UPDATE Romanii care apar in reportajul Sky News, retinuti si pusi sub urmarire penala de DIICOT

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 18:25 Actualitate | Esenţial

Presupusi traficanti de arme din Romania
Foto: Captura YouTube
Procurorii DIICOT au dispus joi inceperea urmaririi penale pe numele a trei dintre romanii care apar in reportajul realizat de Sky News privind presupusul trafic de arme din Romania, anunta Agerpres.

Este vorba despre Aurelian Szanto (cel care a jucat rolul de intermediar), Levente Pantics si Attilla Szaba Pantics, urmariti penal pentru complicitate la infractiunea de comunicare de informatii false, constituirea de grup infractional organizat si nerespectarea regimului armelor si munitiilor.

Cei trei au fost chemati joi la sediul DIICOT pentru audieri, unde li s-a adus la cunostinta ca sunt urmariti penal.

UPDATE: Procurorii DIICOT i-au retinut pe cei trei barbati care apar in reportajul realizat de televiziunea britanica Sky News despre un presupus trafic cu arme.

Potrivit unui comunicat difuzat joi noapte de DIICOT, au fost retinuti pentru 24 de ore Aurelian Mihai Szanto, Attila Csaba Pantics si Levente Pantics, pentru savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, nerespectarea regimului armelor si munitiilor si comunicarea de informatii false.

Aurelian Mihai Szanto a jucat rolul de intermediar intre jurnalistii britanici si presupusii traficanti de arme, iar Attila Csaba Pantics si Levente Pantics apar in materialul Sky News, in care descriu, avand fetele acoperite, si manipuleaza armele de foc oferite spre vanzare.


Tot joi, surse judiciare au declarat ca procurorii DIICOT iau in calcul sa extinda acuzatiile si pentru jurnalistii britanici de la Sky News.

De asemenea, procurorii vor merge pe o noua acuzatie, respectiv infractiuni contra securitatii nationale prin comunicarea de informatii false, prevazuta la art. 404 din Codul penal.

Articolul 404 prevede urmatoarele: "Comunicarea de informatii false. Comunicarea sau raspandirea, prin orice mijloace, de stiri, date sau informatii false ori de documente falsificate, cunoscand caracterul fals al acestora, daca prin aceasta se pune in pericol securitatea nationala, se pedepseste cu inchisoarea de la unu la 5 ani".

Procurorii DIICOT au efectuat miercuri sapte perchezitii in locatii din Targu Mures si Bistrita-Nasaud in dosarul deschis in urma reportajului Sky News.

Din primele cercetari rezulta ca armele erau detinute legal pentru vanatoare si apartineau unuia dintre barbatii mascati. Reportajul a fost "aranjat" de jurnalistii britanici, care le-au indicat presupusilor traficanti ce sa spuna la filmare, in schimbul a aproximativ 2.000 de euro.


Citeste mai multe despre   









13908 vizualizari
  • +47 (55 voturi)    
    Felicitari DIICOT (Joi, 11 august 2016, 18:37)

    animatron [utilizator]

    Raspunsul trebuie sa fie foarte ferm si legal, cei care au contribuit la defaimarea Romaniei printr-un fals jurnalistic sa raspunda penal pentru comportamentul lor antiromanesc.

    Domnilor cetateni romani de etnie maghiara care ati facut asa ceva, sa va fie rusine, pentru ca aduceti otrava si suparare intre romani si maghiari, chiar si fara sa vreti poate (pentru ca deocamdata consideram ca ati facut asta din lacomie si prostie) !

    Romania si Ungaria, au atatea probleme fiecare in parte, nu e necesar sa mai vie unii sa creeze alte probleme, de divizare a europenilor, mai ales in contextul international actual.

    Europa e amenintata de valuri migratoare, terorism, agresiune rusa.
    UE e amenintata de "brexituri", de destramare, de autodistrugere.
    Ungaria e insultata in presa occidentala si taxata de "fascista si rasista", Romania e agresata mediatic si romanii desconsiderati.

    Romanii si ungurii sunt printre europenii care au suferit in trecut foarte mult si care sufera si acum neintelegere din partea unor tari vest-europene.

    Nu participati la asemenea mizerii prin care se arunca si mai mult noroi spre Estul continentului, spre satisfactia unei Rusii care asteapta cu mana pe tragaci la Nistru si pe Don !

    Impartasim aceleasi valori, romani si maghiari, precum si mare parte din europenii britanici, sa nu picam in capcana asta fara iesire de a ne dispretui unii pe altii, pentru ca asta nu ne aduce nimic bun, dimpotriva, toti avem de pierdut.

