Victor Ponta, despre prioritatile ca ministru al Justitiei: Cand gresesc magistratii sa plateasca si ei

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 16:08 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Drobeta Turnu Severin, ca printre prioritatile sale ca ministru interimar al Justitiei se afla si gasirea de mijloace prin care magistratii "sa plateasca si ei" atunci cand gresesc, transmite Mediafax.

"Daca nu reusim sa rezolvam ce nu s-a rezolvat de un an de zile, sa avem procuror sef DNA, procuror general, stabilitate, sa mergem mai departe cu ideea de implementare a codurilor si, din punctul meu de vedere, nu doar cat o sa fiu ministru, dar si prim-ministru, cred ca trebuie sa facem o adevarata reforma in Justitie, care n-a fost facuta niciodata. Sa se termine procesele mult mai repede, sa coste cat mai putin, in asa fel incat sa aiba acces si oamenii simpli, nu doar cei care au bani de avocati. Si trei: cand gresesc magistratii sa plateasca si ei. Astea sunt cele trei lucruri pe care nu le-a facut nimeni, evident nu le-a facut domnul Basescu, pentru ca pentru el era important cine este sef peste procurori", a spus Victor Ponta, la Drobeta Turnu Severin.

Referitor la afirmatia potrivit careia procesele trebuie sa dureze mai putin, Victor Ponta a dat ca exemplu cazul fostului presedinte al Consiliului Judetean Gorj Nicolae Mischie, care a fost condamnat dupa zece ani de la inceperea procesului.

"L-au condamnat pe domnul Mischie al meu de la Gorj, dupa zece ani. Care este efectul pentru popor? Dupa zece ani am si uitat ce a facut de fapt", a spus Victor Ponta.

De asemenea, intrebat despre declaratia presedintelui CJ Caras-Severin, Sorin Frunzaverde (PNL), care a spus ca nu ar mai fi bani de pensii si salarii, Victor Ponta a afirmat ca: "Din momentul in care a explicat ca dumneavoatra l-ati inteles gresit (n.r. - reporterii), ca de fapt nu a zis ca nu sunt bani de pensii si salarii, sigur ca m-am impacat, e important cand vorbim de lucruri importante sa vorbim serios".

*

Mona Pivniceru si-a inaintat demisia de la conducerea Ministerului Justitiei, dar demisia si decretul prezidential de reglementare a interimatului vor fi publicate in Monitorul Oficial dupa publicarea actelor normative aprobate de Guvern cu avizul ministrului, a anuntat premierul Victor Ponta.

Mona Pivniceru a fost numita, marti, judecator la Curtea Constitutionala, in urma votului dat de plenul Senatului.

Premierul Ponta va prelua interimar conducerea Ministerului Justitiei.

Premierul a anuntat ca, in calitate de ministru interimar al Justitiei, intentioneaza sa se intalneasca la inceputul saptamanii viitoare cu presedintele Traian Basescu, iar marti sa discute si cu sectia de procurori a CSM despre noii procurori pentru sefia Parchetului si a DNA

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2133 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    asta as vrea sa vad si eu (Joi, 28 martie 2013, 16:13)

    evoque [utilizator]

    as vrea sa traiesc ziua in care un judecator sau un procuror plateste cand greseste.
    As vrea sa nu mai vad o casta a judecatorilor sau o casta a procurorilor. Acesti oameni nu trebuie sa mai fie intangibili.
    • +6 (6 voturi)    
      Vise mai draga vise ; as vrea si eu da` (Joi, 28 martie 2013, 16:54)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      deageaba vrem noi ca nu vor ei si din pacate nu prea avem cum sa schimbam sistemul pt ca sistemul e facut de ei , cu ei si pentru ei .... restul nu conteaza .

      Atita timp cit sistemul nostru juridic de sorginte francofona total neperformat nu e ras din temelii asa va fi si peste o suta de ani .
  • -1 (3 voturi)    
    haha (Joi, 28 martie 2013, 16:44)

    giigi [utilizator]

    ce prostie..
  • -1 (9 voturi)    
    Corect, dar... (Joi, 28 martie 2013, 16:54)

    finutza [utilizator]

    ... mai pot fi diferente de interpretare. Cum decizia judecatorului reprezinta expresia modului sau de gandire la un moment dat, pot exista si decizii eronate. Tocmai de aceea se prevad cai de atac ulterioare (apel, recurs, etc). Mai grav este daca pe tot lantul se produc abateri. Sau cand unii dintre magistrati nu vor sa-si schimbe deciziile sau convingerile nici in fata evidentei. Imi vine-n gand cazul celui care a facut puscarie pentru violul unei minore, a facut 10-12 ani inchisoare, si a fost eliberat cand s-a gasit adevaratul violator si criminal. Ei bine, intervievat fiind dupa toata aceasta tarasenie, procurorul de caz sustinea ca tot cel care a facut inchisoare este autorul!!! Chiar si dupa ce bietul om castigase la CEDO (fara insa sa-si linisteasca sufletul, murind intre timp). Si alt exemplu, tot de cerbicie in a starui in prostie, a fost si cazul instrumentat de d-na Haineala si de un coleg de-al dansei... finalizat tot cu inchiderea unui "criminal", dovedit nevinovat ulterior...
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 28 martie 2013, 19:54)

