VIDEO UPDATE Proteste la Bucuresti si Cluj fata de Legea minelor. Legea ce da unda verde proiectului de la Rosia Montana, la vot final marti in Camera Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2013, 11:51 Actualitate | Esenţial

In jur de 100 de persoane - potrivit televiziunilor de stiri - protesteaza marti in fata Palatului Parlamentului fata de posibila adoptare a Legii minelor, ce da unda verde proiectului de la Rosia Montana. Un protest similar are loc si la Cluj, in fata sediului Prefecturii. Proiectul de modificare si completare a Legii minelor se afla pe ordinea de zi si urmeaza sa intre azi la vot final in Camera Deputatilor, in calitate de for decizional. Legea se aplica inclusiv proiectului de la Rosia Montana, spre nemultumirea opozantilor acestuia, care cer respingerea ei.

Ora 12:59 Zeci de protestatari au intrat in sediul Avocatului Poporului unde scandeaza "Uniti, salvam Rosia Montana" si "Nu capitulam", cerand sa discute cu Anastasiu Crisu, transmite Mediafax.

Protestatarii au intrat in sediul Institutiei Avocatul Poporului in jurul orei 12.30, acestia avand afise pe care scrie "Uniti, salvam Rosia Montana".

Acestia au spus ca sunt nemultumiti de prevederile din Legea minelor si au cerut sa aiba o discutie cu Avocatul Poporului, Anastasiu Crisu, caruia vor sa ii ceara sa sesizeze Curtea Constitutionala in cazul actului normativ.

Protestatari au intrat intr-un birou, unul dintre acestia avand o portavoce, la care scandeaza "Uniti, salvam Rosia Montana" si "Nu capitulam".

In sediul Avocatului Poporului sunt aproximativ 30 de protestatari, in timp pe trotuarul din fata institutiei sunt alti 30 de manifestanti.

Doua echipaje de jandarmi au fost trimise la sediul Avocatului Poporului, precum si politisti de la Politia Centrului Istoric.

Jandarmii ii legitimeaza pe protestatarii care au ramas in fata sediului.



Comisiile de industrii si administratie ale Camerei Deputatilor au adoptat, luni, raport favorabil pentru proiectului de lege pentru modificarea si completarea Legii minelor. In cadrul acestui proiect a fost acceptat, la propunerea PNL, introducerea unui nou capitol referitor la transparenta in exploatarea resurselor naturale.

Unul dintre amendamente prevede introducerea unei noi litere la articolul 57 al proiectului. Acesta arata ca nerespectarea de catre titularii permiselor si licentelor a obligatiilor prevazute in prezenta lege constituie contraventie daca, potrivit legii penale, nu constituie infractiune si se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 1.000.000 de lei la 5.000.000 lei pentru incalcarea obligatiilor stabilite la Capitolul III1, art. 37 (2), literele p) si r), iar nerespectarea repetata a acestora poate atrage dupa sine si retragerea dreptului de exploatare.

Astfel, fiecare companie care exploateaza resurse naturale trebuie sa publice semestrial pe pagina proprie de internet volumul si costurile de productie si platile efectuate catre stat pentru fiecare proiect derulat. De asemenea, orice companie implicata intr-un proiect de exploatare a resurselor naturale ale statului are obligatia sa publice semestrial, pe pagina proprie de internet, un raport de guvernare corporativa, responsabilitate sociala si protectia mediului, care sa cuprinda si o sectiune cu privire la problemele si riscurile identificate in perioada de raportare si modul de gestionare a acestora. Rapoartele se incarca pe pagina de internet a companiilor la jumatatea si la finalul anului fiscal.

In noul capitol introdus la propunerea PNL se definesc principiile transparentei, responsabilitatii, sustenabilitatii, concurentei loiale si integritatii.

