FOTOGALERIE / VIDEO 150 de oameni au participat la un nou protest impotriva lui Gabriel Oprea si a senatorilor in Piata Universitatii. S-a scandat Dreptate, nu imunitate! si DNA, nu te Oprea!

de Mihai Ivascu     HotNews.ro
Vineri, 23 septembrie 2016, 18:33 Actualitate | Esenţial

Protest in Piata Universitatii
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
In jur de 150 de oameni au participat vineri seara, in Piata Universitatii, la un nou protest impotriva lui Gabriel Oprea si a senatorilor care l-au protejat de DNA. Prezenta a fost mult mai scazuta decat in urma cu o zi, cand 4.000 de oameni au protestat in fata Senatului. Motivul prezentei reduse ar putea fi acela ca Gabriel Oprea a anuntat astazi ca va demisiona din Senat, dupa protestul de joi seara si dupa ce si presedintele Klaus Iohannis i-a cerut, in cursul zilei, demisia din Parlament. Manifestantii au scandat din nou, vineri, "Dreptate, nu imunitate!", "DNA, nu te Oprea!" si ""PSD si ALDE, ciuma rosie!"

------------------------------

Ora 20:50: Protestul se apropie de final, in Piata Universitatii au mai ramas doar cativa manifestanti.

Ora 20:31: La protestul din Piata Universitatii mai sunt circa 40 de persoane.

Ora 20:20: Barbatul care a venit la protestul de ieri cu afisul "Bravo! astazi esti Soros certified!" a venit si astazi in Piata Universitatii. El are mai multe pliante pe care incearca sa le imparta multimii. Reamintim ca ieri a fost nevoie de interventia jandarmilor pentru ca barbatul sa fie scos din multime, dupa ce protestatarii devenisera violenti cu el si incercau sa il scoata cu forta.



Ora 20:10: Numarul protestatarilor incepe sa scada, in piata mai sunt circa 100 de oameni. Manifestantii au modificat sloganul "PSD, ciuma rosie" in "PSD si ALDE, ciuma rosie!"

Ora 19:55: Nici unul dintre agitatorii veniti ieri la protest cu portavoce nu sunt in aceasta seara in Piata Universitatii. Reamintim ca la protestul de ieri si-a facut aparitia un grup mic de barbati care in timpul protestelor #Colectiv a incercat sa deturneze protestele.

Ora 19:37: Antena 3 are car de transmisie in Piata Universitatii, insa microfoanele reporterilor poarta sigla Antena 1.

Ora 19:35:
Circa 150 de persoane protesteaza acum in Piata Universitatii.

Ora 19:20: Multimea scandeaza "Antena 3, niste derbedei" si "Tariceanu si ai lui sunt penalii neamului".

Ora 19:05:
La protest a venit si o persoana care a sustinut ca Gabriel Oprea nu este vinovat de moartea lui Bogdan Gigina. Aceasta si-a spus punctul de vedere, iar imediat dupa aceea a parasit Piata Universitatii.



Ora 19:01: 100 de persoane sunt la protestul din Piata Universitatii. Protestatarii scandeaza din cand in cand "DNA nu te Oprea!", "PSD, ciuma rosie!" si "Dreptate, nu imunitate!".





Organizatorii protestului au scris pe Facebook ca nu cer retinerea, arestarea sau alta masura preventiva, ci accesul liber al Justitiei, pentru a se putea stabili conform normelor statului de drept si ale democratiei daca Gabriel Oprea este sau nu vinovat.



"Iesim in strada pentru cei care nu mai sunt printre noi si nu-si mai pot cere singuri dreptatea. Ca sa fie foarte clar: pentru Gabriel Oprea nu s-a cerut retinerea, arestarea sau alta masura preventiva. S-a cerut accesul liber al Justitiei pentru a se putea stabili conform normelor statului de drept si ale democratiei daca este sau nu vinovat."



