VIDEO O invatatoare, filmata in timp ce le cere parintilor bani pentru cadouri de Craciun: "Astea-s cadourile voastre? Atat va reprezinta?" Inspectoratul Scolar Bucuresti face verificari

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 29 decembrie 2013, 18:02 Actualitate | Esenţial

Inspectoratul Scolar Bucuresti s-a autosesizat si va face de luni verificari in cazul unei invatatoare de la Scoala 10, care ar fi cerut parintilor bani pentru cadourile ce urmau sa fie date de sarbatori unor angajati ai unitatii, a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al ISMB, Marian Banu.

Ancheta a inceput dupa ce in presa a fost prezentata o inregistrare video preluata de pe Youtube, in care este surprinsa o discutie intre parinti si o invatatoare de la Scoala nr. 10 din centrul Capitalei, care cere bani pentru cadourile de sarbatori, spunand: "Este in politica balcanica, romaneasca, de sarbatori sa se ofere".

Parintii ii reproseaza invatatoarei ca le cere prea multi bani pentru cadourile de sarbatori, aceasta spunand ca trebuie sa fie oferite cadouri atat secretarei scolii si bibliotecarei, cat si paznicilor si femeilor de serviciu. Intrebata de un parinte de ce trebuie sa primeasca toti cadouri, invatatoarea le raspunde: "Pentru ca sunt in comunitate, doamna!".



Inspectorul general scolar al municipiului Bucuresti, Constantin Traistaru, impreuna cu comisia care cerceteaza cazul de la Soala 10 "Maria Rosetti", vor analiza luni, 30 decembrie, situatia relatata in presa, a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al ISMB, Marian Banu.

"Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti s-a autosesizat in acest caz, dar intrucat doamna invatatoare care apare in filmul prezentat de televiziuni nu este in Bucuresti, luni vor avea loc discutii cu ceilalti reprezentanti ai scolii si cu parintii", a precizat Marian Banu.

Comisa de cercetare constituita in regim de urgenta la ISMB va analiza datele pe care le are pana in 30 decembrie, dupa care, din 6 ianuarie cand invatatoarea va reveni in Capitala, va fi continuata investigatia, a mai spus Banu.

Inspectoratul Scolar al Capitalei solicita parintilor sa semnaleze orice situatie in care le sunt ceruti bani pentru cadouri sau protocol.

Potrivit discutiei surprinse in inregistrarea video, invatatoarea le reproseaza parintilor ca nu au strans suficienti bani de cadouri: "Astea-s cadourile voastre? Am sunat. Mai vine ceva, nu mai vine. Atat va reprezinta? Nu sunteti cartofi, nu sunteti oi sa va invat!".

"Eu v-am intrebat: v-ati organizat? Este in politica romaneasca, balcanica, de sarbatori sa se ofere. Mi s-a spus ca aveti un buget de 50 de lei la patru oameni. Si am intrebat cui dati aceste cadouri? Mi s-a spus: trei profesori si un director. Si cealalta directoare are bube? Si copiii nu saluta doctorul, femeile de serviciu?", le reproseaza invatatoarea parintilor.

Cand un parinte spune ca deja au dat 200 de lei in 26 noiembrie si sustine ca nu este normal sa dea 1.000 de lei ca vine Mosul, invatatoarea ii raspunde: Bun, foarte bine, asta va reprezinta!".

Invatatoarea spune apoi ca de 50 de lei pot fi cumparate sticle cu bautura pentru paznici: "Cincizeci de lei de la Mos duceti spre cele sapte sticle de bautura pentru bodyguarzi. Sapte ori sapte sunt 49. Ce am cerut, fratele meu, ce am cerut?. Foarte bine, sapte lei pentru bodyguard nu e nicio problema. Un cadou pentru bodyguard este perfect la 10 lei. Dar ca sa ii dai secretarei scolii, bibliotecarei si informaticii ...".

Inrebata de un parinte de ce trebuie sa dea bani pentru bibliotecara si pentru informatica, invatatoarea ii raspunde: "Pentru ca este in comunitate, doamna".

 Atunci cand parintii ii spun ca nu pot da 500 de lei pentru cadouri, profesoara le raspunde: "Nu este problema mea! Pe mine nu ma incalzeste, nu primesc onoruri, nu ma muta de la tara, nu mi se intampla nimic. Copiii vostri insa o sa fie, in schimb, niste saraci in suflet! Pentru ca i-am vazut cum doreau sa se duca sa ofere".

Invatatoarea le spune apoi ca "urmatoarea miscare este de Paste" si le recomanda sa se gandeasca pana atunci daca doresc sa se alinieze "unui sistem romanesc, balcanic, de stat".

Aceasta mai spus ca "nici cand avea clasa de tigani nu avea asa cadouri".

Potrivit unui studiu realizat de Institutul de Stiinte ale Educatiei, prezentat in 21 mai, suma totala pe care o cheltuie familiile cu scoala este de 419,37 euro pe an, mai mult decat isi pot permite familiile cele mai sarace din Romania. In aceste conditii, majoritatea lucrurilor necesare elevilor ar fi imposibil de cumparat daca nu ar fi gratuite manuale, anumite rechizite si transportortul.

Acestor costuri li se adauga asa-numitele "plati ascunse" ale sistemului de invatamant preuniversitar, printre care banii dati pe culegeri si caiete speciale, software educational, uniforma si echipamentul pentru sport, fondul scolii, fondul clasei, contributia la paza unitatii de invatamant, meditatii, alimentele consumate pe durata programului de scoala, diverse evenimente scolare si alte categorii, costul total mediu anual pe copil fiind estimat la 1.490 lei, adica in jur de 370 de euro.

In aceste conditii, multe familii sarace prefera sa-si tina copiii acasa sau sa-i retraga de la cursuri cand nu mai pot suporta costurile, releva aceeasi cercetare.























21022 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    sunt curios (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:23)

    Adrian1 [utilizator]

    sunt curios ce varsta are madama asta, ca daca e din generatie noua, e trist tare. daca o fi o hoasca batrana macar iese curand la pensie si dispare.
    • +35 (35 voturi)    
      nu schimba nimic (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:53)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Cei tineri sunt initiati de cei vechi cand vin in "sistemul balcanic" e o problema de sistem care se regaseste in toate institutile statului, nu exista management eficient controale si ineficienta pleaca de sus nimeni din administatia statului nu se mai ocupa de adminstrarea statului ci doar de a obtine foloase materiale personale.
    • +25 (25 voturi)    
      auzi si la asta.. (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:27)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      "generatia noua"....pai "generatia noua" ca si "generatia veche" au aceeasi mentalitate de r-hat specifica romaniei..
    • +24 (24 voturi)    
      Nu conteaza varsta (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:40)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Ar trebui dusa la canal si pusa sa sape Bucuresti-Giurgiu. Astfel de jigodii nu au ce cauta in invatamant. Daca voiam bani nemunciti trebuia sa faca greva foamei si ajungea parlamentar, nu sa ceara, cu tupeu, bani.
      Ar trebui ca toti parintii sa filmeze si sa puna pe site astfel de practici.
      Ar trebui facut un site special ptr profesori, medici, politisti, magistrati cu dovezile respective iar cei dovediti sa ramana fara pensie. Credeti ca le-ar mai arde de ciubucuri?
    • +3 (3 voturi)    
      joijn (Luni, 30 decembrie 2013, 9:13)

      Nunquam [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Tara asta e construita de "generatia veche" . Prezentul asa cum e el , e pe deplin meritul lor .
      Cand lasi mostenire "generatiei noi" o tara de lumea a treia , nu te astepta la minuni in viitoru` apropiat !
    • +1 (1 vot)    
      generatia: (Luni, 30 decembrie 2013, 19:28)

      raudegura [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      "Garantat Vanghelie"- aceasta este generatia...Va mai amintiti de niste ministrii ai invatamintului,care umplusera Bucurestiul cu postere pe care se scria asa. ?..,
      Aceasta este administratia romaneasca, o administratie de tip fanariot.
      Fura azi cit poti ca maine nu se stie!
      Sunt curios daca isi asuma cineva responsabilitatea la nivel de Inspectorat Mun.Buc prin demisie , ar fi chiar frumos,dar nu prea cred.
      "La Multi Ani Spaga "de oriunde ai venii !
  • +14 (16 voturi)    
    mai este in functie (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:53)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ministrul invatamantului ? sau educatia nu cuprinde si morala ?
  • +35 (37 voturi)    
    parlament (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:54)

    miluch [utilizator]

    Nu i se va intampla nimic rau, in cel mai nefericit caz candideaza ca si senator pe listele Partidului Conservator. :))
  • +28 (28 voturi)    
    Printre altele (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:57)

    RazTaz [utilizator]

    Ancheta administrativa (si concluziile ei) ma intereseaza prea putin. In definitiv, ce or sa ii faca? O baga in comisia de disciplina si ii taie 25% din salariu?

