Seful Corpului de Control al premierului: Moda 1 demnitar = 1 masina de serviciu, cu tot cu sofer, dreneaza sume imense din banii de la buget in fiecare luna

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 13:41 Actualitate | Esenţial

Valentin Mircea
Foto: Arhiva personala
Valentin Mircea, seful Corpului de Control al prim-ministrului, a anuntat pe pagina sa de Facebook ca renunta la autoturismul de serviciu, urmand sa mearga la birou cu Uber, metrou sau bicicleta. Totodata, a anuntat ca in curand va fi facut public un raport de control la Sucursala transporturi auto a RAAPPS. "Moda 1 demnitar = 1 masina de serviciu, cu tot cu sofer, dreneaza sume imense din banii de la buget in fiecare luna", spune Valentin Mircea.

"De astazi renunt la autoturismul de serviciu si voi merge la birou si de la birou cu Uber, metrou sau bicicleta. Veti vedea in curand, in urma raportului de control la Sucursala transporturi auto a RAAPPS, cea care pune la dispozitie autoturisme pentru guvern, la preturi foarte mari si fara licitatie, ce m-a determinat sa fac asta", a spus Valentin Mircea.

Acesta a precizat ca pentru utilizarea masinilor de serviciu, cu tot cu sofer, se cheltuiesc sume imense de la bugetul statului.

"Moda 1 demnitar = 1 masina de serviciu, cu tot cu sofer, dreneaza sume imense din banii de la buget in fiecare luna. Sunt institutii care nu au hartie pentru imprimanta dar au o multime de sefi si sefuleti care nu renunta la auto de serviciu, care este considerata un adevarat drept iar renuntarea la aceasta este un tabu. Macar in mediul privat, punerea la dispozitie a unui autoturism poate fi supusa impozitarii, daca persoana il foloseste pentru transportul spre birou si spre casa", a precizat Valentin Mircea.


Citeste mai multe despre   









16059 vizualizari
  • -46 (70 voturi)    
    UBER?!?! (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:44)

    DanOprea [utilizator]

    Adica sustine munca la negru? fara impozitare?
    • +28 (44 voturi)    
      ai uitat sa o bagi si pe aia cu... (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:09)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui DanOprea

      "pe langa UBER mai baga si soferii de demnitari in somaj"...
    • +23 (31 voturi)    
      nu stiu (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:09)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui DanOprea

      de unde ti-oi fi luand informatiile, dar soferii Uber sunt obligati sa declare veniturile la anaf si sa plateasca impozite. Intr-adevar, compania Uber nu exista ca entitate in Romania, ci doar in Olanda, dar ea functioneaza oricum ca o platforma online care leaga soferii de clienti, iar romanii platesc intra-comunitar, asa cum platesc mii de alte servicii si produse in interiorul UE. Personal mie clientului, mi se rupe unde se duc banii, atata timp cat eu beneficiez de un serviciu calitativ si civilizat, iar rolul statului roman este sa faciliteze si sa incurajeze initiative similare locale, nu sa interzica si sa puna bete in roate concurentei. Asa functioneaza Uniunea Europeana, insa majoritatea cretinilor de la noi au Sindromul Stockholm si se bucura cand statul asta imputit care-i tine ostatici mai omoara ceva bun si-i injura pe cei care incearca sa-i salveze.
      • -13 (19 voturi)    
        Taxe (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:48)

        Lukis [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Mie NU mi se rupe. Prefer sa stiu SIGUR ca taxele sunt platite si ca sunt platite IN ROMANIA. Mai cere si tu bon fiscal pe unde te simti bine.
        • +18 (28 voturi)    
          nu-i bai (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:57)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

          cere tu bon fiscal cand platesti un antivirus, de exemplu. Probabil ca nu intelegi conceptele de serviciu online si TVA intra-comunitar. Nu-i bai, e greu sa treci de la opinci la nave spatiale si sa scapi de bagajul nationalist insuflat de peste jumatate de secol de Ciao si urmasii lui. Nu-i nimic, small steps, poate stranepotii tai. Pana atunci cumpara din piata de la "tarani romani", ca asa se face Romania mare, nu cu calitate.
        • -1 (13 voturi)    
          ah (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:59)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

