Dupa ce si-a facut Biserica in curtea unui liceu din Timisoara, Arhiepiscopia a primit si un teren de 400 de metri patrati

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2015, 16:00 Actualitate | Esenţial

Arhiepiscopia Timisoarei a primit in folosinta gratuita, pe o perioada de 49 de ani, 400 de metri patrati din curtea Colegiului "CD Loga". Aici se afla deja o capela, iar terenul din jurul ei urmeaza sa fie imprejmuit, scrie cotidianul debanat.ro.

Colegiul National "C. D. Loga" din Timisoara are in curte, din luna februarie, o biserica ortodoxa care poarta hramul Sfantului Luca.

Potrivit sursei citate, in anul in 2000 Fundatia "Ovidiu Moescu" a cerut Consiliului Local Timisoara terenul din curtea scolii pentru a construi o biserica, in memoria unui membru al familiei care a fost absolvent al prestigiosului liceu.

Marti, consilierii locali au votat atribuirea in folosinta gratuita, in baza unui contract de comodat, pe o perioada de 49 de ani, catre Arhiepiscopia Timisoarei a terenului de 400 de metri patrati din curtea Colegiului Loga.

Hotararea o anuleaza pe cea emisa in 2000, care atribuia terenul respectiv fundatiei care a inceput constructia bisericii.

"Scopul atribuirii terenului mentionat (...) este desfasurarea in bune conditii a activitatilor din Capela Ecumenica: activitati destinate elevilor din toate ciclurile de invatamant ale Colegiului National C.D. Loga si din alte unitati de invatamant; activitatilor si proiectelor organizate si desfasurate de catre asociatiile ASCOR - Asociatia Studentilor Crestini Ortodocsi Romani din Timisoara si LTOR - Liga Tinerilor Ortodocsi Romani din Timisoara", se precizeaza in proiect. Conform acestuia, "Mitropolia Banatului - Arhiepiscopia Ortodoxa Romana a Timisoarei va efectua delimitarea suprafetei de teren atribuita prin executarea unei imprejmuiri si crearea unui acces separat care va deservi exclusiv la lacasul de cult".










1784 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 9 aprilie 2015, 16:17)

    dragos234 [utilizator]

    Si asta in timp ce bolnavii merg sa se trateze la spitalele din Szeged. Fiecare natie cu prioritatile ei.
  • +11 (11 voturi)    
    dati-le direct toata scoala (Joi, 9 aprilie 2015, 16:28)

    gogu [anonim]

    ce parc, ce terenuri, ce clase. inchideti scoala, faceti manastire din ea?!
  • +12 (12 voturi)    
    . (Joi, 9 aprilie 2015, 16:36)

    TTN [utilizator]

    Un teren de sport, un bazon de înot sau ceva mai util nu se putea face în curtea liceului?
    • +3 (3 voturi)    
      . (Joi, 9 aprilie 2015, 16:40)

      TTN [utilizator] i-a raspuns lui TTN

      Bazin, pardon.
  • +2 (2 voturi)    
    Aberatia BOR (Joi, 9 aprilie 2015, 16:53)

    Daniel [anonim]

    Eu am fost la acel liceu, si in locul unde se afla aceasta biserica ne jucam badminton, stateam pe banca in zilele frumoase,...ne plimbam pur si simplu!

    Baiatul meu termina acum acelasi liceu.
    In acelasi loc, langa biserica se aduna liceeni pentru a se ascunde de profesori si sa traga o pipa!


    Ce spune BOR?
    Ca este speranta romanilor?!
    Hohohoho ce-am mai ras...plans?!
  • +7 (7 voturi)    
    Laudat fie Domnul Primarele! (Joi, 9 aprilie 2015, 16:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cand i-a dat gratuit terenul de 400 mp. primaria trebuia sa ii puna conditia sa construiasca, pe intreg acest teren, o catedrala impunatoare, la realizarea careia primaria sa contribue, din taxe si impozite, cu 75% din cosul tota, restul de 25% trebuind sa fie donat "voluntar" de populatie, la nunti, botezuri, inmormantari., sfintiri, expunerea moastelor facatoare de minuni, etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce mai conteaza? (Joi, 9 aprilie 2015, 20:57)

    Je__ [utilizator]

    Timisoara a ajuns oricum o ghena de gunoi.
    Am ajuns sa facem curatenie in parcurile orasului pe baza de voluntariat!
    Pe strazi e plin de rahati de caine! Dar cui pasa!
    Primarele e cu palmieri, asteapta vremea ca-n Madeira sa poate zugravi 20m de tunel, asfalteaza centrul orasului, ca piatra cubica scoasa a fost deja vanduta si nu mai este.....