Judecator: ISU primea sponsorizari de la firmele pe care le controla

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:03 Actualitate | Esenţial

ISU a primit sponsorizari de la firmele pe care le controla. Informatia apare in motivarea instantei in cazul arestarii celor doi angajati ISU. Potrivit judecatorilor, practica era cunoscuta de sefi, transmite Digi 24.

Astfel a motivat judecatorul militar decizia prin care doi inspectori ISU au fost arestat preventiv (George Matei Petrica) si, respectiv, plasat in arest la domiciliu (Antonina Radu).

Cei doi au fost acuzati de abuz in serviciu legat de controalele facute in clubul Colectiv, dar nedeclarate superiorilor.

Totodata, judecatorul militar a apreciat ca este greu de crezut ca inspectorii ISU sau o institutie de stat care beneficiaza de sponsorizari din partea unor firme private ar putea sa ii sanctioneze drastic pe agentii comerciali daca ar gasi nereguli.

Patronii clubului, audiati de procurorii militari, au spus ca nu le-au dat bani celor doi cand au venit sa verifice clubul. La dosar sunt documente ridicate de la ISU Bucuresti care arata ca o fundatie care functiona pe langa ISU strangea astfel de sume de bani de la operatorii economici verificati de angajatii inspectoratului. Sponsorizarile, cum spune judecatorul militar, au fost recunoscute de alti angajati ISU care au fost audiati in ultimele

zile. Magistratul a subliniat ca procurorii ar trebui sa se uite cu atentie la superiorii ierarhici ai celor doi angajati ISU pentru a putea completa tabloul responsabililor pentru incendiul din Colectiv.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4577 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    cine sunt sefii de la ISU? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:20)

    mosu [anonim]

    oare ne apropiem de Raed Arafat?
    • +7 (7 voturi)    
      poate da, poate nu (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:45)

      alin [anonim] i-a raspuns lui mosu

      mai important este sa se reglementeze problemele.
      Mi s-a intamplat sa raman blocat intr-un megaimage pentru ca se luase curentul si aveau doar usi glisante actionate electric fara nici o alta iesire de urgenta. Aveau generatoare dar la generatoare erau conectate doar frigiderele.
      Ce s-ar fi intamplat acolo daca ar fi izbucnit un incendiu? Probabil as fi spart geamul dar cine stie cat mi-ar fi luat pentru ca este un geam securizat antiefractie.
      Iar megaimage este doat unul din sponsori isu.
      • +4 (4 voturi)    
        "sa se reglementeze" problemele?! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:23)

        lili [anonim] i-a raspuns lui alin

        ACUM?!
        Pai, tocmai asta este PROBLEMA: Raed Arafat a fost numit de Ponta in Ianuarie 2014 in fruntea Departamentului ISU din MAI(Departament special infiintat atunci!!) ca SA REGLEMENTEZE si sa puna la punct Sistemul Situatiilor de Urgenta: legislatie, personal, instruiri, proceduri de control preventiv, proceduri de control DUPA un control pentru a verifica masurile luate, masuri DUPA tragedii, etc!!), ori el la 2 ani aproape de la numire NU a facut nimic din toate astea, LEGISLATIA care PUTEA inchide aceste bombe umane s-a ADOPTAT abia Marti, in a 4-a zi DUPA tragedia de la Colectiv!
        DUPA, la 4 zile DUPA!
        In aproape 2 ani, R Arafat NU a facut nimic in materie de PREVENTIE, vedem acum ca ISU pratic NU a existat pe nicaieri, Justitia arata situatia grava de la ISU, Raed Arafat s-a comportat ca orice sefulet dintr-o institutie publica din Romania!
        Despre toate astea NU spune o vorbe dl Arafat, astea erau RESPONSABILITATILE lui, NU sa numere mortii de la Colectiv...
        DUPA tragedie.
        NU pentru asta au iesit romanii in strada cand l-au sustinut, asteptarile de la el erau cu totul altele, din pacate nu s-a ridicat la inaltimea lor... s-a prostit de cand a ajuns langa politicienii damboviteni, procedeaza ca si ei.
        DUPA tragedie, pompieristic.
    • 0 (4 voturi)    
      .... prietene ..... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:39)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mosu

