Victor Ponta: Ma bucur ca am salvat vieti omenesti si bunuri. Revocam starea de alerta in judetele afectate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 februarie 2014, 15:19 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta le-a multumit luni celor implicati in combaterea efectelor negative ale ninsorilor care au afectat Romania in ultima perioada. "Ma bucur ca am salvat vieti omenesti si bunuri", a spus acesta, la inceputul unei reuniuni a Comandamentului de iarna, la Palatul Victoria.

Acesta a afirmat ca, in comparatie cu alte tari aflate in aceeasi situatie, "am facut mai repede si mai bine decat altii ceea ce trebuia sa facem".

Primul ministru a precizat ca in cadrul reuniunii de luni se va aproba revocarea starii de alerta in judetele Buzau, Braila, Vrancea, Ialomita, Calarasi, Constanta si Tulcea si le-a cerut membrilor comandamentului sa se pregateasca de acum pentru inundatii.

"Va spun de pe acum, chiar daca poate parea prematur, banuiesc ca o sa ne pregatim la un moment dat pentru niste inundatii. Daca a nins mult, la un moment dat se va intampla si acest lucru", a spus el.

Pe ordinea de zi a comandamentului se mai afla si oferirea de sprijin european pentru Slovenia, unde "tot sistemul energetic e la pamant" iar repararea lui va dura patru saptamani.

Astfel, Romania va oferi doua generatoare "pe care le are Electrica", cu suportarea cheltuielilor aferente, urmand ca 55% dintre acestea sa fie rambursate.

"Nu vreau sa ma gandesc, daca se intrerupea la noi patru ore, nu patru saptamani, si eu si toti cei prezenti aici trebuia sa emigram", a comentat Victor Ponta.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1072 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    am retinut (Luni, 3 februarie 2014, 15:23)

    mos ion roata [utilizator]

    doar chestia cu emigratul,restul-ca deobicei -gulgute-
    • 0 (0 voturi)    
      Lauda-te la gorjenii care te-au ales ! (Luni, 3 februarie 2014, 17:50)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Poate aia sa te mai creada, ca in rest e jale !

      Auzi aici :
      "am facut mai repede si mai bine decat altii ceea ce trebuia sa facem"

      Adica am deszapezit o autostrada de 200 km in 5 zile (!!!) de la terminarea ninsorii, in timp ce altii nici nu apuca sa le inchida !

      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lUds1pWKMjs
  • +4 (4 voturi)    
    Don Ponta, nu mai mintiti dom'le plebea (Luni, 3 februarie 2014, 15:27)

    dottore [utilizator]

    Ati tras heblul de cand ati venit la guvernare si n-a emigrat unul, sau viza de emigrare se da de la Rahova?
  • +7 (7 voturi)    
    victor esti ipocrit.... (Luni, 3 februarie 2014, 15:29)

    geocrin [utilizator]

    A avut dreptate cineva care a spus, ca minti de dimineata pina seara.
    Cu vorbe mari nu se salveaza oameni, ci cu fapte concrete.
    Daca venim noi la putere, ce promiteai si ce oferi?
    Majorari de preturi, taxe si sperii investitorii nu doar sa vina, ci-i sperii si pe cei care au venit.
  • +8 (8 voturi)    
    Asa e! (Luni, 3 februarie 2014, 15:31)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Pe Laura Ion, ai salvat/o, criminalule!
    "Am fost anunutat ca au fost gasiti"
    Ce m/as bucura sa te "salvez" si eu pe tine!
    Asa vreo 10 minute!
  • +6 (6 voturi)    
    Apuseni (Luni, 3 februarie 2014, 15:36)

    EagleEye [utilizator]

    Si cu vietile pierdute in Apuseni din cauza si incompetenta voastra cum ramane?Mai bine taceai incompetentule!
  • +7 (7 voturi)    
    Bezna mintii! (Luni, 3 februarie 2014, 15:37)

    triciupa [utilizator]

    Plagiatorul este incredibil! Ne prezinta un esec lamentabil drept un succes rasunator. Individul traieste intr-o lume paralela, intr-o halucinatie.
    Hmm... ia stai putin, de fapt pentru ei e un succes: au reusit sa bage in buzunarele baronilor un purcoi de bani mai iute decat reusea Iosefini sa scoata porumbei din joben. Sa declari cod rosu si sa dai pe fast forward contracte de deszapezire e o performanta nu-i asa?
  • +4 (4 voturi)    
    halal PM (Luni, 3 februarie 2014, 15:38)

    MihneaR [utilizator]

    Eu zic sa ne pregatim si de seceta, ca sigur va fi la un moment dat si seceta.
  • +5 (5 voturi)    
    Starea vremii (Luni, 3 februarie 2014, 15:38)

    EagleEye [utilizator]

    Si acum urmeaza starea vremii de la ANM,corespondentul nostru Victor Ponta(doctor,copilot,ministru,deputat,avocat,jurist,meteorolog)relateaza!
  • +4 (4 voturi)    
    daaa? (Luni, 3 februarie 2014, 15:39)

    amanda13 [utilizator]

    Nu stiam ca partidele de baschet salveaza vieti omenesti. Penibilul asta ar trebui sa inceteze sa se impauneze cu merite inexistente.
  • +2 (2 voturi)    
    concret se poate (Luni, 3 februarie 2014, 15:42)

    MihneaR [utilizator]

    Ce vieti omenesti s-au salvat?
    Nu sunt deloc ironic, e o intrebare foarte serioasa. In astfel de situatii, salvatorii trebuie recompensati macar cu medalii.
  • +4 (4 voturi)    
    Armata si Jandarmeria au salvat vieti! (Luni, 3 februarie 2014, 15:47)

    pedepsitorul [utilizator]

    Ponta si Baronii de CJ-uri ne-a furat doar banii!

    Repede la camera sa nearati ce erou esti tu!

    IMPOSTOR ///, pentru victimele dovedite Ivan si Aurelia Ion ... nu te lauzi cu nimic... OMERTA... legea tacerii!

    Neglijenta ta omoara oameni!
  • +3 (3 voturi)    
    prost sa fii, noroc sa ai... (Luni, 3 februarie 2014, 15:52)

    un om [utilizator]

    noroc cu reteaua bine pusa la punct de pe vremea lu' nea' Nicolae, ca la cati bani au investit strainiii(e.on, enel, cez) in reteaua pe care o exploateaza, acum scriam la lumanare... nu va mai asumati meritele, ca n-ati facut nimic, decat manarii...
  • +3 (3 voturi)    
    N-ar fi rău (Luni, 3 februarie 2014, 15:55)

    Om-bun [utilizator]

    ... să emigraţi chiar şi fără întreruperea curentului electric!
  • +5 (5 voturi)    
    bilanț... (Luni, 3 februarie 2014, 16:07)

    timp tamp [utilizator]

    3 prefecți demiși
    Zile întregi drumurile naționale închise
    Președinți de CJ în concedii sau înzăpeziți
    Chermeze și petreceri în sălile de sport
    Militari și jandarmi cu lopeți la zăpadă
    O oră laudă la tv, o oră la cîrciumă așa au obținut marea victorie, grupul infracțional organizat