Laura Codruta Kovesi: Am tras de foarte multe ori semnale de alarma in ceea ce priveste coruptia in sistemul de sanatate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2016, 12:37 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a afirmat marti, in contextul scandalului privind dezinfectantii din spitale, ca in ultimii ani a atras atentia, in repetate randuri, asupra coruptiei din sistemul sanitar romanesc. "In ultimii doi ani, in calitate de procuror sef al DNA, de foarte multe ori am tras semnale de alarma pe ceea ce priveste coruptia in sistemul de sanatate si, in special, pe ceea ce trebuie sa faca statul roman in prevenirea acestor fapte. La bilanturile DNA de fiecare data am atins acest domeniu (...) si DNA, in ultimii doi ani, a fost foarte focusat pe ceea ce se intampla in sistemul de sanatate. Am avut foarte multe investigatii deschise si finalizate. Intr-adevar, este o situatie extrem de grava si de aceea noi am considerat-o o prioritate inca de acum doi ani. Am avut foarte multe dosare si avem in continuare pe tot ceea ce inseamna achizitii publice in sistemul de sanatate publica", a declarat Laura Codruta Kovesi la Europa FM, potrivit Agerpres.

In legatura cu scandalul dezinfectantilor, procurorul sef al DNA a explicat ca institutia pe care o conduce nu are competenta in investigarea unor astfel de situatii daca, din cercetari, nu rezulta existenta unor fapte de coruptie: "DNA nu are competenta pe investigarea faptelor care pun in pericol sanatatea publica, ci noi avem competenta strict pe investigarea unor fapte de abuz in serviciu, privind fraude in achizitii publice, incheierea frauduloasa a unor contracte publice."

Laura Codruta Kovesi a adaugat ca a avut deja o discutie pe acest subiect cu procurorul general Augustin Lazar, dar pana in prezent nu s-a decis declinarea cauzei catre DNA: "Am avut discutii inclusiv pe acest dosar nou deschis, este o investigatie in curs la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Am facut schimb de informatii cu privire la anumite dosare care sunt in investigatiile noastre, sigur, am discutat si acest dosar. Daca vor aparea elemente de coruptie in acel dosar, sunt convinsa ca vom fi sesizati. (...) Pana in acest moment noi nu am primit nicio declinare din partea lor."


Citeste mai multe despre   









3178 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    DNA nu are rol ce clacxon ,or sirena !!! (Marţi, 10 mai 2016, 12:47)

    andreesanu [utilizator]

    Daca v-ati speriat de nivelul la care a ajuns coruptia in sistemul public orcare ar fi el :sanatate,invatamant ,politie justitie,transporturi nu trebuia sa va limitati la semnale de avertizare "nu mai faceti ca va leg "!!
    Trebuiau trimisi in justitie din fiecare sector 1-10 capi pina se dezmembra reteaua !!!.
    Actiune de destructurare a retelelor trebuie facuta periodic si fara menajamente.
    Cu cat e mai mare pozitia de pe care pica mafiotul cu atit faceti ordine si repuneti legea in normalitate mai repede.
  • -2 (10 voturi)    
    Sa vorbeasca si nea Ion ca si el e om... (Marţi, 10 mai 2016, 12:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    Trebuia sa bage si Kovesi capul in poza. Nu cumva sa lipseasca Martie din post.
  • +3 (5 voturi)    
    Lasa semnalele (Marţi, 10 mai 2016, 13:01)

    Pac-pac [utilizator]

    Codruta, lasa semnalele, sparge-le fata direct, mama lor de hoti...
  • 0 (8 voturi)    
    Semnale de alarma (Marţi, 10 mai 2016, 13:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    CU semnalele de alarma pare ca stam bine. Asta e si rolul DNA - sa avem impresia ca se face dreptate. Spectacol TV, In realitate mafiile lucreaza prin sistem, si DNA face parte din el
  • +1 (3 voturi)    
    ea trage semnale de alarma, in loc sa investigheze (Marţi, 10 mai 2016, 13:32)

    jackalphonse [utilizator]

    presedintele este atent la ce sa intempla, premierul a luat in considerare si tot asa. De facut, n a facut nimeni nimic.
    bla bla bla.
    Rezultanta acestor "forte de bine" este, dupa cum se vede cu ochiul liber, NULA.
    A trebuit sa fie desconspirata problema de un jurnal (felicitari cu aceasta ocazie).
    fara a intra intr o polemica, va mai mirati ca rasar parinti inebuniti cand este vorba de vaccinuri! Nu mai au incredere in nimeni si acum se vede ca au si motive (mi am vaccinat copilul dupa schema standard).
  • +3 (3 voturi)    
    Cine a sesizat DNA ul ??? -Nimeni nimic ??? (Marţi, 10 mai 2016, 14:00)

    JohnDreptate [anonim]

    Cine a sesizat DNA ul ??? Nimeni -nimic ???