"Dar PSD si acolitii din ALDE si PRU au pus statul de drept intre paranteze din nou, l-au ridicat pe Oprea deasupra legii. Poti sa furi, poti sa ucizi, poti sa faci orice daca esti parlamentar. Asta a decis Senatul, camera superioara a Parlamentului, institutia fundamentala a democratiei", se arata in anuntul evenimentului de pe Facebook.











2877 vizualizari
  • 0 (12 voturi)    
    DEMISIA PARLAMENTARILOR - 599 (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:44)

    un domn [utilizator]

    Ucenici ALI BABA - Parlament Tehnocrat !
    Proclamatia de la Timisoara in Constitutie - Legea Ticu = Scoaterea P$D + penele si emanatiile FSN in afara legii !
    • 0 (10 voturi)    
      NU sunt de acord cu tine (Vineri, 23 septembrie 2016, 22:36)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si am dreptul asta, la fel cum am dreptul sa ies in strada cu un tricou pe care scrie "Votez PSD" fara sa fiu jignit si agresat in nici un fel.
      • +2 (8 voturi)    
        esti nesemnificativ (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        esti aproape de calcaiul meu...sorry
        • +1 (5 voturi)    
          Decomdata,dupa sondaje,voi sunteti (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 8:41)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          nesemnificativi,mai faceti un pic de propaganda,mai faceti mobilizare si poate,poate o sa fiti bagati in seama!!!
        • 0 (6 voturi)    
          asa, si ? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:08)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Iti da asta dreptul sa ma agresezi ?
          • -2 (4 voturi)    
            doar te fragezesc (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 14:54)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            partea hard urmeaza...
            • 0 (4 voturi)    
              o, deci asa cu pulimea (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:56)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              nu esti de acord cu ei, ai pus-o
              • -1 (3 voturi)    
                cenusa din cenusa (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:08)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

                pentru P$D,penele, si emanatiile FSN ! mila este doar pntru familiile lor, oferta limitata !
      • -1 (3 voturi)    
        Intrutotul de acord cu asta (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:50)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Foarte corect. Dar sa scrii pe tricou si "Stiu ca foarte multi dintre PSD-isti sunt corupti, majoritatea dintre cei care au avut de-a face cu administratia sau cu politica si au fost cercetati penal au si fost condamnati, dar nu-mi pasa, eu am incredere ca PSD reprezinta stanga si o reprezinta bine. Ma consider bine informat si imi asum decizia." Nu de alta, dar n-as vrea sa te vad vaicarindu-te dupa ceva timp cum ca tu nu stiai ce coruptie e oplosita in sanul partidului pe care il susti, cum fac fostii sustinatori ai PDL-ului acum.
        • +3 (5 voturi)    
          nu imi poti pune nici o conditie (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 12:27)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          Nici cu asta nu sunt de acord cu tine, PSD e mic copil pe langa PDL. Iar sustinatorii PDL fac in continuare aceeasi greseala, sustin niste oameni care nu sunt anchetati doar pentru ca nu e momentul, pentru ca ar strica calculele pentru alegeri.
          • -1 (1 vot)    
            PSD numai copil mic nu e, in rest, poti (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:00)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            sa-l faci cum iti vine la gura, ca exact asa e! nu ca ar fi PDL-ul arhanghel, dar in competitia asta, zau, prea-s umar la umar. Iar mai descoperim cate un tun PSD, gata, zicem ca PSD-ul a trecut in frunte, iar mai identificam cate un tun PDL, zicem, maaama, ca asta nu-i niciunul. PSD-ul are avantajul major ca fura de mult, din primele minutele de dupa revolutie, ee, asta e totusi un merit deosebit, nu crezi? dar la cat de imbarligati au fost cei din FSN=PDSR=PD=PDL=PCR=Securitatea unii cu altii, eu zic ca e ffff. greu sa faci un clasament corect. Spre exemplu, Basescu, cand a inceput sa ciordeasca flota, era in FSN. Unde trecem pe raboj ciordeala, la PDSR (PSD) sau la PD(-L)? Astept o perere.
    • +3 (5 voturi)    
      cCE NE FACEM (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:00)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui un domn

