Klaus Iohannis: Obstructionarea Justitiei este inacceptabila. Vinovatia sau nevinovatia cuiva se stabileste in fata unui judecator, nu prin vot in plen

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 20:02 Actualitate | Esenţial

Plenul Senatului
Foto: AGERPRES
Presedintele Klaus Iohannis a criticat marti decizia Senatului de a respinge solicitarea DNA de incepere a urmaririi penale impotriva fostului ministru Titus Corlatean, senator PSD, acuzat de abuz in serviciu in Dosarul votului in Diaspora, aratand ca "vinovatia sau nevinovatia cuiva se stabileste in fata unui judecator, nu prin vot in plen" si calificand votul drept "obstructionarea Justitiei", o actiune este inacceptabila intr-un stat de drept.

"Votul dat astazi in Senat reprezinta un semnal negativ pe care Parlamentul il da, din nou, prin blocarea urmaririi penale a unui parlamentar. Obstructionarea Justitiei nu poate fi acceptabila intr-o tara in care respectarea statului de drept trebuie sa fie o prioritate. Vinovatia sau nevinovatia cuiva se stabileste in fata unui judecator, nu prin vot in plen", a aratat Klaus Iohannis intr-o postare pe Facebook.

Plenul Senatului a respins marti solicitarea DNA de incepere a urmaririi penale impotriva fostului ministru Titus Corlatean, senator PSD, acuzat de abuz in serviciu in Dosarul votului in Diaspora, dupa mai mult de o luna de la primirea solicitarii procurorilor. Au fost 92 voturi "pentru" respingerea solicitarii si doar 26 "impotriva". In proiectul de hotarare care a rezultat se arata ca "Senatul nu cere inceperea urmaririi penale" a lui Corlatean.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1741 vizualizari
  • -7 (19 voturi)    
    Justiţie (Marţi, 21 iunie 2016, 21:29)

    TeodorHulpac1 [anonim]

    Domnule preşedinte, iar încercaţi să influienţaţi justiţia în această ţară. Parlamentul a luat o hotărâre în conformitate cu legile acestei ţări. A încălcat vreo lege? Dacă nu, de ce tot tulburaţi apele? Că legea nu este corectă, este posibil dar e lege. Părerea mea este faceţi ce puteţi să vă evidenţiaţi în faţa stăpânilor.
  • +11 (17 voturi)    
    vocea in pustie (Marţi, 21 iunie 2016, 21:30)

    vizirul [utilizator]

    a lui Johannis.Prevederea constitutionala ca toti sunt egali in fata legii,pentru cine este valabila? De ce Johannis nu contesta la CCR, regulamentele camerelor, care contravin Constitutiei prin care parlamentarii isi asigura imunitatea in fata legii?
  • +2 (12 voturi)    
    obstructionarea justitiei (Marţi, 21 iunie 2016, 21:43)

    bolivianu [utilizator]

    Asa este dar ar trebui sa intervina mai des si mai dur in viata politica mocirloasa de la noi !
  • +9 (17 voturi)    
    SI? (Marţi, 21 iunie 2016, 22:13)

    Raduko [utilizator]

    ...si ce-ai sa faci concret in privinta aceasta domnule presedinte? Sau este doar o alta ingrijorare de moment? Nota 4 stai jos!
  • +12 (16 voturi)    
    Déjà-vu? (Marţi, 21 iunie 2016, 22:19)

    marki [utilizator]

    Ne-am săturat de circul ăsta de prost gust. Când 586 de trântori din parlament (majoritatea, infractori dovediți) fac și desfac legi în interes propriu, cine și-a imaginat vreo clipă că nu vor face zid în fața colegului „de suferință”?
  • +3 (11 voturi)    
    nu te asculta nimeni fraiere. (Marţi, 21 iunie 2016, 23:10)

    ouyang [utilizator]

    pas cu pas pana la molotovul final
  • +13 (15 voturi)    
    Sa-l ajutam pe presedinte nu sa-l blamam continuu (Marţi, 21 iunie 2016, 23:23)

    TRABI [utilizator]

    V-a rugat presedintele sa iesiti la vot ?
    Au votat in majoritate , asistatii social , pensionarii care stau cu urechea in telefon gata pentru 50 lei , bodegarii , acolitii celor care au facut si fac politica amestecata cu fraude de grup comunisto-securisto-stalinista . Sa ma ierte daca a mai fost cate un profesor , doctor , sef de directie , sens , etc. care a gresit , facandu-si proces de constiinta si chiar si-a tras una in bot in fata oglinzii , dupa vot .
    Apropo , i-ati auzit pe albanezi la Lyon ? -> " Pe-al nostru steag e scris unire " compus de un bucovinean roman . " Pe-al nostru-l ard gruparile revizioniste in Ardeal " Ce suntem noi oare ?
    • +7 (7 voturi)    
      Foarte corect comentariu! (Miercuri, 22 iunie 2016, 0:11)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      foarte bun!
  • +7 (7 voturi)    
    mda... (Miercuri, 22 iunie 2016, 0:21)

    liviu_ [utilizator]

    stau si ma gândesc...
    in conctitutie scrie ca TOT oamenii sunt EGALI in fata legii...
    oare imunitatea parlamentara nu este neconstitutionala?!

    pe langa asta cu cat ne ofticam mai mult in fata internetulu si ATAT... cu atat mai mult astia isi bat joc de noi... si daca la toamna iese psd (sau se reface usl) sa te tii....
    • +4 (4 voturi)    
      Ba da, mai ales ca de fapt, imunitatea este (Miercuri, 22 iunie 2016, 0:34)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      oferita doar pentru declaratiile politice, dar pentru ca legea e aiurea, se trage de ea.
  • -3 (3 voturi)    
    Ciobanis-fizcianul (Miercuri, 22 iunie 2016, 9:49)

    stos [utilizator]

    Mă întreb, poate și alții, unde a absolvit KWI facultatea de fizică? În București nu avea cum să absolve un asemenea "bine făcut". Apoi, după cum se exprimă, cred
    că a absolvit chimie-fizică la IP3. Desi legea învățămîntului din 1973, nu permitea să predai la liceu cu IP3, în provincie se mai trecea cu vederea.
    Îi sugerez domnului KWI să o lase mai ușor cu meditațiile pe care le-a dat cîndva, pentru că nu are nimic din structura unui fizician, chiar dacă a absolvit
    ciclul scurt universitar.