Zi decisiva la Curtea Constitutionala: Hotararea judecatorilor privind abuzul in serviciu este asteptata miercuri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iunie 2016, 8:54 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a Romaniei
Foto: Agerpres
Curtea Constitutionala reia, miercuri, discutiile in cazul mai multor exceptii de neconstitutionalitate privind incriminarea abuzului in serviciu ridicate in cateva dosare. Printre dosarele in care s-a invocat aceasta exceptie se afla cele in care sunt vizati fosta sefa a DIICOT Alina Bica, presedintele suspendat al CJ Constanta, Nicusor Constantinescu, si fostul presedinte al CJ Braila, Gheorghe Bunea Stancu. Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a atras atentia ca dezincriminarea abuzului in serviciu ar bloca 800 de dosare - aproximativ jumatate dintre dosarele de coruptie instrumentate in prezent de procurorii anticoruptie, iar ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a declarat, la randul sau, intr-un interviu pentru Agerpres, ca dezincriminarea oricarei fapte incriminate de legea penala romana are ca efect oprirea oricarui dosar.

Laura Codruta Kovesi a mai precizat ca dezincriminarea abuzului in serviciu ar face imposibila si recuperarea prejudiciilor produse prin savarsirea acestei infractiuni, a caror valoare s-a ridicat, anul trecut, la 620 de milioane de euro.

Potrivit site-ului CCR, in mai multe dosare s-a ridicat exceptia privind atat dispozitiile art. 297 alin. 1 Cod penal, cat si dispozitiile art. 13 indice 2 din Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie.

Art. 297 alin. 1 din Codul penal prevede ca fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, nu indeplineste un act sau il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o paguba ori o vatamare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica.

Art. 13 indice 2 din Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie stipuleaza ca infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice, infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor si infractiunea de abuz in serviciu prin ingradirea unor drepturi, daca functionarul public a obtinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani.

Laura Codruta Kovesi a atras atentia recent ca dezincriminarea abuzului in serviciu ar face imposibila recuperarea prejudiciilor produse prin savarsirea acestei infractiuni, a caror valoare s-a ridicat, anul trecut, la 620 de milioane de euro: "Anul trecut, in rechizitoriile facute de DNA, valoarea prejudiciilor cauzate statului prin comiterea infractiunilor de abuz in serviciu a fost de 620 de milioane de euro. (...) Sunt bani care, de fapt, trebuie restituiti statului roman, dar daca aceasta infractiune va fi dezincriminata statul roman isi ia adio de la cei 620 de milioane de euro, pentru ca nu-i mai poate recupera. Deci, in mod direct vor fi afectati cetatenii prin faptul ca statul va pierde aceasta suma enorma de bani."

Ea a mai spus ca, in prezent, peste 40% dintre dosarele investigate de procurorii anticoruptie se refera la infractiunea de abuz in serviciu: "Astazi, in DNA, avem peste 7.200 de dosare. Peste 3.100 de dosare au ca obiect infractiuni de abuz in serviciu. Deci, 42% din activitatea DNA de astazi se bazeaza pe investigarea unor fapte de abuz in serviciu. Daca aceasta infractiune va fi dezincriminata, vom ajunge in situatia in care procurorii vor face mai mult o chestiune administrativa, de a inchide aceste dosare. Dar consecinta cea mai grava, din punctul meu de vedere, vine atunci cand vorbim de urmarea care se intampla in aceste situatii, si anume de prejudiciile care sunt create."

Intr-un interviu acordat Agerpres, ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a declarat, la randul sau, ca dezincriminarea oricarei fapte incriminate de legea penala romana are ca efect oprirea oricarui dosar: "Daca noi, maine, decidem ca societate sa dezincriminam evaziunea fiscala sau, nu stiu, furtul sau orice alta fapta, deci in secunda in care s-a luat aceasta decizie inceteaza automat toate dosarele aflate in curs. Si chiar in situatia in care se va interveni legislativ la un moment ulterior, stiti ca legea penala nu retroactiveaza si in situatia in care se intervine noua legislatie va putea sa reglementeze numai viitorul. Deci, pentru ca toti sa ne aflam in aceeasi situatie de cunoastere spun ca dezincriminarea oricarei fapte incriminate astazi de legea penala romana are ca efect exact acest lucru: oprirea, incetarea oricarui dosar. In rest, n-as vrea sa anticipez ce vom face, pe 15 iunie. Curtea sper sa se pronunte. A amanat de doua ori. Se va pronunta si nu vreau sa anticipez nimic in anuntarea deciziei Curtii Constitutionale."