      Este vorba de ierarhie militara, la ei se refera judecatorul (tot militar). Si o parere personala: Raed Arafat va avea in viitor o statuie pentru ceea ce a facut in Romania (precum Carol Davilla).
    • +2 (2 voturi)    
      Arafat (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:56)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui mosu

      Arafat a ingrosat obrazul in stil dambovitean.
      Nu stiu cum o fi la el in tara de origine dar in orice tara civilizata trebuie sa-si dea demisia de mult. Poate astfel s-ar fi intrerupt seria de esecuri a ISU.
      • +1 (1 vot)    
        apropo, pe ratacitul din deltaplan l-au gasit (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:57)

        alin [anonim] i-a raspuns lui CRMS

        Pe de o parte pe ratacitul din deltaplan la un moment dat cica il cautau 9000 de oameni.
        Pe de alta parte, in aceasta vara, pentru un muncitor lesinat pe un santier situat la 5 minute de mers lejer pe jos pana la statia de metrou pipera isu a mobilizat nu mai putin de 3 salvari o masina de pompieri si cel putin 24 de persoane. Eficienta maxima :)
    • 0 (0 voturi)    
      "superiorii ierarhici"?! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 18:32)

      lili [anonim] i-a raspuns lui mosu

      "Magistratul a subliniat ca procurorii ar trebui sa se uite cu atentie la superiorii ierarhici ai celor doi angajati ISU pentru a putea completa tabloul responsabililor pentru incendiul din Colectiv."

      Pai, seful Deprtamentului Situatii de Urgenta este Raed Arafat iar seful MAI caruia ii este subordonat Departamentul SU este Gabriel Oprea!
      Oare, va da DNA atentia cuvenita acestei atentionari a magistratului?!
      Saum altfel zis, de ce DNA s-a oprit la angajatii ISU si cativa sefuketi ai lor chemati la audieri si NU a mers pana la cap, pana sus la sefii lor ierarhici, Arafat si Oprea?!
      Oprea si Arafat nici macar nu au fost chemati la audieri ca alti sefi din ISU ai celor 2 retinuti!
      Pricepe careva?!
  • +4 (4 voturi)    
    din nou (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:39)

    mos ion roata [utilizator]

    se ajunge la concluzia ca ISU trebuie demilitarizat de urgenta. Coruptia in acest sistem este aproape generalizata si ingreuneaza activitatea atat de necesara tuturor.Asocierea ISU cu armata este cu totul artificiala si dauneaza imaginii.
  • +3 (3 voturi)    
    Tara coruptiei generale (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta e Romania. Cu un parlament de hoti si complici la furt, cu o administratie centrala si locala politizata si mafiota, nu ar putea fi altfel. O tara care nu isi merita locul pe harta.
  • +3 (3 voturi)    
    adica... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:26)

    lili [anonim]

    Sponsorizare contra inchis ochii la bocancii bagati in LEGE!!
    Lipsa autorizatii, lipsa Rapoarte de control.. contra sponsorizari pentru plimbarici la ISU, decorari, festivitati distractive...
    Ba, am auzit ca unul dintre sefii ISU s-ar fi aparat si ar fi spus la instanta ca si Politia Romana primeste sponsorizari cu masini!!
  • +5 (7 voturi)    
    SPONSORIZARI, DA , CONCURENTA, BA ! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Bravo d-le Arafat, privatii nu te incurca atunci cand fac sponsorizari ci doar cand fac concurenta, de unde si cantecul : Foaie verde si-o lalea, Asta e FELIA mea ! PS. A venit timpul sa va retrageti !
  • +4 (4 voturi)    
    ??? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:37)

    delavrancea [utilizator]

    Dar cine a gandit sistemul asta de relationare?
    Cine a acceptat asa ceva?
    Asta e mita "legala"?

