Manifestatie in Piata Victoriei in sprijinul familiei Bodnariu, ai carei copii au fost luati de statul norvegian. Organizatorii spun ca astfel de proteste au - sau vor avea loc - in 19 orase din toata lumea

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:19 Actualitate | Esenţial

Manifestatie in favoarea familiei Bodnariou in Piata Victoriei
Foto: prodocensmedia.ro
In Piata Victoriei a avut loc un protest in sprijinul familiei Bodnariu, ai carei copii au fost luati de autoritatile norvegiene, manifestatia facand parte dintr-o serie de astfel de proteste ce au avut loc sau urmeaza sa se desfasoare in orase europene, dar si in SUA. 

Potrivit paginii de Facebook a protestului, Daniel Bodnariu, in cooperare cu Alianta Familiilor din Romania (AFR) si cu sprijinul Comunitatii Evanghelice din Romania, organizeaza un protest pasnic, autorizat, in Piata Victoriei, Sambata, 09 Ianuarie 2016, incepand cu ora 12:00 - 14:30. 

"Prin acest protest denuntam abuzurile, practicile institutiei Barnevernet (Protectia Copilului din Norvegia) in cazul lui Marius si Ruth Bodnariu si a celor 5 copii, denuntam pasivitatea si complicitatea statului norvegian si ne exprimam solidaritatea cu alte zeci de familii din Norvegia, Cehia, Rusia, Letonia, Slovacia, India, Polonia, victime si ele abuzurilor aceleasi institutii, Barnevernet", scrie sursa citata. 

Peste 1.000 de persoane erau prezente, sambata la amiaza, la protestul din Piata Victoriei, printre acestea numarandu-se si fratele lui Marius Bodnariu, Daniel, apropiati ai familiei, parinti cu copii, tineri, noteaza Mediafax.

De asemenea, la manifestatie participau oameni din alte orase ale tarii - Suceava, Constanta, Sibiu, Piatra Neamt.  

Printre persoanele prezente la protest se numara si fostul ministru de Externe Titus Corlatean. 

Oamenii aveau bannere cu mesajele: "Noi sustinem familia Bodnariu", "Norway, do not separate Bodnariu family" (Norvegia, nu separa familia Bodnariu), "Children belong at family" (Locul copiilor este la familie), "Romani din toate tarile uniti-va. Vi se fura copiii!", "Stop the Barnevernet" (Opriti Barnevernet), "Mai bine mama saraca in Romania, decat mama cu copii furati in Norvegia", "Domnule presedinte Iohannis copiii rapiti ai familiei Bodnariu sunt si cetateni romani!", "Isus a zis: lasati copilasii sa vina la mine si nu ii opriti!", "Vi se pare ca acesta este crestinism radical?".

In cooperare cu romanii din diaspora, cu cetateni si organizatii din Norvegia, Cehia, Rusia, Letonia, Slovacia, India, Polonia, concomitent si pe parcursul lunii ianuarie se organizeaza o serie de proteste similare in Oslo, Washington, Haga, Bruxelles, Madrid, Barcelona, Roma, Torino, Frankfurt, Londra, Dublin, Viena, Ottawa, Praga, Bratislava, Varsovia, Moscova, Riga, Copenhaga, se scrie pe pagina de Facebook dedicata protestului.



Cititi si Cazul Bodnariu, exemplu de ciocnire a civilizatiilor. Autoritatile norvegiene au luat cei cinci copii in custodie pe motiv de violenta fizica, parintii recunosc "palme la fund", dar reclama masuri disproportionate. Cronologia evenimentelor


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
15048 vizualizari
  • -17 (93 voturi)    
    Romanii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:26)

    UpNext [utilizator]

    trebuie civilizati cu forta!!!!
    • +26 (32 voturi)    
      Imaginea romanului (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:02)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Sunt roman locuitor in diaspora. Cum vedeam romanii in momentul plecarii din romania vs acum, fata de europenii Europei de vest?

      S-au confirmat multe impresii conform carora avem multe de recuperat. In acelasi timp s-au naruit mituri legate de vestici care asa cum era de asteptat nu sunt raiul pe pamant. Peste tot este coruptie, sunt dezechilibre sociale si economice, lipsa de transparenta, discriminare (pe pielea mea) si altele. Toate acestea in unele locuri sunt mai accentuate in altele mai putin accentuate. Dar sunt, nu e nici un dubiu. Asta va poate confirma orice roman, de la sursa.
      Romanii s-au trezit dupa comunism cu un complex de inferioritate oarecum justificat fata de Occident. Acesta a fost un motiv pozitiv si un motor pentru un proces de schimbare in bine a societatii. Unele schimbari in bine poate nu ar fi fost posibile daca nu erau exemple reale ca "se poate" si fara mita sau cadouri la doctori, de exemplu.

      Insa, trebuie sa fim realisti. Acest sentiment justificat de inferoritate nu trebuie sa se transforme intr-unul de autoinjosire care este uneori vadit exagerat, neintemeiat si dus pana la extreme. Am vazut si sunt martorul unor momente in care romani din diaspora nu vor sa se afle ca sunt romani. Le este rusine sa fie asociati cu Romania. Au un dispret si o ura contra identitatii personale. NU cred ca acesta e modul in care putem creste ca natiune!
      E bine ca exista o buna parte din diaspora care nu are aceste sentimente si cunoaste ca schimbarea in bine este posibila doar din interior, nu cu forta. Ei sunt aceea care au fost la vot in momentele cruciale din anii precedenti si sunt mandru sa fac parte si eu dintre ei.
      In acest caz, eu vad inca o data solidaritatea romanilor contra unui sistem care abuzeaza de independenta si confidentialitatea prevazute de lege.
      A manifesta pasnic pentru o cauza este o forma de civilizatie. In toate locatiile in care au fost organizate proteste in exterior au fost felicitati la final de fortele de ordine.
      • -7 (11 voturi)    
        Ai dreptate, nu ai cum sa nu fii mandru (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:21)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        de conationalii tai care "manifesta pasnic" de la Bucuresti la Madrid si de la Oslo la Delhi pentru dreptul lor natural de a-si cafti copiii fara sa-i deranjeze nimeni;

        este cum spui, expresia unui inalt nivel de civilizatie, mai ramane sa va felicite si UNICEF-ul.
        • +4 (8 voturi)    
          din pacate nu ai inteles... (Duminică, 10 ianuarie 2016, 16:24)

          marcel_c [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          Nu pentru dreptul de a ne bate copiii am iesit in strada ci pentru abuzurile care se fac in mod constant la adapostul legii.

          Nu este sigurul caz de abuz din partea "protectiei copilului". Cum explici inceperea procedurii de adoptie inaintea unei anchete si inaintea unei decizi in instanta de decadere din drepturi a parintilor naturali?

          Din pacate nu ar fi primul caz in care parintii naturali castiga in instanta dreptul de a-si creste mai departe copiii, dar e prea tarziu pentru ca intre timp barnevenet a avut grija sa dea copiii in adoptie la altata familie. Iar apoi sa motiveze ca intre timp nu mai exista legatura intre copii si parintii naturali. (vezi cazul concret al familie din cehia, care l-a facut pe președintele ceh sa declare ca statul norvegian are apucatrui naziste...).

          Vezi cazul unei alte famili de romani din Arad unde statul Norvegian le-a luat copiii pe baza unei acuzatii false de crima ridicate asupra tatalui. Pana cand tatal sa-si dovedeasca nevinovatia, copiii au fost luati si dati in adopție, iar dupa ce tatal si-a dovedit nevinovatia a fost din nou prea tarziu ca sa si recupereze copiii.
          http://www.tion.ro/copiii-unei-familii-din-arad-rapiti-de-norvegieni/1606203

          Daca e vorba de protectie, de ce atata graba spre ai da in adoptie....? Oare motivatia lor e chiar binele si interesul acestor copii, sau banii care ii primesc pentru fiecare copil dat in adoptie... si e vorba de multi, foarte multi bani... Oare lor chiar le pasa de copii? Atunci de ce nu tin seama de dorinta lor cand acestia ii roaga cu disperare sa-i duca acasa la mama si la tata? De ce interogarea copiilor nu s-a desfasurat in prezenta unui avocat, asa cum cere legea?

          Oameni buni nu fiti naivi, vorbim despre abuzuri facute pe bani grei, si in care e foarte posibil ca autoritatile norvegiene sa fie implicate, altfel nu ar sta cu mana in san sa declar ca ei stiu ca sunt nereguli mari cu barnevenet dar nu au ce sa faca ca au autonomie !? Astia chiar ne cred prosti.
        • +6 (10 voturi)    
          N-ai dreptul! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 16:38)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          Esti liber sa discuti ce crezi despre educatie. Dar nu ai dreptul moral sa rapesti copiii nimanui. Familia de oameni nu poate fi tratata cu explicatii zoologice, pentru a i se lua copiii. Au trecut atatea zile, iar statul norvegian nu a inapoiat familiei copiii, oferind explicatii ridicole rapirii copiilor. Este inacceptabil, este o provocare la violenta in masa. Guvernul norvegian trebuie sa cada pentru aceasta sfidare fara logica.
    • +6 (18 voturi)    
      Furt organizat de copii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:43)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Despre acest lucru este vorba.

      http://www.tnp.no/norway/panorama/2704-an-unfinished-debate-on-barnevernet
      • +4 (4 voturi)    
        ... si iata pentru ce motive (Duminică, 10 ianuarie 2016, 20:22)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        http://www.mhskanland.net/page10/page122/page122.html

        Link furnizat de un alt comentator, la un alt articol.
  • -6 (116 voturi)    
    manifestatia sadicilor (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:27)

    Dedalus [anonim]

    Sa faci o manifestatie intr-un caz in care tot ce stii e de la TV ec chiar dovada de infantilism cetatenesc...

    Plus ca romanii isi bat copiii de-I sting, asta e cunoscut si studiat. Dar nu toate natiile au asemenea cruzimi.
    • -5 (83 voturi)    
      asa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:07)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      e draga nazistule, sau comunistule, daca preferi, cum zici tu. Intotdeauna voi ati stiut si ce e bine si ce e rau, stiinta care va apartine in exclusivitate.
      Altfel, eu nu cunosc nici un roman care isi bate copiii.
      Dar tu stii mai bine. Despre maimutele islamice de care a plina norvegia si care isi altoiesc copiii copios, ca asa scrie la sharia, ce parere ai. Niciuna.
      • +9 (69 voturi)    
        tu esti o exceptie interesanta.. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bec

        citeste declaratiile tatalui Bodnariu.. vei cunoaste un parinte care a confirmat public ca isi batea copiii. din pacate pentru el si pentru copiii lui, in Norvegia este ilegal. asa s-a destramat o familie..
        • -3 (37 voturi)    
          penrtu pehash (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:47)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Ce inseamna " sa iti bati copiii" ?
          De la o scurta urecheala la legarea de calorifer si lovirea cu cureaua din piele ,e o scala mare a intensitatii.
          Tu de unde incepi sa zici ca copilul e batut ? De la o urecheala usoara de 2 secunde ? Sau mergi mai sus pe scala ? De unde ?
          • -2 (40 voturi)    
            O palma e bataie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:09)

            XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Sau o fi dezmierdare ? Aaaa, da, e corectie.
            Bun. Deci, cand incepe sa fie bataie ? Ai o masurare a intensitatii ? Cam cat trebuie sa se incline capul copilului in urma impactului ca sa il socotesti bataie ? Si cam care sa fie gradul de inrosire a urechii ? Conteaza si durata sau numarul ? De pilda, daca iei copilul de ureche si il tragi dupa tine, ca nu a vrut sa vina cand l-ai chemat si ... na, ca orice parinte responsabil, ti-ai pierdut cumpatul ... e ok ? Exista o limita de timp sau ... cata vreme nu se rupe urechea, merge, tragem de ea, ca tine.
            Pana acum, sursa informatiilor este un individ care a ales sa traiasca si sa munceasca intr-o tara si sa ii incalce in mod repetat legile. Omul e duplicitar din start.
            Singura problema este legea care le interzice norvegienilor sa faca publice detaliile. Este posibil sa fie mai grave acuzele decat ce a inceput sa marturiseasca pocaitul duplicitar.
            • -4 (8 voturi)    
              Mi se pare suspect ca cineva sa faca (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:16)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

              cinci copii in ziua de azi. Punctul 1. Punctul 2, nasol pentru ei, nu stiu cum va fi pentru copii, dar decat linga niste parinti abuzivi...Punctul 3: ce mijloace de coercitie exista fata de copii? Uneori, o mica palma data la timp, il va feri de primejdii mari, daca nu e pe nedrept . Asa cred.
            • +4 (10 voturi)    
              De ce nu raspunzi tu ? (Duminică, 10 ianuarie 2016, 2:14)

              DragosNegoitescu [anonim] i-a raspuns lui XXIstCentury

              Cam cat s-a inclinat copilului familiei Bodnariu cand a fost batut ? Cat de tare l-a tras de urechi ? Ai vreo dovada pentru?
              Tatal copiilor a recunoscut ca le mai dadea o palma la fund, de la o palma la fund la maltratarea copiilor este cale lunga.
              Schizofrenicii l-ar interzice si pe Creanga, ai citit vreodata Amintiri din copilarie ? Este despre un copil maltratat salbatic de familia lui, care il urechea, il altoia la fund, il lasa in fundu' gol la scaldatoare...
              Cu Antonescu, Tutea si martirii inchisorilor comuniste ati terminat, toti au fost niste fascisti nenorociti.
              Sa vedem cat mai rezista Eminescu... o sa-l scoateti si pe asta in afara legii cat de curand, nici el nu era politically correct !
          • +1 (35 voturi)    
            raspunsul e simplu.. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:41)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            gandeste-te asa: un individ necunoscut te ia la "o scurta urecheala" pe strada.. ce le zici la politie? ca te-a felicitat pentru cercei?..

            violenta nu este greu de definit. trebuie doar sa faci abstractie de faptul ca e se intampla intre un parinte si copilul sau.
            • +7 (11 voturi)    
              Corectie minora vs bataie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:11)

              Romanas [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Daca toti copiii romani care au fost cel putin o data urecheati sau au primit o palma la fundic din partea parintilor ar fi luati din familii, n-ar mai fi nici 0,5% dintre copiii in familiile lor. Nu e greu sa faci deosebire intre o mica, corectie, care nu ucide, nu nenoroceste, nu doare, si o bataie. Trebuie sa fii prost sa nu te ajute atata mintea. Sau sa nu vrei, din alte motive, de disciminare, de exemplu.
            • +6 (10 voturi)    
              Sigur ca e simplu, pentru un om normal la cap (Duminică, 10 ianuarie 2016, 9:35)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Nu e dreptul sau responsabilitatea ta sa educi alti adulti straini. Sau copiii altora. Simplu.

