Klaus Iohannis, in drumetie la Balea Lac: Avem probabil cele mai spectaculoase peisaje din Europa

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2016, 12:46 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis la Balea Lac
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Presedintele Klaus Iohannis a postat pe Facebook o fotografie cu el urcand pe munte la Balea Lac si a spus ca avem probabil cele mai frumoase peisaje de pe continent.

"Drumetiile montane raman o pasiune pentru mine, asa ca am urcat din nou pe munte. Va spun cu toata sinceritatea: avem probabil cele mai spectaculoase peisaje din Europa. Merita sa le descoperiti!", scrie seful statului.



Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
3728 vizualizari
  • -1 (21 voturi)    
    fara autostrazi? (Sâmbătă, 6 august 2016, 12:51)

    radiola31 [utilizator]

    Ghinion.
    "Guvernul meu " nu vrea sa faca autostrazi.
    • +2 (6 voturi)    
      fara trolli.. (Sâmbătă, 6 august 2016, 13:50)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Vrei autostrada pana la Balea?..
      Daca tot vrei sa te plangi de ceva, la subiect, cred ca ar trebui sa vorbm de lipsa de utilitati pentru turisti in zona aia. La barajul Vidraru e o mizerie de nedescris. Apoi putem discuta de distrugerea totala a ecosistemelor locale cu microhidrocentralele private, care au captat toate raurile din zona - se usuca padurea, animalele nu mai au de unde sa se adape, pastravii au disparut..
    • +5 (7 voturi)    
      poti merge (Sâmbătă, 6 august 2016, 14:46)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      cu trenul, autobuzul, maxi taxi pana la poalele muntelui. Pe munte nu este musai sa te sui cu masina, sunt suficienti bocancii un rucsac, cort si sac de dormit.
    • +1 (3 voturi)    
      România - cea mai frumoasa (Sâmbătă, 6 august 2016, 17:46)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      tara din Europa si una din cele mai frumoase din lume. În sfârșit cineva are curajul s-o spună. Bravo Klaus Iohannis!
  • +7 (15 voturi)    
    Bravo d-le președinte! Dar nu le avem. (Sâmbătă, 6 august 2016, 13:09)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Tot respectul pentru acest președinte iubitor de natură și drumeții. E declarația domniei sale și o respect, n-ar fi putut să spună altceva - dar Europa e plină de locuri mult mai spectaculoase.
    • +9 (9 voturi)    
      mie si (Sâmbătă, 6 august 2016, 13:19)

      ionbrezeanu13 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      cunostintelor noastre ne plac cel mai mult acestea de la noi
    • +8 (8 voturi)    
      E OK, alții n-au nici cât noi (Sâmbătă, 6 august 2016, 13:39)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      Totuși, trebuie spus că Transfăgărășanul, cel puțin pe versantul nordic, este comparabil prin frumusețe cu majoritatea șoselelor de mare altitudine din Alpii austrieci sau elvețieni.
      • -1 (3 voturi)    
        O șosea la peste 3000 de metri altitudine (Sâmbătă, 6 august 2016, 14:01)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nu poate fi comparabilă cu una construită la 2000 de metri. Dacă vrem să fim corecți.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu există decât una singură în Europa (Duminică, 7 august 2016, 0:57)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

          E cea până la stația meteo de pe Pico de la Veleta, în Sierra Nevada din sudul Spaniei.

          Lista aici: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_highest_paved_roads_in_Europe
  • -3 (5 voturi)    
    Comarnic, Busteni, Agigea... (Sâmbătă, 6 august 2016, 13:48)

    ana-pat [utilizator]

    Probabil ca aceste nume situate pe harta ROMANIEI nu va spun nimic (din pacate ). As vrea sa ne vedeti zimbetele noastre dupa ce pierdem ore in sir la niste cozi imbecile pt. a ne bucura , ca si dvs. , de niste peisaje minunate .....Lasati elicopterul sau coloana oficiala pt. a simti si dezamagirea celor care la un moment dat au crezut in SCHIMBARE. Iar aceasta este doar o picatura din paharul nostru de amaraciune..... Oricum , ca om al cifrelor , ar trebui sa luati in seama ultimele sondaje .
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 6 august 2016, 15:11)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui ana-pat

      La fel ar fi si cu autostrada pe acolo! Doar nu-ti inchipui ca o autostrada ar trece prin Sinaia si Busteni...ar fi la cel putin cativa km pe langa! Vezi riviera franceza, unde exista autostrada pe langa, dar, drumul de coasta e mai aglomerat ca DN1 in Busteni. Plus ca...daca n-ai treaba prin zona, te poti duce pe DN1A sau pe Rucar!
  • 0 (10 voturi)    
    Primei Doamne, bag de seama ca nu-i sunt (Sâmbătă, 6 august 2016, 13:49)

    Susufler0 [utilizator]

    pe plac drumetiile montane !

    In sfarsit, poate nu drumetiile autohtone.

    Asa ca domnul Presedinte trebuie sa aiba grija si de dorintele lui Carmen.
  • +1 (1 vot)    
    Este posibil,dar care este... (Sâmbătă, 6 august 2016, 15:03)

    gigiN [utilizator]

    ....meritulnostru ?? In multe cazuri ne batem joc de ceea ce ne-a daruit natura !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Statu' de Drept am besten, Rumanien sehr schon (Sâmbătă, 6 august 2016, 15:30)

    krampus [utilizator]

    Daca vreo data vom ajunge la suprematia robotilor probabil ca ne vor vorbi cam ca herr President, metalic si 100% pozitiv.
    • -5 (5 voturi)    
      Sultanat PSD Berevoiesti admirabil, ba abominabil (Sâmbătă, 6 august 2016, 16:40)

      Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      Daca se va ajunge vreodata la suprematia sclavilor geniilor PSD cu dottorate in manelism, ne vor vorbi cu limba de lemn si 100% negativ.

      Daca aveti curiozitatea sa intelegeti limbajul cate unui postac ratacit al coruptiei si urii de clasa, puneti semnul logic al negatiei in fata a ceea ce afirma si se intrevede o explicatie pentru felul cum isi pun singuri lantul de gat ca sa devina vite de Berevoiesti.
  • +2 (2 voturi)    
    E subiectiva treaba cu "spectaculoase" (Sâmbătă, 6 august 2016, 18:03)

    Locke Lamora [utilizator]

    daca te duci in Norvegia, nu mai spui asa ceva.
    Or fi spectaculoase dar mai toate peisajele put sau is pline de gunoaie, paraiele si lacurile pline de pet-uri. Omul sfinteste locul cica.
  • +1 (1 vot)    
    Cred (Duminică, 7 august 2016, 1:52)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...cele mai frumoase peisaje din Europa?? Vizitati muntii Alpi si pe urma mai faceti afirmatii.
  • -1 (1 vot)    
    Pas cu pas, de la Balea la Madeira (Duminică, 7 august 2016, 3:47)

    Alex735 [utilizator]

    Of, n-avem liniste cu sasul asta fratilor..
    Cand se duce in Madeira nu e bine, cand merge la Balea nu e bine. Era mai bine cu Ponta presedinte, Dragnea prim ministru si Oprea sef la SRI nu??!