  • Augustin Zegrean: Formularea actuala din lege poate da nastere la interpretari

Augustin Zegrean, judecator la CCR si fost presedinte al Curtii, spune, la randul sau, ca in Europa mai sunt 12 tari care sanctioneaza cu inchisoarea abuzul in serviciu, iar formularea actuala din legea romana poate da nastere la interpretari. El a aratat ca abuzul in serviciu nu reprezinta o mica prevedere din lege, ci una foarte importanta, Romania avandu-l definit in doua legi - atat in Codul penal, cat si in Legea 78/2000.

Augustin Zegrean a adaugat ca nu are cum sa spuna, fiind judecator la CCR, daca este vorba de o definire excesiva a abuzului in serviciu in Codul penal. Intrebat insa daca este o formulare potrivita sau vaga, presedintele Curtii a admis ca aceasta poate fi discutata: "Ea poate da nastere la discutie, poate da nastere la interpretari, pentru ca, daca e sa va spun, in Codul penal este definita infractiunea ca atare si este stabilita o sanctiune, in Legea 78 este practic o agravanta a pedepsei stabilite in Cp si atunci se poate pune intrebarea daca definitia este cea din Codul penal si cea din art. 13 alin. 2 este agravanta la Cp. Daca e agravanta la Cp ar trebui sa fie tot in Cp. Aici este problema - avem doua infractiuni de abuz in serviciu definite sau este aceeasi infractiune de abuz in serviciu definita si acolo este o agravanta, dar asta nu ar fi un capat de tara."












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9875 vizualizari
  • +12 (28 voturi)    
    Coruptia ucide! (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:08)

    transalpinarum [utilizator]

    Sper ca CCR sa nu se joace cu focul, in cazul in care se joaca, prezic miscari de strada care nu stiu cum se vor termina...
    • -8 (32 voturi)    
      probabil (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:40)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Mișcările de stradă se vor termina în Centrul Vechi, la meci, mici și bere.
      • 0 (6 voturi)    
        Daca abuzul in servciciu e legal (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:50)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        welcome to the jungle!

        As vrea ca judecatorii de la CCR sa primeasca amenzi abuzive de la politisti, sa li se opreasca curentul, apa din cauza unei decizii abuzive a furnizorului. Iar taxele pe care le platesc sa fie folosite in vacante exotice de primari pentru schimb de experienta internationala.

        Si apoi sa voteze daca abuzul in serviciu e perfect legal si constitutional.
    • +2 (4 voturi)    
      nu cred (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:47)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      din pacate vom comenta pe net, ii vom injura in gand, si dupa 2 sapt vor veni alte subiecte.
      In plus de asta sa stii ca miscarile in strada nu-s atat de eficiente pe cat par. Mai ales facute dupa ce decizia s-a luat.
      Singura solutie reala e sa fie batuti pe tereul lor, adica in politica. Daca noi a societate vom construi o alternativa politica reala, care sa se impuna in alegeri, abia atunci efectul va fi cel dorit.
      Pur si simplu e singura solutie: toti astia care acum impun astfel de decizii sa fie inlocuiti democratic.
  • -4 (10 voturi)    
    Ori la bal,ori la spital (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:09)

    Plagarus [utilizator]

    Sa iesim din paradigma/cliseu de gipsy land cu turnuletze penale si piramide de mita la majoritari !
  • -8 (20 voturi)    
    Procurorul Lck (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:09)

    Stef_and [utilizator]

    Face presiuni continue asupra Justitiei, jucand ca pe vremea securitatii comuniste!
  • +13 (23 voturi)    
    Lamuriri? (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:11)

    Martinezu [utilizator]