    Ce li se intampla acestor cetateni romani sa fie un exemplu si pentru altii care cred ca isi pot bate joc de Romania pentru un pumn de euro.
    • -15 (15 voturi)    
      Nu ne lua de naivi ! (Vineri, 12 august 2016, 2:39)

      MosTeaca_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Pe relația HU-RO, ți-ai făcut prost tema !
    • +2 (2 voturi)    
      Asa este (Vineri, 12 august 2016, 17:33)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      mai mult, tot noi, atat Romani cit si Unguri vom suferi daca nu invatam sa ne intelegem!
  • +28 (34 voturi)    
    bravo! (Joi, 11 august 2016, 18:51)

    traiang [utilizator]

    In sfarsit primul gest logic facut de DICOT.Nu se putea trece cu vederea povestea ca fac o sceneta la colt de bloc.Astept aceeasi reactie rapida pe toate caile diplomatice juridice si ale statului fata de SkyNews Aici nu vorbim de anvergura agentiei de stiri sau de cv-ul jurnalistului ba chiar cu atat mai mult dar este pozitia Romaniei si mai ales intr-o conjunctura cu totul superflua a zonei
    • +2 (2 voturi)    
      conjuctura superflua? (Vineri, 12 august 2016, 16:17)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      fain, dar nu bate "meandrele concretului", asteptam mai mult.

      ps: gasesti dictionare pe net, nici nu trebuie sa dai bani pe ele. partea proasta e ca nu apar pokemoni cind cauti un cuvint.
  • +25 (29 voturi)    
    Bravo! (Joi, 11 august 2016, 18:55)

    Magazino [utilizator]

    In sfarsit o reactie prompta si coerenta!!!!
    Sincer sa fiu pentru ei este o situatie de lose-lose ceea ce ma face sa cred ca intr-adevar a fost doar o inscenare mizerabila iar oamenii in cauza niste prostovani nicidecum traficanti care ameninta civilizatia Occidentala.
  • -15 (29 voturi)    
    Scoala din RO lobotomizeaza engros,trepanati (Joi, 11 august 2016, 18:55)

    Plagarus [utilizator]

    Dezastrul dovedit din plin la testele PISA, PIRLS și TIMSS.
    Jumătate dintre elevii români sunt anal­fa­beți funcțional, nu înțeleg textul lecturat, nu fac co­ne­xi­uni cu ceea ce, eventual, știau dinainte, nu pot formula un punct de vedere și nu sunt în stare să-l exprime, în scris sau oral.
    • +4 (6 voturi)    
      imi aduci aminte (Vineri, 12 august 2016, 8:29)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      de un nene din 41. Dus cu pluta saracul, care vorbeste non stop, singur, trecand abrupt de la o tema la alta. Omul nostru din 41, la fel ca si tine, nu zice prostii, doar ca nu il asculta nimeni si nu intereseaza pe nimeni dar fiind contextul (in 41 agitate mare, multa lume spre munca, aici lumea citind cu totul altceva)
    • +6 (6 voturi)    
      mai flacau (Vineri, 12 august 2016, 8:53)

      sachei [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      tu ai prins alt post de radio
    • -1 (3 voturi)    
      Amice ai innebunit! (Vineri, 12 august 2016, 10:02)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      50% din americani si 40% din canadieni sunt analfabeti functionali.
      crezi ca alte tari din Evropa de est sunt mai breze?

      in general doar 10% dintr-o populatie face ce a ce ai mentionat ca ar trebui sa faca. aceia sunt oamenii instruiti.

      oricum Romania sta bine. Olimpiade de matematica, chimie, Harvardzi cu ghiotura, centre multi-ligvistice din plin, software companies.

      daca esti vre-un ungurean gata sa mai dai o palma Romaniei poate ar trebui sa te uiti la statisticile Hiungariei.
  • +19 (21 voturi)    
    Asa da (Joi, 11 august 2016, 19:00)

    mitg [utilizator]

    "complicitate la infractiunea de comunicare de informatii false"

