FOTOGALERIE / VIDEO Circa 2000 de persoane cu credite in franci elvetieni au protestat in Piata Constitutiei. Manifestantii au cerut conversia in lei a creditelor in valuta

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 25 ianuarie 2015, 12:07 Actualitate | Esenţial


FOTOGALERIE: Miting al persoanelor cu credite in franci elvetieni
Circa 2000 de persoane cu credite in franci elvetieni s-au adunat in Piata Constitutiei duminica, solicitand autoritatilor sa intervina de urgenta in criza generata de aprecierea francului, astfel incat bancile sa converteasca in lei creditele in valuta, la cursul istoric plus maxim 20%, transmite Medaiafax. Printre mesajele afisate de protestatari s-au numarat:  "BNR + Banci + Clienti = Vinovati! De ce doar noi suntem penalizati?", "Banca = Camatar legalizat de BNR si de Stat!", "Nu vrem banii de la stat, vrem sistem reglementat!", "BNR reglementeaza doar cum bancile dicteaza!", "Vreau rata sa imi platesc, Copilul din ce-l hranesc?", "Je Swiss dator vandut!", "Rate CHF la curs istoric!, "Eram educat, dar dezinformat. Banca m-a inselat!", "Voi aveti puterea, noi avem durerea!"

Mitingul, organizat de Grupul Clientilor cu Credite in CHF (cu circa 16.000 de membri) pe reteaua de socializare Facebook, a reunit romani din multe zone ale tarii, care au venit impreuna cu familia, copiii si prietenii, de la Bacau, Braila, Constanta, Cluj, Sfantu Gheorghe, Harghita, Tulcea, Baia Mare, Slatina, Pitesti, Timisoara, Oradea, Iasi, Turda sau Galati.

Grupul a depus marti, prin reprezentantii sai, o cerere la Guvern, Camera Deputatilor si Senat, prin care propune spre dezbatere si adoptare in regim de urgenta, de maxim doua saptamani, un text de initiativa legislativa care sa solutioneze situatia "grava" in care sa regaseste o mare parte a clientilor care au contractat credite in monede straine (franci elvetieni, euro sau dolari).

Clientii institutiilor de credit cer astfel, prin masurile propuse, ca bancile sa le ofere posibilitatea de a opta pentru conversia creditelor in valuta in moneda nationala, la cursul de la data semnarii contractelor apreciat cu cel mult 20%, indiferent de tipul creditului, ipotecar sau de nevoi personale.

Totodata, ei solicita interzicerea aplicarii de catre banca a unor comisioane si garantii suplimentare, precum si de costuri si alte cheltuieli netransparente in procesul de conversie. O alta cerere este ca dobanda anuala efectiva (DAE) pentru creditul in lei sa nu depaseasca nivelul DAE aplicat anterior.

Daca initial, in jurul orei 12:00, la actiune se aflau in jur de 600 de persoane, la ora 13:20, randurile protestatarilor s-au inmultit la circa 2000 de persoane, acestia scandand ca nu mai achita ratele la banci pana nu se gasesc solutii corecte astfel incat sa-si permita sa plateasca in continuare datoria, nu sa ajunga in situatia de a ramane fara case.

"Asteptam sa ni se alature cat mai multe persoane din Bucuresti si din tara, pana la ora 16:00. Acest miting este prima actiune pe care o organizam pentru a sustine demersul nostru legislativ, respectiv solicitarea depusa la Guvern, Camera Deputatilor si Parlament. Vor urma si altele, nu ne oprim aici, vom pune in continuare presiune si vom boicota sediile bancilor. Bancile nu au dorit pana acum sa stea de vorba cu noi ca grup, cu atat mai putin individual",a declarat Andreea Cristoforidis, unul dintre reprezentantii grupului si organizator al mitingului.

Protestatarii spun ca bancile de la care au luat credite nu fost dispusi niciodata la negocierea contractului de credit, fiind nevoiti sa accepte forma contractului asa cum a fost inaintata de banca pentru a putea accesa un imprumut pentru casa.

"Negocierea presupune doua parti, or banca nu negociaza cu clientii contractele de credit, nu sta de vorba cu noi pe aceste aspecte. Nici renegocierea contractelor nu este posibila individual", spune Daniel Teodorescu, alt reprezentant al Grupului Clientilor cu Credite in CHF.

O familie prezenta la miting, cu o fetita de un an si jumatate in brate, a ajuns in situatia de a avea de achitat in aceste zile o rata de 4.100 de lei, fata de 1.800 de lei la momentul contractarii creditului, pentru achizitia unui apartament.

"Cand am mers la banca am cerut credit in lei, mi s-a spus ca nu ma incadrez nici la lei, nici la euro, dar ofiterul de credit mi-a spus ca ne da franci elvetieni. Atunci nici nu stiam ce sunt francii elvetieni, dar mi s-a spus ca ma incadrez si ca e foarte bine", afirma Constantin Hrenciuc, capul acestei familii.

Debitorii bancilor spun ca vor reglementari exacte in "Romania lucrului bine facut" si in practica, nu doar in teorie.

Protestatarii au scandat "Jos Isarescu!", "Jos Mafia!", "Conversia!".


"Noi, semnatarii petitiei, sustinem demersul  initiat marti, 20 ianuarie 2015, de catre GRUPUL CLIENTILOR CU CREDITE IN CHF  pentru denominarea in lei a creditelor in valuta, la cursul de la data semnarii contractului + maximum 20%.

Marti, 20 ianuarie 2015, GRUPUL CLIENTILOR CU CREDITE IN CHF a inaintat o solicitare Guvernului, Camerei  Deputatilor si Senatului prin care cerea dispunerea in regim de maxima urgenta a unei INITIATIVE LEGISLATIVE care sa solutioneze situatia grava in care se gaseste o buna parte a clientilor bancilor care au contractat credite in orice valuta straina (CHF, EURO, USD).

Solicitarea, cu numerele de inregistrare 686 din 20.01.2015 (Guvernul Romaniei), 296 din 20.01.2015 (Camera Deputatilor) si  113/17 din 20.01.2015 (Senat), contine si  o propunere de text legislativ care are la baza un Proiect Legislativ pe tema conversiei  creditelor in franci elvetieni  in lei, apartinand unui grup numeros de parlamentari ￯ 131 deputati si senatori.

Acestei initiative i S-AU ADUS MAI MULTE MODIFICARI de catre GRUPUL CLIENTILOR CU CREDITE IN CHF si asociatiile de protectie a consumatorilor din sectorul financiar (ACCBAR, AURSF, PARAKLETOS), printre care:

 - Posibilitatea consumatorilor cu credite in valuta straina (CHF, EURO, USD) de a opta pentru conversia creditelor din valuta in lei, la cursul de la data semnarii contractului + o diferenta de maximum 20%, indiferent de tipul de credit acordat (cu sau fara garantie).

- Interzicerea solicitarii si aplicarii oricaror altor comisioane, costuri si garantii suplimentare in procesul de conversie a creditelor.

- Interzicerea perceperii unei dobanzi anuale efective (DAE) mai mare in noua moneda de creditare.

Continutul integral al Solicitarii se regaseste pe pagina de facebook a GRUPULUI CLIENTILOR CU CREDITE IN CHF, la sectiunea Fisiere (Files).

 Initiatori:

Catalin Voivozeanu,

Andreea Cristoforidis

Sorin Comanescu
"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17448 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    Clauze abuzive OTP (Duminică, 25 ianuarie 2015, 12:23)

    AntiOtpGrupul [anonim]

    Banca OTP incearca si in acest moment sa isi insele clientii. In zilele trecute mai multi client au fost sunati de catre banca OTP ca sa se prezinte la sucursala pentru semnarea ofertei de reducere cu 1.5% a margei bancii. Ce au uitat sa spuna este ca de fapt marja bancii va fi de 6,5% dupa aceasta perioada de reducere de 3 luni si in acest fel.
    Vedeti aici oferta OTP expus integral:
    MARJA FIXA de 6.28% !!!!!!!!!!!!!!
    https://www.flickr.com/photos/antiotp/16347359982/
    si SCADENTAR abuziv (cititi ultima sentinta)
    https://www.flickr.com/photos/antiotp/16346492411
    pentru orice info legat de clauzele abuzive OTP si combaterea lor in instanta, va asteptam:
    www.clauzeabuziveotp.com
    PS:
    banner protest #mitingCHF #clauzeabuziveotp aici:
    https://www.flickr.com/photos/antiotp/sets/72157650043213679/
    • +10 (22 voturi)    
      Cit de mult trebuie sa apram bancile? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:22)

      Cetateanul Roman [anonim] i-a raspuns lui AntiOtpGrupul

      Situatia este evident complexa is fiecare dintre cei implicati au partea lor de vina BNR + Banci + Clienti. Este evident ca Bancile stiau ca insala! si pe termen lung este o problema cu TOATE creditele in Valuta. Oricare ar fi aia. De aceea se si incaseaza un comision de RISC VALUTAR. Acest comision nu ar trebui folosit pentru asigurarea unor asemenea credite? Practic ambii parteneri (Banca si Clientul) ar trebui sa fie protejati de un asigurator in schimbul acelui comision PLATIT INTEGRAL DE CLIENT! Daca Banca a ales sa il foloseasca doar pt buzunarul propriu...... e pe riscul ei. Care e justificarea unui asemenea comision, declarat in justitie perfect legal, daca el nu acopera in realitate nici un risc? Cred ca BNR ar fi trebuit sa fie mai atenta cu acest comision. Sa oblige bancile sa isi faca asigurari/reasigurari reale pt creditele in valute. Si atunci cind valoarea valutei creste cu mai mult de 10-15% sa activeze aceasta protectie si diferenta de curs sa fie acoperita din comisionul de risc.
      BNR sa explice cum a acceptat introducerea acestui comision si cum il justifica atita timp cit nu acopera de fapt cresterea de curs
    • -1 (19 voturi)    
      eu nu inteleg (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:08)

      ridza [anonim] i-a raspuns lui AntiOtpGrupul

      de ce trebuie sa vii sa semnezi si nu se scade automat? S-au semnat acte aditionale la fiecare schimbare de dobanda practicata de banca? Sau vor sa se ingroape iar in hartii ? Ce inseamna ca in 5 zile oferta nu mai e valabila? Ce ascunde graba asta?
      OTP este o banca ungureasca, si ungurii nu ne-au vrut binele niciodata
    • +3 (5 voturi)    
      N-a stiut nimeni! (Luni, 26 ianuarie 2015, 8:38)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui AntiOtpGrupul

      Inteleg ca e tare nasol ca v-au crescut ratele, dar sa stiti ca nu avea cum sa prevada nimeni aceste rahaturi care se intampla acum.

      Sunt foarte multi angajati din banci care au si ei credite in CHF!

      Euro vs. Dolar a ajuns de la 1.3 la 1.13 in cateva zile. Cine naiba credeti ca stia?

      Asta-i lumea in care traim, e complicat si instabil. Dar ar putea fi mult mai rau. Inca nu murim de foame, nu e razboi. Sa nu ajungeti sa va para rau dupa vremurile astea.
  • +22 (62 voturi)    
    De ce? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 12:24)

    Alor [utilizator]

    De ce nu ati luat voi de la inceput creditele in lei? Va oprit guvernul ,parlamentul sau Bnr ? Pentru ca a fost mai rentabil , nu ? Da , dar v-ati asumat si un risc. Iar acum nu vreti sa il platiti. Vorba aceea : profitul se privatizeaza, paguba se nationalizeaza.
    • -18 (52 voturi)    
      Iti raspund eu prietene (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:27)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Alor

      Pt simplu motiv ca ne-am dorit o casa modesta (undeva la 40 .000 eur la acel moment adica acum 8 ani de zile) ceea ce era enorm de putin (poate iti aduci aminte preturile la locuinte de la aceea data).si pt ca nu ne calificam lpt un imprumut ipotecar decat la franci!
      Acum intelegi de ce? Pt ca in lei ( nu te calificai pt un imprumut echivalent la aprox 40.000 eur).

      Deci inainte sa pui un comentariu obraznic intereseaza te mai intaio care erau conditiile de credite la acel moment.
      • +17 (43 voturi)    
        părere (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:54)

        Arl [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        Și dacă tu doreai o casă, ce legătură e cu situația de azi? Ți-ai dorit casă, ai găsit o soluție care, pe termen lung, s-a dovedit greșită. Acum plătești, de ce trebuie să cotizăm și noi, ceilalți? După logica aceasta și cei care și-au luat plasme cu credit pe buletin și acum nu au cu ce plăti ar trebui ajutați cu banii altora.
        • +2 (22 voturi)    
          impartirea riscului (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:59)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Arl

          problema nu e ce casa am luat ci ca e un contrat abuziv, desi e avizat de BNR, in care riscul nu se imparte egal, il suporta integral consumatorul dupa ce tot el plateste si un comision de risc.
          • +14 (20 voturi)    
            părere (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:17)

            Arl [utilizator] i-a raspuns lui marius

            Și cât timp cursul v-a fost favorabil nu a fost abuziv, nu? Nu v-ați revoltat! Așa că mai lăsați-ne cu vaietele voastre!
          • +7 (7 voturi)    
            Daca (Luni, 26 ianuarie 2015, 2:22)

            Alor [utilizator] i-a raspuns lui marius

            Daca a fost abuziv contractul de ce la-ti semnat?
        • +1 (3 voturi)    
          parere proasta (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:51)

          fffff [utilizator] i-a raspuns lui Arl

          De unde pana unde trebuie sa cotizati voi ceilalti? Cand va vad ca aveti internet si mai si comentati ma doare capul... Ia vedeti-va de treaba voastra, e evident ca nu stiti cum functioneaza un contract incheiat intre doua parti.
          NIMENI NU A CERUT AJUTOR DE LA STAT!!!!
          Nu stii sa citest?
          Au facut protest pentru ca bancile sa isi asume din responsabilitate, cum e absolut normal si corect in astfel de situatii.
          Daca omul a vrut imprumut in lei si banca l-a indrumat spre franci este evident cine a comis-o
          • +1 (1 vot)    
            raspuns (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:28)

            Arl [utilizator] i-a raspuns lui fffff

            Te doare capul, ia un paduden... Daca stii cum functioneaza un contract, atunci e clar, ai semnat, esti bun de plata. Si , intreb iar, daca cursul francului scadea, mai faceati scandal? Nu, le dadeati lectii de economie fraierilor cu credite in euro sau lei.
            Si daca ati protestat impotriva bancilor, ce cautati in strada? Luati-va avocat, mergeti in instanta si, daca aveti dreptate, castigati.
            Cine a comis-o? Si cel care semneaza, nu i-a pus nimeni pistolul la tampla.
            Asa ca imi mentin parerea asa proasta cum e, dupa tine. Ai semnat, plateste! Si cu ce te deranjeaza ca am internet si am comentat? Daca iti plangeam pe umar , era ok, nu?
      • +4 (32 voturi)    
        Sa-ti doresti daca ai cu ce (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:03)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        Si eu imi doresc un Porsche modest, un jacuzzi modest, o piscina modesta in curte, si alte chestii modeste de genul asta.. Dar n-o sa le iau niciodata cu un credit in alta moneda decat cea in care am veniturile. N-aveati unde sta inainte? Nu va convenea apartamentul la bloc? Foarte bine, acum o sa ajungeti in strada!
        • -10 (22 voturi)    
          am platit o data (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:03)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Alui