              Copilul este un produs al parintilor, nu un strain oarecare. Parintii au dreptul sa isi creasca si sa isi educe copiii. Parintii aleg multe lucruri pentru copil. Pentru un strain n-au niciun drept sa faci asta.

              Gandeste-te asa: niste necunoscuti vin acasa la tine, te rapesc si te duc cu forta in alta familie straina, in care te obliga sa traiesti.

              Oh, si rapitul copiilor s-a facut fara violenta? Doar cu vorba buna? Daca ei vor sa fuga acasa din familiile in care au fost dusi, vor fi opriti fara violenta? Daca un necunoscut te tine cu forta acasa la el, cum se numeste? Ce spui la politie ca e? "Iubire"?

              Problema cu prostia e ca nici macar nu e consecventa. Daca ar fi, ar exista o sansa sa-ti dai seama ce aberatii vorbesti.

              Sunt numeroase studii care arata ca despartirea copiilor de parinti sau frati are consectinte foarte grave asupra sanatatii mintale a copiilor: risc crescut de schizofrenie, tulburare bipolara, depresie, anxietate si alte psihoze.
              • -4 (8 voturi)    
                fiecare cu "normalitatea" lui.. (Duminică, 10 ianuarie 2016, 12:47)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                eu am raspuns la o intrebare cu comentariul meu. ii bati sau nu, este alb/negru. nu exista dubii.
                cat despre drepturi, afirmatia "Parintii au dreptul sa isi creasca si sa isi educe copiii" poate induce in eroare... Parintii au niste drepturi, dar au si niste obligatii. Cand nu respecta acele obligatii, sunt decazuti din drepturi. In cazul Norvegiei, obligatia e clara - nu-ti bati copiii.
                Unii nu sunt de acord cu legea norvegiana. problema se rezolva simplu in acest caz: nu-ti cresti copiii in Norvegia! Sunt si unii care cred ca masura luata a fost exagerata. Sa creada ce vor.. eu momentan nu am suficiente informatii ca sa imi creez o opinie..
                • +4 (6 voturi)    
                  Opinie fata de rapire?! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 17:34)

                  Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Ai toate elementele unei rapiri. Iar pe tine te intereseaza daca e legala ca s-o aplauzi??!!

                  Autoritatile au avut suficient timp la dispozitie sa explice si sa inapoieze copiii familiei. Au depasit cu mult masura. Iar parintii nu sunt acuzati oficial de nici un abuz. Se ascund informatii, se ascunde drama familiei, si mai ales drama copilor, sunt ascunsi cu totul copiii.

                  Dar nu. Totul este egal cu zero. Pe tine te intereseaza daca rapirea este legala.
                  • -2 (6 voturi)    
                    nu e nici o rapire (Duminică, 10 ianuarie 2016, 20:27)

                    pehash [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

                    conform cartei ONU pentru drepturile copiilor, articolele 9, 18, 19 si 41, armonizata cu legislația din toate tarile semnatare, Norvegia poate lua copiii in acest caz.

                    este foarte important daca este legal sau nu. pentru ca traim intr-o societate guvernata de legi.. nu in jungla amazoniana.

                    minti sau esti dezinformat? parintii au fost acuzati. oficial. informatiile nu sunt publice, pentru protectia minorilor. citeste macar interviurile date de tatal copiilor.
                    • +3 (3 voturi)    
                      Cum?! (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:19)

                      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                      Cum sa ma convingi ca nu e rapire, daca vehiculezi informatii secrete?!

                      Ba inca sfidezi la maxim, pentru a incita parca la violenta. De ce imi spui ca rapirea si secretele rapirii sunt legale si normale, iar eu, si multi ca mine, suntem impreuna niste tampiti needucati?!

                      Ceea ce oferiti voi este incitare la violenta. E bataie de joc prin care copiii sunt rapiti din familiile lor. Se va termina cu violenta masiva, pe buna dreptate.
          • -5 (17 voturi)    
            hai sa facem un experiment (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:05)

            ovidiu [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

            Te angajez la firma mea, si de fiecare data cand faci ceva gresit te urechez, sau te bat la fund, te pun la colt. Ce zici?
            Am I going to broke your spirit?
            Asa se formeaza o natiune de oi cu bataia din familie!
            • +2 (4 voturi)    
              pentru Ovidiu (Duminică, 10 ianuarie 2016, 21:13)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

              Cam tarziu. Educatia nu mi-o mai poti face acum, am depasit varsta de 7 ani. Ai auzit de expresia " cei sapte ani de acasa " ?
              Atunci se face educatia, si se face de catre parinti. Cu metode adecvate. Usor diferite de la familie la familie. In nici un caz nu trebuioe aplicata bataia sadica( ca sa-si descare nervii " tatal -sau mama ).
              Dar o mica urechiala NU ESTE MALTRATARE !
              Acum va trebui sa interziceti Biblia.
              Pentruca Biblia recomnada in anumite situatie o mica corectie fizica.
          • +1 (15 voturi)    
            haha (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:01)

            I [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            comentariul tau arata clar care e problema cu romanii. Data viitoare cand ii mai faci o urecheala gandeste-te daca ai face asta daca in locul lui ar fi un luptator de ex. Si daca unui strain i-ai vorbi frumos, de ce naiba nu faci asta cu copilul tau?!!!!
            • +2 (4 voturi)    
              pentru I (Duminică, 10 ianuarie 2016, 21:14)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui I

              Nu vorbim de luptatori sau de straini . Concentreaza-te ! Vorbim de EDUCATIA COPIILOR!
          • -1 (13 voturi)    
            sa iti bati copiii.. (Duminică, 10 ianuarie 2016, 9:53)

            Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            inseamna sa ridici mana la ei. Nu numai sa ii ucizi in bataie ca unele maimute ce se numesc pe la noi parinti. Sa ii plesnesti chiar si cu o palma! Si mai ales sa le impui , cu plezneala, sau la fel de rau, cu agresiuni verbale, sau psihice, propria doctrina religioasa . Si sunt sigura ca indivizii chiar isi indoctrinau religios copiii,
            Ma indoiesc ca norvegienii sunt asa .. hoti de copii cum sunt numiti de " nevinovata si fara de pata" familie in cauza . Si deasemenea ma indoiesc ca , copiii in cauza, s-au apucat sa le vanda povesti despre violenta propriilor parinti, fara sa se intample asa ceva in familia lor

            Daca sunt bune ajutoarele lor sociale grase, atunci, respecta-le legislatia. Cel putin asa este fair play.
            • +2 (6 voturi)    
              te inseli amarnic! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 17:35)

              luiz [anonim] i-a raspuns lui Inna100

              ...in tarile nordice s-a mers cu paranoia "protectiei copilului" pana la cote ce frizeaza patologicul!..Cunosc o familie de informaticieni romani, parinti minunati a doua fetite adorabile, de 5 si 7 ani, nevoiti sa paraseasca o tara nordica(unde aveau doua locuri de munca extrem de bine remunerate!) datorita riscului de a le fi luati copii de catre autoritati numai fiindca intr-o seara tatal, in prezenta mamei, s-a jucat de-a "calul si calaretii" cu cele doua fetite, iar fetita cea mare a comis imprudenta sa se laude invatatoarei cat de bine s-a distrat cu surioara ei in acel joc nevinovat ! Atitudinea tatalui a fost considerata "periculoasa" si dupa luni de lupta cu autoritatile, scarbiti si speriati de perspectiva de a fi niste parinti amenintati in permanenta cu pierderea copiilor, au renuntat la tot si s-au mutat intr-o alta tara!
            • +1 (5 voturi)    
              pentru Inna (Duminică, 10 ianuarie 2016, 21:20)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

              Nu vorbim de plesneala ! Vorbim de o palma usoara la fund .
              Vorbim de smulgera unui copil da la sanul mamei . Cred ca stii ca o femeie condamnata la inchisoare , daca este gravida se amana inchiderea ei pana copilul implineste UN AN. Si asta in tara " necivilizata" , Romania !Ca sa poata fi alaptat si sa aiba contactul afectiv cu MAMA. Esti mama ?
              Pricepi trauma prin care trece sugarul nevinovat si " neplesnit " care este smuls din bratele mamaei ?
      • -5 (31 voturi)    
        Poate nu au nevoie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:14)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui bec

        de copiii arabilor. Vroiau sa educe copiii romanilor, care poate seamana cu norvegienii.
        • 0 (22 voturi)    
          Au nevoie de copii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:14)

          adept [anonim] i-a raspuns lui aniod

          pentru cuplurile homosexualilor.
      • +9 (49 voturi)    
        interesant (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:32)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui bec

        tu nu cunosti nici un roman care-si bate copii ? pai uite Bodnariu spune ca le mai trage cate una .

        dar in schimb afirmi cu certitudine ca maimutele isi aloiesc copiii, si inca copios.

        de unde stii ? si care-i legatura ? vrei sa insinuiezi ca romanii ortodoxi bat copii "putin" sau deloc, si ca maimutele musulmane bat copios?

        ce are a face religia si nationalitatea cu faptul de a bate copii - un lucru ilegal in Norvegia, si dupa parerea mea , imoral ...
        • +2 (36 voturi)    
          da (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:42)

          bec [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          exact asta vreau sa spun, ca maimutele islamice isi bat copiii, norvegienilor nu le pasa dar ii aduna cu sutele de mii in norvegia, asta in timp ce bodnariu este it-st, nu autist, si sta de zece ani in norvegia. Din fotografii am vazut ca aratau foarte bine copiii, iar daca ii mai atinge e una, asta nu inseamna batai in regula, sint totusi cinci copii si cine nu a crescut atitia e bine sa se abtina de la aprecieri. Dar bodnariu si sotia au un mare defect in ochii norvegienilor, sint crestini.
          Banuiesc ca ''tinerii'' care au iesit la violat si pradat in garile din germania n-au fost crescuti in familii crestine. Parerea mea.
          Dar am o consolare, totusi; breivik, erou european.
          • -2 (10 voturi)    
            ai vazut .. din poze... (Duminică, 10 ianuarie 2016, 10:10)

            Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui bec

            Pai cu ajutoarele sociale din Norvegia, oricine poate cumpara hainute frumoase copiilor, si sapun,
            Si ce daca este .. IT-ist? Poate este un IT-ist mai .. nervos, mai stresat .. sau poate ca nu, si saracut nu isi vede copiii decat seara. Poate nevasta-sa ii bumbaceste fizic si psihic, zilnic te-ai gandit?
            Cu alte cuvinte nu trebuieste sa iti mai fortezi creierul sa judece, pentru ca pentru tine, totul este mai mult decat clar, dinainte. Norvegienii, hoti de copii, musulmanii in masa, fata nici un fel de selectie, teroristi de.. orice, de la proprii copii pana la civilizatia mondiala.. si tot asa.
            Nu stiu cu exactitate ce se intampla in aceasta familie, dar ma indoiesc ca acesti copii s-au plans educatorilor fara motiv, , si norvegienii le-au luat copiii din simplul fapt ca sunt .. romani, si crestini, ca se te citez :))
            • +5 (9 voturi)    
              lady, (Duminică, 10 ianuarie 2016, 14:56)

              lucus [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

              Copiii au fost manipulați să afirme că ”indoctrinarea religioasă din familie le împiedică dezvoltarea”. Acum, folosește-ți mătăluță un pic creierașul și vezi dacă asta nu e prostire pe față: ce copil sub 14-15 ani, oricît de deștept ar fi el, ar fi capabil de asemenea afirmații? Nu e vorba de termeni dificili, ci de profuzimea concluziei atinse. E manipulare. Instituția asta e doar un instrument în mîinile cuiva, cuiva care vă atrage atenția de la esențial și vă îndreaptă privirile spre neimportant.
            • +3 (5 voturi)    
              pentru Inna (Duminică, 10 ianuarie 2016, 21:27)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

              Nu s-au plans copiii ! Au vrut sa cante un cantec crestin in clasa , directoarea le-a interzis si i-aluat la intrebari. Astfel a aflat ca au o educatie cresina acasa.
              Si vorba unui " intelept " de pe acest forum si-a dat seama ca sunt "indoctrinati".
              Deci, educatia crestina e foarte periculoasa , dupa parerea acelei directoare si a multor altor atei.
              Eu cred ca educatia atee este periculoasa. Am si argumente. Dar cred ca nu e nevoie sa le scriu. Daca te gandesti putin, imi deduci argumentele.
        • +6 (34 voturi)    
          Dar (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:51)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          ca sa rapesti fetitele de la scoala cum ti se pare? Dar ca sa smulgi sugarul de la sanul mamei , cum ti se pare ?
          Gandeste-te , cam ce trauma sufera acesti copii. Dupa 10 minute de reflectie, vino din nou si comenteaza.
          • -6 (18 voturi)    
            nici una (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:03)

            I [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            nu sufera nici o trauma. Uita-te la ceilalti copii care au fost adoptati prin America si o sa vezi ca nu au nici o trauma. Asta nu pricep parintii, statul norvegian umbla dupa interesul copilului pe care il trateaza ca pe un adult cu drepturi depline nu dupa interesul parintilor. Pur si simplu, nu stii sa iti cresti copii, nu ii mai ai.
            • +4 (6 voturi)    
              Traume (Duminică, 10 ianuarie 2016, 2:06)

              adro [utilizator] i-a raspuns lui I

              Nu pot sa stiu care a fost experienta ta de viata si nici nu imi permit sa fiu indiscret. Noi suntem cu totii niste anonimi atunci cand comentam, si nu cunoastem prin ce au trecut ceilalti parteneri de discutie de-a lungul vietii si mai ales ce experiente au trait in copilarie. Adesea, oameni care nu se cunosc discuta in contradictoriu si se ranesc intre ei, cu sau fara intentie.

