In dosarul Alinei Bica apar primele informatii despre bani din Rusia folositi pentru cumpararea unei firme de la Tender. Omul de afaceri sustine ca si-a vandut firma la cererea fostei sefe DIICOT

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 23:17 Actualitate | Esenţial

Tender si Bica
Foto: Colaj foto

Ovidiu Tender spune in denuntul facut impotriva Alinei Bica ca, la cererea sotului si a consilierului acesteia, a instrainat actiunile UPRUC Fagaras, se arata in motivarea ICCJ la decizia de arestare a fostei sefe a DIICOT, potrivit Mediafax.

ICCJ reda in motivarea arestarii preventive a Alinei Bica fragmente din denuntul facut de omul de afaceri Ovidiu Tender impotriva fostei sefe a DIICOT.

In denuntul facut in 28 ianuarie, Tender spune ca a fost nevoit sa-l angajeze consilier pe Florin Mihailescu, fost politist, care ii era consilier Alinei Bica, pentru a avea sansa unei sustineri din partea fostei sefe a DIICOT in solutionarea in interesul sau a dosarului Carom.

Astfel, el i-a oferit lui Florin Mihailescu salariu si alte avantaje solicitate.

Totodata, a aratat Tender in denunt, la solicitarea lui Mihailescu si a sotului Alinei Bica, a instrainat pachetul majoritar de la UPRUC CTR SA din Fagaras, pretul cesiunii impus fiind de 3,2 milioane euro, din care suma de 1 milion de euro trebuia sa fie in cash, nefiind inregistrata in contabilitate.

In motivare se mai vorbeste de un martor din dosar, Dan Vasile, "aflat in relatii de prietenie cu familia Alinei Bica, mai exact cu sotul acesteia", care a aratat ca a cumparat actiunile la UPRUC CTR SA, dupa ce i-a fost virata suma de 3,5 milioane de euro dintr-un cont din Rusia intr-un cont al sau din Austria.

Martorul Dan Vasile, noteaza judecatorul, sustine ca preluarea pachetului majoritar de actiuni de la S.C. UPRUC CTR SA a fost facuta pentru Horia Enciu, care mai incercase sa achizitioneze actiuni la acea societate, insa nu reusise.

"Atunci, la initiativa domnului director Bica Dorin si a domnului Enciu, am mers eu si am facut demersurile in vederea achizitionarii pachetului majoritar de actiuni, cu precizarea ca eu nu aveam bani sa cumpar acel pachet, dar aveam suport financiar de la domnul Horia Enciu care a platit atat infiintarea firmei ca si capital social, cat si ratele pentru pachetul de actiuni pana la acest moment", spune Dan Vasile in declaratia citata in motivare.

Alina Bica este cercetata intr-un nou dosar, disjuns din cel al despagubirii ilegale de la ANRP, fiind acuzata, printre altele ca l-ar fi ajutat pe Ovidiu Tender sa obtina o solutie favorabila in dosarul Rafo-Carom.

Omul de afaceri Ovidiu Tender a formulat la randul sau un denunt impotriva Alinei Bica, legat de o mita pe care i-ar fi dat-o fostului procuror-sef al DIICOT, sub forma de actiuni, printr-un intermediar.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

24699 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    in cazul (Joi, 5 februarie 2015, 1:23)

    Ar3s [utilizator]

    procurorului sef al DIICOT, acuzatia celor de la DNA ar fi trebuit incadrata la ,,subminarea economiei nationale" (daca mai exista aceasta incadrare). Deopotriva, sistemul mafiot al aparatului de stat din care facea parte, a afectat domeniul privat /stat. Oricum, daca se gaseste vinovata, pedeapsa ar trebui sa fie FOARTE aspra. Acest gen de functionari reprezinta cosmarul social unei tari. Vorbim de cele mai inalte functii in stat.
    Pun prinsoare ca Alina Bica nu este in stare nici macar sa indice pe harta orasul Fagaras, iar chestia, pe mine ma scoate din minti! A comis toate aceste magarii cu gandul la Dubai sau Paris.
    • +18 (24 voturi)    
      cu cat sapati descoperiti mai multe (Joi, 5 februarie 2015, 13:41)

      ClaraGeorgevici [anonim] i-a raspuns lui Ar3s

      nu cred ca este suficienta o pedeapsa pt aceasta parasuta platita de noi ca sa ne jefuiasca. Pedeapsa maxima si suplimentata cred ca este mult prea putin bineinteles confiscat tot si dreptul la pensie de magistrat anulat. Sa traiasca din ajutor social
    • +17 (21 voturi)    
      mda... (Joi, 5 februarie 2015, 13:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      fetita asta trebuie sa faca puscarie bine de tot, cel putin 10-15 ani...

      acum mai e intrebare Tender , fost securist comunist , cand minte si cand vorbeste adevarul.
    • +1 (11 voturi)    
      Alina (Joi, 5 februarie 2015, 14:21)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Ar3s

