Marile semne de intrebare legate de spovedania lui Robert Turcescu: a fost sau nu ofiter acoperit?

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 22 septembrie 2014, 11:35 Actualitate | Esenţial

Robert Turcescu
Foto: Agerpres
"Marturisirea" facuta duminica de Robert Turcescu pe blog si intr-o emisiune la B1 TV a fost partiala. Turcescu a scris pe blog ca a fost "locotenent - colonel sub acoperire" si a publicat copii dupa un livret militar cu fotografia sa si copii dupa citeva state de plata. Seara, la emisiunea Sorinei Matei, a refuzat sa dea informatii detaliate despre presupusa sa apartenenta la un serviciu secret si a sustinut intr-un discurs punctat cu numeroase referiri religioase ca se pune la dispozitia justitiei. Cele doua aparitii de duminica ale lui Robert Turcescu ridica insa citeva mari semne de intrebare. Iata-le:

1. A fost sau nu ofiter sub acoperire al unui serviciu secret? Probele furnizate de Turcescu insusi sint doua: copia dupa livretul militar si copia dupa citeva state de plata.

Aici intervine un mare dubiu, pentru ca un ofiter acoperit nu are livret militar. Mai multi militari si conducatori ai unor unitati militare au declarat pentru HotNews.ro ca livret militar are doar un ofiter in rezerva, nu un ofiter activ. Ofiterii activi ai Armatei romane au legitimatie de serviciu, ofiterii in rezerva au livret militar, iar ofiterii acoperiti nu au livret militar.

2. Veridicitatea documentelor postate de Robert Tucescu. Livretul militar are o problema legata de fotografie, care - dupa cum au observat mai multi cititori - este decupata din fotografia de prezentare de pe blogul jurnalistului. In mod normal, fotografiile de pe documentele oficiale (fie documente de identitate, legitimatii de serviciu etc) sint realizate de institutiile respective sau sunt poze standard, "tip buletin", nu se apeleaza la fotografii personale.

In al doilea rind - statele de plata. Copiile prezentate de Turcescu nu prezinta detalii legate de emitatorul statelor de plata (institutia care efectua platile) si nici de destinatarul sumelor. Mai mult: copiile arata documente datate 2012, dar printate cu o imprimanta de generatie mult mai veche (genul de imprimanta folosita in anii 2000 in institutii sau companii publice precum Posta Romana sau ANAF).

3. La ce s-a referit Turcescu cind a spus "am primit aceste documente in mina"? In mod normal, livretul militar este in posesia celui care are calitatea de ofiter in rezerva (adica ar fi trebuit sa fie al lui Turcescu). Cine i-a dat aceste documente?

4. Ce anume a determinat comportamentul straniu al lui Robert Tucescu? A fost santajat?
El s-a autodenuntat ca ofiter acoperit, dar a refuzat sa dea detalii si a apelat la un limbaj religios, facind apel la iertare, comparatie cu Iuda etc. Mai mult: in timpul emisiunii Turcescu a afisat imaginea unui om infricosat. Nu putini sint cei care vorbesc de santaj la adresa sa. Daca e adevarat, cine l-a santajat si cu ce?

5. Ce rol joaca Robert Turcescu, daca joaca vreunul, in scandalul "ofiterului acoperit"
declansat pe 9 septembrie de presedintele Traian BAsescu in emisiunea lui Turcescu.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

66824 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    2400 lei? (Luni, 22 septembrie 2014, 11:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta este sub salariul unui sofer de demnitar. Okay Turcescu, ai atras atentia, acuma care-i faza?
    • -7 (17 voturi)    
      Nul. Nulul. Faza nula! Plusul e la ... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:07)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ...Base. Daca incercati sa aflati ce vor astia sa spuna: Atentie! Pericul de electrocutare!...
    • +14 (26 voturi)    
      eliminarea incomozilor pt regimul Ponta (Luni, 22 septembrie 2014, 12:15)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Nu vi se pare ciudat ca sunt eliminati usor, usor cei incomozi? Acum ceva timp Andrei Badin, azi Robert Turcescu?????
      • -11 (17 voturi)    
        Esti... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:23)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ...incomod...cumva?...
      • +18 (42 voturi)    
        sigur există o legătură (Luni, 22 septembrie 2014, 12:29)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Puțină lume știe că Daciana Sărbu, soția lui Ponta, a fost înainte amanta lui Turcescu. Deci, putem spune, Ponta a avut relații cu Turcescu.
        • +15 (19 voturi)    
          :)))))))))))) (Luni, 22 septembrie 2014, 12:44)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          looool
          • +8 (8 voturi)    
            mazeta cu buna dispozitie (Luni, 22 septembrie 2014, 13:55)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            mai rar..dar si cu intoxicare..nu e bine
    • 0 (12 voturi)    
      pai e bugetar :D (Luni, 22 septembrie 2014, 12:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Salarizarea se face dupa grila - in plus, se poate sa fi nimerit perioada in care Boc scazuse salarile cu 25% :P :))
    • +6 (6 voturi)    
      RASPUNS PE FIECARE PUNCT IN PARTE (Luni, 22 septembrie 2014, 16:51)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      1. a fost. A marturisit - la acest punct nu conteaza ce a prezentat.
      2. documentele nu sunt in totalitate veridice. Ca ofiter acoperit nu cred ca detii vreun document.
      3. aici vine raspunsul care completeaza si puntele 1. si 2. A primit exact ce a aratat. Cineva a "editat" sub aceasta forma niste informatii care sunt adevarate. Pe un livret militar i s-a adus la cunostinta ca SE STIE EXACT cine este RT si pe niste simulacre de fluturasi i s-a comunicat ca SE STIE exact cati bani a primit. Robert Turcescu confirma ca a primit bani ( astia si altii dar nu fiti naivi sa credeti ca a primit si fluturas de fiecare data. Oricum "undeva" exista si scris negru pe alb exact calculul de pe fluturas, iar el nu a primit nci o hartie ci probabil numai bani in cont.
      Cine i-a dat documentele? sa incepeti cu intrebarile pe la Ilie Sarbu, continuati cu Gabriel Oprea si sapati.
      4. Cred ca mai mult decat santajat. Daca era numai santajat era mai calm. Acolo s-a tratat in stil mafiot.
      5. Ar fi vrut sa joace dar nu mai apuca. Serviciile l-au parasit pe Basescu si se pare ca s-au infiltrat destui care sa le poata pune curand sub control.
      Avem sansa uriasa sa ne intoarcem cu 15 ani in urma.
      Succes
      • -2 (2 voturi)    
        Mare tristețe, (Luni, 22 septembrie 2014, 23:27)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui nova

        doliu național, ce mai?. Plâng babele prin piețe, suspină copii la creșe, tremură profesorii în cancelarii, s-a oprit războiul în Ucraina.
        Mărturisirea mileniului, senzațional, epocal. Escul televiziunilor, alfa și omega la 35 de ani, durul, dreptul și extraordinarul avea, de fapt, bilele acoperite.
        De ce ar fi asta o problemă națională?
        Cine stie cum a evoluat pretul benzinei în această saptamână?
  • +16 (24 voturi)    
    Nu cred! (Luni, 22 septembrie 2014, 11:50)

    Audit [utilizator]

    Mi s-a părut prea teatral, prea afectat de ceea ce spune (de ziceai că a omorât pe cineva). Contextul în care are loc această aşa zisă autodenunţare nu face altceva decât să te gândeşti că este doar ceva turnesol dat peste candidaţii la preşedinţie.
    Încă o dată: nu cred că Robert Turcescu a fost, este sau va fi ofiţer sau orice altceva acoperit.
    • -1 (5 voturi)    
      Turcescu (Luni, 22 septembrie 2014, 16:31)

      platon83 [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      este un om cu adevarat de calitate! el nu ar face asa ceva, nu cred ca ar fi putut fi ofiter sub acoperire, iar in cel mai rau caz daca ar fi fost nu s-ar fi desconspirat SINGUR!
  • -22 (36 voturi)    
    Păi, de ce vă miraţi? (Luni, 22 septembrie 2014, 11:54)

    Taunele [utilizator]

    Nu ştiaţi că Zeus îi omoară (desigur, nu mă refer la omor fizic) pe toţi cei care l-au ajutat, într-un fel sau altul? Aşa că e simplu să ne dăm seama cam din ce direcţie vine şantajul... :-) Deh, fiecare pasăre pre limba ei piere...
    • +21 (29 voturi)    
      si extraterestrii unde sunt? :) (Luni, 22 septembrie 2014, 12:04)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      atatea ineptii doar un postac usl poate sa scoata.
      si cand minte ponta tot zeus este vinovat, nu?
      noi ne miram de legaturile dintre sinapsele voastre... par inodate :)
      • +2 (6 voturi)    
        care USL ? (Luni, 22 septembrie 2014, 14:15)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ala in care Iohannis si Ponta si Antonescu erau prieteni si puneau tara la cale ?
        • +7 (7 voturi)    
          usl (Luni, 22 septembrie 2014, 15:01)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          ala al lui ponta tariceanu si restul de liberali ce au schimbat tabara.
          inca actualul pnl al lui ioanis nu este departe de vechiul usl.
          tare mi-e ca s-au mutat pe dreapta doar ca sa imparta vourile.
          si ponta nu spunea ca usl trieste? :)))
          usl-ul o sa ramana multa vreme pata Romaniei. aswa cum fsn-ul a distrus tara in anii 90 asa o face acum usl-ul construti de turnatorul feliz :)
          • 0 (0 voturi)    
            meriti un vot din partea mea! (Luni, 22 septembrie 2014, 19:37)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            Ironia face ca vom alege in turul 2 intre doi oamenii promovati de USL
            • +2 (2 voturi)    
              Sau intre doua doamne (Luni, 22 septembrie 2014, 21:44)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              daca tot vor romanii o schimbare.
              • 0 (0 voturi)    
                din pacate (Miercuri, 24 septembrie 2014, 18:25)

                ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ty

                ele nu au sanse
                • 0 (0 voturi)    
                  Mai porti numele asta si dupa spovedanie? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 21:37)

                  ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

                  Roata se invarte. Azi Sobaru. Maine procesul lui Iohanis. S-ar putea ca in turul 2 sa intre doua femei.
                  M-a apucat rasul cana Ponta si-a depus dosarul de candidat si magistratul care l-a primit era imbracat in rosu. O fi fost si pe stadion?
    • -2 (14 voturi)    
      Asa e!. Esti asteptat la parastasul lui Base... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:09)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      ...incepand cu 22 decembrie...
    • -2 (12 voturi)    
      ce rol are popo-nastase ? (Luni, 22 septembrie 2014, 12:19)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      el era zeus !
      • +1 (7 voturi)    
        Nea Titi... (Luni, 22 septembrie 2014, 13:05)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

        ...mai documenteaza-te.
        • +3 (5 voturi)    
          m-am documentat... (Luni, 22 septembrie 2014, 14:24)

          titiacs [utilizator] i-a raspuns lui mcris

          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-cine-este-zeus-pesonajul-comun-din-dosarele-nicolescu-nastase.htm

          Acu' cer mii de scuze ca nu URMARESC latrinele lui felix-turnatoru ca sa stiu pe cine numesc "deontologii", zeus ! Iar pacalici-din-carti e mai presus de zeus ! Noo?
    • +10 (16 voturi)    
      evident (Luni, 22 septembrie 2014, 12:32)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      basescu e de vina
  • -1 (19 voturi)    
    mda... (Luni, 22 septembrie 2014, 11:55)

    Codruta N [utilizator]

    Daca era mai de mult OA, chestia cu poza se explica: institutiile si-au introdus sisteme proprii de fotografiere doar de vreo 15 ani, inainte se folosea "poza clasica".
    De asemenea, imprimante cu ace (sau de care o fi aceea de care e vorba, ca nu m-am uitat pe statele de plata) inca sunt folosite in cateva institutii si companii de stat din Romania.
    In rest... cred ca singura atentie care merita sa ii fie data lui Turcescu este cea presupusa a fi "legala", in cazul unui astfel de "autodenunt". Apropo: daca ar fi fost "santajat", care ar fi fost "subiectul" santajului?
    • -3 (13 voturi)    
      QED !.. (Luni, 22 septembrie 2014, 12:10)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ...Codruta! Te iubesc!
      • -2 (2 voturi)    
        Şi eu! (Luni, 22 septembrie 2014, 14:31)

        Taunele [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Bine a zis Codruţa! :-)
    • +16 (18 voturi)    
      imprimanta matriceala (Luni, 22 septembrie 2014, 12:11)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      La compania privata unde lucrez, fluturasul este tiparit de o imprimanta matriceala sigilat, ca PIN-ul generat pentru carduri. Deci exista explicatii.
      • -2 (6 voturi)    
        Şi postezi în timpul programului? (Luni, 22 septembrie 2014, 14:32)

        Taunele [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        Şi nu te dă patronul afară pt. că o freci pe dudă în loc să-ţi faci treaba? Norocosule! :-)
    • +7 (7 voturi)    
      Este clar (Luni, 22 septembrie 2014, 13:29)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ca nu aveti livret militar. Asa ceva nu este ca o carte de identitate, pe care o capeti la inceputul "vietii" de militar.
      Iar imprimante vechi sunt convins ca nu se mai folosesc la ministerul apararii, nu vorbim de o institutie prapadita, sau o societate de stat falimentara.
      Cred doar ca aparitia in direct la emisiune ramane cel mai mare mister : daca ar fi fost realmente atat de bulversat sufleteste, ar fi plecat in lume sa nu mai dea ochii cu nimeni.
      • +4 (4 voturi)    
        Bulversarea oricum era normala (Luni, 22 septembrie 2014, 13:57)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

        in orice varianta ce-a facut el e infractiune:

        daca e OA s-a deconspirat in direct la televizor, este articol clar de lege, pedeapsa e de la 2 la 7 ani;

        daca nu e OA, si-a atribuit - tot in direct la televizor - calitati oficiale inexistente, nu mai stiu care e incadrarea dar e sigur infractiune prevazuta de codul penal;

        e clar ca era perfect constient de aspectul asta, cel mai mult a insistat pe faptul ca se pune la dispozitia judecatorilor.
        • +4 (4 voturi)    
          Varianta 3 (Luni, 22 septembrie 2014, 14:54)

          justy [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          Dar daca a deconspirat ceva ce a aflat si el cu suprindere despre propria persoana??
          • +2 (2 voturi)    
            sincer mie "marturisirea" asta (Luni, 22 septembrie 2014, 15:46)

            derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui justy

            mi se pare din ce in ce mai mult ca aduce a "operatiune".

            nu stiu daca Turcescu e victima sau complice (cel mai probabil victima) in aceasta manevra, dar toata povestea arata ca o operatiune a serviciilor - la cu totul alt nivel decat ce am vazut noi pana acum.

            la cu totul alt nivel infractional vreau sa spun, ca s-au adunat o multime de infractiuni in istoria asta... and we are still counting :)
          • +1 (1 vot)    
            Pai trebuia sa clarifice (Luni, 22 septembrie 2014, 15:56)

            dice [utilizator] i-a raspuns lui justy

            Pai gandeste-te doar ca de putin timp DGIA este in subordinea lui Ponta.
            Daca am vorbi de o inscenare, ar fi trebuit sa vorbeasca mai clar, dar el a recunoscut.
            I-o fi cerut Ponta sa dea in Basescu?
  • +27 (31 voturi)    
    intradevar..... (Luni, 22 septembrie 2014, 11:57)

    translativus [utilizator]

    ....sunt niste semne de intrebare si sper ca o eventuala reactie ministrului Dusa, sa mai risipeasca ceata.

    Cert este ca Turcescu, prin emisiunile sale, si-a facut o multime de dusmani si nu pot sa uit and intr-o emisiune de a sa, fiiind in legatura telefonica cu Frunza Verde care il ironiza cu "da dom' colonel", i-a adresat acestuia intrebarea "cum sta treaba cu sortuletul?".
    A fost un moment de tacere dupa care F.V a intrebat "care sortulet ?" iar Turcescu i-a raspuns cu subanteles "ei.....sortuletul, stiti dvs !". S-a facut din nou tacere dupa care F.V. a balmajit ceva scurt si a inchis telefonul.

    Daca asa ceva se intampla in direct la o ora de varf, imi imaginez cam ce se discuta in particular.

    Oricum, miza este mare ! De rezultatul acestor alegeri depinde insasi soarta noastra ca popor si daca vom mai avea sau nu, o tara.
    • +4 (12 voturi)    
      Dusa ! Scoate o lista a tuturor cetatenilor ... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:11)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ...romani care nu sunt ofiteri, subofiteri, caporali acoperiti. Caci cea a acoperitilor este interzisa de lege. Multumit translativus?...
      • +2 (2 voturi)    
        daca doar atata poti....... (Luni, 22 septembrie 2014, 18:33)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        .....nu mai am nicio pretentie !

        MAPN at transmis ca nu face niciun comentariu la cazul Turcescu.
        Pentru unii, este si acesta un raspuns dar.....doar pentru unii !
    • -5 (7 voturi)    
      Ce memorie! Daca tot nu "poti sa uiti"... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:19)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ...nu ne zici si data emisiunii? Chiar mai facut curios...
    • +5 (5 voturi)    
      Am o rugăminte, (Luni, 22 septembrie 2014, 14:24)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      dle translativus, nu mai începeţi comentariile cu " intradevar" . Comentariile sunt pertinente, dar cuvântul "întradevăr" nu există în DEX . Cred că din cauza asta nu luaţi maxim de plusuri . Cu stimă .
      • +2 (2 voturi)    
        Cu tot respectul...... (Luni, 22 septembrie 2014, 18:46)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

        .....va anunt ca eu nu alerg dupa plusuri ci doar imi exprim niste pareri personale.
        Nu sunt nici politician, nici membru vreunui partid ci doar un biet cetatean, unul din milioanele de jumuliti ai acestui sistem politic ticalos, satul de toata aceasta magarie si care cauta cu disperare o solutie pentru a iesi din aceasta captivitate.

        Am comis, comit si inca voi comite o gramada de greseli si recunosc, nu sunt perfect iar daca va deranjeaza cuvantul "intradevar" probabil "intr-adevar" provenit din cuvintele "intru adevar", va promit ca nu il voi mai folosi (iniferent de plusurile/minusurile pa care le iau).