              E cert ca sunt copii care au suferit si sufera abuzuri din partea parintilor, exista cazuri extreme in care e imperativ ca protectia sociala sa intervina pentru apararea copilului. Si e de asteptat ca un astfel de copil sa rasufle usurat ca a fost scos dintr-un mediu in care era abuzat violent de un parinte care credea ca are drept de viata si de moarte asupra lui.

              Dar greseala pe care riscam s-o facem e sa bagatelizam atasamentele puternice care se formeza intr-o familie normala intre copii si parinti, sau intre copii si fratii lor. Traumele care apar in urma ruperii acestor relatii, ale acestor dependente firesti ale copiilor fata de familia in care s-au nascut si au crescut, sunt imense atunci cand varsta e suficient de mare incat amintirile sa dainuie. Iar o familie in care se mai aplica din cand in cand o mica urecheala sau o palma la fund s-ar putea incadra lejer in limitele largite ale unui tipar relativ normal, unde aceste relatii pozitive parinte-copil si copil-frate exista si sunt puternice. Acest tip de familie (chiar daca imperfect), comparat cu familia abuziva reprezinta doua lumi complet diferite una de alta. Sa rapesti copii dintr-o familie relativ normala inseamna sa creezi traume, nu sa le eviti.
              • +3 (5 voturi)    
                Multumesc Andro (Duminică, 10 ianuarie 2016, 21:35)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adro

                Ai inteles perfect . Tare as dori sa inteleaga si altii citind ce ai scris. Widrawal de exemplu. Si cei asemanatori.
                Copii mici trebuie supraveghiati si corectati !
                Eu era sa mor de doua ori la varsta de 2-3 ani din cauza ca nu am fost bine supravegeat si corijat !
            • +2 (2 voturi)    
              Vorbesti prostii (Luni, 11 ianuarie 2016, 2:14)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui I

              1. Prostia nr. 1: "nu sufera nici o trauma"

              S-au facut multe studii, care arata ca despartirea brusca de un parinte sau frate in copilarie are implicatii grave asupra sanatatii mintale a copilului, existand riscul de a face schizofrenie, tulburare bipolara, depresie, anxietate etc. Iata si niste link-uri:

              http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3580165/

              http://www.schres-journal.com/article/S0920-9964%2812%2900659-7/abstract?cc=y=

              http://www.familieslink.co.uk/download/Parental%20separation%20and%20psychosis.pdf

              Raul facut prin separarea copiilor e mult mai mare decat un tras de ureche.

              2. Prostia nr. 2 "copilul e tratat ca adult cu drepturi depline",

              Copilul nu are cum sa fie "adult cu drepturi depline" pentru ca este COPIL, NU ADULT. Pentru a ajunge adult, trebuie sa creasca, sa fie educat, sa invete si sa se dezvolte, pe toate planurile. Sa invete sa aiba responsabilitati si sa ia decizii in cunostinta de cauza. Si sa-si asume consecintele,

              Daca erau "adulti cu drepturi depline" nu ii rapeau.

              3. Prostia nr 3 "statul norvegian umbla dupa interesul copilului"

              De ce crezi ca statul, care vinde tigari, alcool si junk food in supermarket, e mai interesat de binele copiilor decat parintii? Exista si parinti denaturati, dar de aici si pana la a sustine ca statul este proprietarul copiilor... e o cale scurta catre totalitarism.

              Ar mai fi si alte prostii pe care le-ai spus, dar ne oprim aici.
        • 0 (22 voturi)    
          Cati copii ai tu (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:23)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          O, inteleptule? Stfu.
        • +1 (33 voturi)    
          Nu e bine sa/ti bati copii, (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:45)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          e normal.
          Asa este!
          Dar, copii pe care ii cresti, au voie la 25 ani sa te dea in judecata ca sa le platesti pensie alimentara, desi el este ditamai omul si poate muncii? E normal ca un astfel de om sa iti traiasca in carca? E normal sa te ameninte cu Protectia Copilului daca nu faci ce vrea?
          Nu ma lua cu educatia, vad cum este cu sistemul de educatie de la noi. Nu ma lua cu cei 7 ani de acasa, pentru ca si eu am sa iti raspund cu bataia este rupta din rai.
          Cum facem, amice?
          Repet, nu e bine si nici civilizat sa iti bati copii, dar daca acei copii te schingiue, e bine? Si o fac stiind ca sunt copii si ca nimeni nu ar crede asa ceva, niciun judecator, nimeni.
          S/a ajuns in stadiul in care va doare mai mult de un caine si nu de un copil omorat de cainele ala! Ce Dumnezeu, s/a intors lumea cu susul in jos? Copilul are dreptate in fata celui care l/a facut si l/a educat, cainele castiga in fata unui om... Ce e asta?!
          • -4 (6 voturi)    
            Nu stiu ce sa zic (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:20)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            habar n-am. Nu ma pricep la copii si nici nu vreau sa mai am de-a face cu zona asta.
        • +5 (25 voturi)    
          Cum se face ca un violator (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:47)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          are mai multe drepturi decat un parinte?!
          La asta cum mai raspunzi?
          "Daca va fi gasit vinovat"... cabnd tu ai fata batjocorita, traumatizata, facuta ferfenita...
          Lasa/ma cu morala asta, cauta ceva mai acatari!
          • -3 (15 voturi)    
            ho (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:05)

            I [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            parintii nu au drepturi! copii au drepturi. Parintii au obligatii. Daca nu se pot achita de achitatii statul ti-i ia si se ocupa el. E foarte simplu.
            • +1 (3 voturi)    
              Copiii (Duminică, 10 ianuarie 2016, 16:21)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui I

              .
            • +3 (5 voturi)    
              ai impresia... (Duminică, 10 ianuarie 2016, 17:42)

              luiz [anonim] i-a raspuns lui I

              ca "statului" ii pasa de copiii tai, ii cunoaste mai bine decat tine, vrea sa creasca oameni din ei, se ocupa de ei? Cred ca statul inseamna doar bani, bai, bani...si nimic altceva !
        • +4 (6 voturi)    
          Puralul e "ortodocsi" (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:17)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          .
    • +13 (63 voturi)    
      Cu cata usurinta... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:20)

      mprodanus [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      ... vorbiti unii dintre voi. Aveti copii? Nu s-a intamplat niciodata sa va pierdeti rabdarea si sa le mai scapati o palma la fund? Inseamna asta ca nu-i iubiti?Insemna asta ca trebuie smulsi din familia lor si dati pe mana unor functionari? Credeti ca vor fi mai fericiti asa, departe de parintii lor? Ati fi vrut sa vi se intample voua asta? Poate nu v-ar fi stricat. Poate nu ati mai fi stat pe margine, comentand doct aberatiile unei societati (cea norvegiana in speta, dar nu sunt singurii), in care corectitudinea politica poate distruge o familie. Sa va fie rusine!
      • -4 (34 voturi)    
        nu sunt de acord (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:26)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui mprodanus

        de ce copilul trebuie sa primeaca palme la fund cand TU, parinte tI-ai pierdut rabdarea?

        ce fel de educatie ii dai; cand el copilul isi pierde rabdarea este ok sa loveasca in jur ?

        de ce este ok pentru un parinte puternic fizic sa loveasca un copil inferior fizic cand nu se poate controla ? cum definesti "pierdut rabdarea" daca te certi cu vecinul si ai nervi, si pierzi rabdarea, este ok ca copilul sa o incaseze ?

        mergand pe logica ta, daca eu sunt mai puternic fizic decat tine , si ma enervezi, este ok sa te lovesc ?
        • +5 (11 voturi)    
          Nu stiu ce sa zic (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:22)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          nu stiu cum poate fi tinut departe de rele un copil, fara niciun fel de pedeapsa.
        • +4 (18 voturi)    
          Nu este ok sa dai o palma (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:20)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          dar nu iei un copil de trei luni de langa mama lui. Acest simplu fapt duce la probleme grave pe care le va avea copilul mai tarziu.
        • +2 (2 voturi)    
          Mai mediteaza (Luni, 11 ianuarie 2016, 2:22)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          "de ce copilul trebuie sa primeaca palme la fund cand TU, parinte tI-ai pierdut rabdarea? "

          Poate ca a primit o palma la fund nu cand si-a pierdut parintele rabdarea, ci cand a epuizat celelalte metode, fara succes, si era neaparat necesar ca acel copil sa asculte, ca altfel tot spre raul lui era. La asta nu te gandesti?
          Nu e solutia ideala, dar uneori nu exista alta solutie si trebuie facut ceva, repede. Mai ales cand e in pericol. Alternativa ar fi sa lasi copilul in pace, sa faca ce vrea. Ce va ajunge un astfel de copil?


          "mergand pe logica ta, daca eu sunt mai puternic fizic decat tine , si ma enervezi, este ok sa te lovesc ? "

          Mergand pe logica ta, ar trebui sa desfiintam politia, ca nu e bine ca cel mai puternic sa foloseasca forta contra celui mai slab?

          De ce pentru tine corectia fizica e automat bataie la nervi?
      • 0 (30 voturi)    
        controleaza-ti nervi (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:31)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui mprodanus

        eu iti sugerez sa inveti sa-ti controlezi nervii.

        ti-ar face bine tie intai.
      • -4 (32 voturi)    
        violenta naste violenta (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui mprodanus

        si cui ii mai dai tu palme cand iti pierzi rabdarea? iti mai iei si colegii de munca la palme? poate iti pierzi rabdarea la trecerea de pietoni si ii dai cateva palme pietonului care se misca prea incet? sau poate peste cativa ani o sa-ti pierzi rabdarea cu parintii, care vor fi prea batrani ca sa mai faca totul pe placul tau.. o sa le mai dai lor cate o palma? sotul/sotia?.. s-a enervat mprodanus.. pac.. o palma.. dar nu-i nimic.. el va iubeste pe toti!..
        nu. dai in copil pentru ca este neajutorat. dai in copil pentru ca asa ai fost si tu crescut.

        toate cazurile de violenta familiala au fix aceeasi poveste lacrimogena.. tatal care isi iubeste sotia/copilul, dar ii mai "scapa" cate o palma. unele se termina foarte trist. Norvegienii au decis ca nu vor sa mai riste asa ceva.. si au interzis complet astfel de comportamente in societatea lor. bravo lor!
      • -2 (12 voturi)    
        :)))) (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:06)

        I [utilizator] i-a raspuns lui mprodanus

        "aveti copii?" da' ce, tu daca ai, ti-a mai crescut un neuron? stai linistit ca asa cum nu inveti sa-ti repari masina atunci cand o cumperi tot asa nu o sa stii sa-ti cresti pruncii atunci cand ii ai....
        • +5 (9 voturi)    
          Da (Duminică, 10 ianuarie 2016, 9:41)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui I

          este o experienta de viata care te invata multe.
          Apropos, este o probabilitate sa inveti sa repari chestii simple la masina, daca tot o ai.
        • +2 (2 voturi)    
          Da (Luni, 11 ianuarie 2016, 2:24)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui I

          Iti "creste" un instinct de protectie a copilului.

          Si mai inveti ca unele idealisme nu se potrivesc in practica.
    • +17 (51 voturi)    
      ??!! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:22)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Cum sa abuzezi niste copii pentru ca ar fi fost batuti de parinti??! Daca cei care au rapit copiii aveau justificari fata de fapta lor, le-ar fi prezentat pana acum, declaratii ale copiilor, "cruzimile" la care au fost supusi copiii. Dar nu exista asa ceva. E imposibil sa argumentezi moral intrarea cu bocancii peste o familie normala.

      Iar cei ca tine cauta motive sa scuze abuzul impotriva intregii familii. Ce placere sadica simti intr-o familie despartita cu forta?! Sunteti niste animale.
      • -3 (31 voturi)    
        jalnic (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        insisti cu aceeasi poezie, desi ti s-a mai raspuns la comentarii..

        autoritatile norvegiene au prezentat dovezile. unde? la politie (care i-a arestat initial pe sotii Bodnariu) si la apel (care a fost pierdut de sotii Bodanriu).
        nu le-au prezentat in presa pentru ca este ilegal intr-un caz in care sunt implicati minori. este ilegal si in Romania, dar la noi nu se respecta legile..
        • +6 (34 voturi)    
          E rapire evidenta (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:15)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Inventezi fapte si dovezi pe care nu le-ai vazut. Sunt sigur ca NU e vorba despre abuzuri asupra copiilor din partea familiei, ci numai din partea statului. Este o rapire evidenta, cu implicarea institutiilor de stat, cu beneficii financiare pentru rapitori.
          • -4 (10 voturi)    
            ce inventez eu? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:20)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            faptele sunt simple:
            1. fetele familiei Bodnariu au atras atentia profesorilor (nu stim cum) ca e un caz de violenta in familie
            2. profesorii au sesizat serviciile sociale de protectie a copilului - Barnevernet
            3. Barnevernet a investigat si a decis ca toti cei 5 copii sunt in pericol, a sesizat politia, parintii au fost arestati (ulterior eliberati), copiii au fost luati si plasati in grija unor asistenti maternali. parintii au voie sa-si viziteze cei 3 baieti mai mici, dar nu si pe fete.
            4. parintii au facut apel, cazul a ajuns la un fel de comisie judeteana pentru care noi nu avem echivalent in Romania, dovezile au fost prezentate acolo si decizia Barnevernet a fost confirmata
            5. parintii au facut din nou apel la curtea superioara (de data asta de justitie) si apelul se va judeca.. nu stiu cand pentru ca familia nu a comunicat.

            ce am aflat din declaratiile lui Daniel Bodnariu, fratele tatalui? ca fetele au spus la scoala ca tatal lor le mai da cate o palma din cand in cand si ca au invatat in familie ca "Dumnezeu pedepseste pacatele"...
        • 0 (12 voturi)    
          Dar de ce (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:26)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          este ilegal ? Nu mai dorim transparenta ?
          Dorim institutii total independente ( nu raspund in fata nimanui ) si secretomane , care se ascun in spatele acestor " calitati " si pot face astfel orice abuz ?
      • -4 (16 voturi)    
        ho (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:08)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ce nu pricepi tu si ceilalti romanasi este ca nu statul norvegian nu intervine doar cand se ajunge la "cruzimi". Ce sa-i faci, oameni mai civilizati, standarde mai inalte. Dar cine sa priceapa?
        • +6 (8 voturi)    
          Cu ce judeci?! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 12:16)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui I

          Cum mai frate sa aplici o cruzime ca sa nu se ajunga la cruzimi?! Cum sa rapesti mai frate copiii din familie, de teama ca familia o sa le faca rau copiilor in viitor??!!

