Sorin Ianceu spune ca a sunat la 112 si a dat coordonatele zonei in care s-a prabusit avionul, indicand si localitatile. STS sustinea ca medicul nu a sunat la 112

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 februarie 2014, 22:52 Actualitate | Esenţial

Medicul Sorin Ianceu, ranit in accidentul din Muntii Apuseni si externat, luni, de la Spitalul Judetean de Urgenta Cluj, a declarat ca a sunat la 112 si a dat coordonatele de pe Google Maps, indicand inclusiv zona unde se afla, si anume intre localitatile Horea si Belis. Medicul contrazice astfel afirmatia STS, conform careia Sorin Ianceu nu ar fi sunat la 112 dupa producerea accidentului, relateaza agentia Mediafax.

Doctorul Sorin Ianceu a precizat ca telefoanele sale au fost distruse in momentul impactului, insa a vorbit cu cei de la 112 de pe telefonul colegului Radu Zamfir comunicand la numarul unic de urgenta pozitia avionului.

"Le-am spus inclusiv ca daca pleaca din Horea spre Belis pe drumul 1R, la jumatatea distantei, pe partea dreapta, ne aflam prabusiti. Stiam localitatile intre care s-a prabusit avionul. Ar trebui sa existe aceste inregistrari. In acele momente, nu ne-am gandit sa ne inregistram telefoanele ca sa ne justificam. Cei de la 112 ne tot cereau coordonate GPS. Eu nu stiu sa ofer coordonate GPS dintr-un smartphone. Am incercat sa scoatem coordonatele din aplicatia Google Maps, coordonate pe care le-am furnizat. Ni s-a spus ca trebuie sa asteptam un SMS de la un operator de telefonie mobila care sa contina sase cifre, pe care sa il dam mai departe si in functie de acesta ne vor localiza. Eu nu imi aduc aminte sa fi primit vreun mesaj", a afirmat Ianceu, luni seara, la Digi 24.

Medicul Sorin Ianceu a mai spus ca au mai reusit sa comunice cu pilotul Adrian Iovan aproximativ o ora - o ora si jumatate pana cand acesta si-a pierdut cunostinta si ca au informat autoritatile inclusiv despre acest lucru.

Ianceu a mai povestit ca studenta Aura Ion spunea ca nu isi simte mainile si picioarele, astfel ca au acoperit-o cu o patura si cu hainele pe care le aveau pe ei, iar unul dintre medici si-a dat foc costumului de sala, pe care l-a aprins cu ajutorul unui parfum. Medicul a mai spus ca supravietuitorii accidentului aviatic au luptat pana in ultimul moment pentru salvarea fetei, care a murit la cateva ore dupa prabusire, desi doctorul Radu Zamfir a incercat mai bine de 40 de minute sa o resusciteze.

"Am reusit sa tinem aprins un foc, sa ne incalzim cat de cat. Am adus-o si pe Aura aproape de foc, dar nu o puteam ridica de jos. Avea o leziune de coloana cervicala, era tetraplegica. Nu o puteam tine in picioare. Cum am fi putut sa o ajutam altfel? Am acoperit-o, i-am dat hainele de pe noi, am adus-o langa foc. Din nefericire, dupa patru ore si jumatate sau cinci ore de la prabusire a intrat in stop cardiorespirator. Radu Zamfir a incercat cu disperare sa o salveze. I-a facut masaj cardiac si manevre de resuscitare 40 si ceva de minute. Cand au venit salvatorii, am ales ca unul sa ramana cu noi, iar doi sa plece cu Radu Zamfir si cu Aura. Sa-i mai acordam inca o sansa. Am luptat toti pentru acest copil pana in ultimul moment", a afirmat medicul.

Intr-un comunicat remis luni, Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) a precizat ca "dr. Sorin Ianceu nu a sunat la 112".

Pe de alta parte parte, STS a mai precizat ca medicul Radu Zamfir nu a trimis, prin 112, coordonatele geografice ale locului unde a cazut avionul, ci "a descris doar ce vedea in jurul sau si pe un ecran de telefon mobil", indicand drept "coordonate" ora afisata pe acesta.

"Serviciul de Telecomunicatii Speciale protesteaza ferm fata de afirmatiile potrivit carora doctorul Radu Zamfir ar fi trimis coordonatele geografice prin Sistemul 112. Dansul a descris doar ce vedea in jurul sau si pe un ecran de telefon mobil, incepand cu ora 19:30, doctorul Zamfir indicand ca si coordonate ora afisata pe telefonul mobil, respectiv: 19,33,20/1, iar peste patru minute 19,37,20/1, care, evident, nu sunt cooordonate geografice", se arata in comunicatul citat.