    E cineva care poate lamuri chestiunea?
    L-am ascultat aseara la B1 pe Basescu. Era cu Cristoiu si un moderator. Toata lumea se intelegea de minune si intrebarile erau ridicate frumos la fileu.
    Kovesi a devenit inamicul public no 1 din punctul lui de vedere. NU mai este parlamentul cu cei 600 de hoti. Nu mai sunt Ghita , Ponta , Voiculescu si PSD ul.
    Totusi trebuie lamurit ceva. Spunea ca indiferent daca -dinozaurii -CCR dezincrimineaza abuzul, exista o inca lege de prin 2004 care poate fi apelata in aceste cazuri. cata dreptate are? Spunea ca totul este o inflamatie a presei , ca nicidecum nu se poate dezincrimina abuzul. Realitatea e ca este peste puterea mea de a intelege cum niste oameni intr-o institutie suprema pot legifera furtul asa pe fata.
    • 0 (4 voturi)    
      basescu... (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sae simte putin strans cu usa... si brusc a realizat ca justitia nu e buna
      • +1 (1 vot)    
        Unchieselu ? (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:37)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        22 de ani am fost fan B.T., acum mi-e sila de pirueta facuta de " dansul "
    • +4 (8 voturi)    
      Cum vad eu abuzul (Miercuri, 15 iunie 2016, 11:05)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      In forma actuala este o aberatie...practic, interpretand ad literam textul legii, daca faci o greseala ce produce un prejudiciu, poti face inchisoare.E adevarat, unele greseli trebuie sanctionate penal daca se lasa cu vatamari corporale sau chiar decese...dar altfel, acolo unde sunt doar pierderi materiale, sanctiunea sa fie plata prejudiciului.

      In privat, in cel mai rau caz, ti se cere plata daunei si esti concediat, doar in caz de rea intentie se face plangere penala. Si aici vreau sa ajung, si la stat ar trebui sa fie la fel...reaua intentie sa fie sanctionata penal.
      Sper ca decizia de azi sa nu abroge legea (deoarece ar scapa toti penalii), ci doar sa faca recomandari de modificare (nu stiu daca e posibil)
      • -1 (5 voturi)    
        Tu il vezi ca un postac... (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:35)

        mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        ...nu faci decat manupulare ieftina. Reglementarea din Codul penal e clara, practica instantelor e clara si constanta, practica Curtii Constitutionale pe excceptiile privind abuzul este clara, deci nu mai dezinforma. Nu a fost trimis nimeni in judecata pentru abuz in serviciu - fapta intentionata, pentru o simpla greseala, greseala insemnand culpa, o alta forma de vinovatie, specifica neglijentei in serviciu. Tu, Basescu si altii, lasati vrajeala si dezinformarile de doi lei...Pentru abuz in serviciu au fost condamnati cei care cu intentie si-au incslcat atributiile de serviciu sau nu si le-au indeplinit corespunzator, incalcand legile in vigoare, fisa postului sau alte dispozitii referitoare la sarcinile de serviciu, pe care orice functionar le cunoaste inca de la angajare, cu consecinta producerii unui prejudiciu.
        • +1 (3 voturi)    
          Daca opinia mea e diferita de a ta (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:54)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

          Sunt postac? Interesant mod de gandire...oare cum te descurci in viata de zi cu zi?

          Si ca sa iti raspund, o lege trebuie sa fie clara, nu poti merge pe principiul: lasa, daca a fost greseala, instanta va fi blanda si ii va ierta.

          Si repet, eu nu sunt pentru abrogarea legii, ci pentru clarificarea ei. In continuare imi doresc ca cei anchetati acum sa mearga la inchisoare.

          Succes!
  • +6 (8 voturi)    
    Stim deje (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:12)

    Mariusica.a [utilizator]

    Unul s-a declarat deja, mai pe ascuns, mai pe sleau....altii au fost numiti din partea partidului mafiot.....deci concluzia e una
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e...Din pacate (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:00)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mariusica.a

      Nu am nici o emotie sau speranta in biruinta Legii asupra intereselor (inclusiv ale CCRistilor- doar nu crede cineva ca ei nu se protejeaza, pentru viitoarele dati cand vor fi calariti)
  • +11 (21 voturi)    
    Sper ca CCR sa nu faca tampenia..... (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:14)

    gigiN [utilizator]

