DNA: Votul senatorilor in cazul Oprea inseamna ca actul de justitie nu mai poate fi infaptuit

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 septembrie 2016, 12:48 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Decizia senatorilor de a respinge cererea procurorilor de urmarire penala a lui Gabriel Oprea pentru ucidere din culpa "inseamna ca actul de justitie nu mai poate fi infaptuit", afirma Directia Nationala Anticoruptie.

"Respingerea cererii procurorilor Directiei Nationale Anticoruptie de incepere a urmaririi penale, de catre majoritatea membrilor Senatului Romaniei, are drept consecinta blocarea anchetei penale fata de Gabriel Oprea cu privirea la infractiunea de ucidere din culpa si ii plaseaza pe procurorii Directiei Nationale Anticoruptie in imposibilitatea stabilirii raspunderii penale a fostului ministru de interne pentru moartea politistului Bogdan Gigina. 

Cu alte cuvinte, vointa exprimata de majoritatea senatorilor fata de cererea formulata de procurori inseamna ca actul de justitie nu mai poate fi infaptuit", se spune in comunicatul DNA.

Senatorii au respins luni, in plen, cererea DNA de urmarire penala a senatorului independent Gabriel Oprea, fost ministru de Interne si vicepremier, acuzat de ucidere din culpa in dosarul mortii lui Bogdan Gigina, cu 73 voturi "impotriva" si 45 "pentru". 

Potrivit procurorilor, in seara de 20 octombrie 2015, in jurul orei 19,00, agentul de politie Bogdan Gigina a fost implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a suferit o hemoragie cranio-cerebrala, consecinta a unui traumatism cranio-cerebral si facial cu fractura craniana, leziuni care au cauzat decesul. 

"La momentul producerii accidentului, victima Bogdan Gigina facea parte dintr-un dispozitiv de insotire al ministrului Oprea. Acest dispozitiv, asigurat de catre Brigada de Politie Rutiera din cadrul DGPMB, era format dintr-un motociclist rutier (victima Gigina) si un echipaj format dintr-un ofiter si un agent de politie aflati intr-un autoturism de politie rutiera. Acest dispozitiv preceda in trafic autoturismul in care se afla ministrul Gabriel Oprea. La momentul producerii accidentului, ministrul Oprea se deplasa catre locuinta sa situata in cartierul Cotroceni", a precizat DNA. 

Anchetatorii au retinut ca, din probele administrate, rezulta indicii rezonabile ca, incalcand dispozitiile legale care reglementeaza insotirea demnitarilor, ministrul de Interne Oprea a dispus, pentru sine, sa beneficieze de insotire cu echipaje de politie rutiera cu titlu permanent, ca acestea sa fie formate atat dintr-un autoturism de politie rutiera (un agent si un ofiter de politie rutiera), cat si dintr-o motocicleta a politiei rutiere.










4198 vizualizari
  • +35 (39 voturi)    
    In toamna (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:58)

    falcoind [utilizator]

    să ii votați din nou că doar îs cei mai buni, popor care își merită soarta, noroc că în 3-5 generații dispărem.
    • +9 (13 voturi)    
      ca bine ai zis (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:27)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Mergem sa pupam moaste sfinte si sa alegem cei mai mari hoti, poate poate da doamne doamne sa ajungem si noi sa furam ca ei ..

      Astia sunt oameni "ca lumea" care "se descurca"

      Popor de 2 bani, cam asta suntem ..
  • -39 (43 voturi)    
    apăi (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:01)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă votul blochează justiția, de ce nu e desființat(ă)?
    • +19 (25 voturi)    
      Daca dumneata (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:23)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      iei atatea minusuri la fiecare comentariu, de ce nu iti desfiintezi contul?
    • +4 (8 voturi)    
      @Mazeta, intr-atat ai decazut incat ai inceput (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa iti dai singur " + " ? :)))