        Cu aceiasi stima.
  • -1 (15 voturi)    
    Semne de intrebare? Basca si ...mari?... (Luni, 22 septembrie 2014, 11:57)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...asa dintr-odata? Urmarind "jurnalismul" lui Turcescu din ultimele 10 zile: 1.ne-a "demonstrat" cum Base, de fapt, a negociat portofoliul Politici Reg.(care n-avea habar de numele trimise de Ponta (30 aug) sau facea misto, la TV, de Aj.Um.(4-5sept)); 2.Iohannis out (pe FB); 3. joi-vineri seara: Ponta se va retrage, iohannis: ramane cum am stabilit:out, va intra Melescanu(pe partea stanga), primele 3 locuri, in turul I: Melescanu, Macovei, Udrea.....Raspundeti voi la intrebarea pe care nu v-o pun aici. In plus si-a dezvaluit minciuna: in 2012 nega vehement (chiar violent) ca ar fi stiut ca i s-a acordat gradul (ca ii da in judecata pt. ca el nu ar fi stiut, samd..). Cate minciuni o mai fi spus? Teorie: prin actiunea asta mascheaza/ asigura retragerea lui Base din ceea ce a pornit cu candidatul ofiter acoperit, pentru simplul fapt ca, ori e petarda, ori nu poate deconspira numele...Doar o teorie...
  • +8 (38 voturi)    
    strategie (Luni, 22 septembrie 2014, 11:58)

    Mazeta [utilizator]

    Un ofițer acoperit nu recunoaște niciodată că este ofițer acoperit. Asta știe toată lumea.

    Dar ofițerii acoperiți știu și ei că lumea știe că un ofițer acoperit nu va recunoaște niciodată că este ofițer acoperit.

    De aceea, unii ofițeri acoperiți vor afirma că sunt ofițeri acoperiți tocmai pentru ca lumea să creadă că nu sunt ofițeri acoperiți, din moment ce, se știe, un ofițer acoperit nu recunoaște niciodată că este acoperit.
    • +14 (20 voturi)    
      Cand scrii toaste astea... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:05)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...esti.... acoperit?
      • +4 (6 voturi)    
        Nu m-am putut abtine (Luni, 22 septembrie 2014, 13:06)

        n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Fireste ca e ... acoperit. Nici nu ar putea sa spuna altfel, tocmai pentru a disimula ca e acoperit. (si comentariul Mazeta si al tau sint exceptionale; bravo).
    • +8 (8 voturi)    
      Mazeto, ne doare capul (Luni, 22 septembrie 2014, 12:23)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ne-ai omorat cu silogismele...

      credeam ca vii si tu sa-i sustii pe aia cu securistul de bine care-si apara patria legendat in jurnalist de prime time, ca doar suntem in NATO si nu mai e dictatura.
    • +5 (5 voturi)    
      sau poate (Luni, 22 septembrie 2014, 12:26)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau poate un ofiter acoperit stie ca lumea stie ca un ofiter acoperit stie ca lumea stie ca un ofiter acoperit nu se deconspira niciodata.
      Asta se stie, care este!
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Luni, 22 septembrie 2014, 14:02)

      iuliamc [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ofiteracoperit-ception
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha, genial (Luni, 22 septembrie 2014, 19:46)

      Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mie imi pare sincer rau ca RT nu a dat mai mare atentie detaliilor si astfel a fost "desconsiprat" destul de repede. M-am distrat teribil in weekend vazind toti gugustiucii gen mazeta & co (si alti multi ca ei pe FB) debitind ineptii. Si evident, cind au vazut ca au luat plasa, tot ei sint primii delirind urmatoarele teorii conspirationiste, caci doar se pricep la toate si le stiu pe toate. Habar n-am ce jocuri face RT (in Romanie esti considerat prost daca spui "nu stiu", de-aia sint si atitea mazete), dar e delicios sa vezi cum spumega trolii si aia cu neuroni stingheri. RT, mersi pentru show, esti cel mai tare :))
  • 0 (12 voturi)    
    Update: Badin:suspect coruptie, Turcescu cu .... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:02)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...balamucu lui...cine mai urmeaza? sa ne uimeasca? Ramaneti la b1! Nu plecati! Si-o sa ramaneti socati.
    Puscalau? Nume sugestiv. Pusculita poate ar fi fost, poate, mai nimerit. Aflati de la mine ca Gina Pistol e de fapt numele de agent acoperit...
  • +13 (13 voturi)    
    ciudat (Luni, 22 septembrie 2014, 12:02)

    sucaa [utilizator]

    nu pot sa-mi dau cu parerea. sunt atetea intrebari si atatea necunoscute incat nu cred ca "nimerim" niciunul raspunsul corect.
    ce m-a frapat pe mine a fost prestatia lui Turcescu de aseara. l-am urmarit de multe ori, dar niciiodata nu l-am vazut atat de religios. era spre fanatism, habotnic...
    in alta ordine de idei, daca doar atat vroia sa transmita, si sa nu dea niciun fel de explicatii, putea s-o faca printr-un comunicat de presa si gata. nu sa vina 20 de minute, sa sa ne spuna ca asteapta judecata judecatorilor, lui dumnezeu...
    ori iesirea lui pe posta a fost o miscare calculat, ori pur si simplu l-a lovit damblaua...
    fata de postarea de pe blogul lui, n-a spus absolut nimic nou. ori cand anunti ca dai explicatii la emiusiunea de seara te astepti la mai mult.
    din ce am vazut pana acum, mi se pare mai mult o actiune precipitata si necalculata inainte. a fost o decizie de moment mai mult decat o stratagema.
    vom vedea zilele urmatoare... dar sunt convins ca nu vom afla tot :)
  • +13 (17 voturi)    
    Sunt (Luni, 22 septembrie 2014, 12:02)

    Catri85 [utilizator]

    multe semne de intrebare pentru ca asa a vrut Robert Turcescu. Probabil vrea sa demonstreze ceva.Sigur vom vedea in emisiunea din seara asta sau din zilele urmatoare. Robert Turcescu a fost mult prea teatral aseara la B1 ca povestea asta sa fie adevarata. Presimt o emisiune bomba.
  • +10 (14 voturi)    
    si inca ceva (Luni, 22 septembrie 2014, 12:03)

    fvb [utilizator]

    ziceau chiar colegi lui in emisiune aseara,

    CNPul de pe livretul ala e de Bucuresti, insa el nu s-a nascut in Bucuresti.

    e ciudat ce se intampla.

    ramane sa asteptam si sa vedem.
    • -3 (9 voturi)    
      CNP-le s-au dat mult mai tarziu pentru cei... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:27)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui fvb

      ...nascuti inainte de 1980 si mult prea devreme... pentru tine...
      • +3 (3 voturi)    
        da, nenea, (Luni, 22 septembrie 2014, 14:03)

        fvb [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        sunt clasa a treia, cum ai ghicit?

        matale esti batran si intelept, se vede...
      • +3 (3 voturi)    
        Eu am acelasi CNP (Luni, 22 septembrie 2014, 14:27)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        de cind m-am nascut. E trecut pe certificatul de nastere. Si sint nascut inainte de 1980
        • +1 (1 vot)    
          pai da. (Luni, 22 septembrie 2014, 22:56)

          fvb [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          normal ca nu se schimba.

          exact asta am lasat si eu ca mirare acolo, cum adica are CNP de Bucuresti, cand nu e nascut acolo? ca doar nu iti schimbi CNPul cand te muti.

          adicatelea, cat de real e acel livret?

          CNPul acolo este asa:
          1-75-05-03-40-426-1

          1 - corect
          75-05-03 - corect
          40 - inseamna Bucuresti, deci nu e corect. intrucat el e nascut in Pitesti, trebuia acolo 03, de la jud Arges.
          426 e un numar care inseamna cel cu numarul ala nascut in ziua aia in acel judet (sau Bucuresti), iar la sfarsit e o cifra care se calculeaza cu nustiuce formula.
          • +1 (1 vot)    
            cnp (Marţi, 23 septembrie 2014, 12:21)

            g_rugio [utilizator] i-a raspuns lui fvb

            Cifrele de pe pozitiile 8-9 reprezintă judetul în care te afli cu domiciliul în momentul în care ți se acordă (prima dată!) CNP-ul.
            • +1 (1 vot)    
              aha (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:12)

              fvb [utilizator] i-a raspuns lui g_rugio

              deci s-a lamurit problema. multumesc. ceea ce, intr-adevar, a fost posibil sa se intample celor nascuti inainte de aparitia CNPurilor.
  • +16 (18 voturi)    
    Documente de adormit (Luni, 22 septembrie 2014, 12:12)

    Filon [utilizator]

    După legislația românească livretul militar se dă rezervistului de către Centrul militar de domiciliu al rezervistului și nu de către o direcție a armatei. RT este rezervist sau ofițer activ sub acoperire ?. Specialitatea militară -213 - este pentru soldați și gradați, nu pentru ofițeri. Ce ofițer acoperit merge în fiecare lună și semnează statul de plată la angajator ?. Cel mai nătâng din unitate se întreabă ce caută RT lună de lună la primirea soldei, eventual la unele instruiri. Sunt "n" modalități de plată, de instruire, etc. ce asigură acoperirea unui asemenea personaj. Furia cu care și-a prezentat situația, cred că arată un șantaj de cârpaci cu asemenea documente.
  • -2 (12 voturi)    
    Santaj pe toata linia (Luni, 22 septembrie 2014, 12:13)