"Acest set de masuri este de natura sa garanteze atat in prezent, cat si in viitor respectarea unor principii de baza, de etica, responsabilitate si transparenta, de natura sa ofere cetateanului linistea si siguranta necesare, sa descurajeze practicile ilegale, imorale sau periculoase in industria extractiva si sa favorizeze exploatarea sigura, eficienta si profitabila a resurselor naturale ale tarii noastre. Beneficiile sociale ale acestor amendamente sunt ample, ele raspunzand unei nevoi identificate in societate pentru o mai buna informare si un mai bun control asupra gestiunii resurselor naturale nationale, precum si pentru o mai mare siguranta in ceea ce priveste practicile de exploatare a resurselor utilizate. Responsabilitatea este unul dintre principiile de baza, propunandu-se masuri care vizeaza in mod explicit impiedicarea exploatarii resurselor naturale prin procedee periculoase pentru sanatatea omului sau pentru mediul inconjurator. Accentul cade pe sustenabilitate si dezvoltare durabila, atat din perspectiva cetatenilor, cat si din cea a mediului inconjurator", a aratat PNL, intr-un comunicat remis Agerpres.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2761 vizualizari

  • +18 (48 voturi)    
    Rusineeee.......... (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:21)

    HHC [utilizator]

    Sa le fie rusineee, nu au dreptul la proteste, avem nevoe de locurii de munca, avem nevoe de investitie.
    Votatii legea minelor.Nu mai iesiti in strada, dati-ne locuri de munca.
    • -22 (42 voturi)    
      loc de munca (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:51)

      BradCalin [anonim] i-a raspuns lui HHC

      Uite, am eu un loc de munca, daca vrei sa il onorezi. este vorba despre om de serviciu bun la toate, ingrijire gospodarie, animale, curatenie curte. Contract de munca, totul legal. Nu o sa te pun sa completezi oarece formulare, pentru ca nu prea poti scrie(se vede in mesajul tau).
      si acum la lucruri serioase: oricine are dreptul sa protesteze. faptul ca mintea ta considera altfel, imi inoculeaza ideea ca ori esti comunistoid, ori esti Iliescu undercover.
      • -8 (10 voturi)    
        Bai (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:01)

        Danndyklein [utilizator] i-a raspuns lui BradCalin

        Tu crezi ca poti angaja peste 1000-3000 de oameni din Rosia Montana? Nu te mai preface ca nu intelegi ce se intampla aici!
      • 0 (0 voturi)    
        @loc de munca (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:14)

        TanaseI [utilizator] i-a raspuns lui BradCalin

        Si asta vrei sa faca toti locuitorii Rosiei Montane, sa fie femei de servici, hai ca esti jalnic! Rosia Montana este renumita pentru minerit, iar strabunicii nostri au trait de pe urma mineritului!
    • -25 (41 voturi)    
      Sa-ti fie tie rusine (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:53)

      om_ [utilizator] i-a raspuns lui HHC

      ca nu intelegi efectele dazastruoase pentru natura ale exploatarii cu cianura. Pe langa distrugurile iremediabile acea exploatare distruge vietile si locurile de munca deja existente pentru mai mult de 2000 de oameni care fac agricultura, apicultura, turism si exploatarea lemnului in zona.
      • +13 (15 voturi)    
        Care-s alea? (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:46)

        MarcociFl [utilizator] i-a raspuns lui om_

        E uimitor cum Suedezii le-au inteles si tot nu si-au poluat natura in timp ce inca exploateaza.
      • +9 (9 voturi)    
        Care sunt acele efecte? (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:02)

        Danndyklein [utilizator] i-a raspuns lui om_

        Din moment ce se respecta legile si metodele de neutralizare ale cianurii, ma indoiesc ca avem de ce sa ne ingrijoram.
  • -27 (37 voturi)    
    PNL (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:27)

    andreexe [utilizator]

    Da, este superb capitolul introdus de PNL - pacat ca exproprierile raman in lege. PNL-ul si dreptul proprietatii..
  • -26 (36 voturi)    
    infractorilor (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:30)

    fartonicul [utilizator]

    o sa fiti judecati.
    • +14 (16 voturi)    
      Pentru ce o sa fie judecati? (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:47)

      MarcociFl [utilizator] i-a raspuns lui fartonicul

      Pentru ce o sa fie judecati? Pentru ca fac investitii? Doamne fereste-ne, daca si asta e ceva nasol acum.
  • +22 (42 voturi)    
    verde? (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:49)

    AlexVranceanu [utilizator]

