​Articol actualizat

VIDEO Victor Ponta a demis luni trei demnitari liberali: secretarul de stat Stefania Duminica de la Educatie, acuzata de plagiat, secretarul de stat Ovidiu Putura de la Justitie si seful Protectiei Consumatorilor. Unul dintre ei a aflat din presa ca e demis

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2014, 13:46 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta i-a demis luni pe secretarul de stat Stefania Duminica de la Ministerulo Educatiei, acuzata de plagiat, si pe secretarul de stat Ovidiu Putura de la Ministerul Justitiei, potrivit unor decizii publicate in Monitorul Oficial nr. 133 de luni, 24 ianuarie. Tot luni, premierul l-a demis pe Bogdan Cristian Nica din functia de presedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor, inlocuindu-l interimar cu vicepresedintele Marius Alexandru Dunca. Toti cei trei demnitari demisi sint membri PNL sau sustinuti de PNL.

Bogdan Nica a declarat pentru Observatorul de Prahova ca a aflat de demiterea sa din presa si acuza posibile interese oculte ale PSD: "Pur si simplu am aflat de la ziaristi ca domnul Ponta m-a demis. In contextul acesta, nu pot sa nu ma gandesc daca demiterea mea nu are si o alta conotatie decat aceea strict politica. Nu pot sa nu ma gandesc la faptul vineri am demarat o ancheta serioasa pe marginea felului in care sunt ambalate unele mezeluri care atenteaza la sanatatea romanilor, si luni ma trezesc demis. Nu pot sa nu bag de seama ca in locul meu este numit domnul Marius Alexandru Dunca, presedinte al TSD Brasov, fost sef al OPC Brasov, si sa constat ca, intamplator sau nu, una dintre firmele identificate ca avand probleme in cadrul recentelor controale este din acelasi judet. Sunt curios sa vad cum vor finaliza fostii mei colegi aceasta ancheta si daca vor mai fi descoperite nereguli acolo".



Cine este Stefania Duminica

Stefania Duminica (PNL) a fost secretar de stat in Ministerul Educatiei. O ancheta jurnalistica realizata de Robert Turcescu a aratat ca ea si-a lucrarea de disertatie la masterat. Verdictul oficial de plagiat a fost stabilit de Comisia de Etica a Universitatii Bucuresti la 21 februarie.

Lucrarea de disertatie a Stefaniei Duminica este "un plagiat integral", "o fotocopie" dupa o lucrare cu acelasi titlu din 2008, informeaza Comisia de Etica a Universitatii Bucuresti (UB), care cere rectoratului UB sa propuna retragerea titlului de master al secretarului de stat, anunta Mediafax.

Conducerea Universitatii din Bucuresti a cerut Consiliului National de Etica retragerea titulului de master al secretarului de stat Stefania Duminica.


Cine este Ovidiu Putura

Ovidiu Putura a fost numit secretar de stat in Ministerul Justitiei cu sustinerea PNL, iar in ianuarie 2014 a fost numit in functia de presedinte al Consiliului de Administratiei al CFR. La acel moment, HotNews.ro a scris ca numirea sa in CA al CFR a fost considerata ilegala, deoarece acesta are calitatea de judecator pe durata detasarii la Ministerul Justitiei, iar legea 303 le interzice, intre altele, magistratilor sa fie membri in organele de conducere a unor societati nationale.

Imediat dupa numirea lui Putura ca membru in CA al CFR, Inspectia Judiciara s-a sesizat din oficiu si a inceput verificari prealabile pentru a vedea daca exista indiciile incalcarii vreunei dintre interdictiile impuse judecatorilor si procurorilor, a declarat la acel moment pentru HotNews.ro Tamara Manea, purtatorul de cuvint al Inspectiei Judiciare.

Putura a fost detasat din functia de judecator la ministerul justitiei pe pozitia de secretar de stat la MJ, de unde a fost numit in CA la CFR. Legea arata ca, in perioada detasarii, judecatorii si procurorii isi pastreaza calitatea de magistrat.

