Procurorul general, Tiberiu Nitu: Luam in calcul anchetarea modului in care au actionat autoritatile in cazul accidentului aviatic

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2014, 10:25 Actualitate | Esenţial

Procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a declarat joi ca ia in calcul posibilitatea declansarii unei anchete referitoare la modul in care au actionat autoritatile in cazul accidentului aviatic din Apuseni. In acest moment, ancheta Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia vizeaza accidentul aviatic.

Intrebat daca se ancheteaza si modul in care au actionat autoritatile, seful Ministerului Public a precizat: "Am vazut articolele din presa. Luam in calcul si o astfel de ipoteza. (...) Am spus ca luam in calcul o astfel de ipoteza, nu am spus la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia sau Parchetul General".

Referitor la incadrarea juridica a faptelor in cazul unei astfel de anchete, Tiberiu Nitu a aratat ca se analizeaza. "Am spus ca analizam. In momentul in care vom lua o hotarare cu siguranta opinia publica va fi informata'', a mai spus acesta.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2391 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Perfect ... (Joi, 23 ianuarie 2014, 10:35)

    za-k [utilizator]

    Incepe cu Ponta care zicea in direct ca au fost gasitzi si salvatzi de erau padurarii sa nu mai caute!

    Sa te vedem nea' Nitzu, te tzine?
    Raspuns: nici vorba!

    Numa' bine,
    za-k/
  • +7 (7 voturi)    
    a prins voce seful DNA la rugamintea lui Viorel (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:24)

    lucadd [utilizator]

    erau destule ocazii sa vorbeasca despre marea coruptie --obiectul si misiunea DNA-
      #showComment#showComment
  • +16 (16 voturi)    
    Ponta vinovat pentru neglijenta in serviciu (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:25)

    nimic [utilizator]

    Domnule procuror general trebuie sa deschideti dosar penal lui Ponta, in calitate de coordontor al situatiilor de urgenta, pentru neglijenta in serviciu.
    Potrivit HG 1489/2004, Comitetul Naţional asigură îndeplinirea atribuţiilor principale prevăzute la art. 20 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, precum şi a atribuţiilor şi sarcinilor stabilite prin alte dispoziţii legale în vigoare
      #showComment
  • +9 (9 voturi)    
    concluzia lui Nitu (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:44)

    clarice [utilizator]

    "STS este de vina.
    Stroe s-a comportat admirabil."
  • +10 (10 voturi)    
    Nitu (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:49)

    Gabi M [utilizator]

    asta va gasi inca un acar Paun si Stroe,R. Manescu,Ponta,Arafat nu vor pati nimic!
  • +10 (10 voturi)    
    nu cred (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:16)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Primul vinovat este Ponta care n loc sa activeze conform legii celula de criza se afla in emisiune propagandistica la un post de televiziune.Mai mult ,in stilul specific a spus ca ranitii au fost gasiti cu ceva timp inainte de a se fi intamplat asta.Urmeaza tembelii numiti politic si m-as mira ca Nitu sa le faca ceva cand si el este sluga lui Ponta.
      #showComment
  • +5 (5 voturi)    
    Nu va este clar? (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:21)

    Sani [utilizator]

    Basescu este de vina!

    Concluzia anchetei este evidenta de acum!

    Ce dracq de basisti sunteti voi, comentatori de HN?
  • +3 (3 voturi)    
    Adaugire (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:54)

    Sani [utilizator]

    Pentru nostalgicii comunismului, "luptatorii pentru ortodoxie",......oponentii papistasilor,...exegetii romanismului,...al lui Ceausescu, Iliescu, Ponta si USL, ...ia luati de aici:

    http://ro.stiri.yahoo.com/accident-aviatic-soldat-cu-20-mor%C8%9Bi-%C3%AEn-1970-044345122.html
  • +4 (4 voturi)    
    traducere libera (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:09)

    Razvan_M [utilizator]

    Suntem orbi si surzi, dar la ordin suntem gata sa ne asezam in patru labe si sa prestam conform cerintelor. Era sa aveti o scama domnul Victor Ponta!
  • +2 (2 voturi)    
    Bine Nitulache, te-am inteles: (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:30)

    UnOarecare [utilizator]

    "Daca spune Copynochio latru, daca nu stau ca si pana acum, in 4 labe"