    Se spune ca legea da verde proiectului Rosia Montana. Asta inseamna ca acest proiect respecta legea, adica foloseste tehnologii de ultima generatie si nu este daunator mediului. De ce se mai protesteaza? Ar trebui sa monitorizeze respectarea legii, atfel doar submineaza economia tarii.
    • +9 (9 voturi)    
      Atunci (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:07)

      Danndyklein [utilizator] i-a raspuns lui AlexVranceanu

      Sa-i dea drumul si sa nu ne mai zapaceasca atata cu legi votate nevotate.
  • -23 (35 voturi)    
    Lege ticluita in tihna ieri seara... (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:07)

    EuSiCuMine [utilizator]

    si supusa la vot azi. Ordinea de azi si textul legii au fost puse pe site abia azi la 10:39... Prin parlament au circulat numai copii xerox ca nu cumva sa fie postate repede pe Internet.
    Modificarile reprezinta de fapt legea Rosia Monatna deghizata!
    Rusine parlamentului penalilor!
    • +9 (9 voturi)    
      E vorba de intreg mineritul. (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:10)

      Danndyklein [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Intreg mineritul cuprinde si Rosia Montana. Nu doar Rosia Montana. Calmeaza-te, dle teorie a conspiratiei.
  • -12 (32 voturi)    
    pfff (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:35)

    tudorr [utilizator]

    Ma baieti de la Gold, azi ati primit ordin sa stati pe ziare si sa dati cu minus la tot ce e de bun simt? Sa va stea in gat legea asta!
    • -7 (9 voturi)    
      Bunul simt asta (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:10)

      Danndyklein [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Se deghizeaza-n ce oferte facea unul mai sus? Ca angajeaza femei de seriviciu? Ma indoiesc!
  • -20 (24 voturi)    
    protestatarii din cladirea (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:39)

    popestii [utilizator]

    avocatului poporului tocmai au fost blocati inauntru!
    Haideti sa eliberam caile de acces pe principiul vine cine vrea, sta cine vrea, pleaca cine vrea CAND vrea!
  • -19 (23 voturi)    
    protestatarii din cladirea (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:39)

    popestii [utilizator]

    avocatului poporului tocmai au fost blocati inauntru!
    Haideti sa eliberam caile de acces pe principiul vine cine vrea, sta cine vrea, pleaca cine vrea CAND vrea!
  • +13 (19 voturi)    
    nicio salvare (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:18)

    NicolaeBara [anonim]

    protestele nu vor salva Rosia Montana, veniti cu o alternativa, altfel motii tot someri raman, tot vor trai la limita subzistentei
    • -9 (9 voturi)    
      ! (Marţi, 10 decembrie 2013, 20:15)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeBara

      Vezi ca ti-ai depasit programul la gold...e 16.18! Zona aceea a fost special saracita si de basescu si de psd ( nu merita sa scriu cu litera mare) ca apoi sa apara salvatorii!
      • -4 (8 voturi)    
        cum a fost zona aia saracita "special"? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:44)

        theondeon [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        cand zona aia a fost poluata si exploatarea de dinainte nu facea nici 2 bani pentru ca statul nu era interesat de ea cu adevarat si nu a investit in tehnologie buna si sigura. ma lasi? aia o fost intentionata? aia o fost doar comportamentul oricarui guvern sau presedinte de pana acum. la fel cum e si cu scolile,, gradinitele sau spitalele. pe toate le-au saracit dinadins? sunt doar lenesi
  • +9 (9 voturi)    
    proteste fara salvare (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:59)

    nicupanait [utilizator]

    protestati, dragilor, dar nu veti salva niciodata asa Rosia Montana. Ganditi-va cum ar fi sa va fie foame si in loc de mancare ati primi doar apa. Cam asta e ajutorul vostru pt moti!
    • +8 (8 voturi)    
      ajutorul (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:50)

      theondeon [utilizator] i-a raspuns lui nicupanait

      este sa distruga Rosia Montana de tot ca sa nu mai aibe cine si de ce sa protesteze. /sarcasm.
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:29)

    TanaseI [utilizator]

    Nimiciti vietiile saracilor oameni, nu va ganditi la ei si la familile lor, cu ce vor mai putea sa intretina familiile?Rosia Montana are nevoie de minerit!Oamenii de acolo au nevoie de mineit!