    Ceea ce mi se pare uluitor este ca parchetul/politia nu s-au sesizat inca pe latura penala cu privire la *infractiunile* respective.

    Si sint convins ca e vorba de o retea organizata, in care Directoarea isi lua partea, cum si-o luau si toti ceilalti din "scoala de fitze".

    Sint curios cati parinti vor depune plangere penala sau macar vor sustine prin marturii faptele investigate.
  • -12 (22 voturi)    
    tupeu (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:11)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    mi se pare normal sa fac un cadou invatatoarei copilui meu insa numai daca imi place cum isi face treaba si nu sa mi se ceara cu tupeu asta.
    • +14 (16 voturi)    
      teoretic n-ar fi o problema (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:23)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      practic se va invata asa si va ajunge ca individa din filmulet.
  • +13 (17 voturi)    
    Propun pedeapsa cu inchisoarea (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:13)

    Alex S [utilizator]

    Propun pedeapsa cu inchisoarea pt aceasta doamna, nu doar sa fie afara data din invatamant. De ce? Pt ca cere spaga in numele "scolii de centru, de fite".
  • +23 (37 voturi)    
    Absolut geniala aceasta inregistrare. (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Asa arata dupa 24 de ani o tara controlata inca in buna masura de haimanalele pro-ruse. Asta e scoala la care sunt educati copii Romaniei. Ca sa nu mai vorbim despre Biserica Ortodoxa care, deloc intimplator, este la aceasta ora cel mai mare dusman al Europei si al civilizatiei occidentale. Nu intimplator este si sprijinul puternic pe care il primeste Biserica Ortodoxa de la mafiotii pro-rusi.
    Cum sa-ti lasi copii pe mina unor asemenea educatori?
  • +23 (25 voturi)    
    Sistemul (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:31)

    baibars [utilizator]

    SISTEMUL este de vina pentru mortii din spitale ,pentru invatamantul de proasta calitate, pentru drumurile nenorocite, pentru economia facuta praf. Doar SISTEMUL ! Acum doamna invatatoare il si numeste ca fiind SISTEMUL BALCANIC ROMANESC ! Nimeni dar absolut nimeni din tara asta nu raspunde si nu este de vina pentru nici o nenorocire doar SISTEMUL! A mia oara imi este rusine ca sunt roman. Sa treaca domnii din invatamant la greva pentru salariile mici zdranganind talanci prin oras. Rusine sa le fie! Cat de mare salariu trebuie sa aiba un invatator pentru a nu proceda asa, 3000, 5000, 10000? Sau cat de mare trebuie sa fie salariul unui medic pentru a nu primi plicul?Salariul poate fi infinit pentru ca ei tot se vor manji . N-ati auzit, ei nu iau nimic ci SISTEMUL. SISTEMUL fura, ia spaga, minte, inseala, corupe... Am gasit in sfarsit cauza tuturor relelor din tara asta. Se numeste SISTEMUL! Prea multe scoli de fite in tara asta si rar de tot gasesti cate una adevarata. Tara de fitosi ! SISTEMUL DE FITE BALCANIC ROMANESC.
    • +7 (11 voturi)    
      Rusine (Duminică, 29 decembrie 2013, 21:13)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      In loc sa o tot trageti, voi astia indignatii, ca va e "rusine sa fiti romani", mai bine ati pune mana sa schimbati sistemul!
      • -7 (7 voturi)    
        Sistemul e format în 2000 de ani! (Luni, 30 decembrie 2013, 0:03)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

        E o iluzie ca-l poți schimba, Ce poți schimba, relativ ușor, sunt rezultatele acestui sistem. Spre exemplu direcția învățământului e dată de direcția șpăgii: incompetența. Schimbi direcția șpăgi se schimbă și direcția învățământului. Cum schimbi direcția șpăgii? Scoțând-o la suprafață, transformând-o din negativă în pozitivă, din ilegală în legală.
    • +5 (9 voturi)    
      Completare (Duminică, 29 decembrie 2013, 21:19)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      Daca nu te-ai prins, iti subliniez eu. "Sistemul" suntem noi. Fireste ca sistemul e de vina.
    • +3 (5 voturi)    
      sistemul este incurajat de sus... (Luni, 30 decembrie 2013, 3:25)

      mockito [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      ...de oameni cu nume si prenume, care-si trimit copiii la scoli private si universitati din strainatate, care vor da ordine copiilor celor din "sistem". Ponta sau Dragnea sau orice alt om din guvern rade si se bucura ca sistemul exista. Ei traiesc bine, copiii lor vor trai bine in timp ce victimele acestui sistem traiesc in saracie si nu-si permit o educatie sanatoasa pt copiii lor care vor iesi niste spagari la randul lor.
  • +4 (4 voturi)    
    gradinite (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:32)

    FlorescuIulia-Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/2011/11/17/foc-fara-fum-gradinita-nr-38-din-sectorul-3-decorata-cu-foita-de-aur/
  • -11 (23 voturi)    
    se intruneste o comisie (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:38)

    Cheie primara [utilizator]

    Ar trebui sa existe invatamant de stat obligatoriu numai 8 clase + scoala de meserii si numai pt saraci (familiile care primesc ajutor social). Liceul sa-l faca saracii doar pe baza de concurs de admitere. Pentru ceilalti invatamantul trebuie sa fie privat. Din clasa I pana la facultate si dupa. Asta-i masura ce trebe luata. Altfel o s-o gaseasca pe prapadita asta tap ispasitor si nu vor rezolva nimic.
    • +3 (9 voturi)    
      Sunt impotriva (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:59)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      Invatamantului cu plata chiar si la nivel superior. Din pacate insa incep sa nu mai vad alta solutie decat invatamant cu taxa. Ceea ce s-ar mai putea face este statul sa ofere cateva locuri gratuite (foarte putine) si doar prin concurs iar majoritatea (90%) sa fie cu bani. Adica toate aceste "cadouri" sa fie oficiale si cu bon fiscal.
      • +8 (8 voturi)    
        Invatamantul cu plata e OK (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:36)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Doar daca exista competitie. Institutiile isi formeaza in timp un renume si incet incet si pariintii se orienteaza in fctie de bani si prestigiul scolii respective. Dar asta se intampla doar in meritocratii si unde muncesti din greu pt o nota buna...care chiar reflecta cunostintele acumulate. Toceala este eliminata din start prin modul de predare si testare.
    • +9 (9 voturi)    
      /// ar insemna sa pierdem o groaza de oameni (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:19)

      warchild [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      capabili! daca tu vrei ca numai aia cu bani sa aiba dreptul la educatie atunci ///! sistemul de educatie trebuie sa promoveze valorile reale si pe acei indivizii care le produc si le sustin, altfel o sa avem parte de o "elita" lipsita de scrupule, sistemul democratic este si asa facut praf aici in romania, imagineaza-ti ce va fi atunci... imi pare rau sa-ti zic dar astfel de idei mie imi provoaca o stare de voma!
  • -10 (16 voturi)    
    Daca era coman, cu spaga de 3000 lei (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:40)

    soundtrack [utilizator]

    ati fi ras si-ati fi zis,'fraierul, doar pt. atat'!
    Daca e vb despre o invatatoare, se schimba lucrurile.Frustratii, cei care au luat la palma cu rigla de-a lungul anilor de scoala si nu stiu cat de mult consum psihic implica munca la clasele primare cu o generatie de agitati, se transforma in maimute cu roba de judecator. munca aia e total neplatita, aproape voluntariat. e rusinos ca guvernul n-a catadicsit nicio prima pt, slujitorii scolii, iata de ce ei se preteaza la astfel de lucruri! Cereti popilor sa fie generosi si plini de supervocatie la banii pe care ii iau. Eu cred ca e mai mult decat revoltator sa vezi un dascal ca cerseste un cadou, dar si mai dezgustator sa vezi o societate lipsita de interes pt scoala. las' ca diploma de facultate se ia oricum pe bani, chiar putini. Nici ceausescu n-a reusit sa desfiinteze diferentele dintre intelectuali si saibari, dar guvernele de dupa '89 chiar cu acest lucru s-au ocupat!!
    • +3 (5 voturi)    
      Josnic ice fara limite (Luni, 30 decembrie 2013, 10:07)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ...si cand aceeasi "doamna" face voluntariatul numit de tine doar pt a-si racolo copiii pt after school?
      Din pacate invatatoarele doar pt asta vin la Scoala...pt a-si asigura after-schoolul...1200 ron* 10- 15 copiii pe luna...activitate ce se desfasoara in timp ce I platita de stat ca sa se pregateasca pt activitatea didactica....si pe urma 5 lunni de vacanta in care e platita tot de acelasi stat...cat de josnic poti sa fi in conditiile astea ?
    • +1 (1 vot)    
      bai, ma lesi.... (Luni, 6 ianuarie 2014, 16:51)

      zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ce dascal e tanti????..mai rau ca o precupeata-n obor.

