Statele Unite si Romania anunta vineri finalizarea bazei antiracheta de la Deveselu

de C.Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2015, 9:14 Actualitate | Esenţial

Statele Unite si Romania anunta vineri finalizarea bazei antiracheta de la Deveselu, care va fi operationala in 2016, pentru a oferi protectie in fata unor potentiale atacuri din partea Iranului, au declarat trei oficiali americani din cadrul administratiei si din aparare, relateaza Reuters.

Ambasada SUA in Romania si Ministerul roman al Afacerilor Externe vor anunta "capabilitatea tehnica" a bazei, care include un radar puternic, interceptori de rachete si echipament de comunicatii, au precizat sursele citate.

"Acest lucru inseamna ca toate componentele majore ale sistemului de aparare antiracheta, inclusiv rachetele, se afla acolo si au fost predate comandantilor militari", a declarat unul dintre oficiali.

Comandantii militari vor declara baza Aegis Ashore operationala la inceputul lui 2016, dupa ce va fi integrata in sistemul de aparare impotriva rachetelor balistice al NATO, a precizat oficialul.










2869 vizualizari
  • +18 (26 voturi)    
    dupa cum am mai zis.... (Vineri, 18 decembrie 2015, 9:34)

    un oarecare [utilizator]

    stirile astea fara troli pro rusi sunt ca nunta fara muzica, ca mancarea fara sare....
    astept 'patriotii' sa compuna texte despre neatarnarea patriei si despre stramosi....si inchinarea la straini...etc
    • 0 (10 voturi)    
      acum , dupa PIF..... (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:00)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      probabil si-au rupt dintii.............
    • +14 (24 voturi)    
      rabdare (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:03)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Apar imediat sa ne zica ce si cum in legatura cu imperialistii decadenti...si..3...2...1
    • +12 (18 voturi)    
      Da, trolii protesteaza la orice (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:03)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      inafara de crimele impotriva umanitatii comise de Putin. Ca exemple:

      Import de alimente in Rusia? Protest!
      Europa vrea sa se apere de Iran? Protest!
      O tara nu vrea sa renunte la suveranitate? Protest!
      Putin invadeaza si omoara mii de civili? E ok!
    • +11 (13 voturi)    
      da, se trezesc mai greu! (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:09)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Ai un pic rabdare, trebuie sa sara mazeta, evoque, patton, echidistantul si alti mujocolfili, care sa acuze pe "amerloci".
      Dar te inseli, nu cred ca vor zice de neatarnare, ci vor fi mult mai pragmatici: "acum am devenit o tinta! sunteti multumiti?! Acum rachetele nucleare ale Federatiei sunt atintite asupra noasta! va convine?"
  • +11 (17 voturi)    
    STAR WARS - THE FORCE ! (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:04)

    Susufler0 [utilizator]

    Sâc, Putin !
  • -13 (15 voturi)    
    haha (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:30)

    Mazeta [utilizator]

    "va oferi protectie in fata unor potentiale atacuri din partea Iranului, au declarat trei oficiali americani"
    • +2 (6 voturi)    
      Bagă mare! (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:07)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Hai, pe ultima sută de metri, c-o să-ți ducem lipsa!
    • +3 (5 voturi)    
      Ha ha ha (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chiar si impotriva celor rusnace daca ajung sa treaca depropriile orase
    • +1 (1 vot)    
      mazeta... (Vineri, 18 decembrie 2015, 16:38)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vrei sa sugerezi chiar tu ca e posibil ca aceste instalatii defensive sa fie utile in cazul unei agresiuni din partea vreunui agresor din est?
      sugerezi tu mazeta vreun potential agresor din est?
  • +6 (10 voturi)    
    well done (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:35)

    tenere [utilizator]

    good job!
  • +3 (5 voturi)    
    Bani in zona (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:08)

    Dr.WHO [anonim]

    Sa speram ca militarii americani, vor consuma cat mai multe produse romanesti, vor bea licori romanesti, vor iesi in timpul liber in carciumi din zona...Este saracie mare in sudul patriei, orice gologan este bine venit!!!!Poate si "fetele" din Caracal vor prospera, armata incinge sangele de singuratate!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Yanks (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:20)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.WHO

      Nu stiu daca va este cunoscut filmul, facut prin anii '80, cu Richard Gere (tanar!), un siropel cu americanii stationati in UK inainte de debarcarea din Normandia. Era o scena, cu soldatii care plecau si fetele care isi luau ramas bun, inghesuiala mare, una din fete striga, in speranta ca-si va face loc "I'm pregnant!". Raspunsul de la o alta fata: "So is half of the town!".
      • -3 (3 voturi)    
        daca n-au tinut aspirina intre genunchi... (Vineri, 18 decembrie 2015, 12:00)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        .
  • -5 (7 voturi)    
    Multumim pentru cadoul de Craciun! (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:26)

    ana [anonim]

    Ca de fiecare data alogenii judeo-masoni se joaca cu destinele Romaniei si romanilor. Ei se ghideaza dupa sintagma ''A da pasarea din mana pe cioara de pe gard'' cu scopul explicit de a faramita tara si neamul. Este un deja-vu iar rusii nemernici vor raspunde pe cale de consecinta. Traiasca doar Romania Romanilor!
    • +3 (5 voturi)    
      Iar ai uitat de medicamente (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:46)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Desi nu prea ajuta. Ai combinat intr-o fraza toate ineptiile culese de prin delirul nationalist.