Inspectoratul Scolar Bucuresti solicita constituirea unei comisii de ancheta anticoruptie la nivelul fiecarei scoli

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 17 ianuarie 2014, 9:34 Actualitate | Esenţial

Examen
Foto: Agerpres
Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti a solicitat constituirea, la nivelul fiecarei unitati de invatamant, a unei comisii care sa verifice eventuala implicare a cadrelor didactice sau a angajatilor unitatii in strangerea de bani de la parintii elevilor pentru diferite activitati. Potrivit ISMB, comisia de verificare va elabora un raport, la care va anexa toate documentele justificative, in maximum trei zile lucratoare de la numire si il va inainta Consiliului de Administratie.

"Consiliul de Administratie al unitatii de invatamant, in functie de concluziile cuprinse in raport, va lua urmatoarele masuri legale: va elaborarea in regim de urgenta un plan de masuri in vederea informarii, prevenirii si combaterii actelor de coruptie ce pot sa apara in unitate, tinand cont de vulnerabilitatile identificate, va numi prin decizie o comisie de cercetare disciplinara care va cerceta presupusele abateri ale persoanelor implicate, cu respectarea procedurii instituite de art. 280-282 din Legea Educatiei Nationale nr. 1/2011 pentru personalul didactic/didactic auxiliar si art. 247-252 din Legea nr. 53/2003 Codul Muncii, pentru personalul nedidactic, in conditiile in care exista suspiciuni de incalcare a normelor legislative de catre angajatii unitatii sau exista sesizari in acest sens", precizeaza ISMB.

Conducerea inspectoratului subliniaza ca vor fi sanctionate drastic persoanele vinovate de incalcarea legii si vor fi sesizate de urgenta organele competente daca se constata ca anumite fapte imbraca prin natura lor caracter penal.

Unitatea de invatamant, prin director, va informa de urgenta ISMB cu privire la aspectele constatate in urma verificarii. "Unitatile de invatamant, in functie de specificul acestora, vor tine seama in planul de masuri pe care il vor elabora, pe langa vulnerabilitatile identificate, si de cele cuprinse in Planul de masuri de la nivelul ISMB, astfel: inscrierea la gradinita, inscrierea la clasa pregatitoare, constituirea claselor la inceput de an scolar, transferul elevilor, activitatea 'Scoala dupa scoala', meditatii particulare cu elevii de la clase, constituirea fondului comitetului de parinti, organizarea optionalelor, materiale auxiliare/culegeri, licitatii/achizitii/reabilitari, organizarea banchetelor la sfarsit de an scolar, examene nationale, examene definitivare/titularizare", mai sustine ISMB.

ISMB mai cere directorilor prelucrarea OMEN Nr.5144/2013 privind aprobarea Strategiei anticoruptie in educatie in cadrul Consiliilor Profesorale din unitatea de invatamant, prelucrarea OMEN Nr.5144/ 2013 privind aprobarea Strategiei anticoruptie in educatie si a legislatiei aplicabile cu parintii, la nivelul fiecarei clase/grupe, discutarea in cadrul orelor de dirigentie a aspectelor legate de fenomenul coruptiei, cauze, consecinte (notiuni generale).

De asemenea, ISMB mai solicita revizuirea regulamentelor interne prin introducerea unor clauze referitoare la prevenirea faptelor de coruptie in unitatea de invatamant, activitati educative, campanii de informare a elevilor si parintilor din unitatea de invatamant privind cauzele si consecintele faptelor de coruptie, incheierea unor parteneriate de colaborare cu ONG-uri, fundatii, asociatii, institutii, privind informarea, prevenirea si combaterea faptelor de coruptie, cresterea transparentei institutionale, imbunatatirea strategiilor de comunicare catre comunitate, parinti, mass-media.

Intensificarea cooperarii cu organele judiciare si cu structurile de control care au atributii in prevenirea si combaterea coruptiei este o alta solicitare a ISMB. "Directorii unitatilor de invatamant sunt direct raspunzatori de ducerea la indeplinire a prevederilor prezentei adrese", precizeaza reprezentantii inspectoratului scolar.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2709 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    excelenta initiativa! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 10:23)

    hot news [utilizator]

    Tot ma intrebam de ce am facut Revolutia, de ce l-am impuscat pe cizmar in ziua de Craciun. Iata ca acum primesc raspunsul: ca sa avem scoli cu bodyguarzi, detectoare de metal la intrare, camere vide pentru supravegherea examenelor,si comisii anticoruptie!
    Toate acestea nu existau inainte de 1989 ...
    • +1 (1 vot)    
      luati atitudine (Vineri, 17 ianuarie 2014, 14:48)

      octaav [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Solutia romaneasca: facem o comisie.