          Cum ai judecat-o pe asta??!! Si inca ti se pare o cruzime de inalta civilizatie. Si pari a fi serios sau serioasa. Sincer. Sunteti niste animale. Sa nu-ti dai seama de cruzimea rapirii copiilor, asta denota animalitate.
    • +8 (24 voturi)    
      Ar fi bine daca asta e tot ce pot strange (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      "sadicii" ! Tu, de fapt, stii foarte bine ca in piata sunt reprezentantii minoritatii care nu isi bate copiii. Iar in privinta "infantilismului cetatenesc", nu esti cel mai bine pozitionat pt face astfel de caracterizari transante, lipsite de echivoc, de o cat de mica indoiala. Daca in lume, de-a lungul timpului ar fi manifestat doar cei bine informati , (hai, nu martori oculari, dar macar informati din trei surse independente), nimic sau aproape nimic, nu ar fi putut fi schimbat ori macar influentat in bine, pt ca totdeauna numarul "cunascatorilor", al "informatilor", al "celor ce stiu direct de la sursa" ar fi fost insuficient pt a putea fi catalogat drept apt a crea o presiune.
    • +7 (49 voturi)    
      ORICE motiv ar avea..... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:54)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      .... nu poti lua copiii de la parinti!
      • -4 (28 voturi)    
        E na.. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:01)

        nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui tibi

        Ba uite ca in tarile civilizate se poate.
        • +3 (17 voturi)    
          Inseamna ca nu e civilizata (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:01)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          Traumele suferite de copii prin indepartarea de familie is mult mai mari.

          Ia cauta pe net ca e o statistica cu nr sinucideri la copii in norvegia si ai sa vezi ca cei luati de protectia copilului norvegian is 50% mai multi.

          Pana si colegii lui in avangardism social nordic ( Suedia ) ia criticat intr-un caz similar.
        • +2 (18 voturi)    
          Norvegia NU (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:22)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          este o tara civilizata. O dovedeste acum, prin abuzul pe care-l face, tocmai pentru ca este vorba de o familie de romani.
    • -4 (22 voturi)    
      Se zbat aiurea (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:51)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Ma indoiesc ca vor avea castig de cauza. Copiii au sansa unei vieti normale - nu garantia, fireste. Poate dau peste alti nenorociti ... Dar macar au o sansa.
      Oricum in familia respectiva nu aveau cum sa iasa oameni normali - cum e sa traiesti intr-o familie care alege sa stea intr-o tara, dar dispretuieste majoritatea celorlalti locuitori ai tarii in care stau si valorile lor si le incalca legile in mod repetat ?
      Putem vedea ce iese din asa ceva in cadrul celor nascuti si crescuti in comunitatile musulmane din vest.
      • +2 (6 voturi)    
        Dispret (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:11)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        Cum ar fi posibil in viziunea ta ca sa existe un dispret generalizat fata de norvegieni daca romanasul nostru s-a casatorit tocmai cu o norvegianca?

        E vadita exagerarea ta. Nu cred ca e corect sa generalizam. Barnevernet este doar o parte (negativa) din statul Norvegia. Lucrurile sunt si gri, nu doar alb ori negru.
      • +5 (13 voturi)    
        Nu reiese (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:23)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        ca parintii Bodnariu dispretuiesc pe locuitorii Norvegiei
        • -3 (9 voturi)    
          dar ce reiese??? (Duminică, 10 ianuarie 2016, 10:27)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          eu zic, ca singurul lucru pe care NU il dispretuiesc in tara de adoptie, Norvegia, este nivelul ridicat de trai,
          in rest... la tam-tam ul pe care il fac, si la cat de.. nedreptatiti se dau, nu am auzit sa zica " Plecam de aici, pentru ca, atmosfera de aici nu corespunde cu conceptele noastre religioase... si de educare si formare a copiilor nostri"
          Nu constientizeaza , nici ei, si nici vajnicii sustinatori ai lor, ca de fapt copiii NU sunt proprietatea lor, nu sunt obiecte personale - sursa de avantaje materiale si sentimentale de la societate.NU POTI face ce vor muschii tai cu ei, doar pentru ca sunt mici, dependenti de tine , si nu se pot apara.
          • +3 (5 voturi)    
            Cum asa? (Duminică, 10 ianuarie 2016, 18:01)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

            Intre parintii copiilor si tine, tu pari a stii mai bine decat parintii. De ce?! Pentru ca nu ai atins niciodata acei copiii, deci sigur esti un educator mai performant. Ce sa spun?! Daca ar fi dupa capul tau, rapitorii copiilor trebuie chiar laudati pentru isprava. Tii atat de mult la copiii astia ca nici nu te-a interesat ce cred ei despre mama si tatal lor. Evident, te pricepi mai bine decat copiii.


          • +2 (4 voturi)    
            Reiese ca aberezi (Luni, 11 ianuarie 2016, 2:31)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

            Intre a fi proprietatea parintilor si a fi proprietatea statului, cred ca orice om normal isi da seama ca prima varianta e cea logica. Statul nu are absolut nici o contributie sau implicare in "producerea" unui copil, deci n-ar trebui sa aiba drepturi in fata parintilor.

            Fii sigura ca o sa plece dupa ce isi primesc copiii inapoi.

            Bine ca poate statul sa faca "ce vrea muschii lui", doar pentru ca cetatenii sunt "mici, dependenti de tine , si nu se pot apara. "
  • -4 (68 voturi)    
    Romanii sunt salbaticii europei (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:36)

    A78 [utilizator]

    Suntem salbaticii Europei si ne crestem copiii dupa metode barbare uneori .
    Ne comportam nedemn.
    Suntem Vasluiul Europei .
    Acea familie sa se intoarca in Romania , sa nu ne faca de rusine in Norvegia .
    • -4 (48 voturi)    
      ai probleme grave la balcon frateloo (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:28)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui A78

      gandesti asa pentru ca nu te-a altoit la timp taicatuu. apoi daca te iei de vaslui si vasluieni esti retard. acolo sunt oameni minunati.
      sigur se vor intoarce in romania dar doar dupa ce vor primi copii inapoi...
      pana atunci ... mucles
    • +5 (35 voturi)    
      Cati?? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:17)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Scuze, dar dvs. cati copii ati crescut?
      • +3 (23 voturi)    
        HAHA! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:03)

        nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Asa e, trebuie sa cresti copii ca sa realizezi daca este bine sau nu sa aplici metode barbare "de educatie", cum ti-a facut tactu tie...
        • +3 (5 voturi)    
          ? (Duminică, 10 ianuarie 2016, 18:10)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          Care-i barbaria aplicata lui aniod de catre tatal sau?

          Care-i rusinea sa intrebi experienta practica a cuiva in educatie?

          Macar schimba-ti nickul. Ce lectii de educatie dai sub nickuri vulgare?!
      • +3 (21 voturi)    
        LoL (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:42)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Asta e din ciclul Johannis nu merita sa fie presedinte ca nu are copii! LooooL
        • 0 (12 voturi)    
          Nu te exprimi (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:24)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          daca nu cunosti deloc un subiect, parerea mea.
      • -2 (14 voturi)    
        :)) (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:10)

        I [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        probabil ai vrut sa intrebi cati copii a abuzat. Ca sa ai cu ce compara. Adica cati ai abuzat tu, fata de cati a abuzat el...
    • +9 (55 voturi)    
      Salbatici sunt cei care iau copii de la parinti (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:30)

      MrBean [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Salbatic esti tu daca poti sa fi deacord ca cineva sa iti ia copii, asa fara nici un motiv intemeiat, fara nici o avertizare, fara ancheta si drept de reactie.

      Salbatici sunt cei din Norvegia care iau copii de la mamele lor pt ca indraznesc sa vrea sa doarma cu mami noaptea cand sunt de doar cativa anisori. Daca nu sti informeaza-te de ce Anders Brevik a fost luat de acasa la 4 ani. Mare omul asta rezultat al civilizatiei Norvegiene, crescut departe de mama lui...
      Mai studiaza sa vezi cine e salbatic si cine nu...
      • -4 (20 voturi)    
        Not (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:34)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui MrBean

        Te rog sa te informezi tu. Nu a fost luat de acasa, desi un raport al organizatiei respective a cerut acest lucru, ci a fost lasat langa mama lui care il batea si il abuza psihic. Vazand ce a ajuns, cum privesti acum lipsa de toleranta a norvegienilor fata de parintii care isi abuzeaza copii???
      • -3 (7 voturi)    
        este exact invers! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:30)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui MrBean

        Este exact invers: Brevik nu a fost luat de la mama lui, ceea ce s-a dovedit o mare greseala a agentiei de protectie a copilului. Daca era luat, poate ca nu ajungea sa omoare oameni, poate primea ingrijirea necesara de la varsta frageda si nu ajungea un criminal.
    • +9 (27 voturi)    
      Te rog (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:41)

      Dacii [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Daca te simti salbatic, tine pt tine, si lasa pe altii in pace, nu le pune Tu embleme.
    • +9 (19 voturi)    
      OK, sa fim Vasluiul (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:08)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Am umblat destul prin Europa, am interactionat cu oameni din multe tari. Da, sunt in general mai civilizati in comportament si tot in general au o etica a muncii superioara noua. Sunt si mult mai putin toleranti fata de coruptie, nimic de zis. Dar de aici si pana la a zice ca romani sunt salbaticii Europei ... Cat ii priveste pe vasluieni, spun cu mana pe inima ca daca ar fi un spital si niste drumuri decente la Vaslui as prefera sa-mi petrec batranetea acolo decat intr-o mare capitala europeana, unde te simti mai strain decat in mijlocul desertului.
      • +5 (11 voturi)    
        Romanii cu miturile raiului occidental (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:21)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

        .
      • +3 (7 voturi)    
        Vești bune (Duminică, 10 ianuarie 2016, 15:06)

        lucus [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

        Spitalul a fost modernizat COMPLET, și toate drumurile din oraș sunt refăcute, o bună parte fiind deja finalizate! Mafie, nu e, poluare - prea puțin!
        Deci dacă ai o pensie frumușică, trăiești boierește la Vaslui.
    • +1 (15 voturi)    
      Daca (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:58)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui A78

      vorbesti despre tine, ai dreptate. Daca vorbesti despre mine , iti spun ca nu este corect sa ma etichetezi ,fara sa ma cunosti. De ce ma faci pe mine salbatic ?
  • -5 (43 voturi)    
    Luati va rog drapelul jos si puneti (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:59)

    potaissa [utilizator]

    o emblema galbena: Ciquita. Republica bananiera. Chestia asta aduce aminte de p.....a care aclama 1994 la aeroport " Hagi Presedinte".
  • +4 (54 voturi)    
    Norvegia după 1945 (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:07)

    @Mishu [utilizator]

    A distrus familii și copiii rezultați din norvegience și soldații germani, puteți da un search pe google are antecedente oribile și ai și mușamalizat situația pana în târziu și acum plătesc compensații supraviețuitorilor.
    • +6 (34 voturi)    
      dupa '45?.. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Poate ai uitat ca ai pasaport de Romania, tara comunista care dupa '45 si-a omorat sistematic proprii locuitori cu milioanele... Ti-aduci aminte imaginile de dupa revolutie cu orfelinatele din Romania? nu m-as grabi sa-i acuz pe altii de ce au facut guvernele lor jumatate de secol in urma cand noi avem si azi cea mai mare rata a mortalitatii infantile.
      • 0 (6 voturi)    
        tot dupa 45 (Duminică, 10 ianuarie 2016, 2:50)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Iar tu ai uitat ca Romania a fost sub ocupatie sovietica de facto timp de 45 de ani, pe cand Norvegia nu . Dupa WW2 Norvegia a cazut de partea norocoasa a "cortinei"
  • +6 (54 voturi)    
    Competenta- cine e sadic??? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:12)

    aniod [utilizator]

    Cred ca norvegienii nu au competentele in a lua cinci copii, incluzand un sugar de la familie. Daca ar fi fost competenti, ar fi avut grija de Andres Breivik si ar fi impiedicat crimele in masa ale acestuia.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik

    Breivik nu e sadic?
    • -4 (34 voturi)    
      Breivik si cu mama lui (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:42)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Breivik, in copilarie, a fost batut si abuzat de mama lui!
      Asa ca FOARTE bine fac norvegienii, ca nu-si lasa copiii sa ajunga noi "Breivik"!
      • +2 (8 voturi)    
        Codruta, tu ai in general comentarii inteligente (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:32)

        nicolae [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Eu comentez rar pe HN, dar mai citesc. Numele tau se asociaza in mintea mea cu comentarii inteligente. Evident, nu putem toti avea experienta in toate. Tu in mod sigur nu ai experienta ca parinte. Asta ar explica lipsa de empatie. Dar cand nu ai experienta, ai ocazia sa taci si sa ramai filosof ;-) Oricum, parerea mea buna despre tine ramane.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce gluma... (Luni, 11 ianuarie 2016, 2:34)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui nicolae

          "Codruta, tu ai in general comentarii inteligente"
      • +6 (8 voturi)    
        Organizatia (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:36)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        CAre a rapit copiii a plasati alti copii in familii in care sunt abuzati sexual. Acesta este adevarul despre miraculoasele adoptii in familiile norvegiene. Citi pe net, sunt diverse cazuri de abuzuri

        https://www.facebook.com/stopbarnevernetnow/posts/671845896165636
    • -5 (39 voturi)    
      argumente slabe (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:46)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      voi incercati sa justificati un act ilegal al lui Bodnariu cu aberatii de genul breivik sau al 2lea razboi mondial.

      nu aveti forta de a recunoaste ca ceea ce bodnariu a facut este ilegal si imoral, mai ales ca a si recunoscut.

      si asa , sariti care pe unde puteti , ba la breivik, ba la nazistii de acu o juma' de secol, ba la musulmani. Argumente cat se poate de slabe , care nu au absolut nici o legatura cu situatia lui Bodnariu.