          Fiti corecti,nimeni nu sta cu mana intinsa.Clientii cu credite in franci elvetieni din anii 2007-2008 (inclusiv eu) au platit deja bancii sumele in lei luate la momentul acordarii creditului (80-90 de rate lunare) Si asta din cauza ca ratele au fost umflate de INSELACIUNEA bancii pe de o parte(LIBOR care scade pana la valori negative insa rata nu scade) si de cresterea abrupta a cursului franc-leu pe de cealalta parte.Banca si-a primit banii dati,domnule ,numai ca doreste sa incaseze acest credit de inca 2-3 ori.Asta se numeste sa faca profit domnule,UN PROFIT MARE,URIAS,NESIMTIT.Si asta nu mai vor toti acesti imprumutati.Vor ca banca sa-si asume o parte din risc,atunci cand creste cursul si cand scade valoarea gajului.De ce cand scade valoarea gajului banca iti vinde gajul si are voie sa te urmareasca pana la moarte si poate si dupa pana isi recupereaza tot ce crede ea ca ii datorezi?Banca nu si-a asumat un risc cand a luat in gaj o casa a carei valoare a scazut?Vrem ca banca sa suporte acest risc.Da,dar aceasta banca profita de ignoranta ta si se foloseste de toate mijloacele sa-ti induca tie in creier ca vei avea de suferit cumva de pe urma noastra,a celor cu credite(ti se va micsora salariul sau pensia,vei fi trimis in somaj,bancile vor da faliment,etc).
          Si,faptul ca in acei ani economia DUDUIA si tie iti crestea salariul domnule este si din cauza ca imprumutatii astia faceau credite si cumparau case,masini si cate si mai cate.
          Macar din cauza asta ar trebui sa taci.pe vecie.
          Aici mai raspund si altora ca tine care,din prostie,ignoranta si rautate,se fac ca nu vad interventia permanenta a BNR cand este vorba de euro,interventie facuta din banii nostri,precum va exprimati aici,3-400 de milioane intr-o singura zi ca sa mentina cursul EURO-LEU la un anumit nivel.
          De fapt,cu formatori de opinie,gen Guran care debiteaza aceste absurditati pe postul national de televiziune,platit tot din banii nostri,nu-i asa,nici nu te astepti la altceva de la omul de rand,nu ?
          • +9 (15 voturi)    
            Lasa vaietatul (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:18)

            Alui [anonim] i-a raspuns lui anonim

            Capul face, capul trage! Ai facut un deal cu banca, ti-a convenit ani intregi, acum cand nu-ti convine dai inapoi. Sorry, trebuia sa te gandesti mai bine inainte sa iei creditul respectiv. Fii barbat si asuma-ti greseala!
        • 0 (0 voturi)    
          cata rautate (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:33)

          Sophie [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Tipic mentalitate romaneasca, imi vine sa vars citind replicile astea...
      • +21 (43 voturi)    
        Prietene, (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:18)

        Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        Vad ca iti place sa te acuzi singur! =))))
        Daca nu te calificai pentru un credit in conditii normale, in moneda nationala, si probabil in moneda in care erai platit, atunci de ce te-ai bagat in datorii??
        Tu singur admiti ca te-ai bagat in kkt.
        Acum, eu nu sunt ca ceilalti sa va acuz pt decizia luata, pt ca la momentul respectiv nu era o idee deloc rea sa iei credite in CHF. Era o moneda stabila, puternic corelata cu euro, euro care scadea in raport cu leul. In plus, rata dobanzii era mai mica decat la lei sau euro. Totusi, asta a implicat un risc. Pe care voi atunci nu l-ati constientizat, iar acum nu il recunoasteti. Expuneti problema ca pe o fatalitate, de parca v-a pus careva pistolul la tampla, si neaparat, trebuia sa cumparati o casa. Ca doar proprietarii de locuinte din RO sunt doar 96,5%... cel mai mare nivel din UE.
        In cazul in care veti fi ajutati, diferenta ce rezulta din curs trebuie acoperita din buzunarele noastre, iar daca statul roman face asta, atunci va fi un lucru incorect, injust si imoral!!
        • -9 (15 voturi)    
          ignorantule (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:25)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Rares101

          Bancile au avut conditii mult mai dure in lei decat in euro si in franci. Inclusiv dobanzile au fost mai mici. Ei au promovat creditarea in aceste valute. Au facut tot posibilul ca oamenii sa se incadreze doar la valute si nu la lei. Au luat si comision de risc valutar, adica o asigurare pentru cazul in care moneda imprumutata scade, ca sa nu cumva sa piarda banca. Dar ghici ce, asigurarea nu e platita de beneficiarul ei, iar in sens invers (daca clientul pierde din cauza pietei valutare) nu se aplica aceasta asigurare. Bancile si-au primit banii in apoi, ar trebui sa-si vada de treaba si sa renunte la profitul acesta abuziv.
          • +2 (6 voturi)    
            Ignorantule, (Luni, 26 ianuarie 2015, 1:35)

            Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            Confunzi lucrurile!! Pentru clauze abuzive trebuie sa te adresezi unui avocat care sa mearga mai departe in instanta cu plangerea ta. Se poate face si un proces colectiv in cazul asta. Si s-au si facut de altfel. Dar asta nu este treaba guvernului sau a parlamentului, astea sunt celelalte 2 puteri din statul de drept, executiva si legislativa.
            Dar clauzele abuzive si faptul ca tu te-ai imprumutat in alta moneda nu au nimic in comun. Asa ca ignorantul esti tu!!
            Cum am spus mai sus, nu are importanta ce clauze erau la franci si ce clauze erau la lei... Nu ti-a pus nimeni pistolul la cap ca sa semnezi!!
            Tocmai de asta scriu pe forumul asta si imi pierd timpul cu ignoranti ca tine, pentru ca in tara asta nu prea exista responsabilitate pentru actiunile pe care le intreprindem!!
          • +5 (7 voturi)    
            .... (Luni, 26 ianuarie 2015, 2:24)

            ... [anonim] i-a raspuns lui numaiamnume

            Eu te inteleg , cu siguranta e foarte nasol ceea ce ti se intampla acum . De altfel , nu sunt deloc fan al bancilor .

            Pe de alta parte , ati avut contractul in fata , ati stiut ce prevede , si ati ales sa va bagati in asta . Clauzele abuzive sau nu , erau scrise pe hartia aia citita de tine si pe care ai ales de buna voie sa o semnezi .

            Ati luat o decizie pur personala si in interes propriu cunoscand toate regulile jocului , rezultatul si urmarile deciziei va apartin 100% . Sa vii acum sa ceri sa fi salvat e incorect .

            Imi pare sincer rau de cei care au lua 30.000 sa-si ia o garsoniera . Pentru ceilalti insa , ghinion , ati jucat la loteria valutara si ati pierdut .
      • +8 (32 voturi)    
        Daca nu te califici...nu te bagi (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:36)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        in loterii valutare....deci ti-ai facut-o cu mana ta. E trist intradevar...dar trebuie sa iti cunosti limitele financiare intotdeauna.
      • +9 (29 voturi)    
        hehe (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        Pai oare nu era mai inteligent sa nu iti iei casa daca nu te califici si la uncredit in lei? Oare nu erra mai bine sa mai astepti pina veniturile iti permit un credit care sa fie 25-30% din venituri, incit sa poti face fata si unei aprecieri a monedei respective?

        Degeaba iti doresti o casa daca dupa 7-8 ani ti-o ia banca...
        • -5 (11 voturi)    
          creditele in lei (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:27)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Aveau dobanda mult mai mare decat cele in valuta. Bancile au facut tot posibilul ca valuta sa fie cea imprumutata, prin impunerea de comisioane, dobanzi mari si conditii suplimentare pentru creditarea in lei.
          • +8 (10 voturi)    
            iar agenturili straini (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:30)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            Gigele, creditele in lei erau scumpe pentru ca depozitele in lei erau cu 5% dobanda, inflatia era de 8%, si tot asha. Nu bancile sunt de vina ca in lei creditele erau scumpe ci starea economiei romaniei care duduia in capul multora.

            Acu creditele in lei sunt ieftine pentru ca inflatia e 2% iar depozitele sunt cu 3% dobanda.
      • +8 (22 voturi)    
        Păi și io mi-am dorit ... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:43)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui catalin

        ... un harem acum vreo opt ani de zile, și am convins vreo patru-cinci bucăți bune să se bage.Dar a fost cît pe ce să intru la pușcărie poentru înșelătorie și tentativă de viol multiplu. Tu ce zici, ar fi fost OK să te implic pe tine în decizia mea? să zicem, în loc să fac io cinci ani de pîrnaie, găsesc vreo 2000 de oameni dispuși să stea fiecare cîte o yi în închisoare, și gata. Te bagi?
      • +16 (18 voturi)    
        Să fie ei sănătoşi (Duminică, 25 ianuarie 2015, 20:14)

        pdcom [anonim] i-a raspuns lui catalin

        Ia explică-mi prietene de ce vă revoltaţi voi cei cu creditele în franci şi nu şi cei cu credite în euro. Cunosc cazuri care au luat credit în euro când era 3.2 iar acum e 4.5. Cu ce sunteţi voi mai speciali în acest moment? Dacă x-ulescu şi-a luat credit îşi asumă inclusiv riscul să rămână fără casă daca nu mai poate plăti. E foarte simplu.

        Şi eu am luat un credit dar nu pe toată suma cât valora apartamentul. Am adunat nişte ani bani renunţând la concedii, nu aveam maşina din dorinţa de a vedea dacă sunt capabil să fac economii. În momentul în care am înţeles ce înseamnă să economiseşi deabia atunci am hotărât să fac pasul. Şi între timp mi-am luat şi maşină. Tot cu banii jos.

        În acest moment mai am de plătit 10% din valoarea proprietăţii şi dacă astrele se aliniază s-ar putea ca la sfârşit de an să mă scap definitiv de credit.

        Eu nu stau să-i înjur pe toţi inconştienţii care habar nu au de educaţie financiară şi care prin numărul uriaş de credite au ridicat preţurile enorm de mult. În ritmul în care economiseam dacă nu dădeau băncile la orice prost credit poate reuşeam să cumpăr cu banii jos. Deci nu stau să înjur pe nimeni dar nu pot să nu desfac o bere şi să mă uit la spectacol. Pentru că eu ma intuit acum câţiva ani că se va ajunge aici. Nu ai cum să dai mai mult de jumătate din venit pe rată şi să te bagi la un credit pe 30 de ani sperând că în toată perioada asta francul nu urca de la 2 la 3 RON.

        Aşa că fraţilor plătiţi ce aveţi de plătit sau să le scoată banca la vânzare. Cine ştie poate în 3-4 ani poate îmi mai iau o proprietate dar din asta ieftină scoasă la licitaţie de bancă.
        • +6 (8 voturi)    
          exact (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:41)

          I [utilizator] i-a raspuns lui pdcom

          asa este, in acea perioada tocmai acesti oameni au urcat preturile la imobiliare pentru ca aruncau cu bani pe care nu ii aveau defapt, iar acum tot ei sar de fund in sus ca sa faca statul ceva. Da, sunt de acord cu scoaterea a diverse clauze abuzive, dar atat!. Atunci oamenii calculati nu isi puteau lua o locuinta pentru ca banii munciti nu puteau tine pasul cu dezmatul creditelor, iar acum aceeasi oameni sunt amenintati ca o sa le plateasca astora creditele.
      • -6 (8 voturi)    
        ti-au dat bancherii la minusuri... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:35)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        dar ai dreptate. cunosc persoane care au credite in franci pt. ca doar in aceasta moneda banca a vrut sa le acorde creditele, erau sfatuiti de ofiterii de credit ca e cea mai buna valuta, bla bla bla, pt. ca la euro nu se incadreaza. asa ca cei care spun ca banca nu are nici o vina, mint. o alta cauza este supraevaluarea de catre banci a imobilelor pt. care clientii luau creditele.
      • +2 (4 voturi)    
        ok (Luni, 26 ianuarie 2015, 2:19)

        Alor [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        ok, inteleg , nu va-ti calificat pentru un credit in lei. Dar ce treaba are statul in afacerea voastra contractuala client -banca ?
      • +3 (5 voturi)    
        vreau si eu un lamborghini (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:42)

        alex [anonim] i-a raspuns lui catalin

        stimate domn care ti-ai dorit o casa modesta, dar cu toate astea mai mare decat plapuma, sa inteleg ca si cei care pierd la bursa ar trebui sa faca demonstratii ca sa le acopere statul pierderile???

        la fel, cei din comert care importa ceva dar vanzarile merg mai prost decat si-au imaginat trebuie sa ceara bani de la stat?

        de ce sa iti platesc eu nepriceperea, nenorocul sau, de ce nu, dorinta matale de a trai mai bine decat iti permiti??? si eu vreau un lamborghini!!

        de ce nu ai schimbat creditul din franci in altceva pana sa inceapa criza francului? aaaaa, era convenabil in CHF, nu?...e, uite ca nu mai e, dc nu te-ai gandit, acum suporta consecintele.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate intr-un fel (Luni, 26 ianuarie 2015, 17:51)

        sec_o [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        Si eu am facut credit pentru ceva si din fericire m-am incadrat la lei. Cu chiu cu vai si refuzata de nspe banci. Toti ma indrumau la franci ca e dobanda mai mica, ca e mai stabil, etc. Salariul era in lei si am facut in lei spre disperarea consilierului pe care pana la urma tot eu il plateam.
        Dar inteleg perfect nevoia de a avea un loc al tau, de a nu mai sta cu noua familie pe capul parintilor, de a nu mai fi inghesuiti 4-5 in doua camarute dintre care una e sufrageria... Si daca in lei nu vroiau sa faca ca era riscul mare, inteleg de ce multi au acceptat solutia valuta. Sper sa se solutioneze in beneficiul cetatenilor, caci guvernul tot de noi e platit.
    • -7 (31 voturi)    
      bai desteptule (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:50)

      vadin [anonim] i-a raspuns lui Alor

      daca nu esti in cunostinta de cauza, stai in banca ta !
      si pt ca vad ca esti bagacios, uite cum au stat lucrurile in 2006 si 2007 si cum a actionat mafioata BNR, mai bine zis acest "ingerash" numit mugurash isarescu, ///
      eu am credit in franci si nu am nici o speranta. pe linga bancorex, pt mugurash noi suntem nimic, insa, totusi, se merita sa stiti si voi, cei neafectati.
      in acea perioada, 2005-2007, creditarea in lei, euro sau dolari era fie fff scumpa, fie inaccesibila, adica puteai primi sume mici, cu care nu puteai face o achizitie gen locuinta. atunci, in acest intuneric, apare dintr-o data creditul in fr. elv., f avantajos ca dobinda si cel mai important, fff avantajos ca plafon, adica la venituri medii puteai lua echivalent la 50000 euro. ERA SINGURA VARIANTA DE CREDITARE DOMNULE. SINGURA ACCEPTABILA !!!
      vrei sa stii ce mi-a spus volksbank ??? nici o problema stimate client. fr elv este o moneda stabila, cu o evolutie predictibila, ca si marile valute, euro sau dolar. asa ca nici o grija, chiar daca leul se va devaloriza, va fi in limite suportabile. ce spunea mugurash ??? ca da, avertizez pe cei care iau credite in valute exotice se supun unor riscuri de curs. intrebat insa de francul elvetian, spunea ca acesta este o moneda exotica pentru noi, insa este o moneda stabila, a unui stat caracterizat de stabilitate. ce puteam face ??? tu, ce puteai face in aceasta situatie de nevoie ???
      aspectul cel mai mincinos insa, este ca nici unul din cei ce am luat credit sub aceasta sigla, nu am luat fr elv. am luat lei sau in unele cazuri, euro. eu am luat lei. echivalentul a 600 mil. lei vechi. de 8 ani platesc ratele lunare (credit pe 20 de ani) si daca ar fi sa-l rambursez ar trebui sa platesc 1 mld. lei vechi.
      ai inteles ? bancile au dat lei !!! si vor sa ne ia de 3 ori ceea ce ne-au dat !!! pt 600 mil voi plati 1.800 mil. ti se pare corect ??? mugurash nu ajuta bancile pe pielea noastra ???
      • +10 (28 voturi)    
        20 ani... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:45)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui vadin

        dar cand ti-ai pus semnatura ptr 20 ani, nu te-ai gandit ca se poate intampla orice in astia 20 ani?