      PS. Trist, foarte trist ! ;)
    • +7 (9 voturi)    
      Imunitatea parlamentara , trebuie desfiintata (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:00)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si atunci nu mai este nevoie de vot !
    • 0 (4 voturi)    
      ca sa ucideti corupeti si fura fara grija??? (Marţi, 20 septembrie 2016, 17:36)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nenorocitilor...
  • -27 (33 voturi)    
    cei care fac legi au zis ca oprea nu e vinovat (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:04)

    robotel corporatel [utilizator]

    cei care fac legi au spus ca oprea nu e vinovat de omor din culpa.
    cei stie mai bine daca o lege a fost incalcata decat cei care chiar au facut legea?
    • +17 (21 voturi)    
      Si la ce mai trebuie (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:20)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      Judecatori? Daca parlamentul aplica legile este incalcare clara a constitutiei. Tocmai aia care FAC legi nu cunosc asa ceva?
    • +3 (7 voturi)    
      Mda, (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:23)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      pai atunci putem desfiinta Justitia cu totul.
      Este suficient ca "cei care fac legi" sa dea direct verdictele, in toate cazurile, nu-i asa?
      Tu te auzi ce spui, mai draga???
    • +4 (8 voturi)    
      cei care fac legi (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:59)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      se intampla ca sunt si colegi de partid si interese cu cel judecat. foarte impartiali si corecti nu crezi?
  • +27 (31 voturi)    
    Proteste.. (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:05)

    Io1234 [utilizator]

    ..trebuie organizat proteste in fata Parlamentului si obtinut anularea imunitatii...si lucrurile se vor schimba radical in Romania.
  • +19 (27 voturi)    
    iar neinfaptuirea actului de justitie (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:11)

    tropotaru [utilizator]

    inseamna ca hOprea e mai presus de lege, ceea ce este neconstitutional.

    Curtea Constitutionala ce parere are?
    • -19 (23 voturi)    
      esti varza (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:23)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      exista o lege, cea a imunitatii, care se aplica.
      daca cineva ii lua imunitatea cu japca (prin presiuni publice) se situa deasupra legii.
      simplu?
      • +16 (20 voturi)    
        Minciuna (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:31)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Imunitatea e pentru ce zice ca parlamentar, nu pntru plagiat si deturnare de fonduri. Astea sunt hotii de golan. Oricum, e clar ca toti senatorii sunt mafioti sau complici la jaf, asa ca se apara intre ei
        • -10 (20 voturi)    
          n-ai priceput nimic din imunitate (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:45)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          asta nu e caz de imunitate parlamentara.
          este aparat de alta lege, pentru ministri, politici sau nu
      • +7 (13 voturi)    
        esti apă de ploaie (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:58)

        tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        sau minti de ingheata apa (si nu mai e udă).

        Vezi ca daca ti se udă imunitatea, te arzi.
      • +7 (11 voturi)    
        Nu cumva tu esti varza? (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:25)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Mai draga, poti explica de ce prea luminatii nostri alesi sunt imuni la aplicarea legii?
        Si te rog ai decenta sa nu ne aburesti cu "libertatea de opinie", asta-i cu totul altceva.
        • 0 (0 voturi)    
          E simplu (Miercuri, 21 septembrie 2016, 0:39)

          pantelimon12 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Pentru ca asa scrie in lege.
  • -20 (26 voturi)    
    "Justitie televizata" (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:12)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Maruta TV = DNA TV.
  • +22 (26 voturi)    
    tovarasii (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:15)

    nahir [utilizator]

    parlamentari nu ar trebui sa aiba imunitate decat pt. declaratii politice.
    jegurile astea se cred deasupra legii. se vad, mai mult ca sigur, zei in olimp.
  • +17 (19 voturi)    
    Parlamentul groazei (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:18)

    man_and_twin [utilizator]

    Ar trebui sa se puna lucruile in ordine in ceea ce priveste imunitatea parlamentarilor.
    Legea o prevede pt a fi protejati de o eventuala raspundere civila ori penala legata de discursurile (calomnie, defaimare) ori voturile lor. Atat si nimic mai mult.
    De exemplu discursul de ieri al lui Dragnea. Ori tertipul prin care Ponta planuia sa se prevaleze de orice raspundere, trecand scutirea de datorii a celor de la Kazmunaygas prin parlament.
    Nu exista insa o imunitate generalizata, pt coruptie sau abuz in functie. Si totusi, parlamentarii nostri n-au nicio greata in a-si etala pozita lor mai presus de lege. E inaccepabil.
  • -7 (13 voturi)    
    Stati putin... (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:24)

    Pac-pac [utilizator]

