Nelu Iordache l-a denuntat la DNA pe Dan Voiculescu, pentru santaj - Digi24 / Voiculescu: Nu il cunosc, nu m-am intalnit, nu am vorbit niciodata cu Iordache

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 august 2013, 14:05 Actualitate | Esenţial

Nelu Iordache l-a denuntat la Directia Nationala Anticoruptie pe Dan Voiculescu, scrie Digi24, care nu citeaza nicio sursa. Nelu Iordache, aflat in stare de arest preventiv, este cel care l-a denuntat si Ovidiu Silaghi, prima nominalizare a lui Victor Ponta pentru sefia ministerului Transporturilor.

Digi24 precizeaza ca "dosarul este in faza actelor premergatoare, astfel ca cercetarile sunt in faza incipienta, nefiind pusa inca sub acuzare vreo persoana".

Dan Voiculescu va fi citat in acest dosar, pentru inceput ca martor. Potrivit procurorilor DNA, denuntul la adresa lui Dan Voiculescu vizeaza fapte de santaj, potrivit sursei citate.

UPDATE: Dan Voiculescu scrie vineri, pe blog, ca informatia potrivit careia Nelu Iordache l-a denuntat la DNA pentru santaj este "o gogoasa de presa". "Nu il cunosc, nu m-am intalnit, nu am vorbit niciodata cu persoana respectiva, nici macar din intamplare, nici macar la telefon", spune presedintele fondator al PC.

"Am citit cu surprindere o stire absurda, vadit diversionista, conform careia as fi fost acuzat de santaj de catre Nelu Iordache "potrivit unor surse citate de B1 TV" :) . Vreau sa spun clar, inca de la aparitia acestei gogosi, ca nu il cunosc, nu m-am intalnit, nu am vorbit niciodata cu persoana respectiva, nici macar din intamplare, nici macar la telefon. Ma gandesc ca, pentru a avea succes, o gogoasa de presa trebuie sa aiba totusi un dram de adevar, deci recomand "surselor citate de B1 TV" sa se gandeasca la niste persoane care il cunosc mult mai bine pe Nelu Iordache :)", a scris Voiculescu pe blogul sau.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13664 vizualizari

  • +56 (60 voturi)    
    incepe... (Vineri, 23 august 2013, 14:08)

    Laurentiu78 [utilizator]

    asta sa scuipe tot!
    • -7 (11 voturi)    
      ce manevre face si DNA .... (Vineri, 23 august 2013, 18:13)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      daca unul este reclamat pentru o fapta atunci ar trebui sa fie chemat in calitate de invinuit nu de martor, dar atunci ar avea dreptul legal de a nu declara nimic
  • +50 (56 voturi)    
    Cer-mi plac mie (Vineri, 23 august 2013, 14:09)

    Wan Ted [utilizator]

    canarii de tipul asta... cantati voinicii mei cantati!!!!
  • -52 (64 voturi)    
    Nelu Iordache denuntator suspect (Vineri, 23 august 2013, 14:18)

    dumitrica [utilizator]

    Acest Nelu Iordache prea denunta multe persoane si toti oameni incomozi pentru Basescu. Ceva miroase urit.
    • +34 (44 voturi)    
      mda... (Vineri, 23 august 2013, 14:27)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      basescu e de vina, basescu e de vina, u, a , basescu e de vina, basescu e de vina...
      ma astept sa ma denunte si pe mine, dar se pare ca nu ma mai tine minte... sau eu sunt cu basescu...
    • +42 (46 voturi)    
      Da! Categoric DA! (Vineri, 23 august 2013, 14:34)

      Wan Ted [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Miros urat, de-a dreptul pestilential postacii Grivco si fasciile Voiculesciene care se vantura toata ziua pe-aici. Si mai miroase foarte urat duhoarea de latrina de tip Penitenciar Rahova care cred ca a cam ajuns prin Baneasa si nu numai!
    • +35 (41 voturi)    
      :)))))))) (Vineri, 23 august 2013, 14:38)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      iti tremura chilotii si tie cum ii tremura patronului tau?
    • +38 (44 voturi)    
      Alta placa nu aveti? (Vineri, 23 august 2013, 14:39)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Dar mai lasati-ne cu Basescu-n sus, Basescu-n jos. Daca te mananca-n c*r tot Basescu e de vina? Eu inteleg ca luati si voi o paine ca si postaci, dar deveniti penibili, pe bune. Acum ce treaba are Basescu cu Nelu Iordache chiar ca nu pot sa-mi dau seama. Nu stiu cum sa va spun dragi uslasi, dar va zic eu, daca Basescu ar fi asa competent in a-si distruge adversarii asa cum spuneti voi, eu cred ca NSA si CIA faceau tot posibilul sa-l faca de-al lor, pt ca un om ca asta nici chiar Chuck Norris nu-l depaseste.
      Hai, cantati la alta masa, ca aici am platit deja meniul.
    • +31 (31 voturi)    
      Parfum (Vineri, 23 august 2013, 14:40)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Am inteles ca da si ceva despre Udrea.