        Ia spune-mi tu mie, cum ai gandit tu ca o poti scoate la capat cu creditul in cazul in care ai fi avut un accident de munca si ai fi ramas invalid si inapt de munca. Cum ti-ai fi platit in cazul asta creditul pe 20 ani la banca? Sau p-asta n-ai gandit-o deloc ?

        20 de ani prietene, 20 !! La 20 ani te astepti la absolut orice sa ti se intample, si iti asumi un risc. Ai semnat si ai fost de acord cu termenii bancii la semnarea contractului. Tu, nu eu !!

        Asa ca, lasa victimizarea si asuma-ti responsabilitatea.
        • -8 (12 voturi)    
          bai boule (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:30)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

          Tu ai citit ? Banca i-a dat lei, lei sa primeasca inapoi, atat cat a dat.
          • +7 (11 voturi)    
            daaa (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:34)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            Pai atunci de ce n-a luat creduit in lei cu 12% dae? Cind a luat credit cu 3-4% dae nu s-a gindit ca ceva risc ascunde dobanda aia mica? Cum vine asta? La cistig profitul ramane clientului in franci, la pierdere plateste tot boul?!?
          • +7 (7 voturi)    
            Rog HotNews (Luni, 26 ianuarie 2015, 5:24)

            ddoina [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            Sa stearga comentariile lui ColonelTurcescu pentru ca-i jigneste pe ceilalti comentatori.
            Multumesc
        • -6 (12 voturi)    
          asta cu "tu ai semntat" este si mai stupida (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:31)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

          Tu chiar esti retardat. Ai auzit de inselaciune ? Da, chestia aia care se face cu acordul tau si te dezavantajeaza. Cu tot cu semnatura, tot inselaciune se numeste si se pedepseste cu puscarie!
          • +5 (9 voturi)    
            se pepeseste?!? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:35)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            Cind e ceva ilegal, se pedepseste. Daca te duci in piata si-ti iei morcov cu 20 de lei kilu nu e inselaciune, e prostie.
      • +8 (22 voturi)    
        re (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:45)

        alt creditat [anonim] i-a raspuns lui vadin

        FALS! In aceeasi perioada sunt o gramada de romani care si-au luat credite in EUR. Poate ca era singura varianta acceptabila pentru tine, care doreai ceva ce nu iti puteai permite. Si te-ai aruncat iar acum vrei sa plateasca altii pentru decizia ta gresita! Bancile, BNR-ul sau noi ceilalti.
        Ce puteai face?! Sa stai cu chirie atat cat iti permiti, sa iti iei un apartament mai mic, sa emigrezi ori alte variante care ti se potrivesc.
        Vorbesti de o situatie de nevoie, o nevoie pe care tu ai creat-o: sa fii proprietar, nu chirias.
      • +10 (30 voturi)    
        Prietene destept, (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:32)

        Toma necredinciosu [anonim] i-a raspuns lui vadin

        Volksbank nu ti-a spus nimic. Bancile nu vorbesc. Tot ce ti-a comunicat oficial Volksbank e scris in contractul de credit. Ceea ce ai auzit tu atunci a fost opinia personala - sincera sau nu - a unui angajat al bancii. Ala era in stare s-o injure si pe ma-sa daca astfel te convingea sa iei creditul. El din asta isi lua salariul si bonusurile.
        Nu mai dati vina pe altii. Nu mai incercati sa faceti o problema nationala dintr-o teapa pe care ati luat-o individual, fiecare-n parte.
        • -4 (8 voturi)    
          ai zis bine "teapa" (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:33)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Toma necredinciosu

          Adica inselaciune. Adica o fapta penala care trebuie sa fie platita cu inchisoarea de catre toti cei care au comis-o (bancile si angajatii lor).
    • +9 (29 voturi)    
      chiar așa? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:27)

      simplu_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Pe acel contract e doar semnătura ta, ești amabil să-mi explici de ce vrei sa plătesc si eu? Îți e clar ca băncile vor mari comisioanele si dobânzile (pana acoperă pierderile). Ai semnat ca plătești la cursul zilei? Ei bine, fa-o!
      • -4 (16 voturi)    
        da tu cine esti? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:03)

        marius [anonim] i-a raspuns lui simplu_cetatean

        Ma bucur ca in sfarsit recunosti ca esti reprezentantul, probabil platit al bancilor ce nu mai stiu ce sa faca cu banii din diferenta de curs.
      • -4 (16 voturi)    
        CHIAR ASA ??? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:06)

        vadin [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

        bai frate dar fraier esti. nu ai inteles nimic.
        nu ai inteles ca nici o banca nu a pierdut nimic ??? si nici nu pierde si nici nu va pierde ??? nu a imprumutat nimeni fr. elv desteptule. toti au dat lei !!!
        si ca sa va invrajbeasca pe voi impotriva noastra spun ca va maresc si voua comisioanele !!! vor sa va jupoaie si pe voi acum !!!
        ai inteles ceva ???
        si a cerut cineva sa-i platesti tu creditul ??? vezi cum judeci ? ca o cizma......
      • -1 (9 voturi)    
        e si semnatura bancii (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:32)

        radu [anonim] i-a raspuns lui simplu_cetatean

        pam paam!
    • -1 (5 voturi)    
      "mai rau sa nu fie" (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:06)

      Comentator [anonim] i-a raspuns lui Alor

      Ceea ce comentati este asemenea situatie ca mergem la un magazin si eu cumpar un pui strigat (mai ifetin) iar d-voastra ati luat unul bun (mai scump), a cui este vina pentru puiul stricat??? Chiar si gratis puiul stricat nu avea ce cauta pe raft, daca il mananc sau chiar il dau si copiilor (care s-ar putea sa imbolnaveasca si colegii, s.a.m.d), sa nu iau atitudine???
      Nu am credit (am rude si prieteni care au) dar se pare ca in 25 de ani nu ati inteles nimic, ati supravetuit cu sloganul "mai rau sa nu fie" . Cu astfel de atitudine am devenit o tara atat de vulnerabila, as folosi o vorba de genul ....neam.....Evolutia noastra ca neam va stagna din aceasta cauza sau chiar va disparea
    • -2 (4 voturi)    
      De unde nu e ... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:08)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Alor

      nici Dumnezeu nu cere ......... pentru ca la momentul respectiv gradut de indatorare era ata de mare incat nu te incadrai sa iei un credit in lei.
    • -2 (2 voturi)    
      Sluga (Luni, 26 ianuarie 2015, 9:19)

      Arnolds [anonim] i-a raspuns lui Alor

      Sluga de bancheri, inteleptule care esti tu
  • -9 (23 voturi)    
    CHF (Duminică, 25 ianuarie 2015, 12:25)

    mircea_cjn [utilizator]

    Singurul lucru care se poate face este o marire cu vreo 10-20 de ani a duratei de plata a creditului in asa incat ratele platite de oameni sa ramana aproximativ aceleasi.
    • +8 (16 voturi)    
      raspuns (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:31)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui mircea_cjn

      nu este sustenabil pt simplu motiv ca aceste credite au fost date pt 30-35 de ani. In general cei care le -au luat la aceeaa data avea in jur de 30 -40 de ani. ceea ce inseamna ca daca adaugi perioada de credit cu inca 10 -20 de ani....99, 99% ajung sa plateasca din "pensie" - daca o sa mai existe asa ceva in cativa ani.....nu vb de valoarea acelei presupuse pensii....
  • +5 (21 voturi)    
    Nu cred (Duminică, 25 ianuarie 2015, 12:58)

    verid [utilizator]

    Nu sunt de acord cu bulversarea sistemului bancar prin interventia statului.Cred ca s-ar putea solutiona prin preluarea locuintelor de catre banca,cu obligatia pastrarii fostilor proprietari in calitate de chiriasi o perioada de timp rezonabila,sa zicem 15 ani.
    • +1 (13 voturi)    
      acord (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:15)

      crsti [anonim] i-a raspuns lui verid

      Dar ai fost de acord ca banii imprumutati de la FMI sa intre in bancile private pentru a fi sustinute in perioada de criza. Bani pe care tot noi ii dam inapoi. Cam ipocrita treaba, nu crezi..?
      • 0 (4 voturi)    
        De unde ideea asta (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:37)

        Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui crsti

        De unde ideea asta vehiculata ca Romania s-a imprumutat de la FMI de 10 Mld si a dat bancilor banii?!
        Complet fals! Bancile nu au avut vreo treaba cu acest imprumut!
    • -9 (9 voturi)    
      destept esti (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:12)

      vadin [utilizator] i-a raspuns lui verid

      du-te bai si te culca cu nevasta-ta, nu iti mai da cu parerea pe aici ca fraierul. nu e de tine mocofanule. nu vezi ca nu stii despre ce e vorba.
      nu vrei sa-ti inchiriem noi nevasta pentru vreo 2 ani ??? rezonabil, nu ???
  • +8 (24 voturi)    
    pai nu? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 13:13)

    Aramis [utilizator]

    sa ne dea statul
  • +13 (37 voturi)    
    asistati sociali (Duminică, 25 ianuarie 2015, 13:14)

    HansBrinker [utilizator]

    Deci cei cu credite in franci elvetieni stau cu mana intinsa la stat. Vor sa fie asistati sociali, dar nu se poate pentru ca nu sunt bani.
    La profit fiecare cu a ma-sii, la pierderi cu totii! Nu se poate asa. Eu nu am credit in franci elvetieni si nu sunt de acord sa subeventionez creditele altora.
    Asta e capitalismul, ai semnat asta e.
    Singura solutie e legea falimentului personal.
    • -6 (26 voturi)    
      sa nu dam cu barda (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:27)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

      Nu trebuie sa suporti tu, banca comerciala trebuie sa-si asume si ea greseala de a acorda acel credit, nu numai clientul. Legea falimentului personal, ok, dar sa vedem o lege ca-n america, nu o sclavie cum suna ea acum.
      Asta e capitalismul? Si cand bancile au luat ajutoare de stat dupa criza tot capitalism era?
      • +9 (17 voturi)    
        părere (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:57)

        Arl [utilizator] i-a raspuns lui raluca

        Banca să-și asume greșeala.. Deci dacă eu vin la mata , îți demonstrez că am salariu 1000 lei , îți cer 500 lei împrumut, mi-i dai , iar după o săptămână rămân șomer, atunci tu îți asumi greșeala și eu dorm liniștit. Fain: Unde te pot găsi?
        • -3 (9 voturi)    
          ok (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:06)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Arl

          hai cu casa, fa asigurare, adu copii, plateste-mi comision si angajeaza-te ca orice catastrofa se intampla raspunzi tu.
          PS La asta ii spune contract corect vizat de BNR
        • +5 (7 voturi)    
          :D (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:06)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Arl

          Si eu caut bancheri d'astia cu dubla masura si ipocrizie maxima.

          Pai daca este sa-si asume banca greseala, sa-i ia si casa. Ca asa este in america cea dorita de Raluca.
        • -2 (10 voturi)    
          imi aduc aminte clar (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:35)

          raluca [anonim] i-a raspuns lui Arl

          reclamele de pe strazi din perioada aia, sunau cam asa: Banca cutare, la noi aveti credit cu grad de indatorare 80% ! Daca nu te calificai la gradul asta, hai ca-ti dam si cu 100% sau cu 110%, dar in CHF. Cam asa s-au facut unele contracte.
          • +5 (5 voturi)    
            gresit (Duminică, 25 ianuarie 2015, 20:28)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui raluca

            Gradul de indatorare maxim a fost acelasi. Te puteai imprumuta mai mult in chf pentru ca rata era mai MICA. Stii de ce era mai mica? Pentru ca dobanda era mult mai MICA fata de eur si in special ron.

            Vezi ca-ti joaca feste amintirile
      • +2 (12 voturi)    
        pierderi (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:11)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui raluca

        Banca e o societate de actiuni -> asociatii platesc -> noi platim. Noi, care nu avem credite in CHF, care avem actiuni sau depozite, care platim taxe.
        Cand bancile au luat ajutoare de la stat tot noi plateam. Dar ce logica o fi si asta, daca odata am fost pusi sa platim (pentru banci ) acuma sa platim din nou (pentru cei cu credite in CHF )?
        • -4 (12 voturi)    
          Stimate actionar (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:11)

          marius [anonim] i-a raspuns lui cosmin

          Ma bucur sa am de-a face cu unul din milioanele de actionari romani ai Volksbank, Erste, Raffeissen si Piraeus.Ma bucur ca atunci cand ai primit bani din creditul FMI nu ai avut obiectii, la fel cand ai facut cu mine un contract corect cu o impartire echitabila a riscului. Problema mea e ca nu mai suport ultima crestere cu 25% a datoriri mele si consider ca ar trebui sa-ti mai asumi si pierderi dupa 8 ani in care tot castigi pe seama mea
    • -5 (9 voturi)    
      raspuns lui hans (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:19)

      vadin [utilizator] i-a raspuns lui HansBrinker

      lasa bai adormitule ca ai sustinut bancile in 2010 cu cateva mld de euro.
      intreaba-l pe mugur daca nu stii.
      ti-a cerut cineva sa platesti pt el ? nu vezi ce usor te manipuleaza ???
      mare adormit esti, ca sa nu zic altceva......
      ar trebui sa vi se interzica sa faceti copii....
    • -3 (3 voturi)    
      Sa presupunem ca... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:20)

      Sa presupunem ca... [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

      Daca maine valuta in care ai luat credit creste 100% (cam atat a crescut CHF-ul din 2007)? Atunci ce o sa faci? Tot pareri din astea stupide o sa ai?
  • +11 (35 voturi)    
    Sunteti cam penibili (Duminică, 25 ianuarie 2015, 13:32)

    CiprianNicolae1 [anonim]

    O zicala spune : ” Prostia se plăteste ” . Nu stiu de ce dati vina pe BNR , pe bănci ,s.a.m.d. pentru problemele voastre . Nu BNR , nu băncile , nu guvernul v-au pus să faceti credite in franci elvetieni desi aveati salarii in lei . Când creditele in CHF erau avantajoase pentru voi iar cele in lei nu , ati dat năvala să ”profitati” de beneficii , acum , vreti conversie in ”lei” desi acum câtiva ani ati fugit de ”leu” . Daca CHF ar fi scăzut fata de anii trecuti sunt convins că nu v-ati mai fi plâns .
    Asa că suportati consecintele si nu vă mai plângeti .
    • -3 (5 voturi)    
      ai auzit de caritas si FNI ? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:41)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae1

      Stii ce inseamna inselaciune ? Sau dac aiti asumi riscul de a fi inselat, atunci inselaciunea nu mai este fapta penala ?
  • +10 (34 voturi)    
    Ei sunt deștepții (Duminică, 25 ianuarie 2015, 13:50)

    Aurel [anonim]

    Ei sunt deștepți ...
    iar toți celalți, (tot poporul plătitor de taxe)
    să fie proști și să plătească în locul lor.