Vom reveni cu amanunte





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

13929 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    pinochio (Luni, 24 februarie 2014, 13:48)

    hmara [utilizator]

    era prea groasa, nu?
    Se vedea de pe luna.
    • +21 (23 voturi)    
      Pe Ponta cine il demite?Ca are toate recomandarile (Luni, 24 februarie 2014, 14:10)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Are un cabinet in care toti ministrii sunt plini de bube.
      • +7 (7 voturi)    
        hm. (Luni, 24 februarie 2014, 16:58)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        s'a creat si precedentul.

        deci, plagiatorii sunt demisi.
        sa fie numai un inceputa ?!
    • +17 (19 voturi)    
      ei şi...?! (Luni, 24 februarie 2014, 14:12)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      se văd şi alte lucruri de pe lună.
      dar acum, DL. COPY a demis-o pe DNA. PASTE
      • +3 (3 voturi)    
        E ca în natură! (Luni, 24 februarie 2014, 16:28)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        Pentru un singur plagiat ai nevoie de doi... plagiaţi. Natura-i lăsată rece de original.
    • +7 (7 voturi)    
      PM n-a mai suportat afrontul... (Luni, 24 februarie 2014, 15:51)

      Thomas_chase_Jerald [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      ... si a demis-o pe madam Duminica pentru ca i-a... plagiat metoda!
  • +37 (39 voturi)    
    De acord cu PM! (Luni, 24 februarie 2014, 13:49)

    Rasmus [utilizator]

    afara din guvern cu cei care au plagiat!
    • +22 (24 voturi)    
      /// (Luni, 24 februarie 2014, 13:53)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      te referi probabil si la Pinochio/ Goe ? Nu ?
    • +30 (32 voturi)    
      Deputatul Ponta depune motiune de cenzura (Luni, 24 februarie 2014, 13:59)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Ce rusine!
      Prim Ministrul Romaniei sa fie un plagiator ordinar. Norocul nostru ca deputatul Ponta va depune o motiune de cenzura impotriva Primului Ministru Ponta.
    • +4 (4 voturi)    
      Scuze! (Luni, 24 februarie 2014, 16:12)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Am apasat pe plus dar s-a miscat imaginea si s-a pus pe minus.
  • +27 (29 voturi)    
    numai la disertatie! (Luni, 24 februarie 2014, 13:55)

    cinic [utilizator]

    plagiatorii la disertatie sunt scalpati. Cei de la doctorat sunt promovati la latrine si la Raitaru TV.
    • +20 (22 voturi)    
      Daca (Luni, 24 februarie 2014, 14:21)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui cinic

      Daca as fi in locul madamei Duminica as depune plangere pentru discriminare. Unii plagiaza si sunt promovati ca PM altii sunt destituiti, este discriminare clara. Ori o pune si pe madam ministru poate vice in locul lui Iohanis fie este destituit si celalalt plagiator
      • +14 (16 voturi)    
        exact... (Luni, 24 februarie 2014, 15:11)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        ... de aceeasi Comisie de Etica care l-a decretat pe Ponta plagiator. In cazul Ponta concluziile Comisiei au fost pur si simplu ignorate dar in cazul Duminica produc consecinte si inca destul de rapid.

        Morala: cand te intreaba cineva daca Ponta este plagiator, raspunsul bun este: Duminica!
      • +5 (5 voturi)    
        Te rog sa te mai gandesti (Luni, 24 februarie 2014, 16:00)

        antijeg [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Ca nu a discriminat pe nimeni. Nu a demis pe nimeni pentru plagiat, doamna a fost demisa pentru ca a venit la munca cu un fir dus la ciorap, da????
      • +2 (2 voturi)    
        plagiat (Luni, 24 februarie 2014, 17:21)

        naica [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        El n-a plagiat,doar a copiat.
  • +25 (27 voturi)    
    Ponta practica dubla masura (Luni, 24 februarie 2014, 13:59)

    MirceaIo [utilizator]

    Ponta ca si conducator al guvernulu ar trebuii sa aplice masuri egale pentru toti angajatii statuli roman. A demis-o pe Duminica pentru plagit, dar el pe langa faptul ca a plagit a mai facut o fara de lege. A infiintat o comisie care sa minta ca NU a plagiat. Omul asta e INCREDIBIL!!!! PONTAAAAA!!!!! legea trebuie sa fie aceiasi pentru toata lumea!!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Babeta (Luni, 24 februarie 2014, 14:00)

    Trojan.H [utilizator]

    Mariana Cimpeanu (Matache)???
  • +24 (26 voturi)    
    Rusinica (Luni, 24 februarie 2014, 14:01)

    nuculet [utilizator]

    Ce tare! Nu poata sa se demita singur? Parca si el a plagiat, si inca ce grosolan! Mikey Mouse, esti de poveste!
  • +19 (21 voturi)    
    Haha (Luni, 24 februarie 2014, 14:02)