      Bodnariu crede ca isi va recupera copii cu interviuri la Antena 3, sau organizand demonstratii mondiale.

      Cred ( dar mai ales sper) ca Norvegia sa ii ia copii permanent, pentru ca nu intelege un lucru: a bate copii este ilegal , si imoral.

      Bodnariu nu concepe ca nu e bine sa bati copii. El zice ca i-a batut "putin". Intr-o logica distorsionata de fanatism religios si prostie, un act ilegal "mic" nu e ilegal.

      Sustinatorii lui Bodnariu care fac demonstratii in tarile lumii, nu inteleg ca le fac rau copiilor si parintilor, sustinand metode de educatie de evul mediu.

      Hotnews are articol care vorbeste despre ciocnirea civilizatiilor. Imi pare rau , este ciocnirea prostiei, si fanatismului religios cu civilizatia. Unde este civilizat sa bati copii "putin" ?
      • +2 (6 voturi)    
        Breivik NU a platit inca (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:35)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

        pentru actele lui. Norvegienii nu considera ca trebuie sa fie pedepsit proportional cu fapta.
      • +5 (27 voturi)    
        A omori (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:39)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

        nu este prea grav in Norvegia, dovada cu Breivik, criminalul. De ce este mai grav sa dai niste palme la fund? Ati incercat vreodata sa aveti grija de cinci copii simultan? Permanent? V-au enervat?
        • -2 (16 voturi)    
          care-i legatura (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:02)

          Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Care-i legatura intre breivik si bodnariu?

          este grav pentru ca nu esti in stare sa-ti stapanesti nervii.

          daca te enerveaza seful tau la servici ii dai niste palme la fund?

          daca te enerveaza nevasta ii dai o palma ca sa taca ?

          Care este vina copiilor ca sunt 5? Faptul ca sunt 5 justifica sa le dau palme la fund ?

          Invata sa-ti controlezi nervii. Nu este vina celor 5 ca tu nu te poti controla.
        • +1 (15 voturi)    
          HAHA! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:06)

          nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Breivik a fost abuzat in copilarie de parintii lui. Mai exact mama lui care-l batea. Si tu te-ai gasit sa-l dai exemplu. Esti penibil.
        • -2 (6 voturi)    
          ma da inainte (Duminică, 10 ianuarie 2016, 4:57)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          de a lua o masina tu nu te intrebi daca poti sa conduci? Stiu poate toata lumea, dar poate tu nu poti. Asa sta problema si cu facutul asta de copiii... toata lumea poate sa faca, e simplu... dar de crescut/educat este mai greu.
    • -7 (31 voturi)    
      PEnibil (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Bine ca are Romania grija de copii. De aia fug toti din aceasta tara a hotiei, coruptiei, jafului si minciunii.
      • +7 (13 voturi)    
        Criminali (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:36)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        deocamdata, Romania nu a produs criminali de talia lui Breivik.
        • -1 (3 voturi)    
          Ceausescu, Dej, iti spun ceva? (Duminică, 10 ianuarie 2016, 16:28)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          .
      • +5 (11 voturi)    
        Tara lui peste (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:40)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Va rog respectuos, sa-mi numiti tara in care nu se fura, nu exista coruptie si nu se minte.
        • +7 (15 voturi)    
          Romani saraci cu iluzii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:20)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Romani cu iluzii sunt cei ce nu au iesit din tara sa vada ca mai sunt si in alte locuri corupti.

          Peste noi a dat nenorocirea sa vina rusii cu comunismul dar sunt multe tari din vestul Europei care sunt doar norocoase sa aiba o pozitie geografica datorita careia au cazut sub americani dupa razboi. Sunt unele locuri cu mentalitati mai rau ca in Romania, vezi mafia din Italia spre exemplu.
  • -5 (31 voturi)    
    O aiureală. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:55)

    mircea [anonim]

    Familia Bodnariuc nu mi sa părut că înțelege situația în care se află și prin minciuni încearcă să obțină sprijin public pentru comportamentul violent.Din ce am văzut la emisiunile televizate,sunt o familie care li se pare normal să dicteze cu forța ce și cum să se comporte copii lor,dar și alte persoane apropiate.Niște sectanți extremiști.Ei sunt reprezentanții lui D-zeu și în numele lui își permit ce vor ei.Sunt obligați să respecte legile statului Norvegian.Dacă sau stabilit acolo pentru-că este mai bine decât în România,să înțeleagă că este mai bine pentru-că se respectă și se aplică legea.
    • -2 (6 voturi)    
      felicitari (Duminică, 10 ianuarie 2016, 10:32)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      si multe "+" ca apreciere onesta a situatie
  • +1 (23 voturi)    
    Manifestatii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:01)

    CititorulComentator [utilizator]

    Totusi nu se manifesta pentru faptul ca nu s-a schimbat nimic dupa plecare alui Ponta, ANAF-ul incaleca tot ce misca, hotii isi vad linistiti de treaba, puscariasii scriu carti si sunt eliberati cu si fara dupa doar luni de puscarie, banii furati NU sunt confiscati, ANAF are treaba cu cei fara venituri in loc sa recupereze sute de milioane de euro...se fura in primarii ca in vestul salbatic cu panseluta.

    Conclud ca manifestatia asta e de forma caci cu siguranta nu reprezinta o problema mai apasatoare fata de cele mentionate mai sus.
    • +6 (12 voturi)    
      Ai dreptate ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Motivele pe care le expui sunt foarte bune pentri o demonstratie de protest serioasa. Ce mai estepti ?
      Organizeaz-o !
      Dar asta nu inseamna ca manifestatia de sustinere a reintregirii familiei Bodnariu nu este legitima !
      Sau ca nu-i dai tu voie sa se exprime , pentruca tu doresti alte manifestatii. Din nou spun , organizeaza acele manifestatii ! Te voi felivita si voi participa !
    • -1 (11 voturi)    
      Minusurile confirma (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:18)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Pai ba, meritati ce primiti atunci :)
      • +3 (9 voturi)    
        Surade frumos (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:18)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Compari drepturi ale omului cu taxari excesive? Nu incurca temele cu generalizari.
  • +13 (29 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:08)

    gigi1 [utilizator]

    Pacat ca oamenii ies doar la evenimente emotionale, la maririle recente de taxe si pensii speciale de lux au stat toti in casa.
    • +4 (10 voturi)    
      gigi1 (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:21)

      ion ioan [anonim] i-a raspuns lui gigi1

      Tu unde ai fost?
  • -2 (34 voturi)    
    Dreptate (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:24)

    Megies [anonim]

    Dupa mii de ani in care copiii au fost tratati ca proprietate a parintilor, uite ca mai vine si o vreme cand se mai schimba lucrurile.
    • -2 (18 voturi)    
      dap (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:16)

      hidroxid [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      un comentariu foarte inteligent, dar pe care, mă tem, nu-l înțelege nici 1% din omenirea care a hotărît să se înmulțească :)
    • +2 (6 voturi)    
      Palme la fund (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:34)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      Organizatia care a rapit copiii a plasat alti copii in familii in care au fost abuzati sexual. Cititi mai jos

      https://www.facebook.com/stopbarnevernetnow/posts/671845896165636

      Aceasta este civilizatia norvegiana!
  • +16 (26 voturi)    
    Undeva la mijloc (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:38)

    Dacii [utilizator]

    E adevarul, mai intai trebuia supravegheati, vazut daca chiar asa e, si apoi decizia luata. Daca nu au facut asta si direct dupa i-au dispus spre adoptie, ceva nu e in regula.
  • -4 (36 voturi)    
    sa protestam pentru bataie! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:40)

    Codruta N [utilizator]

    De NICAIERI din mesajele familiei si ale sustinatorilor lor nu reiese ca familiei i-ar parea rau, ca ar contientiza ca au gresit, ca ar fi dispusi sa-si schimbe comportamentul samd.! MAI RAU: mesajel sustinatorilor lor au ca idee de baza ca nu e rau sa-ti bati copiii atata timp cat "nu lasi urme"!!

    Din atitudinea acestora reiese CLAR ca statul norvegian a facut FOARTE bine scotand copiii dintr-un mediu in care erau si urmau sa fie in continuare in pericol!

    Hai, in schimb, noi, romanii sa protestam! In esenta mesajul protestului este: "vrem sa avem dreptul de a ne bate copiii"!
    • +5 (21 voturi)    
      morala si logica groteasca (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:58)

      Dnn [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nimeni protesteaza ca sa isi poata bate copii. Nu poti citi un articol? Nu poti citi niste bannere?

      Se protesteaza pentru ca Norvegia nu si-a respectat propriile legi, nu a respectat derpturi fundamentale ale omului si se comporta ca o tara medievala fata de niste cetateni de origine romana.

      Dupa logica ta cine depaseste viteza legala trebuie impuscat? Asa ii trebuie ca a incalcat legea? Ce zici de cei omorati de comunisti pentru ca au incalcat legile tarii exercitandu-si drepturi fundamentale la opinie, constiina, etc? Bine le-a facut daca au incalcat legea?

      E incredibil cat de mult am reusit sa ne desconsideram noi romanii ca oameni. Tari ca norvegia nu pot gresi? Nu pot avea un sistem corupt? Sa tacem ca noi oricum suntem saraci si in coada europei?
  • -14 (32 voturi)    
    Tipic (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O tara necivilizata, o tara condusa de hoti, jefuita de gastille de mafioti numite partide.... O tara unde criminalul ILiescu e liber, premierii sunt penali... CE poti face? Sa scuipi si sa pleci. MAnifestati asta e un motiv in plus SA NE FIE RUNSINE CA SUNTEM ROMANI. Romania e Asta erusinea Europei...
    • +16 (18 voturi)    
      Oare? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:42)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cine v-a invatat ca Romania este rusinea Europei, a gresit. Nu exista logic vreun motiv sa fim altfel decat umani, cu plusurile si minusurile noastre, asa cum este normal, frumos asezati sub curba lui Gauss.
    • +1 (5 voturi)    
      Tipic, intr-adevar (Duminică, 10 ianuarie 2016, 12:48)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Motivul pentru care tara asta e asa cum e, e pentru ca exista oameni ca tine, care in loc sa fie cum trebuie si sa faca ce trebuie, sunt ori intr-o extrema ori in alta. Tot ce stiu sa faca e sa scuipe si sa plece. Si cred ca asta e o virtute. La fel ca lipsa de solidaritate. Sa-ti fie TIE rusine. Nu vorbi pentru altii. Esti un nimic.
  • -2 (46 voturi)    
    Norvegia vs Romanica (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:59)

    klz [anonim]

    Vad ca se contureaza, incet, incet, profilul omului 'de dreapta' si in Romania, dupa modelul Ungaria/Rusia si mai nou Polonia. Un amestec de traditionalism, nationalism, crestinism si multa, multa ignoranta.

    Fratilor, Norvegia este in toate stastiticile locul 1, 2, sau 3 in lume la toate capitolele: fericire, bunastare, egalitate de sanse, democratie. Institutiile din tara respectiva FUNCTIONEZA, oamenii aia sunt specialisti care au cariere in spate, stiu ce fac iar deciziile le iau pe baza de dovezi si analize temeinice.

    Prin urmare, am incredere mai multa in iei decat in niste romanasi habotnici care folosesc violenta fizica pentru educatie.

    Ciocu mic si, daca manifestati, faceti-o pentru ca Romania sa ajunga macar la jumatate din nivelul de civilizatie al Norvegiei, nu pentru niste parinti abuzivi de-ai lui Iehova....
    • +6 (20 voturi)    
      Petrolul din Marea Nordului (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:44)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui klz

      Fara acest petrol, ar fi revenit norvegienii pe pozitia unde erau la inceputul secolului 20.
      Knut Hamsun va spune ceva???
      https://en.wikipedia.org/wiki/Knut_Hamsun
      • -4 (18 voturi)    
        Petrolul lui Liviu Guta (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:48)

        klz [anonim] i-a raspuns lui aniod

        Suedia cat petrol are? Finlanda? Danemarca?

        Tarile nordice sunt un model de civilizatie si nu din cauza resurselor naturale ci din cauza mentalitatii, al respectului pentru lege, pentru om si pentru munca.

        Te invi sa canti despre petrol la alta masa.
        • +4 (12 voturi)    
          Sapati (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:06)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui klz

          mai adanc in studiul modelului.
    • +6 (16 voturi)    
      decit (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:49)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui klz

      un amestec de nazism cu comunism, de fapt acelasi lucru, mai bine traditionalist, nationalist. Si ''ignorant''.
      Iar ''oamenii aia'' sint la fel de pregatiti ca cei care organizau fluxul de evrei spre lagarele mortii sau cei aidoma lor din urss spre arhipelagul gulag. Toti erau pregatiti si educati in universitati, aveau ''cariere in spate'', nu erau adusi de la coada vacii.
      • -6 (18 voturi)    
        Comunism in Norvegia? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:52)

        klz [anonim] i-a raspuns lui bec

        Esti hilar, prietene.

        Uita-te la standardele de viata pe care le au norvegienii, finlandezii, nemtii si apoi uita-te la traditionalisti si nationalisti, adica rusii, arabii si alte natii care traiesc in mizerie pentru refuza sa accepte democratia.