    Ei au jucat poker,
    dacă ar fi câștigat ... câștigul lor,
    au pierdut - tăt poporul cel prost să plătească
    în locul lor !
  • -2 (30 voturi)    
    Jos mascaricii din BNR (Duminică, 25 ianuarie 2015, 13:56)

    valahiandusk [utilizator]

    Jos Isarecu, Vasilescu, Gruia, o banda de mascarici penibuili. In 2008 BNR a injectat bani din banii tuturor sa salveze bancile straine si acum spun ca nu au pargiile necesare
    • -3 (9 voturi)    
      de acord cu tine (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:45)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Cand bancile au avut probleme pe banii mei au fost salvate prin imprumuturi uriase facute de Boc. Acum tot pe banii nostrii platim si un super profit bancilor, care desi nu au dat CHF (au dat lei) cer inapoi acei lei la paritatea CHF din prezent. Desi ei si-au recuperat deja suma integrala si chiar in plus pentru acei lei dati, vor sa faca si un profit frumusel de pe urma acestei deviatii de la curs. Si ca sa fie ipocrizia la maximum, se mai si plang ca ar avea pierderi (Desi au recuperat suma completa si chiar mult profit pe langa) si ca trebuie sa mareasca comisioanele tuturor ca sa le suporte. LA PUSCARIE CU TOTI BANCHERII PENTRU INSELATORIE!
      • +1 (1 vot)    
        .. (Luni, 26 ianuarie 2015, 10:52)

        ToXRM [anonim] i-a raspuns lui numaiamnume

        au dat lei, dar ti-au aplicat dobanda de CHF. ce balmajesti aici ?
  • +11 (25 voturi)    
    Daca creste euro, (Duminică, 25 ianuarie 2015, 14:03)

    emil bobu [utilizator]

    hai sa mergem si noi cei cu credite in euro la protest.

    Hai sa punem in practica filmul Filantropica, asa cum fac astia din piata.
    • -1 (13 voturi)    
      Credite in chf inexistent (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:07)

      fara_franci [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

      Tu ai luta credit in euro? Adica ai luat euro, nu? Pai atunci vezi-ti de treaba. Eu am luat lei si acum platesc lei la o conversie facuta arbirtar cu baza in chf. Ai inteles vag despre ce este vorba. Pana in 2009 nimeni n-a vazut cum arata o bancnota de chf. ///
      • -6 (20 voturi)    
        bravo (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:32)

        vadin [utilizator] i-a raspuns lui fara_franci

        ASA ESTE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        vorbesc toti neavizatii. c-asa-i in romania. e democratie. ai dreptul sa vorbesti chiar daca nu te pricepi.
        E O MARE HOTIE PUSA LA CALE SI CU MUGUR ISARESCU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • +5 (15 voturi)    
        Tocmai (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:32)

        IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui fara_franci

        Tocmai ca ai calculul bazat in CHF de ai avut dobanda mica. Dar ti-ai asumat riscul valutar.

        Nu conteaza ca ai scos lei din cont.

        Acum ai inteles tu?
      • +4 (12 voturi)    
        lasa vrajeala (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:08)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui fara_franci

        Ti se dadea si in CHF, dar tu voiai sa platesti in eur sau ron si TU ai ales ce sa scoti din banca sau in ce moneda ai de plata op.
      • +4 (14 voturi)    
        lei sau chf (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:27)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui fara_franci

        Deci ai semnat un contract pentru CHF, dar acum vrei să ne iei de fraieri că tu nu i-ai văzut. Contractul e contract. Dacă ai semnat, plătești.

        Ai luat lei pentru că banca nu avea cum să-ți dea franci. Felicitări, ai mai plătit și conversia.
        • -2 (4 voturi)    
          contractul e contract (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:47)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

          ca si la Caritas si FNI. Inselaciunea e inselaciune, cu contract si semnatura, tot inselaciune ramane.
          • +2 (2 voturi)    
            nu e (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:15)

            e.o. [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            Ai fost informat de riscul de curs valutar? Că se calculează în altă valută decât salarul? Ai fost.
      • +1 (1 vot)    
        unde nu e cap (Luni, 26 ianuarie 2015, 10:56)

        ToXRM [anonim] i-a raspuns lui fara_franci

        rau de picioare. ai luat LEI prietene, dar dobanda ti-a fost calculata pt CHF, adica foarte mica. daca tot ai scos lei, nu te-ai gandit de ce nu ai 16% DAE ? lasa vrajeala asta ieftina ca tu ai scos lei, cat timp ai platit 7 ani la un curs de 2.5 si dobanda 7%

        Eu am luat 11000 euro in 2007 pe 8 ani cu dobanda 9.5% la un euro de 3.7 ron si am platit-o dupa 2008 la faimosul curs de peste 4.4. pentru ca la banca nu ti se calculeaza la cursul BNR, ci la cursul lor. (de obicei era un pic peste BNR) .si n-am mai iesit in strada pentru asta.
    • +2 (10 voturi)    
      daca se prabuseste euro... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:40)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ...va fi revolutie in Ro!

      isarica stie asta si va plati oricat, oricat!, din rezerva ptr a sustine cursul euro
      • -1 (5 voturi)    
        daca se prabuseste euro (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:48)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        o sa planga bancherii si o sa faca presiune ca Romania sa se mai imprumute o data ca pe vremea lui Boc pentru a le asigura spatele... ca de, bancile n-au voie sa piarda, trebuie sustinute pe spatele nostru.
  • +15 (25 voturi)    
    Pe bune? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 14:06)

    Milka Man [utilizator]

    Am citit ce scrie mai sus, am ascultat ce spun oamenii astia la tv... sunt de acord cu conversia creditelor din CHF in RON, dar nu inteleg de ce insista sa plateasca nivelul de dobanda pe care il aveau la CHF petru creditul convertit in RON??? Adica, oamenii care au luat credite in RON (pentru ca sunt mai educati financiar si mai bine sfatuiti) sunt mai prosti si trebuie sa plateasca dobanzi mai mari? Daca vor conversie in RON, sa plateasca dobanda curenta pentru creditele in lei. Si sa plateasca foarte frumos si comisionul de re-finantare (pentru ca asta este), la fel cum platesc si "fraierii" care au luat credite in RON si incearca sa obtina conditii mai bune de la alte banci...
    • -1 (5 voturi)    
      si sa li se returneze (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:49)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      comisionul de risc valutar.
  • +14 (28 voturi)    
    Ia pichetaţi sediul Mercedes (Duminică, 25 ianuarie 2015, 14:11)

    hic sunt leones [utilizator]

    ca să vă vândă maşini cu 10 lei să vedem cine vă bagă-n seamă.
    • -4 (14 voturi)    
      pe bune ? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:13)

      gaggauta [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      cam cat de retardant sa fi sa faci o astfel de comparatie ?
      • +3 (9 voturi)    
        Proabil că unui idiot (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:03)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui gaggauta

        îi vine greu să o facă.

        Dar de ce crezi tu că ar fi diferit un protest (făcut cui: băncilor, guvernului?) care să ducă la scăderea preţului apartamentelor cumpărate cu credit bancar de pichetarea unei coompanii pentru a scădea preţul unui autoturism?
  • +4 (24 voturi)    
    Decenta (Duminică, 25 ianuarie 2015, 14:30)

    MariusSR [utilizator]

    Suntem cu totii de acord ca cei care au luat credite in CHF si-au asumat un risc. Dar, in aceeasi masura, si bancile care si-au facut un portofoliu de credite in CHF si-au asumat acelasi risc, imprumutand intr-o moneda volatila. Si acele banci trebuie sa isi asume acum o parte din pierdere. Sau doar noi cei care luam credite trebuie sa pierdem tot, iar bancile doar sa castige? Nimeni nu cere nimic de la stat, ci impartirea pierderilor intre debitor si creditor.
    • +7 (11 voturi)    
      "Bancile" din Romania (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:33)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui MariusSR

      Asa-zisele banci din Romania doresc sa faca doar profit si, profitand de lipsa unui control puternic din partea BNR si de hai sa spunem lacunele intentionat lasate in legislatie, au tot interesul sa acorde credite persoanelor fizice pentru ca acestea nu pun multe intrebari, nu stiu ce si unde sa verifice si nu au resursele sa dea in judecata banca prea usor.Nici una nu tine la imagine si la profit pe termen lung...cazurile izolate in care clientul castiga sunt rezolvate cu bani, bani pe care ii platesc restul clientilor...
    • +1 (1 vot)    
      da (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:45)

      I [utilizator] i-a raspuns lui MariusSR

      cu asta sunt de acord. Daca si bancile ar fi facute sa raspunda pentru verificarile pe care le fac inainte de a da un credit atunci nu s-ar mai ajunge intr-o situatie ca asa. Iar la executarea silita clientul ar trebui sa nu mai aiba nici o datorie catre banca.
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Luni, 26 ianuarie 2015, 10:07)

      leDocteur [anonim] i-a raspuns lui MariusSR

      Bancile nu si-au asumat niciun risc creditand in CHF...sa nu facem confuzii
      Bancile isi asigura surse de finantare in CHF cand vor sa crediteze in CHF fara sa aiba risc valutar. Cei care au luat credit in alta moneda decat sursa veniturilor poarta riscul. Din pacate.
  • +11 (25 voturi)    
    Pierderile (Duminică, 25 ianuarie 2015, 14:31)

    Ion from Raion [anonim]

    Dar pierderile din reconversie cine le suporta? Banca? Ha ha ha... cand a pierdut vreodata banca?

    Deci, pierderile vor fi suportate de toti... ca deh... cand castiga, e castigul lor... cand pierd... e pierderea tuturor... nu-i asa?

    Si eu am vrut sa cumpar apartament, dar am calculat si am vazut ca era riscant. Ei ca s-au aruncat ca vitele inainte, fara sa judece... cine este de vina?
    • -5 (19 voturi)    
      OM (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:16)

      MariusSR [utilizator] i-a raspuns lui Ion from Raion

      Ion, printre acesti oameni care au acum probleme se poate sa fie si un vecin de al tau. Or, eu cred ca tu daca iti vezi vecinul cazut pe jos, nu ii mai tragi una in cap, ci incerci sa il ridici. De unde atata rautate, mai ales ca nu te afecteaza pe tine cu nimic daca oamenii aia obtin ceea ce cer. Este o problema intre ei si banca. Tu ce ai cu ei? Ii numesti "vite" pe niste romani, semeni de ai tai, intr-o lupta pe care ei o au cu niste banci care oricum fac profit, iar ei risca sa ajunga in strada. De unde atata ura gratuita pe tine?
      • +4 (18 voturi)    
        Ura? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:46)

        Ion from Raion [anonim] i-a raspuns lui MariusSR

        Da prietene, au fost vite ca au semnat 30 de ani din viata pentru 4 pereti.

        Si eu am familie si stau in chirie... nu mi-am permis sa risc, am stat in banca mea.

        Vecinul ala care este cazut, tipa la mine sa il ridic eu.

        Sorry, am si eu problemele mele. Sa se descurce.
        • -2 (12 voturi)    
          nu asta e atitudinea (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:37)

          traian [anonim] i-a raspuns lui Ion from Raion

          Roata se intoarce in viata. Nu ti-ar placea sa zica si el la fel cand vei fi tu cazut. Pentru ca vei fi, la un moment dat. Ai sa vezi
          • +8 (12 voturi)    
            Atitudine? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:01)

            IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui traian

            Prietene, pe mine nu m-a ajutat nimeni cand am fost cazut.

            Nu am tipat sa ma ajute statul. Nu m-am plans, am strans din dinti, m-am ridicat si am mers mai departe. La fel ca multi altii. Nu ati auzit de noi, ca nu am aparut la stiri.

            Puteam sa iau si eu credit atunci, insa mi-am dat seama de riscuri. Si stau in chirie de peste 15 ani.

            Eu traiesc cu alegerile mele, fiecare sa isi ia responsabilitatea deciziilor sale. Ai semnat? Plateste!
        • +2 (10 voturi)    
          viceversa ? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:40)

          GeorgeNeagoe [anonim] i-a raspuns lui Ion from Raion

          daca tu ai fi cel cazut, cam cat de mult ti-ai dori sa vezi o mana intinsa indreptandu-se catre tine ?
          ti-ai dori sa fi ajutat sa te ridici, ptr ca da, te asteapta vreo jumatate acasa, te asteapta vreun copilas ce nu intelege de ce ai fost tu prost acum cativa ani, ci vede doar ca ii lipsesc din ce in ce mai multe lucruri
          e o poveste trista intr-adevar, insa intr-un fel sau altul trebuie sa se termine
          sunt foarte putini cei ce au(sau aveau) suficiente cunostinte ptr a lua o decizie daca o moneda sau un tip de credit sunt sustenabile in timp, iar a face sau nu un anumit tip de credit intr-un anumit moment tine in mare parte de inspiratie/fler decat de falsul "eu mi-am dat seama ca ma intind mai mult decat imi e plapuma si n-am facut-o"
          fiecare situatie are in spate o poveste, iar a arunca gratuit cu fecale nu este cea mai buna atitudine pe care o ai fata de o persoana de are probleme reala, a carui viata este din ce in ce mai grea de la o luna la alta si care nu mai vede o modalitate de iesire
          nu stiu daca ai remarcat, insa niciunul din participantii la protest nu a manifestat intentia de a-i fi stearsa datoria, ci fiecare doreste sa poata plati, mai devreme sau mai tarziu
          nu a fost acolo niciun cersetor de asistenta sociala, cum sunt multi in toata tara
          nu este cred ca este vreunu cu handicap inchipuit, ce solicita bani gratis din partea statului
          se cere o comunicare reala, se cere existenta unei discutii ancorate in realitate, in piata de azi
          in momentul semnarii contractului de credit, ambii semnatari castigau, in momentul de fata nu este asa; nu vrea nimeni sa fie 1 chf = 1 leu, insa trebuie o solutie astfel incat sa nu moara unu, iar celalalt sa se frece cu mainile pe burta, incat sa fie impartite 'relele' intre client si banca
          banca nu a pierdut si nu va pierde niciodata, indiferent de ce se va intampla
          • +2 (8 voturi)    
            Mana intinsa (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:08)

            IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeNeagoe

            Alo, canta la alta masa. Gata cu asistenta! Statul sa faca, statul sa dreaga. Toti fug de raspundere.

            GATA!
            • 0 (2 voturi)    
              filantropica (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:00)

              ToXRM [anonim] i-a raspuns lui IonFromRaion

              mana intinsa care nu spune o poveste, nu primeste nimic ! :)))
          • +1 (3 voturi)    
            legea falimentului (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:21)

            gigel12345 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeNeagoe

            Problema e ca oamenii astia nu ar fi trebuit vreodata sa ia credite ca nu stiu sa se descurce ele.
            Nici bancile nu ar fi trebuit lasate sa angajeze oamenii care sa vanda prostii.
            Si pentru asta e nevoie de legea falimentului personal. Ii forteaza pe primi sa ajunga o perioada semnificativa sa explice ce si cum cu banii lor si ii educa, cei drept cu forta. Ii forteaza pe ultimi sa fie atenti cui dau credite.
      • +3 (7 voturi)    
        Daca pierdeam eu o groaza de bani (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:54)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui MariusSR

        veneai tu sa ma ajuti?

        Hahahaha
    • +2 (12 voturi)    
      nici eu nu m-am aruncat (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:32)

      marius aurel [anonim] i-a raspuns lui Ion from Raion

      Dar fiecare a avut motivele lui, nu trebuie judecat la gramada. Eu n-aveam familie, imi permiteam. Unii cu familii, copii, poate nu-si permiteau nici nivelul chiriilor de atunci (crescut pt a incuraja creditele cu rate mai mici), si nici riscul destul de mare din cauza lipsei reglementarilor pe piata chiriilor in tara noastra. Spre deosebire de tarile vestice.
      Eu sunt de parere ca bancile trebuie sa analizeze fiecare client in parte si sa vina cu solutii reale. Altfel, statul trebuie sa intervina, pentru ca riscam derapaje sociale.
      • +1 (1 vot)    
        statul (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:02)

        ToXRM [anonim] i-a raspuns lui marius aurel

        nu trebuie sa intervina in afaceri private. altfel ne intoarcem pe vremea lu Hitler si Dej. statul trebuie sa reglementeze niste reguli. Regulile astea nu au nicio legatura, cu faptul ca acesti oameni au semnat ca primarii, contractele de credit. E ca la forex: bagi 1000 de euro, cumperi cand actiunile sunt jos, le vinzi cand cresc, dar ce faci invers ? iesi in strada sa faci scandal ?
    • +5 (9 voturi)    
      deja se plătesc (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:59)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Ion from Raion

      Pierderile deja le plătim cu toţii. Ai văzut cât este dobânda la economiile în lei? între 1 şi 2%!
  • +8 (26 voturi)    
    La placinte inainte la razboi inapoi (Duminică, 25 ianuarie 2015, 14:48)

    Florin [anonim]

    Cand era mica dobanda si cursul jos va placea nu? Cand ati imprumutat cu sutele de mii de euro ca sa cumparati o garsoniera in Dristor unde v-a fost capul?Poate vroiam si eu om cu cap sa imi cumpar atunci o locuinta, dar nu aveam loc de voi care aruncati cu sutele de mii de euro ca na..ati descoperit minunea lumii- creditele in CHF! Daca bancile vor fi nevoite sa suporte pierderile tot asupra noastra se rasfrang efectele- marire dobanzi la credite, creditare mai grea etc... asa ca ciocul mic si puneti mana si respectati contractele! Cand ati semnat ati fost majori vaccinati si stiati ca in RO moneda de baza este leul nu cine stie ce moneda exotica!
  • +6 (22 voturi)    
    NU asa se face! (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:46)

    Adrian.. [utilizator]

    Nu ar trebui sa ne intereseze cu cat au luat si cu cat au dat, cu cat am luat noi si cine pe cine a pacalit.