      Ideea e aici de a nu face valuri, de a nu aduce inspectii, oameni straini, achetatori in scoli, ci mai degraba de a rezolva totul pe tacute, cu mizeria sub pres, fiindca nimeni nu vrea valuri.

      Sunt sigur ca sunt foarte multi profesori cinstiti in invatamantul romanesc, dar prin faptul ca nu vorbesc, nu iau atitudine si accepta toate magariile astea, ei devin complici si se pierd in marea masa.

      Dragi profesori, e voie sa faceti greva si pe alte teme decat pentru salarii. E voie sa cereti raspicat curatenie in randul clasei profesorale. E voie sa luati atitudine impotriva plagiatului si a coruptiei.

      Asta e singura cale de a va castiga respectul pierdut in ochii cetatenilor de rand.

      Daca nu faci parte din solutie, faci parte din problema. Poate suna drastic, dar cred ca e adevarat in cazul asta.

      Doamne-ajuta sa avem un invatamant curat curand.
      • 0 (0 voturi)    
        perfect adevarat! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 19:22)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui octaav

        Stim foarte bine, la modul general, ce inseamna "comisiile" in politica postdecembrista - ne prefecem ca ne preocupa o problema, in realitate nu se rezolva absolut nimic.

        Este foarte bine pus in evidenta ca ar trebui pus accent pe RESPECT: atunci cind dascalii SUNT apreciati si respectati, vor umra, intr-un fel su altul, si salariile corespunzatoare si fondurile pentru banci sau renovarea clasei!
  • +7 (7 voturi)    
    Comisii (Vineri, 17 ianuarie 2014, 10:39)

    greenforest [utilizator]

    Salutare,

    Si la ce ne ajuta sa mai avem o comisie? Rezolva problemele din invatamant?

    Cand apare o problema ca aceasta, singurul lucru pe care stim sa il facem e sa facem o comisie a carei membri for fi tot oameni din sistemul actual, care au dus la formarea acestui sistem. Cu voie sau sau fara voie, dar fara a lua pozitie cand au vazut astfel de cazuri. Si gata problema e rezolvata, avem comisie.

    Eu ma asteptam sa vad un plan pe mai multi ani, cum sa facem sa nu mai fie nevoie de bani pentru fondul clasei, bani de cadouri...
    Trebuie lucrat si la profesori, dar trebuie lucrat si la parinti.

    De multi ani se dau bani pentru diverse lucruri la scoala, pentru banci, pentru feresetre, usi, etc... Eu consider ca acesti bani se dau pentru ca scoala nu are bani sa faca aceste lucruri. Dar nimeni nu recunoaste nimic, iar solutia lor este sa interzica aceste fonduri. Daca le interzic, vor rezolva problema? Vor fi bani de banci?
    Imi displac aceste solutii care se fac de ochii lumii si de fapt nu rezolva nimic.

    Numa bine
  • -2 (2 voturi)    
    Hmm (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:13)

    parol_monsher [utilizator]

    O initiativa buna, sau doar un alt mod de a obtine spagi? Ramane de vazut.
  • +3 (3 voturi)    
    Numai coruptie in fata ochilor?? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 12:16)

    Alfabetix [utilizator]

    Cand am sunat la inspectorat sa intreb ce scoli gimnaziale au program dimineata si ce scoli dupa amiaza, raspunsul lor a fost ca toate au dimineata, ceea ce e complet eronat!
    Scolile nu au spatiu sa invete toti elevii dimineata, astfel incat au 2 schimburi, unele chiar 3.
    ISMB este complet rupt de realitate: habar nu au ca in scoli trebuie sa aduca parintii topuri de hartie pentru fise, markere si bureti pentru scris pe tabla, sa cumpere unele manuale pentru ca nu ajung numarului de copii, si cate altele care tin de buna administrare, nu de "spaga".
    Nu au creat spatii pentru grupa 0, se inghesuie in scoli deja aglomerate, fara cantine.
    Sunt tari la combatut coruptia, dar salariile raman mici, birocratia creste, iar invatamantul primeste cei mai putini bani de la buget!
  • +6 (6 voturi)    
    Comitete si comisii (Vineri, 17 ianuarie 2014, 12:44)

    catalin72 [utilizator]

    Anul trecut ,o comisie din cadrul celei mai prrstigioase unitati de invatamint din tara ,Universitatea Bucuresti ,a stabilit ca dl Ponta si-a obtinut titlul de doctor printr-o frauda ,s-a luat vreo masura ???? ...restul e can-can