    Iar jurnalistul respectiv nu poate fi si el pus sub acuzare?
    • +9 (9 voturi)    
      "Jurnalistul" (Joi, 11 august 2016, 23:04)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      poate scapa basma curata doar daca cei trei vor recunoaste ca au facut trafic de arme si acest fapt va fi confirmat de instanta. In orice alt caz situatia e nasoala pentru Fly News. Important este ca acest caz sa ajunga in instanta!
      • 0 (2 voturi)    
        fly news? (Vineri, 12 august 2016, 9:40)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

        ahaha.i saw what you did there...
        poate si trebuie tras de urechi si altoit ca lumea
        mai ales ca a facut-o cu intentie(a se citi ordin)
        pt cei care mai cred in povestea cu ''actoria' si toata abureala;urmariti cu atentie intregul tablou geopolitic,miscarile spectaculoase facute de ivan,raspunsul lipsa al UE si nato si trageti singuri concluzii.asta e caz clasic de dezinformare iar viteza cu care s-au miscat baietii nostii spune multe.
    • +2 (2 voturi)    
      sunt pasi procedurali de urmat (Vineri, 12 august 2016, 16:14)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      respectiv comisie rogatorie pentru a fi adusi jurnalistii englezi la interogatoriu, si pe urma vine si acuzarea.
  • -32 (42 voturi)    
    niste pierde-vara si astia de la DIICOT (Joi, 11 august 2016, 19:05)

    vrednic [utilizator]

    pierde-vara pe banii nostri. incriminarea oamenilor trasi pe sfoara de pacalicii britanici ne va aduce doar deservicii. maine, pe skynews, va aparea stirea ca traficantii de arme au fost prinsi si sunt anchetati, dovada ca ei chiar faceau treburi ilegale. chiar nu mai exista simtul ridicolului?! daca cineva ar veni la oricare dintre noi cu 2000 de euro sa ne propuna sa jucam un rol intr-un sketch tv cati ar refuza?!
    • +23 (31 voturi)    
      2000 de euro (Joi, 11 august 2016, 22:17)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui vrednic

      Se zice ca orice om are pretul lui. Cred ca asa e...
      Tu se pare ca esti ridicol de ieftin. Sa participi la defaimarea tarii in care traiesti pt 2k eur mi se pare neverosimil.
      Tare ma tem ca nu banii aia au fost miza...
    • +11 (15 voturi)    
      Ei na (Joi, 11 august 2016, 22:22)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui vrednic

      Daca acel skerch e facut de o agentie de stiri si de un reporter specialiat in zone de razboi care iti cere sa aduci arme de razboi si sa iti pui cagula, ar trebui sa iti pui niste semne de intrebare.
    • +1 (3 voturi)    
      paaaaai (Vineri, 12 august 2016, 8:31)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui vrednic

      sa inteleg ca tu ai face asta pt 2000 euro?

      vezi ca e usor sa se afle IP-ul tau. In locul tau as inchide repede calculatorul. daca tot sunt pierde-vara astia de la DIICOT, cine stie, poate se iau si de tine?!
    • -1 (3 voturi)    
      as refuza! (Vineri, 12 august 2016, 8:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui vrednic

      Sunt cateva principii peste care nu pot sa trec chiar daca as avea mare nevoie de bani.

      Mai bine haimana, decat tradator.
      Mai bine huligan, decat dictator.
      Mai bine golan, decat activist.

      Mai bine mort, decat comunist.
    • +1 (1 vot)    
      sefu' (Vineri, 12 august 2016, 14:21)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui vrednic

      vezi ca se exista un cuvant cheie in toata afacerea asta: ARME.
      deci da, poti sa faci orice sceneta vrei, orice pamflet la adresa tarii in care traiesti, poti sa spui inclusiv ca esti traficant de arme.
      da' nu poti face sceneta aia cu arma in mana.
      pentru ca atunci automat intri pe legea privind regimul armelor si munitiilor.
      pricepi?
  • +10 (14 voturi)    
    eh nah (Joi, 11 august 2016, 19:13)

    adyQ [utilizator]

    in sfarsit ceva normal se intampla si la romanica....ne vindem tara si pe doua capre...
  • +6 (18 voturi)    
    Trei români get beget (Joi, 11 august 2016, 19:13)

    Procuratorul [utilizator]

    Ar trebui catapultati peste graniță imediat. În rate, bucata cu bucata. Sa ii primească serviciile secrete ruso-maghiare cu mare bucurie înapoi.
  • -11 (25 voturi)    
    Sunt curios cum vor dovedi vinovatia, intentia (Joi, 11 august 2016, 19:31)

    LiviuX [utilizator]

