Romania si China incep consultarile pentru realizarea unui Parteneriat Strategic

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 septembrie 2014, 17:31 Actualitate | Esenţial

Vicepremierul Liviu Dragnea a anuntat joi ca a convenit cu omologul chinez, Zhang Gaoli, aflat la Bucuresti, inceperea consultarilor pentru realizarea unui Parteneriat Strategic intre Romania si China, prima etapa urmand sa fie infiintarea unui consiliu economic interministerial, relateaza Mediafax.

Consiliul va fi coordonat de catre un vicepremier din cele doua tari.

Dragnea a precizat ca, in acest scop, vor incepe in perioada urmatoare consultari intre ministerele de Externe din Romania si China.

Oficialul chinez s-a intalnit, joi, la Guvern, si cu viceprim-ministrul pentru securitate nationala, ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, care a punctat faptul ca vizita lui Gaoli la Bucuresti are loc cu numai cateva zile inainte de sarbatorirea a 65 de ani de relatii diplomatice intre cele doua tari, Romania fiind una dintre primele trei tari care au recunoscut Republica Populara Chineza.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2290 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    pdsr = fsn = pcr (Joi, 25 septembrie 2014, 17:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Ati gresit directia, baieti! Mergem catre vest, nu catre est, ca de acolo venim si nu ne-a priit.
    • -9 (15 voturi)    
      Foarte gresit, postac basist (Joi, 25 septembrie 2014, 18:15)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      De aia a fost Caeroon si Obama in vizita in China anul asta? Tu nu intelegi ca toti trag de China indiferent de ceea ce reprezinta ea,pt imensul potential de investitii al guvernului chinez?
      Tastez asta si presedintele Spaniei e in vizita in China, milogindu-se la portile galbene, e si el comunist?
      Ia mai taci din gura, m-am saturat de inculti ca voi
      • +6 (10 voturi)    
        . (Joi, 25 septembrie 2014, 18:38)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        pune mâna pe carte, lasă postările. spania e monarhie constituțională. un incult vorbește despre inculți. meseriaș.
      • +5 (7 voturi)    
        Replica (Joi, 25 septembrie 2014, 19:18)

        dinoKiller [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Mai intereseaza te cate investitii engleze si americane sunt in China si dupa aceea vorbeste

        SUA au vrut sa controleze China nu ca au nevoie de sprijinul lor
      • +1 (3 voturi)    
        Daca tu crezi ca chinezu iti da ceva de pomana (Joi, 25 septembrie 2014, 21:13)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        te inseli amarnic.
      • 0 (2 voturi)    
        gresit, gansac pontist (Vineri, 26 septembrie 2014, 0:00)

        hmc [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Hahahahahahahahahahahahaha

        Iti dorim ca si cultura din capul tau sa se intoarca, exact cand se va intoarce "presedintele Spaniei", hahahahahahahahahahahaha, din China!

        Ma, da voi chiar toti ati plagiat examenele?

        P.S. Caeroon se cheama Cameron,si David! Hahahahahahahahahah. Dar ce mai conteaza, nu?

        Si o ultima intrebare: Scroafa ce mai face? Datu-i-ai sa mance?
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte gresit, pontac antibasist. (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:57)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Foarte gresit, pontac antibasist.
        Si eu m-am saturat de inculti ca tine, cu mentalitate comunista.
        Chiar nu intelegi ca singurul motiv pentru a face afaceri cu Estul este doar pofta de comisioane si alte hotii ale actualilor guvernanti ?
        Te crezi la Antena 3?
  • +5 (11 voturi)    
    Sper sa nu iasa acest parteneriat (Joi, 25 septembrie 2014, 17:44)

    dinoKiller [utilizator]

    Normal ar fi trebuit ales Presedintele intai intrucat el are ultimul cuvant de spus si dupa aceea sa deseneze Dragnea mazgaleli
    • +5 (7 voturi)    
      A mai desenat si Sova niste autostrazi (Joi, 25 septembrie 2014, 18:10)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui dinoKiller

      Si-au ramas la stadiul de carioca pe hartie
    • -2 (10 voturi)    
      Nope, gresit (Joi, 25 septembrie 2014, 18:16)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui dinoKiller

      Guvernul face legile , nu presedintele
      Guvernul negociaza, nu presedintele
      Invatza constitutia si nu o mai inventa dupa bunul plac
  • +3 (5 voturi)    
    pe masura ce (Joi, 25 septembrie 2014, 18:03)

    xanti [utilizator]

    Se infiinteaza parteneriatul strategic cu China in aceeasi masura se desfiinteaza cel cu SUA.
    Parteneriatul e economic sau si militar ca atunci chiar e o problema.
  • +3 (5 voturi)    
    Constitutia? (Joi, 25 septembrie 2014, 18:22)

    Europiu [utilizator]

    Nu mai tin bine minte, dar nenorocita aia de Constitutie, bat-o vina, nu delimiteaza clar competentele in materie de politica externa?
  • +4 (6 voturi)    
    . (Joi, 25 septembrie 2014, 18:34)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    prietenia între popoare, sau comunist la comunist trage.
  • +3 (7 voturi)    
    Joia neagră a politicii externe a României (Joi, 25 septembrie 2014, 18:38)

    Kentt [utilizator]

    Ca şi în marţea neagră, Victor Ponta e absent. Lasă grăjdanii să facă treaba murdară.

    Hai, că încet-încet devin toate zllele săptămânii negre.
  • +4 (6 voturi)    
    China (Joi, 25 septembrie 2014, 18:54)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Ponta s-a inscris in Partidul Comunist Chinez
  • -1 (3 voturi)    
    principiu (Vineri, 26 septembrie 2014, 8:58)

    kalughin [utilizator]

    zglobiilor...in politica externa, ca si-n viata, tre sa respecti un principiu...nu-ti tii toate ouale intr-un singur cos...ue si sua ne desconsidera, poate pe buna dreptate, pentru politica unilaterala, in genunchi pe care o ducem in relatie cu occidentul, opera a lui basescu, inchinator la si datator de seama la servicii de peste ocean...psd-ul...ponta...diplomatia romana responsabila....spuneti-i cum vreti...incearca resuscitarea unei relatii vechi, de traditie, din care romania a avut mereu de castigat...poate in acest fel, vom reusi si noi sa scoatem capul in lume, fara sa fim scuipati in crestet....si ne va lua in sfarsit si merkel si cameron si obama in serios....thinkaboutit!
    • -1 (3 voturi)    
      principiu (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:02)

      Tokimido [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      SUBSCRIU!
    • +1 (3 voturi)    
      Meserie veche (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:08)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      Eu credeam ca atunci cind o iei de la mai multi se cheama prostitutie. Sau posta.