      Daca pui prinsoare o sa pierzi. Alina Bica stie unde este Fagarasul pentru ca acolo a copilarit.
    • 0 (0 voturi)    
      si ... (Duminică, 5 aprilie 2015, 0:49)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      Tender sa fie liber ca pasarea cerului? Nuuu, el nu a subminat economia nationala?Amandoi si multi altii sunt vinovati de soarta tarii. Asa ca, sa li se faca loc in inchisori si sa le fie confiscate agoniselile.
  • +16 (18 voturi)    
    Se putea? (Joi, 5 februarie 2015, 13:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Unde este un rahat mai mare, acolo este si rusia sa il miroasa/deguste. Se putea altfel?
  • +11 (11 voturi)    
    o varianta... (Joi, 5 februarie 2015, 13:39)

    Gustav666 [utilizator]

    Mie-mi miroase mai mult a santaj decat a luare de mita. Probabil probele din dosarul Tenderului chiar erau subtiri si atunci: dai si scapi cu suspendare, nu dai... A venit insa arestarea Bicai, dezvaluirea taraseniei, iar judecatorul i-a dat lui Tender maximul prevazut de lege, orice alta solutie l-ar fi bagat pe magistrat in grupul infractional al Alinei Bica.
  • +19 (19 voturi)    
    Demascati manevrele rusilor! (Joi, 5 februarie 2015, 13:49)

    arheopterix [utilizator]

    Preluarea unor active la pret de nimic,(pentru ca Petre Roman le-a declarat ,,fiare vechi ,, ) de catre oameni ai Moscovei e atit de cunoscuta ca ma mir ca n-au iesit mai multe la suprafata . De ce procurorii nu analizeaza cum rusii demonteaza otelaria de la Tirgoviste si se pare ca o duc in Rusia . Rog pe toti care au cunostinta de astfel de cazuri sa le faca publice , doar , doar ne-o auzi cineva.
    • +6 (8 voturi)    
      Cum pot fi făcute publice? (Joi, 5 februarie 2015, 14:57)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Încep să nu mai am încredere nici în mas media românească.Nu toate informațiile de interes public sunt transmise.De multe ori se insistă pe unele informații prezentate denaturat,încât să le credem adevărate.Cred-că modul de control al serviciilor de informații nu-i eficient și din această cauză serviciile îi controlează pe cei care ar trebui să țină în frâu niște excese,poate nu întotdeauna intenționate.
    • +3 (7 voturi)    
      adevarat (Joi, 5 februarie 2015, 16:14)

      Pop [anonim] i-a raspuns lui arheopterix

      asta e adevarata subminare a economiei nationale care insa nu e si nu va fi pedepsita pentru ca a fost facuta de persoane "intangibile " Asa ca ne arunca praf inochi cu cate-o mata gen Bica, Udrea, si de fapt banii adevarati sunt la altii care-s protejati .NU am auzit de bani recuperati pe bune de la privatizarile frauduloase sau din nerespectarea contractelor de privatizare.
      Zici ca au inviat acum din morti toate parchetele dupa 25 de ani de devalizare a economiei de care i-a durut in c...r.
  • +9 (15 voturi)    
    Jigodia de Tender face orce sa scape ieftin !! (Joi, 5 februarie 2015, 14:42)

    andreesanu [utilizator]

    Sa nu fugim de problema cheie pentru care-i judecat Tender !!!, Carom si Rafo Onesti valorau la acea data cind le-au devalizat Tender, SUTE de milioane de euro ,iar voi bateti cimpii de Upruc Fagaras o simpla fabrica invechita de utilaj chimic si trasee emailate,care la pretul pietii nu era mai mult de 15-20 mil de dolari.
    Tender descusut la singe nu are numai jaful de la Onesti Carom +Rafo sau Upruc Fagaras ,dar ce are de zis de vinzarea arhivei Institutului geologic roman ???,de acolo au altii toate datele de resurse naturale ale Romaniei . De subminarea economiei trebuie intrebati toti cei care au smuls prin hotie (privatizare de forma) una cite una fabricile,uzinele,combinatele tarii si din care s-a ales
    praful si pulberea.
    Vazind cit fura altii Bica a prins si ea gustul !
  • +4 (8 voturi)    
    In final- punctul pe i (Joi, 5 februarie 2015, 14:43)

    aniod [utilizator]

    Poate se ajunge la concluzie: subminarea economiei nationale.
  • +7 (7 voturi)    
    ce prosti (Joi, 5 februarie 2015, 15:02)

    IonCreanga1 [anonim]

    Stirea este facuta public de altcineva Acelui Tender i se atribuie doar para Cat de mica importanta i-au putut da acelui acuzat Cata manevrare publica a presei si informatiei publice ( parlamentul)