    Daca toti actorii ar fi judecati si condamnati pentru rolurile jucate, unde s-ar ajunge? Evident altfel stau lucrurile in cazul autorului si celor care au prezentat filmul.
    • +11 (17 voturi)    
      Altu' (Joi, 11 august 2016, 22:31)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Bai mosule, citeste articolul pina la capat. Vezi ca e si un articol din lege pe undeva pe-acolo. E destul de simplu de-nteles. Dar multi vad ca nu puteti pune cap la cap nici doua informatii.
      • +7 (7 voturi)    
        O fi (Joi, 11 august 2016, 22:46)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Unul din rudele alora 3
      • -2 (12 voturi)    
        Un articol de lege nu e o dovada! (Joi, 11 august 2016, 23:01)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Dupa ce vina e dovedita, poti fi incadrat la acel articol, daca e cazul. Ai ceva habar de justitie?
        Intrebarea mea era cum vor dovedi asta? Ca daca li s-a spus sa joace intr-un film si sa spuna una si alta, e clar ca nu ei sunt vinovati asa cum nu sunt vinovati nici actorii care au jucat roluri de nazisti, hoti, criminali sau mai stiu eu ce. Si sunt destui care au jucat roluri in care au denigrat si state. Sunt atatea filme de ex in care actori americani au denigrat SUA, nemti care au denigrat Germania, etc. Nu am auzit de nici unul sa fie condamnat.
        • +3 (7 voturi)    
          Serios? (Vineri, 12 august 2016, 6:48)

          Ere [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Serios? Si daca cuiva i se propune sa transporte un pachet care contine o bomba care va exploda, dar lui i se spune ca sunt bomboane inauntru, acela e un biet nevinovat? Esti direct raspunzator daca ai comis o infractiune cu sau fara voia ta. In plus, televiziunea a prezentat materialul ca fiind ceva veridic ci nu ca pe un film artistic cu actorii de etnie in rolurile principale...
          • -4 (6 voturi)    
            Bai, seriosule, esti neserios! (Vineri, 12 august 2016, 9:55)

            MariusIonescu2 [anonim] i-a raspuns lui Ere

            Bai, seriosule, modul cretin cum pui problema ma face sa rad! Adica, daca un terorist da un colet unde se afla o bomba unei firme de curierat, iar firma de curierat, prin politica de confidentialitate, nu sta sa desfaca coletele clientilor, inseamna ca firma de curierat este vinovata? Halal gandire securista mai poti avea. Ai fi bun de porcuror! Pe de alta parte, aceia nu erau infractori, erau niste persoane, care au luat bani pentru a face un reportaj denigrator. Poate ca stiau, poate ca nu, dar sa-i acuzi de "raspandire de informatii false" (cu toate ca nu sunt presa, nici macar jurnalisti) sau ca "n-au respectat regimul armelor si munitiilor", desi armele sunt detinute legal, acesta e un abuz savarsit de procurorii DIICOT, care se intrec cu cei din DNA la abuzuri. Singura vinovatie a lor, in cel mai rau caz, e doar una morala, nicidecum penala.
            • +3 (3 voturi)    
              Curierul prost... (Vineri, 12 august 2016, 10:26)

              Ere [utilizator] i-a raspuns lui MariusIonescu2

              Prietene aia pretindeau ca vand arme pentru oricine le cumpara ci nu ca sunt Cargus. Ai nota 2, stai jos!
            • +2 (2 voturi)    
              Bai, neseriosule, fii serios... (Vineri, 12 august 2016, 10:29)

              ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui MariusIonescu2

              Ia vezi ce zice regimul armelor si munitiilor? Ai voie sa intrainezi arma aia de colectie? Ai voie s-o scoti din casa?

              Nota 2, stai jos. Te astept la toamna.
              • -1 (1 vot)    
                Da, e serios (Vineri, 12 august 2016, 14:54)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

                Unde au instrainat arma? Ca de scos din casa, tu chemi vanatul sa-l impusti in casa sau te duci afara sa vanezi??? Si cand te duci, nu poti arata arma si altora, care evident pot si pune mana pe ea?
            • +5 (5 voturi)    
              tot serios... (Vineri, 12 august 2016, 10:33)

              Ere [utilizator] i-a raspuns lui MariusIonescu2

              Ia transporta tu un pachet necunoscut, care contine sa zicem droguri, intr-o tara, sa zicem SUA,iar la granita spui ca esti firma de curierat si ca tu nu stii ce transporti, si ca tu ai o politica de confidentialitate, ok? Ma intreb pe ce lume traiesc unii ca tine, de cred ca nu au nicio raspundere indiferent de ceea ce fac, daca spun ca nu au stiut?
              • -2 (2 voturi)    
                Iarasi... (Vineri, 12 august 2016, 14:57)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ere

                Au scos armele din tara? Nu cred, filmarile au fost facute in tara. Evident ca daca le transporti peste granita e altceva, trebuiau declarate, respectata legea in general. Dar nu e cazul aici. Iarasi, actorii nu au gresit cu nimic. Cel putin din ce a fost prezentat aici.
          • -2 (2 voturi)    
            Da, foarte serios (Vineri, 12 august 2016, 14:52)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ere

