SURSE Klaus Iohannis s-a intalnit marti cu Daniel Horodniceanu, propus la sefia DIICOT/ Procurorul a dorit un selfie la finalul intrevederii, presedintele l-a refuzat

de D.T, M.I.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2015, 11:08 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis s-a intalnit, marti dimineata, la palatul Cotroceni, cu procurorul iesean, Daniel Horodniceanu, propus de ministrul justitiei la sefia Directiei de Investigare a Infractiunilor de Crima Organizata si Terorism, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare. Potrivit acestora, procurorul Horodniceanu ar fi cerut la sfarsitul intalnirii sa faca un selfie cu seful statului, insa acesta l-ar fi refuzat atragandu-i atentia ca participa la o intalnire oficiala. O decizie referitoare la numirea procurorului Horodniceanu la sefia DIICOT este asteptata saptamana viitoare.
  • UPDATE: Intrebat de HotNews.ro daca s-a intalnit marti cu presedintele Iohannis, procurorul Horodniceanu a declarat ca nu doreste sa faca nici un fel de comentarii.
Intalnirea procurorului Daniel Horodniceanu cu presedintele Klaus Iohannis a avut loc, marti, pe fondul degradarii relatiilor dintre seful statului si premierul Victor Ponta. Presedintele Iohannis a cerut luni, 11 mai, stenograma interviului dat de Horodniceanu in fata sectiei de procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. In urma interviului, procurorul iesean a primit aviz favorabil, cu 5 voturi pentru si 2 impotriva.

Reamintim ca in timpul interviul de saptamana trecuta, unul din membri CSM, Oana Haineala, l-a acuzat pe Horodniceanu de autoplagiat, aratand ca acesta a folosit in prezentarea din fata CSM argumente din lucrari mai vechi ale sale fara sa le atribuie. Replica lui Horodniceanu a fost "Pe mine insumi?".  

Avizul CSM este insa consultativ, decizia finala de numire in functie revine sefului statului. Klaus Iohannis a declarat miercuri ca va lua o decizie saptamana viitoare, precizand ca este multumit de materialul ce i s-a pus la dispozitie de catre Consiliul Suprem al Magistraturii. Iohannis a cerut de la CSM si "documentele care au fost avute în vedere" atunci cand CSM a dat aviz pozitiv pentru Horodniceanu.

Pe 9 aprilie, ministrul Justitiei a anuntat ca l-a propus pe Daniel-Constantin Horodniceanu, sef DIICOT - Serviciul Teritorial Iasi, pentru functia de procuror sef al DIICOT.


Citeste mai multe despre   









8454 vizualizari
  • -11 (15 voturi)    
    Proverbe... (Vineri, 15 mai 2015, 11:20)

    Tati [anonim]

    E o vorba romaneasca : dai cu mucii in fasole ! Scuze pentru expresie !
  • +15 (17 voturi)    
    cei drept (Vineri, 15 mai 2015, 11:28)

    Snitzelvienez [utilizator]

    La Iasi sunt arestati doar gainarii..in jurul Iasului se taie paduri ( vezi colina unde si-a facut vila fostul primar Simirad) si se colonizeaza ilegal de catre gypsies si cei ce-si vand apartam orice petec de pamant aflat in administrarea statului ..Iasi un tinut dedpotic unde legea inca e tocmeala pt majoritatea localnicilor
    • +14 (14 voturi)    
      ... (Vineri, 15 mai 2015, 11:39)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Apai mai schimbati si voi macazul.
      Adica partidul care da primarul.
      Cine stie, poate vine unul mai bun...
  • +21 (23 voturi)    
    adevarul e... (Vineri, 15 mai 2015, 11:47)

    axismundi [utilizator]

    ...ca tre' sa fii putin autist sa ceri un selfie de la presedinte cand ai o intalnire oficiala cu el... doar nu e baie de multime acolo. Asta asa, pe langa mediocritatea lui si dubiosenia anturajului.
  • +19 (21 voturi)    
    Ciudat procurur sef si asta..... (Vineri, 15 mai 2015, 11:49)

    polonyca [utilizator]

    Cred ca e caz unic...... procuror sef de DIICOT....care sa faqa selfie.....te apuca rasul !!! Va dati seama , asta spune multe despre tipul asta....:)))))
  • -7 (13 voturi)    
    Vine din operativ (Vineri, 15 mai 2015, 11:52)

    Florin [anonim]

    Horodniceanu vine din operativ, nu tine cont de atitudinea scortoasa a lui Ionannis. Daca era Basescu presedinte, acesta din urma accepta un selfie.

    Cu privire la autoplagiat, mi se pare exagerata opinia membrului CSM.
    Mi-aduc aminte de un proces in care Valeriu Stoica sustinea o teza in fata instantei de judecata pentru un client, iar adversarul sau scoate tratatul de drept scris chiar de celebrul avocat si ii zice presedintelui de complet:

    - Uitati, d-le presedinte, distinsul meu coleg scrie o carte in care sustine ceva, iar acum in fata dvs. sustine contrariul.
    Stoica raspunde:
    - Sunt opiniile mele, deci pot sa ma contrazic cand vreau!