          Si banuiesc ca ai senzatia ca Rompetrol sau alte companii neaose platesc SIGUR taxele, rromane.
          • -1 (7 voturi)    
            Rrom (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:14)

            Lukis [utilizator] i-a raspuns lui hollow

            Deja bati campii in stilul "sunt destept". ai nimerit-o ca nuca-n perete, am antivirus cu factura (on-line). Chiar mai rau, sunt exportator de servicii. Deci...
            PS. Era Ceau... asa ca ciau (ciao este doar in Italia).
      • -6 (12 voturi)    
        Daca nu-ti pasa (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:19)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Unde ti se duc banii, da-mi mie, desteptule!!
        • +2 (4 voturi)    
          ce știi să faci de ei? (Miercuri, 1 iunie 2016, 21:04)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          și apropo, e "dă-mi-i", dacă tot te dai rumân verde și ortografic.
      • +6 (10 voturi)    
        Apropo de Stockholm - din putul gandirii! (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:42)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Chiar ma intreb, exista niscai studii in care sa se ordoneze tarile dupa numarul 'bolnavilor' cu sindromul Stockholm?

        Eu personal cred ca daca ISIS ar rapi 100 de romani si romance, dupa ceva vreme, un procent similar cu cel al votantilor PSD se vor casatori / marita cu rapitorii!
    • -6 (8 voturi)    
      Exact,generale (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:43)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui DanOprea

      si trebuie sa ne scoatem palaria in fata lui.
    • +3 (3 voturi)    
      Te ataca postacii Uber-ului! (Joi, 2 iunie 2016, 13:31)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui DanOprea

      Pe de o parte se spune ca se vrea respectarea legii, vrem un stat corect, dar pe de alta parte sar toti postacii sa incurajeze o firma care practica trasport de persoane fara sa aiba licenta de transport de persoane. Vrem in vest, dar daca ne uitam in vest, incepe sa fie interzis in din ce in ce mai multe state. Si daca ne uitam cine sponsorizeaza, vedem ca cei din Orientul Mijlociu....
  • -14 (42 voturi)    
    frumos... (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:47)

    rakkone [utilizator]

    ...elegant, cat de cat. Dar daca a inceput cu marturisirile legate de Uber, sa ne spuna pana la capat: Va merge la birou cu pantofii Adidas, pedaland pe o bicicleta Trek cu cauciucuri Schwalbe si schimbatoare Shimano, avand o geanta Samsonite in care si-a pus si telefonul iPhone 6 dotat cu camera foto de 8mp etc.
    Daca un angajat al statului pronunta marci facand reclama, macar sa le pronunte pe toate ca sa nu discrimineze. Ca in mod cert era o stire de interes maxim legata de faptul ca va merge cu exact Uber si nu la modul general, cu autobuze si taxiuri.
    Uber, nene!
    • +21 (23 voturi)    
      incerc un argument (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:36)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      La noi mai putin, dar in afara "Uber" devine mai mult un termen general pt tipul asta de transport. Un fel de adidasi de la "adidas".

      Nu statutl fiscal al Uber este subiectul central al mesajului.
    • -7 (13 voturi)    
      tehehe (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:38)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      nota 10
    • +31 (33 voturi)    
      Uber = viitor substantiv comun (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:43)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Eu sunt personajul cu pricina. Nu, nu am bicicleta de fițe și nu folosesc iPhone 6 sau alt iPhone. Am zis Uber deoarece taxiurile din București sunt de calitate foarte proasta. Nu făceam reclama la Uber dar trebuie sa spun ca acest serviciu merita sa fie lăudat. Este vorba de viitor, când se va spune "un uber", așa cum se spune acum "un adidas".
      • +17 (17 voturi)    
        Daca intr-adevar sunteti persoana (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:53)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui MVM

        la care articolul face referire,primiti respectul meu,domnule Valentin Mircea.
    • +22 (22 voturi)    
      Trist...si mai vin si alegerile (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:36)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Asta ai inteles tu din tot mesajul omului, ca face reclama la Uber?