    Situatia ar trebui sa fie simpla: cand ai luat credit ai stiut la ce te expui, ti-ai asumat riscurile. Nimeni nu e vinovat.

    Nu poti schimba regulile jocului dupa bunul plac!!
    • -7 (19 voturi)    
      adrian! (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:05)

      ceraselal [anonim] i-a raspuns lui Adrian..

      Din cauza atitudinii asteia ne putem trezi peste noapte cu un nou regim comunist, cu o clasa muncitoare care sa preia puterea. Din cauza ca aristocratia nu doreste sa vada niste cazuri sociale grave, sau nu poate din cauza lacomiei duse la extrem care le intuneca de multe ori ratiunea.. Eu sper totusi ca factorii de decizie sa nu fie la fel de inflexibili in gandire ca tine.
      • +3 (11 voturi)    
        caz social grav? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:11)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ceraselal

        De ce.... nu se mai gasesc locuinte de inchiriat in cazul in care sunt executati? Deci toti cei care stau in chirie sunt cazuri sociale de fapt. Hmmm... ar insemna ca Germania este in colaps social...
  • +5 (5 voturi)    
    ia cititi articolul asta si veti gasi raspunsuri (Duminică, 25 ianuarie 2015, 15:50)

    vezuviu [anonim]

    http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/seful-volksbank-schimbarea-monedei-la-creditele-in-franci-nu-este-o-solutie-8528542

    "Oferim şi refinan­ţare în altă valută clien­ţilor cu franci elveţieni, dar nu promovăm în masă această soluţie. Francul este prea apreciat în acest moment şi într-un timp rezonabil cursul se va întoarce la un nivel mai scăzut", spune bancherul austriac."

    "Aprecierea francului faţă de momentul în care a fost acordat creditul face şi mai dificilă refinanţarea: de exemplu, un client care a luat un împrumut în franci de echivalentul a 50.000 de euro în 2007 ar trebui să împrumute după patru ani de rate circa 60.000 de euro pentru a rambursa creditul vechi. Lurf spune că Volksbank nu va miza, în general, pe refinanţările de credite, chiar dacă aceasta a fost una dintre cele mai profitabile afaceri pentru bancheri în 2010 şi 2011."
  • +4 (10 voturi)    
    Solutii rapide nu demagocie ieftina (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:01)

    horia [anonim]

    Aici e vorba de situatii disperate a unor oameni care au ajuns acum sa plateasca de 3 ori rata initiala. Nu mai faceti comparatie cu Euro sau lei ca asocierea nu e reala. Nimeni nu cere sa achite restul romanilor pierderile. Gresit Pierderea trebuie asumata si de client dar si de banca care este principalul vinovat al impunerii pe piata a unui produs insuficient testat si analizat. Mai este si BNR dar urmeaza in poveste a da explicatii. Insa se cere interventia acum a autoritatilor pentru temperarea si calmarea situatiei, urmand a se gasi solutii la rece. Asta au facut cei din Croatia si mai abrupt cei din Ungaria. Au stopat presiunea pe cetateni.
    • +2 (4 voturi)    
      solutie rapida (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui horia

      chirie si lasat ce nu-si permite bancii
  • +10 (10 voturi)    
    Si ceilalti? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:04)

    iomm [utilizator]

    Bun, si cei care si-au luat credite in euro prin 2006, 2007 cand euro era 3.3 lei de ce sa nu beneficieze de asa ceva?
    • +1 (11 voturi)    
      valabil ptr toate creditele in valuta (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:12)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui iomm

      se vede ca nu ati cititi petitia si nici nu ati ascultat ce solicitam. Proiectul de lege pe care l-am depus se refera la "Posibilitatea consumatorilor cu credite in valuta straina (CHF, EURO, USD) de a opta pentru conversia creditelor din valuta in lei, la cursul de la data semnarii contractului + o diferenta de maximum 20%, indiferent de tipul de credit acordat (cu sau fara garantie)."
      Nu facem discriminari!
      Rog informare, inainte de acuzare!
      • +1 (1 vot)    
        nu (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:06)

        ToXRM [anonim] i-a raspuns lui Dana

        conversia in lei la rata dobanzii si ROBOR aferent lunii IANUARIE 2015 ! nu 2007 + 20%. ce, noi astia care avem credite in euro am fost mai prosti pentru ca ne-am facut temele ?
    • -2 (8 voturi)    
      Diferentele de curs (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:22)

      Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui iomm

      sunt prea mari .
      Inchipuiti-va ca azi a-ti avea un curs la euro de 7 lei/euro. C-am asta e diferenta.
  • +2 (20 voturi)    
    ipocrizie (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:11)

    cristi [anonim]

    Cei ce comentati impotriva celor cu credite in CHF ar trebui sa aveti un pic de rusine. In omul cazut nu trebuie sa dai, ci sa-l ajuti daca poti. Nu am auzit multe proteste cand Guvernul Romaniei a sustinut in plina criza cu suma de 9 miliarde dolari luati cu imprumut de la FMI , sistemul bancar , sistem privat. Deci in favoarea bancilor se poate, e moral si nimeni nu protesteaza dar in favoarea a mii de oameni de rand nu se poate . Pare o judecata cu dubla masura. Daca tot le plangeti de mila bancherilor poate ar trebui sa initiem o cerere publica de returnare a tuturor sumelor primite de banci , direct si indirect de la BNR si Guvern. Atunci sa vezi cum vor sari politrucii ca nu e moral. Cata ipocrizie!
    • +1 (17 voturi)    
      Nu impotriva lor (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:24)

      IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Nu comentam impotriva lor ci impotriva cererii lor de a suporta noi costurile riscului pe care si l-au luat..

      Daca francul se ieftinea, ce bine era, nu? Impartea cu noi castigul?
    • +3 (17 voturi)    
      serios? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Ipocrizie mi se pare sa vrei conversie in lei la cursul de la contractare, dar cu dae de CHF. Chiar un pic mai mult decat ipocrizie: tupeu si nesimtire.
  • -6 (20 voturi)    
    De ce? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:11)

    AlbuZahar [utilizator]

    De ce nu au luat credite in RON?
    Dobanda la RON in 2007 era minim 25%. Rata era de 2 ori mai mare decat la creditele in EUR/CHF. Pragul de indatorare de 60% si veniurile din acea perioada nu permiteau decat un credit in RON de maxim 20-30 mii EUR (echivalent).
    Pretul unui imobil era de 80-100 mii EUR, deci nu se puteau face credite imobiliare in RON in acea perioada.

    De ce nu au luat credite in EUR?
    Pentru ca avansul la creditul EUR era de 25%. Acest lucru si pragul de indatorare de 60% facea imposibila inscrierea la un credit imobiliar de 80-100 mii EUR.

    Bancile care vroiau sa dea credite cu orice pret au pus pe piata creditul in CHF cu avans 5% si dobanda 7%. Era practic singurul credit la care se puteau inscrie tinerii.

    BNR stie aceasta situatie dar omite adevarul si se limiteaza in a spune doar ca nu au recomandat creditele in CHF...
    • +3 (13 voturi)    
      De ce trebuia neaparat sa isi cumpere casa? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:00)

      MirelaV [utilizator] i-a raspuns lui AlbuZahar

      Pentru ca asa e romanul, trebuie neaparat sa aiba casa, sa aiba masina, nu contreaza ca el mananca paine goala.. Sa aiba cu ce se fali.. Zice o vorba romaneasca: prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.. In Europa la care va uitati cu jind nu toti sunt proprietari de case. Unii nu au casa lor toata viata.. Este un stiudiu al organizatiei Shelter din UK care arata ca o persoana singura reuseste sa adune avansul pentru o locuinta in mai mult de 13 ani !! Doar avansul! Dar romanul nu, el trebuie sa aiba casa imediat .. E, acum sa suporte consecintele lucrului facut fara cap si repede. Imi vine sa rad de astia cu credite in CHF cum incearca ei sa convinga restul populatiei ca nu aveau alta solutie, ca altfel nu puteau sa isi cumpere casa.. Atunci trebuia sa stai dracului in banca ta si sa faci credit doar cand gradul de indatorare ti-ar fi fost 20-25% la suta nu 60-70% !! Si acuza acum bancile ca i-au inselat ca doar bancile nu sunt puse pe profit ci societati de binefacere! Ai semnat sufera consecintele.
      • -1 (3 voturi)    
        in reclamele dela tv bancile zic ca fac bine :) (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:49)

        rohus [anonim] i-a raspuns lui MirelaV

        Tu esti motivul pentru care exista bancile.


        PS: cred ca poate ai si participat la sondaj in sensul ca tu lai facut :)
        • +2 (6 voturi)    
          rohus, minunatule, (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:43)

          MirelaV [utilizator] i-a raspuns lui rohus

          ia de citeste (poate la engleza te pricepi, ca la limba romana nu prea - "lai" are cratima foloseste-o): http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/borrowing/mortgages/10129320/30-years-to-save-for-a-mortgage-deposit-Shelter-warns.html
          Se numeste "generation rent" (adica generatia cu chirie). Dar in Romania cu nivel de trai de n ori mai prost ca al englezilor toti vor sa fie proprietari.
    • +1 (9 voturi)    
      Da, și asta înseamnă că ... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:02)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui AlbuZahar

      ... oamenii ăia NU trebuiau să ia nici un fel de credit pentru liocuință sau pentru orice altceva. Put și simplu nu îș puteau și nu ăși pot permite acest lucru. Clar acuma?
    • +1 (15 voturi)    
      asa, si? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:16)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AlbuZahar

      Erau OBLIGATI sa-l ia? Nu se poate sta decat in locuinta proprietate si chiria pute?

      Mai e putin si apare si vreun maltratat fizic... ca psihic vad ca toata lumea se da in loc sa-si accepte prostia si propria decizie.
    • +2 (2 voturi)    
      care 25%? (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:09)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui AlbuZahar

      prietene, aberezi. eu am credit in EURO contractat in 2007 cu un DAE de 9.5% , si nu e ipotecar, adica garantia bancii a fost doar asigurarea de viata plus salariul meu. iti fac scan daca vrei, si ti-l dau pe mail, daca imi dai o adresa. terminati cu prostiile astea. iar la ron era 16%, nu 25. da' romanu' asa e. daca se putea sa va dea banca banii gratis era perfect. eventual sa va si mobileze casele.
  • +2 (28 voturi)    
    Ne pare rau, ati semnat un contract! (Duminică, 25 ianuarie 2015, 16:11)

    Alui [utilizator]

    Respectati-l pana la capat! Nu v-a obligat absolut nimeni sa luati creditele respective. Le-ati luat manati de invidie pentru vecinii cu venituri mai mari care si-au construit case pe care voi le invidiati. Daca vroiati case ca acelea, trebuia sa va puneti mintile la contributie si sa CASTIGATI banii pentru ele, nu sa-i IMPRUMUTATI!
    • 0 (12 voturi)    
      mintea la contributie si castigul... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:51)

      AlbuZahar [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Tocmai de aia protesteaza oamnii. Sa se respecte pana la capat: contractul si legile in baza carora a fost facut:
      - castigul njustifica si nelimitat este ilegal in Romania
      - Constitutia Romaniei spune ca instiutiile statului informeaza corect si protejaza cetatenii
      - bancile au incalcat legea si au pus clauze abuzive pe care nu le retrag nici cand legea a spus clar ca sunt ilegale (nu numai pentru creditele CHF)

      Nu este greu sa intelegi aceste lucruri. Motivele au fost exprimate destul de clar.
      • 0 (8 voturi)    
        Clauzele abuzive (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:32)

        MirelaV [utilizator] i-a raspuns lui AlbuZahar

        au fost adaugate dupa aceea sau faceau parte din contractul initial si voi nu le-ati citit sau le-ati citit si nu ati cerut lamuriri suplimentare daca nu le-ati inteles? Daca banca scria in contract ca isi rezerva dreptul de a modifica dobanda sau ca rata se calculeaza la cursul stabilit al CHF din data platii, adio si un praz verde, astea nu sunt clauze abuzive pentru ca sunt evidentiate in contract. Ati semnat contractul cu tot cu clauzele astea. Nu trebuia sa semnati daca erau asa rele, dar nu, voi voiati casa desi nu aveati bani nici de seminte.
    • +6 (20 voturi)    
      Vreau si eu 112.000 de CHF (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:58)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      pentru nevoie personale cum avea tipul ala care se plangea ca i s-a triplat rata, dar in acelasi timp...

      vreau ca statul sa ma scape de datorii fiindca eu sunt romanul de rand, deci sunt obisnuit ca statul sa-mi rezolve problemele iar eu sa nu-mi asum nicio raspundere pentru propriile mele actiuni sub semnatura autentificata.
      • 0 (4 voturi)    
        cam tarziu , ai pierdut trenu (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:43)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

        ghinion frate, ai pierdut trenu, ce sa vezi ? acu nu se mai dau. Pana acu seputeau dat ca cica treburi din astea cu circulatia capitalului si eram obligati.
        Acu dintro data nu trebe sa mai circule capitalul.

        PS. vorbeste cu sefu poate are o pila la Isarescu si-ti mai datie un credit in franci :)
  • +3 (19 voturi)    
    Hai sa fim toti asistati social de stat (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:35)

    miruna [anonim]

    Deci ei vor dobanda de la data semanarii plus 20%. Si cei care platim conform contractului credite in alte valute sau lei platim in continuare nu? Eu mi-am luat credit in 2007 in EUR cand era euro 3.2 lei. Intre timp am platit si o refinantare singura si rata la cat a fost euro, deci mi-a crescut cu mult peste 20% suma lunara de multi ani incoace si pentru asta nu cer sa fiu asistata social de stat. Am citit contractul, stiam ca sunt riscuri, mi le-am asumat. Nu inteleg, de ce trebuie sa platim toti pentru unii care au credite?
    • +4 (8 voturi)    
      Nu intelegi si gata (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:38)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui miruna

      Daca nu intelegi, nu intelegi si gata. Pe deasupra esti si inchipuit si crezi ca ai bani sa platesti creditul la altul cand tu de fapt esti un sclav ca ceilalti :)

      Nu-ti cere nimeni sa platesti tu, ideea e ca pierderea sa fie acoperita echitabil de partile implicate.
    • 0 (0 voturi)    
      2007 (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:15)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui miruna

      "Bucuresti 20.07.2007 – In perioada 20 iulie - 31 decembrie 2007, Raiffeisen Bank ofera credite imobiliare/ipotecare in franci elvetieni (CHF) cu dobanda promotionala. Creditele in CHF pentru cumpararea de locuinte, case de vacanta, terenuri si pentru modernizare si construire imobile, „Casa Ta”, beneficiaza de o dobanda de 3,9% pe an (dobanda fixa valabila in primul an).