    Eu cred ca un mesaj corect si complet ar fi fost ca actul de justitie privitor la senatorul Oprea nu poate fi infaptuit ACUM. Din decembrie, de cand Oprea nu va mai fi parlamentar poate DNA-ul sa-l ia si de la masa de Craciun.
    • +3 (9 voturi)    
      Asa ar fi (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Dar nu in Ro, ci intr-un stat de drept. DNA se face ca trimite dosare iar Justitia se face ca da condamnari. Mafiotii se aleg cu citeva luni de puscarie, sunt eliberati repede si ramin cu averile intregi. Ro e stat mafiot si justitia nu poate fi altfel. Ii este greata Europei de asa o tara corupta in maduva ei
  • -8 (12 voturi)    
    Stati putin... (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:24)

    Pac-pac [utilizator]

    Eu cred ca un mesaj corect si complet ar fi fost ca actul de justitie privitor la senatorul Oprea nu poate fi infaptuit ACUM. Din decembrie, de cand Oprea nu va mai fi parlamentar poate DNA-ul sa-l ia si de la masa de Craciun.
  • +10 (14 voturi)    
    Unde e egalitatea in fata legii... (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:30)

    mihai1986 [utilizator]

    ...prevazuta de Constitutie? Asa respecta parlamentarii Constitutia Romaniei, justitia si cetatenii romani? Dar ce pretentii sa ai de la niste infractori???Cred ca acesta este cel mai penal parlament din toate timpurile, 95% infractori, cum e posibil ca romanii sa asiste atat de pasiv la modul in care acest grup infractional organizat isi bate joc de ei??? Acesti sobolani din parlament trebuiau scosi in suturi inca de la Colectiv!!! In Islanda a iesit jumatate de tara in strada, in Romania stam si ne uitam la infractorii care au acaparat statul roman...
  • -11 (19 voturi)    
    rad si curcile (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:32)

    Gustav555 [utilizator]

    Acuzarea lui Oprea de "ucidere din culpa" nu reprezinta un act de justitie ci o actiune disperata a DNA.
    Prin aceasta DNA isi etaleaza din plin incapacitatea profesionala. Oprea ar putea fi priponit cu reale fapte penale insa pentru aceasta DNA ar trebui sa dispuna de profesiionisti redutabili care sa deruleze o ancheta penala desavarsita.
    Cat timp Luluta se mai afla la conducerea DNA, aceasta institutie a statului de drept va actiona in acelasi mod jegos, neprofesionist, aservita unor interese politice interne sau de aiurea.
    • -6 (12 voturi)    
      Nimeni nu spune aici (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:39)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      DNA NU ARE competenta prin lege de a ancheta asa ceva ( omoruri ).

      Ce sa intamplat ieri e tipic pt Romania. Unii au raspuns cu un abuz (refuz de incepere urmarire penala) la alt abuz ( al DNA de a ancheta omoruri).
      • +4 (10 voturi)    
        esti varza de Ferentari (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:52)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        DNA ancheteaza orice infractiune
        conexa sau derivata infractiunilor de coruptie.
        iar aici omorul din culpa e urmarea unor fapte de coruptie privitoare la utilizarea coloanelor oficiale.
        altfel ar trebui ca suspectul sa fie urmarit, in acelasi dosar, de mai multe parchete.
        pricepusi, "specialule"?
        • -1 (5 voturi)    
          Iti mai dau o sansa (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:54)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          Sa imi dai si articolul din lege?

          PS. Poate de data asta daca poti si fara atac la persoana.

          Eu iti recomand spre lecturare Cap. III
          Competenţa Direcţiei Naţionale Anticorupţie Art. 13- http://www.pna.ro/legislatie.xhtml?sectiune=2&id=13
          • +2 (6 voturi)    
            Se cheama prorogare legala de competenta (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:41)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

            iar consultatii pro bono nu primesc postacii pesedaci. Iti dau contul, imi versi suma pe careti-o comunic si apoi vine si consultatia.

            PS. Motorul de cautare nu e suficient.
  • +9 (13 voturi)    
    Sesizarea Curtii Constitutionale... (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:35)

    mihai1986 [utilizator]

    ...cu privire la conflictul de natura constitutionala intre puterile legislativa si judecatoreasca. Sa spuna Curtea Constitutionala daca este constitutional ca un parlamentar sa beneficieze de imunitate si in alte cazuri decat cele privind declaratiile politice.
  • -1 (5 voturi)    
    DNA DNA (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    dupa mine oprea e un vierme care nu merita nici pomenit , dar formularea " cum ca procurorii stabilesc raspunderea penala" da apa la moara exact cui nu trebuie.
  • -2 (2 voturi)    
    Ce face DNA ??? Conform LEGII ??? (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:36)

    JohnDreptate [anonim]

    CE FACE DNA - NU stie sa citeasca LEGEA ???