            Daca eu pun un pachet la posta, postasul e vinovat? Tu gandesti?? Eu am spus de actori ca nu sunt vinovati. Nu de realizator sau televiziunea care l-a prezentat ca documentar si nu film de fictiune, artistic sau altceva!
        • +3 (3 voturi)    
          "Actorii" aveau semnat contract de colaborare? (Vineri, 12 august 2016, 9:49)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Asa se poate dovedi nevinovatia lor. Orice regizor ce angajeaza actori pt un film trebuie sa incheie contract de colaborare. In plus regizorul trebuie sa aiba autorizatie de filmare eliberata de autoritatile locale.
          Daca nu exista contract inseamna ca sunt vinovati de ce sunt acuzati si cu asta basta (fara a-i mai implica in discutie pe parca si cu daca)
          • -2 (2 voturi)    
            Pai asta am spus si eu (Vineri, 12 august 2016, 15:01)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

            Nu actorii sunt de vina ci producatorul. Neexistenta contractului poate fi cel mult o vina financiara. Nu sunt atatia care lucreaza la negru si nu am auzit sa fie nici unul arestat pentru asta? Angajatorul da, poate fi si arestat daca vina e suficient de mare.
            • 0 (0 voturi)    
              daca nu au contract (Vineri, 12 august 2016, 17:41)

              Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              sult la fel de vinovati pentru ca nu au cum sa-si dovedeasca nevinovatia. legea e lege.
              • 0 (0 voturi)    
                De unde ai scos prostia asta??? (Vineri, 12 august 2016, 19:13)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

                Acuzarea trebuie sa dovedeasca vinovatia, nu acuzatul nevinovatia!! Pe ce lume traiesti???
            • 0 (0 voturi)    
              P.S. Nu neaparat autorizatie de filmare (Vineri, 12 august 2016, 19:22)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Depinde unde se faca filmarea (daca e in casa la mine, ce treaba are primaria?). Dar chiar si afara, nu trebuie neaparat. Vezi atatea reportaje pe strada, sa zicem la accidente. Credeti ca a cerut cineva aprobare in prealabil, stiind deci dinainte ca se va produce acel accident? Nu, se filmeaza direct, la fata locului. Sau eu cand fac filme pe strada, cu prieteni la petreceri, si cate altele, cer aprobari? De unde pana unde!
        • +1 (1 vot)    
          Lasa-ne! (Vineri, 12 august 2016, 15:16)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          "...constituirea de grup infractional organizat si nerespectarea regimului armelor si munitiilor".
          Acestea doua dintre acuzatii. Si sunt foarte usor de dovedit. Esti pe alaturi in comentarii. Aici nu e vba de actorie.
          • -3 (3 voturi)    
            Se pare ca tu esti (Vineri, 12 august 2016, 15:51)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            Ce grup infractional au constituit, ce infractiuni au facut? Doar un film in care au aratat niste arme, ALE LOR, DETINUTE LEGAL! Ce nerespectare a regimului armelor? Le-au aratat doar, nu le-au folosit in timpul filmarii, asa cum orice vanator de ex isi arata arma colegilor cand merge la vanatoare. Si poate pune mana pe ea sa o studieze chiar si un neposesor de permis, daca e descarcata si asigurata. Poti dovedi ca nu era asa in timpul filmarii?
            • +2 (2 voturi)    
              grupul infractional organizat (Vineri, 12 august 2016, 16:20)

              Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              nu se vorbeste nicaieri despre trafic de arme in acuzatiile DIICOT, ci de alte infractiuni: raspandire de informatii false si nerespectarea regimului armelor si munitiilor referitor la arma de colectie care nu era autorizata pentru imprumul sau scoatere din casa.
              e grup organizat pentru ca au lucrat impreuna la savarsirea acestor infractiuni.
              cititi in puii mei comunicatul DICOT, e la ei pe pagina.
              • -2 (2 voturi)    
                Iarasi pe dinafara a ceea ce s-a petrecut (Vineri, 12 august 2016, 16:46)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

                Era filmare, decu nu poate fi vorba de raspandire de informatii false. Ca sa nu mai spun ca nu actorii le-au raspandit, ci postul TV. Referitor la arma, nu stiu daca filmarea nu a fost facuta in casa. Dac chiar de ar fi fost afara, e o problema cu interzicerea scoaterii din casa. Daca ma mut ce fac, o las in vechea casa??? Trebuie de vazut asta in amanunt, si asta am si spus, ca DIN CELE PREZENTATE nu reiese vinovatia. Daca sunt si alte elemente neprezentate evident ca e alta poveste. Iar grup organizat e chiar hilar. Sa acuzi actorii unui film de asa ceva, ar fi o premiera mondiala.
                • +1 (1 vot)    
                  daca tot stii mai bine legea (Vineri, 12 august 2016, 19:00)