      daca scoatem DOAR psd in afara legii ca ramin hotii portocalii singuri la furat. Iti dai seama ce se va intimpla maicrosoft, anpr, asigurari etc etc vor ramine joaca pentru copii pe liga furaciunile care vor urmaVor ramine singuri la fuat si sa te tii ca hotii portocalii deghizati acum in pnlisti vor face prapad de veti dori furaciosi de un termopan, de o zugraveala sau de vreo 10 mii euroi.
      Asta doresti? Nu cumva esti parte si astepti cu limba scoasa partea ta.
      • 0 (2 voturi)    
        nota bene (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 19:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        sarutmana
        cititi va rog comentariile mele in modul COMPLET de aici, acest subiect legat de izmenar
        multumesc
        cu respect
        un domn
  • -3 (9 voturi)    
    Mai sunt 72 pentru demisie (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:44)

    Sani [utilizator]

    Cred ca trebuie schimbat definirea scopului protestului.

    A demisionat UNUL.
    Mai sunt 72 care trebuie sa plece...
  • -11 (15 voturi)    
    Fara penali (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:43)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Sintagma asta va fi leitmotivul , nu numai al alegerilor, dar si al perioadei de dupa, pana la formarea guvernului. Orice cretin poate sa iti faca un denunt penal. Tonul s-a dat de la Cotroceni. Strada s-a conformat si acum rezoneaza. De ce imi aduce aminte toata misculatia asta de referendumul facut de Basse impotriva Parlamentului sa isi salveze pielea, apoi a sustinut uninominalul si numarul de parlamentari s-a dublat.
    Mai frumos decat atat, daca te-a reclamat cineva ca ai furat bila de pe ASE, esti PENAL. Nashpa, nu mai ai fata de parlamentar sau ministru, prim-ministru.
    Vorbesc aici de principii. Este extrem de riscant sa o luam pe urmele lui Hitler, care a dat foc Parlamentului si a rezolvat problema. Hai atunci sa facem o lovitura de stat militara.Aici ii dau dreptate lui Tariceanu. Un grup restrans de oameni care stabilesc ce e drept si ce e stramb, crezand stiu ei mai bine, contrar alegerii populare, conduce inevitabil la dictatura.
    Pana la final, chestia asta e doar de fatada, pentru campania electorala.
    Ne alegem tinte cu popularitate varza ( Oprea, Parlamentul, penalii), dam in ei ; prin comparatie noi suntem Alba ca Zapada. Dupa alegeri si formarea guvernului, ne facem ca ploua. Uitam si mergem mai departe cu situatia. Acum suntem la PUTERE. Merge-asa.
    • +6 (8 voturi)    
      pentru Baciul Vrancean (Vineri, 23 septembrie 2016, 22:23)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Tu nu ai auzit de NUP ? Adica, neinceperea urmariri penale ? Nu orice reclamatie se transforma in urmarire penala . EXISTA NUP !! Informeaza-te
      si apoi vino sa postezi !
    • +2 (2 voturi)    
      Ce inseamna penal pentru tine, (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 8:42)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      explica-ne si poate o sa te sustinem !
  • -2 (20 voturi)    
    protest politic, calcati din nou pe cadavre (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:57)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    niste javre care calca din nou pe cadavre pentru a castiga politic. Rusine larvelor care organizeaza proteste sub pretexte de genul, iar apoi le indreapta mereu impotriva acelorasi oameni, ajutand mereu ex-PDL la alegeri.
  • -4 (14 voturi)    
    fasaiala... (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:37)

    M188 [utilizator]

    nimic mai mult
  • +2 (4 voturi)    
    Au căpătat puțin curaj borfașii. (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:31)

    asavreau [utilizator]

    Pentru-că unele tembeliziuni au anunțat minciuna lui Oprea,că și-a dat demisia,prezența a fost slabă,dar nu ține.Justiția trebuie să funcționeze și să fie lăsată să-și facă datoria.Parlamentarii care nu înțeleg că nu au dreptul să judece să plece.Fac de rușine Parlamentul și poporul român.