      Miroase mai bine acum?
      • +26 (26 voturi)    
        Bravo (Vineri, 23 august 2013, 15:03)

        Cobra_Ro [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Sa deade toti...
        • +19 (19 voturi)    
          Sa dea de toti (Vineri, 23 august 2013, 15:29)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cobra_Ro

          Proportional cu intentia de vot: 4 de la PSD, 2 de la PNL, 2 de la PDL/FC/ADA, unu de la UDMR, si dupa aia de la capat.
    • +20 (24 voturi)    
      mirosul (Vineri, 23 august 2013, 14:41)

      cetatean.ro [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Cred ca ar trebui sa-ti schimbi mai des ciorapii si ai sa scapi de mirosul neplacut.
    • +34 (36 voturi)    
      corect (Vineri, 23 august 2013, 14:47)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      miroase rau din latrina...
    • +26 (28 voturi)    
      da (Vineri, 23 august 2013, 14:47)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Voiculescu si latraii lui.
    • +25 (27 voturi)    
      Da (Vineri, 23 august 2013, 14:47)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Miroase urat, cand ridici coltul covorului unde stau toti viermii.
    • +29 (31 voturi)    
      nu numai (Vineri, 23 august 2013, 14:55)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Sincer vorbind, Voiculescu era incomod si pentru mine cu tupeul lui de securist inbuibat acompaniat fiind si de de o trupa de sferto-docti ce scuipa numai dejectii.
      Astia mi-au umplut TV-ul de dejectii, pe partea cealalata a ecranului, numai cat treceam rapid peste posturile lor cand baleiam de la HBO la Discovery.
    • +24 (26 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 23 august 2013, 14:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      De fapt ce te deranjeaza pe tine?
      Denunturile in sine sau daca acestea sunt sau nu adevarate?
    • +34 (34 voturi)    
      Mai Dumitrica mai (Vineri, 23 august 2013, 15:03)

      zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Nelutu nu poate sa spuna ce vrea el acolo.
      Procurorii aia nu sunt tampiti, stiu ca daca se duc in sala de judecatat doar cu declaratiile unui martor, ii dau judecatorii afara.
      Asa ca ce zice asta este apoi verificat si coroborat (conturi bancare, tranzactii intre firme, alti martori etc.) si aici apar marile probleme pentru Felix, Silaghi & comp.
      Asa ca relax.
    • -21 (27 voturi)    
      basism (Vineri, 23 august 2013, 15:31)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ...pute a basism interesat, de-a dreptul!
      • +16 (16 voturi)    
        Ca sa parafrazez (Vineri, 23 august 2013, 16:33)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        pe cineva drag voua : "te oftici" ?
      • +14 (14 voturi)    
        Prin basism (Vineri, 23 august 2013, 19:56)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        se intelege ca institutiile statului sa-si faca treaba pentru care le platim. Sa stii ca e de bine.
      • 0 (0 voturi)    
        stai sa vezi! (Sâmbătă, 24 august 2013, 15:13)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        la Jilava pute rau a Bombo si nu stiu astia cum sa-i scoata mirosul (ca sa-l primeasca pe varan).
    • +13 (13 voturi)    
      Chiar credeti ca Mafia USL este indistructibila? (Vineri, 23 august 2013, 15:36)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Daca as fi Procuror decat sa dau 3 ani de puscarie unei persoane, as da 1 an de puscarie la 3 persoane!