    OmulNou [utilizator]

    Daca e de la PNL, nu-i problema, da-o afara, daca e de la P$D fa orice, da ordonante, fa legi dubioase, fa aliante dubioase, nu conteaza, numai sa-l scapi pe saracul P$Dist de parnaie.
  • +27 (29 voturi)    
    plagiatorule!! (Luni, 24 februarie 2014, 14:04)

    dorurach [anonim]

    Ponta,pe tine cand te dai afara?Tot pentru plagiat.De restul mizeriilor pe care le-ai facut o sa te dea afara Parchetul,adicaaa ...o sa te dea inauntru!!
  • +13 (15 voturi)    
    Oglinda, aduce-ti oglinda... (Luni, 24 februarie 2014, 14:24)

    Sani [utilizator]

    ..pentru Dottore!
  • +12 (14 voturi)    
    nu e corect (Luni, 24 februarie 2014, 14:24)

    Reshape [utilizator]

    Pai si hotia nu se mai pedepseste? Doamna Duminica a furat, acum i se ia inapoi ce a furat si e data afara, dar fapta in sine nu se pedepseste?
    Pai asa ma duc si eu la furat si, daca sint prins, dau inapoi ce am luat si imi vad de viata mai departe.
  • +13 (17 voturi)    
    Cum e sa fii Plagiator si sa-l (Luni, 24 februarie 2014, 14:28)

    alex4321 [utilizator]

    Cum e sa fii Plagiator si sa-l dai tot tu afara pe altul cum

    ca ala a plagiat?

    Nu ti rusine Plagiatorule sa mai ramai in functie?

    Ce obraz gros poti avea ca s-o dai pe Duminica afara

    pentru Plagiat cand tu esti Plagiator ca si ea...?
  • +14 (16 voturi)    
    Din categoria... (Luni, 24 februarie 2014, 14:33)

    ciupacabra [utilizator]

    Hotul striga "hotul" !
  • +16 (16 voturi)    
    o vorba din batrini spune ca daca (Luni, 24 februarie 2014, 14:35)

    __alex__ [utilizator]

    te bagi in troaca, te maninca porcii.
    PNL, ce ma bucur ca ai luat teapa!
  • +9 (9 voturi)    
    Frumos (Luni, 24 februarie 2014, 14:56)

    flyngangel [utilizator]

    Dar pe tine cand te dai afara demisionand?
    Asa de curiozitate :) Vreau si eu aceasta minune pontanel, puiu mami :)
  • +8 (8 voturi)    
    dedicatie pt. Crin (Luni, 24 februarie 2014, 15:09)

    ealexs [utilizator]

    dedicatie pt. Crin

    http://www.youtube.com/watch?v=YT9HgfHY_Co
  • +11 (11 voturi)    
    N-ați înțeles nimic! (Luni, 24 februarie 2014, 15:13)

    marius v [utilizator]

    Domnul prim-ministru Victor Viorel Ponta n-a demis-o pe doamna Duminică pentru că a plagiat, ci pentru că și-a amintit că duminica este nelucrătoare.
  • +3 (3 voturi)    
    Alt Plagiator: Cristian Petcu (doua doctorate)?! (Luni, 24 februarie 2014, 17:21)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Un secretar de stat teolog a obţinut două doctorate cu o singură teză copiată. Cristian Petcu (doua doctorate)?!
    Cristian Petcu a obţinut titlul de doctor în istorie în 2009, cu o teză intitulată „Guvernarea Miron Cristea”, pe care a susţinut-o la Universitatea Valahia din Târgovişte. Lucrarea a fost apoi publicată la Editura Enciclopedică. În 2010, actualul secretar de stat din Ministerul Culturii a reuşit să devină şi doctor în teologie, la Craiova, cu o teză care avea o temă asemănătoare cu prima: „Organizarea Bisericii Ortodoxe Române în perioada interbelică (1918-1940) şi bazele ei canonice”. Aceasta din urmă nu a mai fost publicată, ci doar depusă oficial la biblioteca universităţii.
    http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/investigatii/exclusiv-un-secretar-de-stat-teolog-a-obtinut-doua-doctorate-cu-o-singura-teza-copiata-cristian-petcu-a-chemat-paza-cand-rl-l-a-intrebat-despre-aceasta-dezvaluire-video-326883.html