      daca vreunul din invatorii care sunt la scoala unde invata fiica-mea ar face asa ceva, in secunda 2 ar disparea din sistem, pe vecie.
  • +15 (15 voturi)    
    "Atentiile" sunt regula (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:49)

    Clop [utilizator]

    Fac verificari in tot sistemul de invatamant?! Serios?!
    Aceasta nu este decat exceptia prin faptul ca exista o inregistrare si care confirma regula "din sistem".
    • +12 (14 voturi)    
      Sistemul (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:00)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Sistemul ii pregateste pe cei mici pentru viata. :)
  • +13 (15 voturi)    
    Esenta societatii (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:50)

    Airwaves [utilizator]

    Nu are nicio relevanta varsta lu' madam. E vorba de modul in care functioneaza intreaga societate romaneasca. Aici este surprinsa "esenta" poporului roman, a "sistemului".

    Daca gresesc, corectati-ma.
  • +20 (20 voturi)    
    scoala 10 (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:56)

    Natasa [utilizator]

    Si asta o sa ramana in invatamant cu o mustrare si o atentionare de la directoare, ca data viitoare cand ia spaga sa o faca mai cu talent. Directoarea de la scoala 10 e stiuta ca nu ia bani! Adica nu e proasta, ia doar cadouri si nu asa aiurea, cere exact ce are nevoie. Aur, electrocasnice, parfumuri- asta de la parinti care cred ca scoala e mai cu mot si merita spaga data ca sa-si vada copilul acolo. La scoala 11 ti se cere taxa de inscriere (daca nu esti arondat scolii)- 2000 de euro. Daca nu ai, te duci la scoala 10, unde doamna e mai modesta si daca ai noroc nu cere decat un storcator si un robot de bucatarie! Dar tovarasele de la scoala 10 sunt geloase pe cele de la scoala 11, dupa cum se vede n filmulet. Intre timp, inspectoratul DNA-ul nu le incurca socotelile, desi ar fi floare la ureche sa lege cateva mizerabile din categoria asteia. Si cu siguranta, "duamna" va avea sustinerea multora dintre parinti, la fel de corupti si de prosti ca si ea ca sa nu inteleaga cat de grav e ce fac.
  • -16 (24 voturi)    
    fara ipocrizie (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:01)

    demaGOGU [utilizator]

    doamna are dreptate pe fond: aceste practici sunt in ADN-ul unui stat balcanic-oriental, necontribuind parintii au incalcat o norma sociala

    iar cei care incalca normele sociale nescrise sunt pedepsiti pe orice meridian al lumii

    e un non-subiect
    • +15 (15 voturi)    
      Norme sociale defecte, din pacate (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:37)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      care duc la prabusirea unei natiuni.
      • -3 (3 voturi)    
        Regulile sociale sunt un dat! (Luni, 30 decembrie 2013, 0:16)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        E ca și cum ai zice că datele problemei sunt greșite fără măcar să încerci să rezolvi problema. Tu judeci greșit, regulile nostre sociale vor fi bune și peste 2000 de ani.
    • +11 (11 voturi)    
      ba e un subiect (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:53)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca nu aducem in atentie aceste "norme sociale" si nu aratam ca aceste norme sociale sunt gresite si trebuie schimbate vom ramane asa.
    • 0 (4 voturi)    
      tot fara ipocrizie... (Luni, 30 decembrie 2013, 3:27)

      mockito [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      aceste practici au fost votate inplicit la alegeri. iar cine n-a votat, e complice. sa traiti bine!
  • +11 (11 voturi)    
    plati ascunse aka spagi ascunse (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:38)

    Vuck [utilizator]

    In sistemul de invatamant romanesc exista niste platti ascunse trasnformate in spagi ascunse despre care vad ca nu prea vorbeste nimeni: manualele scolare.
    Pe scur circuitul spagii este cam asa: editura da spaga ca manualul ei alternativ sa fie aprobat. Dupa ce este aprobat, pe baza bazei de date cu proferii pe care-i aare pe lista da comanda de manuale in China. Costul unui manual adus cu vaporul in posrt2 RON (doi RON).
    Pretul tiparit pe manual si care se incaseaza de la elev:25 RON.
    Profesorul (de pe lista editurii) vine in clasa si spune ca elevii sai trebuie sa invete dupa maualul recomandat de el (ala de 2 RON...literary).
    Profesorul strange banii de la elevi (cei 25 RON), cere editurii manualele si apoi le imparte elevilor care au platit.
    Pastreaza pentru el 13 RON/manual si da editurii restul de 12 care la un profit net de 10 RON plateste impozitele pentru cei 23 RON castig net sriptic.
    Profesorul nu plateste nici un impozit.
    Toate editurile (de fapt grupurile editoriale) din asta traiesc, nu din ceea ce vand prin librarii.
  • +11 (11 voturi)    
    Saraca (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:43)

    AliB [utilizator]

    Eu zic sa facem un meeting de sustinere. Pai, o leaga pentru 1000 de lei? Si te pomenesti ca o si aresteaza dupa anu' nou...Pai, de ce frate? Asa e obiceiul pamantului. Plus ca n-a omorat pe nimeni....Nu se tot chinuie astia din Parlament sa ne explice ca nu e nimic grav? Gata, am priceput. Sa lase femeia-n pace sa-si vada de treaba ei.
  • +23 (23 voturi)    
    atentii in invatamant (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:45)

    micul_licurici [utilizator]

    De sarbatori am fost in vizita la sora-mea, care este profesoara. Am remarcat pe o noptiera un lantisor si o bratara de AUR. Ii spun:

    "Ia uiteee ce a adus mosu' anul asta..."
    Ea: "Ehee nu e pentru mine, este pentru inspectoare".
    Eu: "Poftim !?"

    Si asa am aflat ca daca vrei sa iei nu stiu ce grad trebuie sa faci astfel de cadouri ca sa iei acel grad. Lucrez in privat, si iertati-mi lipsa de modestie... castig intr-o luna cat castiga ea in juma' de an dar nu m-am gandit sa ii fac cadou sefului nici macar un pix!

    Va rog confirmati si voi sau infirmati daca ati intalnit astfel de practici, cei care aveti legatura cu invatamantul.
    • -10 (12 voturi)    
      uluitor (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:01)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      e plin de indivizi care lucreaza "la privat" pe aici si care, ciudat, declara chestii diametral opuse! ba ca muncesc pe rupte si nu castiga cat un bugetar, ba ca au salarii de 6 ori cat o profesoara! hotarati-va, bai acestia :)))
      • +6 (6 voturi)    
        asa si ? (Luni, 30 decembrie 2013, 0:47)

        micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        asa si ce te miri ? "la privat" nu fac toti fix acelasi lucru: unii pot activa pe postul de portar iar altii pe postul de inginer si au o experienta de multi ani in spate, ce zici sunt platiti la fel ?
      • +5 (5 voturi)    
        socant de-a dreptul (Luni, 30 decembrie 2013, 0:53)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ia sa vad daca reusesc sa te scot temporar din uluiala (care pare a fi starea ta naturala). deci, la privat poti sa faci multe lucruri. de ex., gigel vinde tigari la taraba unui patron, si cistiga mai putin ca un bugetar. pretenul lui, ionel, lucreaza in it, are ceva ani experienta si e chiar bun. ghici ce? ionel cistiga cit vreo 10 bugetari. curat uluitor.
      • +5 (5 voturi)    
        raspandacule mic din sistem (Luni, 30 decembrie 2013, 2:44)

        math [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        In privat ti se propune un salariu si eventual alte beneficii. Le accepti sau nu. In privat exista salarii minime sub 1000 RON si exista salarii de ZECI DE MII de EURO. Se vede din ce scrii ca nu ai priceput nimic si ca traiesti din buget, adica din banii statului.
        La Antena 3 spune cumva ca tot ce NU apartine dlui profesor Voiculescu trebuie nationalizat ? Scuze dar nu am urmarit cu atentie de sarbatori.