Potrivit sursei citate, la solicitarea dispecerilor de a trimite o coordonata care incepe cu 46, Zamfir "a refuzat sa mai dea alte informatii, spunand ca a transmis informatiile si ca nu mai da nimic".

Precizarile STS vin "urmare aparitiei in spatiul public a unor informatii false referitoare la convorbirile prin Sistemul 112".

Purtatorul de cuvant al STS, Adrian Fulea, declara, inca din 22 ianuarie, ca medicul Radu Zamfir nu a dat nu a dat niciul fel de coordonate geografice privind locul accidentului aviatic din Muntii Apuseni, iar epava avionului prabusit a fost gasita in aria indicata de STS.

Fulea a mai spus atunci ca institutia pe care o reprezinta a indicat "o singura locatie, nu mai multe, una si buna".

"Doctorul Radu Zamfir nu a dat niciun fel de coordonate geografice, s-a discutat cu apelantul, i s-au cerut datele geografice si nu a reusit sa le trimita si sa le furnizeze. Epava avionului a fost gasita in zona in care a fost data harta STS, la marginea zonei respective, in zona indicata de STS. Aria de cerc a fost cu raza de 14-15 kilometri, iar la marginea ei s-a gasit avionul prabusit. STS-ul nu a dat doua coordonate gresite. A dat o singura locatie, nu mai multe, una si buna. Au fost sapte apeluri (de la pasageri ai avionului -n.r.) de pe doua telefoane mobile diferite din doua retele de telefonie diferite si s-au primit aceleasi semnale din doua celule. Aceleasi informatii s-au primit din ambele celule, pentru aceeasi zona", a precizat Fulea.

Potrivit purtatorului de cuvant al STS, Serviciul nu face localizare si nicio interpretare a datelor.

Presedintele Basescu a declarat, duminica, dupa sedinta CSAT, ca in ultima perioada "s-a instalat public, prin persistenta unor minciuni", ca STS trebuia sa faca localizarea exacta a locului accidentului, spunand ca acest lucru e o minciuna si ca STS nu are nici echipament si nici dreptul legal.

"In aceste zile s-a instalat ideea ca STS trebuia sa faca localizarea exacta a locului accidentului. Este o minciuna. STS nu are nici echipamente si nici dreptul legal sa faca mai mult decat a facut. Prin reglementari, STS preia, prin linia de apelul de urgenta, informatiile de la operatorii de telefonie. STS are capacitatea sa spuna exact punctul de la care s-a facut apelul cand se face dupa un telefon fix. Cand se face dupa un telefon mobil, STS primeste indicativul celulei de la operator. STS nu are niciun mijloc tehnic de identificare a telefoanelor mobile", a declarat presedintele Traian Basescu la finalul sedintei CSAT a carei tema a fost accidentul aviatic produs in 20 ianuarie in Apuseni.

Basescu a mai spus ca daca cineva poate dovedi ca STS are capabilitati mai mari decat cele prezentate pentru cazul accidentului aviatic din Apuseni, atunci nu va sta pe ganduri in ceea ce priveste cererea de demitere a directorului Serviciului.

Tot dupa sedinta CSAT, premierul Victor Ponta a anuntat ca USL va initia, luni, in Biroul Permanent al Senatului, un proiect de lege prin care Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) va trece la Ministerul de Interne, in coordonarea Departamentului pentru Situatii de Urgenta, document care va fi aprobat in procedura de urgenta.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3338 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    ? (Luni, 3 februarie 2014, 23:10)

    karula [utilizator]

    Baietii astia de la StS au uitat de legea aia (idioata) care-i obliga pe operatori sa stocheze pt 6 luni convorbirile telefonice ale oricarui utilizator?
    Baietii de la StS au uitat de "listing"?
    Baietii de la StS au lustruit urmele, deja?
    Baietii de la StS...am fost un punct pe o harta 4 ani de zile...ca zona: Transilvania! Imi iesea km lunar cu abatere de 1%...eram un punct localizat la fiecare 10 minute...de unul de- al vostru...care- si vindea serviciile unei firme private, after-work...si voi veniti cu justificari din astea penibile?
    • +2 (4 voturi)    
      STS nu poate localiza fara ajutorul VodafoneOrange (Marţi, 4 februarie 2014, 2:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui karula

