Teodor Melescanu s-a intalnit, in Germania, cu ambasadorul Romaniei si cu consulii generali de la Munchen si Bonn

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:37 Actualitate | Esenţial

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Melescanu, a efectuat sambata o vizita de lucru la Munchen, ocazie cu care a avut o intrevedere cu ambasadorul Romaniei in Germania, Lazar Comanescu, si cu consulii generali ai Romaniei de la Munchen si Bonn, informeaza un comunicat de presa al MAE, citat de Agerpres.

Potrivit sursei citate, vizita sefului diplomatiei romane a avut drept scop evaluarea modului in care sunt aplicate masurile decise de Ministerul Afacerilor Externe (MAE) si care tin de competentele sale pentru fluidizarea procesului de votare in turul doi al alegerilor prezidentiale.

"In cadrul intrevederii au fost discutate masuri pentru eficientizarea si fluidizarea procesului de electoral in cadrul celor 5 sectii de votare organizate pe teritoriul Germaniei. Consulul General al Romaniei la Munchen, Anton Niculescu, a prezentat demersurile intreprinse de Consulatul General la Munchen in vederea fluidizarii procesului electoral, si anume: suplimentarea numarului de stampile si cabine pana la limita maxima, stabilirea unui flux unic cu intrare si iesire separate pentru sectia de votare, stabilirea unui parteneriat solid cu politia bavareza pentru asigurarea normelor de securitate necesare, organizarea unei echipe de 30 de voluntari cu rol cheie in comunicarea cu cetatenii si distribuirea declaratiilor pe proprie raspundere", se arata in comunicatul citat.

De asemenea, precizeaza sursa mentionata, ministrul Teodor Melescanu a avut o discutie cu parlamentarul federal, Bernd Fabritius, presedinte al Uniunii Sasilor Transilvaneni din Germania.

"Ministrul afacerilor externe a folosit acest prilej pentru a face un apel la cetatenii romani care vor vota in Germania de a se prezenta din timp la vot si a folosi toata perioada de 14 ore alocata votarii. Ministrul Teodor Melescanu, a subliniat, de asemenea, ca Ministerul Afacerilor Externe a luat toate masurile care tin de competentele sale legale pentru asigurarea unor conditii bune pentru exercitarea dreptului de vot in strainatate de catre cetatenii romani la al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidentiale. In acest sens, l-a asigurat pe deputatul in Parlamentul Federal ca infrastructura misiunilor diplomatice si consulare unde s-au amenajat sectii de votare este pregatita cu personalul de sprijin si cu logistica necesara pentru a putea raspunde exigentelor unui proces electoral fluent in conditii de legalitate, corectitudine si neutralitate', mai informeaza MAE.























1727 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Doreste cumva sa emigreze, (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:42)

    DiasporaRo [anonim]

    caci dupa alegeri nu prea va mai avea ce alege
  • +3 (3 voturi)    
    Bine că se plimbă (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:49)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pe banii cetățenilor...Puie Meleșcanu :) La numele ăstuia nici nu trebuie rocadă dacă ne gândim bine!
  • +7 (7 voturi)    
    stai calm (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 18:00)

    dum_i [utilizator]

    stai calm coruptule, ca maine fac cei 200km si pun stampila pe neamt.

    nu ma opresti coruptule!
    • +2 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 18:57)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      insa cind ma gindesc la pestera aia infecta de la consulatul din Bonn, ma ia cu racoare...
    • +3 (3 voturi)    
      BRAVO ROMANULE ! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 19:06)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Mai ia cativa confrati cu tine , unul e putin. Lamureste-i si pe cei din tara. Aratati-le ca va pasa.
  • +3 (3 voturi)    
    batrane Mele (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 18:03)

    Bazil [utilizator]

    poti povesti cum a fost trabucul? Dar whisky-ul? Evident, fluidizarea procesului de votare nu se putea stabili decat cu niste fluide capitaliste de calitate. Dupa cum arata, Mele pare a fi un avid consumator de tarii. O fi si votka printre ele? Tinand cont ca este fan Monta, se pare ca ii place votka.
  • -1 (5 voturi)    
    Am incredere in Mele! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 18:10)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    El face tot ce poate, dar in limitele stabilite de Pontac. Nu-i cereti sa treaca peste ordinul Pontacului, ca nu poate face asta.
    • +1 (1 vot)    
      praf in ochii prostilor (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 19:04)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Numai ca noi nu suntem prosti ! Bineinteles ca "liberalul" Melescanu nu misca in front in fata pesedistului tonta. S-a dus in Germania pentru a se lauda ca au facut tot posibilul el, tonta, guvernul bla.. bla... bla. Dece n-au infiintat noi sectii inafara celor din consulate si ambasada in momentul in care MAE german a spus ca este de acord contrazicandu-l pe tonta care afirmase: " nu putem infiinta noi sectii feoarece MAE garman nu permite acest lucru inafara ambasadei si consulatelor". Manipulatori ordinari, le este frica de diaspora. Numai ca romanii din strainatate le vor administra o lectie mai usturatoare decat se asteapta, cu toate aceste masuri.... de precautie.
      • 0 (0 voturi)    
        //\\ (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:04)

        LiviuP01 [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

        Bravo, bunicule!
        Aduceti cat mai mult la vot si scapati-ne de ciuma rosie.
        Aici, in Romania, Sansele sunt mici, dar sunt. Cu ajutorul a cel putin 800.000 de voturi din diaspora putem invinge!!!
        Romani ce inca locuiti in Romania, IESITI LA VOT! Faceti minimul efort de a va duce sa votati. Nu lasati sa voteze altii in locul vostru la 20.55. Daca nu va convin cadidatii, anulati votul. Faceti-va datoria de cetateni ai Romaniei, pentru binele tuturor!
    • 0 (0 voturi)    
      Ordinul pontacului?! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 23:12)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Cum, nene, un om cu parul alb in cap si gramezi de bube ideologice in spinare?! Zau?!

      Si ce mama naibii, a devenit, plagiatorul?! Soarele?! Kim Jong Un?!