        Retineti indemnul oamenilor de bine si al guvernarii de larga sustinere populara: "Insusuti-va standardele de aici! Trebuie sa va aliniati sistemului romanesc, balcanic de stat !"

        Acest sfat este util pentru orice copil, tanar sau adult si pentru orice firma sau investitor.
        Tovarasa invatatoare nu face nimic deosebit, are doar tupeu peste medie. Chiar daca va fi data afara de la scoala 10 (FOARTE PUTIN PROBABIL) ea va fi angajata intr-un post caldut in scurt timp. Sistemul are grija de oamenii de incredere. BTW intr-o tara civilizata ar ajunge la puscarie atat ea cat si sotul "recuperator".

        Pentru vitejii de pe forum: am avut de furca cu o astfel de directoare si am constatat pe propria piele ca NU te poti lupta cu sistemul, sau mai corect nu poti invinge sistemul. Desi ...a fost data afara si a ajuns dupa 3 luni director de ..... la inspectorat. Afacerile in scoala continua cu mai putin tupeu. A trebuit sa parasim sistemul pe principiul stramosesc: Un sut in ----, un pas inainte !

        Iar pentru cei care ne sfatuiesc sa schimbam sistemul: e imposibil cand PSD castiga alegeri cu 87-0. Si nici cand au pierdut in 1996 si 2005 nu am vazut prea mare revolutie in sistem.
    • +4 (4 voturi)    
      Calculul e ... (Luni, 30 decembrie 2013, 10:12)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Pt ca ea jumatate de zi are liber...tu muncesti 12 ore...ea jumatate de an are concediu...
    • -7 (9 voturi)    
      SPUNE DREPT "micule_licurici"! (Luni, 30 decembrie 2013, 10:32)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui micul_licurici

      "Castigul" cu care te lauzi il iei semnand un stat de plata sau pe sub masa?! Pe stat e trecut salariul minim, iar pe sub masa este "castigul" fabulos cu care te lauzi! In aceasta situatie(tipica pentru sistemul privat din RO) nici nu-i nevoie sa-i faci cadou "un pix" patronului tau! In fiecare luna el isi "face din pix" cate un cadou din "castigul" tau:
      - pentru ca plateste impozitul doar la salariul minim;
      - pentru ca iti platesteste contributia la fondul de pensii doar la salariul minim;
      - pentru ca iti plateste CAS-ul doar la salariul minim!
      Si daca astazi te bucuri ca ai un castig mai mare ca al surorii tale, profesoara, atunci cand o sa fii batran si bolnav(situatii inevitabile) o sa constati ca ai o pensie mai mica ca a profesoarei, iar la spital o sa trebuiasca sa platesti coplata!
      Intelegi micule_licurici privat ca neplatindu-ti corect darile si contributiile te pacalesti pe tine si in acelasi timp ii diminuezi si salariul surorii tale, profesoara....?!
      • +1 (1 vot)    
        piss off (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:27)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        "Stai" mai incolo... lasa privatul cu acuzatiile tale de la stat. Pana una alta voi pe spinarea noastra stati, ca de altfel nu produceti nimic.
  • +11 (15 voturi)    
    tonul il da ponta (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:56)

    timp tamp [utilizator]

    de pomana e crezul unora care se manifesta ca invatatoarea infractoare, de-a moaca asa cum prim plagiatorul minciunos intra in sufletul romanilor, mananca de pomana pe unde apuca> ba in casa familiei "regale", ba in familia lui ghita ciobanu, ar merge si la gigi la poarta alba daca ar fi sigur ca nu-l vede presa...
  • +7 (19 voturi)    
    Profesorii au un statut de cersetori in Romania (Duminică, 29 decembrie 2013, 22:05)

    cetateanul roman [utilizator]

    Credeti ca in Finlanda parintii dau "atentii" pentru sarbatori? Eu sunt sigura ca NU. Ca sa fii profesor in Finlanda trebuie sa faci parte dintre primii 10 absolventii de facultate, adica sa fii cel mai bun. Dupa ce ajungi profesor, primesti al doilea salariu din toata economia, iar statutul de profesor este unul dintre cele mai importante din tara. In Romania, optiunea de a fi profesor este una dintre cele mai umilitoare, suficient de umilitoare ca sa ajungem sa avem mentalitati de cersetori. Ne bucuram la "cadourile" si atentiile parintilor pentru ca statul nostru este desconsiderat de societate de foarte mult timp. De fapt, parintii s-au invatat sa ofere aceste cadouri si atentii pentru ca nu ii intereseaza o educatie REALA a copiilor lor, ci sa termine scoala, cum o fi, sa isi obtina diploma, si o sa se descurce el, copilul, in viata apoi. Aceste atentii sustin de fapt si lipsa de implicare si comoditatea parintilor. In calitate de profesor, la sedintele cu parintii, i-am intrebat cati dintre ei urmaresc parcursul educational al copiilor lor, astfel incat sa ii urmareasca zilnic 3-4 ore la teme, de-a lungul tuturor anilor de scolaritate. Raspunsul este ca eu sunt exagerat. NU sunt de acord cu ceea ce pretinde d-na invatatoare. Comportamentul ei este o pata pe intreg sistemul educational. Dar nu sunt de acord nici cum trateaza intreaga societate romaneasca statutul de profesor. Am ajuns la stadiul de cersetori, si sa ne intrebam cu totii, profesori, parinti, guvernanti, societate civila de ce suntem aici. Oare ii pasa cuiva? Eu, de 20 de ani, nu am simtit ca pasa cuiva statutul profesorului roman.
    • -6 (16 voturi)    
      pai da (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:04)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul roman

      profesorii, medicii si orice alt bugetar sa munceasca din pasiune si sa se sacrifice, asta vrea orice marlan rromin, care plateste ca un iobag dar vrea sa fie tratat ca un rege.
      • +12 (14 voturi)    
        Bugetarii contrataca ? (Luni, 30 decembrie 2013, 2:59)

        math [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Ati prins curaj fratilor ? Veti organiza si miting pentru obligativitatea spagii si eventual mercurial afisat in orice institutie de stat ?

        NIMC nu justifica spaga. Sistemul si antenele v-au spalat creierele. Credeti ca totul vi se cuvine. Salariul de 1000 RON este mic, dar si 3000 RON este mic comparativ cu Germania sau Norvegia. deci voi vesnic veti lua cadourile si spaga pentru ca sunteti amarati. Dar sa lucrati in sistemul privat v-ati gandit vreodata ? Nu, pentru ca e greu si nu e sigur. Deci mai bine la stat cu salariu mic dar spagi mari si neimpozitate. Traiasca anul victoriei !

        "plateste ca un marlan"... cat tupeu si ne-----tire. Vorbim de servicii gratuite pentru care platim impozite luna de luna.

        Mult succes sa va reformati sistemul de educatie si sanatate cu Prof-de-liceu si cu srpc. Amandoi adanc infipti in sistem de stat, unul mai cu aparenta de bun simt, celalalt clasicul doctor roman care te lasa sa mori daca esti "marlan".

        PS: exista scoli private si centre medicale/spitale private. NU SUNT PUTINE ! Chiar daca autoritatile le pun bete-n roate. Acestea provoaca fisuri in SISTEM.
    • +10 (12 voturi)    
      Poftim? (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:19)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul roman

      Societatea se uita urat la profesori? De asta exista atentii sa se simta si ei bine ca unii se uita urat?

