Sindicalistii de la Metrou ameninta cu greva generala si blocarea circulatiei trenurilor

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2016, 14:19 Actualitate | Esenţial

Metroul din Capitala
Foto: Hotnews
Unitatea - Sindicatul Liber Metrou (USLM) anunta, vineri, ca ar putea fi declansat un conflict colectiv de munca la nivelul Metrorex, ce ar putea duce la o greva generala si la blocarea trenurilor de metrou, dupa ce o noua runda de negocieri privind incheierea unui Contract Colectiv de Munca, pentru anul 2016-2017, s-a finalizat fara prea multe rezultate, informeaza news.ro. Actualul Contract Colectiv de Munca va expira pe 23 octombrie.

Negocierile dintre USLM si Metrorex SA au durat peste cinci ore, dar anumite puncte au ramas in divergenta, in special cele referitoare la imbunatatirea conditiilor de munca, spun reprezentantii sindicalistilor, relateaza News.ro
Potrivit USLM, actualul Contract Colectiv de Munca va expira in 23 octombrie.

"In acest moment exista premisele declansarii unui conflict colectiv de munca la nivelul Metrorex SA ceea ce poate conduce la greva generala si la blocarea circulatiei trenurilor de metrou", arata sindicalistii.

In luna august, circa 500 de angajati ai Alstom, societatea care asigura mentenanta la metrou, au fost in greva de avertisment. Angajatii, membri ai USLM, au fost nemultumiti de faptul ca societatea nu a dat curs solicitarii lor de a semna un nou Contract Colectiv de Munca, in care sa fie prevazuta o majorare cu opt la suta a salariilor.

Alstom are un contract de mentenanta cu Metrorex incheiat in 2003 pentru 15 ani.


Citeste mai multe despre   









3438 vizualizari
  • +29 (29 voturi)    
    Hai sictir! (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:24)

    M. G. [utilizator]

    Afara si sa fie angajati altii!
    8% in plus pentru ce? Inflatie nu mai este, linii noi nu s-au deschis ca sa spuneti ca munciti mai mult, sistemele ATO/ATP va ajuta sa jucati Candy Crash in timp ce metroul se conduce aproape singur etc. Care e justificarea pentru bani mai multi? Ca asas vreti voi? Daca ati fi societate comerciala, poate ati intelege cum trebuie regulile economiei de piata. Asa, ca regie autonoma, e usor sa ceri.
    • +18 (18 voturi)    
      ceva e putred la Metrorex (Vineri, 14 octombrie 2016, 15:07)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      lasand la o parte ca le trebuie un deceniu sa deschida o statie noua, statiile de metrou sunt o RUSINE. murdare, ponosite, cu igrasie, fainta si gresia cazute, tot ce e din metal e ruginit.

      zici ca sefii de la Metrorex vor sa ofere bucurestenilor conditii mai rele decat in inchisori. la cati calatori au, sigur se sifoneaza bani la greu.
    • +2 (2 voturi)    
      nu mai spun ca de 2 saptamani.. (Vineri, 14 octombrie 2016, 18:02)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      nu mai functioneaza cartele abonamente ..nimic..!

      Sindicalistii sa se duca la conducerea METROREX (pe care tot ei o sustin) si sa isi ceara banii de la hotiile acelora!!! Plus ca sunt numai minciuni din partea METROREX, iar angajatii se asteapta ca niste mafioti sa le rezolve problemele ..
  • +16 (16 voturi)    
    Formați un nou personal (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:49)

    nick24 [utilizator]

    care să știe să facă tot ce fac cei d acum.
    Sunt sigur că ar accepta 75% din salariul lor de acum.
    Nu poți fi șantajat an de an și nici majora la nesfârșit tarifele la metrou. Deja 4 persoane cu valoarea a 4 bilete de metrou, pot lua un taxi.
  • +6 (6 voturi)    
    "lucreaza " in subteran si mai pun de o greva? (Vineri, 14 octombrie 2016, 15:16)

    Plagarus [utilizator]

    In momentul în care la Metrou se face o mişcare sindicală, trebuie să ştie lumea că liderul mişcării sindicale aparţine "acoperit " sau nu, unui partid politic
    • +2 (2 voturi)    
      corect! (Vineri, 14 octombrie 2016, 18:03)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      seamana cu "miscarile sindicale" ale trasportatorilor, coordonate de un politician, ca sa forteze demisia directorului ASF( nu ca acesta din urma ar fi usa de biserica)... Prea e cusuta cu ata albastra!
  • +10 (10 voturi)    
    asta se cheama santaj (Vineri, 14 octombrie 2016, 15:29)

    monterosa [utilizator]

    Angajatii Metrorex sunt pe pozitii de forta, se bazeaza pe faptul ca pot bloca un oras intreg daca nu primesc bani mai multi.
    Ar trebui dati in judecata pentru santaj. Tot timpul ma simt nedreptatit cand aud de angajati ai statului ca fac greva pentru bani mai multi. Sunt oameni in privat care lucreaza pe mai putini bani si nu pot face greve pentru ca ar fi dati afara imediat. Doar pentru ca pot provoca batai de cap prin nemunca lor nu inseamna ca pot sa obtina si bani mai multi fara justificare.
  • +8 (8 voturi)    
    e un santaj cu dublu sens (Vineri, 14 octombrie 2016, 15:32)

    aero [utilizator]

    Daca sefii de la Metrorex nu ar sifona bani la greu si ar mai investi si in repararea statiilor (nu ma astept la modernizare), lucru pe care sindicalistii il stiu si la care cred ca, cel putin conducerea lor, participa, antunci acestia nu ar putea fi santajati pentru mariri (nu cu greva!.. asta-i praf in ochii celorlalti).
  • -5 (5 voturi)    
    compte pénibilité... (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:00)

    demaGOGU [utilizator]

    ...munca in subteran este o meserie penibila (in sens frantzuzesc al vocabulei)

    bref, cei care critica dorinta fireasca a lucratorilor metrorex ptr a obtine salarii mai mari (revendicarea de fond, restul e ipocrizie) ar tb sa se imagineze lucrand 8h/zi in subteran.
    • +6 (6 voturi)    
      Daca e greu si au (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:47)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      salarii mici in subteran, sa vina sa se angajeze in industria confectiilor, la suprafata. Sau la RATB. Ii tine acolo cu forta cineva?
    • +6 (6 voturi)    
      si ce are asa special lucrul in subteran? (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:47)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si nu are lucrul in fabrici de industrie alimentara de exemplu unde stai in frig si nu ai ferestre?
      Si in plus nu sunt obligati la munca respectiva; daca nu le convine pot sa munceasca in alta parte.
  • +8 (10 voturi)    
    Subminarea "tehnocratilor" (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:50)

    skanda7 [utilizator]

    Asta e campanie de manipulare marca PSD. Vor sa arate ca tara merge mai rau cu guvernul actual decat cu cel al PSD. Vor urma greve si miscari de strada saptamana de saptamana de acum inainte. Nici nu vreau sa stiu ce transmite acum Antena3 ...