Rosia Montana, clasata ca sit arheologic categoria A pe o raza de 2 kilometri

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 21:09 Actualitate | Esenţial

Situl arheologic Rosia Montana
Foto: Facebook - Vlad Alexandrescu
RLocalitatea Rosia Montana, pe o raza de 2 kilometri, a fost clasata ca sit in categoria A, in noua Lista a Monumentelor Istorice, a anuntat ministrul Culturii, Vlad Alexandrescu, sambata, pe pagina sa de Facebook.

"Noua zona de protectie a sitului arheologic de la Rosia Montana, in urma clasarii intregii localitatii Rosia Montana pe o raza de 2 km ca sit in categoria A", arata Alexandrescu.

Ministrul a postat pe pagina sa de Facebok si o harta a ariei vizate.

In urma cu o saptamana, Vlad Alexandrescu l-a asigurat pe istoricul Ioan Piso ca situatia sitului de la Rosia Montana se afla in atentia sa din momentul in care a preluat conducerea ministerului si a mentionat ca experienta istoricului in aceasta problema va fi de un mare ajutor pentru a gasi cele mai bune solutii de protejare a patrimoniului din aceasta localitate.

"Doresc sa va spun ca la data de 30 decembrie 2015 am semnat ordinul de ministru de publicare a noii Liste a Monumentelor Istorice 2015, ce urmeaza sa apara in Monitorul Oficial, prin care intreaga localitate Rosia Montana pe o raza de 2 kilometri este clasata ca sit in categoria A", a mai scris ministrul pe pagina sa de Facebook.

Mediafax scrie ca Vlad Alexandrescu a anuntat in presa, la inceputul acestei saptamani, ca Ministerul Culturii a sesizat Directia Nationala Anticoruptie (DNA) cu privire la Rosia Montana si la alte monumente, sesizand mai multe nereguli.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5326 vizualizari
  • +19 (27 voturi)    
    pur si simplu ..MINUNAT! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 22:03)

    Inna100 [utilizator]

    Bravo domnule Vlad Alexandrescu! Curaj, onoare, responsabilitate, respect fata de noi, fata de valorile universale, patriotism.. Bu cred ca a fost simplu sa decideti asta, de aceea va admir si va respect enorm
  • +1 (19 voturi)    
    Numai? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 22:10)

    MBA [utilizator]

    Numai 2 Km? Restul muntilor auriferi sunt liberi la cianurat? Certejul de exemplu?
    • +5 (11 voturi)    
      Ce treaba are Ministerul Culturii... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 22:41)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui MBA

      ... cu cianurarile ? De astfel de probleme se ocupa Ministerul Mediului. Ministrul Vlad Alexandru a salvat de la distrugere inestimabilele galerii de mina de la Rosia Montana, datand din vremea Daciei Romane, fapt pentru care-l felicit din toata inima.
    • +2 (8 voturi)    
      nu depinde de el (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 23:23)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Nu ministrul culturii da licentele de exploatare, nici acordul de mediu.
      La Certej (si celelalte)... pai sa faca cineva dosarele de clasificare ;)
    • -2 (2 voturi)    
      EXACT (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:13)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui MBA

      bravo, perfecta observatia. "iata ca s-a reusit protejarea Rosia Montana. Liber la cianuri la vecini, 2hm mai departe"
  • -2 (8 voturi)    
    cercul (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 22:40)

    trandafil [utilizator]

    Cercul acesta arata lipsa de profesionalism a decidentilor nostri. De ce 2 km si nu 1 sau 3 sau 5? Si in ultima instanta, de ce un cerc? Exista vreo justificare rationala pentru delimitarea acestui areal?
  • +5 (9 voturi)    
    Slava Domnului,dar se mai pot salva si altele ! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 8:33)

    Plagarus [utilizator]

    Licentza pt exploatarea aurului pe o durata de 20 de ani de la Rovina (data extrem de usor de autoritati pentru Carpathian Gold, companie înregistrată în Canada şi listată la bursa din Toronto !)
    Durata de viaţă estimată a minei este de 19 ani
    Rovina este un zăcământ aflat la 20 de kilometri de Roşia Montană, în Patrulaterul Aurifer.
    Falimentara dupa esecul din Brazilia, Carpathian a fost salvata salvată in 25 mai 2015, cu discreţie, de guvernul Ponta prin poate cea mai netransparentă instituţie din România: ANRM.
    In iunie 2015 anunţul Carpathian Gold a dus la o explozie a valorii acţiunilor companiei pe bursa de la Toronto, marcând o creştere de 200% în câteva zile,, cotaţia acţiunilor companiei canadiene "Carpathian Gold" a explodat, după ce societatea anunţase că a ajuns la un acord cu Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale (ANRM) pentru obţinerea unei licenţe de 20 de ani pentru exploatarea zăcămintelor de la Rovina, prin subsidiara locală Samax România SRL.
    Zacamantul de la Rovina conţine cantităţi importante de aur şi cupru, respectiv 120 de tone de aur şi 100.000 de tone de cupru.

    Perimetrul minier de la Rovina, concesionat de Carpathian Gold, are o suprafaţă de 93,5 kilometri pătraţi, de aproape trei ori suprafaţa oraşului Deva. Potrivit datelor companiei canadiene, Rovina este primul proiect minier deţinut 100% de o firmă străină, fără participarea statului român. !!!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Nu cred-că sa salvat ceva. (Duminică, 17 ianuarie 2016, 11:56)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      Degeaba declari ceva drept site istoric dacă nu prevezi și fondurile necesare conservării și întreținerii acestora.Aceste zone se degradează până la prăbușire și dispariție și din cauza multelor avize necesare pentru efectuarea de lucrări.La Ministerul Culturii trebuie făcută curățenie și angajați profesioniști responsabili.Acum sunt angajați niște funcționari pe pile care plimbă hârtiile de la unul la altul și se întârzie acordarea avizelor,cu consecințe dezastruoase pentru monumentele istorice.Unii angajați ai Ministerului Culturii pretind că dețin monopolul privind reparațiile și consolidările monumentelor istorice,fără a putea dovedi cu acte că au calificare în acest sens.
      • -3 (5 voturi)    
        mirosi urat (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:14)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui mircea

        mircea, mirosi urat, a gold corporation troll platit cu 300 de euro pe luna.