu...nu la filozofi din birouri !!!!!