Ambasadorul SUA: Parteneriatul strategic cu Romania, solid si extrem de necesar intr-o regiune care se confrunta cu multe amenintari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2015, 14:26 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Facebook
Ambasadorul SUA la Bucuresti, Hans Klemm, a declarat ca a existat "un consens clar", in randul deputatilor din Comisia de politica externa cu privire la faptul ca parteneriatul strategic Romania-SUA este unul "solid si extrem de necesar intr-o regiune care se confrunta cu multe amenintari", potrivit Mediafax. Membrii Comisiei pentru politica externa din Camera Deputatilor au avut marti o intalnire cu Hans Klemm.

Hans Klemm a precizat ca intalnirea a avut loc la solicitarea sa, oficialul american dorind sa faca cunoscute prioritatile SUA in Romania si pentru a prezenta o analiza recenta a parteneriatului strategic dintre Romania si SUA: "Am cerut oportunitatea de a vorbi Comisiei de politica externa pentru a prezenta comisiei prioritatile mele ca ambasador al SUA in Romania si pentru a impartasi cu membri comisiei o analiza a parteneritatului strategic dintre Romania si SUA, care a avut loc, aici, in Bucuresti, acum cateva saptamani."

Surse din comisia de politica externa a Camerei Deputatilor au declarat ca, in cadrul intalnirii cu Hans Klemm, s-a discutat in mod special despre zona Marii Negre, precum si despre amemintarea pe care o reprezinta Federatia Rusa.

Hans Klemm a precizat, in timpul discutiei, ca sistemul anti-racheta de la Deveselu este operational si a vorbit si despre nevoia unui parteneriat bilateral cu tara noastra in domeniul cybersecurity, au mai spus surse din randul membrilor comisiei.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1225 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    prioritati ...inversate (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:41)

    George Bushe [anonim]

    Pai nu la Parlament ar fi fost protocolar sa mearga prima data cand a venit in Romania dupa ce isi depunea scrisoarea de acreditare?
    Dupa 5 luni in care a fost mai pe la toti (mai avea sa mearga la tzatza Floarea din Coclautzi) a venit si randul Parlamentului pe agenda ,,partenerului strategic''!!!!!!
    Asa o fi la ei..... definitia respectului!
  • -1 (5 voturi)    
    Asteptam o decizie solida si necesara privind viza (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:42)

    dinica [utilizator]

    Multumim pentru activitatea depusa privind acest subiect.
  • -3 (5 voturi)    
    . (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:58)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Pe bune? In actualul context "Federatia Rusa" e amenintarea?
    Sau cumva "ameninta" neshte prieteni care conform stirilor fac ceva miscari cu petrol?
    • +4 (6 voturi)    
      Explica-mi cand au fost rusii prietenosi (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:06)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Ca au 300 de ani de expansiune si recent si-au reluat proastele obiceiuri. Ti-au papat Bucovina si Tinutul Hertei, Basarabia, au avut armata de ocupatie 20 de ani in Romania, au jumulit tara prin Sovrom-uri, ti-au deportat bunicii in Siberia, etc.
      Lumineaza-ma in privinta "prieteniei" rusilor, please.
      • -3 (5 voturi)    
        . (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:24)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Cf logicii dvs Deveselu exista pentru ca acum 300 ani {...} ?
        Nu am pomenit nimic de "prietenia" rusa ,sunt circumspect in privinta asta dar sunt sigur ca pueti gasi sute de subiecte legate de istoria ocupatiei ruse si "prietenia" rusa.
        Stirea aceasta este despre un dispozitiv NATO instalat in Romania ,despre care dl. Klemm spune niste chestii.
        Relevant ar fi sa dati un exemplu concret si daca se poate actual privitor la amenintarea rusa.
        • +2 (2 voturi)    
          Cel mai concret e Ucraina (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:10)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          Rusia nu a respectat tratatele internationale. Si nu incerca sa ma amagesti, daca nu eram in Nato aveai baze miltare rusesti in Dobrogea. Uita-te la Georgia, Insulele Kurile, etc. Rusii incearca peste tot, cine e slab cedeaza si rusia e un great bully.
          Romania e in Nato....care e problema ca are un dispozitiv, atentie, defensiv, pe teritoriul sau???
          • -2 (2 voturi)    
            prieteni cu rusii (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:20)

            jaz [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            am fost in 1821, 1877, 1916. rusii au contribuit la modernizarea tarilor romane ( regulamentul organic iti spune ceva), independenta Romaniei si la marea unire ( fara rusia nu intram in razboiul 1 mondial).
            acum i-am inlocuit pe rusi cu americanii dar stii cum e: schimbarea regilor......
            cat despre dispozitivul defensiv, tu parca stai in canada
            • +2 (2 voturi)    
              Dau tarcoale si pe aici mujicii (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:40)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui jaz