    Asa si cu procurorul propus la sefia DIICOT, are putina importanta faptul ca s-a autocitat, fara sa declare acest lucru, mai ales ca atributiile functiei de sef al DIICOT, daca o va obtine, presupune cu totul alte lucruri.
    Cert este ca Oana Haineala a fost interesata de lucrarile lui Horodniceanu, de i-a recunoscut stilul in alegatiile orale facute la audierea in fata CSM
    • -7 (7 voturi)    
      Din fericire Basescu (Vineri, 15 mai 2015, 12:43)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      nu mai poate fi presedinte. Asa ca selfie-urile altadata.
  • +12 (12 voturi)    
    Horodniceanu pare un tip gen Ponta.Bășcălios. (Vineri, 15 mai 2015, 12:30)

    vali47 [utilizator]

    Nu l-aș numi în funcția de șef la DIICOT.
  • +12 (12 voturi)    
    Hal de procuror sef (Vineri, 15 mai 2015, 12:30)

    M.aura [anonim]

    E de ajuns un gest ca sa-ti dai seama de profilul unui om. Nu va face multi purici, l-am vazut cum a dat-o cotita la niste intrebari incomode privind relatia cu Nichita.
    • 0 (0 voturi)    
      hal (Vineri, 15 mai 2015, 17:29)

      Wesley [anonim] i-a raspuns lui M.aura

      Cat e de incomoda intrebarea "il cunosti pe nechita?" si cat de cotit e raspunsul "nu il cunosc"? Mi-ar fi placut ceva poze cu cei doi la masa aia din 24 ianuarie, dar probabil ca s-a intrat fara aparat foto
  • +4 (4 voturi)    
    NARODniceanu selfie cu ''dr" Viorel (poate ) (Vineri, 15 mai 2015, 15:20)

    Plagarus [utilizator]

    Toti vei de mai jos erau mai buni decat bulumacul asta !
    Sase procurori au candidat pentru aceasta functie "
    adjunctul procurorului sef al
    DIICOT, Giorgiana Hosu, cea care asi-
    gurã interimatul postului de sef al DII-
    COT; Nicolae Lupulescu – procuror mi-
    litar sef adjunct sectie în cadrul Sectiei
    de combatere a infracþiunilor de corup-
    þie sãvâraite de militari, din Direcþia Na-
    þionalã Anticorupþie; Adrian Glugã – pro-
    curor-sef al DIICOT Craiova, Ioana-
    Bogdana Albani – procuror-sef în cadrul
    Serviciului de prevenire si combatere a
    criminalitãtii informatice, de la Structu-
    ra centralã a DIICOT, Cãtãlin Laurenþiu Bor-
    coman – seful DIICOT Brasov !!!!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Vorbe (Vineri, 15 mai 2015, 17:26)

    Vasile C [anonim]

    Oare cine plesneste stirile astea si dupa ce surse? O fi presedintele, spp-ul sau horodniceanu insusi, dorindu-si sa se scrie si mai multe mizerii despre el? De ce nu isi pune nimeni intrebarea ce se intampla daca totusi nu e adevarat ce a dat (pe surse) hotnews astazi, urmarind campania de circa 2 saptamani pe care o injecteaza sistematic in toata presa impotriva naivului de la Iasi? Prea miroase a practicile vechii (si noii securitati. Hotnews posteaza pe surse (deci nu-si asuma), iar ceilalti scriu imediat in aceiasi termeni 10 minute mai tarziu, pierzandu-se sursa primara, ca si cum stirea ar fi confirmata. Ma intreb de ce campania impotriva personajului pe care nu-l cunoaste nimeni, dar toata lumea stie ca e dedicatie psd, prieten cu nechita, cu ponta cu cazanciuc, cu corduneanu? Imediat dupa ce apare stirea, apar si trei-patru postaci (cei care sunt de garda in acel moment) care se apuca de injurat in ritmul articolului, asteptand in latenta apoi urmatorul articol verificat "pe surse". Chiar urmaresc de cateva zile sa aud vreun coleg de la Iasi al "prost- scrisului" sa ne povesteasca, in cunostinta de cauza, ce relatii politice are omul, cat de mediocru este, ce CV de doi lei are si ca reprezinta grupul "cutare" de interese. Nu apare nimic, in schimb apare cate ceva pe surse, azi sursa de la Cotroceni. Eu m-am plictisit cum sta ala la Iasi sa-i tot toarne cate cineva galeata de surse in cap si nu scoate nimic pe gura nici in presa locala, nici in alta parte.Nu cumva cineva nu vrea sa-l scape in structura centrala pentru ca in dulap sunt cateva schelete ramase de pe la seful dinaintea alinutei? Sau tocmai el scrie sau da dispozitie sa se scrie prin zona?
  • 0 (0 voturi)    
    Super! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 2:18)

    Hohey [utilizator]

    Asta-i Romania!