      STS a zis ca nu a sunat Ianceu la 112 pt ca el a folosit telefonul lui Zamfir...vazand un singur nr de tel au zis ca e aceiasi persoana

      iar localitatile pe care le-a mentionat "suntem intre Horea si Belis, pe la jumatate" au o distanta de peste 20 de KM intre ele

      PS tu vorbesti de o localizare facuta special pt tine, cu un aparat pe care-l aveai zilnic la tine iar noi discutam aici despre un TELEFON MOBIL al unui om pe care nu-l urmarea nimeni...
    • -1 (7 voturi)    
      Asta ti-a dat USL de postat azi ? (Marţi, 4 februarie 2014, 8:45)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui karula

      Vezi ca "listingul" primit are o greseala: "care-i obliga pe operatori "...STS nu-i operator...deci...muta tirul
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 4 februarie 2014, 23:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui karula

      da, karula care.........., bate cimpii trasati de GIO.
  • +8 (8 voturi)    
    A sunat, n-a sunat... (Luni, 3 februarie 2014, 23:16)

    Ricochet [utilizator]

    Din cate stiu eu 112 inregistreaza toate convorbirile, astfel incat n-ar trebui sa fie atat de greu de probat cum au stat de fapt lucrurile.
    • 0 (4 voturi)    
      A sunat dar de pe acelasi telefon cu Zamfir (Marţi, 4 februarie 2014, 2:20)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      ei aveau un singur telefon functional, celelalte ori au ramas fara baterie ori erau distruse, doar telefonul lui Zamfir functiona.

      medicii vorbeau pe rand de pe acelasi telefon si fiind un singur nr de telefon s-a considerat ca e aceiasi persoana...n-a sunat in sensul ca n-a sunat de pe ALT telefon
  • +5 (5 voturi)    
    e simplu (Luni, 3 februarie 2014, 23:18)

    MihneaR [utilizator]

    toate convorbirile sunt inregistrate
  • +3 (7 voturi)    
    cine spune adevarul? (Luni, 3 februarie 2014, 23:23)

    a4 [utilizator]

    Daca pisica e in curtea STS-ului, atunci seful acestuia trebuie demis. Scurt!
    • +1 (3 voturi)    
      STS si medicul spun adevarul dar...diferit (Marţi, 4 februarie 2014, 2:22)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui a4

      era acelasi telefon dar de pe el au sunat la 112 atat Zamfir cat si Ianceu, dar pe rand...cand STS a zis ca "na- sunat" s-au referit la nr de telefon...adica era doar 1 nr de pe care s-a sunat
  • +2 (6 voturi)    
    off (Luni, 3 februarie 2014, 23:31)

    Mazeta [utilizator]

    Da' triangulația? cum e cu triangulația? Unșpe mii de articole despre un lucru cât se poate de evident: STS este luat de Ponta de la Băsescu.
  • 0 (8 voturi)    
    implicare, tati (Luni, 3 februarie 2014, 23:47)

    U_swamp [utilizator]

    Hai, bai, STS era implicat pina la ultimul cu asigurarea comunicarii in noul partid PiPM, supranumit in seara asta, in uralele multimii, Snoop Dog...
    • -1 (5 voturi)    
      E bine atunci (Marţi, 4 februarie 2014, 8:54)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Poate asa o sa aiba si Romania o sansa sa iasa din ghearele venalilor de la USL (sic)
  • 0 (6 voturi)    
    vezi, doctore ... (Luni, 3 februarie 2014, 23:47)

    jorea [utilizator]

    ca iese basescu la televizor si se ia urgent de tine ! sts-ul e cu oamenii lui.
    doar n-oi fi tu mai tare ca arafat.
    • 0 (4 voturi)    
      Crezi ca prinde "ecran"? (Marţi, 4 februarie 2014, 8:56)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui jorea

      ma indoiesc sa aiba loc de Pontochio..
  • -2 (10 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 4 februarie 2014, 0:15)

    MRSmrs [utilizator]

    sts sluga supusa a lui bese...minte ca si stapanul sau.
    Acum sts se teme ca va trebui sa-si faca treaba corect...asa ca urla ca din gura de sarpe ca va trece de la Ministerul basesc la Ministerul de Interne.:))
    • -1 (5 voturi)    
      Said who? (Marţi, 4 februarie 2014, 8:57)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      LOL
  • +1 (9 voturi)    
    cum am mai spus (Marţi, 4 februarie 2014, 0:32)