                  Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                  decat DIICOT, de ce nu-i convingi pe fraieri sa-i reprezinti in instanta.
                  la cat de usor au pus botu' la farsa englezilor, ar trebui sa-ti fie floare la ureche.
                  pe cat de mult ma bucur ca "stii" legea, tot atat ma intristez ca n-ai avut macar curiozitatea sa vezi filmuletul cu "eroii" nostri.
                  da' de comentat comentezi cu ravna !

                  P.S. poti sa scoti arma din casa, sa o duci la expozitii etc ... ideea e ca-ti trebuie "decat" autorizatie pentru acest lucru.
                  si ghici ce? hai ca-i usor ... fraierul de pe podium "decat" n-a avut-o !
            • +1 (1 vot)    
              Esti posesor de arme? (Vineri, 12 august 2016, 19:10)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Eu da. Cunosti regulile? Din ce debitezi, habar n-ai.
              • -1 (1 vot)    
                Pentru "KostasP" si "Gobelin" (Vineri, 12 august 2016, 20:47)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

                Recunosc nu cunosc legile relative la armament, dar nici altii (voi) nu ati prezentat articole de lege, tot doar comentarii. Asa si comentariile mele sunt relative la ceea ce consider eu ca e corect. Nu am auzit sa trebuiasca autorizatii sa scot arma din casa (stiiu asta de la cumnatul meu care e vanator, are arma si nu cere NICIODATA vreo autorizatie ca sa scoata arma din casa), si mi se pare normal cat timp e asigurata (evident nu cu polita de asigurare, ca sa fie clar). Iar filmuletul, ca orice film, il consider ca atare, un film si atat. Precizez inca o data, a nu stiu cata oara, poate veti pricepe, ca nu ii consider vinovati pe actori IN BAZA INFORMATIILOR PREZENTATE. Daca mai sunt si altele de care nu stiu, evident pot fi. Dar NU pe baza a ceea ce s-a spus aici!
        • +1 (1 vot)    
          simplu, contract (Vineri, 12 august 2016, 17:36)

          Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          se semneaza un contract domnule in care se prevede ca sa intrepreteaza un rol, se citeste un script etc... exista scripturi care raman la actori etc. unde sunt oate astea ?
          • 0 (0 voturi)    
            Inca o data, se pare ca nu e usor de priceput (Vineri, 12 august 2016, 19:09)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

            Daca nu exista contract, inseamna ca au lucrat la negru si pot fi cel mult acuzati de evaziune fiscala. Mai mult, nu am auzit ca angajatul sa fie tras la raspundere pentru asta, ci angajatorul. Restul e vorbarie, nu exista lege care sa oblige actorul sa pastreze scriptul, scenariul sau mai siu eu ce....
    • +10 (12 voturi)    
      te (Joi, 11 august 2016, 22:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      prinzi greu, procurorii nu puteau cere anchetarea papagalului britanic fara s-o ceara mai intii pe a fraierilor care, asa cum au recunoscut, ''au pus botul'' la sceneta de doi bani a ''jurnalistului''.
      • -2 (2 voturi)    
        Unde m-am referit eu la ancheta? (Vineri, 12 august 2016, 15:02)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Evident ca trebuiau audiati, cercetati. Am spus doar, ca DIN CELE PREZENTATE, actorii nu sunt vinovati. ATAT!
  • +27 (37 voturi)    
    Prostia este in floare (Joi, 11 august 2016, 20:13)

    takada [utilizator]

    Szanto A. este cel care a luat misiunea in dinti si a dat fuga in tara pentru a pune osul la treaba.
    Avand dubla cetatenie poate nu ar strica sa piarda una din ele,pentru deservicii aduse Romaniei.

    Sunt doi idioti utili: Pantics Csaba(mare vanator,omoara cerbi si mistreti din fondul cinegetic al tarii) si Pantics Levente (account manager Vodafone),care s-au bagat unde nu trebuie,pentru ca ,deh,anti-romanismul este in floare.

    Hunyadi Csaba,cel cu masina neinmatriculata,cam taie copacii ilegal.Poate nu i-ar strica un dosar si confiscarea masinii si a drujbei.