      Ce legatura are exemplul cu Finlanda? Fix acolo e problema, nu la societate. Ajung profi si invatatori toti luzarii ce fac un curs de pedagogie. Isi ocupa posturile cu note intre 5 si 7. Cu examene din programa. Pai cum sa ia copiii bacul cand profii lor sunt de 5?

      Tie ca profesor iti pasa de soarta constructorului sau informaticianului din Romania? Ei nu merita “atentii”? Nu va mai bucurati la atentii. E o meserie. O faci bine ca asta e meseria, nu pentru atentii. In plus macar profesorii au sindicat destul de puternic, se pot si organiza si pune presiune unde trebuie.

      De ce permit profi cu coloana ca langa ei sa exista lepre precum tanti asta cu acelasi statut? Daca profii nu-si respecta singuri munca nici eu nu am de ce sa le-o respect.

      Ca platitor de taxe vad situatia altfel. Platesc taxe, iar banii astia tin in viata profi doctori si ghisee pline de nesimtiti. Culmea, tot categoriile astea asteapta si atentii. Cei curati din “sistem” accepta, nu fac curat in el si sunt responsabili pentru lipsa mea de respect pentru ei.
      • +3 (7 voturi)    
        Banii pentru sarbatorile legale (Luni, 30 decembrie 2013, 8:46)

        cetateanul roman [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Din cate stiu, pentru ca in familia mea sunt persoane care lucreaza in mediul privat, in luna decembrie se primesc si vouchere de sarbatori si cosuri cu cadouri de la clienti sau colaboratori. Intr-adevar, pe langa cozona si sticla de vin, cafea si ciocolata, clientul si colaboratorul mai lasa si o agenda a firmei sau un calendar sau un catalog cu produsele firmei. Adica, in plus la salariul din luna decembrie primesc bani si atentii sau cadouri. Iar sumele sunt consistente. Se primesc pana la un salariu de profesor pe o luna, adica intre 500 si 1000 Ron. Niciodata in invatamant nu s-au oferit legal sume pentru sarbatori. Mai mult, in celebrul an 2010, s-au luat toate plusurile de la salarii cum ar fi: 2%, care mai ajusta putin saracia profesorilor, salariu de merit si tichetele de craciun, banii aia putini cu care ne mai ajutam. Din 2010 profesorii primesc stric salariul, si nimic in plus. Inclusiv in intreprinderile de stat, care sunt gauri negre la buget, parca asa se vorbeste pe la televizor, se dau aceste sume pentru toate sarbatorile, si de Paste, si de Craciun. Sa nu mai vorbim de TOTI functionarii publici. Si acum sa va spun. Prefer sa primesc bani pe card, legal, asa cum se primeste in toata lumea civilizata, sub forma de voucher pentru sarbatorile legale, si eu sa decid ce sa fac cu acesti bani, decat sa ma umilesc primind aceste pachete, cu care parintii cred ca pot cumpara bunavointa profesorilor. Voi toti cei care primiti legal acesti bani in plus de sarbatori, si vi se pare normal sa ii primiti, doar si pentru asta va duceti acolo la servici, ce ar fi ca sa nu ii mai primiti, si sa asteptati la bunavointa superiorilor sau a clientilor sau a colaboratorilor, sa primit ceva.
        • +1 (1 vot)    
          Ma scuzati (Marţi, 31 decembrie 2013, 5:51)

          Closed [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul roman

          Banii respectivi nu sunt platiti pentru prezenta la serviciu, ci pentru ca angajatul produce ceva. Daca firma e pe pierdere sau angajatul nu produce suficient, cadoul de Craciun poate fi scaderea salariului sau concedierea.

          Plus ca nu toate firmele dau bani de sarbatori.

          Oricum, daca va doriti atat de mult bonusuri de sarbatori, de ce nu mergeti in sistemul privat? Toti bugetarii isi doresc salariile private, insa nu si stresul si agitatia asociate cu multe dintre salariile acelea atat de ravnite.
          • +1 (1 vot)    
            clar (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:33)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Closed

            Pai ei nu vor sa lucreze la privat, ci ar vrea sa "stea" pentru banii de la privat.
      • +5 (7 voturi)    
        Legarura cu Finlanda (Luni, 30 decembrie 2013, 10:00)

        cetateanul roman [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Pentru ca de 20 de ani cei mai buni absolventi nu mai intra in sistem. De regula mai intra in sistem cei care nu au alta optiune si atunci cand au alta optiune pleaca din sistem. Si unii chiar au vocatie, moralitate, demnitate. Dar pleaca pentru ca plata unei chirii depaseste, la modul real, salariul lor. Dintre cei care scriu, cati au predat macar un an? Iti trebuie multa forta sa faci fata presiunilor parintilor. Parintii vor urmatoarele: copiii lor sa aiba doar note de 10, profesorii sa faca in asa fel incat copiii lor sa aiba aceste note, si, evantual nu obligatoriu, sa stie de 10. Parintii NU AU TIMP sa se implice, pentru ca ei AU SERVICI. Este scuza pe care eu personal o aud de 20 de ani. Parintii snt IRITATI de temele pe care le primesc copiii lor acasa, deoarece trebuie sa se ocupe de ele. Dar daca nu copiii nu fac aceste teme si rezultatele scolare nu sunt cele care le vor, profesorii sunt vinovati. Parintii rezolva apoi aceste situatii scolare cu aceste atentii. Daca nu le primesti si nu rezolvi situatia, incep sa curga reclamatiile scrise in care esti contestat de catre parinti. Si daca ai nenorocul sa predai intr-un oras ca Bucuresti, reclamatiile se fac direct la Minister si la Inspectoratul General. Se face comisie si ancheta, si bineinteles ca ai gresit. De exemplu, iti gaseste faptul ca nu ai respecta ritmicitatea notarii, adica in loc sa pui note la o luna ai pus note la o luna si jumatate sau la doua luni. Este cel mai simplu si mai absurd motiv de ti se lua din calificativ. Ce faci in aceste situatii? Stai in anchete? Stai o data sau de doua ori apoi ei o decizie. PLeci din sistem, sau ramai si devii "INTELEPT". Sunt multe bube in sistem, dar eu cred ca trebuie sa reformam si mentalitatea parintilor.
    • +4 (10 voturi)    
      finlanda (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:37)

      anonnymous [anonim] i-a raspuns lui cetateanul roman

      Duduie draga, nu te obliga nimeni sa fii profesoara. Daca nu iti place, poti sa pleci si sa iti cauti altceva.

      In Romania toti se plang, insa nimeni nu face nimic. Si cand sunt pusi sa faca, nu prea stiu sa faca nimic. Daca esti competenta, pleaca in Finlanda (poate esti dintre cei top 10). Fa performanta, ajungi sa fii iubita si apreciata de copii, apoi, pe rezultate, vino si cere-ti drepturile.
      Daca salariul de la buget ti se pare sub meritul si potentialul tau si nu ai loc sa te dezvolti, poti incerca in mediul privat.
    • -5 (9 voturi)    
      :( (Luni, 30 decembrie 2013, 2:16)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul roman

      Sa urmaresc copilul 3-4 ore zilnic la teme? de ce-l mai trimit la scoala ? sa testeze un tembel spagar de profesor ce l-am invatat eu acasa? Vrei plata si stima diin Finlanda si munca din Romania ? Sictir.
    • +1 (1 vot)    
      Cersetori? (Marţi, 31 decembrie 2013, 6:05)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul roman

      Ma scuzati, cum adica ati ajuns la statutul de cersetori? Sigur ca altcineva e de vina, niciun angajat din sistemul de stat nu este vinovat pentru ce li se intampla.

      Ati ajuns intr-o situatie umilitoare pentru ca nu va respectati munca, pentru ca aveti impresia ca cineva este obligat sa va fie dator pentru ca va faceti meseria. Nu, stimate profesor, dumneavoastra ar trebui sa fiti mandu in primul rand de ceea ce faceti, aprecierile celorlalti vor veni dupa ce vs veti fi facut meseria cum trebuie.

      Inainte de a-mi sari in cap, am si eu rude care lucreaza in invatamant. Recent, una dintre ele imi povestea cat de bucuroasa e ca o eleva cu handicap a ajuns la facultate si i-a multumit pentru sprijin. Si asta a contat mai mult decat un buchet de flori sau o cutie de bomboane.