      De asemenea, creditul in CHF pentru nevoi personale nenominalizate cu ipoteca „Flexicredit Plus” are o dobanda promotionala de 4,9% pe an (dobanda fixa valabila in primul an) in perioada 20 iulie – 31 decembrie 2007."

      Deci 3.9% primul an, si 4.9% dupa. acum vor dobanda asta +20% ? adica, 20% din 5% , mai adauga un 1% la dobanda. Misto nu, ?
  • +14 (18 voturi)    
    Mai catolici decat papa (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:14)

    Marionette [utilizator]

    Eu personal nu am credit, am facut dar nu imobiliar ci pentru a deschide o afacere care s-a achitat in 2-3 ani. Oamenii au sau nu pregatire economica de fundal si sunt fiinte care actioneaza ca turmele de oi, gregar. Daca vor o casa si vecinii au facut in franci ca sa poata vor face in franci. O parte din responsabilitate insa o are BNR care are pregatire economica, stie ce inseamna politica anticiclica si stie ca atunci cand vin puhoaie de bani in tara trebuie sa reglementeze piata bancara. Conditiile abuzive au fost lasate abuzive, si lumea tipa sa fie reglementate. Multi intrebau de ce este permis credit in alta moneda decat salariul? Asta este responsabilitatea BNR. La astea nu s-au priceput, la falimente bancare in anii 90 s-au priceput si la fel sa albeasca banii furati de Voiculescu! Deci nu fiti mai catolici decat papa pe aici ca va banuiesc de "bancherism"!
  • +2 (20 voturi)    
    romani vehementi !? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:40)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Pentru toti romanii vehementi de pe aici un singur comentariu:

    Cand va va veni greu, sa va ganditi la ce ati postat aici contra unor semeni de-ai vostri si pro BNR si banci!!!
    • +2 (8 voturi)    
      Cand va veni greul (e deja aici) (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:28)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui AlphaSiOmega

      o sa ma descurc, fiindca eu nu cersesc de la stat.
  • +8 (20 voturi)    
    a propos de contract... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:42)

    dan.c [utilizator]

    Treaba e ca cei care aruncati cu pietre ati face mai bine sa incercati sa va puneti in pielea oamenilor alora. Mi se pare normal ca daca apartamentul respectiv reprezinta garantia, banca sa si-l ia si la revedere. Asta inseamna impartirea riscului. Si asa e in UK, in America si in ce tara civilizata mai vreti voi. Ei bine la noi nu e asa. Dupa ce iti ia casa te urmaresc pana recupereaza toti banii din contract. Nu cumva e prea mult? Nu cumva se incalca nitzcaiva drepturi fundamentale? Ne intoarcem la iobagie? O fi bine sa-ti ia casa, sa stai cu chirie si sa ai in continuare poprire pe salariu pentru diferenta? Judecati voi, dar fara patima. Chiar merita bancile sa le fiti voi avocati?
    • +2 (14 voturi)    
      dezinformezi (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:48)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      in America banca iti ia casa, o re-vinde, si daca nu se "indestuleaza" 100% te urmareste in continuare pana isi recupereaza integral "pricipalul"!

      threre's no country for losers.
      • +2 (4 voturi)    
        demaGOGUle mai imformeazate (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:33)

        georgel [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        Sa nu-mi spui ca esti american ca nu te cred.
        Americani nu-s demagogi :)
      • 0 (6 voturi)    
        poate in ... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:03)

        marius [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        mai, BNR, chiar crezi ca hotia voastra e valabila in toata lumea? Falimentul personal crezi ca e doar o lege ce nu s-a dat in Romania, sau ceva valbil in toata lume, cu exceptia unei mari democratii dambovitene, la cererea unei respectabile institutii.
        Nu mai dezinforma tu.
  • +1 (17 voturi)    
    oameni sant nevinovati si ar trebui sprijiniti (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:42)

    marcel [anonim]

    Ar trebui sa-si dea seama toata lumea ca este un sitem de invrajbire a romanilor bine coordonat.
    Daca nu ne ajutam intre noi atunci cum sa supravietuim ca natie. :(
    • +6 (8 voturi)    
      Fals (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:32)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui marcel

      Si mie a incercat sa imi bage o banca pe gat un credit in CHF. Cum nu am incredere in cunostintele financiare si buna intentie a ofiterilor de credit, m-am informat, am aflat care sunt riscurile creditarii in valute exotice (ca doar nu sunt romanii primii care o musca) si am refuzat in favoarea unui credit in lei...Cei mai multi care au luat credite in franci sunt intelectuali cu zero cunostinte financiare...si cu zero interes pentru a se informa asupra riscurilor. Vina bancilor este ca nici o lege din Romania nu ii obliga sa angajeze oameni profesionisti sau prezinte riscurile reale potentialilor clienti? De ce credeti ca in Franta doar 6000 de "fraieri" au luat credite in CHF? Sau in Austria, bancile nici macat nu au voie de dea astfel de credite? Inainte de a te baga intr-un contract pe 25-30 de ani, e bine sa te informezi...
      • 0 (8 voturi)    
        in Austria sant credite in CHF echiv a 35 miliar E (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:17)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

        Si in Austria este aceeasi discutie ca la noi.
        Acolo se marseaza pe ideea ca bancile au speculat pe spatele clientilor. Ele de fapt nu aveau nici un franc si tot euro au dat credite in loc de CHF.

        Ziceau ceva de asigurare cus valutar cu ceva SWAP etc, bancherisme din astea.
  • +2 (16 voturi)    
    JOS ISARESCU (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:43)

    valahiandusk [utilizator]

    Manelistii care triumfa acum de bucurie habar nu au ca in 2008 BNR a platit din banii lor cateva miliarde pentru a salva bancile respective.Asta pentru a le ingheta zambetul retard pe buze
  • +4 (16 voturi)    
    O parere (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:46)

    Toma necredinciosu [anonim]

    Da, poate ca BNR trebuia sa reglementeze mai bine modul de acordare a creditelor. Da, poate ca guvernul trebuia sa se implice si el. Da, poate ca contractele de credit trebuiau facute astfel incat riscul sa fie impartit si de banci. Pot sa admit toate motivele pe care le invoca cei aflati astazi in impas.
    Dar, fratilor, eu tin minte ca in acei ani treceam linistit prin fata banciilor si niciodata n-am fost tras cu forta inauntru sa iau credit in CHF. In ciuda faptului ca toate aceste probleme erau nerezolvate, voi singuri, de bunavoie si nesiliti de nimeni, ati intrat in capcana.
    La fel, pot sa inteleg si admit unele solutii cum ar fi conversia in lei si legea falimentului personal. Dar nu si pe cele care cheama statul sa acopere eventualele pierderi, ale clientilor sau bancilor (am auzit unele variante).
    • -2 (10 voturi)    
      hai sa te informez (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:54)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui Toma necredinciosu

      :) statul a ajutat bancile cu bani din banii tai.
      • +2 (8 voturi)    
        hmmm (Duminică, 25 ianuarie 2015, 20:37)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

        un text de lege, se poate? Si sper ca nu confunzi reducerea rezervelor minime obligatorii, care de fapt inseamna tot banii bancilor, cu a da bani ;)
    • +2 (12 voturi)    
      De acord! (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:35)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Toma necredinciosu

      Ce treaba are statul (Guvernul, Parlamentul) in a se baga intr-un contract privat dintre o persoana fizica si o banca? De ce sa se plateasca de la buget pierderile? Absolut nimic nu ii opreste pe cei care au luat credite in franci sa faca refinantare in lei. Evident, la dobanda pentru lei, nu la cea pentru franci!
      • 0 (6 voturi)    
        sant opriti de scaderea valorii apartametului (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:23)

        alin jiga [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

        Milka Man nu vorbi daca nu sti despre ce vorbesti.

        Apropo de lei vezi ca acu vreo cativa ani ROBORU era la 10-15 %.
        Problema e generala si e valabila pentru toate variantele de moneda :)
      • +1 (3 voturi)    
        Nu e chiat atat de simplu! (Luni, 26 ianuarie 2015, 0:21)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        Statul trebuie sa asigure conditiile unor contracte private in conditii decente. Statul prin BNR era responsabil sa interzica conditiile abuzive ale bancilor si imprumuturi in alta moneda decat salariul. De la om nu poti sa te astepti la multe cunostinte economice. Este la fel ca alimentara. La alimentara te duci si-ti iei paine, dar sunt unii care-ti inmoaie painea in c*c*t . Tu il reclami pe ala si statul prin organele sanitar veterinare il inchide sau il obliga sa nu-ti mai inmoaie painea in c*c*t. Nu poti acuza oamenii ca au mancat paine cu c*c*t cand era foamete si nu exista altceva pe piata. Normal este sa acuzi statul ca a permis vanzarea de astfel de paine care a imbolnavit oamenii!
        • +1 (1 vot)    
          abuziv (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:23)

          ToXRM [anonim] i-a raspuns lui Marionette

          abuziva era comisionul de risc. chiar si fara ala, un curs de chf de la 2.5 la 4.7 te ingroapa. deci vrajeala asta nu tine. cat credeati ca o sa mai tina faza cu bancile elvetiene, care adapostesc miliarde de euro si dolari, banii tuturor mafiotilor si tuturor tarilor, sau credeati ca CHF-ul e tinut de ceasurile Tissot si ciocolata ? nu v-a dus capul nici cat o gaina pe oua, din moment ce
          1. in Romania platile se fac in lei, inclusiv salariile.
          2. chf-ul e folosit doar de Elvetia
          3. euro e folosit de peste 20 de tari europene, si sustinut prin economia acestor tari la un loc
          4. usd-ul e folosit in mult mai multe tari decat euro , iar tranzactiile din china de exemplu se fac in USD.
          5. daca si lehman brothers a intrat in colaps, de ce nu putea elvetia ?

          In loc sa cititi doar prosport, si ce a mai facut dragusanca prin cluburi, mai bine puneti mana pe un ziar online de business si finante, eventual din afara, sa va educati un pic financiar.
  • -2 (10 voturi)    
    Aparatorii bancilor (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:17)

    Lucz [utilizator]

    Cum au reusit fratilor bancile sa ne invrajbeasca unii cu altii? Cum de ati ajuns sa luati apararea bancilor?
    Au spus astia de la BNR ca dau bancile faliment si gata, isterie generala...
    Oare cum e mai bine, sa platim o rata la un curs redus sau sa nu mai putem plati deloc?
    Cred ca lumea e deschisa unor negocieri, nu trebuie sa fie neaparat francul 2 lei, dar nici 4.5 lei.
    Foarte multi dintre cei care luati apararea bancilor vorbiti fara sa cunoasteti cauzele.
    Cei care au credite in euro ar fi maine in strada daca BNR nu le reglementeaza cursul.
    • +4 (6 voturi)    
      hm (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:41)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Lucz

      In 2007 euro era 3.3-3.4ron, acum e 4.5ron. Lumea nu sufera atat de mult ca la francul elvetian, dar sa stii ca sufera.
    • 0 (6 voturi)    
      stai linistit (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:14)

      fabian [anonim] i-a raspuns lui Lucz

      astia sunt doar reprezentantii bancilor. Altfel ce motiv ar avea sa nu fie de acord ca bancile sa-si asume pierderi, chestiune care, ca si simplu cetatean fara credit in CHF nu te afecteaza aproape deloc, sau doar marginal.
  • +1 (9 voturi)    
    Un calcul. (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:21)

    Mirobo [utilizator]

    In 2007 un CHF era 2,3 lei.
    Azi 4,6 lei.
    Bancile STIAU ca este o mina de aur,ca moneda helveta este subevaluata,de aceea au si acordat aceste credite.
    Presupunand prin absurd, ca din 2007 CHF ar fi scazut de 2 ori insemneaza ca ,clientii ar fi datorat azi 2,3:2=1,..
    Bancile asteapta o SOLUTIE NATIONALA, precedent deja creat in alte state vecine. Problema de fapt rezida nu numai in rata prea mare fata de pretul unei chirii, ci de faptul ca nici un om sanatos la cap nu vrea sa plateasca pentru un apartament care este evaluat la pretul pietei x2
    • +2 (4 voturi)    
      trebuie mers la sursa (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:39)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Sansa clientilor romani este sa se dovedeasca ca undeva la un nivel foarte inalt bancile primare- sistemice au vandut bancilor medii-mici (gen cele din Romania) linii de finantare de ordinul miliardelor de franci elvetieni. In momentul in care bancile mici si-au dat seama ca au ramas cu cartoful fierbinte in brate au incercat sa il plaseze cat mai repede unor alti fraieri- adica clientii din Romania.

      Eu altfel nu imi explic graba din 2007-2008 de a oferi creditele in franci.
  • +4 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:44)

    [anonim]

    • -1 (11 voturi)    
      Lacomia (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:10)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui

      Lacomia are pretul ei. Nu spun ca oamenii nu ar trebui ajutati printr-o refinantare in lei, dar aceasta operatiune trebuie sa se faca in conditiile actuale ale pietei. Mama, ce mi-ar conveni si mie sa am credit in lei cu dobanda pe care o aveau ei la CHF...
    • +3 (3 voturi)    
      la casa a scazut valoarea (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:29)

      rusovan [anonim] i-a raspuns lui

      Daca vand casa pentru ca sa plateasca rata inca raman cu o valoare mare de platit.

      Pentru toti naivi ar fi bine sa stie ca credit ipotecar nu inseamna ca garantezi cu imobilul cumparat, Daca banca nu recuprereaza suma la vanzare trebuie sa platesti diferenta.
      De asemenea la prima casa garantia e a statului pentru banci ca-si primesc bani si nu pentru oameni
    • 0 (0 voturi)    
      a fost (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:06)

      marius [anonim] i-a raspuns lui

      A fost leasing in CHF, dar leasingul e pe maxim 5 ani, asa ca acele contracte s-au incheiat de vreo 2-3 ani.
  • +2 (8 voturi)    
    Directiva Europeana (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:04)

    Adriana [anonim]

    Cei care nu stiti despre ce este vorba, va rog sa nu va mai exprimati ideile pe care vi le baga in cap domnii nostrii de la guvernare. Nu se va baga mana in buzunarul nimanui. Statul nu are de ce sa fie implicat ca plati, ci doar sa implementeze in legislatia romaneasca o Directiva Europeana. Atunci bancile comerciale vor fi nevoite sa suporte o pierdere,dar care nu va fi de asa mare anvergura, pentru ca suntem prea putini...doar 75.000 (aprox. 5%). Ca va suferi bugetul tarii, ce gogoasa....cand a platit datoriile Bancorex, BIR, FNI..etc...de unde s-au luat banii; de ce atunci nu v-ati revoltat?
  • -1 (7 voturi)    
    De ce protestati degeaba! (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:30)

    Alui [anonim]

    Statul n-are dreptul sa intervina intr-un conflict de natura asta si sa i-a partea uneia dintre parti. Orice masuri legale s-ar lua, se vor aplica doar de la momentul respectiv incolo, nu retroactiv. Chiar daca ar face ceva statul prin fortarea bancilor sa modifice clauzele contractuale, bancile pot apela la justitie si vor castiga sigur pana la urma. Si gura solutie viabila e negocierea intre clienti si banci, daca nu se inteleg partile, se merge in justitie, daca nu, se aplica clauzele din contract. Punct!
    • 0 (6 voturi)    
      nici un protest nu e degeaba (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:55)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui Alui

      se protesteaza pentru naivi ca tine in asa fel incat cand o sa ajungi in aceeasi situatie sa nupatesti acelai lucru.

      romani trebuie sa fie uniti intre ei !
      • -3 (5 voturi)    
        Stai linistit (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:53)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Costel

        Eu n-o sa ajung in situatia ta. Eu sunt pe plus 250.000 de euro.
    • 0 (8 voturi)    
      Chiar asa? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:57)

      Guru... [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Adica, dupa tine, statul nu are voie sa intervina cand este vorba de cetateni?
      Dar atunci de ce a intervenit cand a fost vorba de salvarea bancilor?