    Nene ...e clar ...
    E nasoala.
    Olecutica de studii superioare, cateva miute de euro,
    mai o atentie-o maslina si hai Ba!(a la oprescu ), sa te bage tata cadru la ISU.
    Lucri doispe ore -stai patrusopt...e bine ba!
    ALO!...Cetateni de rand!Tre' sa ne vedem de pielea noastra ca daca stai la mana statului te ia dracu' cu zile.
  • +1 (3 voturi)    
    numai astia?! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:27)

    liviu_ [utilizator]

    deci surprinzator din toata institutia care aparent functiona din sponsorizari ilegale... doar astia 2 (Care intamplator au controlat si clubu) faceau manarii?!
    sper sa fie doar inceputul pentru ca la ce amploare are chestia asta ar trebui minim 10-15 arestari din care minim 1 sef mare...
    sa vedem...
    altfel nu se va schimba nimic....
    sa nu o dam iar in singura asistenta de pe tura e de vina pentru copii arsi...
    • 0 (2 voturi)    
      Da, da... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:56)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Din punctul meu de vedere, ar fi trebuit urcat putin in ierarhie cu acuzele in cazul copiilor arsi...mi-e si greu sa scriu- " copiilor arsi".N-am folosit niciodata combinatia asta nenorocita de litere) :(.

      Din punctul meu de vedere acea asistenta trebuia dublata de o alta.Poate face infarct , lesina, are o boala psihica pe care o ascunde...etc.
      Nu stiu, dar as fi curios in normele de protectia muncii sau "procedural" in spitale, este permis sa ramana o singura asistenta cu mai multi bolnavi pe o sectie , sa zic intr-un fel asa?
      De fel managerii sunt pusi politic , iar la intrare in spitale gasesti gardieni de la firme de paza private...da JANDARMI SI POLITISTI NU MAI SUNT?
      Aaa rolul lor e sa le-o traga la manifestanti, sa-i apere pe infectii astia.
      Iar la jandarmi se intra ca si la ISU.
      Se leaga frate...uite asa se strange latul la gatu' contribuabilului.
      Ba!(a la opescu) angajati asistente in loc de gardienii privati sau convertitii pe aia profesional.
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:20)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

        Tot aud expresia asta cu "copiii". Cu exceptia a 1-2 minori de varsta mare, acolo au murit oameni in toata firea. Majoritatea au avut intre 20 si 40 de ani. Unii aveau chiar specializari care le permiteau sa recunoasca pericolul: pirotehnistii, membrii formatiei, cei cativa arhitecti, tipul care era fost cadru militar, samd. Nu e ca si cum ar fi fost niste bieti scolari sau copii de gradinita. Nu ca ar fi mai putin grava catastrofa dar mi se face rau de la atata stoarcere de lacrimi din partea TV-urilor. Rating, rating, rating...Ma rog, erau si ei copiii cuiva dar hai sa pastram proprietatea termenilor.
        • 0 (0 voturi)    
          Citeste mai bine! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:36)

          delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          Era in discutie cazul cu copiii -bebelusii de la maternitatea arsa, in urma caruia au gasit vinov atul-ASISTENTA .Subiect reamintit de "liviu_" in ultima linie.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:59)

            cartograful [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

            scuze, in cazul ala e perfect valabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Usi ferecate acces statii metrou (Vineri, 13 noiembrie 2015, 18:18)

    calator metrou [anonim]

    Care o fi explicatia pentru care ISU nu a remarcat majoritatea usilor ferecate la statiile de metrou? Nimeni nu baga in seama treaba asta, toti sunt concentrati acum numai pe baruri. Asteptam o tragedie sa se deschida toate usile de acces???