Parintii care nu anunta autoritatile cand copiii lor desfasoara activitati artistice risca amenzi drastice, incepand de joi

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2015, 15:46 Actualitate | Esenţial

Parintii ai caror copii urmeaza sa castige bani din reclame, filme, piese de teatru, concerte sau alte activitati asemanatoare trebuie sa anunte acest lucru la serviciul public de asistenta sociala, conform unui act normativ publicat recent. Astfel, incepand de joi, 14 mai, daca parintii nu respecta aceasta obligatie, pot fi sanctionati cu amenzi de pana la 5.000 de lei, informeaza Avocatnet.ro.

Prevederile referitoare la prestarea de catre copii a activitatilor remunerate sunt incluse in Hotararea Guvernului nr. 75/2015, care a aparut in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 115 din 13 februarie si se aplica de la data publicarii. Totodata, in actul normativ este stabilit ca prevederile referitoare la amenzi se aplica dupa 90 de zile de la intrarea in vigoare a acestuia, adica din data de 14 mai.

Potrivit noilor dispozitii, parintii sunt obligati, inainte de inceperea activitatii copiilor, sa informeze serviciul public de asistenta sociala ca acestia vor castiga bani din filme, reclame sau piese de teatru (printre altele), daca nu vor sa fie amendati. De asemenea, in cel mult zece zile lucratoare de la inceperea activitatii copilului, parintii trebuie sa transmita serviciului public de asistenta sociala o copie certificata "conform cu originalul" a contractului incheiat cu organizatorul.

Astfel, potrivit Avocatnet.ro, incepand de joi, cei care nu vor informa serviciul public de asistenta sociala inainte de inceperea activitatii copilului sau care nu vor transmite copia certificata a contractului vor risca sa fie amendati cu sume cuprinse intre 1.000 si 5.000 de lei.

Copiii pot sa presteze activitati platite in domeniile cultural, artistic, sportiv, publicitar si de modeling in baza unui contract incheiat intre organizator si parinti care sa respecte prevederile Codului civil, potrivit HG nr. 75/2015. Totusi, contractul poate fi incheiat si direct cu copilul, insa doar daca acesta a implinit 14 ani si daca a primit incuviintarea parintilor.










10598 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    ok, am inteles doar partea cu amenda (Miercuri, 13 mai 2015, 15:57)

    sucaa [utilizator]

    dar de ce intapla dupa ce anunt serviciul public de asistenta sociala? Autoritatile pot sa-ti interzica? sau doar iau act?
    sau pur sis implu sa poata sa ceara taxe pe banii respectivi.
    • +12 (12 voturi)    
      Banii!!! (Miercuri, 13 mai 2015, 16:15)

      Puie Monta [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Doar nu credeti ca pe astia ii doare capul de noi sau de copii nostri?!?!! Eu ne vor doar banii!

      Probabil ne vor cere o taxa ca sa ne dea voie sa lasam copii sa se manifeste artistic ... Apoi vor pretinde ca nu au avut autorizatie scrisa si semnata / parafata / aprobata etc. si ne vor mai da o amenda iar in final vor impozita veniturile copiilor, inclusiv partea cu Sanatatea (care, de altfel, este gratuita pentru copii prin lege!).

      Daca ar fi fot dupa astia Da Vinci si Michelangelo nu ar fi creat nimic, MonaLisa ar fi fost stearsa iar Maiastra lui Brancusi topita!
    • 0 (0 voturi)    
      Impozite si taxe,desigur (Joi, 14 mai 2015, 13:57)

      Fiscus Iudaicus [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Evident ca doar asta-i intereseaza. Biruri si iar biruri.
      Deci anunti asa zisa "Asistenta Sociala" care,vezi Doamne, protejeaza interesele copilului in sensul de a-l feri de exploatare,iar aia anunta ANAF-ul care va proteja...pusculita copilului,impotriva acumularii de bani din munca proprie.(lol-ca sa zic asa)
      Probabil ca activitatile artistice ale copiilor vor deveni tot mai rare, spre deloc.
  • +8 (8 voturi)    
    dar daca participa la un festival concurs? (Miercuri, 13 mai 2015, 16:11)

    mimi [anonim]

    si poate sa castige o suma de bani ca premiu?
  • +12 (12 voturi)    
    Tampenia politicienilor romani (Miercuri, 13 mai 2015, 16:17)

    sorin [anonim]

