Rovana Plumb: Consiliile locale pot decide majorarea salariilor functionarilor publici cu pana la 12%, insa in limita bugetelor

de CP     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2015, 13:11 Actualitate | Esenţial

Ministrul Muncii, Rovana Plumb, a declarat marti, la finalul sedintei de Guvern, ca salariile angajatilor din administratia publica locala ar putea creste cu pana la 12%, insa in limitele bugetelor pe care le au consiliile locale si judetene si a plafonului stabilit de Ministerul Finantelor. Astfel, consiliile locale si judetene pot decide crestera salariilor functionarilor din administratia locala, in cazul in care au bugete care sa suporte astfel de majorari.

Incepand cu 1 august 2015, si salariile de baza ale personalului nedidactic din invatamantul preuniversitar de stat, inspectoratele scolare si unitatile conexe, institutiile de invatamant superior de stat si din bibliotecile centrale universitare se majoreaza cu 12% fata de luna iulie 2015.

Decizia a fost luata marti de Guvern, printr-o Ordonanta de urgenta care modifica OUG 83/2014 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015, precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice. Potrivit actului normativ, va creste, de asemenea, cu 12% cuantumul sporurilor, indemnizatiilor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care nu fac parte din salariul de baza, in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.

De aceasta majorare salariala vor beneficia 53.848 de persoane din invatamantul preuniversitar de stat si 7.468 de persoane din invatamantul universitar. Impactul bugetar pentru aplicarea acestor cresteri salariale este estimat in acest an la 38,6 milioane de lei, iar pentru anul 2016 la 115,8 milioane de lei.


Citeste mai multe despre   









24857 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    O politruca (Marţi, 30 iunie 2015, 13:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Plumb = o politruca, sefa temporara peste o adunatura de hoti numita PSD. Priviti-o doar si veti vedea cit e de NESIMTITA aceasta demagoaga de doi lei
  • +3 (3 voturi)    
    rovana plumb prob.punctului de pensie (Marţi, 30 iunie 2015, 13:31)

    lidia [anonim]

    rovana plumb, va rugam sa lamuriti casa de pensii constanta de modul de calcul pentru salariile brute din perioada 1990-2001.
    aceasta casa de pensii nu ia in calcul adeverintele eliberate de angajatori cu salariile brute la calculul punctului de pensie, motivind ca nu este prinsa in calcul aceasta perioada. oamenii sunt sfatuiti sa faca contestatie la comisia centrala sau sa deschida actiune judecatoreasca.
    consideram ca ministerul muncii declara propagandistic un ca se ia in calcul grupa de munca 1 si 2, dar in realitate casele de pensii au alte dispozitii contrare.la casa pensii constanta asa se procedeaza.
    • 0 (0 voturi)    
      pensie (Joi, 2 iulie 2015, 9:52)

      Gabriel As [anonim] i-a raspuns lui lidia

      Aceiasi problema si la Neamt. Mamei mele nu i-au fost luati in calcul 20 ani de grupa a doua si a fost incadrata legal. S-a facut contestatie si nu s-a primit raspuns nici dupa 6 luni. Am dat in judecata Casa de pensii si am castigat.
  • +3 (3 voturi)    
    Mincinoasa.Rovana Plumb. (Marţi, 30 iunie 2015, 13:43)

    vali47 [utilizator]

    Consiliile Locale pot,dar nu au cu ce !A priceput cineva ce vrea să mintă Rovana Plumb?
  • +2 (2 voturi)    
    Salarizare (Marţi, 30 iunie 2015, 20:41)

    Georgescu [anonim]

    Asta e indexare cu rata inflatiei pe ultimii 3 ani , nu majorare! Niste smecheri care ne cred prosti. Cu 100 lei au fost pacaliti si cei din sanatate carora Guvernul le-a servit-o drept majorare. Nu va e, ba, rusine? Salarizarea functionarilor publici trebuie facuta de la bugetul general consolidat, ca invatamantul.
  • 0 (0 voturi)    
    majorare salariu 12% (minciuna) (Miercuri, 1 iulie 2015, 10:31)

    SANDU [anonim]

    Oare câte primării au fonduri disponibile în buget pentru a putea majora salariul cu 12% ? Poate la nivel de țară 1%. Așa că rămânem în continuare cum am fost, aproape toți funcționarii din primării la salariul minim pe economie (femeia de servici egală la salar cu inginerul, contabilul, agentul agricol, etc. ). Felicitări și mii de mulțumiri Guvernului pentru că ne-a majorat salariul !!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu avem sindicat (Joi, 28 ianuarie 2016, 14:46)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui SANDU

      Ce treaba au ei sa aprobe marirea salariului la nivel local ? daca se cheltuie din fonduri proprii , nu din bugetul statului? la sanatate si invatamant le maresc salariile , suporta bugetul statului ,dar la noi nu inteleg???