      Cadouri poate da oricine pentru a-si exprima recunostinta si nu e o rusine sa le accepti, cata vreme iti pastrezi coloana vertebrala si nu favorizezi in mod evident pe cel ce ofera. Rusine devine atunci cand ceri acele cadouri, cand acele cadouri devin o plata a muncii si te astepti sa-ti fie oferite si cand tratezi pe fiecare diferit in functie de marimea "donatiei" oferite.

      In incheiere va intreb: daca cineva ar veni si v-ar santaja sa oferiti un dar (pentru ca asta se practica in invatamantul romanesc, santajul cu viitorul copiilor), cum v-ati simti? Ati fi incantata daca un hot si-ar justifica furtul portofelului dumneavoastra prin faptul ca e prost platit la serviciu si de asta are mentalitate de hot? L-ati ierta?
  • +3 (3 voturi)    
    Adevarat (Duminică, 29 decembrie 2013, 22:41)

    micul [utilizator]

    balcanic !
  • +8 (8 voturi)    
    Sotul (Duminică, 29 decembrie 2013, 22:57)

    Danger-m [utilizator]

    Dar sotul ce face acolo ? La pachet si el, la carat cadouri ?
  • +2 (4 voturi)    
    Puscarie! Dar o va proteja guvernul Ponta :-( (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:34)

    neagoe [utilizator]

    Balcanismul lui Tonta Minciunelu, hot de titluri academice, cucereste incet, incet Romania.

    Aceasta "invatatoare" a fost cu siguranta in fruntea opozantilor la reformele din invatamant. De ce? Evident, pentru a putea parazita pe spatele copiilor si parintilor acestora. Si va parazita in continuare cu ajutorul incompetentului si mincinosului Ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    dreptatea (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    Sistemul suntem noi ! Snobismul inconstient de a duce copiii la scoli "din centru", de a face jdemii de meditatii, indiferent daca acel copil are nevoie, doar pt a fi in "trend", toate nimicurile astea duc la o constructie mentala defectuoasa, a oamenilor ce vor face parte din "sistem". Sistemul suntem noi ! Principiile sunt futile de ceva vreme....
  • +3 (3 voturi)    
    ce se intampla (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:57)

    MediatorBucuresti [utilizator]

    Si ce se intampla daca niciun parinte nu mai da niciun "cadou"? nu mai vin profesorii la scoala? nu sunt lasati copiii la ore? se prabuseste scoala?
    http://unfilolog.wordpress.com/2013/12/29/spertuiala-sau-onoruri/
  • +3 (3 voturi)    
    pt micul licurici (Luni, 30 decembrie 2013, 0:04)

    liviusmaximus [utilizator]

    Micule licurici, in orice regim politic de la noi, pt a fi director de liceu, te inscrii in partidul de frunte la data cand iti vine ideea, "faci" mese pt comisiile de grad si sponsorizezi partidul cu min 2000 euroi. Exceptiile sunt putine...
  • 0 (8 voturi)    
    Se intampla si la case mai mari! (Luni, 30 decembrie 2013, 0:45)

    GRANDFATHER [anonim]

    In anul scolar 2003-2004 am locuit in Houston -Texas!
    Sotia, profesoara de limba engleza, a castigat in urma unui concurs o bursa Fulbright oferita de Departamentul de Stat si timp de un an scolar a predat limba , literatura si gramatica(anglo-americana) unor elevi de clasele a-8-a de la o scoala privata, unde parintii plateau 12.000$ pe an. In dimineata zilei de17 decembrie, cand s-a incheiat primul semestru, ducand-o pe sotia cu masina la scoala(ca in fiecare zi) am ramas surprins vazind ca in sala unde se afla un urias dulap cu compartimente pentru toti profesorii, fiecare compariment era plin pana la refuz cu cadourile oferite de elevi! Usile birourilor directorului, adjunctului, psihologului si secretarei sefe erau mai mult sau mai putin "blocate" de cadouri! Usa directorului era cea ma "blocata", practic fiind acoperita de "vraful" de cuti si cutioare frumos ambalate! Toti profesorii, bibleotecarele si secretarele au primit cadouri!
    A primit cadouri si "Mrs. P."(sotia mea, al carui nume romanesc le-a fost greu sa-l pronunte)! Am adus acasa in Romania, o cutie plina cu cateva zeci de animalute din plus imbracate de sezon(Made in China), care cantau(electronic) tot felul de colinde din folclorul anglo-saxon!
    In aceiasi zi la ora 15:00 a incheiat semestrul intai (inceput pe 18 august) si fiica noastra, eleva in clasa a-I-a la o "scoala publica" din cartierul unde locuiam. Parintii, care conform regulamentului ii duc si ii iau pe copiii la/de la scoala, au umplut in acea zi catedra domnisoarei invatatoare cu tot felul de cadouri ! Si eu i-am oferit invatatoarei un cozonac cu nuca si stafide facut acasa, o tava din folie de aluminiu cu sarmale "ca in Bucovina" si o sticla de vin rosu romanesc(merlot) pe care am cumparat-o de la un mare depozit de vinuri cu 14.99$, distribuit sub marca: " Vampire-label wines from Transylvania"! Ceva asemanator s-a intamplat si de ziua de nastere a invatatoarei, dar si la Goodbye party-ul de la sfarsitul anului scolar!
    • +5 (7 voturi)    
      Cred ca nu ai inteles (Luni, 30 decembrie 2013, 6:06)

      ddoina [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Bine inteles ca se dau cadouri In USA sau Canada(noi suntem din Canada) dar:
      1. Profesorii NU obliga absolut niciun parinte sa dea cadouri sau bani.
      2. cadourile care se dau nu sunt obligatorii cine vrea da cine nu vrea nu da si sunt mai mult simbolice.
      exemplu: o cana (mug) pentru cafea, un ursulet de plus, o lumanare mai frumoasa sau un gift certificate la un magazin de carti.
      3. cadoul nu depaseste mai mult de $10.00 ( salariul minim in Canada este de $10.00 pe ora)
      4 Eu am dat cate un cadou mic pana la clasa a 8a
      5. baiatul meu nu a dat absolut deloc flori profesoarelor ( nici macar la inceputul anului).
      • 0 (2 voturi)    
        AM INTELES FOARTE BINE! (Luni, 30 decembrie 2013, 14:43)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui ddoina

        Pot sa va spun, fara falsa modestie, ca "Mrs P" a fost foarte apreciata de "comitetul de mame" al elevilor claselor a-VIII-a, care au onorat-o cu tot felul de cadouri deloc ieftine(din punctul nostru de vedere ca romani):
        - a primit 3 gift-carduri de cate 50$ pentru un mare magazin de carti aflat la intersectia dintre Shepard Blvd cu Alabama Av.;
        - a primit 4 bilete de 37$ bucata, pentru noi trei si pentru colegul profesor care ne-a insotit, 50$ pentru hot-dog si 20$ pentru taxi, la un meci al echipei locale de baseball;
        - a primit 4 bilete pentru muzeul de la Centrul spatial Houston;
        - a primit 8 bilete a 200$ fiecare(la loja) la Festivalul de rodeo desfasurat pe celebrul "Reliant Stadium";
        Acest "cadou" oferit individual si personal de mama unui elev din clasa unde a fost si diriginta, a determinat-o pe Mrs.P. sa se duca la head-master si sa raporteze "incidentul"! Directorul s-a amuzat de temerile profesoarei din Romania si a spus ca asa e "obiceiul" in Texas! Asa ca Mrs P. a pus o nota si cinci bilete la avizierul din cancelarie, gest extrem de apreciat de colegii texani!
        La sfarsitul anului, parintii altui elev ne-au invitat pe toti trei la un restaurant japonez, unde au cheltuit cateva sute de dolari(nu am vazut nota)! Iar comitetul de mame a onorat-o pe doamna diriginta cu 3 bilete a cate 63$ giecare la "SIX FLAGS" + 200$ cash, "ca sa mancati la restaurant"!!! Si ultimul gift: o pereche de cizme texane(hand-made), de dama, de 700$!
        Adevarul este ca parintii elevilor texani au aceleasi obiceiur proste ca si parintii romani!