    Toti au stiut ce fac.Cand este vorba de facut ceva rau impotriva tarii,ei sunt primii.
    Cu parere de rau pentru cei care isi vad de treaba.
    • -5 (9 voturi)    
      mai spune ...... (Joi, 11 august 2016, 22:33)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui takada

      Dupa cum zici , parca i-ai cunoaste .
      Daca-i asa cum zici , inseamna ca este foarte probabil sa fie unii dintre cei care fac si trafic de arme ,
    • +7 (15 voturi)    
      nu e (Joi, 11 august 2016, 22:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui takada

      nici un ''antiromanism'', s-au lacomit la celebritate, orice prost vrea sa apara la tv, si la bani, c-asa-i romanul, chiar daca e maghiar.
    • +4 (4 voturi)    
      la fel (Joi, 11 august 2016, 23:45)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui takada

      ca aia cu artificiile de 1Decembrie!
  • +12 (16 voturi)    
    foarte bine (Joi, 11 august 2016, 21:02)

    AnderT [utilizator]

    sunt bucuros cu atitudinea prompta a Diicot-ului, sigur nu vor avea parte de colaborare din partea autoritatilor competente din GB dar sa se faca bine auziti, asa sa se vada de ce ultima speta sunt majoritatea englezilor...
  • +24 (28 voturi)    
    Ungurienii aia au fost chiar prosti... (Joi, 11 august 2016, 21:05)

    Klaus_ [utilizator]

    Cum sa te apuci sa blufezi pe tema terorismului si a traficului de arme, dupa ce toata Europa e ingrozita de teroristi?! Pai nu era clar ca o sa iasa scandal si o sa-i caute jumatate de Politie si de SRI? Si pt toata tarasenia asta amaratii aia au luat 2000 euro!!?? Daca erau destepti ii filmau ei pe cei de la Sky News cand le prezentau scenariul. Apoi mai puneau doua zerouri la suma ceruta, doar ca sa nu arate unei lumi intregi inregistrarea cum se fac reportajele la Sky News. Dar ei, tolomacii, s-au multumit cu putin. Acum sa ia vreo 2-3 ani cs sa simta cum e sa iti enigrezi tara.
    • +2 (2 voturi)    
      daca (Vineri, 12 august 2016, 1:26)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      erau destepti...Cu asta ai spus totul.
    • +2 (2 voturi)    
      2000 a fost pentru toti 3 (Vineri, 12 august 2016, 16:28)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      intermediarul a pastrat 1000, la astialalti 2 fraieri le-a dat 500 de caciula.
      astfel, avem 3 fraieri pe afis:
      - fraierul de vanator care pentru 500 euro s-a ales cu dosar penal si probabil anularea dreptului la arma
      - fraierul de Levente, care pentru 500 euro (probabil salariul lui pe 10 zile) s-a ales cu dosar penal si si-a f***t cariera
      - si, cu voia dvs, fraierul de pe podium, ala cu arma de colectie, care pentru 0 (ZERO) lei s-a ales cu dosar penal pe regimul armelor.

      La bulau va ard, birjari ! vornba lu' Caragiale :)
  • +13 (19 voturi)    
    Cui bono? (Joi, 11 august 2016, 22:12)

    motanul_gri [utilizator]

    Nu sunt adeptul teoriilor conspiratiei, dar nu pot sa remarc faptul ca toti cei trei cetateni implicati au nume maghiare.
    Contextul? Un jurnalist strain vine in Romania decis sa faca un reportaj mincinos si manipulativ. El stie ca nu are dovezi solide si ca romanii, observand falsul grosolan, se vor supara atat pe jurnalist cat si pe "complicii" sai din Romania.
    Cui foloseste ca opinia publica romana sa invinovateasca niste maghiari? Cine are de castigat prin asmutirea natiunilor din estul Europei una contra alteia?

    Raspunsul este clar ca lumina zilei: Rusia.
    • +3 (11 voturi)    
      rusia (Joi, 11 august 2016, 22:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      si mai ales socialistii ''islamofili'' occidentali, uite cine vinde arme ''dezaxatilor'', esticii, adica romanii, maghiarii, care oricum nu prea indragesc maimutele islamice si trebuie sa plateasca pentru asta.
    • -5 (9 voturi)    
      In ambele situatii dezinformarea castiga ... (Joi, 11 august 2016, 23:36)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Daca mergea reportajul SkyNews ,era incriminata Romania ca tara nato instabila ,daca se descoperea falsul din reportaj ,se creaza conflict cu maghiarii...si se creaza premiza unor manifestari etnice in transilvania la toamna.
      FSB -ul e activ, vigilenta maxima !
  • -3 (9 voturi)    
    la noi este mai alba ata........ (Joi, 11 august 2016, 22:26)