    Gabriel Oprea poate fii bagat DIRECT in Instanta de PROCURORI DNA !

    Art. 192. - Potrivit art. 72 din Constituţia României, republicată, deputaţii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.

    Art. 193. - (1) În temeiul art. 72 din Constituţia României, republicată, deputaţii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei Deputaţilor, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

    -- Si daca NU este destul sa convoce DNA CCR !--
  • +2 (6 voturi)    
    adica suntem o democratie, nu ? (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:36)

    VaseaV [utilizator]

    Cum se numeste treaba asta? Imixtiunea politicului in justitie ? Parca din cate imi aduc minte, asta defineste democratia mult blamata de Poanta si PSD-isti, nu ?
  • -5 (11 voturi)    
    Asa (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:37)

    cu5clase [utilizator]

    respecta si DNA-ul legile. Luluta fumega.
  • +4 (8 voturi)    
    Culmea este alta ! (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Singura din infractiunile pt care avea sanse sa fie achitat, tocmai uciderea din culpa este. Pt. toate celelalte, pe fruntea lui scrie "condamnat" (nu discutam modalitatea de executare a pedepsei in aceste cazuri). Repet, singura fapta unde mai erau sanse sa scape a fost blocata de senatori.

    PS. Bine ca nu au avut curajul sa se impotriveasca si la celelalte, pt ca acum aveam de a face cu un "inocent" !
  • -3 (9 voturi)    
    Procuror incompetent (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:37)

    Ochiana [utilizator]

    la ce acuzatie a facut nu ma mir ca a fost respinsa chiar si de colegii si "pretenii" d-lui Oprea.
    Nu-l simpatizez pe d-l in cauza dar are dreptate, de pe bancheta din spate a automobilului aflat in mijolcul coloanei oficiale nu putea sa prevada groapa in care a cazut politistul Gingina.
    Deci acuzatia de ucidere din culpa mi se pare trasa de par si ilogica.
    De ce naiba nu a pus, abuz de functie sau altceva daca afla ca s-a folosit coloana oficiala in mod abuziv.
    Ucidere din culpa e prea de tot.
    din punctul meu de vedere d-l procuror s-a facut de ras.

    Daca vrea sa obtina avizul Parlamentului si sa nu mai strige ca "vai, nu poate justitia sa-si faca treaba" atunci sa si-o faca el ca lumea in primul rand
    • +2 (4 voturi)    
      Daca asa ar fi gandit si Oprea si senatorii (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      care l-au aparat ar fi fost un bun prilej sa fie incuvintata inceperea urmaririi penale, dupa care "trasa de par si ilogica" fiind, acuzatia nu ar fi rezistat iar Oprea ar fi fost achitat de catre ICCJ, in vreme ce DNA-ul ar fi putut fi infierat si lovit din plin.

      PS. Sa fi sigura ca doar din punctul tau de vedere procurorul s-a facut de ras !

      PPS. In realitate, avocatii senatori (care mai sunt liberi si cu chef de munca) au votat impotriva si i-au indemnat si pe senatorii nejuristi sa voteze impotriva deoarece stiu ca exista precedente de acest fel, adica de oameni acuzati de ucidere din culpa care nu au avut o legatura fizica, materiala, directa, nemijlocita, ci doar una mediata, cu instrumentul care a cauzat uciderea din culpa a victimei).
    • 0 (2 voturi)    
      Daca asa ar fi gandit si Oprea si senatorii (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      care l-au aparat ar fi fost un bun prilej sa fie incuvintata inceperea urmaririi penale, dupa care "trasa de par si ilogica" fiind, acuzatia nu ar fi rezistat iar Oprea ar fi fost achitat de catre ICCJ, in vreme ce DNA-ul ar fi putut fi infierat si lovit din plin.

      PS. Sa fi sigura ca doar din punctul tau de vedere procurorul s-a facut de ras !