      Nu e mai corect asa?
    • +8 (8 voturi)    
      Da, (Vineri, 23 august 2013, 16:32)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      usl-ul !!
    • +1 (1 vot)    
      dle procuror dumitrica! (Sâmbătă, 24 august 2013, 15:11)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      inteleg ca aveti acces la dosarul Iordache si stiti precis ce dovezi sunt pe acolo! Puteti deci candida la functia lui Ponta, n-ar fi decat un mincinos in plus!
  • +35 (37 voturi)    
    Clownul Mircea Badea (Vineri, 23 august 2013, 14:34)

    Blue_James [utilizator]

    Sa vezi retardaul de Badea ce o sa mai urle ca e mana lui Base!!!!!
    • -11 (13 voturi)    
      Un alt clovn (Vineri, 23 august 2013, 17:30)

      mirceapop [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Pai e mana lui Base clar. By the way, vreau sa-l denunt si eu pe base le DNA pentru santaj, se poate?
      • +9 (9 voturi)    
        Da cum sa nu... (Vineri, 23 august 2013, 19:38)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui mirceapop

        Numai ca risti de la 6 luni la 3 ani in caz de minti...

        Doar atat.
      • +7 (7 voturi)    
        @mircica (Vineri, 23 august 2013, 20:44)

        bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui mirceapop

        Chiar te rugam. Da ar fi bine sa ai si niste dovezi, alfel 259 zice ca faci minim 3 luni.
  • +27 (27 voturi)    
    cu scuzele de rigoare (Vineri, 23 august 2013, 14:35)

    victor L [utilizator]

    @ dumitrica,
    daca chiar miroase urit, priveste in jurul tau, sub talpi eventual.
    • +10 (10 voturi)    
      Normal, omul ingroapa rahatul (Vineri, 23 august 2013, 16:16)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      precum pisica. Mai sunt unii motani frustati care, daca-i calci pe coada, imprastie rahatul prin toata casa si asta trebuie sa fie cauza de pute-n toata Romania.
  • -16 (24 voturi)    
    ... (Vineri, 23 august 2013, 14:42)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pai cum sa nu denunte daca i se promite o pedeapsa mai usoara? Asta o sa denunte si pe taica-sau (cum ca este vinovat de conceperea sa) numai sa scape el cu cat mai putin. O nebunie a legii si un abuz al anchetatorilor. Si la sovietici era cam la fel: scapai daca il dadeai in gat pe bunicul, fratele, nepotul tau, si iti manifestai mania proletara fata de ceea ce a facut individul.
    Culmea absurdului: un faptuitor (evazionist) are proces disjunct de favorizator (inspector fiscal care nu a vazut la timp evaziunea), numai pentru ca primul recunoaste fapta, este de acord sa plateasca, da banii, iar inspectorul se declara nevinovat. Faptuitorul primeste cu suspendare, inspectorul (nedovedit ca ar fi primit mita, ci doar, cel mult negljent) are un proces ce nu se mai termina de trei ani.
    • +20 (20 voturi)    
      asa ... (Vineri, 23 august 2013, 15:37)

      nocomment [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      e si legea americana si majoritatea legilor din tarile dezvoltate. a ajuta o ancheta cu marturii, te ajuta sa scapi mai repede, dar la noi nu se prea practica, din cauza unora ca tine care au mintea formatata.
      mai cultiva-te si lasa antena 3. vezi si alte canale.
    • +19 (19 voturi)    
      ?? (Vineri, 23 august 2013, 15:47)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      De ce le plingi de mila?! E foarte bine cind infractorii se denunta unul pe altul. Ce ai tu de pierdut??
      • -3 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 23 august 2013, 20:49)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        De acord cu tine si cu noncomment, numai ca unii "denunta' numai ca sa scape. E bine ca infractorii sa se toarne intre ei, numai ca romanul din muntii Apuseni are un proverb: "Domane fereste-ma de sila" (sila inseamna, in dialect, a fi banuit fara a fi vinovat). Ori, ca sa scape de pedeapsa o sa avem si "denuntatori" de profesie. Cred ca este nevoie de mai mult discernamant. De o corelare a probelor. Altfel incalcam un principiu sacrosant al dreptului roman: mai bine un vonovat nepedepsit, decat un nevinovat pedepsit.
  • +18 (18 voturi)    
    Eu i-as incuraja pe toti cei santajati (Vineri, 23 august 2013, 15:06)

    abel [utilizator]

    de Dan Voiculescu, sa denunte santajul,in scopul recuperarii banilor , a bunurilor , a respectului pierdute in urma santajului .
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Vineri, 23 august 2013, 15:21)

    Xorciser [utilizator]