      Deci, nu faptul ca de la bugetul stat se sifoneaza milioane de euro pt transportul a tot felul de sefi si sefuti inutili administratiei, ci faptul ca omul a pomenit de Uber te-a deranjat pe tine.

      La fel prinzi si mesajele electorale ale candidatilor in timpul alegerilor ?
  • -35 (51 voturi)    
    de la cap se impute pestele... (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:50)

    VaseaV [utilizator]

    Asa se da exemplu' de cum sa sfidezi legile Romaniei, incurajand folosirea Uber in detrimentrul taximetriei legale si platitoare de taxe. da, stiu polemica legata de, uber e, dar taxiul nu e ... asa ca scutiti cometariile ...
    • +9 (11 voturi)    
      fix taximetristii bucuresteni (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:55)

      AlinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui VaseaV

      Platesc taxe! :)))
  • +45 (49 voturi)    
    Alt suflu... (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:53)

    Sani [utilizator]

    ...in guvernul Ciolos.

    Clar de ce PSD-istii sunt turbati!

    Vai mamicuta lor de PSD-isti pusi de partid in posturi cu masina si sofer, ce cadere de statut vor suferi....nevasta...vecinii,....copiii....fraierii de votanti..ii vor privi ca niste oameni banali!

    Si ei de ce s-au bagat in PSD?

    Clar, amerlocii sunt de vina, ca doar la Puthin este asa cum doresc ei:
    Demnitarul este demnitar, daca linge unde trebuie primeste cf. asteptarilor!

    Sarmanii Mazeta + Garibaldi & Co. ce mai spumega !
    • -32 (32 voturi)    
      Suflu de incompetenta. (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Suflu de incompetenta. Pe care il au de la bun inceput. De cand e "alt suflu" ?

      Probabil ca ia ceva bani de la Uber ca sa-l mentioneze. Altfel, aceleasi metehne: profesia prin feisbuc, solutii nema, latrat politic corect pentru cele cateva mii de hipsteri mononeuronali, ratati social, care l-au adus in functie, pe care ii foloseste si care se simt mandri in clickul lor ca sunt folositi.

      Mda, pentru hipsterul asta "e clar ca PSD-istii sunt turbati": acum cand se apropie hlegerile pe care le vor castiga cu 65%. Hahahaha, eu cand spun ca astia sunt pe invers !
      • +15 (19 voturi)    
        Castiga psd (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:28)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pt ca baza votantilor seamana cu tine, newlook. Ignoranti, snobi, fomisti si lipsiti de caracter in general.
      • +16 (16 voturi)    
        Completare (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:32)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sarmanii Mazeta + Garibaldi + newlook & Co. ce mai spumega !
      • 0 (0 voturi)    
        Sper ca banii sunt buni, ca altfel, sincer, (Joi, 2 iunie 2016, 16:43)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ma ingrijorez tare pentru sanatatea ta mintala, draga "newlook" !
        • 0 (0 voturi)    
          Eh, "grija altuia" (Joi, 2 iunie 2016, 20:58)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Eh, "grija altuia".
  • +43 (43 voturi)    
    RESPECT !!! (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:01)

    healthycity [utilizator]

    Oricum am vazut mult mai multi oameni cu bicicleta spre serviciu.
    Sper ca si statul asta sa dea facilitati pentru companii dc fac dusuri si ceva dulapuri pentru haine de schimb.....

