Ambasada Frantei: Daca Sorin Oprescu va fi condamnat, declansam procedura care poate duce la retragerea distinctiei Legiunea de Onoare

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2015, 15:47 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu, in catuse
Foto: Mediafax
Ambasada Frantei anunta ca a luat act de situatia judiciara actuala a lui Sorin Oprescu. "In virtutea deciziei finale a justitiei romane si in ipoteza in care domnul Sorin Oprescu ar fi sanctionat penal, Marea Cancelarie a Legiunii de Onoare va declansa procedura" care poate duce la retragerea distinctiei Legiunea de Onoare, precizeaza Ambasada. Primarul suspendat al Capitalei a primit aceasta distinctie pe 12 martie 2015.

Comunicatul integral al Ambasadei Frantei din Romania:

Printr-un decret din data de 15 ianuarie 2015, semnat de Presedintele Republicii Franceze, distinctia de Cavaler al Legiunii de Onoare a fost acordata domnului Sorin Oprescu, cetatean roman, nascut la 7 noiembrie 1951 la Bucuresti. Aceasta distinctie i-a fost acordata cu ocazia unei ceremonii la Ambasada Frantei in Romania, in data de 12 martie 2015.

Domnul Sorin Oprescu a fost interpelat in data de 6 septembrie 2015 si se afla in arest preventiv.

Ambasada Frantei a luat act de situatia judiciara actuala a domnului Sorin Oprescu.

In virtutea deciziei finale a justitiei romane si in ipoteza in care domnul Sorin Oprescu ar fi sanctionat penal, Marea Cancelarie a Legiunii de Onoare va declansa procedura prevazuta de articolul R. 135-2 din Codul Legiunii de Onoare si al Medaliei Militare.

Acest articol stipuleaza ca:

«Distinctia Legiunea de Onoare, acordata unui cetatean strain, poate fi retrasa in cazul in care acesta a comis acte sau a avut un comportament susceptibile de a fi declarate contrare onoarei sau de natura sa aduca atingere intereselor Frantei in strainatate sau cauzelor pe care Franta le sustine la nivel mondial.

Retragerea decoratiei se face, la propunerea Marelui Cancelar, in urma avizului Ministerului [francez] al Afacerilor Externe si al Consiliului Ordinului, prin decret al Presedintelui Republicii [Franceze]»
.

Amintim ca Sorin Oprescu a fost arestat preventiv pe 6 septembrie, de Tribunalul Bucuresti, la cererea procurorilor DNA care il acuza ca pe 5 septembrie a primit in locuinta sa din Ciolpani 25.000 de euro de la subalternul sau Bogdan Popa, director al Centrului Cultural Palatele Brancovenesti, bani care ar proveni din acte de coruptie (sursa si detalii).


Citeste mai multe despre   









3640 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    declansati si o ancheta in Franta privind (Luni, 5 octombrie 2015, 15:58)

    hehe [anonim]

    directorii francezi Apa Nova care au platit din contul lor mita ?!

    asa circula zvonul in presa acum 2 saptamani si vedem ca DNA nu a indraznit sa va supere si sa ceara arestarea lor preventiva ...
    Trebuie lamurit daca e reala situatia sau a fost doar o speculatie in presa, daca e reala DNA trebuie sa explice dubla masura in abordarea situatiei cetatenilor romani versus cei straini !
  • +17 (17 voturi)    
    de ce i-ai dat-o (Luni, 5 octombrie 2015, 16:10)

    jaz [utilizator]

    poate pentru apa de ploaie
    • +5 (5 voturi)    
      subscriu (Luni, 5 octombrie 2015, 18:51)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      cand au fost atatia care chiar au si protestat in fata ambasadei, nimeni nu a luat in considerare societatea civila ci doar interesele politice si de imagine

      francezilor, deja v-ati facut de cacao...
  • +19 (19 voturi)    
    jenant Ambasada Frantei... (Luni, 5 octombrie 2015, 16:34)

    alter_ego2013 [utilizator]

    daca va fi condamnat declansam procedura... deci poate peste 2-3 ani sa-i retraga o medalie acordata complet aiurea inca de la inceput. dar ce sa te astepti de la colegii Consului francez din Turcia care vindea barcute la refugiatii sirieni...
    • 0 (0 voturi)    
      la ei cu "prezumtia de nevinovatie" (Luni, 5 octombrie 2015, 21:48)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      dar la ei e stat de drept nu caterinca de la noi
  • +14 (14 voturi)    
    Onoare? (Luni, 5 octombrie 2015, 16:56)

    mike_the_hunter [anonim]

    Domnilor de la Ambasada Frantei,
    De ce i-ati dat Legiunea de Onoare lui Oprescu , cand sunt savanti,ingineri, compozitori, scriitori romani care lucreaza cu colegii lor francezi de ani de zile si fac cinste ambelor tari?
    Pentru gropile si cainii din Bucuresti, pentru RADET , Apa Nova ? Pentru ce i-ati dat Legiunea de Onoare lui Oprescu ?
    De un oarecare domn Emil Cioran ati auzit care in viata fiind, era tradus in toate limbile de circulatie internationala si se scriau teze de doctorat pentru el? A lociut la Paris jumatate de secol.
    De ce nu i-ati dat lui Legiunea de Onoare care a onorat Franta ? In schimb, marele Dv.. stat il trimitea sa se inregistreze periodic la un birou nenoricit de emigranti.
    Mai stie Franta azi ce insemna onoare atunci cand nu e lagata de bani si de mizeria politicii?
  • +16 (16 voturi)    
    Oricum,golanul-escroc..... (Luni, 5 octombrie 2015, 17:01)

    gigiN [utilizator]

    .....oprescu a facut si va face mare "onoare"Frantei !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Aceasta distinctie (Luni, 5 octombrie 2015, 17:26)

    math_2 [utilizator]

    ... este o alta mare victorie a poporului francez.
    Care dupa cum vedeti, s-a adaptat destul de bine la sistemul nostru original.
    Este evident ca fost intermediata de marile firme care au preluat monopoluri in Romania si este exclusiv o spaga (legala).
  • +11 (11 voturi)    
    Vai,da nu-l dezonorati,lasati-l sa o poarte-n.... (Luni, 5 octombrie 2015, 18:35)

    Plagarus [utilizator]

    ....puscarie !
  • +1 (1 vot)    
    Altadata, domnilor francezi, (Luni, 5 octombrie 2015, 19:10)

    John M. [utilizator]

    pe "demnitarii" astia sa-i decorati post-mortem ca numai asa veti putea fi siguri ca nu mai fura.