Protest impotriva construirii unei moschei in Bucuresti, in fata Palatului Cotroceni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2016, 19:57 Actualitate | Esenţial

In jur de 250 de persoane au protestat duminica, in fata intrarii Leu de la Palatul Cotroceni, impotriva construirii unei moschei la Bucuresti, organizatorul manifestatiei fiind presedintele Partidului Romania Unita, deputatul Bogdan Diaconu. Protestatarii au au purtat pancarde cu mesaje anti-prezidentiale si impotriva construirii moscheii la Bucuresti. La o portavoce au rulat diverse melodii patriotice, ortodoxe, dar si doua cantece legionare, potrivit Mediafax.

"Poporul roman este un popor care are valori profund crestine, un popor care a fost tinut unit de aceste valori timp de peste 2000 de ani. (Klaus Iohannis - n.red.) trebuie sa inteleaga ca nu poate tranzactiona interesele natiunii romane, nu poate sa cedeze in fata doamnei Merkel orice valoare si interes al Romaniei. Trebuie sa inteleaga ca este la Cotroceni pentru a reprezenta poporul roman, care l-a votat in 2014, sa apere Romania, trebuie sa inteleaga ca seful dumnealui este poporul roman, nu doamna Merkel sau sultanul Erdogan", a afirmat liderul Partidului Romania Unita.

El i-a cerut primarului general interimar, Razvan Sava, sa declanseze referendum pe data de 5 iunie, odata cu alegerile locale din acest an, pentru ca bucurestenii sa raspunda daca vor sau nu moschee in Capitala.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3822 vizualizari
  • +9 (29 voturi)    
    Moscheea era programata de pe vremea lui Ponta, (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:01)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    deci ce treaba are Iohannis ?

    Ponta e tradatorul care a fugit la turci pentru tratament, si la rusi ca sa se dea mare.
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:19)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Si daca Ponta/Basescu/Nastase/Iliescu etc. promiteau pe timpul mandatului lor ca fac Disneyland in locul Garii de Nord? Trebuie mers pana in panzele albe cu ce a promis un nebun?
    • -5 (17 voturi)    
      Ai uitat de tătucul tău basescu (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:23)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Pe când era primar promitea moschee muftiului, dacă nu devenea președinte și rămânea primar era demult construită.
      • +4 (4 voturi)    
        Zi-ne Oracole, (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:45)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        ca tu le stii pe toate.
      • +4 (8 voturi)    
        asa (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:56)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        stii tu de la minoritarul negricios voikulescu? Ca doar el te plateste, mai are inca bani destui prin bunavointa lui ciolanis, premierul grivco.
    • +13 (17 voturi)    
      asa si? (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:32)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Daca Monta a programat moschea neamtzul de ce o continua?
      Eu asa stiu ca daca cel dinaintea ta a luat decizii ,nematerializate inca,care nu corespund cu strategia ta sau cu asteptarile celor de langa tine ...anulezi totul.
      Punct.
      Sau ce sa inteleg ca neamtzul a vizitat bazarul ca sa isi creeze obnligatii precum Monta cu spitalul?
  • +15 (21 voturi)    
    Nu sunt impotriva poporului arab... (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:09)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ci impotriva terorismului arab. Cele mai multe tari arabe au o atitudine neprieteneasca fata de crestini, ca sa nu mai vorbesc de "incurajarea" asezarilor crestine permanente pe teritorii arabe. Atat timp cat ei ne privesc ostil cum putem incuraja ctitorii de moschei sau alte asezaminte de cult arabe pe glia tarii?
    Intai poporul arab sa-si faca curat in ograda lui, inlaturand terorismul islamic fundamentalist, sa vedem semne reale de prietenie fata de crestini si apoi sa discutam de moschei in tara noastra.
    • +6 (16 voturi)    
      dar erau si sunt (inca) crestini acolo! (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:57)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Problema e ca de 5 ani numarul lor se diminueaza dramatic din cauza ascensiunii extremismului si jihadismului islamic.