    ...de a dezincrimina abuzul in serviciu.In tarile in care acesta nu este pedepsit cu inchisoare ,hotia este infinit mai mica decat la noi ,ceea ce putea sa spuna si dl.Zegrean.
    • -2 (2 voturi)    
      huh (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:50)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu mai vrei o țară ca afară??
    • +3 (3 voturi)    
      Putea !!! (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:04)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Da nu a vrut...:) A preferat alta...."nuanta"....!!!! manipuleaza si el cum poate cred....
  • +5 (7 voturi)    
    parerea mea e (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:15)

    coloneze [utilizator]

    ca vor dezincrimina art. 13 ca sa nu mai fie cercetati de DNA, ci de parchetele locale, mici ca sa poata face blatuzl local
    • +1 (7 voturi)    
      da... (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      cel mai probabil o sa aleaga calea de mijloc...
      nici sa nu oftice prea rau prostimea... dar sa poata fura in continuare linistiti
    • +1 (3 voturi)    
      art 13/2 este si de competenta parchetelor locale (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:39)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      ...cand nu vizeaza primari de municipii sau alte persoane cu calitati ce atrag competenta DNA si pt. prejudicii sub 1 milion euro. Deci decizia Ccr are repercusiuni nu doar asupra dosarelor DNA si si a celor - foarte multe aflate in cercetare la parchetele obisnuite...prejudiciul in aceste cauze cumulat este mult mai mare decat cel comunicat de DNA...
  • +5 (11 voturi)    
    mda... (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:27)

    liviu_ [utilizator]

    din punctul meu de vedere cazul hexi pharma si cazul care se judeca azi sunt EXTREM de ignorate de presa....
    vorbim in primul caz de un furt foarte grav.... in esenta un genocid... pe langa asta vorbim de o posibila mutatie a bacteriilor, virusurilor etc de a deveni imuni la acei dezinfectanti.... si toata lumea e relativ calma...
    in al 2lea caz vorbim de practic legarea procurorilor in o gramada de abuzuri foarte grave! deci practic revenorea in anii 90 cand se fura ca-n codru si justitia nu facea nimic...
    nu inteleg de ce presa nu face mai mult scandal...
    singurul motiv e ca toata preasa (si ma refer la toata) e intr-o forma sau alta politizata
    nustiu ce sa zic... am tot ce-mi trebuie aici... dar daca CCRu apara hotii in cazul asta o sa ma gandesc serios sa plec din tzara... repet am tot ce-mi trebuie... dar o decizie nefavorabila justitiei azi... v-a distruce ultimii 10 ani si orice sansa de a-si reveni tara asta inca 20 de ani de acum incolo... ori inca 20 de ani nu sunt dispus sa mai astept...
  • +8 (8 voturi)    
    Ați mai scris un articol (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:36)

    lucus [utilizator]

    recent, despre afirmația asta a lui Zăgrean, dar în tot articolul ăla n-ați pomenit o singură dată funcția ce o ocupă și în cadrul cărei instituții.

    Acum ați spus(finally): judecător la CCR și fost președinte al Curții.
    Ok, cine e actualul președinte al Curții și care e componența Curții? Mă îndesc că într-un astfel de articol ar fi bine să apară.

    E o decizie importantă, e bine să știm cine sunt cei ce o iau.
  • +3 (13 voturi)    
    dosare ca asta? (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:42)

    robotel corporatel [utilizator]

    http://www.evz.ro/lovitura-grea-pentru-dna-denuntatorul-alinei-bica-recunoaste-ca-a-facut-un-pact-murdar-cu-procurorii.html
  • -1 (11 voturi)    
    Sper (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:52)

    Primul [utilizator]

    ca ochelaristul nu ne vrea in strada..
  • +8 (14 voturi)    
    Pariu (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:59)

    alip [utilizator]

    Pun pariu ca mizerabilii astia or sa decida ca e in regula sa comiti abuzuri. Intrebarea e daca noi acceptam asa ceva, noi, „beneficiarii” abuzului demnitarilor.
  • +5 (13 voturi)    
    chiar nu il inteleg pe Zegrean!! (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:02)

    Inna100 [utilizator]