    Gustav666 [utilizator]

    Ceeace poate fi real in aceasta poveste este calitatea de ofiter acoperit al unui serviciu de informatii si nu are legatura cu livretul militar care poate fi autentic.Pur si simplu RT facea parte din lunga lista de asazisi ofiteri MAPN avansati la apelul de seara publicata in 2012.
    Cei (sau cel) care au avut acces la listele cu ofiterii acoperiti ai serviciilor de informatii nu au facut decat sa-l santajeze multi ani pentru a aplica o anumita linie de politica jurnalistica.
    Si RT a cedat.
    Apropierea alegerilor prezidentiale si scaderea vizibila a autoritatii lui Basescu au determinat insa o alta actiune de santaj asupra lui Robert Turcescu venita de aceasta data din partea opusa: Robert, fii copil cuminte si autodenunta-te, ca altfel...
    Si RT a cedat inca o data.
    De aceasta data, efectul santajului a fost devastator.
    N-as vrea sa fiu in pielea lui.
  • -12 (26 voturi)    
    cum e turcu-i si pistolu' (Luni, 22 septembrie 2014, 12:13)

    ciocolata [utilizator]

    lepadatura e agentul electoral al lui Pârțe de 10 ani, respectiv acum a lui Nutzi spaima "constituti" Norvegiei si nu numai, respectiv matroana Partidului Merelor Putrede. Turculetul face ce i-a transmis stapanul, dejecteaza cu munitie oarba.
    Tara si neam de turnatori la secu, militie, politie, dna si mai stie dreac ce organe de control pot inventa politicienii daco-romani de toate culorile si orientarile. Voi aveti grija sa turnati orisice si pe oricine, au ei grija sa le sorteze dupa necesitati.
  • +1 (17 voturi)    
    RT. met Jesus! (Luni, 22 septembrie 2014, 12:15)

    Columbo [utilizator]

    Dupa povestea cu deghizarea sa in blond cu ochi albastri pentru a intra pe Arena National la lansarea lui Ponta (nu stiu daca a intrat sau nu pana la urma) probabil Duminica a fost la biserica unde a auzit Cuvântul : ˇAdevarul vă va face liberi!ˇ -desi cam intarziat un astfel de gest niciodata nu te coboara, dimpotriva tot la biserica se spune ca ˇcine se smereste (sincer) va fi inățlat!ˇ ....si Iuda daca facea acelasi gest in loc sa se spanzure ar fi fost iertat. In cazul lui RT povestea merge mai departe... Nu va grabiti sa aruncati cu pietre -cine arunca cu pietre locuieste intr-o casa din sticla! -se aude Gadea, Badea, Banciu, etc...???
  • -4 (4 voturi)    
    0000000 (Luni, 22 septembrie 2014, 12:21)

    trebol [utilizator]

    dar nu ma intereseaza .... deloc .....
    • +4 (6 voturi)    
      foarte rau... (Luni, 22 septembrie 2014, 13:52)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui trebol

      ca nu te intereseaza... de aia se voteaza cum se voteaza!
  • +2 (10 voturi)    
    santajat (Luni, 22 septembrie 2014, 12:22)

    clint [utilizator]

    dar nu cu cutitul la gat ori cu familia.

    i s-a sugerat, "las-o mai moale, Turcescule, cand Basescu nu va mai fi acolo sus, te vom face ofiter acoperit cu acte in regula !", dandu-i o mostra de acte, cam neinspirat aleasa.

    iar Turcescu, ofiter sau nu, mai putin conteaza, abia atat astepta ! pe cine va trage dupa el, asta e singura intrebare !

    hehe, Antenelor, credeti ca numai voi stiti sa faceti numere de teatru TV ? sinucideara lui Nastase pe care voi ati regizat-o s-ar putea sa fi fost o lectie si pentru adversarii vostri.
  • +2 (12 voturi)    
    Santajat pentru ca a criticat-o pe Udrea? (Luni, 22 septembrie 2014, 12:23)

    Miky60 [utilizator]

    Domnul Turcescu a fost singurul de la B1TV care a sustinut-o vizibil pe Monica Macovei si a criticat-o pe Elena Udrea. Cam cand a spus Traian Basescu de ofiterul sub acoperire, acelasi Traian Basescu care o sustine public pe Udrea, iar Monica Macovei este contracandidata dura pentru Udrea. Cam mare coincidenta...
    • +3 (5 voturi)    
      deh (Luni, 22 septembrie 2014, 13:53)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      prostii... cauta coincidentele acolo unde sunt, nu unde le inventezi..
  • +10 (12 voturi)    
    Lista coloneilor lui Oprea (Luni, 22 septembrie 2014, 12:25)

    M.aura [utilizator]

    Pe mine ma intereseaza ceilalti colonei de pe lista lui Oprea. Spovedania lui Robert Turcescu o face acum mai credibila. Ancheta declansata de Dobritoiu n-a avut o finalizare clara, transparenta.
    O fi si Laura Codruta Kovesi ofiter acoperit? Citi alti jurnalisti sint pe statele de plata ale serviciilor?
    In primul rind sefii serviciilor si Oprea au de dat niste raspunsuri. De ce tac toti responsabilii?
  • +13 (13 voturi)    
    Dar cine NU E ofiter acoperit in presa (Luni, 22 septembrie 2014, 12:26)

    sestra [utilizator]

    intr-o tara condusa prin televiziuni cum e Romania
  • +6 (6 voturi)    
    inmanarea documentelor (Luni, 22 septembrie 2014, 12:44)

    barba-neagra [utilizator]

    Daca e pe bune, Turcescu va divulga in fata judecatorilor cine i-a inmanat docomentele, ceea ce nu va pica bine pentru persoana, ma-ntelegi? Pentru persoana si institutia de unde le-a procurat. In aceasta ordine de idei aiurea, persoana va fi intrebata daca mai are si alte docomente de acelasi gen. Persoana, ma-ntelegi, va raspunde afirmativ si va inmana topul de livrete sau doar un singur livret, ala cu pricina.
    Altfel, sunt de acord ca livretul militar e pastrat de militarul respectiv, nu e tinut sub cheie. Poate foarte bine sa fie livretul updatat de Oprea in 2010, cand a gratulat o puzderie de insi cu grade superioare. Punct.
  • +8 (10 voturi)    
    Eu am o idee fixa: (Luni, 22 septembrie 2014, 12:53)

    derblauereiter [utilizator]

    Sa iasa armata si sa-si clarifice pozitia.

    Posibilele variante de raspuns la intrebarile 1-3 afecteaza grav imaginea armatei, ca de altfel tot episodul in sine.

    "Lista lui Oprea" este alt episod gravissim din foiletonul asta si de 2 ani a ramas in ceata; alaturi de Turcescu pe lista aia sunt nume halucinante: seful DIICOT, seful DNA, fostul sef ANI, fostul sef ANAF, seful Metrorex, fosti si actuali primari, un proaspat ministru; in una dintre variante apare - culmea ororii - guvernatorul BNR.

    Asa ca intrebarea mea nr. 1 este urmatoarea: suntem stat democratic sau hunta militara?
    • -2 (6 voturi)    
      Da! "Sa iasa Armata!" In strada! Cu... (Luni, 22 septembrie 2014, 13:08)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      ...pusti, ciomege si topoare..Sa ne spuna! Sa ne faca! Sa ne dea apa afara din casa! Sa ne dea zapada! Sa iasa!...Tu...derb(e)lauereiter...ai mai multe idei fixe. EU am o cheie franceza. Te-ajut? Nu?....Atunci: vaselina...
  • +19 (19 voturi)    
    Semn de intrebare "?" (Luni, 22 septembrie 2014, 12:57)

    SubiectulX [utilizator]

    Ce e interesant ca reactia site-lui Antena3 la faza asta este NULA. Ceea ce nu cred ca este la voia intamplarii... Ceva putred in Danemarca... Asteptam deznodamantul (la ora actuala greu predictibil)
    • +3 (3 voturi)    
      FOARTE FOARTE CIUDAT (Luni, 22 septembrie 2014, 13:53)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui SubiectulX

      antena 3 nu sufla o vorba!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Poate pentru ca (Luni, 22 septembrie 2014, 14:31)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui fit

        cerceteaza cazul. S-au mai fript cu niste chestii si acum string informatii. Sa-ti vina unu' si sa zica ca el e shpion nu se intimpla in fiecare zi.
    • +2 (2 voturi)    
      La fel si RTV (Luni, 22 septembrie 2014, 16:19)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui SubiectulX

      M-am si mirat aseara. Se dau impartiali acum?Sau e altceva la mijloc.
  • +28 (30 voturi)    
    Neconcordante (Luni, 22 septembrie 2014, 12:58)

    ticbis [utilizator]

