DNA cere Inspectiei Judiciare sa faca verificari legate de declaratiile Elenei Udrea

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2016, 11:09 Actualitate | Esenţial

​Laura Codruta Kovesi, sefa DNA, cere Inspectiei Judiciare sa faca verificari legate de declaratiile Elenei Udrea, care a spus intr-un interviu ca "daca i se nazare DNA-ului sa ii faca cuiva dosar penal, sigur va face. Acest sistem e reprezentat de catre SRI si de catre doamna Kovesi de la DNA. Procurorii executa ordine".

Kovesi califica intr-un comunicat de presa declaratiile lui Udrea drept "afirmatii tendentioase.. de natura sa submineze autoritatea judecatoreasca", si sustine ca "
afirmaţiile creează dubii greu de înlăturat cu privire la independenţa magistraţilor".

Citeste comunicatul complet al DNA


În temeiul dispoziţiilor art.75 alin.(1) din Legea nr.303/2004, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, privind statutul judecătorilor şi procurorilor, procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie cere Inspecţie Judiciare să efectueze verificări cu privire la situaţia constatată în legătură cu declarațiile făcute de Udrea Elena Gabriela (trimisă în judecată pentru fapte de corupţie şi asimilate corupţiei şi inculpată în alte două cauze pentru infracţiuni similare) declaraţii publicate la data de 10.05.2016 pe pagina de internet a unei publicaţii online.


Astfel, Udrea Elena Gabriela afirmă: „Vreau să fiu judecată de abuz în serviciu. Este o tâmpenie de acuzaţie. Nu mă interesează personal, eu am multe alte acuzaţii. Pe mine mă doare în cot de această lege. Slugile SRI-ului dau aceste mesaje, de fapt slugile sistemului. Persoanele care mă atacă acum, mă atacau şi înainte când era Traian Băsescu preşedinte. Această faptă nu există nicăieri. Dacă i se năzare DNA-ului să îi facă cuiva dosar penal, sigur va face. Acest sistem e reprezentat de către SRI şi de către doamna Kovesi de la DNA. Procurorii execută ordine”.
Cu aceeași ocazie, Udrea Elena a afirmat: „Multe dintre dosare s-au făcut la ordin. Doamna Kovesi a dat ordinul ca eu să fiu arestată”.

Sesizarea Inspecţiei Judiciare are în vedere următoarele:
- asemenea afirmaţii tendenţioase, făcute de o persoană care în prezent este inculpată fiind trimisă în judecată de procurorii DNA pentru infracţiuni de corupţie şi care este judecată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie sunt de natură să submineze autoritatea judecătorească şi sunt de natură a pune în discuţie deontologia profesională a magistraţilor.
- afirmaţiile au un impact deosebit asupra opiniei publice, fiind de natură să aducă atingere independenţei sistemului judiciar.
- afirmaţiile creează dubii greu de înlăturat cu privire la independenţa magistraţilor, acreditând ideea că activitatea procurorilor implicaţi în înfăptuirea procesului judiciar se desfăşoară cu încălcarea principiului consacrat de art. 2 din Codul de procedură penală, conform căruia procesul penal se desfăşoară conform dispoziţiilor prevăzute de lege.










3089 vizualizari
  • -8 (16 voturi)    
    Din nou si din nou s-a adus atingere (Miercuri, 11 mai 2016, 11:21)

    xrogo [utilizator]

    augustei persoane Codruta si DNA-lui,iar CSM o sa-i albeasca,dar sunt multe semne de intrebare cu privire la inceperea unor dosare la momente bine precizate,cu temporizarea altora sau chiar dosirea celor incomode !
    Cat despre Codruta,se da in stamba la posturile agreate,da ordine Parlamentului,CCR-lui ,condamna judecatorii care infirma solutiile date de DNA dar ea nu poate fi atinsanici cu o floare!
    • +1 (7 voturi)    
      Atingere la (Miercuri, 11 mai 2016, 11:33)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Alianta borfasilor nationali care este cunoscuta. Dar ce te faci cand se unesc cu borfasii internationali , mult mai discreti, din umbra pot schimba regulile jocului.
      • -1 (9 voturi)    
        care sunt regulile jocului? (Miercuri, 11 mai 2016, 12:04)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Cele stabilite de catre binom?
        Noua solicitare a Lulutei si a DNA se invecineaza deja cu paran...!
        Udrea nu a atacat nicio clipa magistratii judecatori.
        • -2 (4 voturi)    
          Scopul scuza mijloacele (Miercuri, 11 mai 2016, 14:17)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Traian Basescu, Adrian Nastase si Calin Popescu Tariceanu toti au fost consiliati de Tal Silberstein un apropiat al lui Steinmetz. Acestia din urma au fost arestati in lipsa.
    • +2 (4 voturi)    
      Cate condamnari ai? (Miercuri, 11 mai 2016, 11:44)

      tudorLeo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Hai lumineaza-ne si pe noi, cate condamnari ai tu si rudele?
    • +2 (4 voturi)    
      Lol? (Miercuri, 11 mai 2016, 12:33)

      hanzo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce atingere cu o floare prietene? Despre ce vorbim? Despre faptul ca dna Kovesi nu-si face treaba bine?