        -
        • +2 (2 voturi)    
          Diferente recunoscute, totusi! (Luni, 30 decembrie 2013, 15:48)

          Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

          Sotia a lucrat la o scoala privata unde taxele erau de 12.000 $/an. Chiar si in bogatul Texas numai pentru copil 12000 pe an taxe nu e de colea.
          Deci pentru comitetul mamelor o data pe an, de Craciun, pentru a multumi cuiva acele sume de pina la 200$ nu reprezinta mare lucru, cind poti da 12000 pentru copil taxe scolare.
          Iar sotia nu a avut nici o "contributie" in a stabili sume, cui si cit trebuie oferit.
          A fost placut surprinsa si mai mult, a decis ca o parte din cadouri s le ofere si altor colegi.
          Ceea ce nu e cazul aici si in general pentru invatamintul romanesc.
          Si tot ca o paranteza, personal nu cred ca dupa aceste cadouri copiii respectivi auprimit note mai mari sau au fost favorizati.
          Si da, aveti dreptate cind spuneti ca au fost cadouri costisitoare din punctul de vedere al romanilor. Nu din punctul lor de vedere.
          Si poate ca acel comitet stia ca doamna era pentru 1 an cu bursa si chiar au vrut sa fie ospitalieri si sa ofere cadouri car sa insemne ceva mai tirziu (o pereche de cizme, experienta unui restaurant japonez, o vizita la centrul Huston, festivalul Rodeo).
          Cu 1 an in vizita nu cred ca a fost de ajuns a descoperiti America.
          • 0 (0 voturi)    
            NU AM DESCOPERIT AMERICA! (Luni, 30 decembrie 2013, 22:11)

            GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Sthelian

            Dar am vazut-o de aproape! Programul Fulbright prevedea la vremea aceia(astazi nu mai este asa ca a fost criza si au redus cheltuielile) ca titularul bursei - Mrs P. - putea sa-si ia cu ea si familia, maxim 5 persoane in total, dar nu si copii mai mari de 18 ani! Membrii familiei primeau si ei - gratis - cate un bilet dus-intors in valoare de 1.200$. Mrs P a avut o asigurare medicala facuta de Departamentul de Stat! Pentru mine si fiica nostra am facut asigurare la Alianz Tiriac, care are o reprezentanta la Miami, la care telefonam inainte de a merge la doctor! A functionat perfect si a costat pentru amandoi 12 milioane, adica 1.200 de astazi.
            Am locuit in casa profesorului american, partener de program (necasatorit atunci), care a locuit in apartamentul nostru de trei camere si a preluat catedra lui Mrs P. de la colegiul une eram amandoi profesori!
            Directorul si colegii lui Mrs.P.de la scoala din Houston, au cautat si dupa o saptamana au gasit si mi-au adus acasa o masina "ieftina si buna", un VOLVO 240GL station wagon, fabricat in 1985, care avea "automatic gearbox"si pentru care am platit 400$ ! La plecare am vandut-o cu 400$. Pentru interval de timp cat am stat am platit in rate lunare o asigurare CASCO de 1.100$! Scump, dar chiar daca ma tamponam cu un Lamborghini firma platea tot, inclusiv eventuale spitalizari si daune-interese pana la 50 de milioane de dolari! In America nu te sui in masina daca nu ai asigurare! Cu acest batran VOLVO (sloganul comercial este "VOLVO NU TE LASA NICIODATA!"), am facut cca. 10.000 mile(16.000km) prin statele din sudul SUA: am fost la Houston, Galveston, Dallas, Fort Worth, San Antonio si El Paso in Texas, la New Orleans in Louisiana, La Santa Fe in New Mexico, la Phoenix in Arizona si la San Diego si Los Angeles in California! La venire am stat o saptamana la Washington si la plecare am stat o saptamana la New York! Am cca. 40 de ore de film, cca.2000 de fotografii si o „cronica” din mesajele trimise, salvate si printate!
            • +1 (1 vot)    
              Multumesc! (Marţi, 31 decembrie 2013, 15:41)

              Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

              Pentru relatare. Este importanta, dar asta e diferenta intre a fi in "vizita" chiar si pentru un an si a trai acolo. Si mi-o confirmati prin tot ce spuneti. 16.000km e chiar relativ putin pentru un american, care sunt obisnuiti cu distante mai mari.
              Sotia a predat in sistemul privat, Texas-ul e unul din statele destul de bogate ale USA. Plus 2 saptamini cite una la New-York si Washington e o realizare importanta. Si o experienta importanta.
              In America cutiile automate sunt cam regula la masini.
              N-a fost nici o intentie de a va jigni sau insulta. Era numai constatarea ca intre a fi in "vizita" si a trai acolo diferentele sunt colosale.
              O asigurare de 1100$ pe an de 2 parti e relativ OK, mai ales ca veneati din alta parte fara o istorie de condus in USA. Si banuiesc ca ati condus cu carnetul romanesc...(Cred ca nu v-a oprit nici un politist in acest timp).
              Ati beneficiat de colaborarea colectivului unde sotia a lucrat... A fost o experienta ce sper ca v-a imbogatit.
  • +5 (7 voturi)    
    mda, nimic nou (Luni, 30 decembrie 2013, 1:47)

    amanda13 [utilizator]

    Asa este peste tot! Am lucrat in invatamantul preuniversitar relativ putin, imediat dupa terminarea facultatii. Toti, de la inspectori si pana la directorii de scoli asteapta sa le dai, nu il voi uita niciodata pe un inspector din Brasov, Mircea Mot, un ins care te ajuta numai daca ii dadeai si care te trata cu un dispret suveran si cu o infinita nesimtire daca nu. Nu am verificat, dar nu m-ar mira sa mai fie inca inspector, persoanele de tipul lui si de tipul invatatoarei de mai sus au in general o viata lunga in functiile din invatamantul romanesc, Am refuzat sa ma ploconesc in fata lui, iar norocul meu a fost ca am reusit sa imi gasesc o alta slujba imediat. Nici acum, dupa ce am plecat de ani buni din tara si predau la o universitate din strainatate, intr-un sistem civilizat, nu am uitat privirea acelui individ! Stiri precum cea de mai sus, care trezesc amintiri dureroase, imi amintesc ca am facut cea mai buna alegere atunci cand am emigrat!
  • +4 (4 voturi)    
    Nimic nou sub soare! (Luni, 30 decembrie 2013, 7:35)

    tyranozaurus [anonim]

    Copii mei au peste 45 de ani si cu o asemenea invatatoare obraznica si cu tupeu m-am ciocnit si eu la vremea cand cel mic era in clasa doua. Exact la fel! Nici macar o virgula nu lipseste. Si atunci ni se cereau bani pentru cadouri pentru perdele p[entru magnetofon si multe altele care de fapt existau de la promotiile dinaintea copilului meu. Era un fel de rotunjire a venituirilor pe seama parintilor care erau santajati in felul acesta cu situatia scolara a fiilor lor. Uite ca dupa aproape 40 de ani imi este dat sa citesc ca de fapt in scoala romaneasca metehnele nu au disparut. Rusine, rusine de trei ori rusine!
  • +4 (6 voturi)    
    A cui vina este ca in educatie patrund (Luni, 30 decembrie 2013, 10:25)

    soundtrack [utilizator]