    1. Un ofiter acoperit nu are livret militar si nici o legitimatie de serviciu cu numele, gradul, unitatea militara si datele personale reale inscrise in clar; are cel mult un document special (legitimatie fara fotografie) in care este inscris un indicativ (de exemplu "A1214") si un cod de bare sau banda magnetica in care sunt inscrise codificat cateva date de identificare si care nu pot fi citite decat de aparatura speciala a serviciului respectiv;
    2. Un ofiter acoperit nu semneaza state de plata de tip public si veniturile nu sunt inregistrate la ANAF sau la CASS; primeste banii in plic sau intr-un cont de card secret; nici o functionara de la biroul financiar a serviciului secret respectiv nu cunoaste identitatea reala a agentului caruia ii vireaza lunar banii in cont sau ii pune in plic;
    3. Avansarea in grad militar a unui agent secret nu se publica in Monitorul Oficial (avansarea lui RT la gradul de locotenent-colonel a fost publicata in MO in 2010);
    4. Identitatea reala a unui agent secret nu este cunoscuta decat de catre ofiterul ierarhic superior care l-a racolat, l-a instruit, care ii traseaza misiunile si care-i evalueaza rapoartele. Nu-l conoaste nici macar ministrul MApN si nici macar seful (directorul) serviciului secret respectiv (acestia il cunosc doar sub numele conspirativ/indicativul sub care e inregistrat in cadrul organizatiei);
    5. Nu exista niciun ofiter acoperit care sa nu fi fost in prealabil angrenat intr-un stagiu de pregatire si formare specifica, de min doi ani;

    La precizarile de mai sus, in cazul "Turcescu" se mai remarca inca cateva aspecte"
    - Toate documentele prezentate in presa (livret militar si state de plata) sunt falsuri evidente;
    - Toate aceste documente (chiar asa false cum sunt ele), NU sunt ale unui ofiter acoperit; sunt documente pe care le are acasa orice cetatean care a efectuat stagiul militar sau care a fost primit "onorific" in randurile armatei (de exemplu generalul Anghel Iordanescu);
    • 0 (0 voturi)    
      clarificari (Luni, 22 septembrie 2014, 19:37)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Multumim pt. clarificari. Totusi, referitor la punctul 3, sa nu-i crezi asa de destepti. Stii ca acum cativa ani, SRI a publicat din greseala, in MO, lista locatiilor lor secrete, unele in niste localitati amarate ca Nufarul?
      La pct. 4: daca serviciul respectiv este de 2 ani sub conducerea directa a primului-ministru, si sef la serviciul respectiv a fost unul care acum e consilierul nasului Oprea, la Ministerul de Interne, ca sa nu mai zic de insusi nasicul Oprea care s-a dat peste cap sa-i stranga semnaturile finului, si toata mafia PSD depinde de succesul lui Ponta in alegeri, si toata Armata se bucura de pensiile speciale reintroduse de PSD, crezi ca mai conteaza regulile privind anonimatul agentilor? Eu zic ca nu.
      Daca este cum zici, atunci putem crede ca asupra lui Turcescu s-au facut presiuni de tipul: daca nu-ti bagi mintile in cap, iti fabricam niste dovezi de ofiter acoperit de n-o sa-ti revii niciodata!
      Totusi, stii cumva daca la retragerea din activitate un fost ofiter acoperit primeste livret militar de ofiter in rezerva? In fond, asta a zis si Turcescu, ca "a fost" OA.
      • 0 (0 voturi)    
        Clarificari (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:57)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Un ofiter activ angajat al unui serviciu secret lucreaza "la vedere"; are legitimatie de serviciu cu numele, gradul, unitatea militara inscrise in clar, semneaza statul de plata si plateste impozite si CASS la fel ca oricare alt angajat. La retragere (pensionare) primeste livret militar si pensia cuvenita.

        Un ofiter acoperit este un civil: profesor, economist, inginer, contabil, ziarist, magistrat sau vanzator la butic. Calitatea de ofiter acoperit este un fel de al doilea job, doar ca nu este facuta publica pentru nicio institutie a statului si fara carte de munca (nu plateste impozite sau asigurari si nu este inregistrat la ANAF sau la casa de pensii). Practic, el nu exista!
        La incetarea activitatii nu primeste absolut nici un fel de document (livret militar sau carte de munca), deci nu primeste pensie sau alte remuneratii in bani. Ramane insa inscris in arhiva institutiei cu indicativul sub care a activat si este obligat ca timp de 30 de ani sa nu-si divulge public activitatea sau apartenenta la respectivul serviciu secret. Ramane un simplu civil sau pensionar conform profesiei in care a lucrat in viata civila.

        Pot exista insa cazuri in care respectivul isi negociaza cu ofiterul care l-a racolat obtinerea unei pensii suplimentare pentru serviciile oferite. In acest caz poate fi avansat onorific in cadrul armatei, cu un grad oarecare si i se da livret militar si dreptul la o pensie suplimentara celei datorate activitatii civile. Aceasta avansare o face ministrul apararii (sau cel de interne) si se publica in MO.Se da astfel o forma publica si oficiala unor drepturi banesti suplimentare pe care statul le acorda fostilor ofiteri acoperiti la iesirea la pensie.
        S-ar putea ca asta sa fie si cazul lui Turcescu; raman insa semne de intrebare cu privire la documentele false si datele personale eronate inscrise in acestea. De asemenea, daca Turcescu a fost avansat colonel in rezerva in 2010 (conform MO), ar insemna ca a activat sub acoperire inaintea acestei date.
  • -1 (11 voturi)    
    Filme cu prosti! (Luni, 22 septembrie 2014, 13:06)

    UpNext [utilizator]

    Aberatii, fabulatii, imaginari patologice....asa pot fi numite excretiile jurnalistice ale Redactiei HN.

    - RT este o persoana instabila psihic (unele semne anterioare erau predictive, dar au fost puse pe seama temperamentului sau), cu probleme serioase de control emotional. Alternativa: teatru patetic, de proasta calitate, pentru a ironize si minimalize "scandalul" cu OA. Ambele pot fi vazute drept cazuri psihiatrice (cu implicatii juridice??);

    - "santajul" nu are obiect, deoarece RT nu candideaza la presedintie sau alta demnitate publica, iar conditia de OA, in interesul Romaniei, este onoranta, iar ca jurnalist este mediocru...Pentru idiotii care, insa, doresc demonizarea actualelor servicii ale Ro. ca fiind pe linie securisto-kgbisto-comunisto-bolsevico-stalinisto-putiniene, cred ca este ziua lor de glorie, cand vad ce tsunami de scandal s-a provocat in media. Isi rad in pumni de li se rup falangele!

    - in fine, nici ca se putea o mai eficienta modalitate de a decredibiliza, discredita si demonize serviciile secrete romanesti. Intentionat sau din prostie, Turcescu si grupul le-au facut jocul rusilor si ungurilor, scutindu-i de niste milioane bune pe actiuni de discreditare.
  • -4 (10 voturi)    
    un avertisment (Luni, 22 septembrie 2014, 13:07)

    xanti [utilizator]

    Pisica a fost aratata lui Basescu,daca deconspira ofiterul acoperit ii deconspiram si noi pe ai tai.
    Cazul ofiterul acoperit candidat la presedentie va fi ingropat de frica viitoarelor dezvaluiri,presa e plina de ofiteri acoperiti atat la Tv cat si in mediu on-line.
  • -2 (12 voturi)    
    un avertisment (Luni, 22 septembrie 2014, 13:07)

    xanti [utilizator]

    Pisica a fost aratata lui Basescu,daca deconspira ofiterul acoperit ii deconspiram si noi pe ai tai.
    Cazul ofiterul acoperit candidat la presedentie va fi ingropat de frica viitoarelor dezvaluiri,presa e plina de ofiteri acoperiti atat la Tv cat si in mediu on-line.
    • -2 (4 voturi)    
      nu crred (Luni, 22 septembrie 2014, 13:54)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu cred... asta e inceputul...
  • +7 (9 voturi)    
    "Jocul" (Luni, 22 septembrie 2014, 13:24)

    Dumitrescu Marius [utilizator]

    Intrebarea nr. 9 coroborata cu faptul ca astazi Melescanu urma/urmeaza sa-si anunte, sau nu, candidatura cred ca pot fi o cheie.
    In rest, gestul lui Turcescu este o parte din "the game".
    Sa speram ca le va iesi, si de data asta, occidentalilor...
    Oricum, este delirant cum Moscova i-a ridicat mingea la fileu lui Ponta in chestiunea legata de unirea cu Moldova. Basescu, de-a lungul timpului, a fost extrem de transant si explicit in declaratiile de unire cu Moldova si, totusi, Moscova nu a fost atat de iritata ca in cazul lui Ponta, caruia i-a dat prilejul sa se delimiteze (macar verbal) de influenta pe care o suporta din partea Moscovei.
    • +4 (14 voturi)    
      lumini și umbre (Luni, 22 septembrie 2014, 13:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Dumitrescu Marius

      Nu mai putem avea încredere în nimeni și în nimic. Lucrurile nu sunt cum par a fi. Astfel, nu m-ar mira să aflăm că Ponta are consilieri americani și că Băsescu este agent rus. Dar stați, Ponta chiar are conslieri americani!
      • +4 (4 voturi)    
        cu atentie si informare (Luni, 22 septembrie 2014, 13:55)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        daca iti dai silinta, poti sa intelegi in cine sa ai incredere si in cine nu!
      • +2 (2 voturi)    
        Ce tehnica puerila de manipulare! (Luni, 22 septembrie 2014, 14:37)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Jumate propozitie de adevar care atesta realitatea celeilalte jumatati de minciuna.
  • +4 (4 voturi)    
    N-a fost (Luni, 22 septembrie 2014, 13:51)

