Raed Arafat: Continua exodul medicilor si al asistentilor in strainatate. Cei care vin inapoi intampina greutati

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 19:18 Actualitate | Esenţial

Raed Arafat
Foto: Hotnews
Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat, a declarat, sambata, la Alba Iulia, ca exodul medicilor din Romania continua, insa exista si cazuri in care cei care vor sa se intoarca din strainatate, dupa ce s-au specializat, "nu sunt primiti usor, deoarece, poate deranjeaza", informeaza Mediafax.

"Continua exodul medicilor si al asistentilor in strainatate. Poate nu foarte intens, cum a fost inainte, dar exod este. Nu pot sa-l masor de la o zi la alta, sa va spun cat este. Acest lucru se masoara periodic, vezi la sase luni cati au plecat si cati au revenit. Intr-adevar, este si o revenire, dar cei care se intorc sunt mai putini decat cei care pleaca in continuare", a spus Arafat.

El a adaugat ca a constatat ca exista si unele cazuri in care medici care au plecat in strainatate s-au specializat si vor sa revina in tara intampina greutati si nu sunt reprimiti usor in sistemul de sanatate.

"Am observat ca, uneori, cei care vor sa vina inapoi intampina greutati si nu sunt primiti usor. La fel si cei care termina specialitatea in afara, intampina greutati cand sa revina in tara. Nu stiu motive, dar greutatile nu sunt la nivelul conducerii ministerului, ci sunt greutati de a se angaja, chiar si pe posturi care sunt vacante. Banuiesc ca ei vin cu noutati, vin pregatiti bine, vin cu alta gandire, alta mentalitate care, poate ca, in unele locuri, si nu generalizez, deranjeaza. Am vazut cateva situatii si aceste situatii mi-au atras atentia ca avem o problema de a resorbi pe cei care pleaca, lucreaza o perioada afara si vin inapoi. Chiar cu lipsa de personal si cu posturi deschise avem aceste greutati", a mai spus Raed Arafat.

Potrivit secretarului de stat in Ministerul Sanatatii, dupa aprobarea ordonantei de urgenta prin care s-au recunoscut automat studiile de specializare din SUA, Canada, Israel, Noua Zeelanda si Australia mai multi medici romani care lucreaza acolo au cerut recunoasterea diplomei pentru a veni si a lucra in Romania.

"Nu sunt numere spectaculoase, dar eu nu as lua dupa numar, ci as lua dupa expertiza care vine, pentru ca sunt domenii foarte importante (¬). Astfel de oameni sunt foarte importanti si foarte valorosi", a mai spus Arafat.

El a precizat ca exista si medici care vin din strainatate sa lucreze in spitalele din Romania, insa aceste cazuri sunt reglementate de legislatia din Uniunea Europeana.

Raed Arafat a adaugat ca exista si medici din tari europene care vor sa lucreze in Romania, dand exemplul spitalului din Calarasi, unde medici bulgari vin sa faca garzi.

"Migratia medicilor este o problema cu care se confrunta foarte multe tari europene, inclusiv tari avansate. De exemplu, in Irlanda se face recrutare pentru medicii irlandezi sa plece in Australia si, dupa care, normal, Irlanda incepe sa faca recrutare pentru medici din alta parte care sa vina in Irlanda", a explicat Raed Arafat.

Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat, a participat, sambata, la Alba Iulia, la inaugurarea sectiei UPU ¬ SMURD de la Spitalul Judetean Alba.























3465 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    TARMED (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 19:46)

    SRA [utilizator]

    Introduceti tarificarea prestatiilor medicale, facurarea prestatiilor realizate, decontarea efectiva si eti vedea ca medicii nu vor mai pleca.

    Supromati plata in lichid dncabinetele cu plata si agreearea dde casele de sanatete.

    Obligativitate de asigurare pe pachetul de baza, vulnerabililor sa le fie asigutata prima de asigurare din social.

    Succesul olutie de ramanere in tara a medicilor este www. tarmed.ch
  • +11 (13 voturi)    
    DA (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 20:14)

    abrahamlincoln [utilizator]

    pai da , asa trebuie, sa emigreze toti din romania, sa ramana numai parlamentarii sa faca sex intre ei ...
    cetateni : plecati cat mai puteti din romania!
  • +3 (7 voturi)    
    Privatizarea casei de sanatate (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 20:38)

    marius123 [utilizator]

    Asa cum iti asiguri o masina la asigurari, la fel ar trebui sa decurga si asigurarile de sanatate. Sa existe card de sanatate particular, decontari prin case de sanatate private (precum cei cu masinile)...si...evident, decontari pe programe nationale de sanatate sau urgente.