      Acum doua saptamani atentatul din Pakistan a vizat crestinii (de Pastele catolic). Deci inca sunt crestini si acolo, oficial.

      In Siria sub Assad erau chiar f multi, din pacate ISIS ii extermina (si nu doar ISIS, ci si celelate factiuni neguvernamentale).

      O mare parte din refugiatii sirieni sunt de fapt crestini si alte minoritati (yazidi, gay etc) prigoniti de ISIS si celelalte factiuni. Asta ca sa va ganditi de doua ori cand vine vb de refugiati, ca printre ei sunt si multi frati crestini, persecutati care nu merita tot ce spuneti despre ei.


      Si in plus, cum am spus , sub Assad crestinii din Siria erau protejati. Asta ca sa va ganditi totusi cine merita sa "castige" in Siria.


      In toate regimurile arabe, sub dictaturi, in Libia, Egipt, Siria, Irak, Pakistan etc nu au avut loc persecutii anti-crestine, ele se intampla de cand cu "primavara araba"-adica "democratia". Adica de la SUA & comp.

      Oricum, daca veti intreba un arab oarecare o sa va spuna ca nu are ceva impotriva crestinilor. Insa pentru ca si la ei propaganda jihadista e in crestere, multi incep sa devina anti-crestini. Li se inoclueaza constant, zi de zi, ideea ca situatia lor dificila se datoreaza "necredinciosilor cruciati".

      Tot asa cum propaganda anti-musulmana va face sa deveniti automat anti-musulmani, anti-arabi, anti-refugiati. E o invrajbire reciproca.
      • +8 (12 voturi)    
        nu propaganda e de vina (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:09)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        "Tot asa cum propaganda anti-musulmana va face sa deveniti automat anti-musulmani, anti-arabi, anti-refugiati."

        devin anti-musulman pt. ca vad ce fac musulmanii.
        musulmanii au cele mai de kkt tari de pe planeta, si vor sa transforme toata planeta -incepand cu Europa- in cloaca originara din care provin.
    • +4 (12 voturi)    
      turcii nu sunt arabi! (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:18)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      turci, arabi, persani, sunt popoare diferite. nu-i bagati pe toti in aceiasi oala.
      ca si la crestini, au diverse ramuri in religia lor:suniti, siiti de cateva feluri. asa cum exista ultraortodocsi in Israel, asa au si ei extremistii lor.
  • +12 (22 voturi)    
    .... (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:09)

    sentenced [utilizator]

    1. Iohannis are puterea de a repara greseala predecesorilor. Gata cu scuzele penibile.
    2. Din cate stiu, primele discutii referitoare la construirea unei moschei in Bucuresti au fost initiate din perioada lui Nastase, continuate de Basescu, Ponta si acum Iohannis. Cine nu admite ca toata clasa politica din Romania este formata din tradatori de tara, ori este "naiv" ori este doar un alt activist de partid.
  • -6 (18 voturi)    
    pt coruptie nu ar demonstra... (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:24)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    nici sa ii pici cu ceara! ce conteaza ca sunt miliarde de euro furate anual din buget? alte miliarde tranzactionate prin spagi? alte miliarde care se scurg in profituri-in afara.

    Nuu, nene, pb e ca Erdogan, in megalomania lui, in goana dupa imagine islamista, vrea sa finanteze o moschee aici. Nu stiu daca voi va simtiti in siguranta cu zeci de moschei ilegale, unde pot veni tot felul de imami jihadisti dar eu unul m-as simti mai in siguranta cu una oficiala, legala, atent supravegheata de servicii ca sa nu vina propovaduitori extremisti. Cat de mare sa fie, e alta discutie.