    indivizi mediocri, inscrisi in usl pt. a avea spate?Este de neconceput tupeul invatatoarei, dar cred ca mai de neconceput e al directorilor si inspectorilor numiti politic!!!Ancheta, tovarasi! Facuta de toarshul inspector general usl!!!Ca in anii '50, unul cu bacalaureatul luat pe bani, la 50 de ani, il judeca pe altul cu ceva studii in plus, master pe bani, fireste!!!Sau poate inspectorul are studii la "standford" !!!
    Care dintre 'judecatorii' ad-hoc au facut macar o saptamana slujba in vreo scoala? Privirea directorului politic si persecutiile , micile rautati si tot arsenalul de iobagie din scoala , birocratia excesiva si toate activitatile extrascolare impreuna cu proiecte de 2 bani sunt menite a alunga pe oamenii normali care vor sa faca meserie. Si-apoi nu mai poti face treaba cu generatia de copii ADHD, morti pe banci dupa nopti la calculator, cluburi, disperati ca trebuie sa citeasca vreo carte, sa faca exercitii si probleme, chiar sa alerge la sport???!!! Copii de primara care injura ca birjarii, agresivi , rautaciosi, mofturosi, carora li se cauta in coarne si li se cere sa ia calificative maxime fara suport real!!! Copii care nu saluta niciun adult, nu vor sa faca ceea ce li se spune, canta aiurea in timpul orei, se leagana ca cei de la clase speciale...etc....!!!Am lucrat in educatie si stiu ca profesorul nu are autonomie, ca e impovarat cu tot felul de avtivitati, sedinte, cursuri, numai scoala sa nu faca!!!Toate materialele si le face singur la calculatorul si imprimanta personala, mai face si naveta, mai are cate 30 de obraznici ora de ora!Ii stiti pt ca sunt copiii vostri , cu care nu mai puteti decat negocia mersul la scoala si trecutul anului scolar : o diploma de facultate tot va lua micul usl-ist!!!!Ce daca-i insolent? ponta nu e? Si uite unde a ajuns! Tovarasi, nu va fie teama, meserii'auto' avem destule pt. a umple parlamentul si guvernul!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Primire de foloase necuvenite (Luni, 30 decembrie 2013, 11:27)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Ce face d-na invatatoare este infractiune, primire de foloase necuvenite sau chiar luare de mita, daca aceasta conditioneaza calitatea actului de predare de primirea cadourilor.Atata nesimtire nu am vazut in viata mea! Din pacate sunt sigur ca nu este un caz singular, tot sistemul de invatamant este gresit, pornind de la eliminarea examenelor de admitere in liceu si facultate, care a favorizat acest sistem pagubos de oferire de cadouri pentru note mai mari...Parintii se mint pe ei ca au copii buni, cu note mari, copii se mint si ei ca sunt pregatiti, cadrele didactice multumite ca primesc cadouri pentru a da note mari si a nu marginaliza elevul, facultatile multumite ca au clienti, chiar daca slab pregatiti dar platitori, asadar este un adevarat cerc vicios. Salariile mici ale cadrelor didactice nu scuza in niciun fel comportamentul invatatoarei...
  • +5 (5 voturi)    
    Eu il vreau pe Boc inapoi (Luni, 30 decembrie 2013, 14:45)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    omu ala muncea si facea insitutiile sa fie decente
    • 0 (0 voturi)    
      asta e perfect posibil! (Luni, 30 decembrie 2013, 15:37)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Daca te muti la Cluj-Napoca, sau mai bine la Rachitele!
  • 0 (2 voturi)    
    mita! (Luni, 30 decembrie 2013, 15:21)

    nycman91 [utilizator]

    asta e unul din motivele pentru care mi-e scarba ca sunt roman, faptul ca sunt conational cu astfel de jivine. Eu am activat toata viata in mediul privat,si a cere spaga in acest domeniu,mi se pare sinucidere curata. Sper ca jigodia aia sa mearga la puscarie pentru insusirea de foloase necuvenite sau mai exact mita.
    • +1 (1 vot)    
      scarba se trateaza! (Luni, 30 decembrie 2013, 16:18)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui nycman91

      Cu 'emetiral" sau "metoclopramid"! Se mai poate trata si cu o portie de realitate cruda! Zici ca ai lucrat toata viata in mediu privat?! "TOTA VIATA" fiind ultimi 24 de ani de post-comunism? Si pe timpul lui nea Nicu ce-ai fost, mandatar?!
      Apropo de "mita" din sistemul public de invatamant; iti pot spune despre o "mita institutionalizata", care a functionat perfect si la limita legalitatii si in regimul comunist si functioneaza la fel de bine si in post-comunism! Este vorba de "contributia benevola"(dar obligatorie!) la fondul clasei, al scolii si - mai nou - la fondul pentru plata firmei de bodyguazi! Adica pe an se plateste "neoficial"(dar cu stiinta complice a inspectoratului scolar si MEN cca. 50 de lei/pe an pentru pentru fiecare din cele trei fonduri! Si ca sa dea o tenta de legalitatea colectarii acestei "mite" s-a dispus de catre MEN transformarea si inregistrarea comitetelor de parinti ca ONG-uri non-profit, care se ocupa "voluntar" cu colectarea si contabilizarea "donatiilor" in folosul scolii! Si asta se intampla pentru ca nici un guvern, nici un ministru al educatiei nu a reusit sa dea "educatiei" cei 6% din PIB prevazuti de lege! La ficare rectificare bugetara, bugetul educatiei este rectificat in minus si asta explica, printre altele, ca dupa 24 de ani de post-comunism, peste 30% din scolile din RO nu indeplinesc conditiile minime pentru obtinerea autorizatiei sanitare de functionare!
  • +1 (1 vot)    
    colegiul edmond nicolau focsani (Luni, 30 decembrie 2013, 15:48)

    parinte_liceu [utilizator]

    Asa e peste tot. Fica mea anul trecut a fost obligata sa cumpere tot felul de carti de geografie si nimeni nu s- a sesizat. Profesoara de geografie isi vinde cartile si nu intereseaza pe nimeni. Tot sistemul de invatamnt e la pamant!
  • +2 (2 voturi)    
    cadouri la scoala (Luni, 30 decembrie 2013, 18:11)

    seniorul [utilizator]

    Din punctul meu de vedere, cel putin aceeasi vina o are directoarea scolii, care permite asemenea practici sub conducerea ei. Ar trebui sa raspunda cu functia pentru faptul ca a patat imaginea scolii si a copiilor care invata in ea (si care nu au nicio vina ca sunt facuti partasi la asemenea fenomene).
    • +1 (1 vot)    
      corect (Luni, 30 decembrie 2013, 18:41)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui seniorul

      Directoarea cere si fiecare invatator sau profesor contribuie. Invatatoarea asta e doar varful obrazniciei, baza e directoarea, dar ea acum probabil se da inocenta, n-a vazut, n-a auzit!
    • 0 (0 voturi)    
      bravo! (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:16)

      seniorul [utilizator] i-a raspuns lui seniorul

      A durat cam mult sa ia o hotarare in privinta demisiei, dar bine ca in cele din urma a facut-o! Asemenea oameni nu au ce sa caute in aceste functii. Presupun ca se simte tare mandra de felul in care a condus scoala, realizarile ei si mai ales de ceea ce a lasat in urma.
  • 0 (2 voturi)    
    PA (Marţi, 31 decembrie 2013, 15:19)

    MariusDragos [anonim]

    Astea doar in Regat se intampla la noi in Ardeal nu vei vedea asa ceva.Tiganu tot tigan ramane.Foame va omoara miticilor.
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI! (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:07)

    seniorul [utilizator]

    Sincere felicitari parintilor care au avut determinarea si mai ales inspiratia de a inregistra comportamentul infect al acelei pseudo-invatatoare, sau mai bine zis comerciante “de succes”. Ati observat ce mod de adresare avea fata de parinti (ii permitea cumva varsta?)? Ce limbaj folosea si cata superioritate arata ca sa intimideze? Probabil majoritatea dintre parintii respectivi au mai multi ani de studii decat ea. Cu siguranta insa un infinit mai mult bun simt. Fara acea inregistrare, sunt aproape convins ca s-ar fi musamalizat totul, din “lipsa de dovezi”. Curios...inspectoratul, ministerul sa nu stie ca sunt de atatia ani asemenea manifestari in scoli?! Ma bucur ca a demis si directoarea, care a patronat de cativa ani buni asemenea specimene si a reusit cu atata indiferenta sa pateze imaginea scolii si implicit a copiilor. Chiar am ramas surprins ca toata atentia s-a indreptat exclusiv asupra comerciantei din invatamant. Acum o sa aiba ce povesti la nepoti...(cate mutatii fictive a vazut si cum facea inscrierile copiilor in scoala, cum facea repartitia acestora pe clase mai bune si mai putin bune, cum erau pusi parintii sa aduca bani de acasa pentru “onorarea” staff-ului din scoala etc.).
    Nu neg faptul ca si parintii au o parte din vina in toata aceasta poveste (si nu ma refer neaparat la clasa comerciantei, aceia chiar isi merita tot respectul pentru faptul ca au scos la iveala asemenea mizerii). Sunt insa unii carora le place intotdeauna sa iasa in evidenta, sa “pluseze” in momentul cand se stabilesc niste sume si sa ii traga dupa ei si pe cei care se feresc sa intre in jocul murdar al spagii... Pana la urma te fac sa ajungi sa te simti tu contra “vantului/curentului/orientarii”. In concluzie, “viitorul suna bine!”