    Cristean [utilizator]

    Dacă ar fi fost ofițer sub acoperire și s-ar fi autodeconspirat nu îl arestau până acum? Nu-l chemau măcar să dea cu subsemnatul? Mie mi se pare cea mai bună dovadă că n-a fost, asta până la "documente" și la toată melodrama aia de la televizor. Probabil e un experiment, s-a testat atenția și reacția publicului la ceva și mai mare ce va să vină. Așa că așteptați-vă la jocuri de artificii cât de curând. Oricum, dacă n-a fost ofițer și a spus el așa c-a fost, cel mai probabil n-o să pățească nimic. Să vedem cum rămâne cu credibilitatea și cariera lui în presă. Deși securiști și turnători pe bune am tot avut în presă, unii au recunoscut chiar ei, dar o duc bine-mersi. Ce-ar putea să pățească unul care nici măcar n-a fost?
    • +3 (3 voturi)    
      Unul care chiar (Luni, 22 septembrie 2014, 14:38)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Cristean

      a fost si a recunoscut - S.R.S. - a ajuns parlamentar.
    • +2 (2 voturi)    
      Sint precedente (Luni, 22 septembrie 2014, 15:13)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui Cristean

      1938 - Orson Welles citeste la radio o adaptare dupa 'Razboiul lumilor' de H.G.Wells. Rezultatul: panica in ascultatori.
      2014 - un ziarist, sa-l numim Turcescu, aduce o poveste (care-l implica tot pe el; trebuia sa aiba un personaj povestea asta) in care personajul este demascat ca ofiter de informatii care activa ilegal, neetic etc. Fiindca povestea il are personaj pe el insusi, ergo marturisire, spovedanie. Fiindca spovedanie, ergo niscaiva voroave din cele bisericesti. Rezultatul: consternare in ascultatori. "Nu pot sa cred ca mi-ai facut asta atita timp! Erai o Iuda!".
      Ce urmareste Turcescu sa spuna?
      a. ca o poveste spusa de un povestitor cu autoritate e luata aproape mot-a-mot creind si disconfort si anxietate in ascultatori (vezi istoria lui Basescu cu candidatul "acoperit");
      b. ca o autoritate construita cu multa munca a cuiva (Turcescu ziaristul) poate fi distrusa cu foarte mare usurinta de o simpla contrafacere de fapte si documente, veninos prezentata de cineva cu credibilitate;
      c. ca asemenea istorii, cu ipotetici insi care fac joc dublu, trebuie deindata clarificate, si nu lasate sa ia proportii de mit.
      Cred ca demersul lui jurnalistic este justificat si este in interesul tuturor.

      Pt.ca tot m-am declarat admirativ la adresa lui Turcescu, sa-mi dati voie sa pun un bemol. Imi amintesc ca am intilnit numele Turcescu in prima Dilema. Era o schita literara la persoana I-a, ceva ce semana izbitor cu faimoasa scena a betiei vitezei de automobil din Marele Gatsby. Nici tu, autoironie, nici tu, pastisa. O copie, fie ea admirativa, tot o copie ramine. Pentru mine, Gatsby nu putea fi decit unic, irepetabil. Asemeni si creatorul lui, Fiztgerald. O imitatie de Dimbovita a lui Gatsby mi s-a parut prea de tot. Asadar, aia cu Gatsby tot nu i-o iert.
  • -2 (4 voturi)    
    ce prostie (Luni, 22 septembrie 2014, 13:54)

    Mihalake [utilizator]

    Nu inteleg... Ce inseamna mai exact sa fii ofiter sub acoperire ? E ceva grav ? Poate, daca esti in slujba unei puteri straine. Sau poate daca ai fost tortionar in vremurile negre. Dar asa, ce ma intereseaza daca este, a fost, sau nu a fost cineva in slujba unui serviciu de informatii ? Pentru mine asta e pur si simplu o profesie ca oricare alta intr-o societate.

    In particular, specatcolul asta melodramatic ma lasa interzis. Si ma intreb: RT vrea sa mai puncteze la femei (wow, sunt 007, imi pare rau de ce am facut, am fost parasutat in cadrul unor Black Ops si a trebuit sa omor oameni, dar altfel ma omorau ei pe mine, uite cicatricea asta de pe biceps, si acum ma doare cand se schimba vremea...).
    Sau a luat-o razna.
    Sau cineva il utilizeaza pt a demonetiza chestia cu ofiterul. Care, repet, nu stiu de ce ar fi trebuit sa fie o rusine. Bush batranul a fost director CIA inainte de a fi presedinte. Si cred ca mai sunt si alte cazuri.
    • +1 (3 voturi)    
      lake (Luni, 22 septembrie 2014, 14:16)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Mihalake

      Bush a fost ofiter "descoperit" (sic)

      ofiterii "acoperiti" nu au ce cauta in politica/media/ong
    • +6 (6 voturi)    
      ofiter acoperit in presa (Luni, 22 septembrie 2014, 14:21)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Mihalake

      Vad din ce in ce mai multe comentarii de genul "e o onoare sa fii ofiter acoperit, iti servesti tara, e patriotic, nu e nimic in neregula".

      O luati pe aratura. Problema nu este ca X este ofiter acoperit, problema este ce face X in public, in calitatea lui de ofiter acoperit. Daca serviciile monitorizeaza si presa prin ofiteri acoperiti (cred ca este inevitabil), este un lucru. Daca serviciile isi instruiesc ofiterii acoperiti sa devina formatori de opinie sau daca racoleaza formatorii de opinie existenti si le dau misiuni ce tin de orientarea doctrinara, ideologica a politicii editoriale -- asta e cu totul altceva, si este extrem de grav.

      Rolul serviciilor este acela de a veghea la siguranta nationala. Nu este rolul lor sa orienteze, pe cai oculte, opinia publica intr-o directie dorita de ei.

      Nu spun ca este cazul lui Turcescu pentru ca ceva miroase foarte putred in desconspirarea lui Turcescu, si nu ma pot eu pronunta (deocamdata nu putem decat sa luam de buna marturisirea lui si sa notam ca documentele prezentate ca "dovada" sunt subrede rau).

      Dar extrema cealalta -- sa spui ca nu e nici o problema daca Turcescu chiar a fost agent acoperit -- denota o debusolare morala totala. Oameni, serviciile sunt facute sa ne slujeasca pe noi cetatenii, nu pe ei politicienii. Daca aceasta teorie nu este pusa in practica, serviciile nu mai servesc deloc interesul national.

      PS: monitorizarea operativa a institutiilor de presa poate fi necesara pentru a zadarnici tentativele serviciilor secrete straine, mai ales ale celor inamice, de a infiltra aceleasi organisme.
      • 0 (0 voturi)    
        Impreuna pe aratura (Luni, 22 septembrie 2014, 19:02)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        "...problema este ce face X in public, in calitatea lui de ofiter acoperit.". Probabil te astepti ca sa se comporte ca un "ofiter acoperit": obiectiv, distant, sobru si eventual scriind pe el "sunt OA". In mod evident (nivel gradinita) se va comporta exact ca un altcineva, oricine altcineva, inclusiv ca un provocator.

        Distractia abia acum incepe, cand RT va reaparea ranjind sarcastic si, stentoral, va spune: "V-am tras-o prostilor, am facut bascalie si am vrut sa va educ,primitivilor, sa va arat cum trebuie sa procedeze Ponta, OA al kgb/fsb-securitatea chineza-siguranta palestiniana etc." RT tot dement ramane, oricum!!
  • +5 (7 voturi)    
    Nu-l stiam pe Turcescu .. (Luni, 22 septembrie 2014, 14:02)

    romaya [utilizator]

    atat de religios.. dar aseara cred c-a vrut sa "arate" legatura cu raspopitul Sarbu .Ceva nu se leaga ,parca-i din alt film..
    "Deconspirarea" asta cu documente cel putin dubioase -altele nu au , pare a fi mai degraba o incercare de santaj la Turcescu : noi stim cine esti si daca nu te linistesti iti si "demonstram".. Oricum va fi o toamna interesanta ..
  • +1 (3 voturi)    
    Si mai mari semne de intrebare (Luni, 22 septembrie 2014, 14:05)

    M.aura [utilizator]

    " Dar importanţa Momentului Turcescu este mai mare decât drama personală a personajului principal şi, poate, chiar mai mare decât alegerea sau nealegerea în funcţia de preşedinte a unuia sau a altuia (dar în legătură cu asta). Momentul Turcescu vine după „momentul Zaschievici” (Valentin Zaschievici, redactor şef la Jurnalul Naţional, era deconspirat ca ofiţer acoperit al SRI). În doi ani, doi acoperiţi în două redacţii. Nu e mult. E enorm. E copleşitor.
    În acest moment, orice este posibil. Pentru că astăzi, când au trecut 25 de ani de la teoreticul final al regimului comunist şi al Securităţii, ştim că redacţiile din România sunt infiltrate cu ofiţeri acoperiţi. Mai spun o dată: redacţiile din România anului 2014 sunt infiltrate cu ofiţeri acoperiţi. Presa din România, atât cât mai e, este infiltrată cu ofiţeri acopriţi. Nu vorbim despre securiştii lui Ceauşescu, ci de sereişti, meapenişti, setesişti, sieişti, turnătorişti, dublu butonaţi. E şocant, e dezgustător, e inacceptabil.[...]