        Cat despre nazisti, tot traditionalisti si nationalisti erau si aia. Pune mana pe o carte de istorie, lectura din clasa a 4a nu e suficienta pentru o viata.
        • +3 (9 voturi)    
          da (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:40)

          bec [utilizator] i-a raspuns lui klz

          traiesc la fel ca arabia saudita, emiratele si rusia, din petrol. Fara petrol erau de mult emigrati in usa, ca acum un secol. Dar se termina el petrolul.
    • +7 (17 voturi)    
      Intreba victimele violurilor cat de fericite sunt (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:59)

      a1r [utilizator] i-a raspuns lui klz

      Prietene, legat de statisticile oferite, intreba victimele violurilor din Oslo cat de fericite sunt...

      La cat de informat te arati, cred ca stii ca tarile nordice au o problema endemica cu acest fenomen.
    • -4 (16 voturi)    
      Ete na.. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:09)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui klz

      Cum asa? Nu ai auzit tu la propagandistii mioritici ca Norvegia este o tara de "salbatici" si "sadici"? Cum adica, nu-i crezi pe ei care stau toata ziua pe net si protesteaza pe facebook?

      Hai ma, ma lasi?
    • +9 (15 voturi)    
      Pentruca (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui klz

      sunt oameni care sustin ca familia este importanta, ca parintii trebuie sa fie impreuna cu copiii, si fratii sa nu fie despartiti ,inseamna ca ne indreptam spre modele de dreapta ? !
      Pentruca reusim sa cantarim trauma copiiilor si sa vedem ca masura luata este mult mai traumatizanta decat o mica urecheala ? Nu cumva exagerezi ?
    • +4 (4 voturi)    
      Se numeste ROMANIA, nu Romanica (Luni, 11 ianuarie 2016, 1:54)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui klz

      1. Inteleg ca pentru tine si manelistii sunt idealul. Au bani si o tin tot intr-o petrecere, deci sunt fericiti.

      2. Inteligenta si pregatirea intr-un domeniu nu te fac neaparat un om bun.

      Copiii care sunt despartiti de parinti au un risc mare de a face diverse tulburari psihice. In plus ei nu vor putea sa aiba relatii profunde si empatie. Asa erau "educate" si trupele SS. Rezultatul a fost oameni bine pregatiti, "specialisti", care nu aveau mila fata de nimeni. Nici macar fata de propria familie. Doar executau ordine.

      Criza financiara a fost declansata tot de specialisti.

      3. Poate ca fericirea si "civilizatia" ta se reduce la a avea chestii materiale, dar nu ne obliga si pe noi sa fim la fel de redusi.

      A lua copiii cuiva, fara nici o ancheta, fara nici un avertisment mi se pare opusul civilizatiei.

      Hai sa desfiintam si politia, si inchisorile, ca e "necivilizat" sa educam prin pedepse si prin violenta.

      4. Cine sunt "romanasii habotnici"?

      Marius Bodnariu este inginer IT.

      Ruth Bodnariu este NORVEGIANA, asistenta medicala la sectia PEDIATRIE, la un spital din Norvegia. Ironia e ca a si lucrat cu serviciul de protectie a copilului.

      S-au cunoscut in Romania, lucrand ca voluntari pentru o organizatie de ajutorare a copiilor (!!!).

      5. Ia citeste cam ce motive se folosesc "specialistii cu cariere in spate" pentru a rapi copiii de la parintii lor:

      http://www.mhskanland.net/page10/page122/page122.html

      E o lista facuta de un profesor universitar din Norvegia. Da, sunt norvegieni care protesteaza contra abuzurilor serviciului de protectie a copilului.

      Ciocu mic si vezi-ti de copii tai si de multa ta ignoranta. Desi ar fi mai bine pentru toti daca ai folosi prezervativ.
  • -7 (15 voturi)    
    Nimic impotriva (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:17)

    Marta [anonim]

    Nu am, doar se confirma ca românul este milos, ceea ce nu e rau, doar avem Neptun, Luna si Mijlocul Cerului in Pesti. Mereu se ridica pentru cate cineva... aflat la ananghie.

    Dar pentru el de ce nu se ridica? Pentru viata sa, pentru conditiile sale de trai si impotriva coruptiei politice. De exemplu.
    • -1 (13 voturi)    
      Pai da... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:11)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui Marta

      Stai tu linistit ca aia de se duc la astfel de proteste au alte interese. Majoritatea sunt platiti, undeva la 50 lei pentru cateva ore. Ce ti-e si cu ONG-urile astea care toaca banii pe prostii.
  • -3 (17 voturi)    
    Cine ma ajuta sa inteleg? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:24)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ce interes are haita de la L3 sa asmuta populatia Romaniei impotriva Norvegiei? Dar nu numai populatia, ci si Guvernul, si europarlamentarii romani?
    - Sa fie si altceva decat ca sa demonstreze ca haita poate declansa orice porniri ale populatiei si autoritatilor?
    • +2 (18 voturi)    
      Iti explic eu (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:13)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Protestatarii nu sunt "haita de la L3".

      Protestatarii sunt oameni, cetateni romani, majoritatea evanghelici care se solidarizeaza cu aceasta familie denuntand abuzurile lipsite de transparenta a acestei institutii Barmevernet. Exista insa o miscare care cuprinde europeni de toate natiile care au avut de suferit.

      http://www.stopbarnevernet.com/
      • -2 (6 voturi)    
        evanghelici (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:37)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Daca tot sunt asa credinciosi ce-i faca sa creada ca nu a fost mana lui Dumnezeu care le-a luat copii?
    • -4 (12 voturi)    
      Pai nu "smut impotriva Norvegiei" ;) (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      "Asmut" impotriva lui Ciolos si a lui Iohannis, ca de ce nu declara ei razbel "presedintelui" Norvegiei! ;)

      Nu te-ai prins? E subiect de campanie electorala ;)
  • -10 (18 voturi)    
    Pai si...? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:43)

    newlook [utilizator]

    Pai si...? Manifestaci frumosi si liberi ...degeaba? Urlati "Jos Regele*"..."Guvern Tehnocrat in Norvegia"...


    * Pentru basisti : Voi puteti urla "Jos Presedinta Norvegiei !" asa v-a spus Udrea la instruirea postacilor !
  • +10 (20 voturi)    
    divinizarea civilizatiei (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:22)

    Nelu-SM [utilizator]

    Aud tot mai des fraze de genul: "nu se poate ca un stat cult si civilizat sa actioneze brutal. Precis statul are dreptate. Precis acum au grija de ei, nu pot sa le faca ceva rau".

    Ultima data astfel de articole erau scrise despre nemti cand izolau evreii de restul lumii. Civilizatia nu este cununa moralitatii.
  • -4 (22 voturi)    
    Protest fara noima (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:25)

    Protest fara noima [anonim]

    Protest fara nici o perspectiva deorece copii respectivi sunt cetateni norvegieni si nu romani! Mai mult, mama copiilor este cetateanca norvegiana. Numai tatal (un aciuat in Norvegia sa o duca mai bine cu ajutoarele sociale generoase) este cetatean roman, iar cu ajutoarele sociale ale copiilor traia imparateste. Statul norvegian isi apara copii sai , nu este oglina statului roman sau al unuia african.
    Asa ca mai bine demonstrati impotriva saraciei din Africa care ucide milioane de prunci anual si razboiului din Libia si Siria !
    • +7 (17 voturi)    
      Gresit: cetateni norvegieni si romani (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:10)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Protest fara noima

      Copiii au dubla cetatenie. :) Minus.
    • +9 (15 voturi)    
      ba da , sunt cetateni (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:36)

      oVoce [utilizator] i-a raspuns lui Protest fara noima

      copii au primit si cetatenie romana.
      • 0 (10 voturi)    
        da, dar... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 22:05)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui oVoce

        Da, dar faptele s-au petrecut in Norvegia, deci sunt judecate dupa legile norvegiene.

        Daca voiau s afie judecati dupa legile romenesti trebuiau sa-si creasca cei 5 copii in Romania.
  • +4 (34 voturi)    
    Bravo comunitatii evanghelice romane (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:30)

    a1r [utilizator]

    Sincer, sunt mandru de comunitatea evanghelica, neo-protestanta (pocaitii) din Romania.

    Iata motivele:

    1. Pentru decenii, in Romania interbelica iar mai apoi comunista, au fost marginalizati, ironizati sau persecutati. Azi, pocaitii, prin manifestarile lor publice si in spatiul virtual, determina Guvernul Romaniei sa intreprinda masuri diplomatice pe langa Regatul Norvegiei.
    Haidem sa recunoastem, avem aici o schimbare de paradigma semnificativa.

    2. Intrun timp atat de scurt, avand resurse limitate, pocaitii nostri reusesc sa mobilizeze simpatizanti in tari europene, asiatice si Statele Unite.
    Bravo lor. Avem de invatat de la ei.

    3. Prin manifestarile lor se ridica impotriva unui curent de opinie liberal/socialist de natura extrema, respectiv ca statul, in baza a ceea ce dicteaza stiintele sociale, stie cel mai bine cum se cresc copiii. Astfel, acest statul, pentru ca stie si poate, devine proprietarul copiilor nostri.
    E interesant sa vad cum o mana de oameni (David) provoaca un sistem socio-politic si economic (Goliat) la lupta si contesta aceasta practica. Vor castiga aceasta confruntare ? Ramane de vazut...

    4. Prin protestul lor, pocaitii aduc in atentia publicului larg importanta libertatii religioase in Europa. Sa nu uitam ca cei cinci copiii au fost luati din famile datorita acuzatiei de indoctrinare religioasa. Pe urma, pretextul invocat a fost schimbat in abuz.
    Socialistii si comunistii europeni ar distruge religia organizata azi daca ar avea parghiile necesare.
    Si iata ca ca aceasta "pleava" culturala insista ca are dreptul la a-si educa copiii in spirit crestin. De ce nu ar avea si ei acest drept, asa cum copiii norvegieni au "dreptul" sa participe la paradele comunitatii gay ? Care copii sunt "indoctrinati" mai mult si pericolos ?

    5. Intro lume in care familia este luata la tranta, ponegrita si lovita, pocaitii nostri uniti arata lumii ca pentru ei aceasta este o valoare pentru care merita sa lupti. Se opun curentului, bravo lor.
    • -5 (21 voturi)    
      Ce placere mai mare in fata Domnului (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:56)

      Crestinatorul [anonim] i-a raspuns lui a1r

      Ba,
      mai bine ati strange bani, ca voi si bisericele voastre sunteti putrezi de bogati si v-ati duce in Libia si Siria sa-i crestinizati pe necredinciosi. In felul asta ati pune voi capat razboiului si milioanelor de copii orfani. Si in plus ce placere mai mare in fata Domnului ar putea fi decat crestinizarea paganilor musulmani de acolo!
      Dar, nu o faceti pentru ca ei v-ar putea converti pe voi la islam pacatosilor si fariseilor.
      • +2 (10 voturi)    
        Bogatia (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:07)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Crestinatorul

        Iti spun numai atat: pocaitii nu isi fac biserici pe banii din bugetul statului. Get that.
      • +3 (9 voturi)    
        Sper ca postezi din avionul spre Libia ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:43)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Crestinatorul

        Sper ca postezi din avionul spre Libia ! Sa ne arati ca nu esti fariseu...nici pacatos !
      • -1 (11 voturi)    
        Putrezi de bogati ? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:46)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Crestinatorul

        La ce biserica esti tu casier ?
    • +3 (15 voturi)    
      Felicitari! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:07)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui a1r

      Felicitari pentru comentariu!
    • -2 (6 voturi)    
      "libertatea" de a-ti omori copiii! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:37)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui a1r

      Acum vreo cateva saptamani vuia presa in legatura cu cazul unei fete dintr-o familie de penticostali care putea fi PERFECT salvata - dar a murit pentru ca parintii ei au REFUZAT sa semneze pentru transfuzie!

      Chiar si AI de ce sa ii feliciti!

      Ii felicit si eu pe norvegieni, ca isi APARA copiii de niste parinti de genul acesta!
      • +3 (3 voturi)    
        Mai, mai (Luni, 11 ianuarie 2016, 15:07)

        lucus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Penticostalii nu sunt împotriva intervențiilor medicale nici a transfuziei de sînge. Acea familie făcea parte din cultul martorilor lui Iehova. O cu totul și cu totul altă mîncare de pește!
        Și așa te-am prins cu minciuna, aruncînd cu informații false în scop manipulativ.
    • +5 (9 voturi)    
      De acord cu comentariul... (Duminică, 10 ianuarie 2016, 9:59)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui a1r

      ...cu o mentiune. Impotriva abuzurilor acestui "Serviciu de protectie a copilului" nu protesteaza numai "pocaitii", nici numai romanii, ci o gramada de oameni sanatosi la cap, unii chiar norvegieni, care vad cum familiile sunt distruse, sub pretextul unei "protectii".
    • -2 (8 voturi)    
      vaiiiiii... (Duminică, 10 ianuarie 2016, 10:39)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui a1r

      ... simt ca lesin....
      ia mergeti voi si-i crestinati pe aia care fac ravagii in Siria si Irak, si in alte locuri, asemanatoare, distruse de conflicte religiase, ca sa va simtiti cu adevarat sfintiti sa aratati alora ca noi, ca stiti pentru ce traiti pe lumea asta
      • +4 (4 voturi)    
        Eu nu simt ca lesin ! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 22:01)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        Eu spun invers. Daca Norvegia a observat pericolul " indoctrinarii religioase " sa lupte cu acel pericol si impotrica religiei mahomedane. Si dupa ce rezolva in Norvegia sa treaca la intreaga Europa. Sa nu mai permita indoctrinarea puilor de islamisti in familiile lor !
        E bine asa ?
      • +2 (4 voturi)    
        O sa mergem cand o sa mergi tu la ZOO... (Luni, 11 ianuarie 2016, 2:59)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        ...daca tot crezi ca te tragi din maimuta. Sa stai cu stramosii tai si sa te simti cu adevarat atee.

        "Alora ca voi" li s-a tot aratat, de mii de ani, dar tot degeaba. Voi nu stiti de ce traiti pe lumea asta, si nu lasati in pace nici pe cei care stiu. Acum vreti sa fiti si proprietarii copiilor lor, desi tot ce le puteti oferi este intamplarea si siguranta nimicului.