      Si de ce nu ar interveni? E vre-o lege a fizicii care interzice asta?
  • +3 (9 voturi)    
    mda (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:37)

    Xorciser [utilizator]

    Si eu ma simt nedrepatit de exemplu de faptul ca piata imobiliara a crescut peste orice asteptari in 2007-2008 pe baza creditarii impinse la extrem (in euro, franci samd) si a trebuit sa imi iau casa (fara credit) la pret aproape dublu fata de 2006.

    Se poate ceva si la mine? Si eu am pierdut.

    (Ultimul paragraf este o gluma bineinteles dar piata este piata, vrei sa cumperi iti asumi conditiile. Nu vrei nu cumperi.).
    • -1 (9 voturi)    
      Ma bucur pentru tine ... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:40)

      Piata este piata. [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa iei casa fara credit. Ce nu inteleg eu, ce cauti pe aici? Te bucuri de suferinta altora? Sau doar te lauzi cati bani ai avut?

      Bancile au stiut de la inceput ce se intamla. Aveau toata informatia la dispozitie pentru a prosti lumea.
      A fost o capcana bine gandita.
    • -1 (1 vot)    
      oameni nu au avut incotro (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:00)

      raoul [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Corect , o viata are omu, de ce sa nu o irosesti platind credite imense pentru ca asa era piata manipulata prin injectie de bani si prin stimularea idei de a cumpara acum ca maine va fi mai scump.

      Apropo vezi ultima miscare a BCE cu injectarea celor 1000 miiarde euro. Ai grija ca cresc preturile :)
  • +9 (13 voturi)    
    ce nu scrie in niciun comentariu anterior (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:12)

    leDocteur [anonim]

    1. Bancile nu isi imprumuta doar capitalul propriu al actionarilor, ci si banii DEPONENTILOR (romani, straini). Capitalul bancii raportat la totalul creditelor acordate e undeva pe la 8%. Deci, sa piarda si bancile dintr-un contract, inseamna automat propagarea efectelor asupra deponentilor. Bancile au contracte beton (si) pt ca nu imprumuta doar banii lor.
    2. Achizitia activelor imobiliare este un risc, atunci cand nu e efectuata cu bani proprii, ci imprumutati. Atunci cand se cumpara case pe credit, poti fi lovit din 3 parti:
    - cumperi intr-o perioada cand preturile sunt foarte sus (totul e ciclic, dar revenirea poate dura zeci de ani);
    - rata dobanzii poate creste mult fata de data acordarii creditului (aproape imposibil de previzionat - ganditi-va ce a facut Banca Centrala a Rusiei sa "apere" rubla...dublarea dobanzii de interventie a insemnat si dublarea costului creditelor cu dobanda variabila);
    - riscul valutar, atunci cand moneda veniturilor obtinute e diferita de moneda datoriilor de platit...nu cred ca e nevoie de exemple.
    3. Bancile din Romania nu controleaza pietele financiare mondiale, chiar deloc. Ar fi loc de multi "daca"...daca nu ar fi venit criza, nu ar fi crescut francul, nu ar fi scazut pretul apartamentelor etc. Niciunul din efectele ulterioare ale celei mai grave crize post 29-33 nu sunt emanatia bancilor romanesti, ci efectele unor curenti mult mai puternici decat 'noi'.
    4. Cresterea francului nu s-a petrecut dintr-o data...a fost in jur de 2,8 in 2009, intre 3 si 3,5 in 2010-2011 etc. In orice moment clientii si bancile ar fi hotarat sa 'faca ceva' in fata unui risc iminent ar fi fost mai bine. Ce se intampla acum seamana cu un razboi intre cei care nu au asigurare pt cutremur si companiile de asigurari dupa un cutremur care a maturat tot in cale. Orice speranta ca va fi ok candva fara sa faci nimic pe parcurs = asumarea unui risc (tacit sau explicit).

    Nu lucrez in banca, nu imi sunt simpatice bancile, empatizez cu cei in necaz acum.
  • +4 (12 voturi)    
    ecuatie simpla (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:48)

    simplu [anonim]

    E simplu:

    - ati vrut o casa si nu v-ati putut-o permite;
    - ati luat un credit pentru ca nu v-ati permis o casa si o vreme ati trait mai bine decat v-ati fi permis din cauza creditului ala in franci cu franc mic si dobanda mica;
    - acum nu va mai permiteti sa traiti la fel de bine, si vreti sa plateasca pentru voi altii, ca voi sa traiti la fel de bine in continuare pe spinarea altora.
    - reveniti-va, socialism era pana in 89.
  • 0 (8 voturi)    
    piata imobiliara (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:57)

    gigi1 [utilizator]

    Din toate lucrurile proaste e si una buna, cu toate executarile care vor urma oferta pe piata imobiliara va creste mult, pe o piata care era oricum partial blocata, o sa se desumfle balonul imobiliar mult mai repede si isi revin lucrurile la normal dupa tot dezastrul facut de creditare si oile fara creier care au dat zeci de mii de euro pe niste cotete comuniste de 40 si un pic de metri patrati facuti in anii 70.
  • +3 (9 voturi)    
    dati dosarele la DNA (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:18)

    cristi [anonim]

    Am ajuns la concluzia ca doar doua institutii mai pot face dreptate in acest caz:
    1. DNA
    2. Instantele de judecata.
    Avand in vedere ca nu se intampla nimic la nivelul BNR, Guvern si banci cred ca e timpul sa depunem dosarele la DNA pentru a vedea cum s-a plasat lei in CHF iar acum incaseaza profitul de schimb valutar. Pentru acest motiv voi cere plangere penala institutiei BNR pentru ca nu a verificat si cel mai rau nu verifica nici in prezent cate credite de fapt s-au dat in CHF, cate in lei si cate in euro la data acordarii. Adica creditul iti era pus in carca in CHF dar pe real s-a dat vanzatorului lei sau euro. Diferenta reprezinta sume neincasate cuvenit - si aici se va lasa cu catuse atat din cauza reprezentantilor BNR cat si ai bancilor.
  • +1 (5 voturi)    
    Parerea mea (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:33)

    tavyy [anonim]

    Eu personal sunt de parere ca Isarescu ar trebui dat jos de la conducerea BNR deoarece nu a luat nicio masura ca sa protejeze populatia in ultimii ani. Mai mult de atat a dezinformat cu buna stiinta. Imi aduc aminte cu ceva ani in urma (prin 2008) cand sfatuia lumea sa-si tina economiile in lei (el avand economii in USD si EUR la acea vreme). Dupa nici macar jumatate de an de la sfaturile lui a venit criza si imi aduc aminte cum in 2008 pe la mijloc sau sfarsitul anului leul s-a devalorizat masiv in raport cu EUR in doar cateva zile (imi aduc bine aminte de acel moment deoarece alergam ca disperatul cu economiile mele in lei sa le convertesc in valuta dar era prea tarziu).

    De asemenea BNR-ul nu a facut nimic in privinta impedicarii bancilor de a introduce comisioane abuzive in contracte (gen comision de risc sau comision de administrare etc). O alta bila neagra pt Isarescu.

    Multi dintre cei imprumutati in CHF i-am auzit spunand "daca stiam nu imprumutam". Fals. Total fals. Nimeni in acea perioada nu avea cum sa stie ca CHF-ul va ajunge la valoarea aceasta. Nici macar Isarescu nu stia acest lucru pun pariu. Intr-adevar bancile stiau ca CHF este subevaluat si stiau ca in timp valoarea poate creste de la 2.3 poate pe la 3,3 sa spunem dar nicidecum la 4.6 cat este acum. Am avut eu prieteni care in momentul cand s-au imprumutat au luat in calcul riscul valutar dar nu la aceasta valoare.

    Cei care cer convertirea in lei a creditelor in CHF la valoarea de acum 7 ani + max 20% + DAE egal cu nu stiu ce valoare trebuie sa aiba un raspuns si la urmatoarele intrebari:
    1. Ce fac cei care au luat credit in RON acum 7 ani cu ditamai dobanda in acea vreme si au platit de le-au sarit capacele? Banca le va da scadea dobanda sau le va da banii inapoi?
    2. Ce fac cei care au avut credite in EUR sau CHF si au plecat din tara au muncit ani de zile si le-au achitat anul asta sau anul trecut? Banca le vor da inapoi ceva?
    • +3 (5 voturi)    
      Foarte corect. (Luni, 26 ianuarie 2015, 0:34)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      Isarescu
      1. A albit banii lui Voiculescu si tot jegul din politica din ultimii 25 de ani toti banditii si toate clanurile i le datoram
      2. In anii 90 sub el s-au petrecut "falimentele" bancilor de stat (furturi ale cleptocratiei blagoslovite de Isarescu), Banii pentru plata deficitelor bancilor erau dati de "stat" toti prostii de contribuabili
      3. In 2000-2007 lui Isarescu i se cerea la conferinte de presa in mod explicit, imi amintesc pentru ca atunci voiam sa-mi iau un apartament si urmaream, i se cerea punctual: de ce nu reglementati piata, bancile abuzeaza, de ce permiteti monede in franci si yeni? El era foarte dezinvolt si frenetic de banii care intrau in piata si spunea ca nu va face asta sa intre mai multi bani!
      4. In 2008-2012 Opc a incercat sa blocheze conditiile abuzive ale bancilor care profitand de criza gogonau bine creditele. Isarescu a intervenit la FMI sa nu cumva sa se intample asa ceva! Tot atunci s-a dorit adoptarea legii falimentului personal, Isarescu s-a impotrivit si nu s-a adoptat
      5. Anul 2015. Criza francului elvetian. Credeti ca Isarescu va face ceva bun? Eu unul, nu si ma bucur ca nu am nici un credit!
      Invatati dragi romani urmatoarele principii:
      a. Nu dati si nu luati bani de la banca.
      b. Nu detineti card la banca
      c. Nu pastrati munca depozitata in bani Isarescu v-o va fura prin inflatie
      d. daca se poate deveniti cat mai independenti de Sistem (energetic, alimentar), folositi cand se poate trocul.
  • -1 (9 voturi)    
    DNA te invitam pe la BNR (Duminică, 25 ianuarie 2015, 23:38)

    cristi [anonim]

    Depuneti dosarele la DNA pentru a dovedi ca BNR-ul este vinovatul numarul 1 si i se poate intocmi plangere penala, precum si bancilor care incaseaza profitul din schimb valutar.
    Are ideee BNR-ul cate din creditele trecute in sistem ca sunt date in CHF dar in realitate la data acordarii s-au dat euro sau lei. Pentru asta trebuie sa plateasca cu varf si indesat pentru ca nici atunci si nici acum nu au verificat acest lucru. A penalizat BNR-ul bancile pentru astfel de situatii, a verificat cum bancile au plasat lei in moneda CHF si acum incaseaza din schimb diferenta in mod fraudulos. A verificat BNR-ul cate credite au fost date in anii 2008 sau 2007 CHF din ratele creditelor acordate in 2006. A calculat BNR ce expunere au bancile pentru imprumuturile in CHF din afara si ce valoare au creditele acordate intern in CHF. A calculat BNR-ul cat s-a incasat de banci in cei 7-8 ani suma reala a CHF reprezentand dobanzi + sold credit si se observa ca reprezinta jumatate din creditul acordat, iar diferenta ar fi putut fara probleme sa fie calculata la cursul de la data acordarii pentru a-si asuma si bancile pierderi.
    BNR - unde esti, cat de incompetent poti sa fi....... aici e clar ca nu e vorba de incompetenta ci de complicitate vadita impreuna cu bancile. Sunt interese mari, e vorba de bani multi.
    ISARESCU poti dormi noaptea linistit, avand in vedere tragediile pe care le-ati provocat ....... as dori sa numarati si cate divorturi aveti pe constiinta urmare a acestei tragedii ..... cate familii s-au despartit din cauza voastra ---- se stie foarte bine ce probleme creeaza lipsa de bani....
    DOAMNE IARTA-I CA HABAR NU AU CE FAC!
  • 0 (8 voturi)    
    LoL (Luni, 26 ianuarie 2015, 0:44)

    Qwertz [utilizator]

    Acum cer conversia creditelor in lei, iar cand leul se va duce la vale si vor fi intr-o situatie similara ce vor face? Asta e mentalitatea romanului de asistat social, sa ne dea, sa ne faca. Ai comis-o, asta e, taci si mergi mai departe si data viitoare nu o sa mai faci.
  • -2 (6 voturi)    
    grecia (Luni, 26 ianuarie 2015, 1:37)

    anonimicus [utilizator]

    O manifestatie de protest in fata ambasadei Greciei se impune de maine incolo!
    Caci numai ei sunt de vina daca euro se devalorizeaza si mai tare fata de francul elvetian.
  • 0 (6 voturi)    
    pai (Luni, 26 ianuarie 2015, 6:17)

    gopo111 [utilizator]

    cum vine asta, cind a fost bine si toate erau bune, in sinea voastra poate rideati de aia de le lua banca pieleea de pe ei pe alte credite , acum sa intors roata si vreti ajutor de la stat, nu statul va inselat banca , da banca in judecata si rezolva-ti treburile, nu te plinge acum stiai ca odata si odata acest credit se va intoarce impotriva ta , ca asa e facuta banca sa te arda cum te prinde
  • +4 (8 voturi)    
    avocatii bancilor (Luni, 26 ianuarie 2015, 7:57)

    horia [anonim]

    Plin pe aici de avocati ai bancilor. Costa deja din ce in ce mai mult campania asta de denigrarea a clientilor cu credite in CHF. Mai bine ati negocia cu clientii si sa le oferiti o conversie acceptabila decat balacareala asta pe care oricum nimeni nu o crede. Romanii cu credite in euro si lei sunt mari aparatori ai drepturilor bancilor? E prea gogonata. Patetic pentru strategii bancilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Boicotati bancile (Luni, 26 ianuarie 2015, 8:17)

    valentin [anonim]

    Ne intalnim peste 2 saptamani la miting. Trebuie sa fim mai multi, pentru ca aceasta e realitatea. Atentie, cerintele noastre se refera la toate creditele in valuta (vezi petitia online). Pana atunci trebuie sa boicotam bancile.
  • 0 (6 voturi)    
    AM economiile in euro (Luni, 26 ianuarie 2015, 8:48)

    Martinezu [utilizator]

    daca se duce dracu euro, ies sa protestez ca mi-am pierdut economiile si am fost furat? sa imi dea statul lei sau ce o mai fi atunci?
    Ce parere au cei care au luat credite de zeci de mii de franci fata de ceilalti care probabil nici nu au atins o suta de franci in viata lor?
    Cum oare se simt ei daca statul prin impozitele luate de la cei din categoria a doua, ii ajuta pe cei cu credite de zici de mii/sute de mii?
    Sa o luam altfel: sunt o gramada de speculanti pe diferite monede. Daca si aia pierd sume, sa iais sa protesteze ca si-au pierdut toate economiile prin devalorizarea monedei x????
  • 0 (8 voturi)    
    citesc comentariile (Luni, 26 ianuarie 2015, 9:00)

    nocomment [anonim]

    si vad cat de multi idioti sunt in tara asta. Lipseste unitatea, lipseste judecata. Sunt multi care comenteaza aiurea. Creditul nu este o loterie. Nimeni nu a stiut ca CHF-ul va evalua asa. Cei ce zic sa fie barbati si sa suporte pierderea vorbesc din punct de vedere al bursei, dar nu e bursa, e credit, e viata oamenilor.
    In 2007-2008 cand ai mers la banca, banca ti-a pus pe masa oferta de nerefuzat in CHF. Ce era sa faci? Nu toti sunt experti financiari. Nu ti-ai luat apartamentul ca ai prins oferta in franci ci ti-ai luat creditul acela ca apartamentul i-l luai oricum. Ghinionul a fost ca ai fost dezinformat de banca. De ce a retras BNR-ul creditul in CHF??? Pentru ca a fost o gresala care acum nu si-o mai asuma.
    De ce e EURO aici? Pentru ca e sprijinit de BNR, altfel poate era la 6 si erati si voi in strada...
    Judecati inainte de a comenta. Am vazut comentarii ca se i-au bani de la popor pentru cei cu credite in CHF, e fals, se impun doar niste reguli care pot fi benefice pentru toti, inclusiv pentru cei cu EURO. Ungaria, Polonia, Croatia au impus astfel de reguli.
    • +1 (5 voturi)    
      Jos Isarescu si clica lui de tradatori (Luni, 26 ianuarie 2015, 9:55)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

      Cei ce se bucura de aceasta situatie sunt crescuti in cultura Taraf TV si Antena Stars .Atata pot atata gandesc. Au tot timpul impresia ca sunt saraci si urati din cauza altor
      • 0 (4 voturi)    
        Sau poate (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:03)

        SKLR87 [anonim] i-a raspuns lui valahiandusk

        s-or fi saturat sa auda plansetele catorva tembeli care incearca sa faca o problema de siguranta nationala din ~5% din volumul creditelor doar ca sa ramana ei "propitari", pentru ca na, chiria pute.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce era sa faci? (Luni, 26 ianuarie 2015, 10:43)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui nocomment

      Ce era sa faci??? Nu te imprumutai domnule asta trebuia sa faci. Nu trebuie sa fii expert financiar ci f.f.f.f putin destept sa-ti dai seama ca 25 sau 30 de ani inseamna mult foarte mult. O VIATA DE OM. Nimeni, dar aboslut nimeni nu-ti ofera dumitale garantia ca-n 30 de ani tu vei avea un job bine platiti, un curs leu chf bun si dobanda mica. Toate asta in Romania.

