UPDATE Mona Pivniceru a fost avizata ca judecator la Curtea Constitutionala de plenul Senatului/ Valer Dorneanu, avizat de plenul Camerei Deputatilor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 10:56 Actualitate | Esenţial

Mona Pivniceru
Foto: gov.ro
UPDATE Plenul Senatului a avizat favorabil numirea Monei Pivniceru intr-un post de judecator la Curtea Constitutionala din partea acestui for legislativ, cu 99 voturi "pentru" si 33 "impotriva".

Comisia juridica a audiat candidatii pentru postul de judecator la Curtea Constitutionala din partea Senatului, respectiv pe Mona Pivniceru la propunerea USL, Gheorghe Iancu la propunerea PDL si Florentiva Jipa la propunerea PPDD.

Presedintele Comisiei juridice din Senat, Tudor Chiuariu, a declarat ca in urma verificarii documentelor depuse de cei trei candidati toti indeplinesc conditia de vechime de 18 ani in materie juridica.

In urma votului membrilor Comisiei juridice, Pivniceru a obtinut 8 voturi favorabile, in timp ce Iancu obtinut doua voturi, iar Jipa un vot.

UPDATE Plenul Camerei Deputatilor l-a validat marti pe Valer Dorneanu pentru functia de judecator la Curtea Constitutionala, cu 279 voturi pentru si 59 impotriva. Pentru functia de judecator la CCR au fost propusi Valer Dorneanu, de Grupul parlamentar al PSD si senatorul Nicolae Vlad Popa, de Grupul PDL.

Valer Dorneanu va ocupa locul Aspaziei Cojocaru, careia ii expira mandatul la Curtea Constitutionala.

Cei doi candidati au fost audiati in Comisia juridica a Camerei Deputatilor, Valer Dorneanu primind aviz pozitiv iar Nicolae Vlad Popa - aviz negativ.

Votul din plen este secret.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1913 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    curiozitate (Marţi, 26 martie 2013, 11:08)

    Bota [utilizator]

    Sunt curios să aflu ce întrebare i-a pus condamnatul Gigi ministrului Pivniceru şi dacă a fost mulţumit de răspuns?
    • -7 (7 voturi)    
      :) (Marţi, 26 martie 2013, 11:22)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Bota

      macar pentru astia e o comisie , sunt mai multi oameni care evalueaza (corect sau incorect) ...
      in timp ce pentru altii e doar 1 om care decine , numeste si face dupa cum vrea el ... ca asa e in democratie !
      • +4 (4 voturi)    
        Comisia Voiculescu Vantu Iliescu! (Marţi, 26 martie 2013, 11:49)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Iintotdeauna e o alta comisie mai sus care a stabilit deja!


        Pt ca in comisie se ma poarta marionetele, Mona este un executant deasemenea!
        • 0 (2 voturi)    
          ok ... (Marţi, 26 martie 2013, 14:01)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          atunci daca nu poti avea incredere in o comisie , ca e aservita cuiva ... atunci cum poti avea incredere in un om , care decide dupa propriile interese ?
          • +1 (1 vot)    
            Acm ai inteles de ce o duci asa de bine ? (Marţi, 26 martie 2013, 15:43)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Pt ca mafiotii se grupeaza pt a se infrupta de Puterea asupra ta!

            Care e diferenta dintre Combinatele industriale demolate, si Hala Matache distrusa noaptea?
          • +1 (1 vot)    
            .. (Marţi, 26 martie 2013, 15:50)

            a2t [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Un om singur e mai usor de tras la raspundere pentru actiunile sale, decat un membru al unei comisii care isi ascunde deciziile in cele alea comisiei. Si ca urmare se va comporta mai responsabil. Desigur, fiindca discutam de oameni, nu poti fi sigur de nimic si exista intotdeauna exceptii.
          • +1 (1 vot)    
            Eu ti-am dat +, oricum ! (Marţi, 26 martie 2013, 15:51)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            pedepsitorul
      • 0 (0 voturi)    
        mdaa (Marţi, 26 martie 2013, 20:03)

        iuliu [anonim] i-a raspuns lui adrian8

        si cu constitutia ce sa facem?? ti-ar placea sa faca si judecatorul comisii, adica sa nu decida singur?
    • +6 (6 voturi)    
      Oare asta era tinta pt Mona? CCR-ul? (Marţi, 26 martie 2013, 11:23)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Bota

      Oare intelegerea cu Ponta a fost stiuta de cand Mona si-a dat demisia din functia de judecator?
    • 0 (0 voturi)    
      Gigi (Marţi, 26 martie 2013, 11:33)

      sebas90 [utilizator] i-a raspuns lui Bota

      Gigi e deputat nu senator! Pivniceru a fost audiata in Senat.
      • 0 (0 voturi)    
        nu conteazaaa!!!!! (Marţi, 26 martie 2013, 13:13)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui sebas90

        omul vrea sa afle raspunsul la situatiile pe care si le imagineaza singur!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Becali a luat terenul valoros al statului (Marţi, 26 martie 2013, 11:49)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Bota

      l-a vandut si acum face legea si acte de caritate din banii tai, cititorule...
  • +5 (5 voturi)    
    daca ar fi.. (Marţi, 26 martie 2013, 11:16)

    luci30 [utilizator]

    doar vai de mine(vorba lui vali cel batrin)ar fi bine....din nefericire este vai de noi!!!!
  • -1 (1 vot)    
    ? (Marţi, 26 martie 2013, 13:24)

    cotora [utilizator]

    mona pivniceru a primit drept rasplata , pentru circul creat in csm , prin revocarea celor judecatori din csm si propunerea celor 2 mascarici la sefia parchetelor
  • +2 (2 voturi)    
    pai astfel (Marţi, 26 martie 2013, 13:39)

    Gobelin [utilizator]

    cu madam Pizdiceru in locul doamnei Cojocaru,
    sa vezi acu' praguri si re-numarari de voturi la referendumuri ...
    USL si-a recapatat majoritatea in CCR, vor face orice vor dori de-acum.
    pai e frumos, domnule chestor?