        Ce am gasit la o simpla cautare:

        Christian Workers in Syria Crucified, Beheaded

        http://www.christianaid.org/News/2015/mir20151001.aspx


        Christian conversions in the midst of Syrian civil war:

        http://www.christiantoday.com/article/christian.conversions.in.the.midst.of.syrian.civil.war/35632.htm

        Missionary Work in Iraq

        http://content.time.com/time/world/article/0,8599,443800,00.html

        Four U.S. missionaries killed in Iraq

        http://edition.cnn.com/2004/WORLD/meast/03/16/iraq.main/index.html

        ISIS TORTURES 11-year-old in front of his Christian missionary father, CRUCIFIES them for not converting to Islam

        http://therightscoop.com/isis-tortures-11-year-old-in-front-of-his-christian-missionary-father-crucifies-them-for-not-converting-to-islam/#ixzz3wtPmECJE
  • -5 (31 voturi)    
    se banuiesc abuzuri grave (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 16:31)

    Ioana [anonim]

    Toti astia care le luati apararea parintilor Bodnariu, realizati ca habar n-aveti ce faceau ei cu acei copii?
    Nici voi, nici noi nu stim.

    Tot ce stim e ca exista banuiala unor abuzuri grave, situatie care indreptateste separarea copiilor pana la finalizarea anchetei.
    Poate fi vorba de la orice, plecand de ca cate o palmuta nevinovata, pana la batai regulate sau molestare sexuala.

    Dar ce sa inteleaga gospodina Marioara, cu un ochi la cratita si cu altul la televizor? Ca norvegineii le-au rapit copiii romanilor pentru niste palmute nevinovate, asta intelege ea din poveste.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu stim, dar TU stii ca nu a fost un abuz (Duminică, 10 ianuarie 2016, 9:51)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      "Tot ce stim e ca exista banuiala unor abuzuri grave"

      De unde stii tu asta? Nu s-a gasit nici o urma de violenta asupra copiilor.

      Nimic nu justifica rapirea copiilor, cand nu exista DOVEZI CLARE de violenta sau abuz.
      Raul facut prin separarea copiilor e MULT mai mare. Asta o spun toate studiile.

      O profesoara emerita de lingvistica de la o universitate din Norvegia, a alcatuit o lista cu unele din motivele pentru luarea copiilor de la parinti, prezentate de asa zisul Serviciu de protectie a copilului din Norvegia.

      http://www.mhskanland.net/page10/page122/page122.html

      Citeste-le, poate asa o sa intelegi despre ce e vorba si de ce multi norvegieni protesteaza impotriva abuzurilor acestui serviciu.
  • -1 (21 voturi)    
    Banuiesc? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:04)

    aniod [utilizator]

    Nu iei copii mici de langa parinti pe baza unor banuieli.
    • -2 (16 voturi)    
      da' cand ii iei? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:38)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      cand au oasele rupte?
      • +3 (3 voturi)    
        Ce-ar fi sa te ia si pe tine... (Luni, 11 ianuarie 2016, 3:02)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ...ca dupa cum (nu) gandesti, esti un pericol. Daca omori pe cineva in viitor. Cand vrei sa te arestam? Cand omori pe cineva?

        Oamenii trebuie judecati pentru fapte, nu pentru presupuneri, banuieli, sau pentru ca asa crezi tu.
    • -2 (14 voturi)    
      acuzatii ale copiilor, nu banuieli (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 22:07)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Nu sunt simple banuieli ci acuzatii ale copiilor mai mari. Daca adultii au probleme sa creada in acuzatiile copiilor e treaba lor, dar autoritatile au obligatia sa ia in serios aceste acuzatii.
    • +1 (13 voturi)    
      ba da (Duminică, 10 ianuarie 2016, 1:40)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui aniod

      Ba da, ii iei daca banuiesti ceva foarte grav. Ca altfel pana sa te dumiresti tu cine are dreptate, copilul poate fi omorat sau violat.
  • +2 (28 voturi)    
    barnevernet SRL, obiect de activitate:trafic copii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:34)

    oVoce [utilizator]

    Pentru cei grabnici sa acuze familia Bodnariu de violenta domestica pot sa confirm, ca parinte a doar doi 2 copii, ca inevitabil sunt momente in care iti sunt depasite limitele si o palmuta la fund dupa ore de rabdare si explicatii nu face decat sa reseteze relatiile si sa fie toata lumea vericita si detensionata.
    Nu cunosc familia, dar vecinii familei, persoane care cunosc bine situatia, s-au grabit sa reclame abuzul, deci doar bazat pe acest aspect, pot sa acuz si eu statul Norvegian de practici aberante si disproportionate.
    Suplimentar, am facut o scurta cautare pe net dupa "barnevernet abuses" si am gasit cateva informatii revoltatoare care confirma faptul ca aceasta institutie este o politica de stat si pe baza ei, o afacere infloritoare, si nu o organizatie preocupata de binele copiilor si a familiei.
    Norvegienii au o rata foarte mare de consangvinizare, situatie care duce la boli genetice, sindrom Down, malformatii si de aici ezitarile cuplurilor norvergiene de a avea copii. Odata cu crestere nivelului de trai bazat pe exploatarea petrolului au aparut imigrantii si ce s-au gandit politicienii: hai sa le rapim copii si sa-i inseram in cupluri norvegiene sa-i crestem in cultura noastra. Pentru asta au infiintat o institutie privata care nu da socoteala nimanui. Se pare ca primesc 230.000 euro pentru fiecare copil plasat, bani din care pot da si un pumn de argint denuntatorilor si falsilor martori, plati specialisti etc.
    De aici imi explic graba pentru care deschid foarte rapid procedurile de adoptie fara ancheta sociala fundamentata, pentru a plasa foarte repede copii si pana se finalizeaza ancheta, procesul, contestatii, copilul sa se fi deja acomodat in noul camin, si ulterior, sa invoce acest aspect in refuzul de a retroceda copii.
    Deci, in cazul familiei Bodnariu, sefii barnevernetisi isi freca mainile de bucurie ca dintr-un foc impusca 1 milion de euro, daca suma este veridica. Motivele invocate sunt praf in ochi. Sunt atatia specialisti cu diploma
    • -3 (7 voturi)    
      asa este (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:19)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui oVoce

      toata lumea are dreptul si poate face copii, dar din pacate unor parinti li se termina explicatiile in fata... monstrilor de copii, care culmea, pun intrebari si fac nazbatii iar parintii nu stiau ca asa ceva se poate intampla, ca ei nu au mai fost parinti niciodata si atunci recurg la... "palmuta".
      Daca ar fi un test cu 100 de intrebari ca sa devii parinte si cum se creste un copil, probabil nu s-ar mai inmulti toti "saracii in duh".
      Daca pe o masina o mai dai de un gard, o mai lovesti intr-o parcare o indrepti cu ciocanul, un copil lovit nu-i mai poti indrepta trauma in service. Si daca se ia carnet pentru sofat, ar trebui si un carnet de parinte, ca tot esti responsabil de vieti!
    • +2 (6 voturi)    
      cateva observatii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui oVoce

      1. inevitabil sunt momente in care iti sunt depasite limitele?.. pe cine mai bati in afara de copii?
      2. sunt acuzati de foarte multe "abuzuri" pe net, dar stii cate procese au pierdut la CEDO cu aceste abuzuri?....
      3. "se pare ca" este folosit cam lejer, nu crezi? apoi ajungi in ultima parte sa afirmi ceva extrem de grav, desi nu ai absolut nici o dovada si ai pornit de la niste presupuneri.
      4. cei 230.000 de euro sunt o estimare fantezista. in realitate primesc cateva mii de coroane pe luna, care inseamna vreo 400 de euro pe luna, pentru cheltuielile suplimentare cu acesti copii. da, daca ii primesti timp de 22 de ani (limita in Norvegia) pentru 2 copii.. ies 230.000 de euro.

      acuzatii ridicole..
    • +1 (17 voturi)    
      "palmuta", da? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui oVoce

      Astept cu interes apartita pe forum a termenilor "abuzisor" si "violas nevinovatel" (de altfel, in cazul nemernicilor de la Vaslui s-a practicat ACEEASI metoda, de a folosi cuvintzele dulcegulitze in privinta abuzelaselor!!)!!
      • +2 (6 voturi)    
        unde este masura? (Duminică, 10 ianuarie 2016, 11:43)

        oVoce [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Daca daca dai o palma usoara, care mai mult te doare pe tine decat pe copil (sufleteste) si asta e violenta, atunci avem urmatoarea situatie: Ai spus o minciuna sau ai declarant ceva eronat, esti mincinos si ar trebui sa faci si puscarie pentru fals in declaratii. Ti-as insusit ceva fara valoare care nu-ti apartine, esti hot si puscariabil. Deci niste mincinosi si hoti comenteaza pe forum impotriva unui tata sincer, familist si onest. Asta este ipocrizie, fatarnicie si fariseism,
        Tatal care si-a recunoscut actiunile si caruia daca I s-ar fi acordat consigliere si I s-ar fi pus in vedere sa renunte la acesta metoda de disciplina s-ar fi aliniat.
        Oameni buni, unde va este masura??? Unde este judecata sanatoasa? Sunteti rupti de realitate?
    • +1 (13 voturi)    
      prostii! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 22:02)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui oVoce

      Domnule, bati campii fara nici un fel de gratie! Auzi la el:

      "Norvegienii au o rata foarte mare de consangvinizare, situatie care duce la boli genetice, sindrom Down, malformatii si de aici ezitarile cuplurilor norvergiene de a avea copii. "

      Exista statistici care arata ca femeile norvegiene sunt in top cu numarul de copii: 1,9 copii pentru fiecare femeie. Asta situeaza Norvegia printre fruntasele Europei in privinta feritilitatii.
      Inteleg ca sustii familia Bodnariu si e dreptul dumitale, dar chiar sa ne iei pe toti de cretini si sa scrii prostiile astea, e prea de tot.
      Nu intereseaza pe nimeni copiii familiei Bodnariu, care, dupa spusele aceleiasi familii, sunt copii influentabili care declara tot ce vor asistentii sociali si psihologii, sunt usor de manipulat si influentat. Asa spune familia, asa spun si eu, desi parerea mea, e ca un copil normal de 7 sau 9 ani nu poate fi influentat asa usor si nu poate sa-si acuze parintii fara motive.
      Deci, cine sa vrea copiii astia? Imi pare rau, dar asta e parerea familiei Bodnariu despre copii, cititi-le declaratiile.
      • +2 (4 voturi)    
        statistici detaliate te rog (Duminică, 10 ianuarie 2016, 11:34)

        oVoce [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Daca tot vorbim de statistici , de ce nu vii cu trenduri, structuri si rate detaliate pe cupluri de norvegieni, mixte si de imigranti? Intr-un orizont de timp pe care il vei apuca, cand imigrantii musulmani din Europa isi vor fi reintregit familii si vor fi pornit masina de procreat, nici nu stiu daca avei mai avea curaj sa postezi ceva impotriva acestui fenomen. De la o familie de romani ce lucrau in Norvegia in 2010 am aflat ca tendinta, paradoxala pentru noi, la acea data era de formare a cuplurilor mixte. Chiar te rog sa vii cu astfel de informatii pentru ca sa discutam pe cifre.
    • 0 (10 voturi)    
      o da (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:15)

      I [utilizator] i-a raspuns lui oVoce

      "vericita si detensionata" :)) esti sigur. Pana una alta, tin sa te anunt ca iti tratezi familia mai rau decat tratezi un strain! ce ironic, nu?
  • -5 (29 voturi)    
    Romania - zombie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:46)

    Marionetu [anonim]

    Iata de ce ii f**e grija pe romani. Mi-e greu sa cred ca astia au iesit din proprie initiativa in strada... cine va manevreaza ma marionetelor din umbra? Da' pentru hotiile din tara nu iesiti in strada? Aah - atunci nu va da nimeni ordin sa iesiti - sau va da ordin sa stati in casa. Huooo - Romania esti penibila.
    • +2 (6 voturi)    
      Cine ne manevreaza (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:20)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Marionetu

      Acesta a fost un protest autentic. Nimeni nu a venit cu forta. Fii pe pace, mai exista oameni de bine in Romania.
    • 0 (12 voturi)    
      educatie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:41)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui Marionetu

      asta se intampla cand educatia si justitia se face la televiziunile infractorilor.
    • +6 (10 voturi)    
      Pentru (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:50)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Marionetu

      hotiile din strada nimeni nu te opreste sa iesi tu. Poti iesi chiar singur, cu o pancarta, in fata parlamentului. Te vom vedea la televizor si te vom aproba pe Hotnews ! Si apoi te vom urma. Forta exemplului .
  • 0 (12 voturi)    
    O binecuvantare pentru copii cazul asta! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:07)

    Alui [anonim]

    In sfarsit romanii, mai ales cei din diaspora, se vor gandi de 10 ori inainte sa isi loveasca copiii o data.
    Cei care credeti ca e OK sa va "atingeti" copiii, ar trebui sa fiti siguri ca asta e OK si cu copiii vostri care vor povesti asta in afara, si daca o sa fie cazul, si cu cei de la protectia copilului!
    Daca e OK sa va "atingeti" copii cand fac o boacana, de ce nu ii "atingeti" la fel si pe copiii altora cand fac exact aceasi boacana? Sau de ce ii "atingeti" in privat si nu in public, daca e "OK" asta?
  • +4 (8 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:24)

    Caragiale [anonim]

    Cat de criticat este acest gest de solidaritate printre romani.

    Americanii si-au scos din tara si si-au protejat cetateanul care l-a ucis pe Teo Peter, desi situatia era clara. Romanii prefera sa blameze familia unui conational, om muncitor si instruit peste medie, desi probe concludente nu cunoastem.