    Soljenitin [utilizator]

    Primul vinovat în povestea asta este ponta. În calitate de premier ponta a sifonat bani ce s-ar fi cuvenit sănătăţii direcţionându-i ori către biserică (act ce se explică într-un stat laic numai prin cumpărarea bunăvoinţei popilor şi a influenţei lor asupra populaţiei rurale ce are acces mai redus la informaţii) sau către ministerul păstorit de inculpatul liviu dragnea (acesta a măsluit un referendum - ghici pentru ce i se alocă atâta bănet acum?).
  • -3 (11 voturi)    
    asta (Marţi, 4 februarie 2014, 0:55)

    evoque [utilizator]

    pare sa fie minciuna minciunilor domnule presedinte.
    Eu nu pot sa nu il cred pe doctorul ianceu, nu pot, oamenii acestia sunt pregatiti sa faca fata in misiuni stresante, nu este usor sa faci o prelevare de organe contracronometru, in acel moment asupra lor planeaza presiunea exercitata de timp, presiunea exercitata de calitatea prelevarii si presiunea exercitata de faptul ca dincolo asteapta o persoana care trebuie salvata.
    Suntem obisnuiti cu doctorii spagarii insa am uitat ca dincolo de acestia mai sunt si doctorii profesionisti.
    In schimb in institutiile administrative, pe posturi calde sunt NUMITI din interese oportunistii, iar acestia vin azi cu tupeu ordinar si trec peste "vechea regula " cu "mortul este de vina" si spun ca cei care au supravietuit sunt de vina, iar presedintele tarii, marele luptator contra teroristilor inventati, tine apararea oportunistilor cu salarii imense, numiti tocmai de dansul.
    Este adevarat ca in aceiasi masura sunt vinovati si cei din ministerul transporturilor, romatsa, isu,etc.
    Puteti sa mai vorbiti acum despre minciuna domnule presedinte?
    • -1 (7 voturi)    
      Dle Evoque, nu detineti niciun adevar. (Marţi, 4 februarie 2014, 1:34)

      cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Domnule Evoque, Dvs. nu detineti niciun adevar.
      Dvs. va bazati pe o credinta, care ar putea fi corecta sau ar putea fi gresita. Faptul ca repetati intr-una credinta Dvs. nu tine insa loc de adevar, ci se incadreaza la sofismele de repetitive.

      Desigur, si eu cred ca un medic care preleveaza organe este un om pregatit, care isi pastreaza cumpatul etc. Dar mai stiu si ca daca esti la limita supravietuirii este posibil sa nu mai gandesti la fel de limpede ca in mod normal. Doctorul Zamfir spunea ca pentru el cele 6 ore au trecut precum 30 minute. Oare cat de bine isi aduce aminte tot ce s-a intamplat? Dar doctorul Ianceu?

      Pt dumneata este sigur ca Basescu este vinovat. Basescu iti este cu certitudine antipatic, il urasti precum te-a invatat Gadea, deci e clar ca Basescu e vinovat in orice circumstanta. Eu nu te judec ca ai minti. Dar te judec pentru ca propagi falsele dumitale demonstratii in randul celorlalti.

      Eu cred ca se va demonstra ca STS are dreptate - nu faceau referiri la convorbirile telefonice inregistrate automat daca nu ar fi fost siguri de ceea ce spun. Dar desigur, este doar o opinie si nu tine de adevar. Nu ne ramane decat sa asteptam rezultatele anchetei. Intre timp dumitale nu ti-ar strica sa citestimacar o carte despre logica elementara. Sau in lipsa ei, macar sa te mai lipsesti de Antene, spala creierii.