    A scos ochii corbul la corb? :)
  • -2 (12 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 23 august 2013, 15:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    De Nini Sapunaru nu a zis inca nimic? :D
    • +10 (10 voturi)    
      Doar ca.... (Vineri, 23 august 2013, 17:04)

      Wan Ted [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      prizatul tigarilor [KENT] dauneaza grav sanatatii [mentale] !
      • -3 (11 voturi)    
        Pot sa pun pariu (Vineri, 23 august 2013, 17:36)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Wan Ted

        Ca te crezi o persoana interesanta. :D
        • +3 (5 voturi)    
          ... (Vineri, 23 august 2013, 19:40)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Oare nu toti ne credem interesanti?
  • +22 (22 voturi)    
    Eu denunt,tu denunti,el denunta... (Vineri, 23 august 2013, 15:29)

    EagleEye [utilizator]

    Denuntatorul securist(Voiculescu),care denunta si propria familie,este denuntat!Ce-mi place mie povestea...Sa vedem happyend-ul(bineinteles pentru noi si nu pentru el)!
  • +22 (22 voturi)    
    Compensare venituri si cheltuieli (pagube) (Vineri, 23 august 2013, 15:34)

    bms [utilizator]

    Codul penal nu permite achitarea lui Iordache oricât ar ”scuipa”, dar art 74 prevede circumstante atenuante daca inculpatul dovedește ”stăruinţa depusă de infractor pentru a înlătura rezultatul infracţiunii sau a repara paguba pricinuită”. Adică stă și el pt. evaziune, complicitate la evaziune, fraudă, etc. dar poate în loc de 7 ani va lua doar 4 și iese la 3ani.
    Pe de altă parte cum dracu să nu scuipe tot? Omul asta a finanțat de 10 ani toate campaniile electorale și la dreapta și la stânga, 20-30% din banii deturnați puteau sa fie ai lui, si sa dispară fain frumos în Bora Bora, dar el nu, el a plătit afișe, a construit vile la demnitari, etc. și răsplata? DNA-ul pe capul lui. Asta-i treabă? tre să fie fraier să nu le-o plătească la cei ce i-au garantat imunitatea
    • -16 (18 voturi)    
      Pai da neicusorule! (Vineri, 23 august 2013, 15:50)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bms

      Asa inteleg, sa dea pe goarna pe cei carora le-a platit afise si vile oricare ar fi ei dar sa nu vina cu prostii din astea ieftine gen "ti-am dat 200,000 de euro ca sa-mi reziliezi contractul" sau "si Voiculescu m-a santajat" (probabil tot prin telepatie, pour les connaisseurs).
      • +15 (15 voturi)    
        Coane Gigica, (Vineri, 23 august 2013, 17:09)

        Wan Ted [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Deci ti-au transmis in plicul primit azi dimineata de la Grivco sa zici ca flacara violet e de vina.... Martorii lui Felix sunt penibil de previzibili !
        • -5 (11 voturi)    
          Nu, coane Ted! (Vineri, 23 august 2013, 17:38)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Wan Ted

          Spre deosebire de Basescu eu nu am fost niciodata la Grivco si nici vreo legatura cu vreun "locatar" de pe acolo nu am.

          Observ doar cu un oarecare amuzament dezgustat cat de penibil a devenit procesul de justitie (politica) in fazele lui incipiente in Romania.
          • +9 (9 voturi)    
            Lasa ca e bine asa... (Vineri, 23 august 2013, 20:02)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            De la linistea din anii 90 si inceputul anilor 2000, la penibilul de acum...e totusi un progres. Nu crezi?

            Nici nu are cum sa fie altfel. Toti au dosare, toti sunt corupti. Cand unul incepe sa dea din gura....automat se produce haos, judecatorii intra in fibrilatii...iti dai seama, indicatii diferite din toate partile, morcovul cat casa, amenintari, mite si santaj de peste tot... politicienii si ei in haos, arunca necontrolat cu noroi in toate directiile...poate poate arunca pisica in alta curte, poate se sperie careva din tabara adversa... "afaceristii" se fac nevazuti, inchid telefoane, pleaca din tara, etc.
            Normal ca e penibil. Poate dupa alti 20 de ani vom trece peste acest penibil si vom avea o justitie ceva mai organizata, o mafie, la fel, mai organizata...si vom intra si noi in rand cu lumea.
            • -5 (5 voturi)    
              Ba dimpotriva... (Vineri, 23 august 2013, 23:41)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              Te corectez putin. Toti cei care sunt scosi in fata cu dosare sunt din PNL si PSD. La PDL e, vorba aia, "mucles".

