Miting de solidaritate cu refugiatii la Cluj-Napoca

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:54 Actualitate | Esenţial

Un grup de cateva zeci de persoane a participat, sambata, la un miting de solidaritate cu refugiatii organizat in centrul orasului Cluj-Napoca, informeza Agerpres.

Demonstrantii aveau asupra lor pancarte cu mesaje in limba engleza care indemnau la solidaritate, precum si steaguri tricolore.

"Refugiatii sunt bineveniti", "Xenofobia ucide omenia", "Romani, hai ca se poate. Solidaritate" sunt cateva din mesajele transmise de participantii la miting.

Clujenii adunati la manifestare si-au declarat inclusiv disponibilitatea de a participa efectiv la activitatile organizatorice necesare pentru gazduirea refugiatilor din Romania si chiar sa gateasca pentru acestia.

Kai Brand Jacobsen, un norvegian stabilit de multi ani la Cluj si unul dintre organizatorii manifestarii, a spus ca refugiatii sunt oameni care nu vor decat sa se termine razboiul si sa se intoarca acasa la ei.

"Ne-am adunat la acest miting pentru a arata ca si la Cluj-Napoca oamenii pot da dovada de solidaritate cu refugiatii care vin in Europa din Siria sau Irak, care au nevoie de ajutor. Trebuie sa spunem ca avem loc, avem resurse umane, putem sa ii ajutam pe cei aflati in nevoie. Avem obligatia morala si umana de a le oferi adapost si hrana acelor oameni  care sunt refugiati, nu imigranti. Majoritatea celor care vin nu vor sa ramana, ci sa se intoarca in tarile lor, dar acolo e razboi, si asteapta sprijin pentru ca acest razboi sa se incheie", a afirmat norvegianul.

Mitingul de sambata de la Cluj nu a fost autorizat, fiind organizat prin intermediul retelelor de socializare.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1578 vizualizari
  • -7 (17 voturi)    
    o initiativa de laudat (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:14)

    joshua [anonim]

    Trebuie sa demonstram ca suntem europeni și solidari și nu mitici.
  • +5 (13 voturi)    
    da da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:19)

    the obvious [utilizator]

    sa ii bagam in caminele studentesti, in 2-3 ani se instaleaza sharia si se opreste distractia din campusuri asa ca studentul pune mana pe carte.
  • +9 (15 voturi)    
    foarte frumoasa actiunea clujenilor...... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:26)

    novator [utilizator]

    ......dar ca aceasta sa poata avea o finalitate practica, ii rog pe manifestanti sa intocmeasca o lista si sa se treaca toti pe acea lista ca mai apoi, sa li se repartizeze fiecaruia cate o familie de refugiati.

    Doar asa vor arata lumii ca ei chiar vor sa ajute si nu spun doar vorbe in vant.
    • +3 (9 voturi)    
      da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:38)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui novator

      Exact asta voiam si eu sa scriu, dar ma gindeam ca lista aia sa fie folosita mai tirziu spre mai usoara identificare a celor care au fost de acord si au sustinut mizeria asta.
      Adica un pic de responsabilitate, ca o adeziune, nu? Ceva de genul "Eu, Ionel Popescu, CNP 11234... in deplinatatea facultatilor mintale azi 12.09.2015 declar pe proprie raspundere ca sint de acord ca Romania sa accepte refugiati pentru ca avem obligatia morala si umana".
      • 0 (2 voturi)    
        si invers! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 19:57)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

        "Eu, pe numele meu adevarat [...], CNP [...] si cunoscut pe forum drept NewLevel imi asum raspunderea pentru cele scrise"! :P
        • 0 (0 voturi)    
          clar! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:06)

          NewLevel [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Pai bine inteles ca si invers, ca asa e corect, sa stim fiecare cum stam. Ei zic ca trebuie ajutati, ca sint si sintem oameni, eu zic ca trebuie avuta mare grija, ca unii se vor arunca in aer (istoria recenta o demonstreaza) sau vor macelari ziaristi. si zic ca n-are rost sa vorbesti ca primesti 1700 sau 800.000 de refugiati cind alte 4 milioane sint pe drum. Ok, primesti 1700, 4000, 7000 sau un milion dar cu ailalti care sint acum pe plaja din Turcia ce faci, ii trimiti inapoi? Asta nu inteleg oamenii de stinga (de altfel, din cauza asta au si virat spre stinga, pentru ca nu au logica, nici bun-simt, au numai sentimente) ca nu poti trata numai efectele ci esti obligat sa tratezi si cauzele. Ca nu poti sa strigi dupa hirtie igienica atunci cind esti in rahat pina la git.
  • 0 (0 voturi)    
    Norvegienii (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:28)

    aniod [utilizator]

    Sa nu-i mai omoare pe tinerii straini de la ei din tara. Asta in primul rand si sunt de acord. In al doilea rand, Norvegia este o tara subpopulata. 300 000 de oameni nici nu se cunosc daca-i duci acolo. Acolo, in Norvegia, este loc pentru noii veniti.