    Abuzul in serviciu este o chestie foarte grava. DNA are dreptate. Nu este sanctionata in alte tari europene, ca majoritatea europenilor, nu au mentalitate balcano turco bizantina ca la noi. Prin urmare, abuzul in serviciu este o chesrtie destul de rara.
    Zegrean este platit de noi sa apere fundamentele constitutionale ale Romaniei. Asta inseamna , stat de drept, nu un stat care incurajeaza abuzurile
    • 0 (4 voturi)    
      Esti....naiva !! (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:06)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      Ca pictura pe sticla...:)
  • -5 (17 voturi)    
    Pruna si Kovesi,presiuni pe CCR, (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:13)

    xrogo [utilizator]

    urmariti,cercetati si arestati aceste individe vremelnic la conducerea justitiei din Romania !!!
    • -1 (7 voturi)    
      Marş mă (Miercuri, 15 iunie 2016, 11:34)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ciocu mic.
  • +6 (12 voturi)    
    problema (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:19)

    stefansb [utilizator]

    Problema nu e doar ca vor scapa unii care au furat pana acum. Problema e ca de acum se va fura mult mai mult, pt ca, daca functionarii statului vor stii ca, in afara cazului in care sunt prinsi cu plicul in mana, nu mai au cum sa fie acuzati, nu va mai exista nici frica de puscarie.
    Se va fura in prostie, mult mai mult chiar si decat pana acum. Grecia scrie pe noi, pt ca doar din imprumuturi se va mai tine pe linia de plutire tara asta, o perioada, pana nu vum mai putea ncii imprumuta.
  • +4 (12 voturi)    
    Constitutia e pentru oamenii care muncesc cinstit (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:22)

    zzztop [utilizator]

    sau pentru infractori si cei care ocupand functii publice platite din banii nostri au dreptul sa-i dea rudelor si prietenilor lor cat timp nu sunt prinsi?

    Una dintre cele mai importante decizii si presiunile sunt mari ca hotia sa scape de orice pedeapsa.
  • +1 (15 voturi)    
    si uite asa se va termina (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:28)

    rochiri [utilizator]

    Toate munca a fost in zadara. Imi vine greu a crede ca decizia va fi de partea DNA.
    Sper ca sefa DNA sa isi gasesca un job bun pe la o institutie UE. Si dupa sa se relaxeze! In Romania nu prea ai cu cine sa faci treaba!
  • +6 (16 voturi)    
    O zi importanta (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:34)

    Pac-pac [utilizator]

    Astazi e o zi importanta, cand vom afla daca democratia si statul de drept mai au vreo sansa ori nemernici precum Tariceanu, Basescu, Udrea, Ponta, Dragnea, Bica si multi altii au confiscat Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      sansa?! (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:02)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Inca nu te-ai lamurit cu "sansa" statului de drept?
      Alta (altele) au fost zilele importante. Azi=consecintele.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu dezincriminarea (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:35)

    UpNext [utilizator]

    ci schimbarea regimului sanctiunilor - de la condamnare cu recluziune la amenzi penale cumulative (100 000 - 1 milion lei/infractiune) si interdictii de exercitare a functiilor publice pentru 2 - 10 ani.
  • +4 (16 voturi)    
    Au cam fost semnale (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:36)

    aladdin [utilizator]

    Sper sa ma insel, dar cred ca decizia va fi "Liber la furat!".
    • 0 (4 voturi)    
      De asta ............ (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:07)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      ................ ma tem si eu !!!!!!!!!!!:(
  • +1 (5 voturi)    
    What the smuck? (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:46)

    Tze [utilizator]

    Legea nu pare chiar asa de neclara, despre ce vorbim aici totusi? Si daca legea e neclara, hai sa dam liber la furat?!
    Daca ei isi dau lor dreptul de a ne fura fara consecinte, va trebui sa ne adunam toti sa mergem frumos sa le spunem ca si noi ne dam noua dreptul sa nu ma dam nici un leu pe taxe. Toti suntem egali, da' uni-s mai egali ca altii, sau?
    Daca le iasa faza asta, nu o sa mai simt ca-mi fac datoria fata de tara platind taxe, ci o sa ma simt foarte umilit (bullied) ca trebuie sa dau banii munciti de mine pentru palatele lu Dracnea sau altii ca el.
  • -1 (5 voturi)    
    Abuzul (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:50)