    Şi dacă declinul dramatic traversat de mass-media are legătură fix cu cozile vârâte de servicii în redacţii?! Chiar aşa, cui foloseşte controlul redacţiilor? Cui îi fac servicii serviciile? Cine le mai face servicii serviciilor?"

    http://calinhera.blogspot.ro/2014/09/momentul-turcescu-si-presa-din-romania.html
  • +4 (4 voturi)    
    mai bine (Luni, 22 septembrie 2014, 14:11)

    AlexRatoi [utilizator]

    Ati incerca sa aflati ce se ascunde in spatele "Am ales să nu-l trădez pe bunul Dumnezeu şi să fac această mărturisire publica. Refuz să fiu Iuda în faţa lui Christos". Poate ca i s-a cerut sa-si tradeze cauza, ce anume? de catre cine? Si mai mult ce interese se joaca in Romania si de partea cui?
  • +3 (3 voturi)    
    ce s-a intimplat vineri (Luni, 22 septembrie 2014, 14:14)

    Aramis [utilizator]

    in studioul B1 intre RT si taica popa?
    nu e oare nici o legatura cu ceea ce s-a intimplat aseara?
  • +5 (5 voturi)    
    Ceace se intampla acuma in media... (Luni, 22 septembrie 2014, 14:20)

    Gornistul [utilizator]

    ...este efectul "luptei" subterane dintre aripa nationalista a serviciilor de informatii si asa zisa aripa pro rusa. Situatia exista si inainte de 89, exista celebra directie antikgb care-i fila pe simpatizantii si agentii kgb din acea perioada si care ulterior erau marginalizati de ceausescu (vezi iliescu, gen. militaru, gen. serb, brucan, barladeanu, dinescu, , etc)
    Dar in actualul context politic intern (alegeri prezidentiale) si mai ales datorita contextului situatiei politico-militare actuale in care a crescut imens importanta geostrategica a Romaniei (si pentru NATO dar in aceiasi masura si pentru Rusia), aceasta "lupta" are valente speciale.
    Inainte de a face orice speculatii privind gestul de duminica al lui Turcescu, toti cei care urmarim media, indiferent de care parte suntem, trebuie sa recunoastem ca din punct de vedere al profesionalismului jurnalistic, la acest moment Turcescu este cel mai bun. Si pentru ca s-a situat intr-o anumita tabara (aratati-mi un jurnalist de la varf care sa nu fie situat intr-o tabara) si a devenit profund indezirabil pentru PSD, a fost "lucrat" pentru ca trebuia indepartat, mai ales ca a inceput campania electorala prezidentiale iar pentru PSD miza este uriasa. Intai a fost "lucrat" si indepartat Andrei Badin, acuma a venit randul urmatoarei victime a razboiului din media, Turcescu. Era de asteptat.
    Sincer, mi-e tare frica ca toata aceasta nebunie sa nu se termine dramatic, intr-un fel sau altul, pentru persoana fizica Turcescu...
  • 0 (4 voturi)    
    a fost Badin, acum e Turcescu.Astia-mi sunteti? (Luni, 22 septembrie 2014, 16:14)

    Lexis [utilizator]

    Cand vad cum postacii site-ului, pana si in acest caz, vad tot pe "ceilalti" vinovati, imi confirma subiectivismul acestora.
    Ma gandesc ce-ar fi fost daca in postura lui Turcescu de-aseara ar fi fost pus M.Gadea ???? Wow !!!!
    Apoi, nu vad pa aparatorii jurnalistilor de dreapta de la B1 sa-si puna vreo problema legata de realitatea ca doi din jurnalistii de baza ai postului sunt altfel decat pretind, sau de cum voiau sa fie calificati, ca aparatori ai adevarului, ai statului de drept, justitiei...Badin si Tu
    • +1 (3 voturi)    
      Ce s-ar fi intamplat daca ar fi fost Gadea? (Luni, 22 septembrie 2014, 17:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Ce il face pe Gadea mai jos decat este?

      Cat priveste Turcesu, mai aveti rabdare a se mai limpezeasca lucrurile, ca nu sunt chiar asa cum le vedeti voi acum. Si ca sa nu uit: si tu esti unul dintre postacii acestui site.
  • -1 (3 voturi)    
    No comment! (Luni, 22 septembrie 2014, 16:20)

    Cufr [utilizator]

    Puiut, nu este foarte grav ca ai fost ofiter sub acoperire! Depinde ceea ce ai facut si cum ai facut, ceea ce ai facut. Ai prejudiciat sau nu societatea civila si membrii sai, cu un anume scop sau nu. Am vazut ca ai incercat sa canti, dar n-a mers. Ai incercat sa fii si spiritual, sa faci emisiuni interesante si partial ai reusit. Sunt convins ca virusat cu HIS (Handicap Intelectual Sever) nu esti, dar nici nu lasi in urma ta....mare lucru. Daca pleci de la B1, maine nu mai stie nimeni de tine, pentru ca n-ai reusit sa faci ceva.... temerar! Dupa cum spui, ai fost si vei ramane un ipocrit, cu bilele tale... alba-neagra si dispozitivul tau artificial de lup moralist, cu care ai pacalit numai semenii tai. Sa stii ca nu esti departe de un....epsilon (pozitiv, intr-adevar, dar infinit mic, intraba-l pe Badea ca a facut studii "prelungite" la infinit de info!) si nici departe de rivalii tai de la Antena 3, Calugarul (Abatele), un justitiar idolatrizat de virusatii cu HIS, care conduce un post de televiziune, mai mult decat agresiv sau Nea Badea cu jargonul lui de bisnitar la coltul strazii (absolvent al ASE intr-un decinu, pentru a putea dispune de.... studii aprofundate!) In rest, que Dieu te protege, pentru ca, pagan ce sunt, iar tu, credincios cum esti, iertarea eu nu ti-o pot acorda, dar o poti cersi de la el... In vecii vecilor, Amin!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu prea am inteles.. (Luni, 22 septembrie 2014, 17:07)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cufr

      cine are nevoie de iertarea ta. Oricum, tu nu stii ce este aia "iertare". In afara de a bate campii, nu prea ai multe de spus.
  • 0 (2 voturi)    
    Este numai "facere de misto" (Luni, 22 septembrie 2014, 16:52)

    Cuca [utilizator]

    Atrage atentia asupra lui, in primul rind, si asupra faptului ca nimeni, vreodata, nu va marturisi asa ceva - de altfel, ar fi si ilegal, din cite inteleg.

    Totul este fabricat, este o cascadorie de publicitate, nu va dati seama ? Treziti-va !!! A dat destule indicii ca sa se prinda oricine cu un minim de neuroni ca e o facatura !

    O gluma.

    Gata. Acum ne relaxam ?
  • +2 (2 voturi)    
    Să nu uităm (Luni, 22 septembrie 2014, 18:11)

    AlexandruTeodoreanu [anonim]

    , de aproape un an, DGIA a fost trecută în subordinea premierului chiar la dorinţa lui V.V.Ponta. Dacă am trăi într-un stat de drept, Turcescu ar fi putut deveni ofiţer acoperit al DGIA în 2010 - la numai 35 de ani (cum reiese din comunicatul lui Dobriţoiu), când ministru al apărării era Gabriel Oprea (jucător la 2-3 capete, dar în folosul finului V.V.Ponta), numai cu respectarea legii. Respectiv, ca ofiţer acoperit trebuia să semneze un ANGAJAMENT şi să depună un JURĂMÂNT prin care se angaja, în esenţă, să-şi servească patria, mai presus de orice şi să nu divulge secretul de stat sau de serviciu.Deasemenea, cf.legii, îi era interzisă orice implicare politică.E posibil ca un tânăr la 35 de ani să fi făcut acest gest din patriotism, când i s-a propus acest lucru. Eu cred că ruptura s-a produs în toamna lui 2012 (cu Ponta premier) când Turcescu a acceptat să se implice politic primind un onorariu suplimentar (2500 lei/lună nu e de colea).
    Mai grav este faptul că, cel puţin începând cu septembrie 2012, DGIA (care colaborează strâns cu NATO şi statele membre) a început să ceară agenţilor sub acoperire să se implice în politică contra unui onorariu suplimentar (se ştie că serviciile secrete folosesc astfel de state cu onorarii, pe care apare un indicativ şi se specifică că plata se face prin card - Turcescu ar trebui să aibă şi un card). Astfel se explică, în opinia mea, de ce Ponta a luat în subordine DGIA (aflase ceva): să-i poată şantaja pe agenţii acoperiţi din această structură de informaţii (dintr-o listă comunicată de M.Ap.N. se pare că sunt mai mulţi răspândiţi în diverse domenii.Turcescu n-a făcut prea mare rău (cel puţin în ultimii 2 ani a fost un formator de opinie în sprijinul statului de drept şi prooccidental), dar a făcut greşala să accepte acel onorariu prin care s-a încercat şantajarea lui. Spre cinstea lui nu a acceptat şantajul autodenunţându-se înainte.
  • +2 (2 voturi)    
    Ruptura (Luni, 22 septembrie 2014, 18:13)