    Cand a informat SRI ul DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION " Poporului Roman murind in Spitale cu stiinta SRI !?


    Deloc ???

    De ce nu sesizeasa Guvernul Ciolos DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION in Spitalele al Romaniei ???

    Care Ministru , Prim Ministru sau Presedinte a fost informat de SRI fara sa ia masuri concrete si sa sesiseze DNA ul ???

    Sa fie clar si pentru Laura Codruta Kovesi !

    Competenta este la DNA cand abuzul de serviciu pe bani public omoara cetateni in Spitale Publice !!

    Atentie !!!

    Cine omoara Poporul Roman nu va scapa de JUDECATA .

    Nu ne dam viata in Afganistan fara sa aparam Tara , Familia si sanatatea copiilor nostri pe Teritoriul stramosilor nostri .
  • +2 (2 voturi)    
    balbe (Marţi, 10 mai 2016, 14:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Eu am ascultat interviul ei de azi dimineata (marti 10.05, pe la 11). Sincer cam erau balbe. Tot respectul pentru ce a facut pana acum, dar o dadea la intors serios la radio. Zicea cum ca ar fi stiut, ar fi tras semnale de alarma dar nu a anchetat pentru ca:
    - nu era ea sigura (si alta comisie de care nu am auzit) ca ar fi de competenta DNA-lui. Cica DNA-ul ancheteaza coruptie, nu crime...
    - dupa aceea a spus ca era coruptie, dar nu era sigura daca depasea valoarea de 1 milion de euro si, in acest caz, iarasi nu intra in jurisdictia DNA-lui (aici m a pierdut total, habar n am care i treaba cu milionul). Pai daca nu anjchetezi, de unde stii ce valoare este?
    -dupa mai multe intorsaturi, a inceput sa vorbeasca de raportul extrem de mare intre nr procurorilor si a spitalelor si nah...trebuie sa te axezi numai pe ce este sigur (dar se pare ca nimic n a fost sigur, desi a emis semnale de averyizare sonore si luminoase:D ).
    Mi a creeat impresia ca se balbaie. Serios. HexiPharma este in primii zece "privati" care a accesat bani de la stat (practic se imbogateste cu banii de la stat, este o firma de stat...) si Kovesi nu a fost "sesizata" ca ar fi elemente de coruptie...
    • +1 (1 vot)    
      a considerat o o prioritate de acum doi ani:))) (Marţi, 10 mai 2016, 14:20)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      si s-a asters la dos cu prioritatea. asta este cam de rasul curcilor. Ce mama ma sii de prioritate a afost aia daca n au anchetat nimic, au emis semnale de avertizare...
      Spune pe sleau doamna. Ati tacut malc desi stiati situatia. ascum ar fi bine sa vedem cine a blocat anchetele, ca sa stim la cine s au dus spagile si cine este capul...
  • +1 (1 vot)    
    LCK face abuz daca nu se autosesizeasa DNA ! (Marţi, 10 mai 2016, 14:57)

    JohnDreptate [anonim]

    Cine a sesizat DNA ul ??? Nimeni -nimic ???



    Cand a informat SRI ul DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION " Poporului Roman murind in Spitale cu stiinta SRI !?





    Deloc ???



    De ce nu sesizeasa Guvernul Ciolos DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION in Spitalele al Romaniei ???



    Care Ministru , Prim Ministru sau Presedinte a fost informat de SRI fara sa ia masuri concrete si sa sesiseze DNA ul ???



    Sa fie clar si pentru Laura Codruta Kovesi !



    Competenta este la DNA cand abuzul de serviciu pe bani public la pret de 10 ori diluat ,trecut prin offschore , omoara cetateni in Spitale Publice !!



    Atentie !!!



    Cine omoara Poporul Roman nu va scapa de JUDECATA .



    Nu ne dam viata in Afganistan fara sa aparam Tara , Familia si sanatatea copiilor nostri pe Teritoriul stramosilor nostri .
  • 0 (0 voturi)    
    Doamna Kovesi trebuia sa pastrati refrenul (Marţi, 10 mai 2016, 16:16)

    iuliusd [utilizator]

    ANAF e de vina. Ei au salarii si pensii speciale,ei sunt inamovibili. Voi faceti si voi ce puteti cu putinele resurse pe care le aceti la indemana. Daca ati tras semnalu, sa faca ANAF-u. De ce n-au facut laborator? Confiscari nici atat. ANAF e de vina
  • 0 (0 voturi)