    TRABI [utilizator]

    Ar fi o treaba atragerea in ancheta a jurnalistilor , ca sa ne lamureasca bine ca chiar se face si trafic de arme .
    Mai nou , vad ca acum ii numesc " actori "
    Ambasadorul in UK ne spune ca imediat de la publicarea reportajului Sky News , el a anuntat ca este o facatura .
    1. Daca imediat se exprima cu siguranta , atunci , ori se stia de procedura si se acopera ceva , ori in astfel de cazuri este un tipar de declaratii oficiale , tot pentru a proteja o eventuala vanzare controlata tacit .
    2. Limbajul este de trista amintire . Invatatorul lor iliesciano-stalinist folosea des cuvantul " facatura " .
    Cand vii in fata natiunii tale si folosesti cuvinte de acest fel , va dati seama ce limbaj si ce seriozitate exista in spatele usilor inchise la nivele de inalti oficiali.
  • +4 (6 voturi)    
    Mare adevar (Joi, 11 august 2016, 22:36)

    Enigma [utilizator]

    Poate este greu de crezut pentru unii, dar ipoteza motanului gri este cea mai plauzibila. Chiar ma gandeam cum au putut crede toti cei implicati ca nu iese la suprafata toata regia.

    Se pare ca putinei asta chiar vrea sa ramana in istorie ca un fitil de razmelita mondiala si o cauta insistent.
    • -1 (1 vot)    
      sapa, sapa, pana... (Vineri, 12 august 2016, 9:14)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Enigma

      O sa cada singur unde ii este locul - in uitare.
  • -1 (1 vot)    
    Bravo! (Vineri, 12 august 2016, 9:16)

    ..13 [utilizator]

    Super - si spor la treaba pana la capat.
    Vad ca unii nu au reusit sa citeasca - reiau si io....

    Infractiuni contra securitatii nationale prin comunicarea de informatii false,- art. 404 din Codul penal.

    Articolul 404 : "Comunicarea de informatii false. Comunicarea sau raspandirea, prin orice mijloace, de stiri, date sau informatii false ori de documente falsificate, cunoscand caracterul fals al acestora, daca prin aceasta se pune in pericol securitatea nationala, se pedepseste cu inchisoarea de la unu la 5 ani".

    si as mai adauga ca este prea putin - numai 1 pana la 5 ani????
  • +2 (2 voturi)    
    Lege (Vineri, 12 august 2016, 9:53)

    aqualung [utilizator]

    Stai așa, e o lege împotriva minciunii, în care minciuna e faptă penală dacă e propagată în masă și are efecte majore?

    1. Anteniștii de ce nu sunt anchetați pe legea asta? Sau antivaxerii?

    2. Legea asta sună ca instrument de aplicare arbitrară, în care nu e clar ce intră și ce nu sub incidența ei, și cei care vor să o aplice au putere deplină în a decide cui i se aplică și cui nu.
  • -2 (2 voturi)    
    Repet întrebarea (Vineri, 12 august 2016, 12:44)

    hic sunt leones [utilizator]

    (care dintr-un motiv care-mi scapă nu a fost aprobată anterior)
    Există vreun comunicat oficial sau este doar părerea editorilor Hotnews?
    • +1 (1 vot)    
      chiar si in engleza (Vineri, 12 august 2016, 16:02)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      pentru mamele lor, banuiesc:
      http://www.diicot.ro/index.php/arhiva/1853-press-release-11-08-2016-eng
      • 0 (0 voturi)    
        Voi urmări cazul (Sâmbătă, 13 august 2016, 9:06)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        ca să văd cât de repede sunt achitați de instanță.

        Nu credeam că procurorii DIICOT sunt atât de lipsiți de profesionalism (și atât de lirici).
  • -2 (4 voturi)    
    DIICOT -MAE a facut o de oaie ! (Vineri, 12 august 2016, 15:43)

    JohnAnticoruption [anonim]

    DIICOT nu si a terminat ancheta care include si INVESTIGAREA -audierea Reporterilor SKY NEWS si administratia dovezile lor depuse , deja a sarit Dan Michalache MAE peste Sky NEWS si PRESA Britanica !

    ZERO PROFESIONISM din PARTEA DIICOT -MAE-Michalache !

    Nu faci acusatii fara sa termin ANCHETA pana la cap si pui RELATIA bilaterala intre doua State in pericol atacand Presa Britanica pe baza art 404-Cod Penal (Imaginea Romaniei vs Siguranta Nationala )