    Dar nu mi se pare normal ca ortodocsii sa interzica ei altora dreptul de a avea o "biserica"- asa cum nu s-au interzis cele catolice, protestante, plus de la tot felul de culte si secte (unele chiar mi putin numeroase decat musulmanii turci) asa e corect sa li se permita si lor sa isi faca lacas specific. Carol I le-a facut moschee in Constanta si nu l-a mai etichetat nimeni in fel si chip (facuta pe banii statului roman, nu turc).

    Discutia ar trebui sa se poarte pe argumente rationale, legale. Facut un recensamant- cati musulmani sunt in Bucuresti, cate moschei sunt, daca sunt legale, suficiente, daca nu, normal e sa li se dea voie. La fel, legal, vazut cu autorizatiile, oportunitatea samd.

    Pana una, alta, romanii nu sunt 100 % doar ortodocsi, 86 % sunt asa, restul de alte confesiuni sau atei. Deci ceilalti 14 % au si ei dreptul la propriile locasuri de inchinare in religia lor.

    Voi, cand comentati asa urat de musulmani, va ganditi oare ce prost se simt romanii musulmani vechi, din Dobrogea? Ei nu sunt tot romani? Ce v-au facut de merita etichetati drept "teroristi" ? Si in Bucuresti sunt musulmani veniti demult, la studii sau cu diverse afaceri, ramasi aici, gen Arafat. Vi se pare normal ca pe de o parte sa il aparati isteric pe Arafat si pe de alta sa il blamati pt ca e musulman?! Cat de "crestineste" e asta oare?
    • +5 (15 voturi)    
      Date statistice cu privire la lacase de cult (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:52)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      In România avem o singură biserică ortodoxă la 1055 de credinciosi stam cel mai prost la acest capitol dintre toate cultele din tara noastra. Pentru credinciosii musulmani exista 1 locas de cult la 874 de credinciosi. Sursa: Blog: Biserica Ortodoxă are STATISTIC cele mai putine biserici, comparat cu celelalte culte din România, raportat la numărul de credinciosi (bis) https://ceicunoi.wordpress.com/2015/02/07/biserica-ortodoxa-are-statistic cele-mai- putine-biserici-comparat-cu-celelalte-culte-din-romania-raportat-la-numarul-de- credinciosi-bis/
      • -1 (13 voturi)    
        daca veniti cu statisticile BOR,... (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:11)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        e clar. Acest articol a facut oricum multa valva si e criticabil- chiar vi se par putine biserici ortodoxe in jur?
        Cand vb de statistici trebuie sa vorbim si de repartitia lor teritoriala, nu doar cate biserici/credinciosi exista.

        Degeaba or fi 1 la 874 musulmani daca sunt in Dobrogea, iar in Bucuresti revine una la cateva mii de persoane.

        Cum am spus, trebuie o discutie rationala. Dar dupa minusurile care se dau, imi dau seama ca nu are rost si sens. Postacii stiu ei mai bine...ce mai!
        • +2 (6 voturi)    
          Nu-s statisticile BOR (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:28)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Mai exact, nu stiu daca-s ale BOR, dar alea oficiale - care la un moment dat erau pe site-ul Ministerului Cultelor, cum s-o mai chema si daca o mai exista acum - asta aratau.
          Le-am cautat la un mom dat, cred ca atunci cand incepuse toata ciorovaiala asta cu Catedrala MN, tot in acest scop - de a avea o discutie rationala asupra subiectului - si am fost surprins ce scria acolo. De departe cele mai multe (OK, nu biserici propriu-zise, ci case de rugaciune, sau asa ceva) le aveau un cult crestin - penticostalii, cred, sau poate martorii lui Iehova... cam un astfel de lacas la 140+ persoane. Si, intr-adevar, statistic ortodocsii stateau cel mai "rau" - nu mult in urma romano-catolicilor, bunaoara, dar oricum.
          E foarte posibil ca intre timp situatia sa se mai fi schimbat si ortodocsii sa nu mai fie in coada listei, judecand dupa cate biserici ortodoxe noi am vazut construindu-se peste tot... ce spun eu e poveste destul de veche, poate de vreo 10 ani.
      • +4 (8 voturi)    
        si atunci de ce sunt mereu goale ? (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:27)

        Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        bisericile ortodoxe. Pentru ca cei mai multi si "ortodocsi " doar formal.
        • -1 (3 voturi)    
          cred ca visezi......... (Luni, 11 aprilie 2016, 12:07)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

          ....bisericile ortodoxe, sunt chiar neincapatoare....banuesc ca nu prea le frecventezi, de spui asa aberatii
  • -3 (15 voturi)    
    In Rusia unul s-a declarat ateu (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:07)

    Metusala [utilizator]

    pe internet si acum are dosar penal si risca puscaria. Pana nu demult era invers. Astia care sunt impotriva moscheii sunt CRETINI , nu crestini.
  • +4 (12 voturi)    
    mega orice (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:12)

    tba [utilizator]

    daca un lacas de cult care se construieste cu 3 milioane de euro (ai guvernului turc) este MEGA, cum se poate numi un lacas de cult in care s-au investit pana acum 300 milioane euro?
    • +2 (2 voturi)    
      300 de milioane de euro??? (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:40)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui tba

      Presupun ca va referiti la Catedrala Mantuirii Neamului?
      Chiar credeti ca s-au cheltuit pana acum 300 de milioane de euro pe ea???
      Trec aproape zilnic pe langa santierul cu pricina si mi-e greu sa cred o astfel de cifra. N-am argumente sa va contrazic (si, sincer sa fiu, nici suficient interes pentru subiect incat sa caut), dar ar fi interesant daca cifra avansata de dvs. se bazeaza pe ceva concret si credibil.
      Am oarecari cunostinte despre zona asta, de constructii, imobiliare in general si, judecand dupa ce vad acolo, as fi spus ca ce s-a facut pana acum ar putea valora poate o zecime din ce spuneti dvs. Hai sa zicem maximum-maximorum 50 de milioane de euro, cu foarte multa larghete...
      • 0 (4 voturi)    
        uiti de valoarea terenului. Plus multe altele (Luni, 11 aprilie 2016, 0:28)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        cred ca depaseste lejer 50 milioane euro, totusi, vb de 11 hectare ultracentral- adica 110.000 metri patrati X (macar 500 euro/mp)=55.000.000 euro (dar sunt sigur ca terenul e mai scump).
        In plus, de cand s-a demarat constructia statul tot aloca bani (pana in 2015 inclusiv) cu milioanele de euro anual, autoritatile locale din Bucuresti si nu numai au alocat si ele alte milioane de euro anual X 7 ani, vedeti ca sare lejer de 50 mil euro contributie publica. Deci min 100 mil euro contributia publica a statului (bugete+teren).
        Plus donatii, plus alte contributii ale BOR.

        Stiati ca BOR a impus tuturor parohiilor din tara sa vanda terenurile revendicate la retrocedari si sa dea banii la "catedrala' si acum acestea au ajuns paupere, la mila enoriasilor pt orice? Vi se pare normal ca pt aceasta magaoaie de Catedrala sute sau chiar mii de parohii rurale sa ramana fara nicio alta sursa de venit alternativa alocatiilor si donatiilor, pe vecie? Banii aia vor trebui supliniti de enoriasi, desigur!

        Nu stiu ce cunostinte imobiliare aveti, dar va puteti interesa cat costa un mega-mall gen AFICotroceni si sa multiplicati cu 2 sau chiar 3 valoarea la ce va fi acolo-pt ca nu e vb doar de catedrala, corpul central, sunt si niste anexe acolo-hotel, etc, prevazute in proiect, deci suprafata construita mult mai mare.