    Slaba coeziunea nationala.
  • +5 (9 voturi)    
    Caz [oarecum] similar (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:31)

    dacian.tolea [utilizator]

    Iată un alt caz, tot din Norvegia, cu copii luați în baza unor acuzații demontate în ani de zile în instanță (norvegiană, desigur). Dar măsura înlăturării copiiilor a rămas, iar familia nu mai știe absolut nimic despre copii, totul fiind tăinuit în baza legislației. Cum își recuprează oamenii aceștia copiii, acum că li s-a făcut dreptate și au fost demontate toate acuzațiile în baza cărora li s-au luat copiii și li s-a distrus familia?! Dacă lucrurile stau chiar așa, atunci e extrem de grav, având de-a face cu un sistem orientat mai degrabă spre a "produce copii care să fie dați spre adopție", decât spre a produce dreptate și educație civilizată...

    http://www.aradon.ro/copiii-unei-familii-din-arad-rapiti-de-norvegieni/1606203
  • -3 (5 voturi)    
    cred ca... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:13)

    liviu_ [utilizator]

    mai degraba ar trebui sa protesteze pentru transparenta cazului, pentru ca nu cred ca norvegienii au facut vreun abuz...
    daca acuzele de indoctrinare religioasa si violenta fizica sunt reale, atunci protetia copilului a reactionat corect!
    parintii au recunoscut o palma la fund, dar de obicei atunci când recunosti o palma la fund in realitate vorbim de lucruri mult mai grave.
    ma indoiesc ca se sezizau pt o palma la fund...
  • -2 (4 voturi)    
    stau si ma intreb... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:18)

    liviu_ [utilizator]

    de ce se crizeaza toti cu acest caz?! \a mai fost un caz tot in norvegia parca... când mama /(norvegiana) fusese decazuta, si astia nu vroiau sa-i dea copii tipului (ca era roman si aia vroiau sa-i pastreze).
    au mai fost asemenea cazuri si in italia ettc...
    acolo este mult mai clar ca sunt niste abuzuri si totusi... statul nu s-a crizat, oamenii nu s-au crizat, televiziunile nu s-au crizat. de ce?!
    • +1 (3 voturi)    
      pentruca (Duminică, 10 ianuarie 2016, 22:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      s-a umplut paharul !
    • +2 (2 voturi)    
      De ce "s-au crizat"??? (Luni, 11 ianuarie 2016, 3:08)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cand le-au fost rapiti 5 COPII??? Fara ancheta sociala, fara avertisment, fara nimic? Ca doar au mai fost cazuri??

      Nici nu meriti un raspuns. Esti idiot.
  • -2 (4 voturi)    
    Parere... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:23)

    taticutu [utilizator]

    Ce bine ar fi ca romanii sa nu-si mai bata copii...
  • 0 (14 voturi)    
    Concluzia (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:06)

    Sergiu [anonim]

    .... Concluzia la tot ce am ctit din cometarii e ca "Romanii fac ce stiu mai bine sa faca, dea lungul istoriei, iar norvegianii sau asa zisi vikingii stiu si ei sa faca ce au facut mai bine dea lungul istoriei lor "

    Nu cred ca ati vrea sa intru in deamanunte la concluzia mea ...
  • -1 (15 voturi)    
    Protestu' lu' peste. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 21:12)

    rgz [utilizator]

    Ce e asa de greu de inteles?! Vii in tara mea, te supui legilor tarii mele. Daca in tara mea o palma la fund inseamna bataie si se pedepseste cu luarea copiilor, nu ii dai palmi la fund daca vrei sa ii cresti tu. Nu e nimic de interpretat, nu e nimic de discutat, cu atat mai putin de protestat.
    • -1 (15 voturi)    
      Drepturi (Duminică, 10 ianuarie 2016, 1:06)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui rgz

      SUnt drepturi si conventii care au fost violate si care trec granitele.
      • -3 (7 voturi)    
        si care (Duminică, 10 ianuarie 2016, 5:08)

        Ord [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        sunt drepturile si conventiile alea in cazul in care un copil a fost batut de un parinte, asa cum a declarat tatal ca mai aplica corectii fizice copiilor?
    • +5 (7 voturi)    
      Disproportie (Duminică, 10 ianuarie 2016, 10:54)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui rgz

      INteleg ca mama copiiilor nu a venit si nu a plecat: e de-acolo. Are dreptul sa ceara ca pedeapsa sa fie proportionala cu vina, nu ilogica.
    • +2 (2 voturi)    
      Draga Hitler / Stalin, "tara" nu e numai a ta (Luni, 11 ianuarie 2016, 3:12)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui rgz

      ...e si a familiei Bodnariu (Mama si copiii au cetatenie norvegiana), si a altor norvegieni abuzati.

      Sa fi zis si de Hitler la fel. Daca asa erau legile facute de Hitler, ce atata discutii?

      Toate legile se interpreteaza. De-aia exista avocati, judecatori, etc.

      Nu e greu de inteles, dar totusi tu nu intelegi.
  • +6 (16 voturi)    
    Europenii au creat institutii si concepte care se (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 22:40)

    Susufler0 [utilizator]

    se aplica selectiv ! Spun asta vazand ce li s-a intamplat sotilor Boariu si celor 5 copii ai lor. De cand am aflat cum au procedat norvegienii in acest caz ,am inceput sa ma gandesc tot mai serios in ce masura institutiile norvegiene abilitate, vor lua sau nu masuri impotriva musulmanilor care vor primi drept de azil (va veni si momentul acesta), atunci cand vor fi sesizate ca sotii isi bat nevestele, ori ca tatii isi altoiesc copii, ori ca familiile isi tin nemancati copiii pana dupa apusul soarelui(in timpul Ramadanului) facandu-se astfel vinovate de rele tratamente si de abuzuri multiple, fizice si psihice. Vor intra in casa musulmanilor sa le ia copii ca sa ii salveze ? Procurorii lor ii vor cerceta penal ? Tribunalele ii vor condamna ? Nu cred, pt ca am observat ca "corectitudinea politica" se fereste sa intre in coliziune cu multiculturalismul. Nu ma intrebati de ce, pt ca nu stiu sa va raspund. Poate doar frau Merkel sa stie !
  • -1 (21 voturi)    
    au luat-o razna (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:09)

    The Great Cornholio [utilizator]

    1. doar in lumea a 3-a bataia e rupta din rai.
    2. nene, i-ai caftit, se cheama violenta. fie ca e o palma fie ca a ajuns la spital
    3. respecti legile tarii in care esti. PUNCT.
    • +3 (3 voturi)    
      Esti de mult razna (Luni, 11 ianuarie 2016, 3:18)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      In lumea a 1-a, copiii ii scuipa pe profesori, vin cu arme la scoala si isi impusca profesorii si colegii, se drogheaza, se sinucid, sunt obezi si bolnavi de diabet, cancer etc, se drogheaza, etc etc etc.

      Criza financiara mondiala a fost declansata de lacomia si minciunile lumii a 1-a.

      Nu mai continui.

      Politia si serviciul de protectie a copilului folosesc tot violenta pentru a-si impune "corectiile" si pentru a despartii copii de parinti.
  • +3 (17 voturi)    
    Dragi spalati pe creier (Duminică, 10 ianuarie 2016, 0:18)

    KostasP [utilizator]

    Ignoranti, habarnagisti si in general dobitoci sadea, daca dati o simpla cautare pe allmighty google la "barnevernet abuses" sau "barnevernet abuse claims" o sa gasiti zeci de pagini (in engleza) care explica ce argumente folosesc cei de la norway child service pt a-i lua pe copii de linga parintii lor. Daca nici dupa ce va informati, bolovanilor, nu intelegeti ce se intimpla, va recomand sa va duceti si sa va cautati la doctorul de familie.
    • -3 (9 voturi)    
      Draga curatule pe creier (Duminică, 10 ianuarie 2016, 5:29)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      tu stii legea norvegiana? Si daca da, de ce te intereseaza de abuzurile lor? Ma, da de copiii care mor de foame nu te intereseaza? Nu mai bine in loc sa-ti pui net si sa comentezi aiurea pe aici dadeai cei 5-10 Euro unei familii in Africa si salvai de la moarte si foame un copil?
      Parintii au incalcat legea din Norvegia si acum platesc, era bine sa nu se tiganeasca cu scandal, ci sa accepte ca sunt incapabili sa educe un copil dupa normele acestui mileniu, sa ceara ajutor sistemelor sociale din Norvegia si mai mult ca sigur acum aveau copiii impreuna cu ei. Ei au ales calea romaneasca... tigania si exchibitionismul social media.
      • +2 (4 voturi)    
        Tu ai facut (Duminică, 10 ianuarie 2016, 22:15)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        propunerea , tu sa spui prima. Cati Euro ai dat pentru o familie din Africa ?
    • +3 (5 voturi)    
      Si apoi (Duminică, 10 ianuarie 2016, 22:13)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      urgent la psihiatru !
  • -5 (9 voturi)    
    pastorul gadea (Duminică, 10 ianuarie 2016, 8:21)

    max [anonim]

    au iesit la atac pocaitii pastorului gadea,acest cancer a jurnalismului romanesc...nu va lasati manipulati de acest diavol...
  • -4 (6 voturi)    
    zgomot (Duminică, 10 ianuarie 2016, 11:25)

    toxx [utilizator]

    pt nimic. eu stau in Dubai cu sotia, am venit sa fac bani aici, si nu o pup pe strada pentru ca fac puscarie si ne deporteaza pe amandoi. Chiar daca la Paris chestia asta ar fi definitia capitalei romantismului. Treaba e simpla: stai intr-o tara, ii respecti regulile, care de multe ori difera fata de ce ai acasa. In America daca dai un picior pisicii tale si te vede un vecin faci parnaie. Despre ce vorbim ?
    • +1 (5 voturi)    
      Vorbim despre reguli ! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 22:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Regula in Norvegia este ca , la o mica abatere ( o palma la fund, o mica urechiala ) parintii sa fie ATENTIONATI si CONSILIATI. Se trece la etapa urmatoare, daca patrintii ignora si continua agresarea copiilor ,escaladand-o. Informeaza-te asupra acestor regul .
  • -5 (7 voturi)    
    Bataia e ,,rupta"din rai (Duminică, 10 ianuarie 2016, 12:26)

    Nicolaie [anonim]

    Dorinta de manifestatie,are la baza intotdeauna un motiv.Ca e adevarat sau nu,nu mai conteaza.Organizatorii de profesie,isi freaca mainile de bucurie,cand numara,cat mai multi participanti.La fel,cum isi numara ciobanii oile.
    In cazul de fata,nu vad decat o manipulare evidenta.Similara cu nerespectarea drepturilor minoritatilor in tara noastra.
    Ce cauta Corlatean acolo ?Sa arate ca i-a inlesnit votul,romanului stabilit in norvegia.Ca cei din diaspora nu trebuie sa respecte,legile locului ?
    Eu sunt foarte satisfacut,de cum procedeaza statul norvegian.Ar trebui si statul roman sa invete asta.Nu sa faca legi de protectie si organisme,iar copii se sinucid.Interesul copilului,nu sta in statutul unor functionari incapabili,platiti de noi toti.Pornind de la parlamentari,ministri sau parinti incapabili.Pentru ca la noi ,,Protectia"copilului,mediului,consumatorului,nu sunt altceva decat Protectia Birocratiei .A incompetentei.A mediocritatii. Felicitari Statului Norvegian,pentru ca stie ce inseamna Interesul Copilului si al Societatii Civilizate.
  • -2 (4 voturi)    
    una peste alta.. (Duminică, 10 ianuarie 2016, 13:22)

    mihai [anonim]

    eu vad romani care ies in strada la demonstaratii in numele altora..cand li se intampla altora ceva... dar pentru ei insasi nu prea... o fi bine..o fi rau...?
  • +3 (9 voturi)    
    ! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 15:20)

    Natasa [utilizator]

    Problema cu Norvegia este sa intai ti se iau copiii si pe urma se judeca fiecare caz!! E fantastic sa existe cu adevarat o protectie a copilului si nu sa se mimeze asta ca in Romania, dar e cel putin aberant ca intai sa duci copiii in plasament si pe urma sa vezi daca banuielile de abuz se confirma! cine mai vindeca trauma unor copii, uneori sugari- ca in acest caz!- luati din familie? Cred ca ordinea in care fac asta poate duce la mari abuzuri, e suficient ca un vecin sa te reclame si sa minta ca ti-au batut copilul si pana sa dovedesti ceva familia aia sa fie distrusa!
  • +3 (7 voturi)    
    ciudata Norvegie (Duminică, 10 ianuarie 2016, 15:51)

    silviu dumitrescu [anonim]

    Multi nesimtiti (care probabil ca nici macar nu au copil) aproba actiunile Statului Norvegian (pt k acest Barnevernet reprezinta Statul in domeniul protectiei copilului...).
    Poate nu cunoastem exact lucrurile care s-au petrecut in aceasta familie, dar cert este ca nu s-au gasit dovezi fizice ale unor abuzuri grave iar un copil de cativa ani poate fi foarte usor "sucit" sa declare ceva interpretabil, pentru ca nu intelege consecintele acelor declaratii; s-au recunoscut de catre parinti niste violente fizice moderate care nu aveau caracter permanent.

    Este insa absolut oribil faptul ca o simpla constatare a unor probleme duce la imprastierea "in cele 4 vanturi" a unei familii - adica Statul te pandeste dupa colt sa gresesti si te executa imediat, fara a iti da vreo sansa sa te indrepti cu psiholog, terapie, monitorizare etc.. ESTE IN MOD EVIDENT O POLITICA - vedeti asta daca va documentati si cititi despre nenumarate alte cazuri din presa lor.

    Nici principiul "ai gresit, ai platit" nu functioneaza in aceste cazuri pt k nu te-a prins trecand pe culoare rosie sau aruncand o hartie pe jos - trebuia tratata in cu totul alt mod problema intr-o tara cu asemenea pretentii si cu asemene resurse.

    Concluzia mea este ca un criminal ca Brevik (care a omorat cu mana lui 69 de tineri intr-o zi - cel mai mic avand 14 ani, apropos de copii) primeste o sansa pt ca este condamnat la 21 de ani maximum - o sa il intalniti peste cativa ani la terasa in Oslo = dar o familie in care parintii au dat ceva palme la fund unor copii este separata pentru totdeauna, pentru ca celor mai mici o sa le fie stearsa complet amintirea familiei si probabil mintea celor mai mari vor fi umpluta de amintiri negative la adresa fostei familii ...

    Adica Norvegia este o tara foarte ciudata ...