Romania aloca mai multi bani pentru Aparare in 2016. Planul de echipare a Armatei

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 0:45 Actualitate | Esenţial

Militari romani si americani in cadrul unui exercitiu
Foto: Ambasada SUA la Bucuresti/ Facebook
Ministerul Apararii Nationale va face cheltuieli bugetare de 10,3 miliarde de lei in anul 2016, adica 1,4% din Produsul Intren Brut, in crestere cu 0,4 puncte procentuale fata de cheltuielile anului 2015, conform proiectului de buget pe anul 2016, propus vineri de Ministerul Finantelor.

Cheltuielile bugetare ale apararii cresc astfel cu 48% in 2016 fata de cheltuielile din anul 2015.

In total, bugetul propus pentru MApN in anul 2016 ajunge la 11,2 miliarde de lei, din care cheltuielile bugetare reprezinta 92,14%, iar restul sunt din venituri proprii.

Conform Programului privind transformarea, dezvoltarea si inzestrarea Armatei Romaniei pana in anul 2027, proiectele de investitii prioritare aflate in derulare sau in curs de initiere sunt:

1. Masini de lupta pe roti si senile;
2. Autoturisme de teren neblindate si usor blindate;
3. Platforme de transport multifunctionale;
4. Puncte de comanda de nivel brigada si batalion;
5. Programul "Avion multirol al Fortelor Aeriene"
6. Echipamente de protectie aeronave;
7. Sisteme de supraveghere aeriana si sisteme de aparare antiaeriana cu baza la sol;
8. Executarea de reparatii capitale si consolidari la infrastructura de cartiruire trupe, depozite si facilitati de instruire.


Proiectele de investitii prioritare pentru perioada de referinta, pe langa cele aflate in derulare sau in curs de initiere sunt urmatoarele:

1. Initierea celorlalte achizitii aferente realizarii capacitatii operationale complete pentru Flotila de fregate, precum si a altor capabilitaCi de lupta antisubmarin;
2. Initierea unora din componentele ramase din prioritatea investitionala Masini de lupta pe roti si senile, in vederea atingerii capacitatii operationale complete la unitati si mari unitati puse la dispozitia NATO si UE;
3. Proiecte de investitii in infrastructura. In limita resurselor alocate, se are in vedere asigurarea contributiei nationale in completarea investitiilor finantate prin Programul NATO de Investitii in Securitate.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7533 vizualizari
  • -2 (8 voturi)    
    Zic ca nu-s bani (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 10:05)

    echidistantul_ [utilizator]

    Ar trebui sa taie 1% din PIB si sa-i redistribuie sanatatii si invatamantului.
    Sunt curios daca apare miscarea" Vrem spitale nu transportoare"
    • +5 (5 voturi)    
      Îndemni dușmanii să ne atace? (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 15:12)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      Nealocând bani suficienți pentru apărare,este un îndemn făcut dușmanilor să ne atace.
      • -1 (1 vot)    
        Cine sa atace ??? (Luni, 7 decembrie 2015, 17:57)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Daca voia cineva sa ne atace, ne atacau pana acuma.
        Niste fregate SH si cateva avioane uzate nu ne fac mai puternic militari, ne fac doar mai saraci.
        Bugetul apararii marit ar trebui sa insemne mai multi bani in economia locala... dar nu e cazul Romaniei.
    • 0 (2 voturi)    
      pai (Duminică, 6 decembrie 2015, 15:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      poate kgb-ul tau se va ocupa sa sponsorizeze o miscare de-asta, tovarasii tai rogozanu, ernu, toma mircea si restul sint in blockstarturi.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca vrem spitale ... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:00)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Daca vrem sanatate si invatamant trebuie sa avem grija de bani, nu sa-i aruncam pe vechituri.
        Poate tie ti se pare normal ca statul roman sa cumpere SH, iar cetateanul roman sa fie cocosat de taxe pentru o masina SH...
        Mie nu.
        Vreau spitale din banii de la buget, nu SH-uri din Anglia si Portugalia.
        Intelegi, sau sa-ti fac o diagrama UML?
  • +10 (10 voturi)    
    Industria nationala de aparare (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 10:18)

    Rogue [utilizator]