    Hai cu mobilitatea durabila !!!
  • +31 (33 voturi)    
    Foarte Bine ! (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:03)

    un domn [utilizator]

    plagiatorul amator de basket nu era capabil de asa ceva...Dottore di Catania mandru ca il iubeshte pe Cracanat in loc de mandru ca era roman
  • +29 (31 voturi)    
    Unde dai și unde crapă. (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:17)

    asavreau [utilizator]

    Abia au așteptat cei care nu vor să se lipească de mașina de serviciu și șoferul care să le deschidă ușa spre invidia vecinilor,să fie pronunțat cuvântul//UBER//în loc de taxi că au și găsit remarci usturătoare,că de ideea nu cade bine unui demnitar.Auzi tu,fără șofer!Adică din demnitar să ajungi un om normal,să saluți vecinii,să dai mâna cu ei,în loc să te salute și să te înjure pe la spate.Nu mai are nici-un haz să fii demnitar.Cine îți mai cară sacoșele,cui te mai confesezi că ești surmenat de muncă și nimănui nu-i pasă?Deja în rakkone fierbe invidia-Adidas,etc,etc,etc,de parcă chinezăriile din Obor nu sunt bune!Așa a ajuns societatea civilă să recepționeze mesajele?
  • +33 (33 voturi)    
    Fara masini de serviciu (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:23)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Aceasta moda in care sefii au masina de serviciu trebuie sa inceteze. La fel sin cazul parlamentarilor.
    Masinile ar trebui folosite doar in cazul delegatiilor sau a evenimentelor speciale.
    La noi soferul si masina nu mai sunt ale statului ci ale directorului. Soferul platit de stat duce copii directorului la scoala, ii ia de la scoala, duce nevasta la coafor, face piata si tot asa.
    Se deconteaza aiurea combustibil.
    Ar trebui instalat GPS pe toate masinile si decontate doar drumurile care sunt in insteres strict de serviciu.
    Restul e viata persoanala si ar trebui sa fie folosita masina proprie.
    • -2 (6 voturi)    
      dar fara exagerari (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Adica te poti duce cu masina de serviciu acasa pentru ca se poate intampla sa pleci relativ tarziu de la serviciu...de obicei se lucreaza mult peste program, deadline-uri stranse...

      Sigur ca merge si taxiul, dar parca merge sa ai masina de serviciu asa cum este si telefonul de serviciu - dar nu trebuie abuzat de aceste servicii.

      de exemplu la folosirea telefonului de serviciu puteai sa suni acasa sau un prieten dar nu era decontat - se deducea din costul total al facturii - si asa fac toti cei care lucreaza in multinationale.
    • +11 (11 voturi)    
      Uber alles (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:57)

      CorneliuToca1 [anonim] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Ieri intr-o aglomeratie infernala pe bd. Unirii, la trecerea de pietoni statea cuminte si astepta sa treaca, d-na ministru de finante si un insotitor. Natural, pe jos, fara girofar, fara aura de nemuritor. Acest domn declara ca masina de serviciu este o cheltuiala prea mare pt aparatul de stat. BRAVO!
      In contrapartida, am in zona unde locuiesc tot felul de trepadusi numiti politic in diverse functii si masinile de serviciu cu soferi platiti pe bani buni, stau si freaca duda in fata blocului, aducandu-le cumparaturi de supermarket pt familie, luand copilul la scoala/gradinita, etc. Sa pomenim si TVR-ul, care este renumit de falimentar, dar ale carui masini cu sofer aduc copiii angajatilor la gradinita/scoala.
  • +19 (23 voturi)    
    Gabriela Firea a declarat (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:31)

    tropotaru [utilizator]

    ca nici ea nu se lasa mai prejos si va merge cu waze
    • +34 (34 voturi)    
      nu fiţi răi (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:06)

      silviust [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Duamna Firea foloseşte de obicei mătura, cu waze îşi alege doar culoarul de zbor.
      • +12 (12 voturi)    
        Suntem buni (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:53)