      Vezi si tu cum pana si economia Elvetiei este afectata de aceasta criza dar mai ales economia Romaniei.

      O intrebare pentru tine: de ce nu ai luat credit in EUR?

      Eu mi-am luat credit in EUR sa-mi cumpar o mizerie de ap in bucuresti. Desi auzisem de creditul in CHF nici macar nu m-am interesat de el deoarece gandeam in felul asta: In caz ca economia in Romania nu va merge bine in urmatorii ani am posibilitatea de a pleca in tarile din UE sa castig mai bine (eu lucrand in domeniul IT) unde castig bani in EURO. Ceea ce am si facut deja si mi-am achitat creditul anul trecut in intregime.

      Pentru cei ca mine ati prevazut ceva in cererea aia a voastra? Ar trebui sa primesc si eu inapoi comisioanele abuzive platite de banci? Vedeti, de aia multi nu tin cu voi deoarece vreti dreptate numai pentru voi. De restul nu va intereseaza. Faptul ca ati inclus in cererea voastra pe langa CHF si EUR sau DOLAR este praf in ochi. Cei imprumutati in EUR sau $ nu sufera la fel de mult ca voi.

      Daca vreti sustinerea si altora cautati solutii pentru toti cei care au facut imprumuturi chiar si pt cei care le-au achitat recent nu numai pt voi.

      Sa traiti bine!
  • -1 (3 voturi)    
    Situatia e mai complicata de atat (Luni, 26 ianuarie 2015, 10:43)

    decedat [anonim]

    Nefericiti cu credite in CHF nu-si mai vor casele ca au ajuns la le plateasca de 5-6 ori mai mult decat pretul de achizitie (dobanzi + diferenta de curs valutar).
    Bancile nu le vor nici ele din simplu motiv ca daca le-ar vinde nu si-ar acoperi capitalul investit din cauza cresterii CHF + caderea pietei imobiliare + la o asa abundenta de apartamente preturile ar scadea si mai mult.

    pana la urma din toata povestea asta nu castiga nimeni. toti vor sa-si minimizeze perderile.

    Si sincer dragi clieti CHF, cand banca elevetiei a zis acum 2 ani ca tine fortat paritatea EUR/CHF la 1.2 de ce nu ati refinantat? Trebuie sa fi cel putin naiv sa vrezi ca vor face asta pe o durata de ince vreo 20 de ani pana terminati creditele.
    • +1 (1 vot)    
      castiga normalitatea (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:21)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui decedat

      Castiga oamenii care au platit chirii mari pana acum si care nu si-au putut cumpara din cauza celor care au aruncat zecii de mii de euro si franci prin credit pe niste cloace comuniste.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prea cred (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:08)

        decedat [anonim] i-a raspuns lui gigi1

        Bancile vor creste dobanzile si vor fi mult mai restrictive in acordarea de credite celor care se aproprie de limita de indatorare.

        Castigi daca te duci cu banii cash sau imprimuti o suma mica, daca nu creditul iti va fi la fel de inaccesibil.
        • 0 (0 voturi)    
          avantaje (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:25)

          gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui decedat

          Chiria oricum o platesti cash iar apartamentele o sa ajunga in cativa ani la preturile de dinainte de bula creditarii si o sa poata fi cumparate cu cash.

          Creditul care o sa fie si mai greu de accesat o sa devina istorie, oricum mi se par total nepotrivit pentru imobiliare, creditele ar trebui oferite pentru dezvoltare, afaceri etc ceva sa aduca un plus in societate nu sa umfle buzunarele speculantilor pe spinarea naivilor.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu cred (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:07)

            decedat [anonim] i-a raspuns lui gigi1

            Nu prea cred ca o sa ajunga din nou la 17 mii USD, ca in 2002, un apartament cu 2 camere de 60 m2 (atat am platit eu pe al meu in Bucuresti zona 15 Septembrie).

            Sunt te acord ca pana ajung la preturile din perioada 2007-2008 va trece multa apa pe Dambovita, dar totusi.

            Daca punem pretul unei garsoniere (actual in jur de 30000 de EUR) ai nevoie de aproape 10 ani sa strangi banii sa o cumperi cash. Crezi ca in 10 ani nu va creste? Ma indoiesc sincer! Bottom line tot creditu ramane o solutie.
            • 0 (0 voturi)    
              bula se desumfla (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:56)

              gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui decedat

              In bucuresti cred ca sunt peste 100.000 pensionari care stau in apartamente si care in urmatorii ani o sa puna constant apartamente pe piata la care se adauga si executarile silite de la creditacii care nu mai fac fata la rate, oferta o sa fie foarte mare iar cererea care vine in mare parte de la generatile de dupa 89 o sa fie extrem de mica, concluzia e ca preturile de dinainte de bula sunt mult mai aproape decat isi inchipuie/doresc cei cu rate.

              Oricat de mult ar pune romanul pret pe betoane ca orice lucru pe lumea asta pretul e dat de cerere si oferta.
    • 0 (2 voturi)    
      Refinantrea (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:40)

      Fiindca [anonim] i-a raspuns lui decedat

      Bine ca mi-ai zis, ca nici nu stiam.
      Sa te refinantezi, trebuia sa mai vii cu un apartament pentru gaj. Si e bine daca il ai, dar nu toti au avut norocul sa se nasca cu case. Unii trebuie sa munceaza pentru ele.
      • 0 (0 voturi)    
        Si ce ai facut? (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:32)

        decedate [anonim] i-a raspuns lui Fiindca

        Ai zis cu D-zeu inainte si ai dat acatiste la biserica?
        De ce nu-ti facut asigurare de incapacitate de plata? Era prea scupta prima de asigurare si ai zis ca acatistele functioneaza?
  • +2 (2 voturi)    
    credit in euro (Luni, 26 ianuarie 2015, 10:49)

    Tulthorel [utilizator]

    Am un prieten care a facut un credit in euro cand era aproximativ 34000 de lei euro. Acum e aproximativ 4,5 lei. Nu vreau sa fiu rau, dar pe el de ce nu il sustine nimeni?
    • +1 (3 voturi)    
      Sa vina la miting. (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:36)

      Cum adica nu-l sustine? [anonim] i-a raspuns lui Tulthorel

      Daca nu vine inteleg ca il aranjeaza cresterea.
      Sa se meneze petitia online, sa se stranga mai multe semnaturi.
      S-a zis ca nu e problema numai celor cu CHF.
      La fel creste si USD-ul. De ce nu au nicio reactie?
  • +3 (3 voturi)    
    Conversie in Ron cu asumarea ratei dobanzii istori (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:09)

    Vasilescu [anonim]

    Pentru evitarea hazardului moral propun celor care vor intoarcerea in timp sa accepte la pachet conversia la cursul instoric din momentul contractarii creditului simultan cu aplicrea ratei dobanzii la creditele in lei de la data contractarii creditului, de aprox 16 procente in comparatie cu 4 procente la CHF.
  • +1 (3 voturi)    
    N-o sa platiti voi ! (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:11)

    Rusine ! Va bagati ca munca in ... calului ! [anonim]

    Care este problema celor care n-au treaba cu CHF? Nu mai scrieti atatea aberatii: ca platiti voi pierderile, ca stiati voi cat va creste CHF etc.! Platiti-va ratele si chiriile voastre in RON, ca dupa razboi...multi viteji se arata!
    De altfel, atitudinea voastra este tipic romaneasca: sa moara si capra vecinului sau cand un om este cazut la pamant mai trage-i si tu un picior in burta ca nu-ti poate face nimic. Oricum, cand doi se cearta al treilea castiga: bancile si BNR. Rusine voua !
    • 0 (4 voturi)    
      Rusine tie (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:04)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Rusine ! Va bagati ca munca in ... calului !

      Rusine tie ca intinzi mana la guvern sa sa-ti rezolve o problema in care singur ai intrat.

      Multi se arata deranjati de acest scandal al CHF-ului deoarece sunt si unii care au luat imprumut in lei pe vremea aceea la super dobanzi. Ei de ce vor beneficia acum? Au platit ca sclavii ani de zile super dobanzi, voi ati platit putin iar acum cand s-a inversat roata voi ca nesimtii iesiti in strada sa va rezolve statul problema. Daca e sa iesiti iesiti pt toti cei care au luat credite. CAUTATI SOLUTII AVANTAJOASE SI PT CEI CARE S-AU IMPRUMUTAT IN LEI la vremea aceea.

      Daca este sa se faca ceva sa se faca pentru TOTI nu numai pt voi. Daca nu atunci sa va converteasca banca soldul ramas in RON la cursul CHF de acum 7 ani sau de cand ai luat creditul dar sa platesti dobanda aia de acum 7 ani.

      Voi vreti ceva de genul: Si cu pu... in cu... si cu sufletu-n rai. Iaca nu se poate...
      • 0 (0 voturi)    
        "asta da mentalitate" (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:14)

        Un roman [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Exemplu: daca eu merg la un magazin si cumpar un pui stricat, ce fac cu el il mananc??? ba mai mult il dau si la copii si le pun si pachet sa manance cu colegii???? HALOOO trebuie sa iei atitudine, sau vei fii bucuros ca eu mananc puiul stricat .. bravo mentaliate. Incepand de la piata si pana la banci suntem victime sigure.Trebuie sa se inteleaga ca oamenii au fost mintiti si amagiti, nu au luat de capul lor CHF. (nu am credit au rude si prieteni), dar poate mai tarziu sa fie copii mei sau ai d-voastra, atunci ce facem stam in casa cu mainile in san.
  • +1 (1 vot)    
    Multi bat cimpii! (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:19)

    remicristian [utilizator]

    1. Bancile nu mai au datorii in CHF inca din 2008-2009. Au refinantat liniile de credit. prin urmare tot ce a crescut in valoare la CHF dupa refinantare intra la banca sub numele de profit speculativ.
    2. BNR este complice la aceasta schema de teapa legala prin nesupraveghere si nereglementare.
    3. Solutia decentapentru iesirea din aceasta porcarie, ar fi denominarea la cursul de la data la care banca a refinatat la rindul ei linia de credit in CHF. Banca nu pierde nimic ci doar nu mai cistiga nejustificat diferenta de curs. Satul nu are de ce plati in acest caz. Doar bancile trebuie sa renunte un pic la lacomie.
    Personal am luat 1n 2007 80900CHF cu DAE 9.2% care in lei insemnau 165.000RON. Pina acum am platit 59662CHF sau 195.000RON(pe chitante). Mai am de plata 71000CHF pentru inca 17ani si sapte luni pentru care voi plati dobinda. Prin urmare Banca are deja 300milioane profit de pe urma mea si va mai face!
    4. Nu vreu sa intru in faliment ci doar sa nu fiu jefuit. Muncesc si imi platesc taxele! Nu vreu sa devin asistat al statului prin legea falimentului sau Electorata. Nu vreu sa imi plateasca altii datoriile ci doar banca sa accepte ca m-a excrocat si sa isi ia ce i se cuvine adica dobinda si banii inapoi nu sa ma spolieze. Eu nu aveam nevoie de CHF insa altceva nu dadeau. Cei 80900CHF i-am schimbat tot in banca intii in lei iar apoi in Euro si am luat fix 47500Euro. Am platit deja bancii 195000RON=43500Euro la cursul de azi de 4.48lei. Insa banca vrea 72500 Euro plus dobinda de 9.2% penru inca un sfert de viata mea.
    Sta in puterea Parlamentului Roamniei sa reglementeze!
    Noi cei cu credite suntem cei ce nu atirnam la mila statului si din impozitele noastre reuseste statul sa se mentina. Chiar doresc sa plecam din tara? Poate ca nu au nevoie de noi ca ii cam incurcam. Glaoata de asistati este mai usor de condus. Falimentul personal sau electorata in asta ne transforma, in asiatati ai statului!
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca tu nu ai inteles. (Luni, 26 ianuarie 2015, 17:54)

      decedat [anonim] i-a raspuns lui remicristian

      Oricine are o afacere (inclusiv bancile) isi calculeaza profitul ca si procent din cifra de afaceri. Deci, cand banca ti-a dat tie respectiva suma in CHF a zis ca investitia are o rata de profitabilitate de x%. Ce e sub inseamna pierderi.

      Nu zic ca e cazul tau, dar daca banca iti zice ca nu te incadrezi pentru un credit in RON/EUR inseamna sa nu esti solvabil.
      Sunt perfect de acord ca au imbracat cacatu in staniol si ca au gasit un mod de a ocoli legile si normele BNR, dar o foarte mare parte din vina o ai pentru ca ai acceptat.

      Sa stii ca si nefericitu care si-a facut credit in RON cu dobanda de 25% pe an in 2007, deja a platit apartamentu' ala. Nu esti singuru in situatia asta.

      Precum spuneam mai sus, cand banca nationala a elvetiei a zis ca tine fortat cursul EUR/CHF, ce faceai? Misto de dobanzile alora in RON/EUR?
  • +1 (1 vot)    
    uitati un lucru (Luni, 26 ianuarie 2015, 17:38)

    Lucz [utilizator]

    Daca aproximatic jumatate dintre oamenii cu credite in franci nu isi mai platesc ratele luna aceasta inseamna o gaura de 20 mil de euro din start, luna viitoare poate si mai mult. Banii astia bancile nu ii mai recupereaza nici macar din executari silite pentru ca in primul rand dureaza si in al doilea rand valorile imobiliare au scazut cu 50% fata de data contractarii creditelor.
    Daca voi credeti ca bancile pot suporta pierderi de milioane de euro lunar atunci hai sa nu facem nimic.
    Trebuie negociate refinantari in lei la un curs acceptabil si pentru banca si pentru client. Poate ca 2 lei pentru un franc este nerealist... dar nici cu 4,5 lei nu se poate.