      vico_21 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      de acord, mai ales acolo unde dupa un proces la judecatorie nu mai ai dreptul sa faci apel (mori cu dreptatea in mana).
    • 0 (0 voturi)    
      finuto (Joi, 28 martie 2013, 20:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Iar spui prostioare. Pacat.
      • 0 (0 voturi)    
        Vino cu argumente (Vineri, 29 martie 2013, 13:44)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Asa... orice tembel poate scrie ce vrea...
  • +3 (5 voturi)    
    abia acum! (Joi, 28 martie 2013, 16:54)

    foarte-curios [utilizator]

    incep sa cred ca independenta justitiei e realizabila. Ponta a reusit sa uneasca TOT coprul magistratilor contra sa. Ma astept curand la o declaratia contrarie a lui Ponta.
  • +6 (8 voturi)    
    doar un lucru vreau sa stiu (Joi, 28 martie 2013, 17:09)

    zzXXXXzz [utilizator]

    Eu doar as vrea sa stiu daca Victor Ponta aude ce-i iese pe gura.
    De cate ori mai ne explicati ce ar trebui facut, si in loc sa va apucati sa faceti, dati vina pe ailalti de dinaintea voastra?
    Caragiale, daca ar mai trai in ziua de azi, ar avea din nou despre ce sa scrie, de fapt nu cred ca ar termina de scris despre ce s-a intamplat in mirifica noastra tara in ultimii 24 de ani.
  • -1 (7 voturi)    
    TREBUIESC REINTRODUSI JURATII (Joi, 28 martie 2013, 17:20)

    dincannes [utilizator]

    Un judecàtor, care a gresit, trebuie penalizat administrativ, dar este mult prea putin.
    Cine va decide culpabilitatea unui judecàtor? Un alt judecàtor...
    Corb la corb...
    Citi ingineri sau doctori sunt pedepsiti anual, pentru greseli?
    Dar in administratie, hirtiile care zac prin sertare, fàrà finalizare sau deciziile stupide, care pun oamenii cinstiti pe drumuri. Care sunt pedepsele? Diminuarea salariului cu 5%, o lunà?
    Dar jurnalisti ca Dan Tàpàlagà, care prin articolele lor, au pàcàlit o armatà de oameni, cum cà TB este un geniu si un sfint, n-ar trebui pedepsiti?
  • +3 (3 voturi)    
    Dna Pivniceru (Joi, 28 martie 2013, 17:25)

    Dan D. [utilizator]

    Nu ii pedepseste doamna Pivniceru din CSM?

    Pentru ca presedintele nu isi permite sa pedepseasca judecatori sau procurori, ca il supsendam daca o face ca e o incalcare a Constitutiei (ca sa nu mai vorbesc ca nici nu are cum sa o faca oricum, decit daca se apuca sa ii urmareasca seara imbracat in Defendor si sa-i bata).

    Sint curios cum ii pedespeste dl Ponta din pozitia de Ministru al Justitiei, pentru ca Ministerul Justitiei nu prea are atributii de genul asta - treaba de separarea puterilor in stat.
  • +7 (7 voturi)    
    Chiar nu vede nimeni oroarea din citatul asta? (Joi, 28 martie 2013, 17:44)

    Luke [utilizator]

    "L-au condamnat pe domnul Mischie al meu de la Gorj, dupa zece ani. Care este efectul pentru popor? Dupa zece ani am si uitat ce a facut de fapt", a spus Victor Ponta.

    "al meu"?, "efectul pt popor"?, "am si uitat ce a facut"? ce sunt astea din partea unui (prim)ministru?

    Pe de alta parte poate dom ministru are de gand sa-i pedepseasca pe cei ce nu si-au facut treaba 10 ani si n-am inteles eu bine, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      ce spune si nu spune dl Ponta... (Joi, 28 martie 2013, 19:34)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Luke

      Ce a gindit si n-a spus dl PM / MJ Ponta, dar a sugerat foarte "interesant", este ca decit mai tirziu, mai bine deloc.

      Ce nu spune dl co-presedinte USL Ponta este ca dosarul Mischie a inceput in 2004, a fost trimis in instanta in 2005, si de atunci dl Mischie il tot pierde. Dl Mischie evident are tot dreptul sa faca rescurs si sa ajunga pina la instanta suprema, unde a fost condamant definitiv. Oamenii si-au facut treaba cum s-a putut, dl Mischie si-a facut-o pe'a a lui ca acuzat, iar PMul vorbeste din durerea pe care o impartasheste pentru un om "de-al lui" care s-a chinuit ani de zile sa-si dovedeasca nevinovatia, unde nu era cazul...

      http://www.hotnews.ro/ancheta-8618686-dosar-luare-mita-nicolae-mischie.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Inamovibilitate = Independenta justitiei (Joi, 28 martie 2013, 20:45)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Justitia singurul domeniu unde nu trebuie instituita raspunderea directa ci numai administrativa .Altfel justitia nu mai este independenta!
    Ce a facut Mona Pivnicieru prin revocarea calitatii de membrii CSM a lui Danilet si Ghica ,este o ingerinta grava in independenta justitiei. Cum plateste Mona Pivniceru faptele sale?! Cum platesc Ponta ,KKrau si Felix Voiculescu ,pt. politica de vanzare a Romaniei catre Rusia ?!