              Nu stau linistiti. Si uite cat de prieten ai fost cu rusii: "În urma războiului ruso-turc din 1806-1812, câștigat de Imperiul Țarist, rușii cereau „ambele țări românești” (Țara Românească și Moldova). Doar iminența atacului lui Napoleon a făcut ca pretențiile rusești să se reducă treptat, de la ambele țări române, la toată Moldova, apoi la teritoriul Moldovei dintre Nistru și Siret, pentru ca până la urmă pretențiile să se limiteze la ținuturile turcești dintre Nistru și Prut: ținutul Hotin și Bugeacul (Basarabia pe hărțile europene). Iscusința negociatorului francez Gaspard Louis Andrault, conte de Langeron (1763-1831), care servea interesele țarului, a permis însă și anexarea părții răsăritene a Moldovei care nu făcuse parte din vilayeturile (provinciile) otomane, prin extinderea frauduloasă a denumirii de Basarabia la toate ținuturile dintre Dunăre și Hotin, mulțumită complicității primului dragoman al Porții, Dumitru Moruzi care și-a trădat suveranul în schimbul unui latifundiu și al unui inel foarte prețios[5]. (Ulterior primul dragoman a fost executat pentru trădare din ordinul Porții.)
              Tratatul de la București din 16/28 mai 1812, încălca astfel practica internațională și normele de drept existente la moment, devreme ce Imperiul otoman ceda ținuturi care nu-i aparțineau și care făceau parte dintr-un stat vasal, dar autonom, anume Moldova, cu care imperiul avea un tratat garantând frontierele de atunci[6]."

              Rusii aveau pretenti la Moldova si Tara Romanesca in intregime.
              • -2 (2 voturi)    
                poti mai mult (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:49)

                jaz [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                cand citezi din Neagu Djuvara / Intre orient si occident, scoate indicatia bibliografica
            • +2 (2 voturi)    
              :) (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:09)

              ampersand [utilizator] i-a raspuns lui jaz

              Nu tu spuneai mai demult ca marea vina a americanilor e ca ne-au lasat pe mana rusilor? :D
          • -2 (2 voturi)    
            . (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:18)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            In ultimele 3 luni nu s-au respectat tratate internationale,legi organice ,constitutii ,granite ,in special de catre marii jucatori .
            De amagit as vrea sa ma amagesc pe mine,sa ma conving ca suntem ok ,ca suntem parte a unei coalitii internationale- nu reusesc .Probabil pentru ca iau in seama prezentul si agatarea de trecut nu aduce nici o satisfactie.
            Si Albania este in NATO..si Turcia va fi in UE ( refuz sa cred ).
            In fine ,desi am citit de 2 ori nu am vazut unde este amenintarea ;imi este teama sa nu vina o vreme in care vom ruga Rusia sa ne ajute si nu vom prezenta interes nici cat pentru un sistem defensiv.
            • +2 (2 voturi)    
              Rusia nu se poate ajuta nici pe ea (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:36)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

              E in cadere libera, destramarea CCCP a fost doar inceputul. Nici macar hrana nu-s in stare sa-si produca singuri, in halul asta au ajuns. Si astia la foame fac urat, vizbil in ultimii ani. Alta amenintare nu ai, poate prostia oamenilor, nu pot sa uit vizita la Moscova a lui Juana sau vizita de la Bucuresti a mujicului ala, invitat de Tariceanu. De tradare ar trebui sa te temi, in primul rand.
              • -1 (1 vot)    
                . (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:50)

                Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                E cadere libera accelerata si am senzatia ca i se pregatesc altele.Posibil sa faca un gest disperat nu pentru ca vor,ci pentru ca altfel iese si mai urat.
                De tradare...are si tradarea prestanta ei :D
  • -2 (6 voturi)    
    parteneriatul este unul "solid si necesar (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:31)

    serban [anonim]

    Probabil, daca ar sta de vorba, la fel I-ar spune macelarul boului