    Inafara de asta,ne- reprimirea medicilor plecati afara, inapoi in sistemul de sanatate, mi se pare o mare rusine. Ei si-au facut ceva bani( de asta au plecat, ca nu puteau trai cu 300 de luna pe luna sa-si faca o familie), poate bani de o casa si de o masina, insa va spun din experienta contactelor mele cu medicii ca nu doresc, in mare parte , sa ramana acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      USOR de remediat ! (Duminică, 22 decembrie 2013, 0:25)

      SRA [utilizator] i-a raspuns lui marius123

      Vedeti,

      www.tarmed.ch

      Medicii sunt retribuiti prin casele de asigurare in functie de prestatia efectuata si validata de casa de asigurare prin banca !

      In UE si ELVETIA nu exista plata in lichid pentru cei ce sunt rezidenti in aceste tari.

      In ROMANIA nu se doreste DISCIPLINA si ORDINE in sistem :

      REMEDIEREA este foarte usoara prin implementarea unui model operational fie el si cel francez, de prferat cel elvetin !
    • +1 (3 voturi)    
      intradevar.... (Duminică, 22 decembrie 2013, 8:25)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui marius123

      ....asigurarile de sanatate trebuie sa faca parte din agenda fiecaruia dintre noi dar atata timp cat politicienii sunt implicati in actul decizional, in sanatate va fi alelasi jaf si debandada.

      Solutia este privatizarea pe un RON a tuturor spitalelor catre personalul medical existent si plata serviciilor medicale prin cardul de sanatate si/sau asigurari private de sanatate.

      Astfel se va ajunge rapid la constientizarea personalului medical dar si a pacientilor, ca si unii si ceilalti sunt interdependenti iar primii vor face tot posibilul pentru a imbunatati actul medical, asigurandu-si astfel reputatia care se va traduce in castigul material binemeritat si nu vor mai fi nevoiti sa plece din tara.

      Cel mai bun administrator al banului tau, esti tu insuti !
      • +1 (3 voturi)    
        vrei pomana ? (Duminică, 22 decembrie 2013, 12:18)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        de unde pana pana unde, spitalele sa fie cedate pe un leu ? legat de asigurarile private de sanatate, da, poate ar fi mai bune, poate, dar atunci sa nu mai fim obligati sa platim cas, nici angajatul. dar nici angajatorul.
        • +1 (3 voturi)    
          nu este vorba de pomana..... (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:10)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          ....iar eu nu fac parte din personalul medical.
          Pur si simplu, doar asa se va putea face o privatizare rapida si catre cei care muncesc in spitale.
          Daca acestea vor fi scoase la licitatie, sa fiti sigur ca vor fi adjudecate tot de catre escrocii care ne-au jefuit pana acum iar personalul medical va trece de la un stapan hot (statul) la alt stapan hot (escrocul).
          Mai important este faptul ca in ceea ce ii priveste pe pacienti, nu va fi nicio schimbare.

          Daca se va trece la privatizarea catre personalul medical, se va creea o concurenta adevarata intre medici, aceasta fiind in beneficiul pacientilor.

          CAS-ul trebuie sa ajunga la o suma minima din care sa se asigure doar urgentele iar asigurarile private de sanatate fiind optionale, fiecare va opta, in functie de venituri si pretentii, ce sume si catre ce medici vor plati.

          Vreau sa va linistesc in privinta mea. Nu sunt bugetar si imi platesc toate darile catre stat dar vreau ca pentru banii pe cacare ii platesc, sa am servicii corespunzatoare.
  • +4 (4 voturi)    
    gargara (Duminică, 22 decembrie 2013, 0:41)

    timp tamp [utilizator]

    cam multa gargara. nu ai facut nimic nimic...doar vorbe si smurdul care deja se suprapune cu salvarea..e timpul sa pleci avea dteptate cineva, esti o fran, vrem reforma nu gargara.
  • 0 (4 voturi)    
    Arafat e la guvern ca sa salveze si noi ceva? (Duminică, 22 decembrie 2013, 2:56)

    Gryphus [utilizator]

    Arafat e de vreo 25 de ani in Romania dar inca n-a invat limba romana...in rest stiam si fara sa ne spuna Arafat ca pleaca medicii din tara, credeam ca el ne spune ce face guvernul pt a opri acest exod.
  • +1 (1 vot)    
    Prea mic pentru un razboi atit de mare! (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:12)

    arheopterix [utilizator]

    Dragi intrenauti ,va inteleg nemultumirea . Sistemul sanitar este la pamint dar el nu va fi corectat pentru ca convine politicienilor (bagi bani putini si ai totusi ceva cit de cit ) si unui numar restrins de decidenti din rindul medicilor (citi profesori -medici au fost la protestele din strada )Cit despre domnul secretar lasati-l in pace . Reforma sanitara in tarile serioase este treaba sefului statului (vezi ,, Obama-care,,Angela Merkel ...)Domnul secretar este prea mic pentru un razboi atit de mare.
  • +1 (1 vot)    
    raportul de la spitalul groazei facut de arafat: (Luni, 23 decembrie 2013, 2:24)

    fosta zoezoe [utilizator]

    medicii nu aveau unghiile taiate !