      Sau despre ultimele zbateri ale unui fost functionar corupt ce-a deturnat milioare de EUR spre folosul personal?

      Tupeul grotesc al unora din astia nu are limite. Macar daca s-ar duce la bulau cu o urma de demnitate.
    • -1 (1 vot)    
      augustus trollus (Miercuri, 11 mai 2016, 15:57)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      xrogo, Snitzelvienez, Gustav555, trei comentatori augusti pe HN. Unde e restul trupei? Si de ce mai postati pe HN unul altuia, ca si-asa stati in acelasi birou, puteti vofbi direct. Si ne-ati scuti pe noi de elucubratiile voastre comuniste in apararea penalilor.
  • -5 (5 voturi)    
    Sa o lasam balta (Miercuri, 11 mai 2016, 11:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hai, DNA, fa-te ca lucrezi ! Udrea e libera si da din gura cind si unde vrea ea. Ceilalti fura la fel ca mai inainte. Nimeni nu va pari nimic, doar DNA da show-uri la TV
  • -4 (8 voturi)    
    Dincolo (Miercuri, 11 mai 2016, 11:45)

    evoque [utilizator]

    de Udrea, DNA-ul a inceput sa aiba comportamente staliniste. Nu de azi nu de ieri, insa doamna Udrea a sesizat acest lucru abia cand au ajuns sa simta pe propria piele.
  • -3 (7 voturi)    
    Cat despre abuzul in serviciu,in varianta (Miercuri, 11 mai 2016, 11:50)

    xrogo [utilizator]

    actuala este foarte "misto",cu el poti sa acuzi orice procuror care ti-a facut dosar dar nu a obtinut o condamnare si orice judecator a caruia solutie la un dosar a fost infirmata de o instanta superioare,deci e bun,sa ramana asa !
  • +3 (5 voturi)    
    Cred ca . . . . (Miercuri, 11 mai 2016, 12:10)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . de data asta Udrea a sarit calul. Si saritura a fost posibila pentru ca stie, asemeni tuturor celorlati care au fost obiectul inspectiei judiciare, ca un eventual verdict nefavorabil ei, dat de aceasta inspectie, nu inseamna nimic. Nu va fi amendata, nu va fi trimisa in judecata pentru afirmatii mincinoase, nimic,nimic. Daca insa era pravazut in codul penal o pedeapsa cat de mica aplicabila imediat dupa verdictul inspectiei judiciare(verdict asimilat unei hotararari judecatoresti definitive) cred cu tarie ca multe dintre afirmatiile facute de politicieni fara acoperire, nu s-ar mai fi facut. Dar asa, cand fiecare poate trancani vrute si nevrute la adapostul libertatii de exprimare, e trai nineaca!
  • +3 (7 voturi)    
    udrea (Miercuri, 11 mai 2016, 12:20)

    sile1 [utilizator]

    Elena Udrea o fi sau n-o fi vinovata, asta o sa stabileasca instanta de judecata.

    Declaratiile ei insa sunt din ce in ce mai prostesti si mai provocatoare intarind convingerea ca nu-i decat o tzatza careia ii vorbeste gura fara ea.
  • +3 (3 voturi)    
    Vreau si eu o lamurire (Miercuri, 11 mai 2016, 12:29)

    Pac-pac [utilizator]

    Rog sa ma lamureasca si pe mine cineva care-i treaba cu Inspectia Judiciara. Sa zicem ca acea institutie ii da dreptate lui Kovesi, ce pateste Udrea? Ii va confisca un bou de la bicicleta sau ce?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu pateste . . . (Miercuri, 11 mai 2016, 14:31)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      . . . nimic!
  • -1 (1 vot)    
    UDREA v-a clampani cat timp nu-i la beci ! (Miercuri, 11 mai 2016, 15:42)

    andreesanu [utilizator]

    Obisnuita sa toace verzi si uscate , stiind si metehnele sistemului cand o apuca istericalele da din ea cat poate
    Cu justitia ne-am lamurit toti ,o mie de dalmatieni n-au pete cat are justitia romaneasca singura .
    • 0 (0 voturi)    
      dalmatieni (Miercuri, 11 mai 2016, 16:03)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Romania, statul dalmatienilor. Celalte rase nu mai au loc in canisa. Mai scapa cite o mita ca Udrea pe strada, dar o tin numai ca s-o fugareasca pt distractie.