Klaus Iohannis, vizita la Chisinau, in ultima zi de campanie din Moldova / Vizita in SUA, inainte de depunerea juramantului

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:48 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Presedintele ales al Romaniei, Klaus Iohannis, va efectua vineri o vizita la Chisinau, la invitatia presedintelui Nicolae Timofti. Vizita sa coincide cu ultima zi de campanie in Republica Moldova.

"Klaus Iohannis este asteptat in prima parte a zilei, va avea o intalnire cu presedintele Timofti si cateva intrevederi pe linie de partid", a declarat pentru Timpul.md purtatorul de cuvant al Presedintiei de la Chisinau, Vlad Turcanu.

Acesta a mentionat ca vizita lui Klaus Iohannis va dura aproximativ patru ore.

Potrivit unor surse citate de agentia Mediafax, presedintele ales ar urma sa se deplaseze in Statele Unite ale Americii intr-o vizita neoficiala, inainte de depunerea juramantului din Parlament in calitate de presedinte, pe 22 decembrie.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

12143 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Hei, Lavinia (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:56)

    Bazil [utilizator]

    Sandru, baga repede de-o pesedea. Cand apare /// asta la Realitatea TV, urgent schimb la B1, Nasul sau la programele de filme.
  • +9 (11 voturi)    
    Excelent! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:13)

    Sly21 [utilizator]

    O miscare inteleapta mult asteptata!
  • +8 (10 voturi)    
    "Ati fost (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:18)

    adrian88000 [utilizator]

    la Chisinau, domnule Johannis ?"- intreba o toanta.
  • +4 (10 voturi)    
    Sper (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Prima vizită DUPĂ inaugurare să fie la Berlin. Trebuie dat un semnal clar întregii Europe.

    În ce o privește pe Lavinia Șandru, eu zic că prinde bine și vizita lui Klaus la Kișiniov, mai lipsește doar răspunsul la mesajul de felicitare al „prietenului” României, Poroșică ucraineanul: ar trebui Klaus să meargă și pe la Cernăuți.
    • +7 (9 voturi)    
      Frau Merkel (Marţi, 25 noiembrie 2014, 18:45)

      ViorelDragomir [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      va veni la Bucuresti
  • 0 (6 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:54)

    open [utilizator]

    Invitatia la o vizita "neoficiala" inainte de intrarea in functie a lui KI, president elect, e un semn puternic al americanilor. O competitiese naste intre nemti si americani pt deschiderea pietei romanesti in conditii clare si fara armata de spagari cu mana intinsa. "Curios" Moscova nu l-a invitat ... inca ?
  • +13 (13 voturi)    
    dezimformare... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:55)

    liviu_ [utilizator]

    daca era ponta presedinte avea chiar mai multe vizite: turcia, koreea de nord, china, rusia
    • +3 (3 voturi)    
      Vezi ca uiti Italia si Albania (Marţi, 25 noiembrie 2014, 19:24)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      the roots....the roots nene...
  • +12 (14 voturi)    
    asta (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:59)

    misa2002_2006 [utilizator]

    asta ca sa nu mai zica madam Sandru ca nu a fost Iohannis vreodata in Moldova..
    uite madam, ca ajunge si in Moldova si nu oricum ci invitat..
    esti satisfacuta acum?
  • +7 (9 voturi)    
    niste vizite cat se poate de firesti (Marţi, 25 noiembrie 2014, 18:31)

    snowflake [utilizator]

    omul se pune in tema cu politica externa si viziteaza cele mai importante obiective diplomatice ale Romaniei
  • -4 (6 voturi)    
    SUA, pai nu? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 23:51)

    razvan73 [utilizator]

    Prietenii nostri..gazele de sist sunt pe agenda?
  • +1 (1 vot)    
    Vizita e simbolica. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:09)

    John M. [utilizator]

    Ambele parti vor sa se asigure ca "ramane cum am vorbit". Cum si-o fi inchipuit bietul Ponta (cu dosarul lui de comunist de la CIA) ca americanii vor instala in Romania condusa de el scutul pe care rusii de-abia asteptau sa-l "admire"?!
  • +2 (2 voturi)    
    sa mearga impreuna cu Ponta (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:37)

    muzungu [utilizator]

    daca Iohannis si Ponta ar avea oameni cu adevarat destepti in jurul lor, li s-ar spune ca trebuie sa mearga impreuna la Chisinau.

    Gestul ar face istorie si le-ar face cinste fiecaruia dintre cei 2.

    numai niste consilieri politic prosti ar trebui sa se teama ca un gest comun in Moldova ar putea fi intepretata ca o "apropiere post-conflict", cu potential de daunare intern.