              Stii care e faza, linistea nu e un abuz. Un dicton zice ca "decat sa condamn un om nevinovat mai bine scapa o suta de vinovati". Asa ca prefer linistea abuzului (intamplator cum crezi tu) orientat politic (cum cred eu) impotriva adversarilor politici ai lui Basescu.
              • +5 (5 voturi)    
                Hai ca esti funny... (Sâmbătă, 24 august 2013, 1:56)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                Linistea nu e un abuz, ai dreptate. Cand e liniste e mult mai grav, inseamna ca toata lumea e multumita.
                Si cand sunt toti politicienii multumiti? Cand au toti acces la os....cand se fura in masa.
                Eu stiu ca esti, sau cel putin par a fi, postac usl-ist...da partidul tau iubit e la putere de atata vreme. Au schimbat absolut toti oamenii... Nu mai merge cu "La PDL e mucles". Nu mai are nici o logica. Basescu nu mai are putere.
                Nu mai poti arunca in ei cu politia politica. E stupid.
      • +8 (8 voturi)    
        hai ma.... (Vineri, 23 august 2013, 19:27)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Te crezi subtil ca preiei din propaganda de pe blogul lui Voiculescu ? Auzit tu, "pour les connaiseurs" :))) de parca ai scos din joben vreo informatie daramatoare. Mai faci si pe desteptul.
        Pe scurt : Voiculescu, din tot dosarul ala gros cat un bloc de BCA a extras o ( 1 ) fraza in care cineva afirma despre niste martori ca au fost influentati prin telepatie, sau ceva de genul....
        Toata lumea stie ca in medie, romanii si-au cam pierdut controlul asupra limbii romane, atat prin sensul cuvintelor folosite cat si gramatica. E cazul atat a oamenilor fara scoala dar si a celor de care ar trebui sa avem pretentii. Dar imi aduc aminte ca avem un jurist cu doctorat plagiat si brusc ma calmez.....
        Totusi cred ca acel dosar contine o anumita substanta , ramane sa vedem .
        • -6 (6 voturi)    
          Ce faci? (Vineri, 23 august 2013, 23:37)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          Citesti dosare penale in timpul liber? Asta inseamna ca esti consilier presidential nu? :))
          • 0 (0 voturi)    
            da (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:11)

            verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Part time
  • +20 (20 voturi)    
    Turnatorul turnat (Vineri, 23 august 2013, 15:59)

    triciupa [utilizator]

    Nah, ca patisi rusinea, varanule! Tocmai tu, care ti-ai turnat si neamurile ai ajuns sa fii turnat! Ce ironie monser! E gures ca un canar iordache asta, zau asa. Dupa ce iese de la bulau o sa fie bun sa joace in opereta aia, "Lasati-ma sa-l cant". Nu stiu de ce dar am impresia ca incepe un sezon foarte nasol pentru dom' profesor...
  • -10 (14 voturi)    
    hotnews (Vineri, 23 august 2013, 18:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    hotnews a devenit portavocea lu base "vezi varane ca-ti fac dosar!" la fel cum si antena 3 e portavocea lu felix , urat!
    • +8 (8 voturi)    
      Ce te mai doare de mila lor... (Vineri, 23 august 2013, 22:30)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Saracii astia hartuiti de procurorii lui Basescu...asa ca Voiculescu...au nevoie de sustinerea unuia ca tine...
  • +6 (6 voturi)    
    totusi nu vad (Vineri, 23 august 2013, 20:38)

    gogu_milogu [utilizator]

    unde mazeta antitot etc
    • +7 (7 voturi)    
      mazeta, antitot etc (Sâmbătă, 24 august 2013, 1:31)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      Au liber de 23 august., prajesc libelule vartanului
  • 0 (0 voturi)    
    Nelu Iordache "o liba" si atat! (Luni, 26 august 2013, 0:11)

    GRANDFATHER [anonim]

    Dupa ce va fi "stors" ca o lamaie, dupa ce va da "pe goarna" tot ce i se pune pe "promter", va fi abandonat sortii crude, asa cum li s-a intamplat si altor slugi, tuteri si tucalari, pierduti deja in negura uitarii!
    Vorba unor celebrii clasici:
    "Eu iubesc, ce-i drept, trădarea, dar urăsc pe trădător"