Ambasadorul Frantei a decorat-o pe Kovesi: DNA depaseste frontierele Romaniei, devenind un model de urmat la nivel european

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 21:52 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Ambasadorul Frantei la Bucuresti, Francois Saint-Paul, i-a conferit marti procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, insemnele de cavaler al Ordinului Legiunii de Onoare, prilej cu care a subliniat ca Directia Nationala Anticoruptie se bucura de o mare popularitate si ca renumele sau depaseste frontierele Romaniei, devenind un model de urmat la nivel european, informeaza Agerpres.

Ambasadorul a evidentiat faptul ca sefa DNA reprezinta un simbol al profesionalismului, al integritatii si al datoriei, el prezentand si parcursul profesional si nu numai al acesteia.

"Tanara sportiva talentata, ati fost selectionata in echipa nationala de junioare de baschet feminin a Romaniei, cu care ati castigat titlul de vicecampioana europeana in 1989. Aceasta perioada sportiva intensa nu v-a deturnat de la studiile dumneavoastra. (...) Aveati 33 de ani cand presedintele Romaniei, Traian Basescu, v-a numit, in 2006, procuror general (...) Anul 2006, care preceda aderarii efective a tarii dumneavoastra la Uniunea Europeana, reprezinta debutul unei extraordinare provocari!
De fapt, ati fost prima femeie care a ocupat postul de procuror general al Romaniei si, totodata, cea mai tanara", a spus Francois Saint-Paul.

El a afirmat ca rezultatele DNA sunt cu adevarat impresionante, lucru confirmat si de un raport al UE, care plaseaza acest Parchet printre primele cinci institutii anticoruptie din Europa.

"Astazi putem sa apreciem lungul drum parcurs si transformarea puternica si durabila a unui sistem care va datoreaza multe, deoarece datorita dumneavoastra si numerosilor dumneavoastra colegi devotati cauzei, DNA se bucura de o mare popularitate. De altfel, renumele sau depaseste astazi frontierele tarii dumneavoastra, devenind un model de urmat la nivel european", a spus ambasadorul.

El a aratat ca aceasta distinctie a fost oferita pentru devotamentul in lupta impotriva coruptiei, pentru simtul datoriei cetatenesti indeplinite pentru a contribui la constructia societatii romane, dar si pentru "extraordinarul curaj" in aceasta lupta.

"Da, gratie determinarii dumneavoastra neclintite, imaginea justitiei in Romania se schimba de la o zi la alta. Doresc sa va asigur stimata doamna, de intreaga sustinere pe care Franta o acorda dintotdeauna misiunii dumneavoastra, fie ca este vorba de punerea la dispozitie a expertilor pentru a ajuta la crearea unei agentii destinate recuperarii eficiente a prejudiciilor cauzate statului, in valoare de 431 de milioane de euro, fie ca este vorba despre formarea procurorilor in Franta in domeniul luptei anticoruptie sau al investigatiilor financiare", a mai sustinut Francois Saint-Paul.

Franta a mai decorat-o pe Kovesi, in 18 mai 2011, cu Ordinul National al Meritului, in grad de ofiter. Republica Franceza decerneaza aceste doua prestigioase decoratii celor care o servesc, precum si personalitatilor straine pentru realizarile lor in serviciul binelui comun care trebuie date ca exemplu.


Citeste mai multe despre   









2747 vizualizari
  • -4 (6 voturi)    
    Bine-ar fi (Marţi, 7 iunie 2016, 22:04)

    Nyk1 [utilizator]

    M-aș bucura foarte mult să-i văd pe Hollande, Juncker și Merkel în Beciul Domnesc.
  • +4 (8 voturi)    
    Poate reuseste cineva sa... (Marţi, 7 iunie 2016, 22:06)

    LiviuV [utilizator]

    ...trimita acest link catre cei de la Antena 3. Ai naibii francezi cum lauda ei DNA-ul si lupta anticoruptie.
  • +4 (8 voturi)    
    Bravo Laura Codruța Kovesi! (Marţi, 7 iunie 2016, 22:46)

    andreitr [utilizator]

    Hai DNA!
  • +3 (7 voturi)    
    Un exemplu demn... (Marţi, 7 iunie 2016, 22:51)