    Armata are nevoie de mai multi bani dar nu ca acestia sa se duca pe importuri cand industria nationala poate produce echipamente competitive. Doua exemple, camioane si transportoare:
    -Roman Brasov a vandut camioane armatei americane dar pt. armata romana se pare ca nu prea sunt bune. Ca fapt divers cine naiba a auzit de armata americana si standardele ei, cine stie ce tara din lumea a treia este daca a cumparat camioane de la Roman.
    -transportoarele TBT si Saur2. Romania era un standard in ce priveste transportoarele ele erau exportate chiar si in Germania si URSS. In loc sa ajutam, sa ne dezvoltam si sa exportam pe aceasta zona s-a facut tot ce s-a putut pt. a falimenta producatorul Moreni. Cand au venit clienti sa cumpere transportoare nu le-au dat aprobare sa vanda; pana de curand nici macar reviziile care erau obligatori la transportoarele existente nu se prea faceau tot pt. a falimenta mai rapid. Totul ca sa poata importa Piranha fara ca cineva sa ii mai poata intreba de ce nu cumpara din tara).

    S-au gasit bani cam pt. orice mai putin pt. finantarea proiectului TBT sau Saur2 in schimb s-a ales (si poate ar mai vrea) un transportor cu mari probleme de fiabilitate si proiectare Piranha III (se pot gasii pe net pataniile altor utilizatori).
    Unii ar spune ca armametului romanesc ii lipsete o calitate esentiala, nu este purtator de comision de vanzare.

    Realistic nu se poate vorbi despre o armata fara o industrie propie de aparare, in razboi, nu poti spune stop, sa asteptam importul ca imi lipseste o piesa sau nu mai am munite.

    O tara daca vrea sa fie prospera trebuie sa faca tot ce poate pt. a avea cat mai multa productie pt. ca orice import scoate banii din tara deci mai putin bani la buget iar orice produs realizat in tara aduce locuri de munca si bani la buget.

    De aceea trebuie ca acolo unde putem sa fim competitivi sa cumpram din tara deci programul TBT sa fie finantat si produs in tara iar camioanele sa fie de la Roman (si ar mai fi cateva).
  • -2 (2 voturi)    
    Nationala ? (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 14:19)

    serban [anonim]

    Nationale sunt numai cheltuielile. Echi[pamentul militar de model sovietic este exportat prin interpusi la calif, bineinteles ca fabricile noastre primesc sume care sa le acopere cheltuielile de fabricare Plusvaloarea se imparte pe la altii Personalul este platit de noi dar actioneaza pe "teatre de operatii " conform interesului "partenerului strategic" . daca s-ar angaja la sauditi pe persoana fizica ex columbieni in Yemen ar fi mai bine platiti. si nici statul nu ar avea cheltuieli La fel si fabricile daca ar vinde direct Sauditilor sau Qatarului. Pana la urma s-ar realiza tot politica "partenerului strategic" dar in loc de paguba ar fi un castig
  • +3 (3 voturi)    
    Vrajeala (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:56)

    Laur [anonim]

    E doar pe hartie marit ca sa dea bine la imagine..in realitate e cam la fel, cei de la ministerul finantelor au facut o manevra si au bagat si pensiile militarilor in acest buget si nu separat cum era pana acum si sa nu uitam ca sau marit iar in acest an.
    deci e cam la fel ca anul trecut iar cei din armata sunt niste lasi de tac toti si se multumesc sa incaseze doar salarii si pensii...suntem praf
    • 0 (0 voturi)    
      depinde (Luni, 7 decembrie 2015, 10:49)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Laur

      Daca sunt pensii normale (bazate pe contributie) ar trebui platite de casa de pensii.
      Dar daca e vorba de pensii speciale ale armatei mi se pare mai corect sa fie platite din bugetul apararii.

      doar zic
  • 0 (2 voturi)    
    Bani aruncati ca pe F16 si pe FRECATE !!! (Duminică, 6 decembrie 2015, 10:03)

    andreesanu [utilizator]

    Daca luam bani de la investitii pentru aparare atunci s-o facem cum trebuie ,NU sa aruncam banii pe frecatele
    de rugina !!! sau pe terthendurile F16 !!!.
    In cadrul NATO sa vedem unde ne integram ca forta activa si sa investim in acel domeniu de cati bani dispunem .
    In cadrul NATO n-am intrat sa facem de paza or sa lustruim cismele cuiva !!!