    AlexandruTeodoreanu [anonim]

    s-a produs în toamna lui 2012 (cu Ponta premier) când Turcescu a acceptat să se implice politic primind un onorariu suplimentar (2500 lei/lună nu e de colea).
    Mai grav este faptul că, cel puţin începând cu septembrie 2012, DGIA (care colaborează strâns cu NATO şi statele membre) a început să ceară agenţilor sub acoperire să se implice în politică contra unui onorariu suplimentar (se ştie că serviciile secrete folosesc astfel de state cu onorarii, pe care apare un indicativ şi se specifică că plata se face prin card - Turcescu ar trebui să aibă şi un card). Astfel se explică, în opinia mea, de ce Ponta a luat în subordine DGIA (aflase ceva): să-i poată şantaja pe agenţii acoperiţi din această structură de informaţii (dintr-o listă comunicată de M.Ap.N. se pare că sunt mai mulţi răspândiţi în diverse domenii.Turcescu n-a făcut prea mare rău (cel puţin în ultimii 2 ani a fost un formator de opinie în sprijinul statului de drept şi prooccidental), dar a făcut greşala să accepte acel onorariu prin care s-a încercat şantajarea lui. Spre cinstea lui nu a acceptat şantajul autodenunţându-se înainte. Sperăm să-i urmeze exemplul şi Ponta care a făcut un imens rău României, jucând cu ruşii (probabil racolat), atât în guvernul Năstase cât şi astăzi în guvernele Ponta 1,2,3.
    Ştatele de plată sunt reale cu onorarii pentru servicii suplimentare, iar livretul este şi el real, chiar cu greşeli, căci Turcescu e în rezervă.Nu există nici o prevedere legală din care să rezulte că ofiţerii acoperiţi nu ar avea livret militar (prima acoperire – pe zona militară – e integrarea ca ofiţer într-o unitate militară cu indicativ cu 3 cifre). Turcescu este cu adevărat afectat psihic, căci un asemenea gest poate să-l coste viaţa. Cu cei ca Ponta, capabili să-şi ajute prietenii să se sinucidă (vezi cazul “Panait”) nu e de glumit. Dar fiind creştin crede în jertfă (nimic nu se poate face în folosul omului fără sacrificii) şi în pilda biblică: “spune adevărul şi adevărul te va face liber".
  • 0 (0 voturi)    
    Santaj (Luni, 22 septembrie 2014, 19:08)

    aetius [utilizator]

    Inca de pe vremea emisiunii alba neagra de la realitatea se vehicula faptul ca cel in cauza cocheta cu serviciile secrete. Cred ca explicatia plauzibila este cea de la punctul 4. Comportamentul ciudat denota faptul ca a fost santajat. Si mai cred ca acest lucru s-a repetat acum. Se pare ca asistam la o ofensiva de intimidare si denigrare a persoanelor din presa anti-ponta. Cred ca sunt atacati realizatori de emisiuni care au o cota de audienta importanta.
  • 0 (0 voturi)    
    santaj (Luni, 22 septembrie 2014, 19:44)

    adam10 [utilizator]

    Cum putea fi santajat Turcescu? Cine ar fi riscat deconspirarea acestuia ar fi riscat puscaria dupa cum spune Ponta. Cred ca e o partida de sah.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca el zice, n-a fost ... (Luni, 22 septembrie 2014, 19:47)

    newlook [utilizator]

    Daca el zice, n-a fost . Cand a spus sluga asta adevarul?
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Luni, 22 septembrie 2014, 20:23)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Mie imi pare sincer rau ca RT nu a dat mai mare atentie detaliilor si astfel a fost "desconsiprat" destul de repede. M-am distrat teribil in weekend vazind toti gugustiucii gen mazeta & co (si alti multi ca ei pe FB) debitind ineptii. Si evident, cind au vazut ca au luat plasa, tot ei sint primii delirind urmatoarele teorii conspirationiste, caci doar se pricep la toate si le stiu pe toate. Habar n-am ce jocuri face RT (in Romanie esti considerat prost daca spui "nu stiu", de-aia sint si atitea mazete), dar e delicios sa vezi cum spumega trolii si aia cu neuroni stingheri. RT, mersi pentru show, esti cel mai tare :))
  • +1 (1 vot)    
    superb (Luni, 22 septembrie 2014, 20:30)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Nu stiu care e intentia lui RT cu tot circul asta, dar mi-a placut cum au cazut toti in plasa. Asa cad in plasa si cind ii fac din vorbe politicienii, doar ca atunci este malign. Si dupa aia tot nu se prind ce i-a lovit, se pling ca n-au avut noroc si ca UE/US i-a tradat/vindut, dau fuguta pe A3 pentru inca un episond de brain washing, dupa care umplu forumurile cu comentarii lor "inteligente". :))
  • +1 (1 vot)    
    Vera sa-si Spele pacatul (Luni, 22 septembrie 2014, 21:59)

    JohnG [utilizator]

    1. A fost ofiter acoperit
    2. Era șantajat de PSD cu dezvăluirea acoperiri sale
    3. S-a autodenunțat
    4. Va face public numele ofiterului acoperit candidat la președinție.

    Prin acest autodenunț lăsa in urma trecutul sub acoperire avut, trage in jos cu el pe, probabil Viorel Ponta (ofiterului acoperit) si își mai spală din păcate.
    Urmează sa vedem ce consecință urmează in urma autodenuntului, căci cum bine știm ceea ce a făcut este ilegal; ca i-l desconspira pe acoperitul la prezidențiale,va fi doar un spor la pedeapsa, dacă aceasta va exista.
    Președintele Basescu nu va putea pune eticheta de acoperit pe un candidat din punct de vedere legal.
    In autodenunț Turcescu cred ca punea mult accent pe judecătorii care i-l vor judeca stiind ca va face si denunțul asupra acoperitului la prezidențiale
    Este doar o teorie, rămâne de văzut.
  • 0 (0 voturi)    
    Mazeta are dreptate (Luni, 22 septembrie 2014, 22:02)

    Adrian64 [utilizator]

    De data asta Mazeta a avut dreptate, nu stiu daca total, dar sigur partial. Daciana Sarbu a avut o relatie cu Turcescu, inainte ca aceasta sa se marite cu Ponta
    "În urmă cu şapte ani, mai exact în 2004, între Turcescu şi Daciana Sârbu, pe atunci o tânără deputată PSD, fiică a ministrului agriculturii, Ilie Sârbu, se înfiripa o relaţie amoroasă. Totul ar fi plecat chiar de pe un platou de filmare, unde Daciana mai puţin meşteră într-ale politicii a primit de la Turcescu o "bilă neagră" pentru că nu a ştiut ce înseamnă NATO. Cu toate acestea, galantul realizator, a căutat-o pe tânăra social-democrată şi din întâlnire în întâlnire s-a ajuns la amor, recunoscut de Turcescu într-o declaraţie, dată la acea vreme, Libertăţii." (articol din 2011)
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai îndrăzneață ipoteză! (Marţi, 23 septembrie 2014, 11:35)

    g_rugio [utilizator]

    Având în vedere:
    * ștersăturile de pe livretul militar
    * faptul că nu se eliberează livret militar ofiterilor activi și nici ofițerilor acoperiți
    * intensa agitație psihică a lui RT la emisiunea TV
    * folosirea frecventă a unor termeni religioși și a trimiterilor la voința Lui Dumnezeu
    * codul numeric personal fals inscris în livretul militar
    toate astea mă fac să mă gândesc la șantaj sau la remușcare în legătură cu o crimă și/sau o substituire de persoană (cea căreia îi corespunde CNP din livret).
  • 0 (0 voturi)    
    Salvare prin sacrificare! (Marţi, 23 septembrie 2014, 11:55)

    g_rugio [utilizator]

    Informația despre candidatul (la Președinția României) cu ”dublă comandă” a ajuns la Traian Băsescu (T B) prin Robert-Nicolae Turcescu (R-N T)! Dovedindu-se informație falsă sau periculos de divulgat, R-N T a hotărât să se sacrifice pentru a-l scoate din încurcătură pe T B pe care sincer îl stimează.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 2:24)

    uzu [utilizator]

    omiteti un amanunt: care-i problema daca a fost ofiter acoperit ? romania e un stat de drept in care drepturile omului sunt respectate. deci un ofiter acoperit face un serviciu tarii sale. atunci de ce zice turcescu ca-l nmustra constiinta in asa hal ? in mod normal trebuie sa fii mandru. nu inteleg de ce il poate condamna cineva pentru asta.
    a fost securist pe vremea lui ceausescu ? nu. a fost agent al unui serviciu secret strain ostil romaneiei ? nu. prin ratiunea sa de a exista, serviciul asta de contrainformatii are ca scop tocmai indepartarea pericolelor militare care ar putea afecta securitatea tarii.
    atunci de unde toata chestia asta cu "asa nu mai puteam trai", "m-am eliberat" "uitati-va in voi" ... “numai Dumnezeu stie cine e robert turcescu” ...

    ok. circul a fost facut. mai departe ? ca noi nici nu stim cum sa reactionam...