      PPS. In realitate, avocatii senatori (care mai sunt liberi si cu chef de munca) au votat impotriva si i-au indemnat si pe senatorii nejuristi sa voteze impotriva deoarece stiu ca exista precedente de acest fel, adica de oameni acuzati de ucidere din culpa care nu au avut o legatura fizica, materiala, directa, nemijlocita, ci doar una mediata, cu instrumentul care a cauzat uciderea din culpa a victimei).
    • 0 (2 voturi)    
      Daca asa ar fi gandit si Oprea si senatorii (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      care l-au aparat ar fi fost un bun prilej sa fie incuvintata inceperea urmaririi penale, dupa care "trasa de par si ilogica" fiind, acuzatia nu ar fi rezistat iar Oprea ar fi fost achitat de catre ICCJ, in vreme ce DNA-ul ar fi putut fi infierat si lovit din plin.

      PS. Sa fi sigura ca doar din punctul tau de vedere procurorul s-a facut de ras !

      PPS. In realitate, avocatii senatori (care mai sunt liberi si cu chef de munca) au votat impotriva si i-au indemnat si pe senatorii nejuristi sa voteze impotriva deoarece stiu ca exista precedente de acest fel, adica de oameni acuzati de ucidere din culpa care nu au avut o legatura fizica, materiala, directa, nemijlocita, ci doar una mediata, cu instrumentul care a cauzat uciderea din culpa a victimei).
  • -2 (4 voturi)    
    Intrebare... (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:59)

    taticutu [utilizator]

    Intrebare : de cand se ocupa DNA - ul de "uciderile din culpa " ? Nu e atributia parchetelor obisnuite ? Acuzatia de ucidere din culpa tine cumva de " anticoruptie ", chiar daca se refera la o persoana care a avut sau are o functie publica ? Stie cineva sa-mi dea un raspuns juridic ? Multumesc !
  • -3 (3 voturi)    
    intrebare... (Marţi, 20 septembrie 2016, 17:04)

    ecm [utilizator]

    dar daca e o strategie...astfel ca se cere a doua oara votul dar pe alta cauza: abuzul in serviciu...
  • -4 (4 voturi)    
    ATENTIE (Marţi, 20 septembrie 2016, 18:02)

    EmilNae [anonim]

    pina una alta trebuie sa stiti o treaba DNA este creiatia parlamentului si nu invers.Asa ca dna nu poate trage de mustati cel mai reprezentativ for al romaniei.Se inverseaza scara valorilor.Sa nu cumva dna sa se trezeasca intr-o zi pe dinafara si procurorii someri.Asa cum s-a votat la imunitate tot asa de bine idaca tot isi bat joc de functii( scuze dar un ministru nu organizeaza el, nu alege el antemergatorii si nu ii face control oftamologic la motociclist daca vede noaptea sau pe ploaie) facind dosare nu pentru infractiuni ci pentru a murdari si a scoate oameni din viata politica.Nu asta-i rolul dna.Din politica scoate doar VOTUL si atit. Nu mi-e drag oprea dar sa-i faci dosar penal pentru ca un chior a cazut intr-o groapa este mult prea mult.
    Fratilor nu uitati cind facea echipa cu basescu si tinea gasca lui de infractori portocalii la butoane pentru a fura era bun, nu erati revoltati, acum ca nu mai este cu voi este naspa la bulau cu el.jalnica unitate de masura.
    • +3 (5 voturi)    
      Ai gresit site-ul ! :P (Marţi, 20 septembrie 2016, 18:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      N-o sa-i gasesti aici pe "fratii" tai !! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    O prostie ! (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:18)

    cerceteaza [utilizator]

    Oprea nu mai poate fi cercetat pentru crima (omor din culpa), pentru ca nici nu este vinovat de aceasta acuzatie. Orice jurist de meserie poate dovedi ca Oprea nu este culpabil pentru acest cap de acuzare; dar la DNA de mult nu mai lucreaza juristi, ci "magistrati" pe puncte si pe grade - vezi avansarile in grad de pe timpul lui Oprea si vezi cati procurori de la DNA sunt pe acele liste.
    DNA nici nu are competenta sa se ocupe de astfel de cazuri, pentru ca ce ar fi putut face Oprea in acest caz nu este coruptie - deci depaseste cadrul legal care defineste activitatea DNA.
    Oprea a comis o infractiune? Posibil si chiar probabil - trebuie dovedit. Dar aceasta infractiune nu se poate incadra decat intr-un abuz de putere, ori asta este parohia Parchetului General, care se poate autosesiza si poate deschide un nou dosar, la care Parlamentul nu va mai putea sa se opuna - fapta este, cel putin din perspectiva mea - evidenta.