      Cu deosebit respect,
      Un om care simte, dar si gandeste
      • +2 (4 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 4 februarie 2014, 11:39)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

        Esti cam contradictoriu:
        =''Domnule Evoque, Dvs. nu detineti niciun adevar.
        Dvs. va bazati pe o credinta, care ar putea fi corecta sau ar putea fi gresita.''=
        =''Eu cred ca se va demonstra ca STS are dreptate''=
        :))
        Apoi faci o acuza gratuita si de prost gust:
        =:macar sa te mai lipsesti de Antene, spala creierii.=
        De aici se poate observa ca esti un basist care repeta niste etichete facute pentru voi ca sa va mentina in starea de ura fata de cei care nu sunt basiti.
        Incearca sa gandesti cu capul tau de ce sts face atata agitatie mincinoasa cand este amenintat seful sau...care este omul lui basescu si care este in continuare aparat de base.
      • +1 (3 voturi)    
        un singur raspuns: citeste cu atentie (Marţi, 4 februarie 2014, 14:26)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

        http://www.112.ro/index.php?pag=9, sper ca macar acest comentariu sa il primiti pentru ca cel initial vad ca a fost "uitat".
    • -1 (5 voturi)    
      Mda...crezi sau simti ura din stomac? (Marţi, 4 februarie 2014, 9:02)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Vezi ca unii credeau si ca Pamantul e plat sau centrul Universului si multe alte bazaconii
      Credinta n-are legatura cu realitatea.
      • 0 (6 voturi)    
        intre (Marţi, 4 februarie 2014, 10:24)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        a crede despre ceva si credinta este o mare diferenta.
        • 0 (6 voturi)    
          Serios? (Marţi, 4 februarie 2014, 11:14)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ia deseneaza-ne!
  • -1 (7 voturi)    
    Cind doctorii fac (Marţi, 4 februarie 2014, 1:35)

    Kepler [utilizator]

    aceste afirmatii atit de tirziu adica dupa ce au citit toate comentariile despre ce li s-a intimplat, de la ponta, arafat si pina la basescu, cred ca valoarea a ceea ce spun scade la jumatate daca nu si mai mult.
    Doua vieti pierdute, dintre care una tinara, supravietuitori cu sanatatea mult afectata, un avion distrus...continui sa cred ca cea mai mare parte din responsabilitate cade in pilot.
    Mai ramine sa vedem ce va mai spune si copilotul, dar deja se vede cum bate vintul intre supravietuitori.
    • +2 (6 voturi)    
      Da,ei sustin ceva, (Marţi, 4 februarie 2014, 8:28)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      daca mint de ce nu iese STS cu inregistrarile si sa arate cine a gresit?
    • +1 (5 voturi)    
      interesanta postare (Marţi, 4 februarie 2014, 10:37)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Te vedea eu pe tine cat de repede puteai vorbi dupa o prabusire cu avionul. Uitam de empatie. Chiar era cea mai neinspirata afirmatie pe care o puteai face. Rusine!!!
      • 0 (0 voturi)    
        ba (Marţi, 4 februarie 2014, 23:34)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

        tie sa-ti fie rusine, ma, ianceu asta avea tot timpul sa vorbeasca, dar nu, el apare exact cind GIO vrea sa subordoneze sts-ul sefului baronilor penali, penalul dragnea.
  • +7 (7 voturi)    
    REC (Marţi, 4 februarie 2014, 1:50)

    Airwaves [utilizator]

    Sa auzim inregistrarile la 112! Sa fie facute publice, ca deja am impresia ca unii isi bat joc de toata lumea.

    In US, vad ca nu au nicio problema sa faca publice apeluri la 911 cu accidente, crime sau alte evenimente majore, iar lucrul asta se intampla in maxim 2-3 zile de la eveniment. Sa nu aud povestea cu ancheta in curs de desfasurare ca imi vine sa vomit.

    Sa auzim si noi ce au zis oamenii aia in apelurile lor la 112. Se aude, baieti?
    • 0 (4 voturi)    
      Cum sa se auda, (Marţi, 4 februarie 2014, 8:29)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      doar astia de la STS se considera serviciu secret,taote convorbirile sunt secretizate sa nu aflam noi adevarul.
  • -1 (5 voturi)    
    Sa fiu iertat dar . . . (Marţi, 4 februarie 2014, 7:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . doctorii astia norocosi nu ar mai trebui sa se amestece in galceava politicienilor, pentru ca nu vor avea decat de pierdut, iar faptul ca se lasa purtati pe la televiziuni asemeni ciudateniilor de circ, nu prea le face cinste si nuci nu se cadreaza cu pregatirea si personalitatea lor.
    • +3 (5 voturi)    
      doctorii (Marţi, 4 februarie 2014, 10:39)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      sunt singurii care pot face ca adevarul sa iasa la suprafata din toata porcaria aceasta politizata. Ei trebuie sa nu uite ce au trait si sa nu faca aliante politice in cautarea adevarului si pedepsirea vinovatilor. Indiferent care sunt acestia
      • 0 (4 voturi)