    Gigi Kent [utilizator]

    Desi mi-as dori foarte mult sa si-o ia Cuie Modruta in bot inca o data (pentru ca merita), trebuie sa recunoastem ca in institutiile publice neindeplinirea obligatiilor de serviciu (de exemplu avize), indeplinirea lor defectuoasa sau deloc (de exemplu controale) sau chiar realizarea unor activitati care nu intra in fisa postului (vecina cu traficul de influenta) nu se realizeaza intotdeauna 100% contra plata (mita, foloase necuvenite etc.).

    Uneori se realizeaza ca parte a sistemului pacatos denumit popular PCR. Practic este evitata partea baneasca iar treburile se rezolva ca un barter. Te ajut cu ceva, ma ajuti cu altceva.

    Si atunci sarcina CCR este destul de dificila pentru ca simpla absenta a banilor din ecuatie nu face faptele de mai sus mai putin grave. CCR-ul are ocazia azi sa-si dovedeasca "intelepciunea".
  • -2 (4 voturi)    
    Colectiv (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:51)

    falcoind [utilizator]

    A durat 3 zile după, pe strada mai erau doar galerii și politruci nespălați. Oameni din țara asta sunt devina pt ceea ce primesc. "Noi" am votat penali condamnați și acum la locale, "noi" am stat în casa și am zis ca ori cum nu contează, nu mergem la vot.

    De am avea 1000 de oameni ca Kovesi , hotărați și determinați în 5 ani nivelul de trai din Ro ar creste exponențial. Dar noi suntem "mioritici" . noi știm doar : "mai rău sa nu fie" .

    FIECARE POPOR ARE CONDUCĂTORI PE CARE II MERITA.
  • +4 (6 voturi)    
    Să sperăm... (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:59)

    marki [utilizator]

    Că judecătorii lucizi, raționali ai CCR (oare câți vor fi mai rămas?) vor pune interesul national înaintea altor interese meschine (cum ar fi, plata unor datorii, recunoștința față de X sau Y). Deși, având în vedere declarația, deloc întâmplătoare (și antepronunțătoare!), a fostului șef al CCR, speranțele par iluzii deșarte...
  • -1 (11 voturi)    
    oamenii sunt usor de manipulat.... (Miercuri, 15 iunie 2016, 11:05)

    cristianaxl [utilizator]

    vad ca toata lumea se umfla la cuvinte cheie aruncate cu grija de DNA...gen coruptie...gen...furt...toti suntem pregatiti sa murim in strada pentru apararea drepturilor...dar nu sunteti decat niste pioni prosti si manipulati...cum sta situatia acum?...pai va zic...
    in romania conduce DNA-ul via CIA ...adica suntem un guvern marioneta condus prin aceste insittutii cu kovesi in frunte de americani...oricine...abosolut oricine din romania poate face puscarie daca vrea dna-ul...isi creaza o imagine de luptator contra coruptiei dar de fapt instaureaza o dictatura....
    In mass media se discrediteaza constant clasa politica...toti functionarii tremura si nimeni nu sufla o vorba...s-au ajuns in situatii stupide in care functionarii numai fac nimic prin adminsitratie...nu se semneaza ...nu se tin licitatii...ca vezi tu...daca gresesc...vine dna-ul si ii baga la abuz in serviciu...oameni buni...numai cine nu munceste nu greseste iar greseala e omeneasca...Aaa...daca o face special sa isi traga niste foloase atunci da..parnaie...dar lege de-acum nu prevede asta...acum oricine poate face parnaie daca asa vrea dna-ul....
    Pai bai dna...demonstreaza frate ca e corupt si apoi baga-l la parnaie, nu condamna greseli de administratie. Si apoi...de unde a scos kovesi suma de 600 de mil de euro?...sa ne arate si noua calculele...suntem rabdatori...putem citi si studii nu numai articole de ziar sforaitoare. Daca tot vor sa recupereze bani...de ce nu o fac deja cu cei condamnati...sa ne arate si noua concret banii recuperati pana acum.
    Toti balesc in fata Tv cand vad catuse...e paine si circ...cine stie si un gram de avocatura stie ca 90% din cei care ii vedeti la TV in catuse nu sunt vinovati, in forma in care sunt rpezentati ...dar toti tac...la toti le e frica sa spuna adevarul