    Olyx [utilizator]

    de urmat si de alti romani ! Hai ca se poate !!! SINCERE FELICITARI !....
  • +2 (4 voturi)    
    hahahahaha (Marţi, 7 iunie 2016, 23:01)

    john70 [utilizator]

    Daca in Franta ar exista ceva similar DNA, 70% din oficialii alesi sau numitzi ar fi in puscarie.
  • +1 (5 voturi)    
    Mandru ca sunt roman cand e vorba de DNA (Marţi, 7 iunie 2016, 23:12)

    333 [utilizator]

    si de LCK.
  • +2 (6 voturi)    
    eu votez DNA (Marţi, 7 iunie 2016, 23:22)

    stefan2008 [utilizator]

    Se pare ca si Franta la fel.
  • -5 (11 voturi)    
    Aplauze! (Marţi, 7 iunie 2016, 23:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daaa! Asa este! Daca vreti sa umflati un partid si acesta sa castige alegeri dupa alegeri, infiintati un DNA si puneti DNA-ul sa hartuiasca membrii acelui partid. Succes garantat!
  • +2 (4 voturi)    
    Oho (Miercuri, 8 iunie 2016, 0:33)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Daca se baga si peste ocean Bush intra la beci pt 9/11
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Codruta !! (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:21)

    Carpi [utilizator]

    Desi , dupa decorarea lui Oprescu cu Legiunea de Onoare in 2015 , decoratia nu mai are atata greutate in Romania. Avand in vedere situatia, nu ar fi fost rau pentru francezi sa infinteze o noua decoratie la Paris special pentru LCK, sau macar un nou turneu de tenis in toamna la Marsilia: ,,LCK Open''. Nu de alta, dar sunt multi corupti in zona Marsilia, asa ca ar putea fi intimidati sa mai faca infractiuni !!
  • -1 (3 voturi)    
    Kovesi (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:30)

    sixf [utilizator]

    Astept cu mare interes reactiile inversunatilor luptatori anti-DNA Mircea Badea-Antena 3 si Tariceanu-ALDE
  • -1 (1 vot)    
    hmm (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:31)

    albastru de Romania [utilizator]

    acu vreo 2 ani, l-au decorat si pe sorin oprescu, pt meritul de a tot prelungi contractul cu apa nova, firma detinuta de compania franceza dalkia, care a tot marit tarifele de apa , de aveau o rata de rentabilitate de circa 40%,

    e egal cu 0 acest ordin si aici nu ma refer la codrutza ci la cei care il acorda.
  • +2 (4 voturi)    
    merita (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:05)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    dna kovesi merita cu prisosinta o decoratie pentru laborioasa munca pe care o duce! nu-i usor lucru sa dai legitimitate unor averi uriase furate din romania, sa speli dosare, etc etc si toate astea fara sa superi multa lume, in aplauzele si laudele fraierilor prost informati si manipulati! daca dna-ul ar recupera doar 10% din ce s-a furat de 26 de ani incoace, nu s-ar mai plange dl ciolos ca nu are bani la buget! datorita activitatii dna-ului si a justitiei corupte multi dorm linistiti acum pe o saltea cu bani, avand pedepse cu suspendare, 1, 2 sau 3 ani facuti la hotel de 5 stele si nici o avere confiscata. asa ca dna kovesi merita toate laudele ! bravo romani destepti!
  • -1 (1 vot)    
    Ultimul paragraf... (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu inteleg daca aceste doua decoratii sunt singurele care pot fi acordate sau mai exista? Nu de alta dar vreau sa stiu daca mai urmeaza momente din acestea de "propaganda pentru prosti" sau ne oprim aici?

    Cred ca la "motivare" trebuia sa scrie asa: "pentru merite deosebite in protejarea capitalului francez, pentru merite deosebite in eliminarea capitalului romanesc, pentru merite deosebite in crearea in constiinta poporului roman a autostigmatizarii privind coruptia si oferirea de posibilitati multiple autoritatilor straine de a folosi aceste eforturi impotriva cetatenilor Romaniei (Schengen, MCV etc) si cu mentiunea ca mai trebuie intreprinse eforturi substantiale pentru a permite Frantei si altor state sa impuna partidele si candidatii potriviti in Romania. Vive la France!