    Pentru a da o lovitura "puternica economiei subterane" si a stopa furturile comise de alesii nostri s-a hotarat ca toate veniturile realizate de copii sa fie impozitate. Altfel riscati o amenda intre 1000-5000 lei (putin comparativ cu milioanele de euro "completate" si nerecuperate de statul roman)
  • +16 (16 voturi)    
    Deci, (Miercuri, 13 mai 2015, 16:22)

    NicolaeA [utilizator]

    daca sunt trmisi puradeii la activitatea artistica de cersit, trebuie respectata legea: anunt la bagatorii de seama si copia contractului !
    • +10 (10 voturi)    
      Foarte bine punctat!!! (Miercuri, 13 mai 2015, 16:36)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Bine ca nu le fac nimic celor care isi trimit sau folosesc copii la cersit.
  • +10 (10 voturi)    
    .... (Miercuri, 13 mai 2015, 16:36)

    za_omu [utilizator]

    E simpla treaba, s-a ajuns la un asa penibil încât statul e în stare sa impoziteze și banii de buzunar ai copiilor in loc sa-i execute...financiar...pe pușcăriași :-)
    Of, ce mi-as dori sa pot vedea vreo 2-3 din gasca ponta and Co. atârnați de niște sfori pe undeva...
  • +6 (6 voturi)    
    Penibilul Ponta vrea iar bacșiș. (Miercuri, 13 mai 2015, 18:01)

    vali47 [utilizator]

    Nu mai lăsați copii să deseneze cu creta pe asfalt.Ponta poate interpreta asta ca o activitate artistică producătoare de venit și deci impozitată.Decontează Ponta o parte din cheltuielile de pregătire a unui copil pentru participarea la o activitate artistică,ca să pretindă o cotă din câștig?
  • +4 (4 voturi)    
    nebuni (Miercuri, 13 mai 2015, 18:06)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    !
  • +1 (1 vot)    
    Copiii (Joi, 14 mai 2015, 10:20)

    Cosmin [anonim]

    Pai sa inteleg ca toti copii care fac sport,daca primesc vreun premiu,trebuie sa anunte Asistenta copilului ? Pare aiurea !. Apoi copii nu semneaza acte,ci parintii lor. Pare o noua lovitura pentru cultura sport,etc
  • 0 (0 voturi)    
    cata ura poate sa aiba don' pontape poporul roman! (Joi, 14 mai 2015, 14:13)

    zgabercea [anonim]

    Acest HG este efectiv o stoarcere de bani de la popor, o clara rea intentie. Noi suntem victime colaterale in lupta lui personala cu DNA-ul. O reactie furibunda impotriva poporului lipsit de aparare; Este ca in Tom si Jery cand se lovesc cu tigaia, buldogul il loveste pe Tom iar Tom da mai departe lovitura lui Jery.Este o razbunare mizerabila! Aceasta perosnulitate se razbuna pe popor din motivul ca PSD si toata clasa politica aservita lui este atacata de DNA SPER DIN TOT SUFLETUL SA "DESTRUCTUREZE" GRUPARILE DIN PSD"
    Don' ponta acu' se razbuna pe popor din mai multe motive.Motivul principal este ca A PIERDUT PREZIDENTIALELE !!! iar acu' `cei 30% din cei care l-au votat sunt "victime colaterale" dar, asta avea el in "capsoru' de procoror" de cand a "preluat" prin hotie "primariatul " natiunii.."cele mai de...favorizate" caci, Ceausescu, care era un patriot, a obtinut titlu natiunii celei mai favorizate, "iel" a adus-o in faza defavorizate. Deci cu spuneam, a vazut ca nu mai are ce fura din Romania si cum are de "hranit" 588 de golani puturosi, ei nu chiar toti, dar majoritatea lor si, mai ales ca are de achitat obligatii "morale" de foarte mare valoare, face legile in asa fel incat sa se mai poata fura "legal" dar, intrucat nu se acopera "ajutorul" primit de firme… si din exterior (lukoil, rompetrol, etc.) nu are de unde sa scoata acesti bani decat din SUPRATAXE, IMPOZITARE MULTIPLA A MUNCII, ACCIZE etc. cu ajutoru' "legalitatii" ANAF.