    OAMENI BUNI TRAITI INVALUTI IN CEATA...NU VI SE ARATA ADEVARUL SI CREDETI-MA VA FI SI MAI RAU DE ATAT...E DOAR INCEPUTUL...SUNTETI O MASA DE MANEVRA...O COLONIE AMERICANA SI UN STAT MARIONETA.
    • +4 (4 voturi)    
      Alt postac anti justitie??? (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:45)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      V-ati inmultit vad, trageti speranta sa scape nuti, besescu, bica, corlatean, toti din dos Anrp, s.a....Sperati sa aibe penalii bani sa va plateasca...
  • -2 (10 voturi)    
    sunteti manipulati... (Miercuri, 15 iunie 2016, 11:20)

    cristianaxl [utilizator]

    sa continui...
    Dupa cum spuneam, poporul este starnit constant impotriva clasei politice care culmea este votata tot de el.
    Avem un guvern marioneta la mana americanilor si condus prin DNA...cine se impotriveste i se fabrica dosare. iar lumea aclama ca intr-o piesa de teatru absurda cand vede catuse la TV.
    Cum naiba se face ca Ioan Niculae dupa ce a amenintat ca va cumpara gaz ptr combinatele de ingrasaminte de la gazprom direct de la ei fara intermediari, in 2 luni a intrat la parnaie?...
    Cum se face ca Voiculescu care a cumparat institutul de bioresurse/cercetare si care impreuna cu Mencinicopschi il facuse functional si performant e la parnaie...impreuna cu Menchi...se pare ca era mai bine daca il inchidea ptr ca asa s-a dorit cu cercetarea in romania...vezi cantacuzino...
    cum se face ca Udrea a fost in arest pe baza unei declaratii...cum ca...vezi doamne...a vazut-o cu o geanta neagra de bani...fratilor e nebunie ceea ce traim...
    sunt zeci de dosare fabricate...toti politicienii care aveau relatii cu Rusia au fost eliminati prin dosare fabricate de coruptie...vezi inclusiv Mazare...poporului i se ascund multe...i se serveste pe tava articole de presa mincinoase...iar minciuna a inlocuit adevarul si este tratata ca si adevar.
    vine moise guran si arunca o minciuna...cum ca...dragnea face licitatii...puii mei...trebuie sa fi nebun sa crezi lucrul asta...cine are un dram de cunostine in ceea ce priveste legislatia de achizitii publice si institutiile care o reglementeaza stie ca Guran a aruncat o minciuna sfruntata...dar nu...poporul urla cu spume la gura la auzul acestor vorbe...si il vede pe nenea ala ca un mare proroc.
  • +4 (6 voturi)    
    Mineriada 13-15 iunie 1990 (Miercuri, 15 iunie 2016, 11:42)

    CPopescu [utilizator]

    Isi mai aminteste cineva de mineriada din 90?
    Nu vad nici un articol, nicaieri, absolut nimic in nici un ziar sau la TV.
    Chiar a uitat toate lumea? Ori sint acoperiti in toata presa si nu mai sufla nimeni nici un cuvint?
    Data trecuta Iliescu era pus sub acuzare si spuneau ca in maxim 6 luni ba fi trimis in judecata.
  • +3 (7 voturi)    
    Frate, (Miercuri, 15 iunie 2016, 11:52)

    gigifisiune [utilizator]

    a iesit aparatul p$d-ist la dat minusuri. Toate comentariile de bun simt sunt cu minus.

    Aici se vede disperarea lor.
  • +5 (7 voturi)    
    Din cate am vazut pana acum.... (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:09)

    taro [utilizator]

    Abuzul in serviciu se pedepseste cu inchisoare cam peste tot. Cel putin nu am vazut pana acum sa nu fie prevazuta inchisoare.

    In anumite tari pedeapsa este de 5 ani dar sunt altele in care pedeapsa poate sa fie inchisoare pe viata. Da, in UK "abuse of office" ajunge pana la inchisoare pe viata!