        Si uitati cat o sa coste pictura interioara, exterioara- e f scumpa si asta si doar nu e gratis- la un mall ai doar niste decoratiuni simple, nu ceva asa de complex ca picturi. Plus icoane, plus mobilier ...

        Asa ca valoarea de 300 milioane euro nu e chiar o fantezie. Posibil sa fie chiar sub cea reala, de la final.
        • +1 (3 voturi)    
          Pentru inceput... (Luni, 11 aprilie 2016, 11:02)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          ...cred ca ar fi cazul sa renuntati la tonul asta inchizitorial. E cu totul deplasat.
          Mai departe, aveti dreptate, n-am luat deloc in calcul valoarea terenului - care, intr-adevar, ar fi mult peste 500 euro/mp, as zice ca mult mai mult de dublu, poate triplu. Totusi, nu sunt convins ca intr-un astfel de caz valoarea terenului ar trebui luata astfel in calcul.
          In rest, comentariile sunt de prisos. Daca ati fi citit cu oarecare atentie mesajul preopinentului @tba, cel caruia ii raspunssesem, da fapt, economiseati efort si ceva nervi. Cuvintele-cheie din acel mesaj sunt "pana acum".
  • +1 (9 voturi)    
    ciinii latra ursul merge (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:40)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    acordul s-a semnat, neamtul si turcul s-au inteles, de ce mai ies astia? sa ce? de amorul artei?
  • -3 (3 voturi)    
    Moscheea ca moscheea... (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:58)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... dar ce e de speriat e că partidul ăsta antiromân finanțat de Rusia a reușit să strângă 250 de adepți.
  • +3 (5 voturi)    
    Care sunt cintecele legionare ? (Luni, 11 aprilie 2016, 0:49)

    Sparafucile [utilizator]

    Pina nu sunt precizate , acuzatia seamana a improvizatie . E de presupus ca persoana care le-a recunoscut are o bogata cultura muzicala si nu le-a confundat cu alte cintece . Ar fi de mirare ca protestatarii sa le fi intonat tinind seama de efectele penale ale legii lui Crin Antonescu . Asteptam reactia institutului Elie Wiesel . Daca nu apare inseamna ca n-au fost legionare . Se stie ca ei sunt foarte prompti . Cu ani in urma s-au scandalizat din cauza unui vechi colind ardelenesc in care era vorba de Jidovul Ratacitor . Impotriva cartii nu s-au scandalizat .
    • +2 (2 voturi)    
      S-au preluat... (Luni, 11 aprilie 2016, 8:28)

      MichiuStefan1 [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      S-au preluat unele cantece scrise, compuse de simpatizanti legionari.Din cate stiu eu,celebrul "Treceti batalioane romane Carpatii" este pe melodia "Un cantec de jale, un cant de durere".Nu are importanta, un cantec e un cantec care poate fi bun, mobilizator sau nu-de exemplu "Internationala"sau Imnul sovietic, compus la ordinul special al lui Stalin.Ambele sunt, ca melodie, foarte bune!Cuvintele, sunt o alta problema.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu inteleg de ce nu se face o moscheie in Dobrogea (Luni, 11 aprilie 2016, 1:34)

    deval [utilizator]

    pentru cetatenii romani muslumani si se construieste in Bucuresti, pentru saormarii in trecere ! Sau doua de dimensiuni obisnuite , in Dobrogea si in Bucuresti .Ceeace ma deranjeaza pe mine este ca e decretata ca fiind cea mai mare... . La fel de mult ma deranjeaza si mascariciul ala care nu se mai opreste din plantat cruci , dar si ambuscatul asta de Diaconu care pare ca are si el un "program de tara" : jos moscheea ...Fonta si-a luat geanta neagra , iar Johannis , supus a promis de ca si cum ar fi fost primar, seful urbanismului (cam ca holguta) ca vor primi autorizatia...Pai bre nici asta nu stii , ca e posibil sa nu o primesca sau asa se poarta la matale la Sibiu : daca e ordin....