        Lukis [utilizator] i-a raspuns lui silviust

        Faina corectie...
      • +7 (7 voturi)    
        bunaa (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:44)

        valy_74 [utilizator] i-a raspuns lui silviust

        :)) !! lool
  • +33 (33 voturi)    
    Fara masina nu esti SEF (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:44)

    Evan [utilizator]

    Directorul unei foarte mari companii de stat venea la lucru în fiecare dimineată cu mașina de serviciu. Când ajungea la poartă, bariera se ridica instantaneu iar portarul dădea binețe:
    - Bună dimineața, Domnule Director! Să trăiți! Să trăiți!
    Intr-o dimineață, ca să-şi mai limpezească mintea și să mai scape de stres, directorul hotărăște să vină pe jos la serviciu, mai ales că stătea și destul de aproape. Ajunge în dreptul barierei și este văzut de portar:
    - Ce-i bă, ...! Nu mai ești director?
  • +24 (24 voturi)    
    . (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:33)

    gleznix [utilizator]

    Omul acesta da un exemplu de practica civilizata renuntand la un drept de care serios, nici un demnitar nu are neaparata nevoie. Toti isi permit sa vina la serviciu pe banii lor, indiferent ca vorbim de taxi, de uber sau alt mijloc de transport.

    Demnitarul e angajat al statului, platit din banii oamenilor. De ce sa aiba el masina cu sofer?

    Din ce vad in comentarii, oamenii au ratat complet acest mesaj al articolului. Ei vad si aici aranjamente, cu uber sau alte firme. Pacat, nu mai recunoastem nici oamenii bine intentionati.
  • +9 (11 voturi)    
    BENZINA SENATOR (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:05)

    Toni_Romania [utilizator]

    Atansion - Un senator are cica dreptul la 1000 litri benzina pe luna. Forfetar. Adica poa' sa faca ce vrea cu ea.
    • +13 (13 voturi)    
      Asta-i altă poveste. (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      SENATOR este ceva ce noi nu vom înțelege niciodată.Înțeleg ei și de aceia își dau legi pentru ei.Sunt stat în stat și dacă te aude Tăriceanu ce ai zis,te-ai lins pe bot!Fără glumă,dar nu am auzit nici-un parlamentar că ar trebui să mai facă și ei niște economii.Trebuie pusă presiune pe ei,vin alegerile și poate le sugerăm niște teme de campanie electorală-economii,respect față de cetățean,egalitate în fața legii,respectarea promisiunilor.
    • +1 (3 voturi)    
      Benzină? (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:19)

      max# [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      La ce le trebuie benzină când există mașini electrice? Cu banii aia ar putea dezvolta infrastructura de alimentare a EV de care să benficieze toată lumea.
      • -1 (1 vot)    
        cost (Joi, 2 iunie 2016, 13:31)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui max#

        Tu stii cat costa azi o masina electrica ?
        • 0 (0 voturi)    
          Destul de bine (Vineri, 3 iunie 2016, 18:47)

          max# [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Poate costa cât una normală + benzina de 10 ani. Sau 5 dacă mergi foarte mult.
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:06)

    Bozi [utilizator]

    M-as bucura sa fie inceputul sfarsitului pentru tot felul de inchipuiti pusi politic care sifoneaza banii publici. Masina si soferul sa fie doar pentru presedinte, ministrii si parlamentari (si asa e prea mult!). In rest, secretarii de stat si alti sefuleti sa mearga pe banii lor, nu pe banii mei!
  • -11 (11 voturi)    
    DNA se aude (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:35)

    xanti [utilizator]

    Poate are actiuni la UBER.
    • +6 (6 voturi)    
      de ce, (Joi, 2 iunie 2016, 0:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tu ai la intact si gazprom?
  • 0 (2 voturi)    
    masina este un lux (Joi, 2 iunie 2016, 13:33)

    Toni_Romania [utilizator]

    Automobilul a fost si este un lux in RO.
    Tara in care 80% din romani au venit sub 1000 lei pe luna, la preturi de UE.